Ver. Staten hebben geen vijandelijke bedoelingen tegenover Sovjet-Unie Winston Churchill vertrokken Nederlandse rechter eist doodstraf tegen Duits sadist Woensdag 12 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaarsan2 No- 112 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wèl overtuigd, dat Moskou jongste staatsgrepen steunde De zaak Van der Waals en Mr. van der Starp Elke dag een pakje SPAAK VANDAAG WEER PREMIER? Amerikaans voorstel voor Jeruzalem Bijzondere Rechtspraak gaat verdwijnen Radiorede van H M. de Koningin Krentenbrood - perikelen Getuigen vertellen over zijn vreselijk optreden Twee doden bij ongeval in chemische fabriek Toenemend verkeer in Rotterdamse haven Engels dames-hockey-elftal in grootse vorm Lonen in de landbouw vanaf 1 Mei WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 Cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. President Truman heeft verklaard, dat het Amerikaanse verzoek aan Molo- tof om „behoorlijke en redelijke betrekkingen" tussen de beide landen „geen nieuwe richting in de Amerikaanse politiek betekende". Het doel van het verzoek is, aldus Truman, „het onmiskenbaar duidelijk te maken, dat de Ver. Staten geen' vijandige of agressieve bedoelingen met betrekking tot de Sovjet-Unie hebben". Uit de verklaring van de president bleek niet, of de door Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, op 4 Mei aangeboden nota zou kunnen worden gezien als een Amerikaans voorstel ter bespreking en regeling van de bestaande meningsverschillen tussen beide landen. De verklaring van Truman gaat voort: „Met betrekking tot de recente ge- dachtenwisseling tussen ambassadeur Bedell Smith en Molotof te Moskou is de regering van gevoelen, dat het met het oog op de aanvaarding van het E.R.P. (Marshall-plan) en de aanbevelingen aan het Congres inzake maatregelen op militair gebied belangrijk is, dat er geen misvatting en verwarring bij de Sovjet regering bestaat wat betreft het standpunt van de Amerikaanse regering". „De ambassadeur Smith werd derhalve opgedragen contact met Molotof te zoeken, teneinde de politiek en de bedoelingen van de V.S. jegens de Sovjet- Unie, met het oog op de aard van de jongste propaganda-verklaringen, zo duide lijk mogelijk uiteen te zetten." „De door ambassadeur Smith afge legde verklaring betekent geen nieuwe richting in de Amerikaanse politiek". „Zij was een herhaling van het Ame rikaanse standpunt, zoals het herhaalde malen tot uitdrukking is gekomen". AMERIKAANS ANTWOORD OP MOLOTOF'S VERKLARING. Washington. De Amerikaanse rege ring heeft op Molotof's verklaring inzake een bijeenkomst tussen de re gering der V. S. en de S. U. een ge detailleerd antwoord gepubliceerd in de vorm van een aanvullend com mentaar, dat Bedell Smith op 9 Mei aan Molotof heeft gegeven, toen deze het antwoord op de Amerikaanse nota indiende. Naar aanleiding van Molotof's op merking over „De ontwikkeling van de Amerikaanse bases, de omsinge- lingspolitiek en oorlogsbedreigingen" heeft Smith verklaard, dat de gehele geschiedenis der V. S. een weerleg ging vormt van enige verdenking, 'lat een politiek gevoerd wordt, die een agressieve oorlog in zich sluit. „Het aaneensluiten van de West-Europese landen", aldus Smith in zijn rapport aan het ministerie van buitenlandse zaken, dat een parafrase bevat van zijn aan Molotof gegeven commentaar, „de steun, die zij van de V. S. ont vangen, is een directe weerspiegeling van de vrees, die gerezen is tenge volge van de expansionistische poli tiek van de U.S.S.R." Bij de publicatie van de details van Smith's opmerkingen heeft het ministe rie zich onthouden van enig commen taar op het Sovjet-Russische voorste] tol hervatting der besprekingen tussen beide landen. Smith heeft in zijn ant woord aan Molotof onder meer nog verklaard: „De V.S. stellen prijs en begrijpen ten volle het verlangen en in derdaad de noodzakelijkheid van nauwe er vriendschappelijke betrekking'-n tussen de Sovjet-Unie en haar naburen, doch de feiten spreken voor zichzelf en ik ben volledig op de hoogte van de gebeurtenissen, die volgden op de aan vaarding door Tsjecho-Slowakije van de uitnodiging voor de conferentie over het Europese herstelprogramma te Parijs en de daarop volgende intrekking van deze aanvaarding tijdens het kort daar op gevolgde bezoek aan Moskou van Masaryk en Gottwald". Verder heeft Smith er d- nadruk op ^gelegd, dat de V. S. het communisme niet om zijn Marxistische ideologie be strijden, doch „louter en alleen, omdat wij bij herhaling gevallen hebben mee gemaakt, dat communistische minde ■- heden op onwettige wijze en tegen de wil van de meerderheid der bevolking aan de macht kwamen. De V. S. blijven overtuigd, dat deze staatsgrepen van een minderheid geheel onmogelijk zou den zijn geweest zonder de geestelijke en daadwerkelijke steun van de S.U." GEEN CONFERENTIE TUSSEN V.S. EN S.U.? In welingelichte diplomatieke krin gen te Washington heeft men uit be trouwbare bron de voorspelling verno men, dat de uitwisseling van nota's tus sen Molotof en Bedell Smith niet tor een conferentie tussen de V.S. en de S.U. zal leiden. Naar aanleiding van het desavoue- ment door Gaston van der Meerssche, chef van de „Dienst Wim" van de ver dediger van Van der Waals, mr. J. E van der Starp, ontvingen wij 'n schrij ven van ir. J. F. Overwijn te Dord recht, waarin deze mededeelt, dat mr. Van der Starp wel degelijk actief wer kend lid is geweest an zijn afdeling en in de periode van Februari 1943 tot 29 Juli 1943 zijn vertrouwensman in deze is geweest. Ir. Overwijn vervolgt dan: „Op 29 Juli 1943, toen onze organi satie gedeeltelijk werd opgerold, moest mr. Van der Starp onderduiken, heeft, teneinde ons te redden, een poging gedaan naar Engeland te komen en heeft zich, toen dit mislukte, bijzonder onderscheiden door zijn moedige po gingen ons te redden van de dood straf, door middel van generaal Chris tiansen. Na de bevrijding heeft mr. Van der Starp, hoewel hij zwaar fi nancieel verlies had geleden door zijn illegale werkzaamheden, geweigerd hiervoor enige vergoeding te ontvan gen. Eveneens heeft mr. Van der Starp mij verzocht zijn naam niet door te ge ven aan de chef dezer organisatie, daar hij in de tijd dat iedereen te recht of ten onrechte liep te pochen op zijn illegale heldendaden, met zijn eigen gedrag dienaangaande niet te koop wilde lopen. Het contact met Van der Meerssche inzake de procedure Anthonie van der Waals is over mij gelopen, zodat mr. Van der Starp met betrekking tot dien geheel afhanke lijk was van de mededeling, die ik hem hierover verstrekte". De brief besluit: „Gezien vele be sprekingen, die ik met mr. v. d. Starp over deze procedure heb ge voerd, stel ik er bijzonder prijs op u te verzekeren, dat uitsluitend vader landsliefde en zin voor rechtvaar digheid mr. v. d. Starp hebben be wogen deze zware procedure op zich te nemen". De 23-jarige Berlijner Heinrich Ozerwinski is door de politie aan gehouden wegens bedelarij per brief. In drie maanden tijd had deze jongeman meer dan 800 brie ven naar Amerika en andere lar.den gezonden met het verzoek hem een levensmiddelenpakket toe te zenden. Hij ontving er gemidy deld één per dag Ozerwinski beschikte over een kaartsysteem, waarin de namen van duizenden mogelijke schen kers voorkwamen en waarbij de kansen op een gift in percentages waren aangegeven. Voor deze uit buiting van de buitenlandse lief dadigheid hield hij er een secre taresse op na, die tien uur per dag werkte. De brieven, die hij bij elkaar fan taseerde, waren zodanig gesteld, dat zij ieders hart vertederden Zowel de Belgische katholieken als de socialisten hebben zich gisteravond in principe accoord verklaard met de modus vivendi. Hiermede is een be langrijke stap gedaan naar de oplos sing van de regeringscrisis. Overbodi ge technische scholen' zullen thans verdwijnen, terwijl de leerkrachten der erkende katholieke technische scholen beter gesalarieerd zullen wor den. Beide partijen hebben intussen de wens uitgesproken, dat Spaak eerste- minister blijft en deze zal zich moei lijk aan de aandrang kunnen onttrek ken, waar hij in het kader van het plan-Marshall besprekingen voert met Averell Harriman. Algemeen wordt in Brussel thans verwacht, dat Woens- dSg opnieuw een regering-Spaak zal worden gevormd, geheel dezelfde als de afgetredene. De executies in Griekenland Te Saloniki zijn zeven personen ter dood gebracht en te Trikala drie we gens deelneming aan de opstand in 1944. De Franse gezant te Athene heeft op last van zijn regering bij de Griekse minister van buitenlandse zaken en waarnemend minister van justitie, Tsaldaris, geprotesteerd tegen de exe cuties. Gevangen genomen guerillastrijders verklaren, dat de veertig kinderen, die men gewurgd op de berg Ghiona heeft gevonden, door hun eigen ouders zijn vermoord. Een groep medici is in de streek een onderzoek begonnen. In deze kringen wordt de onver wachte Sovjet-Russische publicatie van de verklaring van de Amerikaanse am bassadeur 1 uitgelegd als een poging om door een schending van het diplomatiek vertrouwen de V.S. in de ogen van de wereld de schijn te geven, dat zij een •poging van de S.U., de geschillen tussen beide landen bij te leggen, willen afwij zen. Alles wijst er op, dat Molotof's nota zorgvuldig door het ministerie van bui tenlandse zaken en Marshall met Tru man en het kabinet bestudeerd zal wor den, voordat enig bindend commentaar wordt gegeven of enige bijzondere ver plichting op zich wordt genomen. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft een speciale trustschaps- overeenkomst voor Jeruzalem voorge steld, waarbij de V.N. het volledig ge zag over de stad wordt gegeven. De regering van Jeruzalem zou om vatten een Hoge Commissaris en „zul ke organen van zelfbestuur als de Hoge Commissaris nodig acht". Deze organen zulle i worden gevormd in sa menwerking met de verschillende ge meenschappen te Jeruzalem. De door de Amerikanen voorgestelde regeling zou aflopen op 31 December 1949, ten zij de Algemene Vergadering anders beschikt. STRIJD WEER OPGELAAID Te middernacht is te Jeruzalem het vuren weer begonnen. In de voorstad Mekor Hayim in het zuidwesten van de stad werd met zwaar geschut ge schoten. Na vier dagen rust is de stad weer opgeschrikt door hetgeluid van schoten uit lichte wapens en mortieren. Volgens Joodse kringen zouden de Arabieren een aanval begonnen zijn. Italië heeft weer een President Einaudi is» gister gekozen als presi dent van Italië, met 508 stemmen te gen 320 voor Vittorio Orlando. Hij is voorstander van de particuliere onder nemingen en tegenstander van staats eigendom. De nieuwe president van Italië, die 74 jaar oud is, behoort tot Europa's bekendste economen, zo meldt Reuter nader. Hij is liberaal vice-premier en minister van Financiën geweest in het kabinet van De Gasperi. In 1945 is Emaudi door Koning Victor Emanuel tot senator benoemd. Gedurende het fascistische regiem bleef hij in functie ,en stemde geregeld tegen de fascisti sche wetgeving". Einaudi is tegen prij- zen-contröle maar acht controle op disconto-tarieven noodzakelijk. Ministers naar de Oost Naar het A.N.P. verneemt zullen de ministers mr. P. Lieftinck en L. Göt- zen zich onmiddellijk na Pinksteren naar Nederl. Oost Indië begeven, ten einde met de autoriteiten aldaar fi nanciële besprekingen te voeren. HAAGSE ELFTAL—ZWALUWEN 3-2. De gisteravond op Houtrust gespeel de wedstrijd tussen het Haagse elftal en een Zwaluwen-ploeg is met 32 door de Hagenaars gewonnen. Na de eerste helft leidden zij met 20. GENERAAL DE LATTRE DE TAS- SIGNY, die benoemd is tot Gene- raal-inspecteur van het Franse leger, de luchtmacht en de vloot. Men verwacht dat de generaal een groot aandeel zal nemen in de ont wikkeling van een Europees defensief systeem. Winston Churchill die gistermorgen, na de bijwoning van het Congres van Europa, van het vliegveld Valkenburg naar Noorwegen is vertrokken, heeft tijdens een rit naar het vliegveld een omweg gemaakt over Voorhout, waar hij de bloemenmozaieken in ogen schouw heeft genomen. Doordat dit be zoek aldaar was aangekondigd, had men in Voorhout een grootse hulde ge organiseerd. Bij het raadhuis werd Churchill, die vergezeld was van zijn echtgenote en zijn schoonzoon captain Christopher Soames, benevens van mevrouw Nicholls de echtgenote van de Britse ambassadeur in Nederland, verwelkomd door de burgemeester, de heer De Graaff en de voltallige ge meenteraad. Alle schoolkinderen van Voorhout hadden zich om het gemeentemozaiek opgesteld en brachten hem luide ova ties. Churchill heeft de mozaieken in de omgeving bezichtigd en zich met enig personen uit het talrijke publiek onderhouden, waarna hij zich, nadat hem sigaren en bloemen waren aange boden, per auto via Noordwijk naar Valkenburg begaf. Met zijn particulier vliegtuig verliet hij om ruim twaalf uur het vliegveld. Bij zijn aankomst in Oslo bereidde een grote menigte hem een hartelijke ontvangst. Gisteravond heeft de Eerste Kamer met 24 tegen 4 stemmen het Wets ontwerp tot opheffing van de Bij zondere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de Tribunalen aangenomen. Tegen stemden alleen 4 Christelijk-Historische afgevaar digden. De heer Wijers (KVP) betoogde dat zijn fractie het ontwerp steunt, daar het hier niets anders betreft dan een wijziging van de bestaande regeling. Een radicale opheffing zou rechtsonge lijkheid betekenen. De heer Polleman (CH) bestreed het onderwerp, daar het z.i. ongrondwet tig is, hetgeen minister Van Maarsse- veen niet vermocht in te zien. Tot besluit werd over het ontwerp gestemd met bovenvermeld resultaat. H. M. de Koningin zal heden 12 Mei om 17.30 uur een radiorede houden voor Nederland en de Over zeese Gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede uitgezonden worden over beide Hilversumse zenders. „Bakkerswereld" meldt het volgende: De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft bepaald, dat de prijs van het krentenbrood wordt gesteld op f 1 per brood van 800 gram. Voorts is bepaald dat het krenten brood ten minste 20 krenten, rozijnen of sucade moet bevatten. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat de hoeveelheid aan de bakkers gedistribueerde krenten en ro zijnen betrekkelijk gering is, zodat zjj hun klanten slechts mondjesmaat van krentenbrood kunnen voorzien. Algemeen heerst bij het publiek de opvatting, vooral veroorzaakt door de vage berichten in pers en radio gege^ ven, dat voor ieder 400 gram krenten brood beschikbaar is. Op een bon van 400 gram brood zal echter 400 gram krentenbrood betrokken kunnen wor den, mits dit krentenbrood bij de bak ker aanwezig is. De kleine hoeveelheid krenten welke de bakkerij ter beschikking gesteld wordt, laat niet toe, dat aan elke con sument 400 gram krentenbrood ver strekt kan worden. Gemeenteraad vraagt rattenvanger In Leuven kan het gebeuren, dat, wanneer U op het telegraafkantoor uw telegram opgeeft, er plotseling een grote rat over uw hand loopt. Dit is geen griezelig grapje, maar schijnt zich reeds in werkelijkheid te hebben voorgedaan. Sedert enkele dagen heerst er op dit telegraafkantoor namelijk een ware rattenplaag en de bedienden moeten voortdurend de lokalen met een ratten- verdelgend middel bespuiten om .de situatie enigszins meester te kunnen blijven. Hoe onhoudbaar de toestand is, blijkt wel uit het feit, dat het per soneel een klacht heeft ingediend en met staking heeft gedreigd, indien niet op korte termijn aan deze ratteninvasie een einde wordt gemaakt. Het publiek voelt ook niets voor de ratten en heeft zich bij het personeel aangeslo ten. De gemeenteraad van Leuven is thans op zoek naar een moderne uitga ve van de rattenvanger van Hameln. Monsters in brieven naar Ned. Indië Nu sinds 1 Januari j.l. weer mon sters per luchtpost naar Ned.-Indië kunnen worden verzonden, bestaat er geen bezwaar meer tegen dat, met in achtneming van enkele beperkende be palingen, monsters worden ingesloten in naar Ned.-Indië te verzenden brie ven. Ned. Stadionspel Jeugdgemeenschap Op 10 Juli a.s. zal de Nederlandse Jeugdgemeenschap ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin twee opvoeringen verzorgen van een spel in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Gisteren heeft het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de zaak be handeld tegen Wilhelm Friedrich Gerbsch, de eerste en mogelijk enige Duitser, die voor een Nederlandse rechtbank moet terechtstaan voor misdaden, die hjj tegenover Neder landers in Duitsland heeft bedreven. Deze 59-jarige Duitser, die afkomstig is uit Schwerin, is bewaker geweest in het „Arbeitserziehungslager" in Zöschen, een strafkamp, waarin zich arbeiders van verschillende nationa liteiten bevonden onder wie vele Nederlanders. Voor zijn beestachtig optreden in dit kamp eiste de procu reur-fiscaal, mr. C. van Rij, de dood straf tegen Gerbsch. „Ome Keesje". Het was een schriel mannetje, deze Duitser, die gistermorgen tegenover zijn Nederlandse rechters geplaatst werd. Een donker uiterlijk, de ogen diep in de kassen gelegen, een grote snor en een haarlok, die aan de vroe gere Führer van het derde rijk deed denken. De Nederlanders in het kamp noem den hem eenparig „Ome Keesje". De goedheid van karakter, die deze radio figuur beroemd heeft gemaakt, zijn deze onontwikkelde Duitsers echter niet eigen, evenmin als diens welspre kendheid. Volgens de dertien Neder landers, die tegen hem getuigden, was Gerbsch het prototype van de Duitse sadist. De gummiknuppel en de bulle pees hanteerden hij en zijn medebewa kers met het gemak en de veelvuldig heid als de ervaren kantoorbediende zijn pen. In vijf maanden stierven in Zöschen onder deze afgrijselijke be handeling 563 kampbewoners. Hoeveel daarvan door Gerbsch hand vielen is niet bekend. Enige van Gerbsch' mis daden evenwel zijn door in het kamp verblijvende Nederlanders gesigna leerd. Enige getuigen beschreven ter zit ting de mishandeling die een Amster dammer, bijgenaamd Piet de Kippen boer, van Gerbsch heeft moeten on dervinden. Deze Amsterdammer moest als straf voor een ontvluchtingspoging een volbeladen kruiwagen ettelijke malen in snel tempo tegen een heuvel opduwen. Als Piet niet verder kon bewerkte Gerbsch hem met zijn gum mistok, waar hij maar raken kon. Het eind* van de arbeidstijd behoedde de Amsterdammer ervoor doodgeslagen te worden, doch enige dagen later overleed hij toch aan de gevolgen van deze mishandeling. Andere getuigen vertelden de geschiedenis van Gerard Koch, een van de 563 slachtoffers van het Kamp Zöschen. Toen Gerbsch hem neergeslagen had zei hij tegen een der gevangenen: „Leg hem maar in een lijkkist, hij gaat toch dood". Dit is toen gebeurd en de kist is dichtgetim merd. Later, toen Gerbsch verdwenen was, hebben de Nederlanders de kist weer geopend en de nog levende Koch eruit gehaald. Vijf dagen later moesten zij hun ka meraad echter wederom en thans de finitief in de kist leggen. Een andere Nederlander had een gesprek opgevangen tussen Gerbsch en een medebewaker. Zij maakten een weddenschap, wie van hen het eerste een gevangene zou hebben doodgesla gen. Uitspraak is bepaald op 25 Mei Wereldkampioenschap schaken Voor de 23e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap te Mos kou werden gisteren de partijen SmyslofBotwinnik en Reshevsky Keres gespeeld. Beide werden remise, de eerste na 18 en de tweede na 27 zetten. Op Donderdag 13 Mei worden de partijen voor de 24e ronde gespeeld De stand is thans: Botwinnik 13 punten uit 18 partijen. Smyslof 10 uit 19; Reshevsky 9% uit 18 Keres 9% uit 19. Euwe 4 uit 18. Gistermiddag waren vier arbeiders in de productiewerkplaats van de N.V, Verenigde Chemische Fabrieken aan de IJseldijk te Rotterdam op een hoog te van negen meter bezig met het iso leren van een tweetal cyclonen, welke di en voor d<a gaszuivering bij het drogen van superfosfaat. Zij stonden daartoe op een planken hangstelling, welke met touwen aan katrollen hing. Omstreeks kwart over drie hoorden d* op de grond bezig zijnde arbeiders een hevig gekraak en angstkreten. De plan ken van de stelling braken, met het gevolg dat de vier arbeiders naar be neden stortten. Twee hunner, de 36- jarige P. Hoogland, wonende te Vlaar- dingen en de 17-jarige A. Kooyman, wonende te Rotterdam, waren er het ergst aan toe. Zij liepen een schedel- basisfractuur op en overleden nog voordat zij in een ziekenhuis konden worden opgenomen. De 24-jarige J. Hoogland, wonende te Bolnes, liep ernstige hoofd- en lichaamskwetsuren op, de 48-jarige P. Kief er, wonende te Rotterdam, bekwam een hersenschud ding. Beiden werden naar het zieken huis Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Het gebeurde verwekte in de fabriek begrijpelijkerwijze grote verslagenheid. In de Rotterdamse haven kwamen van 25 April tot en met 1 Mei 191 zee schepen binnen, tezamen metende 246.994 netto register tmn, tegen 94 schepen in dezelfde periode van het vorig jaar met 175.504 nrt. Onderschei den naar de landen van herkomst kwa men uit: België 11, Bulgarije 1, Dene marken 5, Duitsland 7, Finland 1, Frankrijk 10, Griekenland 1, Groot Brittanië en Ierland 81, Nederland 3, idem 11, Noorwegen 4, Polen 1, Por tugal 3, Spanje (Atl. Oceaan) 1, Zuid- Slavië 1, Zweden 13, Azië: Britse ge bieden 4, Irak, Japan, Koeweit en Ne derlandse gebieden ieder 1, Afrikai Egypte en Portugese gebieden ieder 1, Franse gebieden 2, Amerika: Argen tinië 3, Brazilië, Canada en Cuba ieder 2, Mexico, Nederlandse gebieden en Uruguay ieder 1, Ver. Staten 9. Bin nendoor uit Duitsland 1. Nieuw ge bouwd 3 schepen. WALES MET 7—1 VERSLAGEN. De wereldkampioene dameshockey heeft zich aangediend: het Engelse elftal, dat gisteren in de eerste ronde van het tournooi een volmaakte partij hockey speelde en Wales met 71 versloeg. Wales weerde zich dapper, speelde beter dan alle conti nentale ploegen tot dusver hebben gespeeld, maar het overwicht der En gelse dames was te groot. Een over macht, die aan de superioriteit der Brits-Indiërs in 1928 en 1936 deed denken. Met technisch en tactisch volmaakt spel, in zeer hoog tempo, hadden de Engelse dames reeds met de rust een 31 voorsprong veroverd. Ook in de tweede helft beheersten de Engelsen het terrein volkomen, al bleef het tegenspel van Wales zódanig, dat ook de Engelse defensie actief moest blij ven. EngelandWales was de laatste wedstrijd van de middag. Te voren had België met 21 in een Spaanse partij van Spanje gewonnen; had Frankrijk met moeite met 3—2 over Oostenrijk getriumfeerd en had Ier land met 41 verdiend, zij het ietwat geflatteerd, Amerika verslagen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Mei. Naar wij verne men heeft het College van Rijksbemid delaars ten aanzien van de lonen in de landbouw in Noord- en Zuid-Holland en in de Noord-Oost-Polder, alsmeda ten aanzien van de lonen der onge schoolden beslist, dat het loon der vak arbeiders kan worden gesteld op 80 cent per uur in de Wieringermeer en op 78 cent in de Noord-Oost-Polder. In het gebied, waar vóór 1 Mei het loon der vakarbeiders 67 cent bedroeg (gedeelte Zuid-Holland) kan dit loon worden gesteld op 70 cent per uur; in het gebied, waar vóór 1 Mei het loon der vakarbeiders 70 cent bedroeg (N.- Holland zonder Wieringermeer en een deel van Zuid-Holland) kan dit loon worden gesteld op 72 cent per uur. Het loon der ongeschoolden dient zodanig te worden bepaald, dat het verschil met het loon der vakarbeiders 4 cent be draagt. Weeroverzicht, geldig tot heden avond: NEVEL OF MIST. Op vele plaatsen in het land nevel of mist. Overdag nog enkele ver spreide buien. Meest zwakke tot matige wind. Ongeveer de nor male temperatuur voor de tijd van het jaar.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1