PERMANENT MarievanVlie ARDAT ZES STENEN IN DE SCHERMER ST. JORISDAG TE ALKMAAR Afschaffing opschud Stad en Omqemtig. AGENDA Een mooier Houtlust herrijst ,Hoort, zegt het voort" Burgerlijke Stand De Olympische dames-turnploeg Mevrouw ^Hor^csen-Lind voor P.v.d.A. Gemeentelijk Sportpark Brahms concert De electriciteitsbedrijven in Noord-Holland V. en D. in de Ronde van Nederland Invitatie Biljart-Tournooi Met de N.R.V. naar Frankrijk Bergen. Morgen is voor eeuwig Internationale Jeugdbijeen- kotjist in Duitsland Nachtegalen zingen reeds Heiloo Stichting „Huisvesting Ouden van Dagen" De Bosloop-kampioen- schappen van Noord-Hollan- Onze plaatselijke voetbal verenigingen Burgerlijke Stand Kosteloze inenting tegen pokken Beemster. Wijkverpleegster viert jubileum J-HQzimdm „UW grote nood'' Onderschrift van de redactie. Scotland Yard 6000 detecti JEUGD Dames Ritsevoor! 22, Telet.,376 Zaterdag JAPONNEN MIDDAG Ook grote matei gi l ek man TEGEN ZOMERSPROETI N.V. VRIESIA JAN DE VRIE f 10 October 1944. Om half vier in de namiddag belt burgemeester Posch van Stompetoren naar de Alkmaarse brandweer, dat er op het erf van de boer- derij van De Boer aan de Zuidervaart in de Schermer hevig wordt "schoten en dat hjj verwacht, dat de brand er wel zal worden ingestoken. Om kwart voor vijf komt de brandmelding en onmiddellijk rukt de Alkmaarse brand weer uit, doch wordt op de Zuidervaart tegengehouden door een Duitse af zetting. „Houtlust" brandt al als een fakkel en de vlammen slaan over naar de overzijde van de vaart, waar het bedrijf van Timmerman eveneens vlam vat. De Alkmaarse brandweerlieden weten deze boerderij echter te behouden en wenden opnieuw pogingen aan, aan de overkant te komen. Maar op de brug zien zij hun weg versperd door Willy Lages en komen slechts op Houtlust aan, om zes lijken te vinden, die door mevrouw De Boer en door ds. De Jong worden geïdentificeerd en door de brandweerlieden geborgen. De oude en de jonge De Boer, Niele, Walter, De Jong, Wagenaar, zij kwamen om in de strijd tegen de bezetter. Het vee wordt geroofd, de inboedel weg gesleept, geen dweil, geen luier voor de baby blijft over. huis en zijn bewonerszal deelachtig worden. Het terrein stroomt langzaam leeg. Het nieuwe Houtlust is geboren. Twee kleine jongens legden zes stenen, als een symbool van onverwoestbare le venskracht,- die na zoveel leed toch weer doorbreekt. Van verre zijn de wapperende vlaggen nog zichtbaar, waar de troffels weer klinken, om het werk te voltooien. Na eên half jaar betrekt de weduwe De Boer een noodbehuizing, waar zij nu nog woont. Het mededogen en de hulpverlening komen uit alle lagen der bevolking. Huisraad, kleding, vee wordt geschonken. Alle poeren uit de Scher mer schenken ieder een koe, 26 stuks komen bij elkaar. Maar bovenaan in zijn pogingen om te helpen staat de heer F. H. Ringers, onvermoeid en ge- volggevend aan de stem van zijn hart. De Schermer gemeenschap schenkt hem de penning met de inscriptie: Scher- meer's beschermer. Voor hulp in don kerste dagen 19441945. Zo groeit het contact tussen de we duwe en 't bouwbureau Ringers, maar het duurt drie jaren, eer dat contact vruchten afwerpt. Er wordt aan ge dokterd door ambtenaren onder drie ministers. Dit is toch een speciaal geval. Hier vergoedt het Rijk alle geleden schade. Hier toet gebouwd worden en geholpen. Dat zegt men drie jaren, on danks de pogingen van de heer Rin gers en zijn mensen. Drie lange jaren voor de weduwe De Boer en haar twee kleine kinderen. NA DRIE JAAR. Maar nu zjjn die drie jaren voorbij. De vlaggen waaien aan de staken op het werk aan de Zuidervaart, een groot aantal auto's staat in de berm van de weg. Familie, vrienden, ge nodigden zijn verenigd op het erf, waar het lied van de troffels helder klinkt. Het oude Houtlust van 1652 verdween door de schennende hand van de bezetter, een nieuw, een mooier, een groter en beter Houtlust verrijst op de plek waar het eerste stond. Prof. Ir. W. Schermerhorn, gehuwd met een tante van wijlen De Boer en voogd over de twee achtergebleven kin deren, houdt de familiebanden stevig vast en is aanwezig. Ds. De Jong is uit Amsterdam gekomen met zijn echtge note, burgemeester Driessen uit de Schermer geeft blijk van zijn belang stelling, de leider van de toenmalige Schermer knokploeg, opperwachtmees ter N. Waterdrinker, zo nauw verbon den met het droef verleden, is present. En zou dan de heer Ringers ontbre ken en de architect Kroon? Het ruw-houten platform is versierd met bloemen, in de rand van de specie- bak staan rozen, een troffel draagt een tuiltje aan de greep. ZES STENEN Maar Dicky De Boer, de oudste zoon, krijgt met zijn vijf jaar plankenkoorts. Een eerste steenleggen is hem te mach tig. En pas na enkele pogingen laat hij zich overhalen. Maar dan metselt hij ook zes stenen achter elkaar met over vloedig veel specie op hun plaats. Deze plechtigheid is voor hem een spel. En de jongste, Adje, vier jaar oud, helpt zijn broertje dapper mee. Professor Schermerhorn is de eerste, die het woord neemt. Hier verrijst een boederij, de polder en dit geval waar dig. Een Noordhollands bouwwerk van uiterlijk, met een Zuid' ollandse inde ling. Waarderende woorden wijdt pro fessor Schermerhorn aan de heer Van Rossem van het Bureau Wederopbouw Boerderijen, aan prof. Wieger Bruin, cie de gevel hielp scheppen, en ook en vooral aan de heer Ringers. Terwijl de ontroering hem te machtig dreigt te worden, besluit p-of. Schermerhorn zijn rede. Wij maken hier een monu ment mooi van uiterljjk, mooi door de bruikbaarheid, mooi door de geest. De heer Van Rossem biedt een tegel aan, om in de gevel te worden inge metseld, waarop 'n Nederlandse Leeuw en het jaartal 1947. De aannemer Van Kooten zal wel voor de overige hon derdduizend stenen zorgen. Zes liggen er nu al. De heer Van Rossem wenst de familie De Boer een gelukkig ver blijf- toe tot in lengte van jaren. De heer Ringers stipt aan, dat het bij zes stenen niet blijft. Ook het leven bouwt voort. Daarom komt hier ook een nieuw Houtlust. Nico Waterdrinker hoopt, namens zijn illegale groep, dat het geluk dit VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Donateursconcert Soli Deo Gloria. Café Centraal, Hofplein, 8 uur: Jaar vergadering 8-October-vereniging. Landbouwhuis, kamer 10, 14.30 uur: Jaarverg. Botercontrölestation. Bergerhout, 9.30 uur v.m.: Centrale Stierenkeuring. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: Film: Morgen is voor eeuwig, 14 jaar. ZATERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Emagosas. Aula Gymnasium, 8 uur: Autoi Esmen. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Toneel vereniging P.T.T. J-->y Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: Film: Morgen is voor eeuwig; 14 j. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Zigeuner bloed, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Calcutta, 14 j. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: De zeewolf, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. NACHTDIENST TAXI'S. Nassau-Garage, Nassauplein, tel. 3545. Geboren: Adriaan, zoon van A Dui- veman en M A K Weber Cornelia, dochter van A Wa'ssinls en A S G Kramer Ondertrouwd Dirk P Plas en Sophia C Bahnsen Cornells Teitsma en llermina G de Groot Gijsbertus P van Beekum en Aaltje Leeuwerke Hendrik Ploeger en Hendrika Hesselink Ger- rit de Vries en Marie Nagel Jordanis van Liempd en Catharina J Halman Jan Langedijk en Dieuwertje A Met Getrouwd: Jan Donker en Geer- truida H Ullings f Overleden: Jantje Kuiper, 50 jaar, gehuwd met A Polmans In vele talen is de roem van Sint Joris reeds bezongen. Schilders von den in zjjn figuur inspiratie voor hun werk en de doeken die aan hem werden gewijd, zijn legio. Wij be hoeven slechts te herinneren aan de prent, die Albrecht Diirer in 1508 maakte, en waarop St. Joris staat afgebeeld, met de verslagen draak aan zijn voeten. De legende, verwe- ..ven om de figuur van St. Joris mag tvel algemeen bekend verondersteld worden. In oude tijden tverd de be volking van de stad Lydda, gelegen in de vallei Saron, geterroriseerd door een draak, die schatting eiste, ingevolge een gesloten overeen komst. Toen Joris daarvan hoorde, Tijdens een tocht te paard, die hem door Lydda voerde, trok hij er al leen op uit en slaagde erin, de draak, die hem steeds opnieuw aanviel, te verslaan en zo de stad Lydda van 't kwade te bevrijden. De parallel, die de padvinderij met deze legende trekt, bestaat hierin, dat de draak het kwaad symboliseert, de draak van de zelfzucht, van de onver draagzaamheid. Oe padvinders zijn er van overtuigd, dat zij invloed kunnen uitoefenen op de verstandhouding tus sen de volkeren der aarde, waarbij het succes afhangt van de onverschrokken heid en het doorzettingsvermogen, waarmee zij hun taak vervullen. Dat is de opdracht van de 23e April, van St. Jorisdag en daarom wprdt deze dag dan qpk overal ter wereld door de padvinders gevierd, ieder jaar opnieuw. Volgens een zelfde ritueel verlopen de plechtigheden in welke stad of in welk dorp dan ook. Van morgen vroeg al, begon ook in Alk maar de Sint Jorisviering. Het Hofplein was het punt, waar de welpen en verkenners en voortrek kers samenkwamen en al vroeg in de morgen kon men hen op alle mogelij ke punten van de stad zien, bezig te verzamelen en met kleine inspecties. De plechtigheid. Het Hofplein bood een kleurige aan blik, toen het tegen achten begon te lopen. Khaki en groen overheerste, maar ook het blauw van de Zeever kenners, met hun witte mutsen en rood van halsdoeken en tulpen, vlam de op. In een groot carré stonden de troepen opgesteld, rondom de raads- rots en de vlaggemast. De laatste zijde van het vierkant werd gevormd door de autoriteiten: wethouder Bakker na mens het Alkmaarse gemeentebestuur, oud-hopman Ringers, de commissaris van Politie, als voorzitter van de plaatselijke commissie, met de be stuursleden mevr. von Meyenfeldt en de heren Stuip en Man, de ere-com- missaresse C. Smit, de beide districts commissarissen Kerklaan en Nieuwen- huizen, districts-aalmoezenier W. Hoek van de Katholieke verkenners, leden van de Katholieke groepscommissie. Akeela Schuyff beklom de raads- rots en van alle zijden stormden de welpen op haar aan, waarna de horde- roep volgde. Door de Djb-gidsen werd de welpenwet gelezen, waarna de ver- kennerswet volgde. Plechtig ontplooi den zich de vlaggen aan de mast. Wethouder Bakker inspecteerde de troep, die keurig in de houding stond opgesteld en richtte zich vervolgens in een toespraak tot de padvinders. Het gemeentebestuur heeft met gro te belangstelling kennis genomen van deze gebeurtenis, zo zeide de heer Bakker, want hier ligt een symbool van zoeken naar eenheid en samen werking onder alle organisaties. En vooral de jeugd-organisaties, met de padvinderij aan het hoofd, zijn van zeer grote betekenis. Spr. deed een beroep op de ouderen, aan dit jeugd werk mede te werken door het geven van leiding, want aan kader bestaat nog altijd groot gebrek. De woorden van wethouder Bakker «wercjen met een driewerf Hiep Hoy beloond. Districtscommissaris Nieuwenhuizen droeg de St. Jorisgedachte voor en de plechtigheid werd besloten met het ge meenschappelijk zingen van 't „Hoort zegt hét voort". - Toen sloeg het klokje van gehoor zaamheid, de scholen moesten begin nen. Vanaf vier uur zal de vlaggen- wacht worden betrokken, zodra de schooldeuren zich weer achter de jeugd sluiten. Langzamerhand komt ten aanzien van de Olympische Dames-Turnploeg een duidelijker beeld. Er zijn meer dere wijzigingen gekomen, een aantal dames vielen af, terwijl er enkele an dere bijkwamen. Thans bestaat de ploeg uit 14 da mes, waaronder 3 vertegenwoordig sters van onze plaatselijke turnver eniging De Halter. Het zijn de dames A. M. v. Geene, K. Post en W. A. Tonneman. Het ziet er wel naar uit, dat Alkmaar dus in ieder geval op de Olympische Spelen te Londen zal zijn vertegenwoordigd. De voorlopige ploeg ziet er thans als volgt uit: A. M. v. Geene, de Halter. Alk maar; L. Gerritsen, D.O.Ó., Utrecht; G. J. HeilBonnet, D.O.C., .Amster dam; A. HoltzKellenaers, L.T.C., Leiden; A. Jansenvan Nlmwegen, D.O.O., Utrecht; D. MeijerHaan tjes, D.O.S., Amsterdam; K. Post, de Halter, Alkmaar; A. Ros, D.O.O., Utrecht; T. Selbach, D.O.C., Amster dam; W. A. Tonneman, de Halter, Alkmaar; S. Webeling, D.O.S., Am sterdam; C. Wynants, Aspasia, Rot terdam; W. Dusseljee, D.O.S., Am sterdam; I. ter HeldePleters, D.O.S., Amsterdam. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid hield gisteravond in het Wa pen van Heemskerk een vergadering, waar gesproken werd door mevrouw A. ThomassenLind uit Zaandam en gedeclameerd door mevr. Portegies. Mevrouw Thomassen wees op de on verschilligheid, die onder de vrouwen veelal heerst t.a.V. maatschappelijke vraagstukken, en zij waarschuwde te gen dit verschijnsel. Na het belicht fi van vele na-oorlogse problemen sprak mevr. Thomassen over de lonen en prijzen. Ieder heeft recht op een mens waardig bestaan. Zó is het ook nood zakelijk het winstgeheim op te heffen, waarvoor de meerderheid in de Ha mer echter nog niet te vinden is. Spreekster wijdde ook aandacht aan de andere partijen, waarbij zij speciaal het communisme belichtte, dat noch democratisch, noch socialistisch is. Evenals bij de opening werd de avond ook met samenzang gesloten. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat met In gang van Maandag 26 April a.s. de administratie van het Gemeentelijk Sportpark van het stadhuis wordt overgebracht naar een daarvoor in gericht lokaal in de overdekte tri bune van het sportpark (telefoon nr. 4285). De kantooruren zijn des voormid dags van 912 uur en des namid dags van 25 uur (des Zaterdags van 912 uur). Na maanden van ernstige studie zal de RKOV onder leiding van de diri gent de heer Leo Pielage een Brahms concert geven in het „Gulden Vlies" op 25 Mei 1948. 's avonds 8 uur. Gegeven worden de „Liebeslieder" van Joh. Brahms met 4 handige vleu gelbegeleiding. Als piano-solisten wer ken mede mevr. Frederiks en de heer Jan Couvé. Dit zal weer een grote kunstavond worden, waarvoor de belangstelling zeker niet gering zal zijn. HERVORMDE JEUGDRAAD. Zondag a.s. roept de Herv. Jeugd raad wederom alle jongeren op om n.m. 7 uur in de Kapelkerk te komen luisteren naar Ds. S. H. J. James van Amsterdam, die zal spreken over het onderwerp „Gods Levensplan met ons mislukt?" Ds. S. H. J. James heeft een jaren lange rijpe ervaring in het Jeugd werk en het zal zeer zeker van be lang zijn, wat deze oudere aan de jongeren heeft te brengen. Men weet, dat de gemeente Alkmaar een adres aan de Eerste Kamer heeft gezonden om, mede namens enige an dere Noord-Hollandse gemeenten, te protesteren tegen het overnemen van de gemeentelijke electriciteitsbedrijven door de Provincie. De minister van Economische Zaken heeft thans op het desbetreffende be toog van mr. Van Kolfschoten in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij deze kwestie nader zou bekijken. Evenals in de wereldvermaarde „Tour de France", zullen ook in de „Ronde van Nederland", welke mor gen, Zaterdag 24 April begint, de deel nemende ploegen, nationaal en inter nationaal, geadopteerd worden door bekende fabrikanten en firma's. Zo heeft de fa. V. D., als enige der Warenhuis-concerns, na loting, geadop teerd de Franse ploeg, welke dus ge heel door haar zal worden verzorgd, De Franse ploeg zal rijden in bruine trui met witte band, waarop in oranje letters de firma-naam is aangebracht. Om de strijd in deze monsterrit zo fel mogelijk te doen oplaaien heeft V. D., de dagelijkse le Etappe-prijs overgenomen, om deze te doen uitrei ken aan de winnaars van de le Etap pe der dagroute's. Peze etappe-prijs bedraagt f 250. Voor de Wieler-spoyt-enthousiasten hééft de Fa. V. D. een bijzondere attractie. Zij heeft n.l. een speciale etalage ingericht in de Ridderstraat, waarin dagelijks op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze de stand kan worden gevolgd. Interessant is het nog te vermelden, dat de renners op hun route 24 plaatsen zullen passeren, waarin de zaak van V. D. is geves tigd, zodat met recht in de „Ronde editie", de reclame voorkomt „Overal op uw route, zult ge V. D. ontmoe ten". Voorwaar een goodwill reclame, die zeker zal inslaan. KLOOSTERBOER OP DE EERSTE PLAATS Gisteravond werden in het invitatie- tcurnooi Venneker drie partijen gespeeld, waarbij Kloosterboer, Jan de Boer Vingerling overwinningen behaalden Door :ijn overwinning op Van Stralen werd K'oosterboer eerste in dit tournooi, of schoon er nog enige partijen gespeeld moeten worden De uitslagen waren: 29 25 3,44 29 9 1,93 21 16 4,76 91 21 14 4,32 Kloosterboer 100 32 31 3,12 62 32 6 2 De belangstelling voor de causerie van de heer P. N. Windmeyer, georga niseerd door de Nederlandse Reisver- eniging. was zeer matig. De lezing die geïllustreerd werd door een groot aan tal lantaarnplaatjes, verdiende zeker een groter mate van belangstelling. Spreker voerde met woord en beeld de bezoekers door een der fraaiste de len van Frankrijk, t.w. het Zuid-Oos telijk deel. Een deel der lantaarn plaatjes was bovendien nog gekleurd en vooral de opnamen aan de Middel landse Zee waren buitengewoon fraai. BIJDRAGE AAN EEN BETERE WERELD. „Welke bijdrage kan de opvoeding in een buitenkerkelijk gezin leveren aan een betere wereld?" Over dit onder werp spreekt de heer Ph. van Praag a.s. Zondagmorgen, 10.30 uur in Vaik's Lunchroom Houttil, in een bijeenkomst belegd door fle afd. Alkmaar van de Vrijdenkers-Vereniging „De Dageraad". Vrjjdag, Zaterdag en Zondag wordt in het bioscooptheater „De Rustende Jager" te Bergen vertoond de Ameri kaanse film „Tomorrow is for ever" (een bewerking van een in „Ladies home journal" gepubliceerd feuilleton) Het gegeven van deze film is men selijk en zuiver, het drama dat zich voor uw ogen voltrekt machtig emo tioneel. De hoofdrollen worden vervuld door Claudette Colbert, Orson Welles en George Brent. Ook in Duitsland worden pogingen aangewend om te komen tot een Ver enigde Statenbond van Europa. In 't kader van deze „Europa-Union"-actie wordt door de jeugdkring Rijnland Paltz van 15 tot 18 Mei a.s. op eeij burcht in Cochem aan de Moezel in de buurt van Koblenz, een internatio nale jeugdbijeenkomst georganiseerd. Uit onze omgeving ontving de heer Jan Ivangh te Bergen een invitatie voor dit congres. Dat het warm was de laatste week blijkt wel uit de snel ontluikende na tuur Vele bomen zijn reeds met het jonge groen getooid. Zondag j.l. werden byna overal de eerste zingende na--h tegalen gehoora Het wachten is nu maar op hst rcepen van de koekoek, ten teken, dat er regen op komst is. Maandagavond is door de heer B. Eekhof namens de Bond voor Staats pensionnering afd. Heiloo geïnstal leerd de commissie voor de Stichting „Huisvesting voor Ouden van Dagen' te Heijpo. De commissie is als volgt samengesteld: mevr. RusKlomps mevr.- De Lange:Van Foreest, mevr. De JagerDe Croos en de heren J. Gerling, J. Vennik, mr. J. H. Pee man, A. Greeuw, R. Brouwer, P. A. Holtus, P. Zwaag en B. Eekhof. Als voorzitter is benoemd de heer J. Gerling, 1ste secr. B. Eekhof en 2e seer. mr. J. H. Peeman. De commissie is onmiddellijk met haar werkzaamheden aangevangen. De twee benoemde sub-commissies zul len op korte termijn verslag van haar werkzaamheden uitbrengen. De voor bereidende werkzaamheden zijn in een vergevorderd stadium. De voorlopige bouwplannen door mevr. Rus—Klomps tér tafel gebracht, konden een zeer gunstig onthaal vin den. Wanneer deze plannen t.z.t. wer kelijkheid worden dan betekent dit niet alleen een grote aanwinst voor de gemeente, maar zal ook in belang rijke mate de woningnood mede wor den verlicht. De te stichten woningen zullen een in grote behoefte blijken te voorzien. Vele bejaarden zullen dan tevens van het spook van inwoning verlost worden. De comm. hoopt met medewerking van dé overheid haar plannen te kunnen verwezenlijken tot zegen van vele bejaarden. ZONDAG A.S. IN HET HEILOOëR BOS. Nu er a.s. Zondag geen belangrijk promotiedegradatievoetbal te beleven valt, concentreert de publieke belang stelling zich op een ander bijzonder sportgebeuren, n.l. de Bosloopkam- pioenschappen van Noord-Holland, welke in het Heilooër bos gehouden worden en georganiseerd zijn door de steeds actieve athletiekverenigin, DOVES. De start en finish zijn in de Ronde O-laan. Er wordt door de junio ren 2 km. gelopen en door de senioren 5 km., terwijl er een aparte race van 3.5 km. voor C- en D-klassers is. Een 75-tal athleten heeft ingeschreven, waaronder de kampioen van het vorig jaar, Weenink van Suomi. Bij de junioren zullen de le en 2e prijswinnaars van het Nederlandse kampioenschap (met Pasen te Amers foort gehouden) n.l. Adrichem uit Beverwijk en Van Maanen uit Amstel veen aan de start verschijnen. Het zal onS benieuwen hoe de bekende DOVES-juniorencracks Blokker en Hopman zich zullen houden tegen deze kampioenen. Ze zullen voor hun kans moeten vechten. Voorts zien we met belangstelling uit naar de pres taties van de nieuwe atletiekvereni ging „R.K. Olympus" uit Alkmaar, die voor het eerst met enige leden op wed strijden uitkomt. Dat zij een goed fi guur mogen slaan! De aanvang der wedstrijden is ge steld op 2 uur voor de 3.5 km., C- en D-klassers, een kwartier later starten de junioren ea om half drie de 5 km. lopers. H,S.V. ontvangt Zondag het zwak ste zusje in de bekercompetitie. Dit is een prachtige gelegenheid om te trach ten de onderste plaats té ontgaan. Van O.D.I.Z. kan gewonnen worden en daarom verwachten wij Zondag a.s. een aardige wedstrijd. De stand in deze bekercompetitie is momenteel: D.E.M. U.S.V.U. I.E.V. Beverwijk O.D.I.Z. H.S.V. 13—3 8—3 7—6 8—5 4—14 1—10 Foresters heeft een combinatie op gesteld tegen een Alcmaria-combinatie van le en 2e elftalspelers. Ook dit be loofd een aardige ontmoeting te wor den. Het Foresters-elftal is als volgt: P. Keuris. C. Postma M. Meyer J. Roos M. Kossen S. Meyer J. Rus Jo Schermerts A. Godijn M .v. Steeg K. Koomen Beide wedstrijden vangen om half drie aan. Geboren Alida A. M„ d. v. D. Pepping en A. F. M. van Veen. Maria J. C., d. v. C. L. Lomans en C. Hoek. Ondertrouwd Petrus H. L. M. Borst en Alida J. van der Peet. Getrouwd: N. Keijzer en A. M. Ursem. In Heiloo wordt gelegenheid gege ven tot kosteloze inenting tegen pok ken van kinderen beneden de leeftijd van 1 jaar op Woensdag 28 April a.s. des namiddags te 3 uur in de Open bare lagere school aan de Willebror- dusweg". BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, zoon van A Heem stra en J Sas Pieter M, zoon van G Zwart en S van Borssum Waalkes Anna PCM, dochter van Th J M Bless en H O M EJshof Overleden Jacob Duinmeijer, 46 jaar Hillegonda Al, 87 jaar (Purmerend), eduwe van K Haan De Rijp, Op 1 Mei zal het 12% jaar'geleden zijn, dat Zuster Labree werd aange, steld als wijkverpleegster in De Rijp, Graft en Schermerhorn. Later j$ haar arbeidsterrein uitgebreid en om vatte ook Stompetoren en Oterleek. Zr. Labree heeft met haar zegen rijk werk en vooral met de wijz» waarop zij haar taak opvatte, zich bemint gemaakt bij de ganse be volking. Het is niet de mooiste tijd, als men kennis maakt met de wijksverpleeg- ster, want veelal wordt haar hulp ingeroepen bij ernstige ziekte. Veelal wordt bij zulke gelegenheden pas ge waardeerd wat het waard is een goede verpleegster in de plaats te bezitten. Wij geloven wel, dat wij de tolk zijn van alle inwoners van bovenge noemde gemeenten, als wij Zr. La bree hartelijk bedanken voor het veie wat zij in de afgelopen 12% jaar voor ce bevolking heeft gedaan. Wij vernamen, dat Zr. Labree geen prijs stelde op een officiële huldiging, Toch geloven wij, dat op de officiële dag verschillenden hun dank willen tonen. Wij wensen haar van harte een plezierige dag en hopen, dat zij nog vele jaren haar zegenrijk werk 111 gezondheid zal mogen en kunnen voortzetten. ten verantwoordelijkheid der Redac Geachte Redactie, Naar aanleiding van het artikel „Uw grote nood" in het nummer van Zater dag j.l. wil ik het volgende opmerken. U stelt vele vragen. Waarom dit, waar om dat? Ook o.a. waarom ongeschoolden in hun vrije tijd niet gaan werken aan wederopbouw of nieuwbouw, teneinde het gestelde doel van de minister te bereiken, n.l. 30.000 woningen dit jaar er nog bij. Welnu beantwoordt u of het ministe- rierie dan deze vragen: Als er dan zo'n gebrek is aan ongeschoolde arbeiders in ae bouwvakken, waarom zijn die dan niet beschikbaar? Is er dan soms nu geen werkloosheid? Terwijl duizenden ja zelfs tienduizenden misschien dage lijks naar de DUW-objecten gaan. Wat per saldo de vooroorlogse werkverschaf fing is. Deze arbeiders werken liever voor een behoorlijk loon in particulier bedrijf of desnoods voor de regering. Maardan toch niet voor DUW- hongerlonen. Achtend, P. BAKKER, Wognumse Buurt 11, Alkmaar. Met belangstelling en zekere instem ming hebben wij de reactie van de heer Bakker op het genoemde artikel ge lezen. Inderdaad zijn er vele arbeidskrach ten, die in de DUW werkgelegenheid vinden en inderdaad is er bepaalde overeenkomst tussen de z.g. werkver schaffing van vóór 1940 en deze organi satie. Laat ons even in het kort de gang van zaken memoreren. Als iemand door omstandigheden zonder werk komt, zal hij zich naar het arbeidsbureau begeven om ingeschreven te worden als werk zoekende. Zolang er echter in zijn vak geen vraag naar mensen is, moeten er andere maatregelen worden getroffen. Indien de man geschikt bevonden wordt (na testing) kan hij in aanmerking ko men voor een omscholingscursus. Der gelijke cursussen worden thans met veel succes gegeven te Den Helder (met selaars) en te Amsterdam (metaalbe werkers). Men krijgt dan een gratis vakopleiding, vergoeding in reiskosten en wekelijks een bepaald bedrag voor loonderving. Heeft men deze cursus met vrucht gevolgd, dan kan men als vakarbeider worden ingeschreven en is spoedige opname in het normale ar beidsproces practisch gegarandeerd. Men kan ook in de DUW worden opge nomen. Wat de DUW betreft moet men niet vergeten, dat hier ook een bepaald aantal mensen te werk wordt gesteld, dat niet meer als volwaardige arbeids krachten gerekend kan worden en eigenlijk ondersteuning dient te ont-, vangen. Op deze wijze maken zij zich nog enigszifis productief voor de ge meenschap. Doch en dat is zeker ook een feit: op het ogenblik lopen er iri de DUW vele ongeschoolde, maar goede krachten rond, die als arbeidt rs voor losse werkzaamheden uitstékend ge schikt zouden zijn. En nu koipen wij bij ons onderwerp. Want hier nu ligt het initiatief bij de werkgever. Is een aan nemer van bouwwerken b.v. bereid een aantal van deze half- of ongeschoolde arbeiders in dienst te nemen, dan kan bet arbeidsbureau hem" die op het ogenblik zeker leveren. En bij welke bouwonderneming kunnen dergelijke krachten geen nuttig werk doen? Re sultaat: de b.v. te bouwen wonihgen komen sneller gereed en volgens de laatste maatregelen is het dan moge.- Iijk voor elk huis, dat is afgeleverd snel een volgende woning aan te beste den. En daar moeten we juist heen. Hoe vlugger de huizen er komen en hoe groter hun aantal hoe beter het is. Hoe vlugger ook de grote nood, waarover wij schreven gelenigd en uit de weg geruimd zal zijn. Het initiatief is hier dus aan de werkgever. Wij hopen er in geslaagd te zijn de geachte inzender naar wens te hebben beantwoord. AD INTERIM. (Van onze correspond Het besluit van het Britse om de doodstraf voor m voor een proeftijd van vyf schaffen en te veranderen lang", heeft in Engeland schudding en critiek verooi eens de Engelse wet immei „levenslang" slechts een ma van 15 jaar. Dat er ook in huis grote verdeeldheid v over dit onderwerp heerste wel de kleine meerderheid 23 stemmen (245222), waa clausule van de Criminal J voorgesteld door het so lid Sydney Silverman w nomen. De meeste vrouwe! mentsleden hebben vóór de geHe™feit, dat de afschaffii van toepassing zal zijn op un moord, maar gehand blijven voor landverraad, s marinewerven en muiterij o lokte nogal wat comlnenta publiek. Het Lagerhuisbesluit mog teleurstelling voor het kabin zijn, voor Scotland Yard en Britse Politiemacht kwam h ware donderslag. Het aan den waarbij van vuurwapen gemaakt werd, had de laats schrikbarende afmetingen men. De minister van b zaken, Chuter Ede, onder w tement het politie-apparaat had in zijn Lagerhuisbetoof afschaffing der doodstraf r kende cijfers genoemd. Zi aantal moorden verleden ja al gestegen tot 134, vergelel in 1933, om van de vele hon wapende roofovervallen ma spreken. Volgens Scotland Yard wa voor de doodstraf de' enige weest, die bandieten er in len van had weerhouden e< diger .gebruik va vuurwapt ken vooral ten opzichte Men verwachtte in deze ki ook niet anders, of het aa: pende overvallen, roof- ei moorden zou nu wel verdr Men dacht echter niet, dat politie nu met vuurwapene rusten, zoals in Amerika he Men had gehoopt dit jaar tra politierecruten aan te w wijl Scotland Yard dringend we detectives nodig heeft! wel niet verwezenlijkt wor EEN VERBITTERD De grootste bitterheid ove gerhuisbesluit heerst echte Lancashire dorpje Farnwortl een kindermoordenaar op is. Slechts enkele dagen ge. dit dorpje opgeschrikt toen messteken verminkte lijkje elfjarige schooljongen werd en zijn kameraadje in zwaa toestand langs de weg werd fen. Dit is de vijfde onopgelo aanslag op schoolkinderen worth gedurende de laatste waarbij reeds drie kinderen lieten. Scotland Yard staat een zijner moeilijkste taken meent met een uiterst gesiep te doen te hebben. EEN BEWONDER Ondertussen zal van nu ter dood veroordeelden gra verleend. Dit zal direct var zijn op twee moordenaars. Hervormd op Zondag 25 April a.s Voorganger: Ds. S. H. Onderwerp: „Gods Le* Weest verstandig Neemt een goed* van Maison U zult er uiterst tevreden over zijn LAXGESTR. 27 - Tel. Alkmaar, Tel 2875

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2