Ons volk herdacht zijn doden Kabinetscrisis in verwacht België DE DOODSTRAF VOOR RAUTER Woensdag 5 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 106 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee minuien stilte ter bezinning DR. BEEL SPRAK IN DE RIDDERZAAL Nieuwe Bonnen Een schip met zwarte vloeitjes strandde Taak der tribunalen 1 Juni volbracht Koningin liep mee in stille tocht te Apeldoorn Nog steeds gebrek aan onderwijzers EEN CIVIELE STAAT VAN BELEG? Twee afgebroken partijen te Moskou WEERBERICHT PER HOOFD 200GRAM KRENTENBROOD Spaak wil aftreden Nationale Hoop BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberiohten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 16 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Op de vooravond van de Bevrijdingsdag, werd het leven van alle dag even onderbroken, om onze gedachten en onze harten de gelegenheid te geven te verwijlen bij hen, die in de verschrikkelijke oorlogsjaren het offer van hun leven voor de bevrijding gaven. Die herdenking uitte zich allereerst in het eigen binnenste. Zij was er voorts in tal van bijeenkomsten en manifes taties, waarvan de indrukwekkende nationale herdenking gistermiddag in de Ridderzaal als het ware als een synthese beschouwd mag worden. In zijn rede zeide de min.-president dr Beel o.a.: Zich verheugend in zijn herwonnen vrijheid, herdenkt Nederland thans voor do derde maal de jaren van rampspoed en knechting, die deze generatie tot het einde van haar leven in het geheu gen gegrift zullen blijven. In de drie jaren, verstreken sinds het onvergetelijk ogenblik, waarop de mare van de vrijheid ons werd verkondigd, heeft de stroom van ons volksleven zijn normale loop hernomen, deels in de oude, deels in door ons volk zelf gegra ven nieuwe beddingen. Nog zijn bij lange na de wonden met geheeld, die het geweld van de oorlog en de wreedheid van de bezetter ons toebrachten. Nog zijn de huizen talrijk, waar iedere dag opnieuw een lege plaats de herinnering wakker houdt aan een verlies, dat nooit hersteld kan worden. Nog zijn er toestanden, die pijn lijk blijven herinneren aan eenmaal ge leden onrecht, aan eenmaal gekoesterde doch niet verwezenlijkte idealen, die bij voortduring de aandacht van regering en volk blijven vragen. Het is langzamerhand gewoonte ge worden om over de idealen uit de tijd van de bezetting slechts in termen van aanvaarding te spreken, en in een opzicht verdienen zij dit ook alle zon der uitzondering. Voor duizenden, voor honderdduizenden vormden zij het lichtpunt in de duisternis. Zonder deze idealen had het moreel van ons volk het niet gehouden. Zij waren onze scherpste geestelijke wapenen tegen de hezetter. WELKE KOERS? Dit verheft hen echter niet boven iedere critiek. Dit verbiedt niet hen te toetsen, zowel aan hun inner lijke inhoud als aan het gebeuren in ons land r i in de wereld na de be vrijding. Integendeel. Wij zouden in hoge mate aan gezond verstand tekort schieten indien wij, nu het daglicht van de vrijheid weer over ons land is opgegaan, niet critisch zouden onder zoeken waarheen in de duisternis der bezettingsjaren werd gekoerst. Een dergelijk onderzoek leert, dat in de tijd der bezetting door sommigen voor idealen is gevochten, die wij thans, met alle respect voor de moed hunner aanhangers in die jaren, toch ten scherpste bestrijden, omdat zij onver draagzame idealen blijken te zijn, die op gelijkgeschakeld handelen en den ken aansturen, die geen ruimte toe laten voor „afwijkingen" in welke rich ting ook, die steunen op beginselen, die Van 9 tot en met 22 Mei zijn de vol gende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. Melk 5 liter melk. I Melk 7 liter melk. i Vlees 100 gram vlees. 367 Vlees 300 gram vlees. 368 369 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 388 Algemeen 250 gram kaas of 312'/i gram korstloze kaas. 386 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli en dergelijke. 384 Algemeen 1600 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei) 378 Reserve 800 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei) 374 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. j 376 Reserve 400 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei) BONKAARTEN KD, KE 806. 163 Melk 12 liter melk. 166, 867 Vlees 100 gram vlees. 168 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 189 Boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 188 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. '86 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli en dergelijke. '84 Algemeen 400 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei) 873 Reserve 400 gram brood. (geldig t.m. 15 Mei) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MG, MH 806. (BIJZ. ARBEID, A.S. MOEDERS EN ZIEKEN.) I Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds °P Vrijdag 7 Mei worden gebruikt, met "'tzondering van de bonnen voor melk, "aarop eerst op Maandag 10 Mei mag "orden gekocht. in wezen hetzelfde inhouden als de be ginselen van de overwonnen bezetter. Dat zijn de idealen, die slechts op de puinhopen van democratie en vrijheid hun verwezenlijking kunnen vinden. Dat ons volk zich hiervan afwendt en er zich des te scherper tegen kant naarmate zich elders hun ware inhoud duidelijker openbaart, betekent niet, dat het de-strijders niet waardeert, die in de tijd van de bezetting, toen iedere glinstering dankbaar voor licht werd aangezien, alles hebben gewaagd en alles hebben gegeven in het gemeen schappelijk verzet. Verre van dat: Hun blijve de eer, die zij verdienen. Hun idealen echter zijn onaanvaard baar, zoals in de drie jaren wereldge beuren na de bevrijding ten duidelijkste naar voren is getreden. TOETSING VAN HET BE REIKTE Het valt niet te ontkennen, dat de drie jaren arbeid die achter ons lig gen vruchten hebben afgeworpen op verschillende terreinen van het maat schappelijk en staatkundige leven. Ik moge u herinneren aan het herstel van onze vrijheden en van de organen, die deze vrijheden dragen, een herstel van onze vrije pers, ons vrije organisatie leven, onze vrije school en onze ver tegenwoordigende organen met hun vrije critiek en controle op hen, die met het regeringsbeleid en de uitvoering der wetten zijn belast. Ik moge u her inneren aan 't herstel vr.n onze sociale rechten en aan de geleidelijke opbouw van de sociale zekerht-id in ons vader land. Voorts aan de reële bijdragen, die Nederland heeft geleverd tot het herstel en de versterking van de samenwerking der volken in vredestijd, zowel in het kleine verband van de samenwerking met zijn naaste buurstaten, als in het grote verband van de wereld-organisa tie. Aan het onnoemelijk vele tenslotte, De gelukkige bezitter van het ple zierjacht „Albatros", de Nederlander Fakkers, wilde met dat jacht niet al leen plezier maken, maar ook zaken doen, In Antwerpen ontmoette hij de Fin Niska, een in de internationale smokkelhandel lang niet onervaren heer en het tweetal besloot, een som metje te beleggen in sigarettenvloei- jes. Negen en een half millioen vloei tjes werden gekocht, de firmanten stapten aan boord, gevolgd door een bemanning, bestaande uit. een kantoor bediende van het Franse ministerie van luchtvaart en diens geliefde, een Nederlander en een Belg, en de Alba tros zette koers naar het Noorden. De reis ging goed en zou misschien met een zeer voordelige transactie zijn bekroond, wanneer de Deense kust en de Deense douane-ambtenaren alles niet bedorven hadden. Voor die Deen se kust ging er iets mis met de ma chine, zodat de „Albatros" hulp moest vragen van een vissersboot. Die hielp het schip echter van de wal in de sloot, of, om het nauwkeuriger uit te druk ken, van de zee op het strand. En toen de „Albatros" eenmaal gestrand en dus machteloos was kwamen Deense dou ane-ambtenaren aan boord om te con stateren dat negen en een half mil lioen sigarettenvloeitjes een waarde van 400,000 Deense kronen aan invoer rechten vertegenwoordigen. De lading werd verzegeld, en toen de „Albatros" vlot was gekomen en de Deense haven Aalborg binnenliep, werd daar de la ding in beslag genomen en de beman ning gearresteerd. dat in de laatste drie jaren werd opge bouwd door ons bedrijfsleven, door onze sociale organisaties, door onze jeugdverenigingen en bovenal door die lichamen, die zo uitermate belangrijk werk hebben gedaan voor het herstel van het in de bezettingstijd maar al te zeer geschokte moreel van ons volk: de kerken. Dit alles mag tot dankbaarheid stem men, ook al werd bij lange na niet al het nagestreefde volledig bereikt. Ten slotte wees de minister-president op het belang van het begrip: vader land, de toetssteen van al ons handelen onder de bezetting. Hij waarschuwde voor een soort monopolisering van het goede vaderlanderschap voor zichzelf en de leden van zijn groep alleen. Het vaderland moet ons meer dan ooit ver enigen bij de heropbouw. Dr. Beel sprak de hoop uit, dat onder leiding van het Oranjehuis het vaderland weer in toenemende mate een plaats in het hart van ons volk en zijn werkers mag innemen. Gistermiddag veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te '*-Gra- venhage Hans Albin Ranter ter dood. Hem werd het recht van cassatie verleend. In een gespannen sfeer van gissin gen en allerhande geruchten inzake de uitspraak in de zaak-Rauter wachtte de volle zaal op de komst van het Hof. Enkele minuten na half twee opende de president, jhr. Van Meeu wen, de zitting. Hij ving aan met een beschouwing over de bevoegdheid van het Hof, waarbij het beroep van Rau- ter en diens verdediger, mr. Van Rij- ckevorsel op verschillende uitspraken van andere gerechtshoven en verdra gen bestreden werd, en vastgesteld werd, dat het Hof in deze zaak be voegd is vonnis te wijzen. De presi dent deelde vervolgens inede, dat hij afzag van voorlezing van het bewijs materiaal en ging dan over tot de overwegingen, die het Hof geleid had den bij het vaststellen van het von nis. Onder doodse stilte wendde de pre sident zich dan tot verdachte en ver klaarde: „Het Hof acht met eenparig heid van stemmen het tenlaste gelegde bewezen, behalve de invoering van de tweede distributiestamkaart wat het Hof niet bewezen acht". Vervolgens werden de verschillende punten van de tenlastelegging stuk voor stuk besproken. Onder doodse stilte verklaarde de president, dat het Hof de bewezen fei ten zo ernstig achtte, dat het de dood straf geboden acht. Uiterlijk onbewo gen hoorde Rauter dit vonnis aan. In de volle zaal verbrak een luid geroe zemoes de gespannen aandacht waar mee men een uur lang de voorlezing van de sententie gevolgd had. Midden daarin viel de klop van 's presidents hamer, als teken, dat de zitting geslo ten was. Rauter verliet, na nog het recht van cassatie verkregen te heb ben met een buiging naar het publiek de zaal. Verkiezingen op 6 Juli In afwijking met eerder gepubliceer de berichten, volgens welke de verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 7 Juli zouden wor den gehouden, schijnt thans vast te staan, dat deze zullen plaats vinden op Dinsdag 6 Juli a.s., aldus De Volks krant. Maandag is een De Havilland Tiger Moth, een lestoestel van de militaire vliegschool te Woensdrecht, even over de Belgische grens neergestort. Een foto van het wrak van het vliegtuig. Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van da commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot ophef fing van de bijzondere gerechtshoven, de bijzondere raad van cassatie en de tribunalen is het volgende ontleend: Met enkele leden is de minister van oordeel, dat het tijdstip van opheffing der bijzondere gerechtshoven en van de bijzondere raad van cassatie op dit moment nog niet is aangebroken, al ligt dit tijdstip in de zeer nabije toe komst. Daarom wordt voorgesteld de ze colleges op een nader bij Koninklijk Besluit te bepalen tijdstip op te heffen. Dit zal dan geschieden als de over schakeling naar de gewone rechterlijke macht zonder schade voor hun gewone werkzaamheden kan geschieden. Ten aanzien van de tribunalen kan reeds thans worden geconstateerd, dat zü op 1 Juni 1948 hun taak vrij wel zullen hebben volbracht. IN VERBAND MET HEMELVAARTS DAG ZAL HET EERSTVOLGEND NUMMER VAN ONS BLAD VRIJDAG A.S. VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. In de stille tocht, welke door Apel doorn trok, liep, temidden van andere deelnemers, ook onze Koningin mede, een versterkend voorbeeld voor hen, die mede gingen, ten beschaming voor zovelen, die reeds drie jaar na de be vrijding tonen, het offer, dat duizen den vaderlanders voor onze vrijheid brachten te zijn vergeten. Bij 't voor lopig monument voor de gevallenen, op het plein voor de Grote Kerk het doel van de tocht legde H. M., die vergezeld was van haar dame du palais, mevr. L. F. de Beaufort en haar adjudant Kapt. R. van Zinnicq Bergman, een krans neer, gevolgd door de burgemeester van Apeldoorn. De burgemeester van Vriezenveen deelde in de raadsvergadering van Za terdag nog mede, dat op een adverten tie voor het aanstellen van een onder wijzer te Vriezenveensewijk slechts twee sollicitaties waren binnen geko men. Een van deze sollicitanten is in middels in een krankzinnigengesticht terecht gekomen en de ander heeft el ders reeds een functie bij het onder wijs aanvaard. Met het aanstellen van 'n nieuwe onderwijzer moet nu eenvou dig gewacht worden op de candidaat- onderwijzers, die dit jaar hun eind examen aan de kweekscholen doen, want er zijn er niet meer, aldus de bur gemeester. De heren Romme, Van der Goes van Nriers, Schouten, Tilanus en Bierema hebben bij de Tweede Kamer een ini tiatiefvoorstel ingediend tot grondwets herziening, om het mogelijk te maken, dat in buitengewone omstandigheden, ter verzekering van de in- of uitwen dige veiligheid, bepaalde bevoegdheden voor de organen van burgerjijk gezag overgaan op andere organen van bur gerlijk gezag. Gisteravond werd de 20ste ronde van het wereld-schoaktournooi te Moskou gespeeld met de partijen EuweRes- hevsky en BotwinnikKeres. Beide partijen werden afgebroken, maar de stelling was voor Botwinnik en Res- hevsky gunstiger. Heden worden de afgebroken partijen uit de 19de en 20ste ronde gespeeld. De stand is nu: Botwinnik: 10 en 2 afgebroken partijen uit 16. Smyslov: 8 y- uit 16. Reshevsky: 71/i en 2 afge broken partijen uit 16. Keres: 7% en 1 afgebroken partij uit 16. Euwe: 3% en 1 afgebroken partij uit 16. Dreigende spoorwegstaking in Amerika Pogingen tot tussenkomst ter afwen ding van een staking van 190 duizend Amerikaanse spoorweglieden, welke tegen elf Mei is aangekondigd, heb ben tot nog toe gefaald. Frank Fou glas, de voorzitter van het college van bemiddelaars, verklaarde na een bij eenkomst met vertegenwoordigers van de spoorwegdirecties, dat er geen ver andering was gekomen in het stand punt van de werkgevers. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking met hier en daar een enkel buitje. Meest ma tige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. De hoeveelheid krenten en rozijnen, welke voor het bakken van krenten brood aan de bakkers beschikbaar wordt gesteld, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat de bevolking ongeveer 200 gram krenten brood per hoofd kan betrekken indien de bakker krentenbrood levert, waar in de helft van de grondstof bloem door krenten en rozijnen is vervangen. Zelfverzorgers van brood kunnen geen recht doen gelden op het betrek ken van krentenbrood. DE WAPENSTILSTANDSONDER HANDELINGEN IN PALESTINA Een woordvoerder van de Britse re gering heeft Dinsdagavond verklaard, dat de wapenstilstandsonderhandelin gen „bevredigende voortgang" von den. De Belgische premier, Paul Henri Spaak, heeft besloten af te treden, zo wordt van gezaghebbende zflde te Brussel vernomen. De socialistische Kamerfractie, die gisterochtend heeft vergaderd, heeft na de vergadering een communiqué uitgegegeven, waarin wordt ver klaard, dat zü zich niet kan vereni gen met het door de regering voor gestelde, inzake de subsidies aan het vrije technische onderwijs. Bij het verlaten van het parlement, na de vergadering van de socialis tische fractie, verklaarde Spaak: „Ik ben volkomen door mijn fractie ver slagen en bijgevolg zal ik de minis ters bijeenroepen". Naar Reuter van zeer bevoegde zijde verneemt, is de ontslagaanvrage van minster Spaak een kwestie ven wen. Reeds eerder werd gevreesd, dat de 75 jaar oude schoolstrijd de regering ten val zou kunnen brengen. Vrijdag j.l. werd door beide partijen van de Belgische coalitieregering in principe overeenstemming bereikt over een po litiek, ter regeling van de school kwestie. Spaak begaf zich van het parlement onmiddellijk naar het paleis van de Prins-Regent om de politieke situatie uiteen te zetten. Spaak's coalitieregering van socialis ten en katholieken beschikte over een meerderheid van 162 tegen 40 in de Kamer van Afgevaardigden, terwijl zij in de Senaat 138 leden achter zich had, tegenover een oppositie van 29. In politieke kringen meent men, dat de Prins-Regent het ontslag van Spaak niet zal aanvaarden teneinde de socia listische partij „in de gelegenheid te stellen haar oppositionele houding te herzien". In de wandelgangen van het parle ment heerste gistermiddag onthutst heid wat betreft de regeringstoestand. Blijkbaar werd Spaak verwacht, die lunchte met Ramadier, die op het ogenblik voor een bezoek in België verblijft. Bij aankomst had Spaak een vrij lang onderhoud met minister van Cau- welaert, voorzitter van de Kamer, eveneens met De Schrijver, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, en Rol ling, voorzitter van de Senaat. Algemeen wordt aangenomen, dat Spaak de kabinetsraad gisteravond na afloop van Kamer en Senaat zou bij eenroepen en de ministers dan zou verzoeken het ontslagschrijven van de regering te ondertekenen. VACANTIETOESLAG BAKKERSBEDRIJF De samenwerkende organisaties van wekgevers in het bakkersbedrijf heb ben besloten, evenals in 1947 hun leden te adviseren aan de werknemers in het bakkersbedrijf die recht hebben op 12 dagen vacantie, bij de vacantie een toe slag te^geven gelijk aan het loon over één week, zoals dit is vermeld achter de desbetreffende functie in de rege ling van arbeidsvoorwaarden voor het bakkersbedrijf en aan werknemers die minder dan 12 dagen vaoantie hebben een toeslag naar rata. MAAST het noodzakelijke van natio nale bezinning, moet de vlam van nationale hoop in onze harten trillen. Hoop, die wij na drie jaren met vele teleurstellingen en toch ook talrijke goede belevenissen, blijven koesteren. Deze hoop, dit verlangen naar schoner landschappen en stralender vergezich ten in het mensenleven zijn enkel» voorwaarden voor de vitaliteit van ieder mens en voor de levenskracht van elk volk. Worden de toevoerader» van hoop en verlangen afgesneden, dan verdort de menselijke geest en met die geest het lichaam. Was het niet die hoop, dat dieplig gende weten, welke ons heeft staande gehouden in de donkere dagen der be zettingsjaren? Al waren alle feiten tegen dat wat wij verwachtten, toch was dit mysterieuze, dat vertelde dat het eens beter zou worden, aanwezig. AI was de tunnel waardoor onze weg leidde donker en triest, al zagen we niet de flauwste schemering van licht, die wees op de overgang van duisternis naar vrije velden, toch gingen wij voorwaarts in het besef, dat plotseling misschien nog dat licht daar zou zijn. En werkelijk! De vijand werd ver dreven, de honger gestild, de angst af gewenteld, de benauwenis weggeno men. Op de morgen van de vijfde Mei 1945 werd het dundoek weer ontplooid en was heel Nederland één geweldige deinende zee van vlaggen. Het land was dol van vreugde. Jongens en meis jes rukten de gehate Duitse richting borden af; staken er de vlam in en dansten in dichte rijen om dit vreugde vuur dat was als een symbool. Het vreselijke was voorbij. En toen de dagen na die vijfde Mei elkaar op volgden, keerden velen terug uit ge vangenschap en slavernij. Zij vertelden over hen die bleven. Wij hoorden vreemde helse verhalen, waarvan de gruwelijke beestachtigheid slechts lang zaam tot ons doordrong. Totdat wij beseften van welke monsterachtige geesten wij waren verlost; totdat wij 'beseften tot welk een niveau mense lijke wezens zich kunnen verlagen. £N daar lag de weg weer voor ons. Tankvallen en versperringen wer den opgeruimd. De weg werd weer geëffend Hij lag uitnodigend voor ons. Zó betraden wij hem. Maar hoe verder wij liepen, hoe moeilijker de weg werd te gaan. Bijna onzichtbaar, maar steeds sterker stijgend liep de weg om boog. De bevrijde volkeren, die zich een idealistische toekomst droomden; die de weg betraden met de verzekeringen van Atlantic Charter en Yalta onder de arm, ontdekten al voortgaande, dat de schone droom steeds meer terugweek, dat het scherm van de werkelijke ver houdingen opgaande, andere beelden verborgDe hoop vervluchtigde en maakte plaats voor een uit de jongste ervaringen geboren angstpsychose Er zijn zeker redenen voor, maar moet men aan dit alles toegeven? Is het niet beter reëel te blijven, zijn ge voel voor werkelijkheidszin te bewa ren? Bevreesde mensen komen er niet. Vrees is de kanker voor de geest. Elk van ons persoonlijk en ons Volk als geheel heeft tot taak zijn juiste even wicht te houden in de storm, die nu weer over de wereld blaast. Wanneer men zich nog eens indenkt te staan op de morgen van die vijfde Mei of daarvoor en nog eens tracht de idealen, toen gekoesterd, van het over- gestoven zand te ontdoen, zal daaruit nieuwe kracht te putten zijn. Wanneer elke mens tracht zijn goede talenten te activeren; tracht zijn kleine wereld op te bouwen uit zuivere materialen; tracht niet zich zelf als standbeeld te verheffen, kan dat voor ons Volk een morele ruggegraat worden, die naast stoffelijke zaken uitgroeit tot een na tionale kracht van grote waarden. Wanneer men zich tijdens deze Be vrijdingsdag op die waarden richt (en nu eens niet zijn uren verdrinkt in een duffe danszaal) kan er iets geboren worden, dat onze hoop op nationaal herstel weer levend maajet. Kan het zo worden, dat nationale hoop op een nieuwe toekomst mag worden gekoes terd. En dat zal niet alleen voor dit Volk van betekenis zijn. AD INTERIM. Eerste Joodse postzegels in Palestina De Joden in Palestina hebben Dins dag hun eerste eigen postzegels uitge geven. Het is in feite een nieuwe uit gave van de zegels van het Joodse nationale fonds met overdruk van een kaartje der verdelingsgrenzen. De ze gels zijn nog alleen in Tel-Aviv ver krijgbaar. Op het 32 kilometer lange traject tussen Haifa en Hadera, door de streek der sinaasappelboomgaarden, heeft Dinsdag de eerste, geheel Joodse trein gereden, bestaande uit personen- en vrachtwagons, versierd met de zionis tische kleuren en toegejuicht door de mannen van de Haganah. STAKING METRO-PERSONEEL DUURT VOORT Het stakende personeel van de Pa- rijse Metro heeft gisteravond besloten dë staking, die thans vier dagen duurt en de metrodienst voor meer dan de helft heeft doen inkrimpen, voort te zetten.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1