VOETBALUITSLAGEN ZAANDIJK'5 PAPIEREN STIJGEN Een gelijk spel onder protest van Zaandijk De Bosloop Kampioenschappen van Noord-Holland P.S.V.-spelers staakten enkele minuten B.V.V. nog ongeslagen aan de kop Akersloot. Boerenleenbank gadering Eerste k/assers staan er slecht voor De Rijp. thuis op Langendijk. Halter-jeugdmiddag VAN GISTEREN Alkm. CourantTelefonia 1—2 Zaandijk—Alkm. Boys Harde wind oorzaak van een matig spel D.O.V.E.S. wint wederom het Club-Kampioenschap-Junioren Hei Landskampioenschap H.S.V.—O.D.I.Z. 4—2 ooori April had de algeme. van de Coöp, its in de zaai van heer Jb. Groot Az vergadering met 'ti woord. Hulde werd assier voor het vele ■etaris, de heer c iarna de notulen ge- ïeer A. Vermeulen jaarverslag uit. Hij ge sterfdag van de de oprichter werd enleenbanken. Door in 1864 de eerste ank gesticht. Zjjn in ons land na- zal de Centrale recht haar 50-jarig iuwe leden traden er 2 leden overle- 1947 overleed ds. de medeoprichter eerst nog kassier tegenwoordige kas- eeft opgeleid, bestuursleden traden heren J. Dil en A. werd ingelegd en terugbetaald teruggang dus van echter geblok- spaarbankboekjes waarvan 14 aan Nieuwe spaarbusjes Het aantal lo- is sterk vooruitge- op de verminder- door de regerings bedrijfswinst bedraagt besloot zijn jaar gedicht: Er is een kracht gesproten. de rekening en Het periodiek af- J5 Dil werd met herkozen, evehals ad van Toezicht, de ide belangstelling rdagmiddag onze er D. Klinkhamer, vlaggen versierde .khamer is de eer soldaat, die zijn end heeft. Van de nij in dienst geweest laatste 17 maanden in Sloterdijk" arriveerde om 2 uur in Rot te bus werden de woonplaatsen ge- e heer Klinkhamer zijn dorp in zo'n terug te zien. aren naar het Oost uige te zijn van zijn zijn ouders begroet heer Klinkhamer aan de .Tuingracht, enote hem opwachtte inmiddels gebrachte landant in de werk- jmobielen en pantser heer Klinkhamer 't hoewel het er af eens warm toeging, zwaaien werd hij be- :ken zal de heer KI. nnemen bij zijn vroe- het automobiel-be te Midedn-Beemster NG VEILING pril a s zal tot nader eker Veiling driemaal werden, n 1 Dinsdag, eg Aanvang der vei- 6. Van de Graaf ver. -6. mevr. v. Raams- v. Duren 57, 36. van mevr. de Heer Mulder en v, d. Van Gooi en J. de 1. dames v. Raams- winnen van dames A. Kloots 6—1, 6—2. 'spel: mevr. Franken van mevr. v. Duren MeVr. v. Raams- af winnen van mej. 6—4, 6—1. V—ENKHUIZEN II G. Buers verl. v. 6, 46, E. Melching —2, 7—5. mej. C. Frijn wint an 62, 64. Mevr. v. mevr. B. Bakker G. Buers en E. W. H. Horsman en 6. 1: mej. W. Tasche innen van mevr. F. B. Bakker 75, 36, elspel: mej.. W. rs winnen v. mevr. H. Horsrrian 6—1, G. Hamstra en E. mevr. B. Bakker en 5, 2—6. De Boys brachten het gistermiddag niet verder dan een gelijkspel, overi gens een goede prestatie tegen Zaan dijk, een gelijk spel dat door het pro test van Zaandijk nog aan een zijden draadje hangt. De degradatie-candida- ten uit de eerste klas staan er allen min of meer slecht voor en het laat zich aanzien dat de meesten Wel een klasse lager zullen gaan spelen. Promotie 2e klasse. U.V.V. wist tegen R.F.C. de stand blank te houden, waarmede K.F.C. wel bijzonder gebaat is. De Kogers staan nu 2 punten voor in theorie cn de kans is dus groot, dat Noord- Holland boven het IJ weer een eer ste klasser krijgt. De star.d is: KF.C. 2 110 3 R.F.C. 3 1113 U.V.V. 3 0 2 1 2 Excelsior heeft iii Dordrecht van Emma met 7—1 verloren. Dat bete kent, dat de Rotterdammers het vol gend' jaar in de 2e klasse mogen spe len. De spanning aan de kop is hier door wel toegenomen, hoewel wij nu eerlijk gezegd Emma de beste papie ren toekennen. De stand is: Emma 3 2 10 5 S.V.V. 2 110 3 Excelsior 3 0 0 3 0 In het Oosten wisten de thuisspelen- de clubs weer te zegevieren. T.E.C. won van P.E.C.«met 2—0 en Hengelo van Vitesse met 40. Als dat zo door gaat is het eind nog niet in zicht. Voorlopig echter staan de twee win naars van gisteren er nu uitstekend voor. De stand is: T.E.C. 3 2, 0 '1 4 Hengelo 3 2 0 1 4 Vitesse 3 10 2 2 P.E.C. 3 10 2 2 D.O.S.K.O. zag in het Zuiden zo waar kans van Helmond te winnen, zo dat de drie candidaten nu allen weer gelijk staan. De uitslag was 21. De stand is nu: Helmond 2 10 12 D.O.S.K.O. 2 10 12 D.E.S.K. 2 10 12 In het Noorden ging de wedstrijd niet door. In Limburg wist Sittard met 4—0 van Vlissingen te winnen, zodat ook deöVlissingers een klas degraderen. Sittard en Kerkrade gaan het nu ver der uitmaken. De stand is: Sittard 3 2 10 5 Kerkrade 2 1 1,0 3 Vlissingen 3 0 0 3 0 Promotie 3e klasse. Zaandijk en Alkm. Boys speelden een slechte wedstrijd in de Zaan tegen elkaar. De rust was 00. Toen wis ten de Alkmaarders een doelpunt te maken, maar 10 min. later was de stand alweer gelijk. Na afloop pro testeerde Zaandijk tegen het niet toe kennen van een penalty, welke na af loop nog even werd genomen. Kra mer kon de bal niet -stoppen, zodat, wanneer Zaandijk het protest wint, de stand 21 wordt. En dan is Zaandijk practisch 2e klasser. Maar voorlopig zullen wij nog maar even afwachten. De Meteoor verraste Vitesse. De Castricummers kregen een 41 ne derlaag, waardoor de kans voor hen ook vrijwel is verkeken. De stand is nu: Zaandijk Alkm. Boys Vitesse Meteoor 2 2 0 13 0 112 10 3 Z.V.V. kwam weer eens goed vopr de dag door C.D.N, met 10 te ver slaan, maar het zal wel niet meer helpen, daar Rapiditas in Schoten met 21 van Schoten won en nu het 2e klasserschap voor het grijpen heeft. De stand is: Rapiditas 4 3 10 7 C.D.N. 4 2 0 2 4 Z.V.V. 4 112 3 Schoten 4 10 3 2 Promotie 4e klasse. Monnikendam kon het tegen Rip- perda niet redden. De derde klassers wonnen met 20, waarmede de span ning weer geheel is teruggekeerd. Misschien zit er voor de Zaandam mers nu wel eens een promotie in. De stand is nu: Zilvermeeuwen 2 110 3 Ripperda 2 10 12 Monnikendam 2 0 111 Om twee plaatsen in de K.N.V.B. streden nog Zeevogels tegen Uitgeest, waarbij de uitslag 22 was. Hier schieten de clubs dus ook niet ejrg op. De stand is: lammen 2 2 0 2 Uitgeest 2 0 2 0 2 Zeevogels 2 0 2 0 2 League uitslagen Aston villaLiverpool 21; Black burn RoversSheffield United 40; ChelseaBurnley 02; Derby County Preston North End 21; E verton Portsmouth 0—2; Grimsby Town-Charl- ton Athletic 10; Huddersfield Town Stoke City 00; Manchester City Arsenal 00; SunderlandMiddles- borough 30; WolverhamptonWan derersBolton Wanderers 10. Zondagmiddag was de Halterjeugd verzameld in het Gulden Vlies om daar een voor haar samengesteld pro gramma te aanschouwen, waarin zij konden zien, wat meisjes en jongens kunnen bereiken, wanneer zij de gym nastiek beoefenen en dat hen een beeld gaf van het Halterverenigings leven. ,Een, voor de Halter haast van zelfsprekend, nonstopprogramma van toestelturnen, grondgymnastiek, bal letjes uitgevoerd door Aspiranten, clownerie en zangnummertjes werd afgewerkt. De vreugde onder de Hal terjeugd was zeer groot. Enthousiast werd deelgenomen aan div. wedstrijdjes, hard werd gelachen om de talrijke komische momenten. Een middagt welke voor de kinde ren onvergetelijk was. Een program ma, dat naar onze mening geheel heeft voldaan aan het gestelde doel, n.l. het tonen waartoe een gymnast bij regelmatige "oefening in -staat is en het aangeven dat verenigingsleven leidt tot vriendschap. VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland. BW—EDO 3—0 Haarlem Go Ahead 3—4 Heerenv.PSV 53 Promotie/Degradatie wedstrijden. Promotie Tweede klasse. DISTRICT I. UW—RFC 0—0 DISTRICT II. ExcelsiorEmma 1—7 DISTRICT III. TEC—PEC 2—0 HengeloVitesse 4—0 DISTRICT IV. DOSKO—Helm. 2—1 DISTRICT V. FrieslandVeendam Niet gespeeld. DISTRICT AT. Vlissingen Sittard 04 DISTRICT I. Promotie derde klasse ZW—CDN 1—0 SchotenRapiditas 12 De Meteoor Vitesse '22 41 ZaandijkAlkm. B. 11 Promotie Vierde klasse. Monnikendam Ripperda 02 ZeevogelsUitgeest 22 GEWONE COMPETITIE DISTRICT I. Vierde klasse B. ZouavenMFC 13 De Rijp—LSW '26 3—0 Grasshoppers RKA-FC 1—1 Vierde klasse C. Zilverm.—WB 2—1 OM DE K.N.V.B.- BEKER. DISTRICT I. 1 AFCZeeburgia 11 de KennemersZFC 17 2 Gooi—DOS 1—3 Hercules—VSV 1—4 ElinkwijkVelox -12 3 OSVVolewijckers 3—3 Volend.W -Frisia 30 StormvogelsWFC 24 4. Velsen—DWV 3—3 TOGHilversum 12 5 SDW—DWS 0—1 Vriendensch.HVC 20 6 BKC—Helder 0—1 Waterv.Texel 1—2 7 RandersBardos 25 DTS—HRfe terr. HR'C 1—3 8 Alw. Forward Hollandia 21 WW—Andijk 0—2 9 Sijbekarspel— Purmersteyn 0—1 N.-Niedorp St. George 11 10 BdVerwijkDEM 14 USVU—IEV 1—2 ASVODIZ 4—2 11 CSV—ADO '20 0—2 RCZ—WE 2—2 12 Kinheim—WB uitgesteld DCOTerrasv. 41 HOCKEY. Om het kampioenschap van Nederland. Heren HHYC—Groningen 110 VenloDKS 40 Dames Promotie/Degradatie wedstrijden. Hereni Promotieklasse- eerste klasse Westen Strawberries Be Fair 0—2 HOCKampong 10 't Was Zaterdagmiddag voor de Alkm. Courant-spelers weer aantre den. 's Morgens waren nog de zet machines en rotatiepersen hun snelle tegenspelers geweest, maar nu ging het tegen de getrouwen van Telefoon en Telex-afdelingen, n.l. Telefonia. Wij zagen daar spelers aangetreden, die. prompt op ons Redactiebureau verschijnen, wanneer wij de P.T.T. verzoekenonze telefoon of telex na te zien en op volgzame wijze deze apparaturen repareren. Maar Zater dagmiddag was dat toch even anders. Toen waren het onze tegenstanders, wel niet op redactie- of administra tiekantoor, maar op het groene veld. Nu wilden wij óók hebben, dat zij deden, wat wij graag wilden, maar dat deden ze nu juist precies niet. Ze lieten ons ploeteren en sjouwen en de puntjes namen ze op de koop toe nog mee. Toch was het- weer echt genoege- lijkheidsvoetbal. Dierbare echtgeno ten en grote dochters moedigden jie spelars van beide partijen aan. Ook waren, zowel van Telefonia als van de Alkm. Courant vele collega's aan wezig om beide partijen aan te spo ren het beste beentje voor te zetten. Menigmaal is er hartelijk gelachen, wanneer een oud-voetballer het nu eens „echt ouderwets" wilde doen, zoals hij dat zo gaarne in zjjn jeugd jaren deed. De dolste capriolen wer den dan geschapen. Maar het slot was, dat beide elftallen die middag een genoeglijk partijtje hebben ge voetbald. Dat de stand 21 in ons nadeel werd, is van minder belang. De sterkste behoort nu eenmaal te winnen..;... Onder protest van Zaandijk is de zeer belangrijke ontmoeting tussen deze Zaankanters en Alkmaarse Boys in een gelijkspel geëindigd. Het pro- terst van Zaandijk had betrekking op een duidelijk handsgeval in het strafschopgebied voor het heiligdom van Kramer. De overigens goed lei dende scheidsrechter Kotte had Zaandijk geen penalty toegewezen en ook de neutrale grensrechter had niét voor dit handsgeval gevlagd. Toen Zaandijk na de afloop hierte gen protesteerde werd de penalty genomen en verdween de bal on houdbaar voor doelman Kramer in het net. Wanneer dus Zaandijk het protest wint dan is tevens deze wedstrijd ook door deze ploeg gewonnen. Voor lopig dienefi wij dus nog even op de uitspraak van dat protest te wach ten. DE WEDSTRIJD. Dé ontmoeting in Alkmaar tussen de ze ploegen was van beter gehalte dan de wedstrijd die op het open effctvolle Zaandijk-terrein Werd gespeeld. De harde wind die van doel tot doel stond maakte het de spelers ook wel buitengewoon lastig óm de bal be- hporlijk onder controle te krijgen. Te gen deze harde wind in presteerden de Boys het om de stand dubbelblank te houden ondanks een duidelijk over wicht van Zaandijk. Regelmatig kwam de aanvalslinie van de gastheren voor Uitgezocht athletiekweer, een behoorlijke publieke belangstelling en vele momenten van spannende duels, hebben deze Noordholl. kampioenschappen bijzonder goed doen slagen. Bij de Junioren ging uiteraard de meeste aan dacht naar wat de D.O.V.E.S.-plocg zou presteren. En ze heeft niet teleurge- gesteld: het clubkampioenschap van Noord-Holland werd, evenals vorig jaar, binnengehaald. Het was een prachtige strijd. Tot op 500 M. van de finish lag Blokker (DOVES) nog één, op de voet ge volgd door Adrichem (DEM) en Vreenegoor (Suomi). In de eindsprint kon Blokker het echter niet houden en gingen de andere twee hem voor bij, zodat de Kampioen v. Nederland 'Adrichem ook Junior Kamp. v. De grootste verrassing in de strijd om het landskampioenschap heeft B.V.V. ons bereid door met 30 E.D.O. te verslaan. Ook de andere Haarlemse candidaat, Haarlem, heeft het laten zitten en moest met lede ogen aanzien, dat Go Ahead «iet de beide punten naar Deventer vertrok. Alleen de over winning van Heerenveen is vol gens de verwachtingen, hoewel die overwinning menigmaal aan eeir zijden draadje heeft gehangen. HEERENVEEN—P.S.V. De Zuidelijke aanvalslinie muntte niet uit (Joor productiviteit en dit is wel de oorzaak van Heerenveen's overwinning, De wedstrijd had ove rigens een sensationeel verloop, het geen zich culmineerde in een staking van de .P.S.V.-spelers. Men was van mening, dat het vierde doelpunt van Heerenveen niet toegekend had mo gen worden. Onder leiding van aan voerder Scholtens weigerden de lieht- stadbewoners verder te spelen, doch enkele bestuursleden wisten hen te be wegen door te spelen. In de -derde minuut reeds scoorde Abe Lenstra voor de eerste maal, doch reeds wei nige minuten later bracht Kruizinga de partijen op gelijke voet. Vóór de rust werd er nog driemaal gedoèlpunt, waarvan tweemaal door P.S.V. .en nauwelijks was het spel weer hervat of Lenstra schoot keihard in, waar mede tevens een overwicht voor de Friezen aanving. Toen De Jong een vrije trap van Lenstra benutte staak te P.S.V. enige minuten en kort hier na maakte Hofma aan alle onzeker heid een einde door Heerenveen's zege te vergroten. B.V.VE.D.O. In een onprettige wedstrijd heeft B.V.V. een verrassend grote overwin ning op E.D.O. behaald. Tot ver in de tweede helft zag deE.D.O.-defensie kans een technisch en tactisch beter spelend B.V.V. te bedwingen, zodanig zelfs, dat doelman Wille vrijwel niets te doen kreeg. Toen jcregen de Haar lemmers echter binnen 4 minuten door twee doelpunten van B.V.V. de genadeslag. Het waren twee goede doelpunten resp. van v. d. Langenberg en v. d. Dungen. Acht minuten vóór het eindsignaal nam laatstgenoemde .nog een doelpunt voor ziin rekening en E.D.O. mocht nog van'geluk spre ken, dat het bij deze drie goals is ge bleven. HAARLEM—GO AHEAD. Haarlem stond met de rust met 40 achter en zette na de hervatting een offensief in, dat drie doelpunten opleverde, waarvan het laatste kort vóór het einde gemaakt werd. Ver diend was de overwinning voor de Deventenaren, die in' de eerste helft dankbaar gebruik maakten van fouten in de Haarlemse achterhoede. Welis waar begon Haarlem goed en het om wisselen van Smit en Roozen, thans respectievelijk rechtsbinnen en mid denvoor, betekende een verbetering. Roozen werd echter terstond -goed bewaakt door spil Buys en later kreeg Smit 'rechtsbinnen Haes steeds in zijn buurt. Langzamerhand werd Go Ahead echter sterker en ten slotte werd de Haarlem-defensie meerdere malen overspeeld, hetgeen 4 doelpun ten voor de gasten opleverde. Na de rust leidde Roozen met een goed doel punt een Haarlem-overwicht in. De twee doelpunten, die dit overwicht opleverde waren echter onvoldoende om ook mhar één puntje in Haarlem te houden. De stand is nu: B.V.V. Heerenveen Go Ahead E.D.O. P.S.V. Haarlem 3 2 1 0 5 4—0 4 2 1 1 5 12—9 4 2 1 1 5 7—6 3 1- 1 I 3 4—6 4 1 0 3 2 7—10 4 1 0 3 2 6—9 Noord-Holland werd. Ook de andere DOVES pjongens verdienen een com pliment voor hun goede lopen. T. Hopman, G. Koning en S. Hopman kwamen resp. als 5e, 7e en 8e binnen. De grootste groep athleten nam deel aan de 3,5 km.^voor C en D klassers. Opmerkelijk was hier, dat de tijden der D klassers stukken beter waren dan die der C klassers. J. Sleutel van DOVES won hier de 2e prijs. Een kampioenschap stond hier niet op het spel. Dit was wel het geval bij de 5 km. voor-A, B, C en D klassers. J. Wee- nink van Suomi was de favoriet. Hij kreeg echter geduchte concurrentie van Manck van Blauw Wit. De eind spurt moest dan ook de beslissing brengen. Met nog 150' M. te lopen schudde Weenink Manck van zfth at en won onbedreigd. Het Club Kamp. Senioren was voor Suomi, wier lopers op de le, 3e en 5e plaats eindigden. De uitslagen waren: Junioren 2 km.: 1. H. Adrichem DEM, Beverwijk, 6.03.8; 2. W. Vree negoor, Suomi, Velsen, 6.08.2; 3. K. Blokker, DOVES, Heiloo, 6.10.8. Senioren 3,5 km.: KI. C: 1. J. Bronsveld, APGS, A'dam, 12.26.2; 2. J. Sleutel, DOVES Heiloo,- 12.31.8; KI. D: 1. A. v. d. Waal, MFC, M'blik, 11.45.4; 2. J. Akkerman, ^aanland, Zaandam, 11.52; 3. A. Rood, MWC, M'blik, 11.53.2. Senioren 5 km.: KI. A: 1. J. Wee nink, Suomi, Velsen, 16.17.6; KI. B: 1. A. Manck BL. Wit, A'dam, 16.33.8; 2. N. Wêster, Suomi, Velsen, 16.37.2; 3. S. Bobeldijk, MFC, M'blik; KI. C: 1. J. de Boer, NFC, Amstelveen, 17.04.2; 2 B. Bouter, Volewijckers, A'dam, 17.41.4; 3. H. Sprengers, DEM, Bever wijk; KI. D: 1, L. Schol Suomi, 'Velsen, 17.48; 2. P. Wester, DEM, B'wijk 18.06.2; 3. J. Langedijk, DEM, Beverwijk. Verenigingsprijzen: Junioren: 1. DOVES 15 ptn.; 2. DEM 25 ptn.; 3. NEA Volh. 27 ptn. Senioren: 1. Suomi 9 ptn.; 2. DEM 39 ptn. Kramers doel en alleen het stevige ver dedigen van backs en middenline, en in laatste instantie van doelman Kramer waren oorzaak dat erger steeds werd voorkomen. Het binneritrio van Zaan dijk ging overigens mank aan een vol komen schotloosheid, een onderdeel van het voetbalspel dat nu eenmaal 'n overwicht in punten om moet zetten. Reeds in de eerste minuent moest Kramer ingrijpen toen de gevaarlijke linker buitenman 'van Zaandijk uit een vrije positie goed kon voorzetten. Dat vrij laten van Burgers herhaalde zich in deze wedstrijd regelmatig en met eenzelfde regelmaat zorgde deze Bur gers voor gevaarlijke momenten. Na een half uur -spelen maakte een der Boys-verdedigers hands in het straf schopgebied hetgeen door de scheids rechter niet werd opgemerkt, zodat zon der funeste gevolgen, althans voorlo pig, werd door gespeeld. Toen scheids rechter Kotte rusten blies was men in het Boys-kamp nogal optimistisch. In de eerste plaats zouden de Boys de harde wind nu mee krijgen en ge- zién het vertoonde spel in de laatste 10 minuten van de eerste helft was dat optimisme ook volkomen gerechtvaar digd. Het optimisme kreeg nog voedsel toen Bakker met een goede kopbal in de eerste minuut een goed aangege ven bal van Metselaar benutte en daar mee de doelman passeerde. De Boys begingen toen echter de fout ojn iets meer teruggetrokken te gaan spelen, waarvan de agressieve Zaan dijk-voorhoede na 10 minuten een dankbaar gebruik maakte. Een keurige voorzet van Burgers werd goed door Woerdeman ^gewerkt en Kramer moest de bal uit't net vissen. Beide doelen verkeerden hierna beur telings in gevaar doch de respectieve voorhoeden waren nietin staat een goed gebruik van hun aanvallen te maken en in de stand kwam dan ook geen verandering meer. In de bekercompetitie heeft HSV in een snelle en aantrekkelijke wedstrijd de Zaandammers een flinke nederlaag bezorgd. Vooral na de rust was HSV overwegend sterker en «.slechts door zeer sterk verdedigen wist ODIZ de nederlaag binnen de perken te houden. Bij HSV waren deze middag alle on derdelen van het spel beter verzorgd dan bij haar tegenstander. De HSV-ers vtaren sneller, steeds eerder bij de bal, zij dekten vrij goed en op zijn tijd stel den zij zich weer goed op en ook het plaatsen was aardig verzorgd. Door 'n fout in de achterhoede, die verzuimde de bal tijdig op te ruimen, nam ODIZ na een kwartier de leiding doch door B. Mors werd met een listig schot de stand weldra gelijk. Nog vpor de rust werd deze tot 31 in het voordeel van de thuisclub opgevoerd door goals van Th. Groefsema en P. Oudhoff. Beide goals ontstonden uit goedopgezette aanvallen die van achter af werden op gebouwd. Na de rust was het een spel tussen de HSV-voorhoede en de ODIZ-achter- hoede. Ofschoon HSV het spel goed open hield kon zij toch slechts één doelpunt fabriceren en wel uit een kopbal van P. Oudhoff op een afgeme ten voorzet van B. Mors. Steeds was er een been of lichaam van de tegen partij dat een zeker doelpunt voor kwam. Felle doelworstelingen hadden plaats waarbij eens tot .vier maal toe tegen dezelfde speler werd aangescho ten, maar goals vielen juist aan- de an dere kant. Uit een goede doorbraak wist ODIZ nog een tegenpunt te sco ren en werd de stand op 4—2 gebracht, waarmee het einde kwam. De wed strijd werd goed geleid en in de beste verstandhouding gespeeld. Fanny Blanker; Koenen in vorm Tijdens internationale athletiekwed- strijden te Lyon verbeterde Fanny ,Blankers-Koen het Nederlands record op de 200 meter, dat sedert 1943 in haar bezit was en stond op 24.5 sec. De tijd die de Nederlandse athlete Zondag te Lyon maakte was 24.2 sec. Ook de 100 meter werd door Fanny Blankers-Koen gewonnen. Deze af stand legde ze af 'in 11.8 sec. Tweede werd hier mej. Trolliet (Lyon) in 12.9 sec. Het hoogspringen werd door onze landgenote gewonnen met 1.58 m. tjeepd ADFMA mm 39) „Goed, dan zullen we de andere getuigen horen." Commissaris Vonkenberg drukte op het knopje en beval de brigadier meneer Bassing binnen te brengen. Inspecteur Beekman keek verrast op. Voor hem was dit verloop der gebeurtenissen nieuw. Hij droeg een stoel aan, zodat de heer Bassing naast de kellner zou kunnen zitten en zag toen zijn vroegere directeur binnen kwam, dat deze allerminst in een goedhumeur was. t Ook het gezicht van de commissaris betrok, toen hij de getuige herkende. Hij wenkte kortaf naar de voor deze bestemde stoel. „Gaat U daar zitten, meneer." „Ik begrijp nietzei de heer Bassing. „Wat begrijpt U niet?" „Ik begrijp niet waarvoor het nodig is, dat ik tijdens de lessen van school word geroepen." „Zo," zei de commissaris grimmig, „begTijpt U dat niet. Nou, dan zal ik U dat eens even duidelijk maken. Dat is, omdat wij U hier nodig hebben en dat is belangrijker dan elke les, die U op 't ogenblik zou kunnen geyen." „Daarover kunt U niet oordelen." „Wat donder, meneer!" stoofNle commissaris op. ,;U heeft hier te komen en op de vragen te antwoorden, die U gesteld zullen worden en daarmee basta!" inspecteur Beekman keek glimlachend van de een naar de ander. Hij kende ze beiden zo goed, de directeur, die als een dictator over zijn school regeerde en de commissaris, die bij het minste verzet als een dolleman kon opstuiven. Hier botsten twee naturen, welke elkaar volkomen vreemd waren, maar de hoofdinspecteur leidde het gesprek al spoedig in rustiger -banen. „Meneer Bassing, U stond op die ongelukkige avond, dat de heer De Vries vermoord werd, in' de gang met een dame te praten, toen er gebeld werd. Kimt U zich dat nog herinneren?" „Hmjais dat misschien van enig belang?" „Wat dromviel de commissaris in, maar de hoofdinspecteur bezwoer andermaal een uitbarsting door het stellen van zijn volgende vraag. „Er kwam een man binnen, die met.de portier in de gang heeft staan praten. Kunt U zich dat ook nog herinneren?" „Ja, dat geloof ik wel." „Was dat de man, die U hier voor U ziet?" De heer Bassing keek nieuwsgierig naar het gezicht van de Rat en haalde daarna zijn schouders op. „Dat kan wel, ik weet het niet zelfer. Zo goed heb ik natuurlijk niet op hem gelet." „Heeft U ook niet gehoord, dat er naar de heer De Wit werd gevraagd?" „Nèen, daar weet ik niets van. We stonden te ver weg om iets van dat gesprek te kunnen horen." „Dat is erg jammer, meneer Bassing." „Waarom is dat jammer?" „Bent U nou schoolmeester of bent U 't niet!" riep de commissaris met verheffing van stem. „Schoolmeester?" vroeg de heer Bassing gepikeerd. „Ik beh directeur van de bijzondere H.B.S. Dat heb ik U trouwens al meer gezegd. U schijnt heel kort van memorie te zijn, meneer." „Laat mij U dan vertellen, waarde heer," zei de commissaris, „dat 't me geen laars kan schelen of U directeur van een kleuterschool is of van een bijzondere H.B.S. 't Enige bijzondere, dat ik op 't ogenblik kan ontdekken b^pt U zelf. Wat drommel, als U de kinderen wilt leren, dat ze moeten op letten, waarom kijkt U dan zelf niet beter uit?" „Impertinent," zei de heer Bassing nijdig. Hij keek eens op zij en herkende de jonge inspecteur, die vijf jaren zijn discipel was geweest. „Hier, deze jonge man," zei hij, „kan getuigen, dat ik „Dat U eén paeddagoog van 't jaar nul is!" riep de commissaris woedend. „Ik wens me over U te beklagen," zei de heer Bassing opstaande. „Hoe is Uw naam?" „Mijn naammijn naambulderde de commissaris Hij drukte woedend op de bel en beval de brigadier deze manhm deze heer langs de kortst mogelijke weg uit het bureau te verwijderen en de heer Bassing werd tot zijn grote verontwaardiging bij een arm gevat en op min of meer oneerbiedige wijze de kamer uitgeleid. „Neem mij niet kwalijk, commissaris," zei de hoofdinspecteur, toen de heer Bassing verdwenen was, „maar zo kan ik niet werken." „Tja," zei de commissaris, een beetje timide, „dat begrijp ik ook wel, maar die kerel werkt op mijn zenuwen." Hij keek eens naar de Rat en de kellner en bedacht blijkbaar spijtig, dat hij in tegenwoordigheid van deze mensen te ver was gegaan- Hij haalde een grote zakdoek te voorschijn, veegde zijn voorhoofd af en drukte andermaal op het belletje. „Laat de dame binnen!" beval hij de brigadier. Inspecteur Beekman keek belangstellend naar de deur' en herkende de „stem van de getuige nog vóór zij de kamer had betreden. -„Is die verschrikkelijke man hier ook weer?" „Ik weet niet wie U bedoelt, mevrouw," bromde de brigadier. „Gaat U hier maar binnen." Hij deed de deur wijd open en mevrouw Jaarsma stapte aarzelend over de drempel. „Dacht ik het niét!" riep 2e, toen ze de commissaris ontdekte. „U is toch die vreselijke man, die gezegd heeft, dat hij mij hier zou laten komen om afdrukken van mijn vingers te maken?" „Juist, mevrouw," zei de commissaris grimmig. „Hoe kon U zulke dingen zeggen!" riep mevrouw Jaarsma hoofdschud dend. „Maar misschien komt het door Uw omgeving Nu ik hier geweest ben, kan ik me dat best begrijpen. Ik heb eens een dienstbode gehad, die (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3