Ons vol am ml om door J. D. v. Exter^ Langedijk. Vergadering Woningbouwvereniging Van de kolfbaan Een zeldzaam geval De eerste Mei aan de Langedijk Broek op Langendijk Plechtige herdenkingsdienst Noordscharwoude Het rad van fortuin in De Burg Lentefeest in de N.H. Kerk Zuid-Sckarwoude Herdenking van de bevrijding Nog eens: Het gemengd koor Oudkarspel. Bedrijfsvoetbal W armenhuizen. Veilingvereniging Bergen. Het nieuwe badhuis Nieuwe Niedorp. Rede Prof. Ir. W. Schermerhorn „Blauwe Week" Directeur Coöp. Maalderij jubileerde Concert Niedorps Gemengd Koor Ouden van Dagen Marktberichten DE H.E.M.I. Heiloo. BIJEEN Purmerender Markt Twee minute DR. BEEL SPRAK DE RIDDERZAA Nieuwe Bonnen Vrijdagavond vergaderde de Wo ningbouwvereniging ten gemeente- huize. De belangstelling was matig en toen de voorzitter, de heer K. Tim merman, de vergadering opende, wa ïen buiten het bestuur ongeveer een dozijn leden aanwezig. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat dit de eerste leden vergadering der samengesmolten wo ningbouwverenigingen was en sprak de wens uit, dat deze fusie de organi satie in staat zou stellen beter de be langen der leden te behartigen. Het woningtekort is aan de Langedijk nij pend en het zal veel moeite kosten in deze behoefte te voorzien. Nadat spr. nog zijn dank btuigd had aan het ge meentebestuur voor de begripsvolle houding, kreeg de secretaris, de heer Langedijk het woord, voor de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de minister van justitie, in antwoord op een verzoek van de vereniging om op de gewijzigde statuten de Kon. goedkeuring te mogen ontvangen. Het stuk was vooral hierom interessant, omdat er in gesproken werd van de ge meente Broek op Langendijkwel ke gemeente al sedert vijf jaar niet meer bestaat! Het bestuur stelde in samenhang met één en ander voor de mogelijk heid om als lid toe te treden ook uit te breiden tot degenen, die wel aan de Langedijk werkzaam, maar daar niet woonachtig zijn. Aldus aangenomen. Bij de rondvraag stelde de heer Kliffen de vraag, wanneer de nieuwe woningen in gebruik genomen zullen kunnen worden. Dit zal voor het eer ste achttal eind Mei, begin Juni zijn. De heer Smit vroeg of de woningen uitsluitend aan leden der vereniging zullen worden toegewezen. Dit werd bevestigend beantwoord. Wie de ge lukkigen zijn, staat echter nog niet de finitief vast. In deze kwestie heeft de gemeente ook zeggenschap. De heer Post wees erop, dat in nor male gevallen door loting wordt vast gesteld wie een nieuwe woning zul len krijgen. Door de bestaande nood toestand is één en ander echter in overleg met de gemeente geregeld. Aan sommige noodgevallen is voor rang verleend. Op de vraag van de heer Kool of in geval van noodvoor ziening de begunstigde ook lid van de ver. moet zijn, antwoordde de heer Post bevestigend. Op de vraag of de huurprijs reeds vastgesteld is, bleek dat dit nog niet het geval is. Van hogerhand zijn te dien aanzien nog geen definitieve re gelingen ontvangen. Maar de huur prijs zal zeker niet onder de f 5 lig gen. De heer Kliffen waarschuwde tegen al te hoge huren, waarbij de heer Weel zich aansloot. In deze gemeen te liggen de lonen over het algemeen toch al laag. Tot besluit gaf de heer Eeltjes nog een overzicht van enkele werkzaam heden die nog verricht moeten wor den. De stand is na de tweede ronde van Langedijker Kolfbond als volgt: Op Maat: P. Molenaar 289; G. Keuken 282; K. de Geus 250; P. Goet n.g„ P, vd Welle 214; J. Leeuwrik 191; Jb. van Twuy- ver 254; J. J. Reyne 231. K. de Boer 223; M. Vlug 203; P. Toepoel 217; J. du Burck 182; P. Glas 226; J. Way- boer 227; J. Glas n.g. Vriendenkring: C. Langedijk Pz. 286; G. Deutekom 289; C. Hop 238; G. Langedijk Pz. 233; Th. Maars n.g.; L. Dekker n.g.; W. Glas 260; C. Langed.k Czn. 222; J. Blom 216; H. de Rijke n.g.; C. Jongsma 212. H. Oud n.g.; H. Kuiper 171. Gezellig Samenzijn: Rijper Sr. 280; J. Snijder 230; L. C. Mettes 303; Th. Rijper Jr. 295; Th. Schrijver 253. Jb. Beers 226; P. Bergen 262; K. Schuit n.g.. J. Bergen 231; F. Muilenboom n.g. J. vd Ham 248; C. Bruin 216; N. Bruin 233; Th. Comman deur 206. P. Wijdenes n.g.; A. Jonker 230; F. Hink 203. W. Kuin 260; G. Hink Pzn. 193; G. Jacet 258; J. Schuit 2021 C. Hink 225 J. Koopman 221. Onder Vrienden: P. Gelder 300; C. Vlug 291; C. Plak- man 259; P. Langedijk Cz. 190; K. Kat 200; D. Plakman 198; C. van Liempt 154: K. Dekker 194; F. Moeyes 243; J. Hink Jz n.g.; Jb. Kout n.g.; K. Kooy n.g.; J. Bakker 205. Ons Genoegen: P. Jes 244: H. Bekker 249; K. de Bakker 211. F. Mienis 218; P. Kat 276; C. Hopman 219; A. vd Veer 186; K. Jes 199; M. Langedijk 218; F. Blauw 146; S. Klaver 181. Corpsuitslagen: le kl. 2e kl. 3e kl. Op Maat 821 659; Gezellig Samenzijn 878 741 697; Vriendenkring 813; Onder Vrienden 850 552; Vriendenkring 813; Ons Genoegen 704 603. Eén dezer dagen scharrelde een bakker uit Broek op Langendijk, de heer J. Vreeken, door het veld en vond in de slootkant een nest met eendeneieren. De heer Vreeker nam die eieren mee, maar ontdekte al spoedig, dat ze reeds een dag of tien bebroed waren. Nog in het ongewisse of hij zijn vondst maar niet weg zou gooien, kreeg hij het lumineuze idee zijn oven als broedmachine te gebruiken. Hij deponeerde het geval boven op de oven ennu zijn er negen welge schapen eendenkuikens geboren. Het wordt nog ongelooflijker als men daarbij weet, dat de eieren zeker drie uur (n.l. tijdens het vervoer) in de wind en in de kou hebben gelegen. Maar een feit is, dat de kuikens er zijn! De Langedijk heeft het 1 Mei-feest gevierd met een rijk-gevarieërd pro gramma, dat in elkaar gezet was door de Bestuurdersbond, de afd. Langedijk van de P. vd A. en de vrouwengroep, waarbij ook de DSJV „De Nieuwe Koers" zich aansloot. Het feest van de arbeid begon met een kindermiddag in zaal Tivoli, die bepaald een succes geworden is. ^ja- dat de heer Kuiper geen kans gezien had om de 250 aanwezige kinderen tot zingen te brengen, pakte één der da mes van de Vrouwengroep het op „paedagogisch" meer geslaagder wijze het aan. Vooral de film „Spoorzoekers" sloeg in en wekte zoveel geestdrift, dat de heer Hart innerlijk bevreesd moet zijn geweest, dat zijn zaak nog zou instor ten van zoveel enthousiasme, die door de rijkelijke tractatie nog ondersteund werd. 's Avonds werd de eerste Mei dooi de volwassenen gevierd in zaal Kra mer. De heer Kuiper opende de bij eenkomst met een kort woord, waar na de heer Schrijver gelegenheid kreeg om met zijn koortje zijn debuut tema ken. Waarschijnlijk is het alleen aan de Langedijk mogelijk met een geïm proviseerd koor een avond te om lijsten als de heer Schrijver deed. Uit de aard der zaak staat het koor in technisch opzicht nog onder de reeds jarenlang bestaande koren, maar het is een gelukkige gedachte dit koor te la ten voortbestaan. Dan zal de Lange dijk mettertijd weer een koor van formaat rijker zijn, want een goede kern is reeds nu aanwezig. Ds. van Bremen hield de Mei-rede. Het koor zong enige nummers, Na de pauze trad mevr. Spraay voor het voetlicht, die een tweetal eenvoudige verzen zei. De declamatrice deed be schaafd en natuurlijk aan en het zou aanbevelirfg verdienen wanneer zij zich verder bekwaamde. Ongetwijfeld is mevr. Spraay op de goede weg. Een groepje leden van IDDA gaf een ëénacter „Levensdwang", die niet on verdienstelijk werd gespeeld, Zijn de inlichtingen juist, dan waren er onder de uitvoerenden slechts vier krachten met toneelervaring, wat natuurlijk des te meer' waardering afdwingt. Jammer genoeg was de tekst wat hol zo nu en dan, maar dat treft de spelers niet. Nadat het koor nog „Morgenrood" had laten horen, werd de avond geslo ten met het gemeenschappelijk zingen van de Internationale. Aanwezig was o.a. de heer Post, secretaris der ge meente, A.s. Dinsdag zal om 4.30 des na middags in de Ned. Herv. Kerk een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden ter herdenking van de tijdens de oorlog gevallenen. Na af loop van de dienst zullen door depu taties van die verenigingen kransen op de graven gelegd worden. Hierna zal de- burgerij gelegenheid worden gegeven tot een stille omgang langs de graven, waarna Advendo gewijde muziek en het volkslied zal spelen. De plechtigheid zal worden beslo ten met het hijsen van de vlag. GESLAAGD. De heer Th. vd Heerik, thans werk zaam op de secretarie van de gemeen te Texel, slaagde één dezer dagen voor het diploma commies le klasse. De overwinning van LSW op Vro- ne was voorgeschiedenis van de feest avond, die 's avonds in De Burg ge houden werd. Aan deze avond werd meegewerkt door de Toneelver. T.O.P. De voorzitter, de heer D. Zijp, open de om even voor half acht de avond en heette speciaal de heer Tromp welkom. Daarna ging het doek omhoog en kwam T.O.P. voor het voetlicht met „Levensschaduwen". Het stuk ging mank aan breedsprakigheid. Het spel van de opvoerenden ver dient waardering. De heer Tromp heeft wel eens een sterkere uitbeel ding gegeven, maar gezien zijn parti culiere omstandigheden, is, wat hij gaf, bewonderenswaard. Mevr. Grootjes Molenaar was als vrouw van stand „raak". Mej. A. Kamp als Elli was van de dames één der besten. Bijzon der goed op dreef was de heer Bruin; als ..ome Bart, de ouwe zeeman" bracht hij een geestige noot in het overigens nogal onwaarschijnlijke ver haal. Ook deze figuur leed onder de breedvoerigheid van de schrijver. Maar de heer Bruin heeft er van ge maakt wat er maar van te maken viel en dat het goed was, bewezen wel de reacties van de zaal. Kort en goed: zulke amateurs zijn betere stukken waard. Wie schrijft ze?' Na de opvoering, draaide het rad van Avontuur, waarbij de heer v. Zeist een praatje weggaf en Theo Leek aan het rad zwoegde. Tenslotte werd de uitslag der verloting bekend gemaakt. Met een gezellig bal werd deze avond besloten. BENOEMD. In de vacature Keeman is tot be taalmeester der Noordermarktbond benoemd de heer J. Ootjers Rz. De heer Ootjers is reeds verscheidene jaren werkzaam geweest bij het Betaalkan- toor der Noordermarktbond. De laat ste jaren was de heer Ootjers.werkzaam als secretaris bij de Prov. Comm. van veilingen in N.-Holland. Zondagmiddag werd in de N. H. Kerk te Noord-Scharwoude door de kinderen van de Zondagsscholen een spelletje opgevoerd, getiteld „Lente feest". Ds. Smidt opende de middag met 'n kort woord en een opgave van het programma. Hierna werd het spel ge bracht. De kinderen zongen spontaan en vrolijk, de kleine soliste bracht het er goed af. Verlegenheid hadden de spelertjes en speelstertjes thuis gela ten. Een extra-pluim verdienen Ilze Klingeier en Nelly Nap. De dames Wolfswinkel en de Wit verdienen waardering voor hun werk. Nadat er nog een vertelling was ge geven, was dit lentefeest afgelopen. Woensdag 5 Mei a.s.,, des middags, na de aubade, zal een optocht door het dorp worden gehouden met kin deren boven de 5 jaar. Om twee uur wordt voor het oude raadhuis een aubade gehouden, waaraan meewerken buiten de school kinderen, het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" en het Gemengd Koor. Na afloop hiervan werden de kinde ren in zaal Kramer getracteerd op limonade en gebak. De burgerij wordt verzocht de vlaggen uit te steken om het dorp een feestelijk aanzicht te geven. Op deze wijze wil het dorp een ogenblik' stilstaan bij deze grote dag. Dank is verschuldigd aan de burgerij, die door milde bijdragen de kindertractatie mogelijk maakten. Hetschijnt, dat er enig misverstand is gerezen over het verslag van de uit voering op 21 April a.s.'Schrijver daar van heeft met één en ander niet be doeld, dat de uitvoering beneden peil zou zijn. Integendeel, de thuisblijvers hadden ongelijk. Er was veel goeds te waarderen. Maar.... de zangkoren staan op een hoog niveau en dat kweekt verwende luisteraars.Van boze gezichten is naar inzien van de „kriti- kaster" dan ook geen reden. „Het Ge mengd Koor" kan op een goed ge slaagde avond terugzien, dat is de nuchtere waarheid. Aan dir. Pranger komt de lof toe. deze avond voor een groot deel mogelijk te hebben ge maakt. Bij de volgende uitvoering zal hopenlijk het publiek bewijzen de pres taties van „Het Gemengd Koor" te waarderen door een veel grotere op komst. Vrijdagavond werd op het D.T.S.- terrein een nogal ongewone voetbal wedstrijd gespeeld. Bedrijfsvoetbal staat aan de Langedijk nog in de kin derschoenen en het was daarom een loffelijk idee van Hart's Zuurkool- fabriek en de houthandel Eecèn een vriendschappelijk partijtje te organi seren. Men mocht verwachten, dat de zuurkooltrappers het meest met het nieuwe vak vertrouwd waren, maar zij kregen integendeel lelijk klop. De wedstrijd werd geleid door P. Eiland, die om half zeven de aanvang floot. Na enkele minuten lag de bal al in de zuurkool en de Hart-keeper moest na zeven minuten spelen al weer vissen. In het tweede kwartier redde Hart in ieder geval de eer (12). Na een half uur spelen ^pheen het even of de zuurkoolmaniaikken het zouden klaren (22), maar de rust ging in met een punt achterstand voor Hart (3—2). Over'de twéede helft geven de cij fers voldoende klaarheid. De eindstand werd 73. Wat afdoende bewijst hoe zeer de Hartianen overspeeld werden. Welk bedrijf neemt het nu tegen Eecen op? Op Dinsdag 11 Mei a.s. komt de centrale veilingvereniging „Warmen- huizen en Omstreken" om 2 uur n.m. in café „De Moriaan" in vergadering bijeen. Behalve het vaststellen van de be groting 1948 staat als voornaamste punt op de agenda: Verzoek van meer dere leden van de afd. LTB te Tuit- •jenhorn aan het Centrale Bestuur of de mogelijkheid bestaat om te komen tot Stichting van een koelhuis. Voorts een uiteenzetting over het nut van de Juridische Bedrijfsvoorlichting door de heer Dragt van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Hoorn. Lust U nog boontjes? Aan de Langedijker Groenten Cen trale werden Dinsdagmorgen o.a. geveild vier en een halve kg. sla- bonen. Dat treft zult u zeggen, weer wat ruimer keus voor het menu. Maar schrikt u niet. De boontjes brachten 22.77 per pond op.... Voorlopig zullen we het dus maar bij een kropje sla houden. 59. „Hij komt ons achterna", schreeuwt Pim die achterom kijkt.' „Oh, wat moeten we beginnen?" Pam, die boven op het platvorm staat en de tijger steeds nader ziet komen, grijpt in zijn angst een rekstok beet en even later zweeft hij door de lucht. Firn en Pom doen hetzelfde. „Oh, ik weet helemaal niet hoe het moet!" roept Pam. „Je moet je in ieder geval goed vasthouden", antwoordt Pim. „Anders val je naar beneden!" 60. De drie honden zwaaien door de lucht en weten niet goed wat ze ver der beginnen moeten. „Oh, help", roept Pim eensklaps. Wat is er?" roepen de beide anderen. „Mijn costuumü Mijn tijgercostuum glijdt van me af!" „Wat vreselijk! Nu zijn we ontmas kerd. We moeten hier vandaan!" „Ja maar hoe?" vraagt Pim in doods angst. „Ik hou het niet langer uit". De heer J Houtman heeft Bergen ver rijkt met een badhuis, waaraan reeds lang behoefte bestond en waarvan, als niet alle tekenen bedriegen, een druk gebruik zal worden gemaakt De talrijke bezoekers bij de opening, waarónder de gemeente-secretaris, ver schillende ambtenarei\ raadsleden, de schoolarts, hoofden van scholen en de voorzitter van de VVV, allen waren vol bewondering voor wat hier tot stand was gebracht Dr Sikkema, schoolarts) hoopte, dat de schoolgaande jeugd hiervan ten veile zou kunnen profiteren Bij een rondgang door de inrichting kon de bezoeker zich overtuigen van de keu rige afwerking Entrée, wachtkamer, bij deze gelegenheid herschapen in een bloe- menhal, de 3 kuipbaden en de 22 met tegels afgezette douchecellen, het maakte alles een prettige indruk De firma Noort heetf hier iets moois geleverd De vol- automatischê kolenstóok-installatie was geplaatst door de afdeling verwarming en ventilatie van de firma Erkamp te Alk maar, terwijl de firma Ruiter had gezorgd voor de verlichting Wij voegen gaarne onze beste wensen hij de vele, die de heer Houtman deze mid dag ontving Voor de afd. Oude- en Nieuwe- Niedorp sprak prof. Schermerhorn voor de Partij van de Arbeid een verkie zingsrede uit in zaal Hees, welke bijna geheel met belangstellenden gevuld was. Een eigenlijke „rede" is het niet geworden, het was meer een „praatje op het toneel". Het praatje op het to neel van onze oud-minister-president werd met grote aandacht gevolgd. Voor al in de kwestie „Indonesië" heeft prof. Schermerhorn een tikje van de sluier der moeilijkheden, voor de aanwezigen opgelicht. Zo ook van het economisch probleem, wat onze regering vele zor gen baart. Uitvoerig besprak prof. Schermer horn de weg van de Partij van de Arbeid in al die problemen, de vaste plannen der Partij, welke in de ogen der tegenpartij niet aanvaardbaar waren, maar van andere plannen van de tegenpartij zag of hoorde men weinig of niets. Wij menen met een kort overzicht over deze avond te mogen volstaan, temeer daar Prof. Schermerhorn in de omliggende gemeenten hetzelfde pro gramma naar voren heeft gebracht. Wij mogen wel opmerken dat er maar weinige sprekers zullen zijn als prof. Schermerhorn, die de diepte der pro blemen op zo'n hoogst eenvoudige en toch prettige wijze weet te raken en te uiten. Na de pauze werden door Prof. Schermerhorn enige mondelinge en schriftelijke vragen uitvoerig beant woord. Hierna sloot voorzitter Gaaijaard met de opwekking om bij de komende verkiezingen de Partij van de Arbeid te stemmen. De collecte, welke werd gehouden, bracht 21.20 op. Tijdens de bekende „Blauwe Week", welke steeds wordt gehouden tussen Hemelvaartsdag en Pinkster, zullen ook nu weer de plaatselijke geheelont houdersverenigingen uit ons dorp hun stem laten'horen tegen het gevaar van het steeds toenemende drankgebruik. De N.V., J.G.O.B. en A.N.G.O.B. or ganiseren op 6 Mei a.s. een grote pro- pagandatocht door de omliggende dor pen. Die dag zullen er 2500 kranten worden verspreid en tevens zal worden gecollecteerd voor het bekende blauwe bloempje. Aan de hoogste klas der Openbare Lagere School worden prijsraadsels uitgereikt. Laat een ieder dit goede werk steunen tot heil van de drankbestrijding in het algemeen. Zaterdag 1 Mei vierde de heer C. Goet zijn 25-jarig jubileum als direc teur van de Coöp. Maalderij. Hoewel aanvankelijk' getracht werd dit heugelijk feit „in stilte" te her denken, is het toch voor de jubilaris en z'n familie een onvergetelijke dag geworden. Reeds in de loop van de dag kwa men de „bloemetjes" binnen, w.o. van de Boerenleenbank, de Prins Maurits, het personeel van de Maalderij. Des avonds werd het feest ten huize van de jubilaris gevierd in tegenwoordig heid van het dagelijks bestuur en personeel met hun dames. Dé heer Kooij, voorzitter van de Coöp. Maalderij, heeft namens het be stuur en leden de jubilaris toegespro ken. Hij dankte de heer Goet voor al les, wat hij gedurende deze 25 jaar voor de Maalderij heeft gedaan. Ups en downs had de heer Goet medege maakt. maar steeds had hij van z'n uitstekende zakenkennis blijk gege ven, doch bovenal prees hij de jubila ris voor z'n grote nauwgezetheid en eerlijkheid, welke bij een directeur schap niet altijd aanwezig zijn. Na mens het bestuur overhandigde hij de heer Goet een enveloppe met inhoud, de wens uitsprekende dat hij nog ve le jaren zijn functie mocht waarne men. Het officiële gedeelte was voor bij en al spoedig kwamen de „stukjes" los, waarvan naar hartelust is genoten. Speciaal van de wens op rijm van de dochter Gré. Ook wij sluiten ons bij de vele gelukwensen aan en ny met volle moed op de vijftig jaren aan. Op Zondag 9 Mei zal ^Tiedorp's Ge mengd Koor een concert gaan geven in de Prins Maurits. Naast de koorzang zullen er ook enkele soli ten beste gegeven wor den o.a. uit de „Dollarprinses", „Dei- Geisha". Strauss enz. Het is onnodig te zeggen dat geen enkele Niedorper dit concert mag verzuimen te bezoe ken. De reeds genoemde werken, zeer zeker populair en bij u allen bekend door de radio, is een waarborg dat ons op gebied van zang iets moois te wachten staat. C.P.N. (DE WAARHEID). Op Zaterdag 8 Mei a.s. zal de C.P.N., afd. N. Niedorp, een Grote Openbare Vergadering houden in de zaal van Hees. Als spreker voor die avond is uitge nodigd het communistische Tweede Kamerlid Jan Haken. Als onderwerp heeft hij gekozen: „Welvaartsplan of Marshallplan". Evenals vorige jaar gaan ook .dit jaar de oudjes weer een reisje maken. De commissie heeft weer een tocht in elkaar gezet. Er zal een tocht per auto bus gemaakt worden naar Schiphol, vandaar naar Haarlem en via Over- veen, Bloemendaal en Westerveld weer terug. Zoals men ziet een reisje dat er zijn mag. Maar dat gaat niet zomaar. Aan een dergelijk uitstapje zijn onkosten verbonden. De commissie stelt zich vooi evenals vorige jaar weer met een intekenlijst bij de bewoners rond te gaan. Dus „Nieruppers" geeft met gulle hand om deze tocht mogelijk te maken. Ook giften in natura zijn hartelijk welkom. BIJEENKOMST NEDERLANDSE VERENIGING VOOR SEXUELE HERVORMING. Bovengenoemde vereniging, afd Alk maar, had vorige weelj een bijeenkomst belegd in de Prins Maurits met het doel om in N.Niedorp, O.Niedorp en Winkel een afdeling op te richten. Als spreekster trad op mevr. T. de HaanZwagerman uit Hoorn, hoofd bestuurslid van de Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming. Een twintigtal aanwezigen gaven van hun belangstelling blijk. Als onderwerp had mevr. T. de Haan Zwagerman gekozen „Heeft de mens recht op geluk". Uitvoerig heeft de spreekster uiteengezet, het doel en het ontstaan van deze vereniging. De wan orde op sexueel gebied is tijdens en na de oorlog schrikbarend toegenomen. Vooral bij de jeugd, zowel in de stad als ten plattelande. Als voorbeeld van de erbarmelijke toestanden op dit gebied gaf mevr. de Haan ^gn overzicht hoe het momenteel in Amsterdam gesteld was. Zo zijn 30 tot 50 der huwelij ken gedwongen. Uitvoerig behan delde de spreekster ook het sexuele gevoel van baby tot volwassen mens: Het was voor hen die nimmer op dit gebied z'n oor te luisteren had gelegd een leerzame avond. Na de pauze werd ielegenheid geboden tot het stellen van vragen. Aan het einde der avond werd een voorlopig bestuur voor de drie dor pen samengesteld en was de oprichting van een plaatselijke afdeling een feit geworden. DOKTERSDIENST OP HEMELVAARTSDAG De doktersdienst op Hemelvaartsdag wordt uitgeoefend door dr Van Gelder, telefoon 2027 NOORD-SCHARWOUDE. 4 Mei. 14000 kg. prei I 37—44, II 35—43; 10000 kg. rabarber 89.60; 8500 kg. rode kool 3445: 700 kg. gele afw. 9.70 12.80; 250 kg. vroege aardappelen 80; kleine 80. LANG. GROENTENCENTR.. 4 Mei. 1500 kg witlof f 85f 94; 3300 kg ra barber f 10—f 10.50; 360'kg prei f 39; 4,5 kg slabonen f 250. Toen gisteravond de heer Jac. v. d. Kommer als voorzitter van de Heilooër Middenstandsvereniging, kortweg de Hemi genaamd de jaarvergadering opende waren plrr een 40 belangstel lenden aanwezig Terecht betreurde spr. deze geringe opkomst, omdat het voor het bestuur daarom moeilijk is te peilen wat onder de leden gewenst en nodig geoordeeld moet worden De wegblijvers kunnen echter spijt heb ben, want de discussies die over ver schillende onderwerpen en zaken wer den gevoerd, waren zeer belangrijk. Bij de opening memoreerde spreker het overlijden van de heer W. Bruul, de administrateur van de Gemidza-krant. De heer Vennik, oud-burgemeester van Heiloo, is als diens opvolger be noemd. Het jaarverslag van de secre taris en de penningmeester werden on der applaus aanvaard. Uit het finan cieel verslag bleek, dat er in kas was 1289.36. Terecht merkte de voorzit ter op, dat een woord van lof de pen ningmeester niet mag worden onthou den voor zijn accuraat beheer. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat herkozen werden de heren J. A. de Groot en P. Spaans, terwijl in de plaats van de heer J. J. Korstanje, die zich niet herkiesbaar had gesteld en de heer P. Zeeman, wegens zijn ver trek, werden gekozen de heren A. Greeuw en Folkers de Jong. De bespreking van het huishoudelijk reglement werd met enkele aanmerkin gen en wijzigingen goedgekeurd. Beslo ten werd rechtsgeldigheid van de ver eniging aan te vragen. Evenzo ging het met het concept-ont werp reglement van de beide midden standsvereniging tër plaatse betreffen de het credietwezen. Uitvoerig werd dit besproken en uit alles bleek, dat t.z.t. het credietwezen weer urgent zal zijn. De heer v. Brussel zal worden voor gesteld als administrateur van dit bu reau op te treden. Daar dit voorstel nog slechts in con cept aanwezig was, zullen de leden een schriftelijke nadere uiteenzetting ont vangen in hoeverre deze aangelegen heid is gevorderd en zal moeten worden doorgevoerd. Het belangrijkste punt van de agenda was ongetwijfeld de bespreking om te komen tot het houden van een driedaag se tentoonstelling. Het bestuur had haar licht hier en daar reeds opgestoken en spoorde de leden aan, deze actie daad werkelijk te steunen. Ook de vergade ring bleek veel voor deze tentoonstel ling te gevoelen. Er werden geen halve maatregelen genomen. Besloten werd, dat uit het bestuur van de Hemi enkele comitéleden zullen zitting nemen en ge vraagd zal worden ditzelfde te doen bij de R.K. Middenstandsvereniging, op dat deze haar voorbereidende werk zaamheden kan aanvangen. De leden wacht met dit besluit in de a.s. Sep temberdagen een prachtige gelegenheid de bevolking te tonen wat de Heilooër middenstand kan aanbieden. De contributie over het lopende boek jaar werd vastgesteld op het bedrag van het vorig jaar. Hierna werd een korte pauze gehou den, waarna dr. Van Walbeek met zijn filmapparaat enkele prachtige filmpjes vertoonde. FURMEREND, 3 Mei 1948 Het aanbod op de grote voorjaarsmarkt bestond uit 788 stuks runderen, dit was het vorig jaar 1283 stuks Het was echter voor de handel wel goed, dat het aanbod niet groter was daar ook het bezoek van de kopers heel wat minder was De handel was verre van vlug In de vroegte zag men wel enige van de beste, die verkocht werden, maar later zag men in de geldekoeien wat meer leven komen, en werden deze nog wel aan de man gebracht Met de verse melkkoeien was het nog minder De vraagprijzen, die ook evenals voor de geldekoeien er niet min der op waren, hielden de enkele, die men zag, ook nog tegen en het zag er dan ook al reeds in de vroegte naar uit,' dat niet alles verkocht zou worden Voor de graskalveren was aardig vraag; dit ging vlugger dan met de stieren, die lang niet vlot van de hand gingen De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van f 450—f 850; geldekoeien van f 325—f 625; stieren van f 600—f 1250, graskalveren van f 180—f 275 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3820 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma Op de vooravond van de Be onderbroken, om onze gedacl te verwijlen bü ben, die in d hun leven voor de bevrijding het eigen binnenste. Zij was i taties, waarvan de indrukwek Ridderzaal als het ware als ei In zijn rede zeide de min.-pre dr Beel o.a.: Zich verheugend in zijn herwi vrijheid, herdenkt Nederland thans do derde maal de jaren van ramp en knechting, die deze gêneratii het einde van haar leven in het g gen gegrift zullen blijven. In de drie jaren, verstreken sino onvergetelijk ogenblik, waarop de van de vrijheid ons werd verkor heeft de stroom van ons volkslevei normale loop hernomen, deels oude, deels in door ons volk zelf g ven nieuwe beddingen. Nog zijn bij lange na de wonden geheeld, die het geweld van de o en de wreedheid van de bezetter i toebrachten. Nog zijn de huizen ta i waar iedere dag opnieuw een plaats de herinnering wakker h aan een verlies, dat nooit hersteld worden. Nog zijn er toestanden, die lijk blijven herinneren aan eenmaa leden onrecht, aan eenmaal gekoest doch niet verwezenlijkte idealen, di voortduring de aandacht van regc en volk blijven vragen. Het is langzamerhand gewoonte worden om over de idealen uit de van de bezetting slechts in termen aanvaarding te spreken, en in opzicht verdienen zij dit ook alle der uitzondering. Voor duizenden, 1 honderdduizenden vormden zij lichtpunt in de duisternis. Zonder idealen had het moreel van ons 5 het niet gehouden. Zij waren c scherpste geestelijke wapenen tegen bezetter. WELKE KOE! Dit verheft hen echter niet bo iedere critiek. Dit verbiedt hen te toetsen, zowel aan hun im lijke inhoud als aan het gebeuren ons land r i in de wereld na de vrijding. Integendeel. Wü zouden hoge mate aan gezond verstand tel schieten indien wij, nu het dagli van de vrijheid weer over ons lanc opgegaan, niet critisch zouden ond zoeken waarheen in de duisternis bezettingsjaren werd gekoerst. Een dergelijk onderzoek leert, dat de tijd der bezetting door sommi; voor idealen is gevochten, die wij thE met alle respect voor de moed hun; aanhangers in die jaren, toch t scherpste bestrijden, omdat zij onv draagzame idealen blijken te zijn, op gelijkgeschakeld handelen en di ken aansturen, die geen ruimte ti laten voor „afwijkingen" in welke ri< ting ook, die steunen op beginselen, c Van 9 tot en met 22 Mei zijn de vi gende bonnen geldig: bonkaarten ka, kb, kc 806. 361 Melk 5 liter melk. 363 Melk 7 liter melk. 366 Vlees 100 gram vlees. 367 Vlees 300 gram vlees. 388 369 Boter 250 gram boter of marg rine of 200 gram vet. 388 Algemeen 250 gram kaas of 312 gram korstloze kaas. 386 Algemeen 400 gram brood of rantsoen puddingpoeder, yermice] en dergelijke. 384 Algemeen 1600 gram brood. (geldig t.m. 15 Me 378 Reserve 800 gram brood. (geldig t.m. 15 Me 374 Reserve 200 gram kaas of 250 gra: korstloze kaas. 376 Reserve 400 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei bonkaarten kd, ke 806. 863 Melk 12 liter melk. 866, 867 Vlees 100 gram vlees. 868 Boter 250 gram boter of margarin of 200 gram vet. 869 Boter 125 gram boter of margarin of 100 gram vet. 888 Algemeen 100 gram kaas of 12 gram korstloze kaas. 886 Algemeen 400 gram brood c 1 rantsoen puddingpoeder, vermiceli en dergelijke. 884 Algemeen 400 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei 873 Reserve 400 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei bonkaarten za, zb, zc, zd, ze md, mf, mg, mh 806. (bijz. arbeid, a.S. moeders en zieken.) geldig zijn de bonnen van de strook E Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reed: °P Vrijdag 7 Mei worden gebruikt, met Uitzondering van de bonnen voor melk v'aarop eerst op Maandag 10 Mei mag borden gekocht.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6