Belgische kabinetscrisis een feit De Kaasmarkt heropend verdiept KITTY ZORA faalde in de finale VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 107 jke Stand herdenking Dirkshorn. Isvergadering Vrijdag 7 Mei 1948 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wederom een katholiek-socialistische coalitie DE SCHOENEN VAN DE BON Boodschap van Smuts aan Haags congres Botwinnik onbedreigd j*SBË Dr. Beel „De schouders er onder" WEERBERICHT Een noodlottige gelijkenis Draverijen te Alkmaar Al' van ouds drentelden de kopers en kijkers weer om de stapels waarvan vooral die met geoliede kaasjes een aantrekkelijk beeld vormden. Communist bedankt als lid van de raad Een drukke Hemelvaartsdag Ruim 1000 wandelaars bij stertocht naar Alkmaar Churchill in Nederland aangekomen De zaak Christiansen bileum, de Stichting steunen. Tenslotte vergadering twee rvan het éne (van >eoogde de Stichting t en het andere zich allen in de gemeente eringa). Het laatste D. schaakverenigingen isidie, want een des- iel van de heer He genomen. De post: t culturele jeugd- ogen van de raad len. ts stelde voor geen ten aan het instl- iaal werkster heeft lad reeds eerder ge il geschreeuw om r het voorstel werd ga vroeg Inzake het inig mogelijk met >tingen te werken, i werd. De heer Kal- neer actie van de tkering aan de heer ude achtte de heer Ook kantte spr. te hoog geraamde srmakelijkheldsbelas- voor de brandweer scussie goedgekeurd, ngde de heer He ld zal worden inge- ultaten der woning- ilitsing. Zulks werd heer J. Schoen met en als opzichter- meentewerken waa sluiting. ia E., dochter van Wagenaar. Pieter, laar en J. Groen. Y. vd Mey en E. de i P. M., zoon van J. eers. inglin, 77 jaar, wed. Elisabeth, 20 maan- ST. Bruyn. en: C. Langedijk en i. vd Vliet en M. ?ik en Dirkje vd de gevallenen her werden plechtige n in de kerken ge- Broek op Langen- igang langs enkele raden, waaraan ca. men. de herdenking bij 'fc met klokgelui. Met tte om acht uur de zitter van tiet Cen- de bedoeling der Hierna bracht Ad- ziek ten gehore en ging plaats. Door elhaas werden de nen genoemd ten n werd een krans gemeente. Voorts tl bloemen gelegd Oranje-comité, de g van de CPN, de gale werkers, fami- .enen en deputaties gen. amen o.a. diverse deel. Bij de plech- e o.a. op het ge- predikant uit de igenwoordigers der Opvallend was dat maar zeer weinig aren. Misschien zal r anders zijn. eente Harenkarspel ts avonds om zeven idering bijeen, punten van de een voorstel van kader van de eer- roting 1948 een be te bestemmen voor chting van het ge- door het vertrek ienst. Voorts nog k verlenen van ver sten voor bezoek hooi te Alkmaar en iclames hondenbe- d. HILVERSUM I 301 m. Nieuws berichten om 6, 8 en 10.45 uur. Nationaal pro gramma (Hilver sum I en II) 4.00 'ei. 5.00 Voor de 0 Omroep-Kamer- ig woorden, veel iespraak minister- 'annenkoor. 7.20 7.30 Alma Musica. leert. 9.00 Prijs- tomancers. 10.06 10.45 Nieuwsbe- )toe. 11.30 De [15 m. Nieuwsbe- 0.45 uur. Natio- s Hilversum I van STCRV. 8.05 Verbo- Radio-Feestkrant. 10.00 Prijs- omancers. 10.45 11.00 Taptoe. uziek. 1 voor Donderdag BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Woensdag heeft Spaak in de Bel gische Kamerzitting het aftreden van zijn kabinet bekend gemaakt. Aan het einde van de redevoering in de Kamer, tijdens welke hij een uiteenzetting gaf over het stand punt van de regering met betrekking tot het technisch onderwijs, verklaar de Spaak: „Indien de regeringsmeer derheid mij niet volgt, zal ik daaruit mijn conclusies trekken, daar ook de leden van de Socialistische Kamer fractie mij niet steunen, verzoek ik de president de Kamer te mogen verlaten". Hierna verliet Spaak, ver gezeld van de overige ministers, de zaai. Hij begaf zich onmiddellijk naar het paleis van de prins-regent om het ontslag der regering aan te bieden. Voor de zitting van de Belgische Kamer bestond zeer veel belangstel ling van de zijde van het publiek en alle tribunes waren tot de nok toe be zet. Gistermorgen heeft de Prins-Regent de heer Spaak en de heer Eyskeps in audiëntie ontvangen. Hoewel omtrent de resultaten van deze besprekingen nog niets bekend is, wordt uit door gaans goed ingelichte kringen verno men. dat de regent de heer Spaak verzocht heeft een nieuwe regering onder zijn leiding te vormen. Spaak zou dit aanbod evenwel van de hand hebben gewezen. De Prins-Regent zou hierop minister Eyskens met deze taak hebben belast. Het katholieke blad „La Libre Bel- gique" stelt vast dat de regeringscri sis in abnormale omstahdigheden is geboren als gevolg van de regering van het parlementaire politieke spel. Het blad betreurt het, dat de volks vertegenwoordigers niet in de gele genheid zijn gesteld tijdens een stem ming hun oordeel uit te spreken. Vol gens dit blad zal het nieuwe kabinet Het ministerie van economische zaken maakt bekend, dat per 7 Mei 1948 de distributievan schoenen is opgeheven. Alhoewel reeds gedu rende enige tijd de vraag naar schoe nen ver achter bleef bjj de produc tie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indien het plan Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grond- stoffenvoorziening in deze sector voldoende beveiligd, om tot deze opheffing over te gaan. Maarschalk Smuts heeft de volgende boodschap aan het Haags Congres ge zonden: „Ik doe U mijn beste wensen toeko men voor het welslagen van de con ferentie voor Europese eenheid. Er hangt zoveel van af voor de toekomst van Europa en de Westerse beschaving en ook voor een toekomstige stabiele en vredelievende wereldgemeenschap. Europa heeft eenheid nodig, zowel voor zichzelf als voor de wereld. Daarvan hangt zoveel af van datgene, waarnaar wij streven, waarvoor wij geleden heb ben en waarop wij hopen als wij aan een betere wereld denken. Het uur heeft geslagen in het onver biddelijke tijdsbestel en als wij het voorbij laten gaan zal de schaduw, die thans de vooruitzichten van de mens heid verduistert, nog dieper worden. 0r dit plechtige ogenblik van de ge schiedenis zijn de ogen der wereld ge richt op deze conferentie en, naar ik hoop, niet vergeefs". w.g. SMUTS. BOODSCHAP VAN AUSTRA LISCHE PREMIER. De Australische premier, Menzies, heeft het F ags Congres de volgende boodschap doen toekomen: ,Het versterkei van de democratische elementen in Europa is van vitaal be lang voor vrede en veiligheid in de we reld. Ik zal met grote sympathie en levendige hoop het werk gadeslaan van 0'w historische vergadering te Den Haag inzake de ee^veid van Europa, zonder welke de werkelijke vruchten öer bevrijding verloren kunnen gaan en he toekomst van millioenen mannen en vrouwen somber kah zijn". w.g R. G. MENZIES opnieuw gebaseerd zijn op een samen werking tussen katholieken en socia listen. Ook de neutrale „Soir" is van oor deel, dat de nieuwe regeringsformule nagenoeg gelijk aan de oude zal zijn. Het blad meent dat de nieuwe rege ring zich reeds de volgende week aan de beide Kamers kan voorstellen. Het liberale blad „La Dernière Heure" schrijft dat deze regeringscri sis geen oplossing betekent. „Indien de Katholieke Volkspartij met betrekking tot de onderwijsproblemen voet bij stuk houdt, dan zien wij niet in hoe deze uit elkaar gerukte coalitie weer geheeld kan worden". Het blad is van mening, dat zich een katholiek-socia listisch kabinet opdringt en betoogt in dit verband dat de liberalen een belangrijke rol in de oppositie van de regering kunnen spelen. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat de stelling, die de socialis ten tegenover de schoolkwestie in nemen, thans duidelijk afgebakend is en dat het van rechts afhangt of de regeringscrisis spoedig opgelost zal worden. Treinongeluk in Italië Bij een treinramp op de lijn Milaan— Varese zijn zeven personen om het leven gekomen, terwijl 15 andere zijn gewond. Een passagierstrein is op deze lijn in botsing gekomen met 3 goederen wagons, die in een tunnel tot stilstand waren gekomen nadat zij op drift wa ren geraakt. De partij EuweReshevsky uit de 20ste ronde werd zonder verder te spe len door Euwe opgegeven, terwijl de partij BotwinnikKeres uit dezelfde ronde na de 60ste zet een overwinning voor Botwinnik opleverde. Ook de par tij ReshevskyBotwinnik uit de 19e ronde eindigde in een zege voor Bot winnik. Na 48 zetten gaf Reshevsky op De resultaten van de partijen, ge speeld in de 21e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap luiden: SmyslovReshevsky afgebroken. EuweKeres 01, na 34 zetten. De stand luidt: 1. Botwinnik 12 uit 16; 2. en 3. Reshevsky en Smyslov beiden 81/, 1 afgebroken partij uit 17; 4. Keres 8'/! uit 17. 5. Euwe 3 uit 17. Winston Churchill is Donderdagavond per extra vliegtuig op hel vlieg veld Valkenburg bij Leiden aangekomen, vergezeld door zijn vrouw. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door Admiraal Helfrich. Hrj inspec teert de ere-wacht van mariniers. In het kader van de nationale feest dag heeft de minister-president dr. L. J. M. Beel voor de beide zenders van Hilversum een radiotoespraak gehou den waarin hij om. zeide: Thans, nu de Nederlandse driekleur wederom van onze huizen wappert, verheugen wij ons in de herwonnen vrijheid en richten wij onze blikken op de toekomst. Een toekomst, welke somtijds weinig hoopvol schijnt. Een wereld zonder vrede, een we reld vol spanningen, biedt, naar het lijkt, weinig gunstige perspectieven. Ook in eigen land rijzen telkens weer nieuwe moeilijkheden; moeilijkheden op schier alle levensterreinen en moe ten offers worden gevraagd, vele en grote. Wie zich echter niet beperkt tot een oppervlakkige beschouwing van het geen hij om zich heen ziet gebeuren, wie zich daarentegen verdiept in de geschiedenis der mensheid, zal zich door de stroom der acute wanordelijke gebeurtenissen niet laten meeslepen. Hij ziet temidden van dit alles toch verheugende perspectieven en weet, dat uit deze woelige na-oorlogse tijd ook iets goed geboren kan worden. Of dit zo zal zijn, ligt uiteindelijk in Godes hand, Of dit zo zal zijn, hangt mede af van anderen dan wij. Of dit zo zal zijn, hangt eveneens af van ons allen en van ieder onzer. Het is daarom, dat ik juist op deze dag een dringend beroep op U aUen meen te mogen doen, om met uw re gering uw schouders te zetten onder het werk, dat nu en in de naaste toe komst moet worden verricht. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: DROOG WEER. Droog weer, hoofdzakelijk in het Z.O. van het land nog vrij veel be wolking. Zwakke tot matige wind. Overwegend uit Noordelijke rich tingen. Iets hogere temperatuur dan gisteren. Michel Horger een slager uit Luxem burg werd onmiddellijk na de bevrij ding aangehouden en opgesloten. Hij werd ervan beschuldigd ettelijke Lu xemburgers om het leven te hebben ge bracht en hij was deswege reeds via Radio-Londen ter dood veroordeeld. Thans is de heer Horger, die intussen bijna vier jaar in 't gevang heeft door gebracht, door een bijzonder gerechts hof vrijgesproken. Het is n.l. gebleken dat er een vergissing in het spel is en de heer Horger de dubbelganger is van een zekere Souder, een in Luxemburg beruchte officier van de Gestapo. De heer Horger zal officieel in ere worden hersteld. VERGADERING PLAATSVERVAN GERS VOOR OOSTENRIJK AFGELAST. De vergadering van de plaatsvervan gers voor Oostenrijk, die heden moest plaats hebben, is afgelast op verzoek van de Russische afvaardiging, die geen reden hiervoor heeft opgegeven. Onder begunstiging van prachtig weer hadden op Hemelvaartsdag op het Gem. Sportpark te Alkmaar draverijen plaats georganiseerd door het Sportcomité „Vooruit". Er was goede belangstelling en de zeven nummers van het program ma werden op vlotte wijze afgewerkt. De deelname der paarden in de ver schillende nummers had groter kunnen zijn. De, eerste course was een mooie over winning voor Limbus, Heny's Gold won het tweede nummer de Waagprijs en J. M. v. d. Berg won met Larrikin onbedreigd de Victoriaprijs. Natuurlijk was de Houtprijs een draverij voor paar den die nog geen 6000 hadden gewon nen voor Louis Axkit die in tianden van W. Geersen weer uitstekend ging. Jose phine was een goede tweede. De Sin- gelprijs was een onverwachte overwin ning voor Koningin Draissise G., nadat diverse paarden de leiding hadden ge had en weer verloren. Karoline werd derdfe. In de Molenprijs dr. intern voor paarden, die 8000 of meer hebben ge wonnen, bewees Kitty Zora opnieuw haar klasse door een fraaie overwinning in 1.26 na een lange strijd met Heny's Gold. Tot slot een kortebaandraverij met 9 deelnemers, gelopen in 3 series van 3. Een bijzonderheid was zeker het falen van Kitty Zora in de finale. De gedetailleerde uitslagen waren: I. Kaasmarktprijs. Prijzendraverij voor paarden, die nog geen 300 hebben ge wonnen. Afstand 1700 meter, 8 deelne mers: 1. Limbus 1680 meter van J. Wa genaar, rijder-eig., tijd 2.37.4 (1.33.7); 2. Lord Toddington, 3. Lady Gregor. II. Waagprijs. Prijzendraverij intern. Afstand 2040 meter voor amateurrijders, 5 deeln.: 1. Heny's Gold 2060 m. van Stal D.H., rijder G. v. d. Wal, tijd 2.58.2 (1.26.5); 2. Gretha Trottan; 3. Jeanne d'Arc. IH. Victoriaprijs. Prijzendraverij voor 4-jarige paarden. Afstand 2040 m. 6 deel nemers. 1. Larrikin 2060 m. van J. A. Post, rijder J. M. v. d. Berg, tijd 3.10 (1.32.2); 2. Lord Gregor; 3. Lady Zora. TV. Houtprijs. Prijzendraverij voor paarden, die 2000 doch nog geen 6000 hebben gewonnen, 4 deelnemers. 1. Louis H.H.IJ.C. hockeykampioen van Nederland Door de 32-overwinning op Venlo is het heren-elftal van de Haagse hockey club HHYC kampioen van Nederland geworden. Met de wedstrijd Groningen Venlo nog te spelen, ziet de ranglijst er als volgt uit: HHYC 6 5 1 0 334 11 Venlo 5 3 0 2 18—8 6 DKS 6 1 2 3 6—17 4 Groningen 5 0 1 4 331 1 De vlaggen wapperen en de kaas wimpels, die zo lang buiten gebruik zijn geweest, hangen weer feestelijk uit de bovenramen van onze winkelhuizen. Zij ge,ven de stad een feestelijke aan blik, maar er moeten er nog veelmeer komen. De vreemdelingen die op Vrij dagmorgen onze wereldberoemde markt bezoeken, moeten door een haag van vlaggen en wimpels naar het Waag- plein geleid worden opdat ze al in de ware feeststemming zijn als ze de goudgele Edammertjes op stapels zien liggen. Voornamelijk het Waaggebouw is feestelijk in het rood-wit en blauw ge stoken en daar tussen prijkt een stand aard, welke de kaasdragers van Prins Bernhard ten geschenke hebben gekre gen en waarop zij heel trots zijn. Een officiële opening vond ditmaal niet plaats. Het was vandaag niet om woorden maar om kaas te doen en wat dat betreft kon men tevreden zijn, want de markt bood, wat de quantiteit betreft, een zeer bevredigende aanblik. In het Waaggebouw wachtte een grote verrassing in de vorm van een aantal bekoorlijke jonge dames in witte japonnetjes, die als van- ouds beschuit jes met kaas verkochten, zodat de vreemdelingen ons nationaal product niet alleen kunnen zien maar ook kunnen proeven. De mogelijkheid om hele kaasjes te kopen was beperkt tot hen, die met dollars kunnen betalen, doch men is erin geslaagd deze kwes tie op te lossen, zodat met ingang van volgende week alle buitenlanders kaas zullen kunnen kopen, ongeacht over welke soort deviezen zij beschikken. Er waren al weer heel wat vreem delingen op de been, al was het eer ste begin nog wat aarzelend. Gezel schappen Zwitsers en Denen om zwermden de kaasdragers, een aantal Franse kaas-importeurs kwamen een kijkje nemen. Amerikaanse soldaten waren druk in de weer met camera's en filmapparaten. Zelfs zagen wij een drietal Brits-Indische meisjes, die grote belangstelling hadden voor het gewoel op de markt. Een aantal amb tenaren van het Centraal Distributie kantoor was op deze eerste dag aan wezig, om zich te overtuigen van het feit, dat door medewerking van het C.D.K. een resultaat werd bereikt, dat er zijn mag, n.l. de beschuit met kaas. Verder viel op de frisse witte kle ding van de meisjes in het Waagge bouw, en zag men leden van de be drijfsgroep Zuivel en de directie van de A.N.V.V. uit Den Haag. Maar het belangrijkste bezoek was vandaag wel een gezelschap heren uit Londen, hoge functionarissen van de politie uit de Engelse metropool, t.w. Sir Harold Scott, hoofdcommissaris en Mr. R. M. Howe, het hoofd van de Londense recherche, beide van New Scotland Yard. Deze heren waren vergezeld van Baron v. Asch v. Wijok, de directeur-generaal van de Neder landse politie, terwijl de heer Dreeuws de commissaris van politie de heren rondleidde. De loco-burgemeester de heer G. van Slingerland en de gemeentesecretaris, Mr. R. Veendorp, kwamen op deze eer ste kaasmarkt eveneens een kijkje ne men. De aanvoer bedroeg 12 stapels fa- briekskaas, 74.per 50 kg; 1 stapel boerenkaas 72.50 per 50 kg. Totale aanvoer 25000 kg. DIERENBESCHERMING .Ter beschikking is een klein gladharig jachthondje, reu, zindelijk, rustig ka rakter, alleen geschikt voor rustig ge zin en een ruwharig type Bouvier, reu, 1 jaar oud, zindelijk, licht bruin, niet geschikt voor een boerderij. Adres inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. De heer J. A. M. Mulder, lid van de raad voor de C.P.N., heeft naar w\j vernemen bedankt voor het lidmaatschap van de raad, om dat hjj geen raadslid wil zijn als hij het vertrouwen van de raad mist. Naar wij vernemen, heeft hij in dit schrijven tevens medegedeeld, dat hfl nu ook wel genoopt zal zijn als lid der partij te bedanken. Opvolger op de lijst is thans de heer Torenvliet, die reeds vroeger als raadslid bedankt heeft. Naar ons ter ore kwam, zou deze genegen zijn de raadszetel thans te aanvaarden, omdat hij zich van de houding van de raad niets aantrekt. De ochtend van Hemelvaartsdag hield een' onverwachte belofte in: een strak-blauwe hemelkoepel spande zich over het land en het zonlicht schiep een weldadige warmte, die de kilte van vorige dagen verdreef. Onder deze gunstige weersomstan digheden heeft „Hemelvaart" zijn re putatie als uitgaansdag bij uitnemend heid ten voile gehandhaafd. Er. zijn gisteren, de babies en de grijsaards uitgezonderd, maar weinig Nederlan ders bij huis en haard gebleven. Met trein, touringcar, luxe wagen en fiets trok men er op uit en het feit, dat het Zondagsverbod voor motorrijtuigen voor deze dag buiten werking was ge steld, heeft er niet weinig toe bijge dragen, dat er van een record-drukte kon worden gesproken. Alkmaar en omgeving hebben hier in wèl hun aandeel gehad. De drave rijen vormden een trekpleister, een stertocht trok de wandelaars aan, het muziekconcours te Schoorl was het verzamelpunt van vele fanfare-enthou siasten uit de provincie en in Bergen leek het wel volop zomerseizoen, zelfs trokken reeds velen naar het strand en te Bergen aan Zee waren er zelfs reeds optimisten, die een duik namen in het zilte nat. Door café's en andere bedrijven, die zijn ingesteld op vreemdelingenver keer en reizigersvervoer, zijn goede zaken gemaakt en tot laat in de avond heerste er een gezellige bedrijvigheid. Begunstigd door schitterend weer hebben duizend 4 twaalfhonderd tip pelaars een goed geslaagde tocht go- maakt. Uit vele plaatsen van de pro vincie, o.a. Beverwijk, Zaandam, Hoorn Purmerend, Schagen, Den Helder en natuurlijk uit Alkmaar zelf (De Jeep, dé Kaaskoppen en Het Versleten Zooltje, RASA, Willibrordus-Stich- ting) waren deelnemers verschenen. Maar ook van buiten Noord-Holland kwamen er aan de start. We hoorden als zodanig noemen: Friesland, Den Haag, Delft en Rotterdam. Het par cours had een lengte van dertig km. en ging door een groot deel van de provincie. Hier en daar waren Rode Kruisposten gevestigd en hun aanwe zigheid bleek niet overbodig. 's Avonds werd in de finish-stad Alkmaar in het Gulden Vlies een re vue opgevoerd, getiteld „Na 't Paede- stanien". Deze revue, opgevoerd door een groep uit Hoorn, stond onder lei ding van mevr. de wed. Van Tongeren. Het geheel sloeg reuze in, ondanks 't feit, dat de revue lOjaa.r geleden reeds werd opgevoerd. Vermeld dient nog te worden, dat praktisch dezelfde spe lers als toen er aan deelnamen.... De oudste deelnemer uit Alkmaar was de vier en zeventig jarige heer Groen van de Omval. Van 16 t.m. 19 Juni a.s. zal te Alk maar de avond-vierdaagse worden gehouden. Zoals men weet wordt deze telkenjare gehouden over een parcours van 3 x 15 km. Voor dege nen, die op Zaterdag 19 Juni niet kunnen lopen, wordt daartoe gele genheid geboden op 15 Juni. Inschrij vingen mogelijk tot een week vóór de marsen, o.a. bij de heer G. Dil- ling, Fnidsen 50A. Wij vernamen voorts nog, dat de v.andelvereniging De Jeep met 15 deelnemers en -sters naar de Nijmeeg se Vierdaagse zal gaan. „Eén uur van uw tijd" Het Ringerspersoneel stelt 't loon van één uur besc'-ïkbaar, de directie geeft eenzelfde bedrag als door 't gezamen lijke personeel wordt opgebracht voor de „Stichting 1940'45". Naar we vernemen is dezelfde ge dragslijn vastgesteld door diverse oe- drijven en instellingen in Alkmaar en Omstreken. Axkit 2060 m. van J. C. Hofdijk, rijder W. H. Geersen, tijd 3.01.8 (1.27.4); 2. Jo sephine V.; 3. Hennie Rolls. V. Singelprijs. Prijzendraverij voor paarden die 300 maar nog geen 2000 hebben gewonnen. 7 deelnemers. Af stand 2040 meter: 1. Koningin Draisine G„ 2060 m„ van S. Bouma, rijder J. Vergay, tijd 3.07 (1.30.8); 2. Karei Dia mant; 3. Karoline. VI. Molenprijs. Prijzendraverij intern, voor paarden die 8000 of meer hebben gewonnen. 4 deelnemers. Afstand 2340 meter. 1. Kitty Zora 2320 m. van J. Wa genaar, rijder-eig., tijd 3.20.4 (1.26.4); 2. Heny's Gold; 3. Don Brewer. VII. Vooruitprjjs, draverij korte baan, 690800 meter, 9 deelnemers, le serie: J. Kitty Zora 57 sec.; 2e serie 1. Konin gin Draisine G. 1.03.2; 3e serie: 1. Kla- zina Axkitt 1.02.4; Finale: 1. Klazina Axkitt 720 meter van L. J. v. Harlingen, rijder W. H. Geersen, tijd 1.02.5; 2. Koningin Drsisi- re. Kitty Zora ingehouden. De volgende draverijen zullen gehou den worden op 27 Juni. Gistermiddag veertien minuten over zes streek op het vliegveld Valkenburg het vliegtuig neer, dat voor de tweede maal sinds de bevrijding Winston Chur chill in ons land bracht. Churchill werd vergezeld door zijn echtgenote, zijn zoon Randolph en zijn schoonzoon kapitein Soames, benevens Anthony Eden, die zich na de verwel koming enige ogenblikken met de auto riteiten onderhield, terwijl Churchill zelf in gezelschap van admiraal Helfrich en de commandant van het vliegveld officier-vlieger eerste klasse Zwaab de ere-wacht van het corps mariniers in specteerde. Na enkele ogenblikken te zamen met zijn medereizigers en de autoriteiten voor de fotografen te heb ben geposeerd en in enkele woorden zijn vreugde te hebben uitgesproken weer in Holland terug te zijn en te hopen, dat zijn arbeid hier zal mogen bijdragen tot het welzijn van de mensheid, vertrok ken de hoge gasten in snel tempo in de richting Den Haag. De traditionele si gaar was bij de gehele ceremonie pre sent. Vereniging van M.R.P. en R.P.F.? In een toespraak op de openings bijeenkomst van het Nationaal Congres van de Mouvement Republicain Popu laire, welke vier dagen zal duren, te Toulouse, heeft Maurice Schumann, de voorzitter van de partij, doen verstaan, dat zijn partij zou instemmen met een unie met de Rassemblement Du Peuple Francais van generaal De Gaulle, doch alleen ter ondersteuning van de huidige coalitieregering van Robert Schumann. Maurice Schumann noemde de RPF niet bij name. Zijn verklaring wordt opgevat als een antwoord op het be roep, dat vorige week door Rene Ple ven, de voormalige minister van De Gaulle, gedaan is ten gunste van een samengaan van de RPF met de partijen van de „derde macht" in een herziene regering-Schumann. Nederlandse tennisploeg leidt met 2-0 tegen Portugal Voor een verrassend groot aantal toe schouwers, ruim 2400 tennisliefhebbers vulden de tribunes van de METS-banen, heeft Nederland op de eerste dag van de Davis-cupwedstrijd NederlandPor tugal een 20-voorsprong genomen, v. Swol won de eerste partij met spreken de cijfers van Roquette 60, 63, 62, terwijl ook de tweede partij een snelle overwinning voor Nederland bracht. Met 62, 61, 61 had v. Meegeren te gen Riccardi een goed debuut in Davis- cup-tennis. Naar wij vernemen zal de openbare behandeling van de aanklacht tegen da voormalige „General der Flieger" Chris tiansen door het bijzondere gerechtshof te Arnhem op zijn vroegst in Juli ge schieden. Aanvankelijk was gemeld, dat deze zaak reeds in Mei aan de orde zou komen. METRO STAKING TEN EINDE. Gistermorgen is bekend gemaakt, dat de 6 dagen oude staking bij de Parijse Metro, die het verkeer voor een groot dee verlamde, 's middags zou worden beëindigd. De leden van het stakende autonome verbond van bestuurders der Metro hebben namelijk besloten weer aan het werk te gaan. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Mevrouw Marie Fraikin, oud 52 jaar, bracht gisteren een bezoek aan het graf van een harer verwanten te Verviers (België). Toen zij op het graf in gebed was verzonken, stortte plotseling het stenen kruis naar beneden, waardoor haar beide benen werden gebroken. NIEUWE AMERIKAANSE VOOR STELLEN INZAKE PALESTINA? Volgens welingelichte kringen te Bei- 10e. zullen de Ver Staten een wapen stilstand van 10 dagen in geheel Pales tina en verlenging van het Britse man daat van 15 Mei tot 25 Mei voorstellen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1