c DE JEUGD-KOER D m ZWARTE SCHAPiW 1 VAN NELLE Reineke's grote avontuur HalloJongens en Meisjes DIE KON HIJ WEL GEBRUIKEN Prijsraadsel Onze mededelingen Oplossing Prijsraadsel Minder paardenvlees op de bon? Geen derde vleesloze dag 'M Op een koude Aprilmorgen werd Rei neke geboren in een groo warm hol ver weg in de bossen in het smalle dal achter de hoogvlakte. Het was een snoe zig jong vosje zoals hij daar met zijn vier broertjes en zusjes dicht bij zijn moeder lag. Zijn leuke ronde kopje vertoonde nog met de echte spitse vos- Bcnsnuit. Nauwelijks veertien dagen oud scharrelde hij al naar de uitgang \an het hol als moeder uit was op haar nachtelijke strooptochten. En bij haar thuiskomst de bek zo vol muizen, dat de staarten netjes op een rijtje naar buiten hingen, vond ze Reineke al wachten onder de grote braamstruik die de opening van het vossenhol ver- De wondere wereld daarbuiten trok Beineke onweerstaanbaar aan. Het was ten feest als hij zijn snuitje naar buiten stak en de helle zonneschijn op de kleine zandvlakte zag gloeien, met daarachter het sprookjesland van al die donkergroene naaldbomen. Machtige kale rotswanden sloten het bos aan beide zijden in. Daar heel boven had den de machtige steenarenden hun nest. Soms verscheen op een klein plateau een sierlijke gemsbok, die als een standbeeld over het dal uitstaarde. Dat alles was spoedig geen nieuws meer voor Reineke. Ook de- kleine buren leerde hij kennen. De krijsende gaai, de schildwacht van het bos, de vlugge fijne meesjes, de zoemende bijen en vliegjes, die het naar hen happende vossenbekje zo handig wisten te ont wijken. Op een keer zijn moeder had zich wat verlaat bij het aanslepen van voed sel waagde het vosje de grote sprong, schoot uit de donkere gang te voor schijn stond even verblind in het volle daglicht en danAarzelend stak het kleine ding de zandvlakte over, sloop door een bosje dwergdennen en zette zijn tocht voort over een stenige hel ling. Zijn neusje langs de grond, snoof allerlei vreemde geuren op. Opeens herkende hij de lucht van muizen. Om van te watertanden! Vol aandacht zocht hij het spoor af op het mos en tussen de stenen. Zozeer ging hij op in zijn eerste muizenjacht dat hij geen oog meer had voor zijn omgeving. Hij zag zelfs zijn moeder niet komen aandraven met een vette patrijs in de bek, een kostelijk ontbijt voor vijf gulzige vos- senmagen. Plotseling zwiepte de lucht onder de felle slagen van twee machtige vleugels en eer Reineke goed wist wat er ge beurde, hing hij reeds een paar meter boven de grond in de gekromde klauw van een grete steenarend, die hem van hoog op de rotsen gadegesla gen en tot gemakkelijke prooi ver klaard had. Verlamd van schrik zag de oude vos haar kind meevoeren. Daneven plotseling als onverwacht dreunde een schot, vela malen weerkaatst tegen de bergwanden en onze Reineke daalde langzaam en veilig als aan een val scherm naar de vertrouwde aarde te rug. Hij voelde de greep in zijn rug verslappen. Zodra zijn kleine poten de grond weer raakten wrong hij zich los. De beroemde Franse schrijver Alex ander Dumas, de jonge, zat .eens in de trein van Parijs naar Lyon. Tegenover hem zat een rijke koopman uit de stad van de zijde, die door de spraak zame Dumas op-de meest aangename wijze werd bezig gehouden. Toen men in Lyon was aangekomen, nodigdede handelaar, die verrukt was over zijn reisgenoot, deze uit, met hem te gaan j eten. En terwijl ze samen een goede maaltijd nuttigden, ontving onze schrij ver van de rijke koopman, die nog steeds niet vermoedde, wie zijn reis gezel wel was, het voorstel, bij hem ris handelsreiziger in dienst te treden. „Jij bent juist de man, die ik nodig heb. Jij kunt je tong roeren. Je zult je weg wel vinden". En vertrouwelijk" klonk de vraag: „Zeg eens, hoe groot is op het ogenblik je inkomen?" „O, heel klein", antwoordde Dumas glim lachend. „Jawel, maar wat zijn je ver diensten met je werk?" En weer klonk liet heel bescheiden: „Van tachtig tot honderdduizend francs". „Maar waarin reis je dan wel, wat is je bezigheid?" vroeg de ander ont hutst. „Ik? Och ik krabbel op blaadjes pa pier met een pen!" wurmde zich onder de zware massa uit die op hëm was neergekomen en zag zichzelf staan voor zijn moeder. Deze liet de patrijs vallen, pakte liaar jong vlug maar voorzichtig in het nekvel er. ging er dan als een bliksemschicht van door naar het veilige hol onder de braamstruik. Dat alles zag de oude jager Sandor, die juist zijn eerste steenarend gescho ten had en moeizaam van de steile hel ling omlaag klauterde om zijn trotse jachtbuit te halen. Een week later pronkte de opgezette vogel in de hal van het bergsporthotel. De kleine Reineke was er beter afgeko men. Maar later, toen de wonden door de nagels van de roofvogel gemaakt, geheel genezen waren, stond nog net merkteken van de steenarend in zijn roodgele vacht geschreven. Een groot woord bestaat uit 29 letters en 9 lettergrepen. De. lettergrepen zijn, in alfabetische volgorde, de volgende: da Jing sol stel ten ten ten ten toon. Hoe is dat grote woord? Onder de goede oplosserê zullen weer enkele boeken verloot worden. Vergeten jullie vooral niet om je leeftijd te vermelden? De oplossingen vóór a.s. Zondag zen den naar het bureau van dit blad. Mej. T. d' H. in Den Helder. Uw brief heb ik ontvangen en spoedig hoop ik U daarop te antwoorden. Welk meisje in Noord-Holland die bij de „Kabouters" van de Padvinderij is, wil corresponderen met Jettie Scheuer, Dr. Schuitstraat 43, Beverwijk? Jettie i? geboren op 16 Maart 1928 en dus tien jaar oud. Zij houdt veel van lezen en vioolspelen. Willie Bruins, Alkmaarseweg 305, Beverwijk, zoekt een R.K. correspon dentievriendinnetje. Zij is elf jaar oud en zit in de vierde klas. Wie wil met haar corresponderen? Voor Kees de Wit, Kaasmarkt 4, Hoorn, wordt een correspondentie adres gezocht in Noord-Holland. Zingen doet Kees graag en hij houdt veel van muziek. De leeftijd is 11 jaar en hij zit in de vijfde klas. Een correspondentie-vriendinnetje in Noord-Holland wordt gezocht voor Ali Ott, Brecstraat 1, Hoorn. Ali zit in de vijfde klas en is/elf jaar oud. Wil Martha Stolk in Den Helder nog even schrijven of zij het boek, dat nog bij Oom Wim werd gewonnen, destijds wel heeft ontvangen? Dineke Dreeuws, Kennemerstraatwcg 139, Alkmaar, zoekt een corresponden tievriendinnetje in Bergen aan Zee. De leeftijd van Dineke is elf jaar. Nu is het toch echt lente Sommige struiken zijn al helemaal groen en ae madeliefjes en goudgele paardebloemen steken hun kopjes weer boven het gras uit Mijn vriendjes en vriendinnetjes, die op een boerderij wonen, schreven over de kleine geitjes, kalfjes en lammetjes Ja, ik heb ze oök gezien Wat is dat een aardig gezicht! De kinderen, die in de stad wonen, moeten op een mooie zonnige dag eens een fijne Wandeling naar buiten maken, want het zou jammer zijn als we nu niet allemaal zouden genieten van het lentefeest Maar laten we eens vlug met de briefjes beginnen, want over de lente is zoveel te schrijven, dat er geen plekje meer in de Jeugd-Koerier zou over blijven Stel je eens voor zeg! Willie de Jong, jij bent het eerst aan de beurt Fijn, dat je ditmaal mee kon doen m^t het raadsel Hoe heet het kleine poesje? Gelukkig dat je er een mocht houden Dineke Dreeuws, Ina lean samen met jou doen, Dineke Dat doen wel meer zusjes Den -correspondentie-vriendinnetje zal ik voor je vragen Kijk maar eens onder de mededelingen A rij au Goudsblom-, och beste jongen wat jammer dat je met dit mooie weer ziek bent Je hebt een beste broer, vind ik Doe maar Je best om gauw weer beterj te zijn, Arijan Ria en Ella de Raat, het briefje is toch keurig geschreven 7ït hoop, dat je nu weer beter bent Ria Mag je al weer naar school? Jopie Mulderije. ja, die tekening was heel'mooi en ik was er blij mee Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, meisje Had ik de datum goed onthouden? Tic hoop. dat je een gezellig partijtje hebt met je vriendinnetjes Hans Olaf de Vries, aan lucifersmerken kan ik je wel helpen Deze week zal ik ze verzenden, Hans! Zijn de eitjes al uitgekomen :n liet merelnest? Joanne Langebaerd, welkom bil ons! Ik hoop, dat je aa^ dige vriendinnetjes en vriendjes zuit vinden, in Heiloo Heeft de pop nog een goede krul in het haar gékregen en heb je genoten op de fiets? Tot Zaterdag, Joarmeke! Hans Kaper, wat een leuk idéé van jullie om een schoolkrantje op te richten Je bent dus een .collega van mij geworden, Hans Schrijven jullie rie Klas-Koerier" met de hand?v Ik zou je krantje best eens willen -zien Ada Prins, heb je het gezellig gehad in Haarlem? Prettig dat je weer mee doet Ik ben blij met de sigarenbandjes, Ada Addie en Jaap Davidzon, dal was een dikke brief van jullie Dank je wel voor al die postzegels, jongens Cowboy spelen is fijn, vooral in het bos Leuk Jaap, dat jij de hoofdman bent Veel plezier met de club! Anton -en Werner Mol, gelukkig dat het boekje zo in de smaak is gevallen Was het fijn aan zee? Jullie doen zeker ook mee met de club van Addie en Jaap K Schot, bedankt voor de postzegels Zes weken naar een vacantie-kolonie is een hele tijd Goed eten hoor! Ais je terug, komt moet je we^r flink en stevig zijn Thea Berger, volgende week kan ik je aan een paai- Indische postzegels helpen Dank voor de sigarenbandjes Ik ben blij, dat je met het boek in je schik was Arthur van Orden, we zullen hopen, da': jij ook spoedig eens een boek wint, net als Thea Blïjf je best maar doen op de prijsraadsels Jan Schipper, ik had twee postzegels van Suriname Die heb ik dus maar direct naar jou gezonden Nee, ik weet r>cg niemand voor zilverpapier, maar ik zal. er wel eens naar informeren - Gerda Schouten, ik kan me voorstellen vat een feest dat is om eer- pakje uit Amerika te ont vangen Ja, je had zsker een geluksdag, meisje Schrijf maar een lange brief naar' Oom cu Tante in Brooklyn Jettie Larapink, je gaat zeker graag naar de padvinderij Schrijf je eens wat jullie altijd, doen cp Zaterdagmiddag? Marfetjn Tromp, wat heb jij ons erg verwend met die sigarenbandjes We zijn er blij mee,. Mariet.ie Ben je Kabouter of Padvludster?, Betfcie Huisman, welkom t*ij ons Ja, Nettie werkt ook geregeld mee Schrijf maar veel, Bettie! Ccrrïe Meyer, ja zeker mag je met ons mee doen Joop ken ik npg niet geloof ik Wat heb je aardig, postpapier, zeg! ffettie S eb eiser, voor jou zat er wei vlug een correspondentie-vriendinnetje komen Jij houdt var: zoveel dingen Speel je veel viool? En dan ben je ook neg Kabouter Wat «u! je' het druk hebben! Truusje -Brethouwer, gelukkig dat je het boek zo mooi'vindt Nu heb je weer eens wat te lezen Hennie Scheer es, schrijf ik je achternaam wei goed, want het .was niet zo best te lezen Je hebt hst erg druk en daarom vond ik het aardig, dat je toch een briefje schreef Er staa+ een alleraardigst plaatje op 39 postpapier Dat heb ik bewonderd, zeg! Nel!ie Nüveld, ja, je had de woonplaats geraden Kun je goed zwemmen, Nellie? Duiken is lang niet gemakkelijk Heb je dat al geleerd? Agnes Cysouw, hartelijk dank voor al die mooie sigarenbandjes Daarmee kan ik weer eed paar andere kinderen plezier doen Duut Bak, nee, A.iie staat weer in de Helders© Courant Daar zijn de briefjes weer gnders, maar verder ia alles hetzelfde van de Jeugd- Koerier Nu begrijp je zeker wel dat hst niet zo moeilijk voer mij is om cor respondentie-vrienden en -vriendinnetjes in Noord-Holl and te vinden, want de mededelingen worden overal gelezen Op Texel evengoed als in Hoorn, Scha- gen en Beverwijk Dieuwie Waiboer, ja, ik houd ook veel van muziek en speel ook accordeon, net als jij De gy/nuitvoering zal ook wel prettig zijr.. dat je ook met ons mee gaat doen Dlt grote, rode leT;fc»rs staan erg vrolijk denk ik Hanneke Tegel, je eerste oplossing is al dadelijk goed Het is prettig Hilda Bakker, ik heb twee postzegels van Suriname 'Die zal ik je deze week gturen Corrie Molenaar, ie tante heeft mooi postpapier voor je uitgezocht Ja, ik zwem ook Heerlijk '3 zomers in zes, ha Corrie! Willie Bruins, de puzzle is niet zc moeilijk, hoor Je moet alleen maar even weten hoe je het moet doen Jammer dat je nog stépdi geen correspondr-ntte*vriendinnetje hebt We zullen het nog maar eens vragen. Willis Gré de Vries, jij bent zeker een nieuwelingetje Welkom dan in de J-K en schrijf maar veel! -- Gretha Roze meyer, je moet maar geregeld met ons mee doen Dat ls gezellig en je, kunt dan ook vast wel eens zo gelukkig zijn om een boek te winnen Coba Sehel- levis, aan jou kan ik hetzelfde schrijven als aan Gretha Rozemeyer Volhouden maar, Coba! Jan en Kees Kuyper, hebben jullie het boek al ontvangen? Ik hoop, dat vader al weer beter in Je schrijft weer keurig, Jan Doet je arm nu nog pijn? Tiny Goedhart, heb j-a het adre3 van Teresa Terpstra nog in de courant gelezen? Je kunt met haar misschien plaatjes ruilen ik hoop, dat je hfet boek mooi zult vinden Een aardig meisje vergat haar naam te schrijven Als de radio 's Maandags %oor de scholen uitzendt en zij maakt er een opstel over, dan krijgt zij een mooi cijfer Dat is prachtig, want het is een moeilijk werkje Zij zond mij drie mooie versjes Wie is dit meisje? Ja. stuur maar een foto aan je correspondentie vriendinnetje Dat is altijd aardig Dag nichtje! Ik ben weer .door de briefjes heen en ga afscheid van jullie nemen Vol gende week schrijven wij weer vérder Dag" allemaal r Hartelijk gegroet door TANTE IET LUISTEREN NAAR.... door Jan Dirk van Exter l'oDrriibi B.D.F. Aan de vele goede oplossingen die binnen zijn gekomen was wel te mer ken dat het raadsel van de vorige week niet te moeilijk' is geweest. De woorden waren: 1. geweer; 2. roos; 3. October; 4. Nederland (Noorwe gen werd ook goed gerekend); 5. Iet; 6. j nest; 7 gieter (grasschaar); 8. ezel;- 9. naald (ook naaimachine werd goed gei- rekend). De eerste letters vormden dus de i plaatsnaam GRONINGEN. Nu volgen dan weer de gelukkigen van deze week: Marletje Tromp, Meerstraat 32, Be verwijk. Tanny Ekkebus, Callantsogervaart 14, Julianadorp. Ella de Vries, (elf jaar) Benning- broek B 63. Dieuwie Waiboer (10 jaar) Kleiweg 5, Anna Paulowna. Dineke Dreeuws (elf jaar), Kenne- merstraatweg 139, Alkmaar. Het waren deze week allemaal meis jes. Zij krijgen de prijzen zo spoedig mogelijk toegezonden. De grenspost, welke door de pant ser-auto overvallen is, heeft dadelijk alle omliggende posteii een waar schuwing doorgegeven. Maar niet alleen de omliggende posten vangen het bericht op. Ook de Chef en de Lange krijgen het be richt door. En ze zijn zo ongeduldig om weer te beginnen, dat ze niet eens naar het einde van het bericht luisteren en zodoende horen ze niet, dat het hier om een originele pant ser-auto gaat En natuurlijk gaat ook onze on verschrokken Rikki met de inspec teur het pad op. „Wat denkt U inspecteur, zullen we eerst nog naar de post rijden, v/aar de overval heeft plaats gehad of zullen we trachten meteen het spoor te volgen?" „Ja, hoe wil je dat?" vraagt de In specteur moedeloos. „We vissen steeds achter het net!" Maar deze keer toch niet. Want terwijl de jeep in volle vaart langs de weg raast, zien Rikki en inspec teur Barendse bij een kruising in het bos^ de pantser-auto in volle vaart passeren. „Dat is 'm", roept Rikki opgewon den. „Dat noem ik nog eens geluk!' De inzittenden van de pantser auto slaan geen acht' op het kleine jeepje, dat daar uit de zijweg na dert. Zij hebben wel wat anders aan hun hoofd. Vannacht gaat het om (Van onze Haagse redacteur) De hoeveelheid paardevlees, die op een vleesbon van 100 gram verkregen kan worden bedraagt momenteel 150 gram. Tengevolge van het feit, dat er thans in de slagerswinkels voornamelijk bevroren vlees verkocht wordt, is de belangstelling voor vers paardevlees echter dusdanig toegenomen, dat een te groot aantal paarden geslacht dreigt te worden. In verband hiermée overweegt men op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening over te gaan tot een hogere bonnenwaardering voor deze vleessoort. Waarschijnlijk zal dan in plaats van 150 gram 125 gram paardevlees op de normale bon kunnen worden gekocht. Een beslissing hier over is aanstaande. Over de binnenkort door te voeren versoberjngsmaatregelen in hotels en restaurants vernemen wij nog nader, dat geen derde vleesloze dag zal wor den ingesteld, zoals aanvankelijk- be raamd was. PROGRAMMA VAN HEDENAVOND. Wil HILVERSUM I (301 m.) Nieuws berichten om 6 en 11 uur. VARA: 6.20 Gram.pl.; 6.38 Ned. Strijdkr.; 7.- Geleide economie; 7.15 Hammond-klanken; VPRO: 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Jeugdnieuws; 7.45 Lezen in de bijbel; VARA: 8.15 Dolf v. d Linden-orkest; 8.48 Schuldig of on schuldig; 8.55 Knock (hoorspel); 9.55 Liederen voor vrouwenkoor; 10.10 En semble Jean Presto; 10.45 Van boek tot boek; 11.15 Nocturne in Tuschinski. HILVERSUM II (415 m.) Nieuwsber. om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6.- Onze Ned. koren en corpsen; 6.30 The London Czech Trio; 7.15 Het nieuws uit Indlë; 7.30 Het act. geluid; 7.45 Engelse les; 8.15 Herdenkingsfeest 100-jarig bestaan Heldring-stichtingen; 9.30 Radio Philh. orkest; 10.30 Gr.pl.; 10.45 Avondover- denking; 11.15 Gr.pl. PROGRAMMA VOOR DONDERDAG. HILVERSUM I (301 m.) Nieuwsber. om 7, 8, 1, 6 en 11 uur. AVRO: 7.80 Gr.pl.; 7.50 Dagopening; 8.15 Gr.pl.; 8.45 Het Zwanenmeer; 9.15 Morgenwij ding; 9,30 Lili Kraus (piano); 9,48 Ar beidsvitaminen; 10,30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gr.pl.; 10.50 Kleutertje luister; 11.Orgelconcert; 11.45 Tafel dekken en dienen in de middeleeuwen; .12.Lyra Trio; 12.33 In 't spionnetje; 12,38 Piano; 1.15 Het Vaudeville strijk orkest; 2.De vrouw binnen en bul ten haar huis; 2.30 Solisteneoneert; I.— Voor zieken en gezonden; 4.U kunt het geloven of niet; 4.40 Vergeten Ned. muziek uit de pruikentijd;5.— AVRO- kaleidoscoop; 5.20 Welk dier?; 5.30 Les Gars de Paris; 6.15 Sport; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.Orgel (gr.pl.); 7.15 De Radio Volksmuziekschool; 7.45 Heg. Voorlichtingsdienst; 8.15 Radio Philh. Orkest; 9,20 „Bestevaer elaert 't wel" (M. Harp.z. Tromp); 10.45 Het' diver timento orkest; 10.45 De W.-Eur. Unit in Nederland; 11.15 Gr.pl. HILVERSUM H (415 m.) Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.15 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.Voor de vrouw; 9.05 Gr.- pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Lueien Boyer (Gr.pl.); 9.45 Schoolradio; NCRV 10.Gr.pl.; 10.15 Morgendienst; 10.45 George Stam (Geestelijke liederen). KRO: 11.„De Zonnebloem"; 11.45 Kon. Mannenzangveren. Maastrechter Staar (gr.pl.); 12.03 Pianorecital; 1Ï.30 Weeroverzieht; 12.33 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 1,20 Vervolg Klaas van Beeck-orkest; 1.45 Rep. Landdag Ned. K. Vrouwenbeweging. NCRV; Kamerorkest; 2.40 Causerie voor d* vrouw; 3.- Ensemble „Donauklanken"; 3.30 Radio-Cembalo-gezelsehap; 4.- Bij bellezing; 4.45 Suite for Strings; 5.— „Het Radio Jeugdjournaal"; 5.80 Om roep a-Capellakoor; 5.50 „Wij slaan op de tong-tong; 6.— Giaeonda-ensem- ble; 6.15 Land- en tuinbouw; 6.30 Ver- .volg Giaconda-ensemble; 6.45 Jonge mensen bekwamen zieh voor oen be roep; 7.15 Leger des Hells-kwartl«rtje; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 „Hoe hul digen Ned. vrouwen haar jubilerende Vorstin?"; 7.55 Het Baehkoraal;, 3.15 Gew. steravond te Leeuwarden; 9.80 Familie-competitie; 10.Vervolg Gew. steravond te Leeuwarden; 10.30 De vaart der volkeren; 10.45 Avondover denking; 11.15 .Musica Nova"; 11.45 Slotaecoord (gr.pl.) bu"d"t u°U °m de tuin te leiden'" zei de inspecteur glimlachend. „Ik zag je om a rtjeSl°ket staan en mijn hele reis is maar een afleidingsmanoeuvre sp lU de hoofdstad weg te lokken, want daar gebeuren, vandaag zulke e d'ngen, dat we voor geen geld van de wereld willen, dat je er de lucht van zult Krijgen." e reporter haalde zijn schouders op. is 'toneels ^7 beroeP>" zei hij, „waarin je nooit iets geworden zou zijn en dat Ik wil cr eT' ^ovendien onderschat je op bedenkelijke wijze mijn intellect, miin tn) toe£even. dat je een uitstekend politieman bent, maar je moet' lnt»„ 6n als reP°rter ook niet over het hoofd kijken. Henk, beste kerel, «ten we samenwerken." en"jke°' z.ei de inspecteur, „ik zal je wat vertellen. Ik mag je e'rg graag herten °'V?, wel willen helpen, maar ik ben bang, dat je me in moeilijk- wil zii U brenfen- Laten we een afspraak maken. Ik vertel je wat ik kwijt maar h Wat er nog niet van Pnhlioeren mag zal ik er wel bij vertellen, houden m°e'; '1'e me ook Piechtig beloven, dat je dat voor jezelf zult zaMkgeSPr0l<en!" riep de reP°rter verrukt. „Alles wat ik te weten kom dat S' verte'ien. Je weet, dat ik heel wat relaties' heb, nog daargelaten, rn .Z(f een ^ewoon mens meer durven vertellen dan aan een politieman, want n wei' da-t ib ze niet op het matje laat komen. Alzo, biecht maar eens °P- Waar ga je naar toe?" ..Naar Rotterdam." De journalist keek zijn vriend een beetje verwijtend aan. „Ik kan niet zeggen, dat het begin van onze samenwerking een onuitwis bare indruk op mij maakt," zei hij. „Je hoeft me geen dingen te vertellen, die ik al weet. Mijn vraag is natuurlijk waar je in Rotterdam naar toe gaat. Staat het in verband met die moord?" „Artikel één van onze overeenkomst," zei de inspecteur glimlachend, „je mag er met geen sterveling over spreken eer ik je daar toestemming voor geef. Ja, 't staat in verbandd met de affaire-De Vries." Hij vertelde in het kort het doel van zijn reis. Eerst naar het kantoor van de heer Harting. Viel er niets bijzonders te ontdekken, dan terug naar de hoofdstad. Waren er markante verschijnselen, dan naar het hoofdbureau om nadere gegevens en zo nodig om assistentie by de arrestatie. De chef-reporter van „Het Nieuwsblad" wreef zich tevreden de handen. „Wat ben ik die beste oom van me dankbaar," zei hy, „dat die juist van morgen naar het station gebracht wilde worden, toen jij een kaartje naar Rotterdam nam. Ik heb er zo'n voorgevoel van, dat wy met z'n tweetjes die hele affaire uit dé pikzwarte duisternis naar het licht zullen brengen. Ik zie in gedachten de koppen al in de krant staan: „Inspecteur Beekman lost in samenwerking met één onzer redacteuren, het geheim van de raadsel achtige moord op". Ha, ha, de collega's zullen van jaloesie uit hun journa listieke vellen springen. Wat een succeswat een succes Inspecteur Beekman bracht zyn oude schoolvriend glimlachend tot de werkelpkheid terug. „Maak je geen illusies, beste kerel," zei'hij. „Het enige, dat we op het ogenblik kunnen doen is een plan de campagne maken. Waar zie Ik je als ik by die meneer Harting geweest ben?" „Laten we zeggen in „Atlantic", om een uur of twaalf. Het zal me een waar feest zyn een zo beroemd politieman als jij bent een lunch aan te bieden. De krant is er goed voor, want het totaal van de rekening verschijnt op mpn verschotbriefje onder de raadselachtige titel: „geluncht met een bevriende relatie"." Ze lachten beiden en haalden oude schoolherinneringen op tot de trein het station Delfse Poort binnen reed en ze met een brede stroom reizigers naar de uitgang werden gedreven. Leo van den Berg bracht zyn vriend naar het kantoor van de heer Harting en wandelde daarna met een vacantiegevoel de binnenstad in. HOOFDSTUK X. - Waar was U „Meneer vraagt wie U is en waarom U meneer wenst te spreken?" Ter- telde een roodharig klerkje, nadat hy de Inspecteur een kwartiertje ln een kleine kamer had laten wachten. „Inspecteur Beekman van de Amsterdamse politie, zoals ik straks ook al gezegd heb. Zeg maar, dat het over een familiekwestie gaat." Het klerkje verdween en kwam vijf minuten later terug met het verzoek hem te willen volgen. 1 Hy liet de Inspecteur, na een kort klopje op een vervelose deur, in een kaal vertrek, waarin een man van omstreeks yyftlg jaar achter een schrijf tafel zat. Het was een mager mannetje met een muizengezichtje, die de inspecteur schichtig aankeek en' met een kort handgebaar naar een stoel wees. „Waaraan heb ik Uw bezoek te danken, inspecteur?" Inspecteur Beekman legde kort en duideiyk het doel van zQn komst uit. Hij had opgemerkt, dat de heer Harting zyn bezoek biykbaar allezbehalve aangenaam vond en een Instinctief gevoel van wantrouwen maakte zich van hem meester. Noch het kantoor, noch de directeur maakten op hem de Indruk, dat hy zich hier in de zetel van een onderneming bevond, waarin ht) by voorkeur zyn geld zou willen steken. Het zag er allemaal even kaal en armoedig uit en 't mannetje, dat met een ongeschoren gezicht achter zyn schryftmfcl zat had met zyn knipperende oogjes iets van een rat, die zieh door f«honden beloerd voelt. „Zo, zo, U wijt dus weten waarom ik mfln arme neef heb verzekerd. Moet ik dat misschien als een bewys van wantrouwen opvatten?" „Dat kunt U zelf beoordelen," zei de inspeotaur. „Ik heb alleen myn op dracht uit te voeren. Ik zou zeggen, het kan U alleen maar aangenaam zijn als U ziet, welke moeite de politie zich ga- iroost om het raadsel van de dood van Uw neef op te lessen". (Wordt vervolgd) FN NU. EEN KOPJE

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3