Europa moet stand houden in eigen glorie, betrouwen en deugd HET HUIS EUROPA Zaterdag 8 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45s,e Jaargans No' 109 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Opdat de kinderen de schatten van het ver leden en de glorie van de toekomst erven L' A 4Ml rf Churchill op hei Europees Congres WEERBERICHT De doodstraf voor v. d. Waals In Jeruzalem het vuren gestaakt r Zandlawine doodt twee personen De Belgische regeringscrisis De „Voiendam" weer thuis Militaire samenwerking met België 40 Landen steunen U.N.A.C, Roofoverval onder Belgisch Putte Ongeluk op Schiphol BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3920 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluiteno contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Klokke half drie begon gisteren In de Ridderzaal te 's-Gravenhage het „Congres van Europa" dat, naar woorden van deelnemers, de grondslag moet zijn voor federaal Europa, wellicht eerst voor een West-Europese federatie. De 700 afgevaardigden applaudisseerden btf de binnenkomst van Prinses Juliana en Prins Bernbard, die deze openingszitting bijwoonden. Ook Winston Churchill en verschillende andere bekende figuren als Paul van Zeeland en Ramadier werden hartelijk begroet. Tot de genodigden voor deze openingszitting behoorden minister-president Dr. L. J. M. Beel en de ministers Witteman, Lieftinck, Drees, Jonkman, Gotzen en Van Boetzelaer van Oosterhout. In zijn openingsrede heeft Mr. P. A. Kerstens medegedeeld, dat het Congres het zijn plicht achtte Churchill tot ere-voorzitter te benoemen op grond van t vele werk, dat hij voor de eenheid van Europa heeft gedaan. De heer Kerstens gaf daarop het woord aan Churchill. Na gewezen te hebben op hetgeen tot stand is gekomen sedert zijn re de in Zürich, zeide Churchill, dat al degenen, die hun beste krachten heb ben ingespannen, zoals de heren Bi- dault, Bevin, Spaak en generaal Mars hall, recht hebben zich tevreden te gevoelen over de gemaakte vooruit gang en reden om trots te zijn op hetgeen zij hebben tot stand gebracht. Dit is een beweging van volken en niet van partijen. Dit Congres mag er zich terecht op beroepen de stem van Europa te ver tegenwoordigen. Het is inderdaad tijd, dat deze stem klinkt temidden van de chaos en de inzinking, veroorzaakt door boosaardigen en gehaten uit het ver leden en temidden van de gevaren die in het heden besloten liggen en de hemel van de toekomst bewolken. Het is inderdaad treffend, dat het eerste congres van Europa In Neder land wordt gehouden, dat met zijn naburen in de Benelux reeds door zjjn voorbeelË leiding geeft. Voor de gastvrijheid van Nederland breng ik onze dank tot uitdrukking. In derdaad Benelux is tegelijkertijd een voorbeeld en een pionier voor onze onmiddellijke vooruitgang. Met betrekking tot Duitsland zeide Churchill: „Het is de grootse taak der overwinnende landen de Duitsers bij de hand te nemen en hen terug te voeren in de Europese familie". „Ik verwelkom daarom da Duitse delegatie, die wij hier in ons midden hebben uitgenodigd. Wij verwelkomen elk land, waar de regering behoort aan het volk en niet het volk aan de regering. „Het is niet de fout van hen, die thans hier vergaderd zijn, noch die van de regeringen, welke zijn inge schakeld in het plan-Marshall of in de Westerse Unie, allerminst echter die van de Verenigde Staten van Amerika dat de eenheid van Europa op dit ogenblik niet volledig kan zijn, Alle staten van Oost- en Zuid-Oost-Europa zijn gedwongen verre van ons te blij ven. Wij zien echter met vertrouwen de dag tegemoet, dat deze eenheid voltooid kan worden". Wij zijn hier in Den Haag bijeenge komen, om onze regeringen bij de schepping van een nieuw Europa te helpen. Wij moeten trachten door het leggen van banden de regionale eenheden tot stand te brengen en wij moeen met geduld en vertrouwen voorbereidingen trachten te treffen voor de dag, waar op er een effectieve wereldregering zal zijn, welk, steunt op de belangrijk ste groeperingen der mensheid. Daar om moet voor ons en voor allen, die in onze beschaving delen het wacht woord zijn. volhouden. VRIJ VAN VREES Ik ben van mening, dat na de twee de dertigjarige oorlog, die wij zo juist achter ons hebben, de mens heid een periode van rust behoeft en zoekt. President Roosevelt heeft ge sproken van de „vier vrijheden", maar de vrijheid, waar het thans het meest op aan komt, is de vrijheid van vrees". Waarom moeten al de hardwerkende gezinnen eerst zoals in het verleden worden gekweld door dynastieke en religieuze twisten, dan door nationa listische strevingen en tenslotte door ideologisch fanatisme? Waarom moe ten zij thans weer worden opgesteld en tegen elkander in strijd worden ge stort door verschillend geafficheerde vormen van totalitaire tyrannie, zij allen opgehitst door verdorven man nen, die hun eigen overheersing bou wen op de ellende en de onderdruk king van hun medemensen? Dat is de vraag, die wij hier moeten beantwoorden, de vraag, die wij hier misschien kunnen beantwoorden. Euro pa behoeft slechts zich te verheffen en stand te houden in zijn eigen glorie, betrouwen en deugd, om het hoofd tf kunnen bieden aan alle vormen van tyrannie, oud of modern, nazistisch of communistisch, en zulks dan met on overwinlijke kracht. Ik heb een hoge dunk van dit con gres". EEN EUROPESE ASSEMBLéE? De taak, die op dit congres voor ons ligt, is niet slechts de stem van Eu ropa te verheffen, van een Europa, Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: DROOG WEER. Droog weer met weinig bewol king. Moest matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Gistermiddag veroordeelde de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof de 35- jarige Anton van der Waals, voor malig S. D,-spion en verrader van tientallen illegalen, tot de dood straf. Even onbewogen als hij vijf dagen lang, gedurende de behandeling van zijn zaak de advocaat-fiscaal, zijn rech ters en de getuigen a charge heeft aan gehoord en zijn eigen verklaringen af legde, even emotieloos heeft Anton van der Waals terwijl hij schijnbaar volkomen op zijn gemak, voor het be- klaagdenhekje stond, zijn doodvonnis aangehoord. Met een kleine hoofdbe weging groette hij het Hof na het uit spreken van de doodstraf, waarna hij tussen twee parketwachters, tegen wie hij een opmerking maakte, de rechts zaal verliet. Het Hof was van oordeel, dat ver dachte tot een der hoogst gevaarlijke landsverraderlijke elementen gerekend kan worden, wiens radicale verwijde ring uit de samenleving alleen reeds het belang van de veiligheid van de staat onafwendbaar vordert en acht dan ook de oplegging van de doodstraf ge boden. Aan verdachte werd het recht van cassatie verleend, terwijl hem tevens de beide kiesrechten werden ontno men. DE STRIJD OM DE WERELDTITEL De partij Smyslov-Reshevsky, die in de 21ste ronde afgebroken werd, is gisteren -na de 73ste zet opnieuw af gebroken. Heden zal de partij voor de tweede meal hervat worden. verenigd gedurende deze enkele da gen. Wjj moeten hier en thans ko men tot een besluit, volgens het welk in de een of andere vorm een Europese Assemblée zal worden in gesteld, waardoor het die stem mo gelijk zal zijn zich voortdurend te doen horen, en zulks, naar wü ver trouwen, met steeds gunstiger ont vangst in alle vrij landen van dit wereldeel. Een hoge en plechtige verantwoor delijkheid rust op ons deze middag in dit congres van een naar wederge boorte strevend Europa. Indien wij ons verdeeldheid en onenigheid permitte- ïen door kleingeestigheid en geschil len in de kleine kring: indien wij te kort schieten in helderheid van blik, of in moed tot daden, dan zal een on schatbare gelegenheid voor altijd voor bij gaan. Maar als wij onze krachten verenigen en verenigd geluk en vriend schap nastreven en krachtig nastre ven de grote verwachtingen der mens heid, dan zal het wellicht mogelijk zijn, dat wij gezamenlijk een gelukki ger, zonniger tijdperk bereiken, waar in al de kleine kinderen, die thans opgroeien in deze getourmenteerde we reld, zichzelf niet zullen bevinden als de overwinnaars, of de overwonnenen in de wisselende triomphen van het ene land over het andere, maar als de erfgenamen van al de schatten van 't verleden en als de beheerders van al le wetenschap, alle overvloed en alle glorie van de toekomst". Verder spraken o.m. nog Paul van Zeeland en Ramadier. Aan het einde van deze zitting las voorzitter Paul Ramadier een resolutie voor, die een stemmig werd aanvaard. De tekst dezer resolutie luidt: „Aan het begin van zjjn werkzaam heden wenst het congres van Europa te verklaren, dat de door hem nage streefde doeleinden eerst volledig bereikt zullen zijn op de dag, dat geheel Europa verenigd en georgani seerd zal zjjn, Overwegende, dat zestien landen van dit ogenblik af van hun besluit tot samenwerking hebben doen blij ken, legt het congres er de nadruk op, dat deze groepering geen geslo ten geheel vormt. Het congres zendt alle volkeren een broederlijke groet. Met deze resolutie was de eerste al gemene vergadering van het congres van Europa ten einde. Door Britse bemiddeling is een wa penstilstand voor Jeruzalem tot stand gekomen. De Arabische toestemming werd medegedeeld in een officieel Brits communiqué uit Jericho, waar Cunningham, de Britse hoge commis saris voor Palestina, met Arabische leiders had geconfereerd. Onmiddellijk daarop is van Joodse zij de geantwoord door een woordvoerder van het Joodse bureau, die verklaarde: „Wij hebben reeds twee maandenlang gezegd dat wij, zodra de Arabieren het vuren in Jeruzalem staken, en elders, hetzelfde zullen doen". Er werd mede gedeeld, dat het hoofdkwartier van de Haganah te Jeruzalem Vrijdagavond aan alle manschappen van de Haganah in Jeruzalem bevel zou geven het vu ren te staken. Geen aparte bon voor krentenbrood Ten aanzien van het afleveren en betrekken van krentenbrood blijkt enig misverstand te bestaan. Krentenbrood kan betrokken en af geleverd worden op welke willekeurige geldige broodbon, respectievelijk keu zebon, waarop men brood wenst te ko pen. Het publiek kan geheel vrij be palen welke bon het voor het kopen van krentenbrood wil besteden. Bak kers mogen dus niet speciaal een keu zebon voor brood-gebak of brood-pud dingpoeder, vermicelli e.d. voor de af levering van een krentenbrood verlan gen. Een speciale „krentenbrood"-bon wordt niet aangewezen, aangezien de verstrekking van krentenbrood ge schiedt in het raam van de normale broodrantsoenering. Atoomcommissie acht verder werken nutteloos De commissie voor atoomenergie der V.N. heeft na 22 maanden arbeid aan een schema voor de internationale controle van de atoomenergie, gisteren aan de Veiligheidsraad gerapporteerd, dat het geen nut heeft de werkzaam heden voort te zetten als niet de Sov jet-Unie eerst bereid is samen te wer ken met de .wereldgemeenschap". Het rapport zal in de Veiligheids raad besproken worden en vervolgens in September aan de algemene verga dering worden voorgelegd. Van de 17 landen, die tot dusverre zitting heb ben gehad in de commissie, hebben al le op drie na het contröle-schema voor de atoom-energie, gebaseerd op het oorspronkelijke „plan van Baruch" goedgekeurd. Hebben bomen een hart? Volgens nauwkeurige waarne mingen van de botanicus Sir J. C. Bose te Calcutta, aldus de heer W. van Lelyveld van Cingels- nouck in de Vegetarische Bode, hebben ook bomen een hart, zij 't dan van heel andere structuur dan het menselijk hart, maar het klopt. Het bevindt zich in het weefsel vlak onder de bast en strekt zich misschien uit over de gehele oppervlakte. De geregelde werking van het plantenhart heeft Bose aangetoond door mid del van een cardiograaf Het rythme is erg langzaam. Tussen de grootste uitzetting en samen trekking verloopt ongeveer één minuut. Het plantenhart reageert op gelijke wijze als het mensen hart op een dosis coffëine of kampfer. Bekend is, dat oude bo men zich niet ongestraft laten verplaatsen. Bose echter verplant te oude bomen, nadat hij ze een choloroform-inspuiting had gege ven. Na het ontwaken uit de nar cose begonnen de bomen weer rustig te gedijen. Op Hemelvaartsdag zijn bij eeir zandafgraving onder Mook een man en een 15-jarige jongen door losge raakt zand bedolven. Beiden zijn ge stikt. Toen een groep verkenners van het St. Canisiuscollege te Nijmegen op de helling van een zandafgraving aan 't spelen was, raakte een grote sen ->1 zand los, die twee leiders en een jongen, bedolf. Men begon uit alle macht te graven en verloste beide leiders. De jongen was op een been na bevrijd, toen opnieuw een lawine van zand naar beneden kwam. Wim v. d. Akker werd voor de tweede keer bedolven, tegelijk met enkele van zijn helpers. Na nieuwe afgraving bleek, dat een dezer, de arbeider J. Wellens en de jongen gestikt waren. De Belgische prins-regent heeft de voorziter van de Senaat Rolin met een „beperkte informatieve opdracht" belast. Rolin, die de functie van kabi netsformateur van de hand heeft ge wezen, zal thans trachten de tegen stellingen, die o.a. bij de onderwijs kwestie en de koningskwestie tussen katholieken en socialisten bestaan, te verzachten. Hij heeft reeds bespre kingen gevoerd met de schrijver, voorzitter van de katholieke volks partij, en Segers van het katholieke werkliedenverbond. Verder heeft hij Max Buset, voorzitter van de socia listische partij, ontvangen. Lunshof afgetreden als hoofdredacteur van „Het Dagblad" (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de heer H A. Lunshof, hoofdredacteur van Het Dagblad, ontslag genomen uit deze functie. De heer Lunshof, die op het ogenblik wegens een tamelijk- ernsti ge ongesteldheid in Zutfen verblijft, zou wel het voornemen hebben om de redactionele leiding van De Nederlan der te blijven voeren. Eén defensie in Scandinavië? De eerste-ministers van Denemar ken, Noorwegen en Zweden zullen Zondag in Stockholm bijeenkomen om de mogelijkheden te bestuderen van een militaire samenwerking tusj sen de Scandinavische landen MAHATMA'GANOH! ö|2 Symbolisch voor de campagne, die in India gevoerd wordt tot het eren van de nagedachtenis van Mahatma Gandhi, is de uitgifte van een spe ciale postzegel, met de afbeelding van zijn portret en vermelding van zjjn geboortedatum en die van de dag van de moordaanslag. Mededelingen over de sterfgevallen Gistermorgen is het s.s. „Voiendam" met 676 passagiers, onder wie 377 vrouwen en kinderen en 47 KNIL-mi- litairen, te Rotterdam aangekomen. Zoals bekend zijn op dit schip tien van de vijftig babies tengevolge van maag-darm stoornissen overleden. De ziekte was volgens dr. Broekema te wijten aan het ontbreken van het be grip van hygiëne bij de passagiers en de verkeerde voeding, die vele moe ders hun kinderen gaven. Op een des betreffende vraag vertelde dr. Broeke ma, dat een paniek onder de passa giers tengevolge van de sterfgevallen dreigde, die echter door het energiek optreden van de gezagvoerder en de commandant van de vaste militaire staf kon worden onderdrukt. Door de pers werd aan de militaire autoriteiten gevraagd, of het mogelijk was om de ouders van de gestorven babies te spreken. Men deelde echter mede om omstreeks negen uur dat deze reeds per taxi waren ver trokken. Van loodspersoneel vernam de pers echter, dat het eerste ouder paar pas vijf minuten vóór tien ver trok. Men is er toen in geslaagd om verschillende ouders te spreken, en eensgezind waren deze van oordeel, dat de voeding van de militairen uit stekend was, doch niet voor de vrou wen en kinderen, en dat men alleen op doktersattest wat fruit kon ver krijgen voor de kinderen. De pers verzocht vóór het verlaten van de boot ook nog om een der an dere passagiers te mogen ondervragen. Toen een der militaire autoriteiten een der passagiers ging halen, kwam hij echter terug met de mededeling, dat geen der daartoe verzochte passa giers mededelingen wilde verstrekken, daar men de gebeurtenissen te droef vond om daar nog over te spreken. Op eigen initiatief hebben persverte genwoordigers nog enige passagiers gesproken die er geen enkel bezwaar te gen hadden, iets over deze reis te ver tellen. Kolonel de Fraiteur, minister van Landsverdediging van België, brengt 10 en 11 Mei een officieel bezoek aan zijn Nederlandse ambtgenoot, minister Fiévez. Dit bezoek wordt de bevesti ging van de tussen Nederland en Bel gië bereikte overeenstemming omtrent de meest volledige samenwerking op militair gebied in het kader der Vijf- mogendheden-overeenkomst. Deze sa menwerking strekt zich zowel uit op het gebied van de organisatie en het gebruik der strijdkrachten als op dat van de voorziening in materieel en het militair wetenschappelijk technisch onderzoek. De ondertekening van de overeen komst zal geschieden op kasteel Oud- Wassenaar en wordt besloten met een diner, waaraan waarschijnlijk ook Prins Bernhard zal aanzitten. (Van onze Haags redacteur) Het aantal landen waarin comité's gevestigd zijn tot steun aan UNAC, de oproep der Verenigde Naties ter le niging van de nood van het verwaar loosde kind, is thans tot 40 gestegen. Dit dank zij de oprichting van een co mité in Australië en in Bulgarije in laatstgenoemd land onder voorzit terschap van mevr. Resa Dimitrov, de echtgenote van de minister-president. De actie in Bulgarije is begonnen op 7 April, de Bulgaarse „Moederdag". Van de 25.000 pond sterling, die dit comité denkt te kunnen afdragen, zijn er reeds 17.000 bijeengebracht. Vijf gemaskerde bandieten zijn de zer dagen 's nachts binnengedrongen in de woning van de koopman Palings, te Putte, juist even over de Neder lands-Belgische grens. De bandieten, die het echtpaar P. in zijn slaap op schrikten, de vrouw zand in het ge laat wierpen, de man trachtten te wurgen en later met een mes zijn ge laat verwondden, maakten 190.000 fr. en een gouden horloge buit, welke zij zich door de vrouw des huizes had den laten aanwijzen. De Belgische po litie zowel als de Nederlandse Rijks politie zijn terstond een uitgebreid onderzoek begonnen. Men neemt aan, dat één of meer Nederlanders bij de brutale overval betrokken zijn. TWEE KINDEREN LEVEND VERBRAND Doordat kinderen met vuur speel den brak brand uit in een kippenhok te Helden-Panningen. Twee kinderen van vier jaar verloren hierbij het le ven. -De lijkjes werden totaal verkoold uit het puin te voorschijn gehaald. DEEDS vele malen werd door idea- listisch gestemde mensen het denkbeeld van een Verenigde Staten van Europa gekoesterd. Doch het bleven veelal klanken, die het oor en het gevoel streelden, maar nooit een bodem vonden, waaruit werkelijk aan dit ideaal gebouwd kan worden. Ter wijl pioniers uit alle delen van da wereld in de Verenigde Staten van Noord-Amerika snel en doeltreffend een machtig bouwwerk wisten op te richten, bleef het oude Europa niet slechts bij denkbeelden, doch sloeg tot twee maal toe een vreselijke vol- kerenstrijd de harten uiteen. Na de eerste wereldoorlog deinde een golf van pacifisme over de wereld. Men kan ze U nog wijzen: de monumenten in oude en nieuwe wereld, waarop de woorden gebeiteld werden: „Nooit meer oorlog". Grote groepen Franse en Duitse oudstrij ders gingen bij elkaar op bezoek en hielden zelfs in naam van de vrede eer. plechtige nachtwake op de uitge_ strekte velden met witte kruisen bij Verdun Wfl kennen ook alle het verloop van de geschiedenis. Na de tweede wereldoorlog scheen de desillusie volkomen. Het woord pacifisme werd niet meer vernomen. Men achtte dat een onheilspellend teken voor een nog somberder toe komst. De atoombom had zijn intrede gedaan. „Eén wereld of geen" werd de vlammende waarschuwing. Eén wereld werd het helaas niet en daar mede groeit de dreiging van dat atoomgevaar. /Maar vele Europese volkeren be seften, dat men toch de handen ineen moet slaan, dat men niet stuk voor stuk moet trachten zich uit de chaos te redden (indien dit mogelijk iou zijnEn zo ontstond mede door de politiek van Moskou in Oost- Europa en elders een hang naar in niger contact. Het Marshall-Plan stimuleerde dit. De Benelux droeg zijn zeer waardevol steentje daartoe bij. Het Pact van Brussel kwam tot stand en daarop weer voortborduren de, worden financiële en militaire be sprekingen gevoerd, die van grote waarde zullen kunnen zijn. Als het grote lek in deze opzet moet gezien. Worden de gevaarlflKe afzijdigheid van de Scandinavische landen. Dit is zeer betreurenswaardig en het zal noodzakelijk worden, dat de staatslieden van West-Europa zich tot deze landen wenden teneinde hen op hun negatieve houding te wijzen. QP INITIATIEF van de verschillen de groepen van Europese Federa listen wordt thans in Den Haag het Europa-Congres gehouden. Tientallen actieve en oudstaatslieden, ministers, volksvertegenwoordigers, kerkelijke afgevaardigden, mannen van kunst en wetenschap zijn hier tezamen ge_ komen om te zien, welke banden dé vrije volkeren van Europa binden; wat gedaan kan worden om van het in vele opzichten nog „Verdeelde Huis" één Huis te maken. De opzet van dit congres is ge groeid uit idealisme en harde nood zakelijkheid. Vele stemmen zullen gehoord worden. Mannen met on schatbare internationale ervaring zullen het woord voeren. Wij hopen, dat hun stemmen niet langs elkaar heen zullen gaan, maar zich zullen weten te paren tot een machtig koor, waarvan het geluid weerklank zal vinden in de harten van honderden millioenen Europeanen. Want ook de Volken zélf moeten eindelijk elkaar gaan begrijpen en elkaar gaan vertrouwen. Moge dit congres slagen, opdat het in aanbouw zijnde Huis der Vrije Volkeren weer iets hechter in de stei gers zal komen te staan. Want elke poging, die tot dit doel wordt onder nomen, verdient de belangstelling en de steun van een ieder, die verlangt naar en hoopt op een nieuwe toe komst voor ons werelddeel. AD INTERIM. -Gistermorgen is bij werkzaamheden, die door de afdeling Publieke Werken van de gemeente Amsterdam op Schip hol verricht worden aan een motor- proefbank, een ongeluk gebeurd, dat een dodelijke afloop had. De 26-jarige ir. H. C. Carstens uit Amsterdam kreeg bij het heien van palen, dat met een blok ijzer van plm. 30 ton geschiedde, dit blok ijzer op het hoofd en werd op slag gedood. Bijna 400.000 oudjes ont vangen „noodwet" Tengevolge van de snelle invoering van de noodwet ouderdomsvoorziening op 1 October 1947-was het niet moge lijk alle ouden van dagen onmiddel lijk in het genot van een uitkering te stellen. Op 1 April j.l. was de daar door ontstane achterstand echter weg gewerkt. Op die datum waren 285.487 uitkeringen toegekend tot een geza menlijk jaarbedrag van f 130.188.420 aan 98.915 echtparen, 121.147 alleen staande vrouwen en 65.425 alleenstaan de mannen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1