Het Midden Oosten in vuur en vlam Zaanse hegemonie in Limburg's heuvelland 1 Mei manifest Woensdag 28 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 99 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook Egypte en Irak overwegen opmars naar het Heilige Land I GROTE BRAND WEERBERICHT Fusie van Haganah en Irgoen Zwai PETAIN WIL NIETS VERZOEKEN Wieringer politie kwam bonnenzwendel op het spoor Winkeldief schrok zich een beroerte Onrust in Finland? Munitieontploffing te Muiden 0 oc Engels-Amerikaans plan bij Russische aanval De „Zuiderkruis" gearriveerd J Bakker, Schellingerhoudt en v. Beek op ereplaatsen Vijftien jaar voor moordenaars van „Moeke" Binnen drie maanden weer autobanden Van nabij en verre BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: - Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Het blad „Al Balagh" meent te we ten dat de Egyptische regering be sloten heeft zich in „staat van de fensieve oorlog" te beschouwen en met haar geregeld leger deel te ne men aan de Arabische krijgsverrich- ngen in Palestina. Volgens het blad zouden de Egyptische troepen saraen- etrokken zijn aan de grenzen van Palestina, die zij Vrijdag e.k. zouden Overschrijden. ijteeds volgens hetzelfde blad, zou de ■fotische luchtmacht bevel gekregen hebben het vliegveld van Lydda te be zetten en het te gebruiken voor mili taire doeleinden. Voorts zouden Egyp tische vlooteenheden, waaronder een tiental onlangs in Groot-Brittannië ge kochte snelboten, gebruikt worden om de kusten van Palestina te bewaken. In Arabische kringen te Londen ver wacht men, dat een invasie van Trans- «fordaahse troepen op grote schaal voor de andere Arabische landen het sein zal zijn die actie te steunen waardoor bet gehele midden-Oosten in vuur en vlam kan komen te staan GEEN VREDESCONFERENTIE? De secretaris van het Arabisch bu reau te Londen heeft naar aanleiding van berichten uit Jeruzalem, als zou het Joods bureau Koning Abdoellah jJSelegrafisch hebben voorgesteld een Vredesconferentie van verantwoordelij ke Arabische c Joodse leiders te hou den, verklaard: „Er kan geen conferen tie plaats vinden zolang het Joods bu reau vasthoudt aan zijn aanspraken op een eigen staat in Palestina of voort gezette emigiatie ongeacht de wensen Van het Palestijnse volk" BANK TE TEL AVIV BEROOFD. De Joodse verzetsorganisatie Stern '^teoemi heeft de Barcleys |5ank te Tel Aviv van bijna 250.000 pond sterling peroofd. Soldaten van het Arabische legioen hebben thans posities ingenomen aan beide zijden van de Allanby-brug ojd He Palestfjns-Transjordaanse grens. Dé purg wordt beschermd door pantser wagens en (veldartillerie. Reuter'scor respondent heeft waargenomen, dat aandag een groep manschappen van het Arabisch legioen via de brug Pa lestina binnentrok. Ook is een ammu- nitieconvooi nabij de grens gesigna leerd. Een woordvoerder van het Joods biueau heeft verklaard, dat de Trans- [jerdaanse verklaringen op het punt staan waar te worden gemaakt. Aan gaande de Britse positie zei de woord voerder, dat Britse ministers op on dubbelzinnige wijze te kennen hadden in Papierwarenfabriek te Amsterdam Gisteravond kwart over zes Is brand uitgebroken in de papierwarenfa briek „Wekaschaal", die gevestigd is in twee panden aan de Grote Bio- kerstraat te Amsterdam. Het vuur greep zeer snel om zich heen in het uiterst brandbare materiaal en een half uur later werd het alarmsignaal „grote brand" gegeven. De brandweer was, onder leiding van de brandweercommandant, de heer J. B, Schuitemaker, met groot materiaal aanwezig: niet minder dan 5 motor- ipuiten, 2 ladderwagens, de drijvende otorspuit „Jan van der Heyden", een gereedschaps-, een personeels-, een ilangen- en een stafwagen. Om 20 mi nuten over 7 was het vuur ingesloten en het gevaar voor uitbreiding gewe ken. De beide zolderverdiepingen zijn geheel uitgebrand, Morgen toilet- of huishoudzeep In de bonnenlijst van aanstaande ponderdag zal een bon worden aange wezen voor 225 g^am huishoudzeep of |18f gram toiletzeep voor alle leeftijds- Foepen, behalve voor kinderen uit de en E-groepen. Voor deze kinderen M 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep beschikbaar worden gesteld. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VEEL BEWOLKING. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tus sen Zuidwest en West' Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. gegeven, dat er géén Brits wapentuig wordt gebruikt door de in Palestina strijdende Arabieren.' OOK IRAK IN OORLOG! De Iraakse premier, Sajid Moham med al Sadr, heeft „aan de 'moeders der twaalfduizend studenten, die in hongerstaking zijn gegaan", meege deeld, dat „Irak Palestina zal redden in samenwerking met de ledenstaten van de Arabische Liga". (De achtdui zend jongens en vierduizend meisjes hebben verklaard niet te zullen eten, vóórdat Irak een gemotoriseerde divi sie naar Palestina zendt. Zij hebben z:ch in scholen verschanst). HAGANAH MOBILISEERT VROUWEN. De Haganah heeft te Tel Aviv de mobilisatie van alle gehuwde of onge huwde vrouwen tussen de 17 en 25 jaar verordend. Verder heeft de Haganah al le Joden van 36 en 37, die in de tweede wereldoorlog als oficieren in het Brit se leger dienst deden, en alle artsen tot 45 jaar opgeroepen. De Joodse bladen in Tel Aviv ma ken melding van de fusie tussen het Joodse verzetsleger Haganah en de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi. De fusie-overeenkomst werd van de zijde van het Joods bureau getekend door het bestuurslid Mosje Sjapiro, nadat het bestuur ten gunste van de fusie had beslist. Voor de Irgoen te kende een ongenoemd gebleven lid. Hoewel de samensmelting thans offi cieel is geworden, wordt algemeen toegegeven, dat de Irgoen en de "Ha ganah de laatste maanden ten nauwste hebben samengewerkt, zo voegt Reuter hieraan toe. Bij het blad „Le Monde" is. een brief verschenen, die Maarschalk Petain aan de minister van Justitie heeft gezonden, naar aanleiding van de aankondiging der oprichting van een comité, dat voornemens is om zijn invrijheidstel ling te verzoeken. Men weet dat de re gering onlangs aan dit comité elke ac tiviteit heeft verboden. Hier volgt de tetkst van de brief: „Ile d'Yeu, 23-4-48 In mijn cel heb ik vernomen, dat een comité is opgericht, dat voornemens is om mijn invrijheidstelling te verzoeken. Ik dank diegenen, die dit initiatief hebben genomen, maar bewust van de diensten die ik aan mijn land heb be wezen, heb ik om niets verzocht en zal ik om niets verzoeken. Mijn eersje gedachte gaat naar hen, die mij hebben gehoorzaamd en die in de gevangenissen zijn opgesloten. Hun vrijheid boezemt mij belang in en is van belang voor Frankrijk. Wat mij betreft, ik heb het offer van mijn persoon gebracht en denk slechts aan de eenheid onder de Fransen". Het onderzoek in de diefstal van duizenden distributiebonnen uit het kantoor te Hippolytushoef heeft voor de Wieringer rijkspolitie een nieuw succes opgeleverd. In samenwerking met de Amsterdamse politie slaagde zij er n.l. in een bonnenzwendel op het spoor te komen. Een sergeant-majoor van de Land macht liet valse maaltijdbonnen druk ken door J. v. L. te Soest, waarna deze op het distributiekantoor werden inge wisseld voor rantsoenbonrien. De ser geant-majoor verstrekte de aldus ver kregen bonnen aan de oud-militair J. van A. te Amsterdam, die voor de ver koop zorgde. De winst deelden zij sa men. De sergeant-majoor en zijn hand langer een administrateur van de Landmacht uit Amersfoort zijn ge arresteerd. Vervolgens toog de politie naar Soest, waar de drukker J. v. L. en de ciichémaker J. C. de boeien om hun polsen voelden. De sergeant-majoor is ter beschikking gesteld van de militaire autoriteien. Dezer dagen verscheen een man in een winkel te 's-Gravenhage om iets te kopen. Hij betaalde met een biljet van f 10. De juffrouw verliet de winkel even om het geld te wisselen. Toen zij terug kwam, miste zij een paar gulden uit de kas en sprak de klant daarover aan. De man, aldus op heterdaad betrapt, schrok zich letterlijk een beroerte. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. De communistische Finse ministér van Binnenlandse Zaken, Yrjo Leifio, heelt in een radio-rede verklaard, dat de politieke atmosfeer in Finland ge karakteriseerd wordt door een zekere onrust. „Deze spanning en de abnor male omstandigheden welke er het ge volg van zijn wijzen er op, dat er iets meer in het spel is dan alleen maar het geiyone voorspel van een algeme ne verkiezing (in Juli te houden)", al dus Leino. De politie van Helsinki werd er- avond gealarmeerd in verband met po gingen van „extremistische elementen" zich meester te maken van het sur plus oorlogsmateriaal, dat Finland vol gens het vredesverdrag naar de Sov jet-Unie moet zenden. Een militair gedood Gistermorgen circa 9.30 uur werd de bevolking van het stadje Muiden op geschrikt door een hevige ontploffing op het terrein van de kruitfabriek De Krijgsman" aan de Muidcrvaart, hetzelfde terrein, waar op 17 Januari 1947 de vreselijke ramp plaats vond. De ontploffing ontstond tijdens het ia den van een schuit met, behulp van een lorrie, toen door onverklaarbare oor zaak een blok trotyl sprong. Hierbij werd een 46-jarige gehuwde militair ge dood. De stoffelijke resten van het slacht offer zijn nog niet gevonden. Een an dere militair kreeg een lichte hoofd wonde en enkele schramme Een ser geant, die op vijf meter afstand va de explosie stond, bleef ongedeerd. De gedode militair is vader van vier kinderen. EX-KONING VAN JOEGO-SLAVIë HANDHAAFT AANSPRAKEN OP TROON Ex-Koning Peter van Joego-Slavië heeft bij zijn aankomst te New York verklaard zijn aanspraken op de troon te handhaven en te hopen nog eens naar zijn land terug te zullen keren. SB i In de Rotterdamse haven arriveerde de „Noordam" van de Holland Amerika Lijn, geladen met 4000 ton tarwe, als eerste zending van de Marshall- zendingen. De feestelijk gepavoiseerde „Noordam" in de haven van Rotterdam.' Prinses Juliana in de mijnen. Na een verblijf van twéé uur in de mijn „Maurits" te Geleen, verlaat zij deze met de duidelijke sporen van het bezoek op het gelaat. Functionarissen te Washington wil len geen commentaar leveren op een bericht, dat de bezoeken aan Washing ton van generaal-majoor Sir Leslie Hollis, plaatsvervangend minister Van Defensie in het Engelse Kabinet, ver band houden met een gezamenlijk Engels-Amerikaans plan van actie in geval van een plotselinge aanval van de Sovjet-Unie in Berlijn of elders. In officiële kringen gelooft men, dat de jongste reizen tussen Londen eri. Washington van generaal Hollis dienden om de gecombineerde Engels- Amerikaanse stafschefs op de hoogte te houden van de West-Europese ver dedigingsstrategie. Gistermiddag heeft de „Zuiderkruis" weer honderden repatriërende mili tairen uit Indonesië meegebracht. Het was opnieuw een van die roerende momenten, waaraan de Lloydkade de laatste jaren zo rijk is, toen het schip aan de kade meerde en zowel aan boord als aan de wal iedereen stram stond of salueerde bij de tonen van ons Wilhelmus. De minister van Oor log. tevens minister van Marine a.i., lt -kol. A. H. F. L. Fievez, sprak de mannen ook namens de minister van Overzeese gebiedsdelen toe, maakte gewag van dankbaarheid van het ge hele Nederlandse volk, wenste allen een succesvolle terugkeer in de bur germaatschappij toe, en besloot met een driewerf hoezee op H M. de Ko ningin, waarmee allen geestdriftig in stemden. Ter begroeting was mede aanwezig de chef van de Generale Staf. mr. H. J. Kruis. Twee afgebroken partijen te Moskou Beide partijen in de 18e rónde'van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken, n.l. BotwinnikSmys- lov en KeresReshevsky werden af gebroken. Botwinnik had het materiëel voor deel van een pion, terwijl in de par tij KeresReshevsky, Keres een to ren had tegen Reshevsky een raads heer. Ongezellige reis Toen de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die deze week in het vaderland is terug gekeerd, zijn uitreis naar Indo nesië aanving met een schip vol moeders en kinderen, was één der moeders met haar beide kin deren aan boord gekomen, weten de dat zij waterpokken hadden. Ze had daarvan echter niets laten blijken, omdat ze vreesde gewei gerd te zullen worden. Eerst een dag later, in volle zee. kwam de zaak uit. Ijlings werflen maatregelen getroffen, met het gevolg dat moeder en kinderen in een speciale luxe hut geïsoleerd werden omdat uitbrei ding van de ziekte zoveel moge lijk voorkomen moest worden. Een schip vol zieken zou op z'n minst grote consternatie hebben gegeven. In plaats van begrip voor deze maatregel te tonen, heeft de moe der zich echter bij de directie be klaagd. Zij eist nu haar passage geld terug, omdat de reis zo onge zellig was. Hoofdcommissaris van Berlijn gevlucht De Amerikaanse opperbevelhebber in Berlijn zal de Russische bezettings autoriteiten uitleg vragen over verkla ringen, die de hoofdcommissaris van het Berlijnse politiecorps, 'Hans Kanig, gisteren na zijn vlucht uit de Sovjet sector ten overstaan van de Brits Amerikaanse autoriteiten heeft afge legd. Kanig beschuldigde de Russen er van, dat zij hem hadden willen arres teren, omdat hij de bestraffing had ge last van een Duits politie-agent, die een Duitser naar de Russische sector van Berlijn had gelokt en daar aan de Russen had uitgeleverd. MINISTERS VAN DEFENSIE VRIJDAG» BIJEEN In een door het permanent orgaan van de West-Europese Unie uitgege ven communique wordt medegedeeld, dat de ministers van defensie en de stafchefs van de vijf landen aanstaan de Vrijdag te Londen bijeen zullen komen. In blinkende zonneschijn en met een flink briesje uit het Westen, nu eens in de flank dan weer schuin tegen en een enkel maal in de rug reden de circa 120 overgebleven deelnemers in de Ronde van Nederland gisteren uit Nijmegen naar Grave, waar om één uur de brug over de Maas gepasseerd werd. Het peleton was toen nog in tact: met de Limburgse heuvels voor de boeg had blijkbaar niemand lust in ontsnappingspogingen, 'Enkele kilome ters bezuiden de' brug bezweken drie, vier renners met nog enkelen aan de verleiding om te vluchten. Zij flitsten weg uit de hoofdgroep, die niet reageerde en hadden bij Gemert zekey een km voorsprong. Het waren twee Spanjaarden Rodriguez en Capo en zeven Nederlanders: Schellingerhout, Motke, Hopstaken, Evers, Bakker, Steenbakkers en Storm en een Luxem burger Clemens. Bij Horst waar men zich op Limburgs grondgebied bevond, 100 km van de start, op ongeveer de helft_ van de étappe was de situatie als vólgt: Eerst passeerden de' negen renners van de kopgroep, met 6 min. 15 sec., achter stand volgde een groepje van vijf on der wie Montouri en Lauwers waarbij zich Capo had aangesloten en daarna met 7 min. 30 sec, achterstand op de 9 vluchtelingen de grote groep van 70 renners. De eerste klap is een daalder waard en dit gold ook voor de etappe Nijme genMaastricht door het Limburgse heuvelland. Want het groepje dat zijn slag sloeg in de aanvang van de rit en dat bij Horst 7'/« minuut voorsprong op het hoofdpeloton had bevochten, heeft die voorsprong behouden tot op 30 km van de finish, waar de kopgroep uit de vol gende renners bestond: Hopstaken, Storm, Motke, Van Beek, Schellinger hout, Bakker, Clemens en Rodriguez. Daarna traden wijzigingen in, maar het waren toch 5 renners uit de., kop groep die elkaar onderlihg over de laatste 30 kilometers de prijs betwist ten. Bij de beklimming van de winst- raeckerberg was de volgorde voor de premie: 1. Van Beek; 2. Clemens, 3. Bakker, 4. Schellingerhout, 5. Motke. Bij de helling van de 'Molenberg zak ten drie renners af, te weten: Motke, Hopstaken en Storm, maar zij voegden zich weer bij de kopgroep tijdens de afdaling van 'deze heuvel. DE ZAAN VLUCHT. Na Gulpen hadden Van Beek, Bak ker en Sohelling '■hout zich los ge reden. Zjj werden op 1 minuut ge volgd door Clemens en op 2 minuten door de Spanjaard Rodriguez. Het was toen al dodelijk, dat de strijd om de eerste prijs zon gaan tussen Bakker, Schallingerhout en Van Beek, maar op de Cauberg kreeg Van Beek bandenpech, waardoor hij terugviel en niet aan de eindsprint kon deel nemen. Deze werd verreden op het Koningsplein in Maastricht waar vele duizenden toeschouwers langs het parcours stonden geschaard en na een nek aan nek race om het grasperk werd deze sprint met een handdikte gewonnen door Bakker. De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Bakker (Zaanstreek) 6.27.18; 2. Schellingerhout zelfde tijd; 3. Van Beek 6.29.57; 4. Clemens (Lux.) 6.31.59; 5. Hopstake 6.34.49; 6. Goldschmit (Lux.) 6.35.05; 7. Savelsberg 6.35.05; 8. Tarchini (Zwitserland) 6.35.29; 9. Ex aequo Hen dricks (Belg.) De Ruiter, Loos, Van As, Rogiers (België), Lambrichs, Janssen, 6.36.40; 16. ex aequo Stuyts, De Korver, De Baere (België), Kirchen (Lux.) 6.37.28. 20. Tallieu (België) 6.38.58. BAKKER IN ORANJE Het algemeen klassement luidt: 1. Bakker (Zaanstreek) 22.01.51; 2. Van Beek (Zaanstreek) 22.08.24; 3. Goldschmit (Lux.) "22.11.21; 4. De Rui ter (Zuidholland 22.1229; 5. Rogiers (België A) 22.13.13; 6. Vooren (Zaan streek) 22.13.14; 7. De Vries (Zuidhol land) 22.13.31; 8. Tarchini (Zwitserl.) 22.13.54; 9. Janssen (Limburg) 22.14.35; 10. v. d. Meerschaut (België B) 22.13.57. van het wereld vakverbond Bij gelegenheid van de internationale arbeidersdag 1 Mei 1948 verspreidt het Wereldvakverbond een manifest ge richt aan de arbeiders van de gehele wereld. Na te hebben vastgesteld, dat het We reldvakverbond „van zijn oprichting in 1945 af voortdurend vastbesloten zijn standpunt heeft gehandhaafd, dat de doeleinden, waarvoor de vrijheidslie vende volken zo moedig hebben gestre den, volledig vervuld moeten worden", gaat het manifest voort: „daarom zul len op de eerste Mei de arbeiders van de gehele wereld hun aandacht op da volgende feiten richten: De strijd voor de vrijheid en het recht om te leven, de verdediging van de vrede tegen de oorlogophitsers en ver dediging van de vakbondseenheid. Het manifest besluit met de oproep: „Arbeiders, De goederen van dit leven zijn da vrucht van jullie arbeid. Het is jullie dagelijkse arbeid, jjie voorziet in de be- hoeften van de mensheid. Jullie zijn het leven en de ziel van iedere beschavng. Wordt steeds meer bewust van jullie werkelijke macht. Zonder jullie is er geen werkelijke gerechtigheid of demo cratie. Strijdt om jullie wettige rechten te handhaven en jullie zullen de superio riteit van de macht vën de georgani seerde werkers, om de boosaardige avonturen van de reactie en het con servatisme te weerstaan, versterken". Gisteren uitspraak doende veroor deelde de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. M. D. K. van Lier, J. en C. Hoogenboom en L. H. van der Helm elk tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve hechtenis wegens doodslag van de 61-jarige pen sionhoudster „Moeke" IVIarsman in de Warmoesstraat te Amsterdam. De eis luidde 20 jaar. Een Amerikaans expert, die bij de N.V. Nederlands-Amerikaanse autoban denfabriek „Vredestein" geïnteresseerd is, deelt mede, dat dit bedrijf binnen twee tot drie maanden op volle kracht zal kunnen produceren. Het banden- vraagstuk voor Nederland zal echter niet direct zijn opgelost. De productie zal slechts aan een fractie van de vraag (minstens 1000 per dag) kunnen voldoen. Het ligt voorts in de bedoeling, al dus deze expert, de fabriek, die gro tendeels met Nederlands kapitaal werkt, uit te breiden. Men wil er, met het oog op de export, het grootste I bedrijf van Europa van maken met een dagelijkse productie van S tot 4 duizend banden. De Ned. Staats courant van Vrij dag vermeldde, zoals praktisch iedere dag, een groot aantal echt- Ditmaal werden niet .99 echtscheidingen gratie ver scheidingen, minder dan vermeld. xBij K.B. is leend aan E. Springelkamp, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. x— Er zijn in Oost- Indonesië slechts 75 scholen met Ne derlands als voertaal. Voor alle andere scholen is het Maleis voertaal. Er is veel aandrang naar de Nederlandse scholen. xGisteren herdachten de 93-jarige Egbert Veen en de 92-jarige Jantje van der Heide in Zuidveen bi) Steenwijk de dag dat zij voor 70 jaren in het huwelijk traden. xDe 72-ja- rige vrouw M. Dickhout-Weekhout uit Rotterdam is in haar woning aan de Bloklandstraat van de trap gevallen. Zij kwam op het hoofd terecht en was vrijwel op slag dood- xGeneraal Clay heeft het week-end doorgebracht te Berlijn na de besprekingen te Lon den over Duitsland te hebben bijge woond. Hij zeide, dat hij weinig hoop had op overeenstemming inzake het treinverkeer. x— President Truman heeft het congres óm verdere 65 milli- oen dollar ten behoeve van de maritie me commissie voor het jaar eindigend op Juni 1949 verzocht, teneinde het Amerikaanse scheepsbouwprogram in overeenstemming te brengen met het algemene plan voor nationale paraat heid. xEen 24-uur staking is in Singapore uitgebroken, uit protest te gen de razzia's, die de politie houdt op de gebouwen van de vakbonden en de arrestaties van de vakbondleiders. x 44 technici van de „British European Airways" zijn in staking gegaan op 't Londense vliegveld Northolt, naar aan leiding van het ontslag van een colle ga. xDe Franse regering heeft da activiteit van het „Comité voor de vrij lating van Philippe Petain" verboden. xDe regering van Portugal heeft 44 personen gearresteerd, die tot linkse organisaties zouden behoren.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1