c DE JE WAS Stad enOmgemng. Reineke's g, P. O. A. Pleiters hadden moeilijke taak Ulvadero behaalt een verdiend succes De Boeren en hun vee De Ramblers Valstrikken Waarom en wat moeten wij lezen? AGENDA Contributieboeken Contributiekwitantiën Huurkwitantiën Remboursboekjes .v. PAYGLOP 7 Bouwsels in de Belgerhout Zeg het met een lach A.V.A. I kampioen Burgelijke Stand Ouderavond Rochdaleschool Marktberichten Schoonmaaktijd in '1 land bij do hand. „BEIER DAN OOIT" De moord ie Hoogwoud Zowel mr. dr. Berkhouwer als mr. v. Hilien vragen dementie KLEIN J Oplossing Prijsraadsel Opvoering van Z.B.B.H.H. Het talrijke publiek, dat gister avond de slotuitvoering in dit seizoen van Ulvadero in het Gulden Vlies bij woonde, kon ten zeerste tevreden zijn over hetgeen door de uitvoerenden werd gepresteerd in het stuk: Z.B.E.. H.H. van Archibald Laafs (de Ned. auteur Zoetmulder). Het stuk heeft reeds^vele jaren op de programma's van dilettantenver enigingen geprijkt. Maar het deed het ook nh nog best. Het laat op aar dige en interessante wijze zien, hoe -Mr. en Mevr. van Vroonhoven, die het ontzettend druk hebben met al lerlei dingen buiten hun huisgezin, door de huisvriend, die na een zes tienjarig verblijf in Amerika, weer in hun midden terugkeert, weer tot gezellige samenleving met hun aar dige kinderen worden teruggebracht. Maar dat het stuk zo'n succes had, was vooral te danken aan de aan trekkelijke opvoering, die de leden, onder regie van de heer P. Cloeck, van het stuk hebben gegeven. Er werd vlot gespeeld, de rolkennis was goed (van sommigen zelfs uitmun tend). Er zat bovendien staging in de opvoering, want het derde bedrijf was als geheel het best. In de persoonlijke prestaties viel veel te waarderen. En dan beginnen wrj met een compliment aan mej. Alie Blaauw, die van Margot van Vroonhoven een bijzonder goede uit beelding gaf, zeer duidelijk sprak en een perfecte rolkennis toonde. De heer Dick Haasbroek heeft zich van zijn zware taak als de vriend Frank goed gekweten. Zijn spel werd steeds beter. Ook de heer P. Lelij als mr. van Vroonhoven kwam na een wat weifelend begin, in II en vooral in III uitstekend naar voren. De zestien jarige tweeling, Suus en Fred, lever de hier niet de minste moeite op. Willy Akkerman en Jan v. d. Pol Jr. waren echt jong op het toneel, wat een grote verdienste is. De heer Jacques Vlaanderen maakte een prachtig type van Margot's aanbid der Theo v. Engelen. Na zrjn scène in II kreeg htj een verdiend „open doekje". Voor mej. Nel Rus Had de rol van Willy de verpleegster geen moeilijk heden. Zy speelde de rol zeer inge togen en sympathiek. Geen wonder, dat Frank haar „verpleegster-af" maakte. En tot slot mag ook nog mej. Loes Meijroos genoemd als een keurige dienstbode. Voor een' aantrekkelijke toneelaankleding zorgde de firma N. Masee. De toeschouwers toonden na elk der bedrijven door een luid applaus hun ingenomenheid met stuk en spel. Als geheel een geslaagde avond (die ditmaal met een bal werd besloten). G. In alle toonaarden loeit het over het Waagplein en door de Doorbraak en op de Dijk. Het geluid van de hon derden koeien is al van verre te horen, en nog steeds worden nieuwe dieren aangevoerd. Loom stappen ze aohter hun eigenaars aan, op weg naar de Voorjaarsveemarkt, om daar te worden vastgebonden en dromerig voor zich uit te staren, met af en toe een melancholiek geloei. Tussen de rijen beesten door wandelen de boeren, op blanke, op gele, op rode klompen, die niet lang schoon blijven, maar al gauw besmeurd worden en bespat door koemest en door stukjes vuil stro. De handen op de rug slente ren daar de veehouders, staan hier even stil, maken daar een praatje, hun krom me wandelstokken tikken tegen de achterkant van htpi klompen. Ze roken cKkke sigaren met bandjes en dan in eens rolt de sigaar naar de andere mondhoek en hun handen slaan klet send in die van een collega, met een keurende blik naar een melkkoe of een vaars. Ergens in een hoekje staat stil zo 'n jong dier, met een beschadigde hoorn. Traag drupt wat vuurrood bloed in het stro. Langs de waterkant staan de tentjes en de kraampjes, met de kooplieden en de koopvrouwen uitnodigend er achter. Een ijstent, een haringkar, maar ook stalletjes, die bretels en riemen en gespen verkopen en een kraampje, waar nieuwe, glanzende hoofdtuigen hangen te pronken, met de koperen spijkertjes glimmend in de zon. Het hele plein staat vol dieren. Hun stemmen waaien als een cacophonie over de omliggende straten, en lokken steeds meer bezoekers, die komen kij ken en kopen en verkopen op de Alk- maarse voorjaarsveemarkt. De koeien laten hun stemmen klagen, de boeren kletsen hun handen inéén en doen hun zaken af, op straat en in de café's, waar de vloeren in een ommezien van tijd zijn vuilgelopen en waar je de tabaks rook wel kunt snijden. Zo zag het er vanmorgen uit op en rondom het Waagplein. Zondagavond 25 April komen de Ramblers weer eens in 't Gulden Vlies. Een onnoemelijk aantal personen is reeds getuige geweest van het optre den van dit populaire radio-orkest. Het belooft Zondag weer een daveren de avond te worden met tal van ver- aassingeii. The Ramblers zullen hun beste populaire nummers, zoals: Je bent te dik voor mij, Klamboe, Zeg kleine schooljuffrouw. Sensation No. I, Hij wel. Open de deur Richard, enz uitvoeren en dan bovendien nog The Ramblers Boogie Woogie. De kaarten- verkoop en plaatsbespreking beginnen Donderdagmorgen 11 uur. Eerst na half één is er gelegenheid om telefo nisch plaats te bespreken. Gistermiddag ontstond in de Lange- straat bij het Payglop een grote volks oploop, van waaruit aanwijzingen en aanmoedigende kreten klonken. Het bleek, dat een grote, grijze vrachtauto van de firma Stoutenbeek uit Bever wijk de Achterstraat in wilde, doch daarbij niet voldoende rekening hield met de afmetingen van de Alkmaarse verkeersaderen. Op een gegeven moment stond de wagen half in de straat, waarbij het achterste deel het verkeer in de Langestraat stremde. Én pas na lang en zorgvuldig manoeuvreren gelukte het de chauffeur zijn auto uit de be narde positie vandaan te rangeren, met slechts een lichte beschadiging aanéén der richtingwijzers, Alkmaar biedt voor chauffeurs wel onverwachte val strikken! Huisvrouwen hadden een prettige middag Mevrouw Swanenburg-de Veye, de voorzitster van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen kon gister middag in de Muziektuin weer vele le den welkonj heten op de maandelijkse bijeenkomst. Speciaal richtte zij haar welkomstwoord tot het, van een ziekte herstelde erelid, mej van den Berg en tot de spreekster mej. v. d. Torre. „Waarom lezen we?" was de titel, door mej. v. d. Torre gegeven aan haar voordracht. Voor een huisvrouw is het dikwijls heel moeilijk om tot een uur tje rustig lezen te komen, omdat men altijd wel iets anders heeft te doen, dat' naar men meent nuttiger is. Toch is het ook zeer nuttig regelmatig een boek ter hand te nemen. Niet alleen krijgen wij dan de rust, die .nodig is, maar ook de ontspanning. Wij kunnen onszelf bij een juiste keuze van onze lectuur, ver rijken en verdiepen en van hetgeen onszelf deelachtig wordt, meedelen aan onze omgeving. Ons oordeel over an deren kan milder en ruimer worden, wanneer wij het leven en de omstandig heden van mensen uit andere streken meebeleven. Daarvoor is echter nodig dat wij intens lezen, niet zo oppervlak kig dat wij het dadelijk vergeten zijn. Men moet zich het gelezene eigen ma ken. Spreekster las gedeelten voor uit „Het verjaagde ■tyater" van A. den Doolaard, „De Winterkraaien" van v. d. Werfhorst en „Kobeke" van Ernest Claes. Het eerste boek beeldt uit de reacties van de bewoners van Walche ren, bij de overstromingen tijdens de bezetting. Het vervult ons met bewon dering en met ontzetting wanneer wij lezen hoe groot, maar ook hoe klein 'n mens kan zijn wanneer het leven ons uit de sleur van alle dag slaat en wij waarden om - ons heen zien ineenstor ten. Met een episode uit „De Winterkraai en" gaf spreekster een suggestief beeld van het moeilijke en sobere leven van de Drentse bewoners der veenstreken. Met een humoristisch en typerend beeld van de Vlaamse bevolking, uit „Ko beke" besloot mej. v. d. Torre haar le zing. Ongetwijfeld sprak mevr. Swanen- burg de Veye namens alle aanwezigen toen ze op de haar eigen, hartelijke wij ze, dank zegde voor het gebodene. WOENSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Lezing over Zuid- Frankrijk voor N.R.V. Waagplein: Voorjaarsveemarkt. Bergen, De Rustende Jager, 2.30 en 7.30 uur: Het lied van Bernadette, 14 jaar. Bergen, Huis met de pilaren, 8 uur: Lezing „De Vrije School". DONDERDAG. Gulden Vlies, 7.30 uur: Prins Tauwe- veer. 1 Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: Kunstkring Nel Oosthout. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: De harem, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée Victoria Theater, 8 uur: Het doornige pad, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée Cinema Americain, 8 uur: De kléine man, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée NACHTDIENST TAXI'S. Nassau-Garage, Nassauplein, tel. 3545. Cercle Choral Edouard Bauwens niet naar Alkmaar Het plan bestond dat de Cercle Choral Edouard Bouwens uit Brus sel, die het Alkmaars Mannenkoor Orpheus tijdens de Paasdagen in Brussel heeft ontvangen, met de Pinksterdagen naar hier zou komen om op eerste Pinksterdag een geza menlijk concert in de Grote Kerk te geven. Thans is evenwel bericht ingekomen, dat dit moet ^worden uitgesteld tot een volgend jaar. De mogelijkheid bestaa' dat enkele leden individueel tijdens de Pinksterdagen een bezoek aan Alk maar" zullen brengen. Rond de grasgazons van de Berger- hdut verrijzen bouwsels, die doen her inneren aan de omheiningen van de corrida's waar in Spanje of Mexico de stierengevechten worden gehouden. En enige overeenkomst is er wel, want binnen deze staketsels zal de centrale stierenkeuring plaats hebben, waarover wij reeds eerder schreven. De palen worden stevig in de grond geplaatst, planken worden ertegen ge spijkerd, en straks zal een dikke laag stro gespreid worden onder de poten van de Adema's en de Frans van de .Oldehove's en hoe de óverige kam pioenen ook mogen heten. Aan» de kant van het water, nét of het er niet bijhoort, staat een soort verticale doodkist, door latten over eind gehouden. Dat huisje draagt geen nummer, maar er moest eigenlijk 100 opstaan. Maar voor de stieren is dit vertrekje niet beêtemd. De Nederlandse Vereniging van Spoor-, Tram-, BusA.T.O.- en Van Gend en Loos-personeel organiseerde Dinsdagavond in de grote zaal van het Wapen van Heemskerk een pro paganda feestavond. Deze avond werd de leden aange boden ter gelegenheid van de zo zeer geslaagde propaganda- en ledenwinstactie, die in de afgelopen winter op touw was gezet. Het cabaretgezelschap „Onder Eigen Vlag" bracht een aardige non stop-cabaretrevue voor het voet licht „Zeg 't met een lach". Een aardige geestig gevonden pro loog luidde deze revue in. Niet alleen die proloog was geestig, meerdere schetsjes waren zeer goed geslaagd. Buitengewoon veel succes oogstte de pianist Tony Willemsen met z(jn zeer goede vertolking van „Dichter und Bauer". Het was jammer, dat de Hawaiïan- guitaar van de Hilo's defect was, waardoor het geheel wat zwak werd. De technische apparatuur op het toneel (hier treft de spelers zeker geen blaam) liet overigens ook wel iets te wensen over. In de pauze werd het woord gevoerd door de heer G. Joustra, bondsvoor zitter van deze organisatie. Spr. prees de activiteit die de afdeling Alkmaar de laatste jaren ten toon spreidde. Speciaal het werk in de bezet tingsjaren en de spoorwegstaking en hetgeen de afdeling na de capitulatie had gedaan om het werk weer op te bouwen had bij het hoofdbestuur veel waardering verwekt. Doch ook de ma nier waarop in Alkmaar de leden- winactie was aangepakt was zeker 'n compliment waard. Op 1 Januari 1940 telde de afdeling Alkmaar 239 leden en 6 jaar later 287. Voor de propa gandacampagne telde de afdeling op 1 September 1947 380 leden en daar na op 10 April 1948 was de afdeling gegroeid tot 451 aangesloten leden. De heer Joustra vervolgde met te wijzen op de grote taak van de vak beweging in het algemeen en zeide dat deze zich niet beperkte tot het sociale terrein, maar ook ver daar buiten. Als voorbeeld stipte spr. hierbij aan de Benelux-cöhferentie, die 20 April in Amsterdam is aangevangen en waar toe het N.V.V. het initiatief had ge nomen. Internationaal hebben wij een grote taak te vervullen, „no.oit -meer oorlog op deze planeet", maar willen wij internationaal iets betekenen dan zal het nationaal en plaatselijk in onze vakcentrales goed moeten gaan. Het is weieens goed prettig en genoe- gelijk bjjeen te zijn wanneer wij maar niet vergeten, dat twij morgen weer moeten a&npakken om te vechten te gen moedeloosheid en defaitisme. Aan een viertal personen reikte de heer Joustra na deze speech de zilve ren medaille van verdienste uiit, aan 't echtpaar W. Jelsma mevr: Jelsma De Vries en aan de heren Bleumers en Viedent. NIEUWE BRIEVENBUS. De directeur van het post- en tele graafkantoor brengt ter kennis, dat de brievenbus welke zich bevond in de van der Lijnstraat, is verplaatst naar het kruispqnt Berger weg/Nic. Beets- kade. Het echtpaar A. de MunkPeperkamp, Ritsevoort 58, dat vandaag het gouden huwelijksfeest herdenkt. Onze Alkmaarse dames versloegen Zon dag hun zware concurrente Olympia uit Wleringerwaard met 0—1 in de beslissings wedstrijd te Oudesluis en werden zo denode ook dit jaar weer kampioen van hun afdeling Een pracht succes van deze opkomende jonge Alkmaarse ploeg, die nu twee jaar in de competitie uitkwam en de buiten gewone prestatie leverde beide jaren als afdelingskampioene te eindigen! We waren ooggetuige van een zeer spannende en in hoog tempo gespeelde wedstrijd, waarbij vooral de verdedigin gen uitblonken, wat wel blijkt uit het ene doelpunt, dat in deze wedstrij-d slechts kon worden gescoord In het begin ging de wedstrijd op en neer met schoten aan beide kanten, die echter allemaal keurig werden gestopt Na tien minuten spelen beging één der AVA- spelers een overtreding in het doelgebied en deze werd afgestraft met een 13-rrteter- vworp (even gevaarlijk als een penalty bij het voetballen) Doch de AVA-keepster stond goed opgesteld en hield de bal er keurig uit Hierna zette AVA het offen sief in,-doch alle aanvallen strandden op de uitstekende O-achterhoede De rust ging in met 0—0 Na de rust weer hetzelfde spelbeeld Twee volkomen aan elkaar gewaagde par tijen Langzamerhand werd de O-voor- hoede echter minder gevaarlijk, terwijl AVA er nog een schepje opgooide De Alkmaarse voorhoede, die in de w- formatie speelde kwam er steeds beter in Steeds weer kwamen de beide binnen- speelsters, die tenslotte het hele midden veld beheersten, met de bal opdringen in de O-defensie We noteerden felle schoten van mej Bijl en mej Hoed, die beide zwaar werden afgehouden Doch de O-keepster v/as geweldig in vorm en wist ze te Stop pen Tot mej Hoed oven voor het einde los kwam en keihard doelpuntte (0—1) Even daarna floot de scheidsrechter het einde van deze prachtig gespeelde wed strijd De AVA-dames spelen a s Zondag om een plaats in de districtsklasse tegen' OSS uit Zandvoort Wij feliciteren de Alkmaarse dames met hun behaalde kampioenschap en wensen hun veel succes voor a s Zondag Geboren: Tilly, d. v. C. A. F. van Meene en A. Roos. C.ornelia J., z. v. J. Peperkamp en J. Peereboom. Ma thijs, zoon van L. Groot en J. Rjngnal- da. Lode wijk F., zoon van J! Strij- bis en H. Sunderman. Petrus M., zoon van C. Thoes en C. M. Bruin. Maandagavond was er tamelijk gr0. te belangstelling voor de ouderavond De voorzitter, de heer J. Koster, heet! te allen hartelijk welkom, in het bij. zonder de heer Coerts, als vertegen- woordiger van B. en W, en de heer Edzes. adjudant der Rijkspolitie, die kwam spreken over „Verkeersonder. wijs". Daarna hield de heer M. Slab- bekoorn, het hoofd der school, een in- lAngedijker groentencentrale, 21 April Aangevoerd waren: 2200 kg Rede kool 38,60—37,00; 7400 kg Gele kool 22,40—23,00; 5000 kg Witlof 47—53 WARMENHUIZEN, 20 April 28,200 kg Gele kooi 20,60—24; 250 kg Rabarber 12,20; 4000 kg Prei 50: 6000 kg Bleten 6; 1450 kg Witlof I 47—53 en II 37—44 leiding. Na meegedeeld te hebben, dat 1 JAPI ruim f 100 opgebracht had, m de boekenactie 120 boeken, besprak hjj 1 de verfrissing van' het onderwijs op de Rochdale School. Hij toonde aan met gemaakt werk der leerlingen, hoa het onderwijs 'met belangstellingscen tra interessant kon worden gemaakt. Zodra een onderwerp de interesse van de leerlingen heeft, b.v. een schooi- film, een of andere gebeurtenis, wordt dit uitgebuit. Er wordt een opstel ge- maakt, de leerlingen vertellen de in- houd van de film terug, een dictee wordt erover gegeven, een liedje dat op het onderwerp betrekking heeft, wordt gezongen, tekeningen i worden erover gemaakt, zelfs handenarbeid wordt ingeschakeld. Er zit samenhang in dit werk. De kinderen verzamelen plaatjes die er mee in verband staan en het onderwijs wordt op die manier levend gemaakt. Bij taken wordt onderling hulp ge- boden, samen wordt gezocht naar een oplossing, zoals die bij de grote men sen ook behoort. Zo ontstaat in de school een werkgemeenschap. Om deze gemeenschap te bevorderen worden er in het gymnastieklokaal ook regelma tig gemeenschapsuurtjes gehouden, waar wordt voorgedragen. gezongen enz. De school beschikt over een eigen toneel met coulissen. Zo waait er door de Rochdale School ook een frisse wind en dat maakt, dat vele kinderen graag naar school gaan. Verkeersonderwijs. Daarna kwam de heer Edzes aan 't woord, die jaren lang verkeersspecia- list was in. de Noordelijke provinciën. Aan de hand van een honderdtal plaatjes demonstreerde hij de verkeers- fouten, hoe er verkeersongelukken ontstaan en de verkeersvoorschriften. De heer Edzes wist de aandacht der ouders sterk te boeien en als resul taat boekte hij verscheidene nieuwe leden voor de vereniging „Veilig Ver keer". Een dankbaar applaus beloon de spreker voor zijn interessante causerie. Bij de rondgang door de klassen wa ren vele ouders enthQuslast over het duidelijke blokschrift der leerlingen. Reeds over de helft der school is dit schrift ingevoerd en het voldoet uit stekend. Het hoofd der school sloot de avond met eën woord van dank aan de ouders die ook deze ouder avond bezochten. Zoals wij gisteren reeds meldden, eiste de Officier van Justitie tegen Sara Verplanke en H, de Groot, ver dacht van de moord te Hoogwoud, 20 jaar gevangenisstraf. Alvorens tot deze eis te komen, zeide mr. Holsteyn in zijn requisitoir o,m. nog het vol gende: De officier kenschetste de verdachte Sara Verplanke als een vrouw die genotlievend is. Ze vond haar man te saai en te weinig strevend naar verbe tering in zijn maatschappelijke positie. Ze heeft evenveel schuld als de an dere verdachte, want ze leefde volko men in de moordgedachte. Ze is ge heel toerekeningsvatbaar, doch is een lui, egoïstisch type. Haar opvoeding was uitgesproken slecht, daar haar moeder in concubinaat leefde. De antecedenten van De Groot gijn zeer slecht. Hij heeft een bijnaam in Hoogwoud, waaruit blijkt, dat hij het niet nauw nam met de huwelijks trouw. Hij beweerde alles gedaan té hebben uit liefde voor Sara Verplanke, maar dat is wel een zonderlinge bewe ring, getuige het feit, dat hij nog an dere verhoudingen met vrouwen on derhield. Hij is een boud en onverschil lig mens, die er niet tegenop zou heb ben gezien zijn eigen vrouw ook te vermoorden. De officier achtte het primair ten laste gelegde, het schuldig zijn aan moord, bewezen. Hij wees er op, dat het niet van belang is welk vergift er voor de moord is gebruikt, maar wel, dat dergelijke gevallen altijd uitko men. DE VERDEDIGER VAN SARA VERPLANKEN mr. dr. C. Berkhouwer merkte op dat het wel haast een klassieke driehoeks positie was waarin de beide verdach ten en de overleden Jacob Heida ver keerden. De taak van de verdediging is veel moeilijker dan die van het Openbaar Ministerie. Alleen de op te leggen straf zou volgens mr. Berkhouwer wel de nodige moeilijkheden hebben opgele verd, Alvorens zijn pleidooi aan te vangen sprak de verdediger enkele woorden van eerbiedig gedenken en deelneming ten aanzien van de over ledene en de bloedverwanten van Jacob Heida. Vervolgens richtte de verdedi ger een woord van lof tot de officier over de wijze waarop deze het requisi toir had samengesteld. Een belangrijk aandeel waardoor deze zaak aan het rollen is gebracht, heeft de bakker M. S Wit geleverd, die over een fijnere neus blijkt te beschikken dan enkele medici. De behandelende geneesheer had geen enkele argwaan, en zelfs ten aanzien van zijn diagnose hield deze er geen bepaalde mening op na, ter wijl de chirurg in Hoorn het overlij den weet aan inwendige bloedingen zonder meer. Evenals de officier was mr. Berkhouwer van mening dat men in deze zaak niet de sensationele zijde moest zien, doch de morele en rede lijke illustratie van het bekende ge zegde: „Al is de leugen nog zo snel de waarheid achterhaalt haar wel". Mr. Berkhouwer vervolgde na deze algemene inleiding met een schildering van de moeilijke jaren van zijn cliënt, die zij in haaf prille jeugd1 heeft ge had, Het huwelijksleven van de vader en moeder van Sara Verplanke was lang niet ideaal en dit verergerde naar ma te Sara Verplanke opgroeide. Toen zij nog zeer jong was verliet haar moe der met het kind de vader en leefde daarna in concubinaat met een ander. De drie mensen leefden geruimen tijd een zwervend bestaan tot dat Sara 12 jaar was geworden en haar tweede Vader vast werk had gevonden, hoewel het gezin onder zeer beperkte omstan digheden moest leven. In 1946 kwam de Groot irv haar le ven en langzamerhand groeiden de aan vankelijke vriendschapsgevoelens tot een verhouding tussen deze tweemen sen. Er waren omstandigheden los vpn hun wil en wens die hun aan hun pas sie voor elkaar deden toegeven. Mr. Berkhouwer wilde niet te ver gaan met het aanvoeren van voor zijn cliënt disculperende omstandigheden, daar deze dan weer ten laste zouden komen van de cliënt van zijn confrère, mr. van Hilten. Gevoelens van sporti viteit weerhielden hem daarvan. Toch zag verdediger zich genoodzaakt om te wijzen op het feit dat de vrouw zich wel zeer ongelukkig moet voelen nu zij weet, dat de Groot zich met meer dere vrouwen afgaf en dat er bij deze man geen spoor van ware genegen heid voor haar viel te bespeuren. Dit moet wel een dubbele schok zijn ge weest na alles wat zij heeft doorge maakt. In het huwelijksleven van verdachte waren vele aanrakingspun ten met het huwelijk van haar vader en moeder, van welk huwelijk zij wel een zeer eigenaardig idee moet heb ben gekregen ten aanzien van het be grip huwelijkstrouw. De manier waarop het plan ontstond en wie dit plan opperde om Heida uit de weg te ruimen, was zeer moeilijk te achterhalen. Op een gegeven moment was dat plan er en men heeft gemeend dat plan te, moeten volbrengen. Gezamenlijk en in vereniging is het tot stand geko men en belangrijk was dus alleen nog maar de vraag van de vergelding. „Geen straf hoe zwaar ook is mis plaatst, wanneer die straf in staat zou zijn om degene die is verscheiden in het leven te herroepen", zei mr. Berk- houwer. „Dit is echter niet mogelijk en dan vraag ik mij af of het gerechtvaar digd is deze straf, die een verbanning van 20 jaar uit de maatschappij bete kent, ten uitvoer te leggen. De enige hoop die mijn cliënte nog heeft is om goed te maken wat zij heeft misdre ven aan haar kinderen". Ik verzoek u derhalve een straf op te leggen die niet langer is dan strikt noodzakelijk." DE VERDEDIGER VAN DE GROOT mr. G. v. Hilten ving eveneens zijn plei dooi aan met zijn deelneming te betui gen ten aanzien van de kinderen die Jacob Heida had nagelaten en wier moeder thans terecht stond. Verdediger meende dat het geen kwestie van spor tiviteit was om disculperende om standigheden achterwege te laten. Voor het bepalen van de juiste straf maat is het wel noodzakelijk enkele feiten naar voren te brengen die mijn cliënt ontlasten en uiteraard de cliënt van mijn confrère belasten. Mr. van Hilten meende dat verdachte Verplanken aan de stekker van de stofzuiger had zitten morrelen waar door de isolatie van het electrisch snoer gedeeltelijk werd ontbloot, hetgeen op zettelijk was gebeurd om De Groot te suggereeren dat Heida zijn vrouw naar het leven stond. Zij, Sara Verplanke, had ook in deze affaire regelmatig ini tiatief getoond. Verdachte Verplanken Op tfe Singel het Gerechtsgebouw, koel en ongenaakbaar, met het devies Justitia gehouwen in de gevel. Een drom mensen voor de hekken, met boterhammen-in- papiertjes en kleffe roddelgesprek- ken. Zij komen al in de vroegte, om toch maar niets te missen. Zij hebben geen interesse voor de loop van het recht, zij komen al leen, om hun lust naar sensatie te bevredigen. En luider klinken hun stemmen en zij trekken hun buur- taan aan de mouw van zijn jasje: „Heb je het al gehoord, ze heeft En dan fluisteren ze weer een nieuw gerucht, dat ze zelf hebben gehoord van de zus van de vrouw van de melkboer. Als de hekken opengaan dringen ze als een kudde naar binnen, om te gaan genieten in de stille, hoge rechtzaal, waar het scherm op gaat over een driehoekstragedie, omdat het recht zijn loop moet hebben. Maar dat kan de kudde niet schelen, het recht is voor hen maar bijzaak ze snakken naar dé tails, naar aanleidingen, om nieu we geruchten te leveren. En hun boterhampapiertjes ritselen, hun stemmen fluisteren achter de hand en buurvrouw daar in de hoek knikt voldaan ...Zie-je-wel, heb ik het niet gezegd?" De mensen, die hier komen met hun praatjes zijn heel erg klein. LEOPOLD. V. moet dan ook als de motor worden ge zien en bovendien is het wel gebleken dat de liefdes-affaire voor De Groot niet meer dan een spelletje is geweest. De oorlog, waarin slachters en moor der aars werden gedecoreerd en waarin men vaak leefde uitsluitend ten behoe ve van zichzelf, deze oorlog is oor zaak dat er een zedelijke verwildering is ontstaan die vormen heeft aangeno men welke afgrijselijk genoemd mogen worden. Een en ander is zeker van invloed ge weest op deze man met zijn zeer opper vlakkig gevoelsleven die met een vast houdendheid, een betere zaak waardig, zijn pretjes achterna joeg. Door de verhouding tussen beide ver dachten is langzamerhand een bouw werk van intriges ontstaan, en het idee vatte post van „wij moeten verder" het geen een climax bereikte, die voor de buitenstaander welhaast onbegrijpelijk is Deze climax bereikte haar hoogte punt bij het overlijden van Jacob Hei da eri nu zegt mijn cliënt: hoe ik er toe gekomen ben weet ik niet. „Hij kan de weg terug niet meer vinden", zei Mr. v. Hilten. „Wij zijn allen mensen en natuurlijk is zijn daad niet goed te praten en een ernstige correctie zal hier zeker op moeten volgen, maar toch zit er iets mense lijks in. De straf die de officier heeft geëist zal niet de uitwerking hebben die wij verwachten. De bedoeling van een straf moet zijn de verdachte weer als een zeewaardig schip de maat schappij in te sturen en dat zal met mijn cliënt wanneer hij 20 jaar moet zitten niet het geval zijn. Hij zal dan als een gebroken mens uit de gevan genis komen. Wij moeten het moge lijk maken dat deze verdachten hun laatste levensjaren als waardige men sen kunnen slijten, als Nederlanders zoals wij die zo gaarne zien. REPLIEK OFFICIER Met een enkel woord repliceerde Mr. Holsteijn, de officier van Justitie. Mr. Holsteijn meende dat de verdediger van Hendrik de Groot, Mr., G. v. Hilten, voor zijn cliënt had gepleit voor een levenslange gevangenisstraf wanneer deze inderdaad als een gebroken mens, ongeschikt voor de maatschappij, na zijn straf van 20 jaar de gevangenis zou verlaten. Verder meende de offi cier te moeten betwijfelen, dat ver dachte Verplanke de lekkage in het electrische snoer van de stofzuiger had aangebracht. Aan beide raadslieden deelde de of ficier mede dat naar zijn mening de verantwoordelijkheid van beide ver dachten even groot was en die van De Groot iets groter dan die van Verplan ke. Ook ten aanzien van het pleidooi van Mr. Berkhouwer maakte Mr. Holsteijn enkele opmerkingen. Laatstgenoemde meende dat het geen liefde was die verdachte Verplanke voor De Groot koesterde en dat het dus zeker geen moord was uit liefd? voor elkander. Aan het slot van zijn repliek zei Mr. Holsteijn dat hij persisteerde bij zijn eis van 20 jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De uitspraak in deze zaak volgt over 14 dagen. Op een koude Aprilmorgen werd Rei neke geboren in een groot warm ho ver weg in de bossen in het smalle dc achter de hoogvlakte. Het waseensnos zig jong vosje zoals hij daar met zij vier broertjes en zusjes dicht bij zijl moeder lag. Zijn leuke ronde kopj ïertoónde nog niet de echte spitse vos eensnuit. Nauwelijks veertien dage, oud scharrelde hij al naar de uitgan van het hol als moeder uit was op haa nachtelijke strooptochten. En bij haa thuiskomst de bek zo vol muizen, da de staarten netjes op een rijtje naa buiten hingen, vond ze Reineke a wachten onder de grote braamstrui! die de opening van het vossenhol ver b°De wondere wereld daarbuiten trol Reineke onweerstaanbaar aan. Het wa; «en feest als hij zijn snuitje naar buitei jstak en de helle zonneschijn op d< kleine zandvlakte zag gloeien, me daarachter het sprookjesland van al di< donkergroene naaldbomen. Machtig! kale rotswanden sloten het bos aar beide zijden in. Daar heel boven had den de machtige steenarenden hun nest Soms verscheen op een klein plateai een sierlijke gemsbok, die als eer standbeeld over het dal uitstaarde. Da alles was spoedig geen nieuws meei voor Reineke. Ook dee kleine burer leerde hij kennen. De krijsende gaai, dr schildwacht van het bos, de vlugg. fijne meesjes, de zoemende bijen er vliegjes, die het naar hen happend» vossenbekje zo handig wisten te ont wijken. Op een keer zijn moeder had ziel wat verlaat bij het aanslepen van voed sel waagde het vosje de grote sprong schoot uit de donkere gang te voor schijn stond even verblind in het vollt daglicht en danAarzelend stak he! kleine ding de zandvlakte over, sloof door een bosje dwergdennen en zette zijn tocht voort over een stenige hel ling. Zijn neusje langs de grond, snooi allerlei vreemde geuren op. Opeen: herkende hij de lucht van muizen. Orr van te watertanden! Vol aandach! zocht hij het spoor af op het mos er tussen de stenen. Zozeer ging hij op ir zijn eerste muizenjacht dat hij geen oof meer had voor zijn omgeving. Hij zag zelfs zijn moeder niet komen aandraven met een vette patrijs in de bek, een kostelijk ontbijt voor vijf gulzige vos- senmagen. Plotseling zwiepte de lucht onder de felle slagen van twee machtige vleugels en eer Reineke goed wist wat er ge beurde, hing hij reeds een paar meter boven de grond in de gekromde klauw van een giwte steenarend, die hem van hoog op de rotsen gadegesla gen en tot gemakkelijke prooi ver klaard had. Verlamd van schrik zag de oude vos haar kind meevoeren. Daneven plotseling als onverwacht dreunde een schot, vele malen weerkaatst tegen de bergwanden en onze Reineke daalde langzaam en veilig als aan een val scherm naar de vertrouwde aarde te- rug. HIJ voelde de greep in zijn rug verslappen. Zodra zijn kleine poten de grond weer raakten wrong hij zich los, Aan de vele goede oplossingen die binnen zijn gekomen was wel te mer ken dat het raadsel van de vorige week niet te moeilijk' is geweest. De woorden waren: 1. geweer; 2. roos; 3. October; 4. Nederland (Noorwe gen werd ook goed gerekend); 5. Iet; 6. nest; 7 gieter (grasschaar)8. ezel;-9. naald (ook naaimachine werd goed ge rekend). De eerste letters vormden dus de plaatsnaam GRONINGEN. Nu volgen dan v/eer de gelukkigen van deze week: Marietje Tromp, Meerstraat 32, Be verwijk. Tanny Ekkebus, Callantsogervaart 14, Julianadorp. Ella de Vries, (elf jaar) Benning- broek B 63. Dieuwie Waiboer (10 jaar) Kleiweg 5, Anna Paulowna. Dineke Dreeuws (elf jaar), Kenne- merstraatweg 139, Alkmaar. Het waren deze week allemaal meis jes. Zij krijgen de prijzen zo spoedig mogelijk toegezonden. .."J?"1 ,'ou de tuin te leiden," zei bij dat kaartjesloket staan en mijn hel de hoof(istad weg te lokke de lucht 8 dtogen' dat we voor geer t-v van zult krijgen." haalde zijn schouders is 'tnn.iL beroeP." zei hij, „waarin Ik wil <y pe Bovendien onderschat miin tnwf8 toegeven> dat je een uit: laten w aIs reporter ook niet ov laten we samenwerken." en"ikvn„Z-ei insPeeteur, „ik zal jt heden n^t. Wel wiUen helpen, ms wil -7 - engen. Laten we een afsr maar5 d f" Wat Je er nog niet van Pub houden. je me °°k plechtig "^■Proken!" riep de reporter v dit vertellen. Je weet, dat ik h, t ze een gewoon mens meer durven 1 W,t^en We!' dat ik ze niet °P het P' "aar ga je naar toe?" „Naar Rotterdam." Oe journalist keek zijn vriend een

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2