Nieuwe fase in noodschool-kwestie Jan's Jolige Journaal Stad en Omgeving, Twaalf jaar geëist tegen Alkmaarder A. Kuipers Opera-concert op uitstekend niveau Zes stenen in de Schermer jf" „Een gevaarlijke figuur in bezettingstijd" Aanrijding op de Stationsweg AGENDA Burgerlijke Stand Marisa Mari en Umberto Cavallini De weg versperd Gevaarliik spel Drie kleine kleutertjes Uitspraken Meerv. Kamer Marktberichten Langedijh. Bestrijding der draai- hartigheid Heiloo. Bergen. Burgerlijke Stand Groet. De Komedianten op de planken Eigenmachtig optreden wordt voortgezet Oudkarspel. Marktberichten Broek op Langendijk. De plannen zijn er, de moeilijkheden ook N oordscharwoude Adspiranten „Hercules-Hygiea" sta# Idda voor het voetlicht Bijzonder Gerechtshof De 49-jarige Alkmaarder A. Kui pers, die bij het uitbreken van de oorlog een grossierderlj in suiker' werken dreef, was in moeilijkheden geraakt en daardoor lid van de N.S.B. geworden. Hij „dacht er aan mee te werken, misstanden te ver beteren", vertelde hij Maandagmid dag voor het Bijzonder Hof te Am< sterdam, dat werd gepresideerd door rar. Lubbers. Verdachte was als por' tier op het Gewestelijk Arbeidsbureau gekomen en lid van de technische Noodhulp geworden, 'omdat hij dan gemakkelijker schoenen en laarzen kon krijgen. Vervolgens was hij lid van de hulplandwacht geworden. President: „U gaf zich blijkbaar maar voor alles op, waartoe U opgewekt werd. U werd herhaaldelijk toegevoegd aan de A.K.D." Verdachte trachtte met een andere lezing dit geval in twijfel te trekken, maar moest tenslotte wel toegeven. Zo hield getuige M. J. Winder, een 24-jarige' Jandarbeider, die op. 22 Dec. 1943 in de nacht door een groep land- wachters te Schermer werd gearres teerd, tegen de hardnekkige ontkente- nis van verdachte vol. Verdachte gaf zijn assistentie bij de arrestatie van de zoon van de familie de Boer te Alkmaar toe. Hier was hij het huis binnen geweest. De vrouw des huizes had nog gezegd: „Ik vind het schande, dat U, die mijn jongen goed kent, deze nu weghaalt". De weduwe E. Steemande Boer, verhaalde, dat des nachts zes landwach- ters het nodige lawaai aan de deur hadden gemaakt. Nadat ze binnen wa ren gelaten, hebben ze de jongens van het bed gelicht en meegenomen naar het politiebureau. Eén der jongens kwam na twee dagen terug. De andere was na een verblijf van twee maanden in Duitsland overleden. Ook had verdachte deel gehad aan de arrestatie van de 42-jarige N. J. Blankman, een koopman uit de Julia- nastraat te Alkmaar. EEN OPENGEMAAKTE BRIEF. Toen verdachte portier was aan het G.A.B., had Moeyes hem een brief ge bracht. Volgens het zeggen van ver dachte had hij deze op het verzoek van Moeyes aan Stuule en van Maanen af gegeven. Wat er in die brief stond, wist hij niet. President: „Was Moeyes dan zo be trouwbaar, hij was toch een partij genoot hé?" Dit moest verdachte wel toegeven. De 40-jarige A. P. Moeyes, die thans met een uitspraak van 12 jaar in de cellenbarakken te Scheveningen ver blijft, geeft op de vragen van de pre sident toe, dat hij een brief, die aan Koekoek te Alkmaar was gericht, open had gemaakt. Daarin stond een be dankje van Hoping, voor de tijd, dat deze bij Koekoek was ondergedoken geweest. Moeyes had aan Kuipers v'erteld, wat er in de brief stond. Dit laatste ontkende verdachte ten stelligste. Bij een controle van auto's werden ook de papieren van de rijders gecon troleerd. Toen verdachte thuis een kopje koffie aan het drinken was, zei zijn vrouw, die voor het raam stond: „Kijk daar nu eens, wat die jongens met die motor san het scharrelen zijn". Verdachte was toen naar buiten ge gaan, had naar de papieren gevraagd en toen beide jongens geen rijbewijs bleken te bezitten, meegenomen naar de Landwacht. Bij getuige H. L. Boot thuis was een onderduiker, een zekere Ad., voor wie een motorfiets was gebracht. Samen waren ze ermee op weg, toen ze door verdachte werden aangehouden De aanleiding van de aanhouding zocht ge tuige in het feit, dat er op Zondag niet mee mocht worden gereden. Ad. wilde een andere onderduiker, een vriend Gisteravond omstreeks half zeven heeft op de Stationsweg, voor de rijwielstalling van Albers een aan rijding plaats gehad, waarvan een 9-jarig jongetje uit de St. Antonius- straat het slachtoffer is geworden. Het kereltje, P. Kraakman, bracht te zamen met zijn vriendje, het zoontje van de heer Albers, fietsen over van de nieuw-gebouwde stalling naast de goederenloods van het station naar de overzijde .van de weg, waarbij hij ge zeten op een fiets, piet voldoende op het verkeer lette. Een luxe wagen, die uit de richting van het station kwam, werd niet d.oor hem opgemerkt met het gevolg, dat het jongetje werd aangereden en kwam te vallen. Personeel van de firma Albers waar schuwde onmiddellijk de politie, de G. G. D. en de ouders van het slacht offer. Het bleek, dat het kereltje schaaf wonden had bekomen, en dat zijn lin kerbeen gebroken was. Per ziekenauto werd hij naar het* St. Elisabethzieken- huis overgebracht. De verkeerspolitie nam remproeven op de luxe wagen, doch de remmen bleken in orde te zijn De bestuurder van de auto treft geen schuld. De fiets werd ernstig gehavend, lin kerspatbord en linkerkoplamp van de auto werden beschadigd. van hem, die bij mevrouw Greidanus was ondergedoken, opzoeken. Deze Ad, A. Kluzinga geheten, werd vastgehouden en Is reeds betrekkelijk kort na die arrestatie overleden. Bij gebrek aan bewijs en omdat de gedagvaarde getuige J. Vink in New- Guinea verblijft, vroeg de procureur fiscaal voor dit laatste punt vrijspraak. De groentenhandelaar P. Nieuwhof uit Heiloo, als getuige décharge op geroepen, verklaarde, dat hij vaak met verdachte vóór en in de oorlog had gepraat. Verdachte wist, dat er een enderduiker bij N. thuis was. Dat heeft hij nooit gedaan, „al was hij van de partij". HET REQUISITOIR. Het totaalbeeld verandert, door de gevraagde vrijspraak, geenszins, aldus de procureur-fiscaal, mr. Keune. Deze verdachte nam met leden van de A.K.D. deel aan arrestaties. In het feit, door verdachte ontkend, teen hij nog niet bij de Landwacht was zag mr. Keune een ontwijking van zijn auctor-intellectualisschap. Deze verdachte was een gevaarlijke figuur in Alkmaar in die dagen. Wat de strafmaat betrof, deze wenste de procureur-fiscaal gesteld te zien op twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. De verdedigster, mevr. Nieboer, riep de uiterste clementie van het Hof in. De uitspraak zal over 14 dagen vallen. DINSDAG. Gulden Vlies, 10 uur: R.K. Onderwij zersdag. Bergen, De Rüstende Jager, 8 uur, flim: Zwevende gratie, 18 jaar. WOENSDAG. Victory Hotel, 2.15 uur: Vergadering K. v. K. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur, film: Zwevende gratie, 18 Jaar. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Zigeuner bloed, 18 jaar. Woensdag 3,50 uur matlnée Victoria Theater, 8 uur: Calcutta, 14 1. Woensdag 2,30 uur roatinée Cinema Americatn. 8 uur: De zeewolf. 18 jaar. Woensdag 2,30 uur roatinée NACHTDIENST TAXI'S. H. Jong, Lindenlaan 100, telefoon Geboren: Jantje, dochter van A A Sterk en G Moorman Johannes H B, zoon van B A Blsselink en J B Frazer Anna F, dochter van J Buithuls en M c Balder Lucia W M, dochter van H A de Zwart en W A M Kroeders Adrlana, dochter van H van den Berg en M Sterk Petrus A, zoon van P Bruin en E Loos Joseph, zoon van J P A Stroomer en A M C Koop Edzo C, zoon van C Heldema en H Hldding Getrouwd: Nlcolaas J Kroon en Gertruda C J de Koning Overleden: IJsbrand Blokker, 70 jaar, gehuwd met E Huijser van Reenen BENOEMING. De heer A. Vonk is met ingang van 1 Maart 1948 benoemd tot commies (chef de bureau) ter inspectie der Re gistratie en Successie, alhier. KOEOUKfRS, PAS OP UW WOND A De muziek van de Italiaanse Ope ra-componisten Verdi en Puccini, «n het „Bel Canto" van de sopraan Marisa Marl en de tenor Umberto Cavallini bleken althans deze avond niet sterk genoeg te zijn een volle zaal opera-liefhebbers te trekken, hoewel men toch weer eens iets had kunnen ervaren zoals we dat vroe ger wel beleefden: Operazang in grote stijl, vol charme, bravour en dramatische expressie. De concertgevers kwamen ons feite lijk een „Puccini"-programma voor zingen en het bleek weer dat de mu ziek van deze meester rijk genoeg aan verschillende muzikale aspecten is om er een gehele avond geboeid naar te luisteren. De sopraan Marisa Mari bezit een groot en fraai stemge luid en beheerst in vocaal opzicht vrij volkomen wat ze zingt, haar voor dracht en dramatische expressie trof fen wel bijzonder in de aria's uit de opera „Madame Butterfly". De tenor Umberto Cavallini bezit dat speciale timbre wat men alleen bij de Italianen schijnt te horen, en ten slotte is het wel dit wat het echte te norgeluid zo karakteriseert. Ook deze zanger zong zijn aria's met uitnemen de voordracht en fijne nuancering. In een duet uit Butterfly" kon hij be paald een sterke détonatie niet voor komen, hetgeen aan de totaal-indruk van zijn optreden gelukkig niet veel afbreuk deed. Na de-pauze kwam hij feitelijk eerst goed op dreef. De pianist Bob Vissers begeleidde muzikaal; in zijn solo-num mers, de „Polonaise" in As van Cho pin en Jeux d' Eau van Ravel viel 'n respectabele techniek te waarderen. Jammer dat hem geen betef instru ment ter beschikjcing stond, maar dit is tegenwoordig niet altijd mogelijk. Het valt te begrijpen dat de jeugd, die de Ambachtsschool bevolkt, blij is, als de bel gaat, die de middagpauze aankondigt. Want al dragen deze school jongens dan ocfk overalls of werkbroe ken. het blijven toch schooljongens. En die komen nu eenmaal liever uit school dan dat ze er naar toe gaan. Zo omstreeks twaalf uur is het dan ook op de Bergerweg en in de Zocher- straat een drukte'van belang. En zoals te doen gebruikelijk gaat de drukte vergezeld van een geschreeuw vgn jonge stemmen en een gerinkel van fietsbellen om doof van te worden. Al lemaal zoals bij iedere andere school. En toch hebben wij een bedenking. Wat er voor gewichtigs te bespreken valt, weten wij niet. Het zal zeker niet over de zo juist afgelopen lessen gaan. Maar een feit is. dat de jeugd met fiet sen en al blijft staan praten, en daar door de weg verspert, niet alleen bet trottoir, maar ook. en dit vooral in de Zocherstraat, de rijweg. Voorbijkomende wielrijders en an dere weggebruikers hebben daar da gelijks hinder van. Want op het verkeer wordt hierdoor de schooljeugd maar héél weinig acht geslagen. En dat is een ernstig ver zuim. Het spelen op de spoorbaan ip de omgeving van de Leliestraat neemt steeds groter afmetingen aan. En mas se worden de kinderen van de gevaar lijke plaats verjaagd, maar steeds op nieuw keren ze terug. Gisteren waren het er twiptig tege lijk, die door de politie werden- be trapt. Laten de ouders toch beter toe zien op het spelen hunner kinderen, vóór er ongelukken gebeuren. Het is verboden op de spoorbaan te spelen, maar bovendien is het levensgevaarlijk! Het concert werd besloten met een duet uit „La Bohème". De toehoor ders waren deze avond weer onmid dellijk gevangen in de ban van de opera-muziek, al vielen ér dan ook geen décors en costumes te bewonde ren. Men liet het aan zeer veel bij val niet ontbreken en de concertge vers dankten hiervoor niet een kleine reprise. Alzo een Opera-Concert op uitstekend niveau, waarvoor helaas te weinig publiek aanwezig was. MUSICUS. Drie avontuurlijke Alkmaarse jonge tjes voelden een onbedwingbare lust naar zwerven in zich opkomen. Dies hesen zij zich op een auto "en lieten zieh clandestien vervoeren. De reis voerde naar Leiden, waar zij het wel letjes vonden, en hun voertuig verwis selden voor een ander, dat in tegen overgestelde richting reed en in Am sterdam belandde. De chauffeur van deze wagen echter snapte wel, wat voor vlees hij in de kuip, of in dit geval wat voor passa giers hij in de wagen had en reed li- nea-recta naar het hoofdbureau van politie. Daar hebben de globetrotters de nacht doorgebracht, en vanmorgen zijn ze naar Alkmaar teruggeleid en aan hun ouders weergegeven. Wat in huise lijke kring verder is geschied, vermeldt de historie niet.... Laurens N M S, Alkmaar, belediging, f 40,boete of 20 dagen hechtenis Cornelis A T K, Alkmaar, meineed, 4 maanden gevangenistraf Johannes H, Alkmaar, heling, 4 maan den voorwaardelijk gev. met een proef tijd van 3 jaar ALKMAAR, 26 April Opg&Ve van het aangevoerde vee: 27 vette koeien en 195 nuchtere kalveren; beide voor de Cen trale ALKMAAR, 26 April Spinazie 9—14; Postelein 5561; Rode kool 40; Gele kool 6; Prei 3054; IJlen 90; Witlof 45—84; Ra barber 4—14; Bloemkool IA 50—78, I 35— 45 en II 18—30; Worteltjes 35; Radijs 4—10; Selderië 7—13; Selie 4; Sla 4—12 De oorlog heeft op menig gebied diep ingrijpende wijzigingen gebracht. Door het grondstoffengebrek ontston den allerlei problemen, waarvoor men oplossingen moest vinden. Het ver rassende was echter dat die „nood oplossingen" dikwijls nieuwe perspec tieven openden. Op het gebied van de tuinbouw was het niet anders, vooral bij de ziekten- bestrijding. Bij de kool-cultuur is draaihartigheid één der voornaamste kwalen. Aanvankelijk werd hier tegen opgetreden met pyridinezeep-oplos- sing en met nicotine. Het laatste mid del is sedert jaren niet meer te krij gen en pyridinezeep is uiterst schaars. Door Aseptafabrieken te Delft werd een oplossing voor dit probleem ge vonden door toepassing van een ge ëmulgeerd DDT-preparaat. De uit komsten hiermee waren zeer bevredi gend, zodat de vinding niet alleen maar als oorlogsverschijnsel beschouwd kan worden. Het praeparaat bestaat uit in olie geëmulgeerde DDT. Bij gebruik van 400 gram op 100 liter water (4:1000) is de larfdodende werking beslist niet geringer dan die van pyridine of nico tine. Bovendien bleek het praeparaat onverwachte voordelen te hebben als: langere nawerking. Hierdoor is het te verkiezen boven de oude middelen. Bovendifen slaat men bij gebruik van een DDT-praeparaat twee vliegen in één klap, want dergelijke middelen doden tevens andere schadelijke in secten. Het nieuwe middel hecht na toevoeging van een uitvloeier goed op de planten. Tenslotte is het nieuwe praeparaat beduidend goedkoper, zo dat het „oorlogshuidje" wel een St. Nicplaas-cadeau blijkt! Geboren: Hendricus Cl. G, zoon van K C Druiven en M C Bcots, Van Olden- burglaan 3 Ondertrouwd: Bei nardus Tiebie, Zakedijkje 3 en Johanna M de Vos, Stroo- merlaan lis Nicolaas Molenaar, Jan Oïdenburglaan 28, en Maria J Bustèr, Oos- terweg 17 Getrouwd: Petrus C Quax en Cor nelia Jongeneelen, Witteweg 13 Jouw Hoekstra eno Nelly W Coevert; Jan Apet» dcornweg 19 Peter Verburg en Odilia S vaft der Stok, Noord Scharwoude A 90 Overledep Cornelis Strooker, 67 jaar, echtgenoot van Tr Kuiper, Fllarsk*- weg 4 Nlcolaas J Punt, 63 jaar, echt" gepoot van G M Terra Dorpsstraat 50 Het „Huis vol herrie" lokte Zaterdag avond heel wat nieuwsgierigen naar de zaal van G. Klop. Deze klucht van Stephens en Linton met z'n vlotte dia logen en tal van verrassende wendingen werd onder regie van D. Melis succes vol ten tonele gebracht. -De Komedianten hebben met de ver tolkers van de drie hoofdrollen aan de spits, mevr. Oosterbaan en de heren G. Klop en C. Grau, de aanwezigen een echt vrolijke avond bezorgd en kunnen met voldoening op deze uitvoering terugzien. De avond werd met een dansje en zelfs prijsdansen voor de oudjes, be sloten. Onze lezers zijn op de hoogte van de onwelriekende kwestie, die ontstaan Is zónd de noodschool •aan de Westerweg te Heiloo. Wjj hebben medegedeeld, hoe het eigen domsrecht van deze school een pont van dispunt uitmaakt tussen de eigenaar, de heer Smit, en de ge meente Heiloo. In ons nummer van Zaterdag 17 April hebben wjj de vraag gesteld of verschillende, door ons met name genoemde han delwijzen "der gemeente fair ge noemd konden worden. Zulks naar aanleiding van een bewering, die Heiloo's gemeentesecretaris, de heer Festen, deed tegenover onze collega van het Nieuw Noordhol- lands Dagblad. Bij die gelegenheid vertelde de heer Festen, dat er geen sprake isvan een verschil van opvatting, dat de gemeente het eigendomsrecht van de heer Smit tenvolle erkent en zelfs overweegt, de huur, die zij aan de lage kant acht, te gaan verhogen. Thans schrijven wij bijna veertien dagen later. U verwacht natuurlijk, dat de heer Smit van dat edel voor nemen allang bericht zou hebben ge had. Hij is per slot van rekening toch de eerste belanghebbende. Wij dach ten dat ook een ogenblik. Maaf in Heiloo worden dergelijke zaken 'an ders behandeld. Daar zwijgt men. Daat laat men de eigenaar onkundig van alle handelingen, die zich rond zijn eigendom afspelen. Daar waant men zich op de troon van Lodewijk XIV en regeert bij U, over U en...... zonder U. Maar de tijden van de Zonnekoning zijn voorbij. NIEUWE FASE INGELUID. B\j dit alles is het niet gebleven. Een nieuwe fase is ingeluid in de JAN LANGENDIJK GAAT TROUWEN Op 15 Mei a-s. zal Jan Langendijk in het huwelijk treden met mevr. de wed. D. Kalis. Het huwelijk zal te Alkmaar voltrokken worden om 11,30 uur. HET ORANJE-COMJTé Het plaatselijk Oranje-Comité zal op de 30e met de buurtcommissies bij eenkomen om een aanvang te maken met de voorbereidende werkzaamhe den voor de viering van het Rege- rings-jubileum. VERDRONKEN Zaterdagmorgen is het l'/s-jarig kind van de familie K. Bruin, achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. kg NOORD SCHARWOUDE, 27 April 12000 kg Gele kool 15,10—22,50 2700 Piel I 27—29 en II 6—11; 1700 kg Witlof I 79—83, II 72—80 en III 59—73 BROEK OP LANGEDIJK, 27 April. 10.000 feg gele kool 21.80—22; 17Q0 kg witlof 75—8J; 1000 kg prei 45; 650 kg rabarber 5. De oprichting van de £hr. Landbouwhuishoodschool ontmoet bezwaren. Toen de raad der gemeente Lange- dijk een verklaring afgaf, dat er vol doende aanvragen waren binnen geko men voor de Christelijke Landbouw- huishoudschool, noodschool-kwestie. Jongstleden Don derdag moest de eigenaar, de heer Smit, constateren, dat voor zijn school een grote vrachtauto stond met ronkende motor en dat werklieden bezig waren zjjn dak pannen van zijn school af te halen en die netjes op te stapelen op de auto. Geen pan bleef er over. Van de eerste tot de laatste verdween op de wagen, die vervolgens weg reed naar een bestemming, die voor de heer Smit onbekend Is gebleven. Op het dak, dat daar zo onbeschut kwam te liggen, werd asfaltpapier aangebracht, om het waterdicht te maken. De heer Smit heeft niemand opdracht gegeven deze wijzigingen aan te brengen en hjj was dan ook stom verwonderd, toen hij een en an der aanschouwde. Door ervaring wijs geworden leeft hij nu -in de verwach ting, dat hij eerstdaags een rekening zal ontvangen, voor verrichte werk zaamheden, arbeidsloon en zoveel rol asfaltpapier en spijker^ En het zou ons niets verwonderen, als die rekening ook werkelijk zou worden gepresenteerd. Want rond die noodschool daar aan de Wester weg is van alles mogelijk. Maar wordt het niet hoog tjjd, dat er een einde komt aan dit gesol, wordt het niet hoog tjjd, dat de gemeente de kaarten op tafel legt en eindelijk eens fair play gaat spelen. Wordt het piet hoog tjjd, dat hier ingegrepen wordt van ho gerhand, als de gemeente in ge breke blijft, en dat de gemeente op de autoritaire vingers wordt ge tikt? Zondagmiddag gaven de adspiranten van Hercules-Hygiea een uitvoering in „Tivoli". De zaal was tot de laat ste plaats bezet. De uitvoering, welke onder de lei ding, van de heer T van Essen stond, werd geopend door de voorzitter, de heer J. Molenaar, met enkele woor den van welkom. Daarna werd door de opgestelde gymnasten de vaandelgroet gebracht en het Bondslied gezongen, waarbij de aanwezigen opstonden. Het programma bestond uit 24 num mers, w.q. aardig cabaret-werk. Het gymnastische deel werd afgewerkt op de wijze, die Hercules-Hygiea al jaren waren er die meen- I IanS 2tilk een goede naam gegeven den, dat daarmee het hek van de dam heeft en behoeft dan ook geen nadere Dicky en Adje de Boer leggen dc eerste steef) voor het nieuwe Hout- lust, waarbij hun moeder, mevr. T. de Boer en archi tect Kroon belang stellend toekijken üüriSi L- ....liliiL'. 'L*.-o was en dat dë school binnen korte tijd een voldongen feit zou zijn. Maar toen nadere berichten uitbleven, meende men dat er van het hele plan niets zou komen. Verscheidene ouders be treurden het dat zij hun kinderen voor „de school in Broek" hadden op gegeven. Teneinde eens na te gaan' hoe verf1 één en ander gevorderd is, hebben wjj ons tot de desbetreffende commissie gewend. Maar deze wenste zich voorlopig niet uit te laten over haar plannen. Van deze - zijde werd er op gewezen, dat er buiten de ver klaring door de raad afgegeven nog niets officiëel vaststaat en dat zij dus ook geen mededelingen van officiëel karakter kon doen. Ten aanzien van de raadsverklaring kan gezegd worden, dat een derge lijke verklaring bij de wet geëist wordt om zich tot andere organen, die in deze materie zeggenschap hebben, te kunnen Wenden. Het is dus een eerste stap, die ver dere stappen mogelijk maakt. Het wachten is nu op de departementale beslissing. Maar ook dan is men er nog niet. Uit betrouwbare bron bleek ons, dat onlangs een inspectrice van het Nijverheidsonderwijs ter plaatse een onderzoek ingesteld had naar de ge schiktheid van de door de schooi te gebruiken lokaliteiten. De door de commissie als zodanig aangewezen lo kalen zijn echter als ongeschikt afge wezen. De moeilijkheden zijn dus niet ge ring. Ook onderwijs-krachten zijn er niet zo overvloedig te vinden. Het is dus nog niet te zeggen waar de school gevestigd zal worden en evenmin wan neer de eerste 'cursus zal aanvangen. Maar stellig zal de commissie 'aan drang uitoefenen om één en ander zo spoedig mogelijk voor elkaar te krij gen. Er zal alleen nog een beetje i duld geoefend moeten worden, onver hoopte tegenslagen buiten beschou wing gelaten bespreking. De adspiranten hebben een beurt gemaakt-. goede Zaterdagavond gaf de toneelvereni ging „Idda" voor een volle zaal in Ho- ,tel „Concordia" een uitvoering van 'het blijspel: „Het geld, dat stom is...." Het publiek zag weer eens een goede bekende op de planken in de persoon van A Schrijver, die de rol van v. d. Velde op uitstekende wijze ver tolkte. De heer Schrijver was wél de beste van het hele gezelschap. Op aangrijpende wijze vertolkte me vrouw Maakal—Kramer de rol van Maria„ Mevr. Spaay-Maakal voelde de rol van Roosje goed aan, 'terwijl ook de heren C. Dos en P. de Ruiter resp. als de verloofde van Roosje en de brievenbesteller Putten een goede indruk maakten. Het publiek rea geerde spontaan en stak haar tevre denheid niet onder stoelen of banken. Mej. N. Gelder in de rol van juffr. Bartje had een ondankbare, maar zware rol, welke aan haar mimiek hoge eisen stelde. De heer D. Smit als Stikvos, de kleermaker, was wat „stil". Kleinere rollen vervulden de heren P. Gutter en W. Koenen, resp. als schoenmaker en reiziger, en de heer G. Landman als kok. De regie berustte bij de heer J. Hui gen, die op zeer goede wijze de mo gelijkheden' die het stuk bood, heeft weten uit te buiten. De rolkennis van alle medewerkenden was voortreffe lijk, zodat het publiek van deze uit voering wel heeft genoten Herhaal delijk werd dan ook daverend geap plaudisseerd. De toneelaankleding, verzorgd door de heeV Vennik, wès eveneens in orde. De avond werd met een gezellig bal besloten. Zondagavond ging het stuk voor de tweede maal in de zaal van Liempt te Oudkarspel, Ook deze uitvoering deed het goed.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2