Di ZWAKTI SCHADUW Temidden der bouquetten riNSE Als straks PU ®@H>§T komt, wordt de jeugd weer ingeschakeld Schortjes zonder punten J SAMAPIRIN voorheen I bouw van een" arbeidsbureau en voor Maar anders dan leen De vliegramp op't Ierse vliegveld Shannon f Voor de Vrouw 1 SAWYER Amerikaans minister van Handel? Betuwse weeide achter Hoorn 900 Militairen repatrieerden rte/pi altijd (Van onze speciale verslaggever) Reeds ligt een teer groen waas over de bouwakkers, dat snel op zal schie ten en weer vrucht gaat dragen en als straks in het hartje van de zomer de zon het graan heeft geel gekleurd en de aren onder het gewicht der korrels naar de aarde buigen, zullen er weer vele handen nodig zijn om de kostbare oogst op tijd te bergen. Op andere velden ziet men hoe de man nen de poters aan de aarde toevertrouwen en straks zal het ook op de aardappellanden druk werk worden, vooral om de voor export bestemde pootaardappelen vóór de juiste datum uit de grond te krijgen. Deze sluitingsdatum geldt niet voor hen, die zich vrijwillig individueel willen aanmelden bij de afdeling land- Om on de hoogtijdagen van de oogst in de behoefte aan arbeidskrachten te voorzien, werd gedurende de naoor logse jaren een beroep gedaan op vrij willigers, die voor een groot deel be stonden uit scholieren. Er deed zich echter een verschijnsel voor, dat zeel nadelig werd voor de gewone landarbeider en mensen uit de DUW. Het Bureau Oogstvoorziening ontstond n.l. en ging bemiddeling verlenen tus sen de z.g. oogstvrijwilligers en de boeren. Zij hield daarbij ternauwer nood contact met de arbeidsbureaux, die natuurlijk ook in deze richting werkten. Men kreeg daardoor een tweetal instituten, die naast en dik wijls langs elkaar heen werkten >met vele betreurenswaardige gevolgen. De gewone seizoenarbeider kwam op sommige plaatsen niet meer aan bod. Hij moest weer in de DUW wor den geplaatst of bij sluiting daarvan moest hem de overbruggingssteun wor den- uitgekeerd. De oogstvrijwilligers, uit de aard der zaak minder produc tieve krachten dan de meestal gerou tineerde seizoenwerkers, kregen ver strekkende vergoedingen. Men kan ge makkelijk nagaan, dat een en ander met enorme bedragen gepaard ging, terwijl dit bij een juiste organisatie met veel minder toe zou kunnen. Begrijpelijkerwijs is tegen deze gang van zaken door de Arbeidsbureaux terdege geprotesteerd, terwijl ook dooi de pers verscheidene malen de vinger op de wonde plek werd gelegd. NIEUWE ORGANISATIEVORM. Er ip thans een nieuwe regeling ge troffen op initiatief van de Stichting van de Landbouw, waardoor samen werking der bemiddeling verlenende organen wordt gegarandeerd en dus de mogelijkheid groot is dat vele fou ten uit'voorgaande jaren ditmaal zul len worden voorkomen. Er zijn n.l. Provinciale Commissies van de Stich ting v. d. Landbouw ingesteld, waarin iilting hebben: vertegenwoordigers van deze stichting, van het Bureau Oogst voorziening en afdeling landbouw dei- Gewestelijke Arbeidsbureaux. Er kan dus nu een lijn gevolgd worden, waar door het niet meer kan gebeuren dat vrije arbeiders zonder werk raken door inschakeling van vrijwilligers. JONGEREN ZULLEN WELKOM ZIJN Natuurlijk zullen de vrijwilligers weer van harte welkom zijn. Hun hulp op de hoogtepunten van 't oogst- serzoen is nog onontbeerlijk en wordt door de boeren voor 't overgrote deel zeer gewaardeerd. Zo waren er om 'n voorbeeld te noemen leerlingen van 'n ULO-school die gezamenlijk per dag vijf- a zeshonderd meter aardapeliand rooiden voor een prijs van f 1.50 per meter. Zij gingen met een aardig va- cantiecentje naar huis toe. De jongeren, zullen bijeengebracht worden in katópen, die gehouden zul len worden telkens voor veertien da gen en wel van Maandag 19 tot Zater dag 31 Juli, van 26 Juli tot 7 Augus tus en van 2 tot 14 Augustus. De jon gens moeten 16-23 jaar zijn, de meis jes 18-23 jaar. Alle deelnemenden zul len vooraf gratis worden gekeurd voor zware arbeid. Er wordt gewerkt in z.g. stukloon. Er kan een behoorlijk be drag worden verdiend; bij regen wordt echter geen vergoeding uitbetaald. Het verdiende bedrag wordt zonder aftrek uitbetaald, terwijl de reiskosten van het verzamelpunt voor rekening van het Rijk zijn. Voeding en huis vesting is geheel gratis. Jongeren, die lid zijn van jeugdorga nisaties moeten zich aanmelden bij het secretariaat van hun organisatie. De termijn van aanmelding sluit op 5 Mei. Opgave dient echter zo spoedig mogelijk te geschieden. scholen, die zich ook tot de afdeling landbouw kunnen wenden. Voor de kampen zijn kampleiders en assistenten nodig, die niet aan het oogstwerk zelf zullen deelnemen en een vast bedrag als vergoeding ont vangen. Aan hen is de zorg toever trouwd voor de ontwikkeling en ont spanning van de kampbewoners gedu rende de vrije uren. Dus jongeren, meldt je aan. Je doet er een goede daad mee en kunt eens kennis maken met andere arbeid op een wijze, die ons inziens zeer aan trekkelijk is. Wij hopen van harte dat zó georganiseerd, de hulp bij de oogst 1948 een succes zal worden. De rokende resten van het grote Amerikaanse vliegtuig, dat bij Shannon in Ierland neerstortte. Slechts één man bleef ongedeerd, dertig personen werden gedood. maal de lengte). Neemt u de onderkant rond, maak dan ook ronde zakjes. Het figuurnaadje in de taille is 16 cm lang en in het midden l'/t cm breed. De schouderbanden, 65 x 4 cm, worden aan het eind toegespitst en van een knoopsgat voorzien. Het knoopje is op het knippatroon aangegeven. De schort banden zijn 70 x 4 cm. Sluit het schort precies op de taille, dan kunt u in plaats yan banden een knoop en lusje aan naaien. Op dit thema zijn nog vele variaties mogelijk, maar we moeten iets aan u zelf overlaten, vindt u ook niet? President Truman heeft Charles Sawyer, voormalig ambassadeur in België en thans advocaat te Cincinnati, verzocht de functie van minister van Handel der Verenigde Staten op zich te nemen, welke post vacant is ge worden door de benoeming van Ave- ï-ell Hamman tot „reizend ambassa deur" van het E.R.P. Men verwacht, dat Sawyer spoedig zal beslissen. Hij is 61 jaar. Van 1933 tot 1934 was hij plaatsvervangend gou verneur van de staat Ohio en in 1938 stond hij (democratisch) candidaat voor het gouverneurschap. Een oude zomerjurk of een overge schoten lapje levert het materiaal voor deze gezellige schortjes. U ziet hierbij, dat u ook tweeërlei stof kunt gebrui ken, desnoods maakt u langs de onder kant nog een afstekende rand. Wilt u het extra fleurig hebben dan naait u ingerimpelde strookjes mee Gisteren is de „Sloterdijk" met 931 repatriërende militairen uit Indonesië aan boord, aan de Lloydkade te Rotter dam gearriveerd. Het Wilhelmus weer klonk en generaal-majoor A. H. Nij- hoff, directeur van het verkeerswezen, sprak de mannen van de kade af na mens de regering toe. Daarna gingen de manschappen van boord. Het waren cr 606 van de Kon. landmacht en de luchtstrijdkrachten, 118 van de marine, 162 mariniers en 46 van het K.N.I.L. Ze ontvingen zoals gewoonlijk ieder een schaaltje fruit en werden ook voorts goed verzorgd. De „Sloterdijk" heeft er thans zijn laatste reis opzitten als troepenschip. Na te zijn omgebouwd, komt het schip vermoedelijk weer in de geregelde dienst op de New YorkJavalijn. Als de lentefee haar toverstaf zwaait en weiden en gaarden zich sieren in bruiloftstooi, gaat de trek der toeristen veelal naar de Betuwe, de vruchtbare bat-ouwe, gelegen tussen de grote stromen. Velen zijn wellicht onbekend met het feit, dat ook de provincie Noord-Holland in het voorjaar en kele streken kan aanwijzen,die zjj het dan ook op bescheidener schaal niet voor de Betuwse weelde behoeven onder te doen. En dan wijzen we in dit verband vooral op de zogenaamde „Lange Streek" met de ddrpentrits Schellink hout, Oosterleek, Wijdenes, Hem en Venhuizen, waar men volop kan ge nieten van een zeldzame natuurweel- de, als de vruchtbomen prijken in len- tetpoi. Onmiddellijk buiten Hoorn wordt 't oog meteen al gestreefd door een schilderachtig gezicht over het spiege lende IJselmeer met de vissersschepen rustig wiegend op de lichtdeinende golven, waarboven zich de blauwe he melkoepel welft in oneindige schoon heid. Over het „Hoornse Hop" tekenen zich wazig af de dorpkens aan Noord- Hollands Oostkust. Vóór ons glanzen de vruchtbare pol ders een afwisseling van bouwakkers met grazige weiden, waar nu eens 't geel, dan weer meer rose nuances do mineren: een weelde voor het oog. In de Schellinkhouter hoek is vogel leven rjjk vertegenwoordigd. Prachtige staalblauwe woerden houden er de wacht voor hun vrouwtjes, die ver scholen toeven bij de broedplaatsen. Gonzend zwenkt er de kievit door de heldere lucht; nikkend met zijn kopje stapt er de tureluur rond op z'n ver- miljoenkleurige pootjes; luid roept er de grutto z'n eigen naam. HET LIEFLIJKE SCHELLINKHOUT Rustig droomt er het lieflijke dorp ken Schellinkhout, veilig beschut ach ter de hoge zeewering, de roem van ons voorgeslacht, 'n Schilderachtige plaats Schellinkhout, dat in vroeger tijd zelfs stedelijke rechten bezat. Als een aal op het droge slingert de smalle weg door het welvarende dorp: een aaneenschakeling van weionder- houden boerenhoeven en keurige tuin- dersbedrijven. Hiertussen rijen zich de grootste boomgaarden aaneen. Enkele tientallen jaren geleden was de veeteelt hier overwegend, later is er de tuinbouw meer tot ontwikkeling gekomen. Over al langs de idyllische dorpswég strek ken zich de weelderige „boogerds" uit met een rijkdom van bouquetten. Peren- en appelbomen in velerlei soort gedijen uitstekend in de gezapi ge Westfriese bodem;, het geurt om u heen. EEN SPROOKJE Ook in het naburige Wijdenes en Oosterleek rijzen de merendeels met riet bedekte boerderijen als 'n sprook je temidden van al die. bloesemweelde. Hier richtte eeuwen geleden Floris V het machtige slot Wijdenesse op, ten einde de weerbarstige West-Friezen te beteugelen. Reeds lang is deze trotse burcht verdwenen, toch wijst men u thans nog de plaats, waar ze eenmaal verrees. Van hier voert de weg over het gehucht „Elba", wat een aardi ge naam naar het bekoorlijke Hem. We zuilen geen vergelijkingen maken, c!cch niemand zal willen ontkennen, dat deze plaats in de bloeitijd onge twijfeld een der schoonste dorpen van de „Lange Streek" kan worden ge noemd. Uit bouwkundig oogpunt ia bijzonder merkwaardig het oude ge meentehuis, een bouwwerk, dat volop getuigenis aflegt van de kunstzin on zer voorvaderen. Tussen die weelde van bloesemende bongerds leidt de weg naar het even eens langgerekte dorp Venhuizen. Oor spronkelijk moet de plaats Vennehui- zen hebben geheten, waar de eenvou dige, merendeels houten behuizingen waren gebouwd op de „venne": de la ge, moerassige grond. Eeuwen geleden was het merendeels een zeevarend dorp, waar de schepen bij „Ter Sluis", ook thans nog als zodanig bekend, het ruime sop kozen. In later jaren, toen een degelijke bemaling de bodemge steldheid verbeterde, heeft ook hier de fruitteelt haar intrede gedaan. Ook dit landelijke dorp is in de bloeitijd een bezoek overwaard. Langs het zogenaamde „Oosteinde* leidt de weg naar de zeedijk, die over Broekerhaven naar de historische ves te Enkhuizen voert. Zo biedt deze Zuidhoek van Drechterland werkelijk veel schoons en niemand zal dan ook z'n uitstapje beklagen, wanneer men in voorjaarstijd een tochtje maakt door dit deel van de aloude West-Friese landouwe. D. NABIJ EN VERRE door Jan Dirk van Exter CODvrlrht R.D.P. Daar nadert de pantser-auto en de inzittenden lachen grimmig als zij vóór zich, op de weg de rookbommen uiteen zien spatten. „Ze zijn erin gelopen", grinnikt de chauffeur. „Valt me werkelijk te gen van die lui". „Kom, kom, we hebben dat valle tje veel te aardig opgesteld. Iedereen zou daarin tippelen", antwoordt zijn maat, terwijl hij alvast zijn machine pistool te voorschijn haalt. „Nou ik ben er anders niets ge rust op", zucht nummer drie. „Ik weet het niet, maar ik heb een ang stig voorgevoel. Ik zal blij zijn. als ik hier heelhuids uit vandaan kom". „Kom, makker, je bent wat zenuw achtig de laatste tijd. Je moest maar eens een weekie vacantie nemen na ail. karwei". „Reken maar. Als ik de kans krijg. „Hè kerel, hou op met je gemier. Het is maar goed dat de baas je niet hoort". „Dat is het zeker. De Rat houdt niet van bangerds!" Maar de Rat heeft het druk op het ogenblik. Angstvallig' houdt hij de weg achter zich in het oog, of hij nog geen rook ziet opstijgen. „Wat duurt het lang, zouden die kerels lont geroken hebben?" mom pelt hij ongeduldig. Maar ~9an ziet hij plotseling boven het geboomte een zware rookkolom opstijgen. Zijn gezicht vertoont een triomfan telijk lachje. „Het spel gaat beginnen jongens!" Fatty lacht vrolijk, maar het gezicht van Knijp-oog staat somber. Meteen draait de personenwagen en keert terug op de weg, die het net afgelegd heeft. Hoofdpijn - Kiespijn Zenuwpijn xm Op het emplace- V AN NABIJ ment van 't Staat - spoorstation te Den Haag is een 62- jarige hoofdop zichter der Ned. Spoorwegen door een rangerende loco motief overreden. Het slachtoffer was op slag dood. xDe prijs van kris- talsoda is herzien en mag met ingang van 27 April 1948 voor de verbruiker f 0.18 per kg bedragen. In fabrieks- verpakking zijn de verbruikersprijzen f 0.22 -per kg-pak, f 0.12 per 500 gr.-pak en f 0.06 per 250 gr.-pak. De prijs moet dan op de verpakking zijn vermeid. xOp Dinsdag 27 April zullen de 93-jarige Egbert Veen en de 92-jarige Jantje van der Heide in Zuidveen bij Steenwijk de dag herdenken, dat zij vóór 70 jaren in het huwelijk traden. De beide oudjes, die nog een goede ge zondheid genieten, zullen op die dag door hun dorpsgenoten gehuldigd wor den. xDe politie te Deventer heeft de 47-jarige J. aldaar in hechtenis ge nomen, die beschuldigd wordt van éen poging tot zware mishandeling door zijn echtgenote met een mes te lijf te gaan. De man is ter beschikking van de justitie te Zwolle gesteld. x— Vol gens diplomatieke functionarissen te Washington hebben troepen van Nica ragua enkele strategische punten in Costa Rica in de buurt van de Nicara guaanse grens bezet „ten einde Nicara gua te beschermen tegen een invasie van troepen uit Costa Rica". xEx- koning Michael van Roemenië is vorige week met zijn moeder per vliegtuig 'n Genève aangekomen. Hij zal tijdelijk in Lausanne vertoeven. xDe Britse autoriteiten hebben de binnenvaart door de Sovjet-zóne stil gelegd en bij de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd tegen/het invoeren van nieuwe voor schriften voor dit vervoer. xDe Duitse politie heeft 105 personen gear resteerd, die de treinen aan de Beierse grens plunderden. Er zijn grote hoe veelheden goederen gestolen. ,,;Vlet inspecteur Oliemans, zegt U? Ja, met inspecteur Beekman uit Am sterdam. Ik ben hier ten huize van een zekere meneer Harting, directeur van de verzekeringsmaatschappij „De Eerste Rotterdamse combinatie". O, kennen jullie die wel. Prachtig. Kunnen jullie direct hier komen? Als je zelf niet kunt stuur dan een van je mannetjes. Ik heb hier iemand, die ik in het oog moet houden. Ja, dank je." Hij legde de hoorn neer en keek de man aan, de hand op de kolf van de revolver, die hij voor zich gelegd had. „Dat zaakje zal je duur te staan komen," verzekerde de directeur met een van woede vertrokken gezicht. „Uw gedrag is van die aard, dat ik volkomen gerechtigd ben U te arres teren, mijnheer. U zult alle gelegenheid krijgen Uw optreden te verklaren. Een bof, dat we zo dicht bij het hoofdbureau zitten.' „Wie kan ik aandienen, heren?" informeerde het roodharige klerkje, toen twee politiemannen in zijn kantoortje waren gestapt. Ze gaven hem geen antwoord en stonden een ogenblik later in het privé- kantoor van zijn chef, die na een korte opheldering' van de zijde van inspecteur Beekman, als een volkomen willoze arrestant tussen hen instapte en in een voor het huis wachtende politie-auto verdween. Precies twaalt uur die morgen helde inspecteur Beekman hotei „Atlantic" op met het verzoek meneer Van den Berg uit Amsterdam aan de telefoon te willen roepen. „Kom vanavond om acht uur op mijn kamer, Leo," zei hij. „Ik kan helaas niet met je lunchen en ik kan ook niet met je terug reizen, want we gaan met z'n drieën en bij dat gezelschap kunnen we op 't ogenblik niemand anders gebruiken." „Is nummero twee de man waar ik je vanmorgen gebracht heb?" viste de reporter. „Alle hulde voor je schitterend combinatievermogen, beste kerel," zei de inspecteur. „En de derde?" „Dat is meneer Knol, brigadier bij de Rotterdamse recherche, maar die zal je wel niet interesseren, want die ken je toch niet. Tót vanavond, Leo en eet smakelijk in het vooruitzicht, dat ik je heel wat te vertellen zal hebben." HOOFDDSTUK XI. De Rat in de val. De zon scheen door de hoge ramen van het bureau van de politie commissaris. die breeduit achter zijn schrijftafel zat en.een pijp rookte. Links van hem, aan een met paperassen volgeladentafel, zat inspecteur Beekman, die een bloc note voor zich had en met een propje uit de papier mand zijn vulpen atveegde. Dicht bij het raam had1 hoofdinspecteur Corne lissen van de Centrale Recherche plaats genomen. Hij rokte een dikke sigaar en blies rookwolken voor zich uit, die in de schuin binnenvallende zonne stralen uiteenrafelden en in flarden naar het plafond stegen. In het midden van de kamer stond een stoel, zóó precies in het midden dat het duidelijk was, dat die er opzettelijk neergezet was voor een bezoe ker, die van alle kanten bekeken moest kunnen worden. Commissaris Vonkenbcrg belde en een brigadier opende na een klopje de deur. „Breng die kereld uit cel twee hier," gelastte de commissaris. Hij keek nieuwsgierig naar het gore mannetje, dat even later naar de stoel geleid werd. „ZaJ ik bij hem blijven?" vroeg de brigadier. „Niet nodig," zei de commissaris glimlachend. „We zijn niet bang van hem en ontsnappen kan hij hier toch niet." De brigadier verliet het vertrek en de politiemannen keken een ogenblik ■naar de arrestant, die inspecteur Beekman de naam „Rat" had gegeven. Zjjn gezicht was, nu hg zich in twee dagen niet geschoren had, door een vuile stoppelbaard omgeven, zijn oogjes traanden, de ongekamde haren hingen siordig over het smalle voorhoofd. De scherpe neus en de spitse kin waartussen zijn bloedloze lippen nauwelijks zichtbaar waren en zijn nerveuse bewegingen wekten inderdaad de indruk van een rat, die in de val is gelopen en geen kans ziet er weer uit te komen. „En, meneer Harting," vroeg de commissaris gewild vriendelijk, „we hebben U „volop tijd gegeven U enige dingen te herinneren, die U bij ons eerste onderhoud blijkbaar ontschoten waren. Weet U nu al waar U bij Uw laatste bezoek aan deze stad 's avonds vertoefd heeft?" „Wat ik weet, meneer," viel het mannetje uit, „wat ik pertinent weet, dat is, dat ik tegen de politie een kiacht zal indienen wegens «vederrechterlijke vrijheidsberoving. Ik zal mij persoonlijk tot de minister van Justitie wenden en ik hoop van ganser harte, dat het U alle drie Uw betrekking zal kosten." De commissaris Jegde zijn vingertoppen tegen elkaar en keek de arrestant een beetje verwijtend aan. „Kijk eens aan," zei hij, is dat het enige resultaat van al Uw overpein zingen? En nu had ik juist zo'n hoop, dat U op het punt stond een beken tenis af te leggen." De Rat liet een schor lachje horen. „Een bekentenis, dat ik op die onge luksavond in Amsterdam geweest ben," zei hij. „Maar dat heb ik U immers al verteld! Is het misschien strafbaar, dat ik mij niet precies kan herinneren waar ik die avond geweest ben? Ik lijd aan geheugenzwakte. Als U mijn huisarts opbelt „Niet nodig, mijnheer," zei de commissaris schamper. „We kunnen bet hier best zonder huisarts. Nog twee dagen in het cachot en ik wil wedden, dat Uw hoofd veej helderder is geworden. Trouwens, ik geloof, dat de kuur, welke U hier door maakt Uw kwaal al beduidend genezen heeft. Laten we de proef eens nemen. Met welke trein is U in Amsterdam gekomen?" „Ongeveer zeven uur," zei het mannetje onwrilig. „Prachtig. En waar is U toen naar toe gegaan?" „Ikik heb een beetje rondgelopen en op het Damrak een glaasje bier gedronken." „Heeft U iemand gezien, die U kent?" ,,Ik ken hier heël weinig mensen." (Wordt vervolgd) f

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5