Anton van der Waals krijgt contact met Koos Vorrink I» I im J (siNlnEi De hoogst de groots am el om door J. D. v. Exter Charlie Chaplin als moderne Blauwbaard Whisky, de nieuwe passagier Radio-Oranje seint bericht, dat grote gevolgen heeft: Koert en Via, hebt vertrouwen" Maar Ir. Van Tijen wordt gearresteerd Achter de schermen van de Oorlog LEDENTALLEN vakbeweging Wij vervolgen onze serie Wu LUISTEREN NAAR.... 1500 slachtoffers in Columbia rfKgfc r wÊkèÊÉÈ^ÈÈÈ Monsieur Verdoux Eén moord, een schurk - een millioen moorden, een held! Vaarwel Malta I KoersPort Said Indisch Journaal DOODSTRAF tegen v. d WAALS geëis GRATIFICATIES TOT 2 PCT. TOEGESTAAN I HI:1 Jïï|y' |£OOS VORRINK, die direct na de inval der Duitsers zijn woning heeft vaarwel gezegd, zit zich, als zovele Nederlanders, op zijn duik adres van dag tot dag te ergeren. Over de Duitsers natuurlijk. Over het verraad, dat allerwege loert. Over Mussert en zijn NSB-ers. Maar óók over de Nederlanders in Enge land, die uitermate slecht geïnfor meerd blijken te zijn. In de herfst van 1941 trekt Rost van Tonningen het zilvergeld in; radio-Oranje geeft de bevolking goede raad: houd het vast en verstop het goed, na de oor log zal het zijn waarde hebben. Maar weken later komen er nog agenten uit Engeland, die, nergens van wetend, het glaasje bier dat ze in een café drinken met zilveren kwartjes en dubbeltjes betalen en algemene de aandacht daardoor trekken. Er is geen enkele aanwijzing, dat Lon- de in de lente van 1942 in het bezit komt van enig illegaal blad. De heren Wiardi Beekman en F. Goedhart zijn op het Scheveningse strand gearresteerd bij hun poging om naar Engeland te gaan, waarheen de regering Wiardi Beekman geroepen had. Het klopt niet op de verbindingslijnen. Er worden kleine locaaltreintjes gemitrailleerd en de aanwijzingen voor waarlijk belang rijke objecten komen niet waar ze we zen moeten. De agent George Dessing is ontmoedigd naar Engeland terugge keerd. En hij is niet de enige die ont moedigd is. XXIV TN NOVEMBER 1942 komt de gewezen journalist Levinus van Looi bij Vor rink met de verblijdende mededeling, dat hij contact heeft gekregen met de Nederlandse agent De Wilde die ge dropt is om radiocontact met de over kant tot stand te brengen. Hij heeft marconisten tot zijn beschikkinê. Hij kan zich legitimeren met de foto van de dochter van Meyer Sluiser (een re dacteur van de Arbeiderspers (die in Engeland vertoeft), waarmee ook de agent Van der Broek zich legitimeerde. Natuurlijk is dat niet voldoende dat weet Van Looi óók want ten slotte kan George Dessing door de Duitsers gepakt zijn. Maar hij heeft er wat anders op gevonden. Hij heeft De Wilde opgedragen aan Londen te vra gen via radio-Oranje een zéér bijzon dere boodschap te doen omroepen. En wat is dat voor een boodschap?, wil Vorrink weten. Van Looi zet het uiteen. Hij heeft verschillende brieven aan Meyer Slui ser in Engeland gezonden langs de daar voor bestaande illegale lijnen. En nu heeft hij De Wilde om een boodschap van radio-Oranje gevraagd, die gericht is tot de ondertekenaar van de tweede brief, die hij zond.' Mocht er verraad in het spel zijn, dan moet het hierop vastlopen. Want als de Duitsers brieven onderschept en gele zen hebben, dan weten ze toch in ieder geval niet, welke brief de tweede was. En bovendien: die tweede brief is on dertekend met twee namen. Worden die beide namen door radio-Oranje ge noemd, dan staat het onomstotelijk vast, dat De Wilde inderdaad radio-contact heeft met de Nederlandse autoriteiten in Londen. Inderdaad, zegt Vorrink. Als radio- Oranje het goede bericht geeft, is de zaak veilig. Dan kunnen we met de man werken. Vijf dagen later roept radio-Oranje een bijzonder bericht om.„Koert en Via, hebt vertrouwen". Koert en Via dat zijn de twee woorden, waarmee Van Looi zijn twee de brief aan Me, ar Sluiser heeft onder- De ledentallen van de vakbonden, aangesloten bij de 4 vak-centrales be droegen volgens een overzicht van het C.B.S. op 1 Januari 1.1.: NVV 330.800, CNV 131.300, KAB 251.400 en EVC 176.900 tegen resp. 242.600, 94.000, 182.800 en 162.300 op 1 Jan. 1946. Een toeneming in de twee jaar na de be vrijding van 208.700 leden en wel van 681.700 op 890.400. Van vakorganisa ties, niet bij een centrale aangesloten, zijn op 1 Jan. 1948 geen ledentallen bekend. Hun ledental bedroeg op 1 Januari 1947 146.900. 1950 HEILIG JAAR. Reuter meldt uit Rome, dat het thans vast staat, dat de Paus op Hemelvaarts dag 1949 het jaar 1950 tot Heilig Jaar zal uitroepen. Uitgebreide voorberei dingen voor de ontvangst van pelgrims, dit enkele maanden geleden tot een gunstiger tijdstip werden uitgesteld, zullen dan hernieuwd worden. Vandaag spreekt de procureur fiscaal het requisitoir uit tegen Anton van der Waals. Omtrent de eis verkeren. U en wij niet in twijfel. De dood van deze vlees geworden duivel is in de ogen van het volk een lichte straf. Tijdens de rechtszitting is in vogelvlucht de reeks van mis daden bewezen, misdaden, welke onze lezers voor het grootste ge deelte reeds bekend waren uit de serie „Achter de schermen van de oorlog". Om het beeld van de tragedie rond het England-spiel volledig te maken, hervatten wij in dit nummer de publicatie van onze artikelen. V. tekend. En ten overvloede zegt Londen: „Hebt vertrouwen". Wat willen we meer?, vraagt Van Looi. Die Anton de Wilde heeft uitste kend radio-contact met onze mensen in Londen. We hebben verbinding Ein delijk! QP EEN DER EERSTE DAGEN van December 1942 zitten Koos Vorrink en Anton de Wilde tegenover elkaar in het huis van Karei van Staal te Am sterdam. Vorrink weet niet, dat de man, die hier voor hem zit, niemand minder is dan de spion Anton van der Waals. Anton speelt opnieuw zijn verraderlijk spel en ditmaal met wel bijzonder groot succes. Hij komt de weten, dat Vorrink een uitgebreide organisatie leidt en bo vendien betrokken is bij het Nationale Comité, dat samengesteld is uit de voornaamste vertegenwoordigers van alle politieke partijen en dat zich bezig houdt met voorbereidende maatregelen om een voorlopige regering te vormen in geval van een onverwachte invasie. Vorrink zet een en ander uiteen en maakt graag gebruik van de beschik baar zijnde zender om aan Londen te vragen: gaat ge accoord met instelling en doel van het Nationale Comité? Prompt komt het instemmende ant woord. Dan gaat Vorrink verder. Hij geeft Van der Waals een twaalfdelig tele gram mede, handelend over de politieke situatie van het ogenblik en de plannen voor de toekomst. Hij geeft er de con ditie bij, dat radio-Oranje in een ge wone uitzending in vastgestelde be woordingen de ontvangst zal bevesti gen. Van der Waals gaat er mede naar de S.D., zo snel h" kan. Schreieder leest het lange telegram, laat het in delen naar Londen seinen t r luistert voldaan naar radio-Oranje, dat de ontvangst be- bevestigt. De zaak klopt. Van Looi en Van Staal zijn dezelfde mening toegedaan. De zaak klopt. Van der Waals installeert zich in de woning van Van Looi met een zendapparaat. Van Looi zorgt voor een marconist. En zo staat men dan op gezette tijden met Londen in verbinding. Althanszo lijkt het. Van Looi, die De Wilde als een strijdmakker behandelt, weet niet dat de radio-zender, die De Wilde lever de, niet verder reikt dan tot Den Haag, waar de Peilgruppe van de Ordnungs- polizei (met wie dit alles is afgespro ken) de telegrammen opvangt en vol gens gemaakte afspraken in correct Engels beantwoordt De berichten „uit Denk om de bocht. ffs Jan Vogel's 'ac- PROGRAMMA VAN HEDENAVOND. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 6.15 De VARA feliciteert; 6.30 Nederlandse strijdkrachten; 7.- Londen", die in Amsterdam worden op gevangen, zijn slechts de camouflage- telegrammen van de S.D., waardoor Van der Waals het volstrekte vertrouwen moet winnen. Enige malen bezoekt de spion op ver schillende plaatsen de heer Vorrink. Hij biedt geld aan, dat geweigerd wordt omdat men het niet nodig heeft; hij loopt met een gedemonteerd machine geweer in een koffer, wat Vorrink hem ten strengste verbiedt. De kerel is onverschrokken, maar hij is ontzettend roekeloos, zegt Vorrink tot Van Looi. l J-JET NATIONALE COMITÉ dat van alles op de hoogte wordt gebracht wil nog groter zekerheid. Het wenst een afgevaardigde naar Londen te zenden en ir. Van Tijen, de directeur van de Fokkerfabrieken, verklaart zich 'bereid om te gaan. De Wilde zal hem helpen; hij vertelt enige tijd later, dat Enge land een watervliegtuig zal sturen naar het IJselmeer om de Engelandvaarders op te nemen. De spion weet reeds alles over de vlucht van twee Nederlanders met vliegtuigen van de Fokkerfabrieken in het voorjaar van 1942; hij weet ook van het plan, om Göring bij een be zoek aan Amsterdam tijdens een ge fingeerd luchtalarm in een schuilkelder te bedwelmen en naar Engeland te ont voeren. En dat alles schrijft Van der Waals neer in de dagelijkse rapporten, die hij bij Schreieder indient en waar bij hij vrijwel wekelijks het spionnage- materiaal kan voegen, dat hem gegeven wordt voor verzending naar Engeland. Op 12 Maart 1943 gaan De Wilde en Van Tijen op reis. Het doel is Hoorn, waar het watervliegtuig op het IJsel meer zal dalen. Maar op het station in Zaandam wachten de S.D.-ers en arres teren Van Tijen op het moment, dat Van der Waals zijn handschoen Iaat vallen. De heer Van Tijen heeft een koffer vol spionnagemateriaal bij zich, dat verza meld is door de militaire medewerkers van het Nationale Comité en pakken vol politieke plannen en opgaven en rap porten. Al'es komt terecht op het bu reau van Schreieder en Van Tijeh wordt in het tot gevangenis ingerichte semi narie te Haaren opgesloten. Voor de S.D. blijft er dan nog een moeilijkheid over. Vorrink heeft name lijk geëist, dat radio-Oranje de aan komst van Van Tijen in Engeland zal bevestigen. Het England-Spiel wordt ingeschakeld en twee dagen na de ar restatie in Zaandam roept Londen de afgesproken woorden om, waaruit de leden van het Nationale Comité weten, dat Van Tijen daar is gearriveerd. Men is tevreden. Van Tijen is immers in Engeland? In ons nummer van morgen De vijftigste agent. Schreieder arrangeert een gróót feest Het Amerikaanse Rode Kruis deelt mede, dat volgens officiële gegevens de revolutie in Columbia 1.500 doden en ongeveer 3.000 gewonden heeft ge kost. Te Bogota zijn 1.200 personen om het leven gekomen. cordeon-orkest; VPRO: 7.30 Cursus; 7.50 Tien vóór acht; 8.05 Duetten; 8.30 Cur sus; 9.VARA: Men vraagten wij draaien; 9.3P De Ducdalf; 9.50 Op vleug'len van muziek; 10.Buitenl. weekoverzicht; 10.15 Swing and sweet; VPRO: 10.40 Vandaag; 10.45 Avondwij ding; VARA: 11.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7.8.en 11.uur: N. C. R. V.: 6 Ensemble Lachman; 6.30 De Grond wetsherziening; 6.45 Geestelijke liede ren; 7.15 Nederland op zee; 7.22 Appèl ex-pol. gev.; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 C.W.V.-kwartier. 8.15 Het Ned. Ka merkoor; 8.45 Reddende vleugels; 9.r5 Promenade orkest; 10.Vragen aan voorbijgangers; 10.30 Boedapester strijk kwartet; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber, om 7, 8, 6 en 11 uur. VARA: 7.30 Gr.pl. 8.18 Lichte mórgenklanken; 9.15 Gr.pl.; VPRO: 10.Morgenwijding; VARA: 10.20 Dieven in de nacht; 10.35 Donna Diana; 10.40 Moussorgski; 11.Voor de continubedrijven; 12.Vincentino; 12.30 Weerpraatje; 12.33 De ronde van Ne derland; 12.45 Gr.pl.; 1.— Ned. strijd krachten; 1.30 Jan Corduwener; 2.—Als een bonte vogelvlucht; 2.15 Harmonie orkesten; 3.— Het NVV; 3.10 Gr.pl.; 3.30 Binnen zonder kloppen; 4.Christen en socialist; 4.15 Om en nabij de twin tig; 4.45 De ronde van Nederland; 5.15 Radio Phil, orkest; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.Artistieke staalkaart; VPRO: 7.30 Cursus: De kerk nü; 7.45 Voor de Ned. in Duitsland; VARA: 8.05 Dingen van de dag; 8.15 De notenkraker; 9.15 Soc. commentaar; 9.30 Week-end-orkest; 10.Het onverstoor bare werkdier (hoorspel); 10.30 Ren contré intern, des jeunes chanteurs; 11.15 Hobby-hoek; 11.30 Orgel (Johan Jong). HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.15 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.Voor de vrouw; 9.05 Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl.; 10. Klein, klein kleutertje; 10.15 Gr.pl.,' 11.— De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 2.15 Sextet; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Orkest Klaas van Beeck; 12.55 Zonne wijzer; 1.20 Vervolg orkest Klaas van Beeck; 1.50 Film en toneel; 2.10 Het be toverde meer; 2.20 Engelse les; 2.40 De schoonheid van het Gregoriaans; 3.15 Debutantenconcert; 3.45 KRO-kiosk; 4.Gr.pl.; 4.10 Verslag Cup Final; 4.45 Paul Lincke programma; 5.De Wig wam; 6.Duo André de Raaff (pia no); 6.15 Journ. weekoverzicht; 6.30 Actualiteiten; 6.40 Spinoza; 7.15 Klaas van Beeck; 7.50 Banden die binden; 8.05 De gewone man; 8.12 Gr.pl.; 8.20 Lichtbaken; 8.50 Gr.pl.; 9.25 Pluvier kr,apt:.het op; 10 Weekend-serenade; 10.30 Orgel en zang; 10.45 Avondgebed; 11.15 Pianokwintet; 11.50 Gr.pl. 45. Pim, Pam en Pom zijn ver schrikt in de hoek gekropen. Er hangt hun iets vreselijks boven het hoofd. Er zal een tijger bij hen in de kooi worden gestopt en hoogstwaarschijn lijk een echte! „Die drie tijgers van U lijken wel bang", zegt de assistent minachtend. „Moet je zien hoe ze in de hoek krui pen", „Ach kom, nonsens", roept de di recteur. „Vooruit maak de kooi open!" COMMUNISTENJACHT IN BIRMA. In Centraal Birma is 'n dorp uitgebrand, er zijn 90 „communisten" gedood en 200 geweren in beslag genomen. Bij onge regeldheden in Myingan was de dag te voren een vijftigtal communisten ge dood. - ff In Denemarken is de Noorse drijvende traanfabrlek „Thorshövdi van stapel gelopen, dat in het Zuidpoolgebied zal opereren. Het is het grootste schip, dat ooit in Denemarken gebouwd is. Een ruime plaats in ons hart heeft Charlie Chaplin zich weten te veroveren in de dagen dat hij als de eeuwige schlemiel, de door het leven ge- en vertrapte zwerver in zijn haveloze plunje, als de on verwoestbare optimist, kinderlijk hunkerend naar de vervulling zij ner diep-menselijke idealen, als de verstrikte in de voor de grauwe massa onder zijn bolhoed onver staanbare wetten onzer onroman tische samenleving, op het witte doek verscheen en dan immer zat in de spreekwoordelijke hoek waar de onvermijdelijke klappen vallen. Die dagen brachten ons o.m. „City Lights" en „Modern Times"; die dagen zijn, we moeten wel zeggen jammer genoeg, voorbij. Want nu, in „Mon sieur Verdoux", zien wij Chaplin niet langer als de man, die door het leven getrapt wordt als de onwillekeurige wetsovertreder, als de kinderlijk-op rechte idealist. Nü is hij de tot in de puntjes gekle de charmeur, de man van de wereld die zélf, en naar hartelust,trapt, de efficiente „zakenman", die zich sluw berekenend verrijkt ten koste van het le ven van alleenstaande jongejoffers en weeuwtjes, die, de eenzaamheid moe, de dood vinden in het lokkende huwe lijk met deze altoos goedgemutste on bekende, van wie de Surêté na zijn twaalfde misdaad niet eens een foto of bruikbare persoonsbeschrijving be zit. Ook de filosoof, die zijn rechtqrs in zijn laatste woord sarcastisch toe voegt: „Eén moord, een schurk; een millioen moorden, een nationale held!" HET FILMVERHAAL Maar nu in het kort de inhoud van deze wonderlijke exentrieke film, door Charlie zelf geschreven naar een idéé van Orson Welles. Wij maken met deze moderne MIDDELLANDSE ZEE, 15 April. QISTEREN, de laatste dag van ons verblijf op Malta, bood de Maltezer dokter, die als gastheer optrad van de Hollandse missionaris Verheugd, aan de 1ste officier van Hr. Ms. Kor- tenaer en mij het eiland te laten zien en deze autotocht bewees, dat Malta wel bijzonder rijk is aan merkwaar digheden. Op een gegeven ogenblik stopten we aan een baai, waarvoor, in het helblauwe water, een klein eiland lag. Op dat eiland staat een klein kerkje en een altaar, omdat in de aanvang onzer jaartelling de Apos tel Paulus op zijn reis naar Rome hier landde en enige tijd verbleef. Ergens anders staat een rij hoge ste nen huizen. Grof en ruw. Ze doen den ken aan kubussen. Het zijn huizen, door de Noormannen gebouwd, in de tijd, dat ze vanuit Scandinavië hun rooftochten hielden en zelfs tot Malta kwamen. En zo zijn er meer wonder lijke dingen te zien op dit eiland. Bij voorbeeld een ezel, die 12 uur aan één stuk door aan een lange lijn in het rond loopt en op deze manier wat grondwater naar boven pompt. Aan de wal heb ik die laatste mid- dig gegeten om de restanten van de i gezien een Maltezer winkelier een hond af te zetten, die weliswaar nog bar jong is en geen kentekenen yer- toont van een opvallende raszuiverheid, maar die er vriendelijk en aangenaam in de omgang uitziet. Precies, wat men zocht. De prijs was 1 pond sterling, paar shillings op te maken. Veel geld maar toen bleek, dat zelfs dit te veel was het niet en de eterij was er dan was voor de deviezenpositie van de ook naar. Vlees, dat me sterk deed Hollanders, gaf de eigenaar 'm -gratis vermoeden, dat het iets met een oud voor niets. En zo kwam een vriend Maltezer leeuwtje te maken had, sla, van Sinbad aan boord en ze doopten die men in Holland als het meest on- hem Whisky. De wederzijdse toenade- edele onkruid zou hebben beschouwd ringspogirfgen tussen Sinbad en Whis- en aardappelen, die wel heel ver ver- ky zijn thans in volle gang en laten wijderd waren van de hooggeroemde het beste hopen voor de toekomst. Malta-aardappelen. Na dit wel curieuze maar niet zeer smakelijke maal was het een uur la ter op de Kortenaer weer „voor en achter" en terwijl de zon snel daalde op zee, verliet de jager op eigen kracht, zonder loods of sleepboot, de baai en bereikte via het gat weer open zee. Nagestaard door een paar honderd Britse zeelui, die op de Mac- pie critisch de handelingeiï van de Hol- IWIALTA lost snel op en verdwijnt landers gadesloegen. m achter de kim eer het donker is. Jammer voor de Tommies, dat er Op de Kortenaer gaat de dienst nor- nu juist helemaal geen enkele reden maal door en 's avonds gaat iedereen, was voor critiek, want op de Korte- die vrij van wacht is, vroeg naar kooi. naer werd even snel als handig aan- De steile straten van Malta zit ieder- gepakt, net zo snel en handig als op een in de benen. de Engelse jagers, die hier in dit wa- En de andere dag is de Middellandse ter kind in huis Ajn. zee zó prachtig blauw, dat het inder- En zo waren we dan weer onder daad de kleur is van de ansichtkaar elkaar, zij het dat er één man meer ten. Rul als sneeuw ligt het kielzog aan boord was. Of manjuister over dat deinende blauw-fluwelen gezegd: hond. De onderofficieren had- kleed en de laatste meeuwen zeggen den namelijk de avond tevoren kans ons voorlopig vaarwel. We zijn alleen door Anthony van Kampen en zullen dat blijven tot we in Port Said zijn. Een enkele maal die dag komt er iets wazigs boven de horizon opduiken. Dat is Afrika, de bergen, die de woestijn van de Middellandse Zee afsluiten. Morgen zullen we, als het helder is, Bizerta in de verte zien. Bizertaberoemde naam uit de laatste oorlog. Aan bocjrd worden oefeningen ge houden. Artillerie-oefeningen, oefenin gen waarbij verondersteld wordt, dat het man-over-boord is, het schip in eens stil komt te liggen en de whale- boot gevierd 'wordt. En ook anti- onderzeebootoefeningen, motorsloep varen, brandweeroefeningen, gas- oefeningen enzovoorts. Er gebeurt zo veel op dit schip en een dag is weer zo voorbij, is zo weggesmolten tussen ochtend en avond. Snel valt de avond over de Middel landse zee. De hemel wordt dieper en dieper blauw en eindelijk kleurt hij zich vaal-zwart. De sterren lichten aan en de maan komt overgezeild. Het is stil op het schip. Diep weg, in dit stalen lichaam, met zijn eindeloos aan tal machines en zijn 200 mannen, vi breert het machtige voortstuwings- orgaan. De wachten staan als sil houetten op de brug en aan dek, het water schiet donker voorbij en schuurt eentonig langs de scheepswanden, en achterop woelen de beide schroeven kolkend het groen-witte schuim naar boven. Het goudiggele licht van de maan spoelt in en door dat schuim en je zoudt kunnen fantaseren, dat 'een betoverd schip voer door een be toverde zee. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma 46. En daar gaat de deur knarsend open en een vierde tijger wordt in de kooi gelaten. „Vooruit grommen", roept Pim tegen zijn broertjes. „Dan blijft hij een beet je op een afstand". Ze heffen alle drie een luid gebrul aan. Maar de tijger kijkt op noch om en gaat in een hoek liggen. „Nou wat zeg ik je", zegt de direc teur tegen zijn assistent. „In mijn tijgers, daar zit vuur in. Hoor je ze brullen? Ik vind die tijger van jou een dooie dief!" En met die woorden vertrekt de di recteur met zijn assistent. Blauwbaard kennis, terwijl hij in de tuin van zijn villa aan de Cote d'Azure rozen staat te knippen. Hij draagt er handschoenen bij. Maar op de achter grond rookt een oven, dagen lang Omstreeks diezelfde tijd zit ergens in Noord-Frankrijk een familie in de zorg over hun niet onbemiddelde zuster. Deze laatste is halsoverkop getrouwd en verdwenen met een onbekende „meneer". In maanden al heeft zij niets van zich laten horen Ziehier in enkele woorden het lu gubere beroep van de innemende dan dy, die zoeven zijn zoveelste „echt genote" heeft vermoord en nu met vlotte, geoefende vingers zijn buit telt. Geoefende vingers, want twee- en-dertig jaren lang heeft Monsieur Verdoux het eerzame beroep van kas sier uitgeoefend. Tot de crisis hem op de keien smakte. Zo ging Monsieur Verdoux in za ken, „zaken" waarbij zijn vroegere baan wel zéér eentonig afstak. Maar Monsieur heeft óók zijn goede zijde. In zijn eenvoudige villa op het land is hij een deugdzaam burger, een vader voor zijn welopgevoede zoon en een liefhebbende echtgenoot voor zijn verlamde vrouw. Zijn verblijf in de huiselijke kring is echter altijd zeer kort, want zijn „zaken" roepen hem, vragen zijn volledige inzet. Twee vrouwen weten zijn snode be doelingen te ontsnappen. De eerste is een niet bijster sympathiek vrouws persoon, die met al haar stupide be wegelijkheid steeds meer de dans ont springt, de arme Monsieur Verdoux zelfs in grote verlegenheid brengt, als zij onwetend op een van zijn volgende bruiloften verschijnt. De andere is een jong meisje, dat hij als proefkonijn wil gebruiken voor een nieuw vergif. Het feit, dat het leven haar net zo getrapt heeft als hem, doet Monsieur van zijn voor nemen afzien. Een lastige, chanterende rechercheur neemt haar plaats in. Maar ook de lucratieve bezigheden van onze cavalier nemen een einde. Een nieuwe beurskrach, het verlies van (wettige) echtgenote en zoontje, ontnemen Monsieur Verdoux alle lust om zijn „zaken" voort te zetten. Er is nu immers geen enkele reden om ach ter geld aan te jagen. Degenen voor wie hij dit alles deed, zijn immers dood totaal verslagen dwaalt een dégé néré langs de Parijse boulevards, de eens zo perfect geklede charmeur is nu een Onbeduidende, slobberig ge klede oude man geworden. Een gees telijk gebroken man, die zich willens en wetens in de handen van de poli tie stort. Dan breekt de mobilisatie van 1939 uit; de oorlog met zijn massa-slach ting gaat beginnen. Monsieur Ver doux staat voor zijn rechters, be kent zonder berouw, verklaart met bijtend sarcasme: „Mijn fout was, dat ik het in het klein deed. Eén moord, een schurk; een millioen moorden, een held!" Na het aanhoren van zijn doodvonnis zegt hij nog, vriendelijk-dreigend: „Ik zal U allen spoedig weerzien!" Dit is dan Monsieur Verdoux, de min die moordde om zijn gezin te kunnen onderhouden; die zijn intelligentie gebruikte in de misdaad, omdat de maatschappij hem genadeloos op de keien smeet toen zij niet langer ren derend van zijn diensten gebruik kon maken; een liefhebbende echtgenoot en vader, die zijn charme gebruikte om z.i. onnutte leden der samenleving van hun geld af te helpen, van het geld dat de zijnen behoefden om zor geloos dit aardse leven te kunnen slij ten. Een maatschappij zonder die ge nadeloze keien zou nooit bevreesd hoeven te zijn voor een „Monsieur Verdoux", waren diens geoefende vin gers nimmer gebruikt voor andere dingen dan het liefdevol tellen van grote stapels bankpapier tot nut van het algemeen. Denkt u ook eens hieraan als u, na tuurlijk „Monsieur Verdoux" gaat zien! EVD. Na een uitvoerig requisitoir, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam, heeft de advocaat-fiscaal mr. H. W. van Doorn gistermiddag de doodstraf geëist tegen de 35-jarige Anton van der Waals. „Deze zaak tegen Van der Waals gee: het trieste verslag van de strijd tusse de illegale spionnagegroepen enerzijo i en de Duitse contra-spionnage andei B zijds, waarbij helaas, de Duitsers d grootste successen boekten. Schreiede 'i en Van der Waals waren daarin de be langrijkste figuren: de eerste als d politieman met vernuft en ijver, d tweede, als de grote en meest succes F volle V-man", aldus ving mr. L. Vi van Doorn zijn requisitoir aan. Van de 83 verraadszaken heeft vi Waals er slechts vijf ontkend, maar he ;V- Hof zal echter moeten oordelen, da ook in deze gevallen het ten laste ge legde wettig en overtuigend is bewe 1 zen, aldus mr. van Doorn. Ik verzoek het Hof Van der Waals te veroordelen tot de hoogste straf, de doodstraf, daar ik ervan over- Mi tuigd ben, dat dit de enige straf is, die hij verdient. Men zal zeggen, levenslang is toch net zo goed. In deze politiek onzekere tijden acht ik echter levenslang een onvoldoen de veiligheidsmaatregel tegenover het Nederlandse volk. Ik zal alleen gerust zijn als deze straf wordt op gelegd en wordt geëxecuteerd. Dit is geen subjectieve wraakoefening maar een objectieve vergelding. Ik hoop, dat bij het overwegen van uw sententie u de gerechtigheid voor ogen zal staan, voor welke zovelen Ij hebben gestreden en zovelen hun leven hebben geofferd, door 't ver raad van deze man", aldus beëin digde mr. Van Doorn zijn requisi toir. S - H Van der Waals heeft ook tijdens hel J uitspreken van dit requisitoir en bij hel vernemen van de eis niet het geringste spoor van emotie vertoond en ziet er uit als op de eerste zittingsdag. HULDE AAN DE ILLEGALITEIT Voor het requisitoir een aanvang I, nam, verzocht de President het Open- r baar Ministerie zowel de verdediging I met aandrang het „England Spiel" niet ter sprake te brengen. Het gaat hier uitsluitend om .de strafzaak Van der Waals. Schijnbaar onbewogen heeft I het Hof de getuigenissen van de moe- ders en vrouwen van Van der Waals' i slachtoffers aangehoord. Schijnbaar, want in werkelijkheid was zij diep bewogen. In deze zaak is de illegali- teit op zijn best naar voren gekomen. Deze illegalen hebben het hoogste ge- geven wat zij hadden, met alleen dit I doel voor ogen, het vaderland te die nen .Dit geldt niet alleen voor de op- K gerolde groepen, maar ook voor de I agenten, die gedropt werden, een on- I zekere toekomst tegemoet. Van zeer In de Staatscourant van Vrijdag 23 a April is een beschikking van het Col- lege van Rijksbemiddelaars opgenomen betreffende extra-uitkeringen in 1948. Deze beschikking verstaat onder ex- tra-uitkeringen: alle gratificaties, va- cantietoeslagen, winstuitkeringen of j: andere uitkeringen,,, hoe ook genaamd, toegekend boven de geldende normale Ionen. Zonder voorafgaande afzonder- I lijke toestemming van het College van I Rijksbemiddelaars is het geoorloofd, wanneer in het onderlinge overleg tus- u sen werkgevers of werkgeversorgani- saties enerzijds en werknemersorgani- saties anderzijds in de verschillende I bedrijfstakken hierover overeenstem- ming is bereikt, in de loop van het I jaar 1948 een extra-uitkering of -uit- I keringen toe te kennen tot een geza- I menlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon van de betrokken I werknemer, ineens of bij gedeelten uit te keren bij één of meer gelegenheden. I zoals: Pasen, Kerstmis, de vacantie, 't einde van het boekjaar, enz. De vergunning als boven omschre- I ven wordt verleend onder voorwaar- de. dat de hierbedoelde uitkeringen r.iet worden doorberekend in de prij- zen. Zonder voorafgaande afzonderlijke toestemming van 't College van Rijks- bemiddelaars mogen bovendien in de ■loop van het jaar 1948 extra-uitkerin- gtn worden gegeven, indien en in" de mate als kan worden aangetoond, dat ■:Z() in de betrokken onderneming in de ■Periode van twaalf maanden, onmid- Ctllijk voorafgaande aan 10 Mei 1940, i «ij dezelfde gelegenheid zijn gegeven, jf Andere extra-uitkeringen dan de ge- F noemde mogen niet worden gegeven I zender bijzondere toestemming Van het I College van Rijksbemiddelaars. Deze toestemming zal slechts in uitzonde- I '.'mgsgevallen worden verleend.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6