Centrale Veilingsver. „Warmenhuizen en Omstreken" DAMRUBRIEK Bergen. DE RAAD KEURT DE BEGROTING GOED Koedijk De burgemeester wordt geïnstalleerd Oudorp. Beraadslaging in verbrand gemeentehuis Noordschariüoade. Naco-conductrice krijgt een onueluk Zuid-Scharwoude Egmond aan Zee. Opening van het seizoen Burgerlijke Stand Lange dijk Burgerlijke Stand Langedijker Marktoverzicht Oudkarspel. Hoe men fefest gaat vieren Marktoverzicht Purmerend AGRARISCH NIEUWS Landbouwers en de Compensatietoeslag ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN Door de Centr. Veilingsver. werd Dinsdagmiddag een alg. vergadering belegd in de Moriaan te Warmenhui zen. Aanwezig waren o.a. de voor zitter van de de heer Kliffen en van de L.G.C. de heer de Boer. Voorts de heer Dragt van de Juri dische Voorlichtingsdienst en de ere leden Doekes en Notteman. De heer W. Dekker opende met enkele woorden van welkom tot de afgevaardigden. Aanwezig waren de afd. De Noord, de Noord-West, Groententeelt, Westfriesland, de L.T.B. Warmenhuizen en de L.T.B. Tuitjehorn en Ons Belang. De voorzitter deelde mede, dat de heer Ootjers van de Prov. Comm. \erhlnderd was. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter, dat er aanvankelijk in '47 een niet geheel ongegronde vrees bil de tuinders bestond, dat de afzet der producten wel eens moeilijkheden kon opleveren. Duitsland was en bieef gesloten en dat is voor de tuin bouw toch het belangrijkste afzetge bied. Door bijzondere omstandig heden was een en ander echter mee gelopen, zodat het jaar niet onbevre digend was. Met de rabarber was het echter slecht gegaan. Zo goed als alles was op't land gebleven. Met de vroege aardappe len ging het naar wens, vooral omdat door de grote belangstelling voor dit product de prijzenpolitiek der regering was doorbroken. De slabonen, die aanvankelijk het plukloon niet opbrachten, boekten aan het eind van het seizoen record-prij zen. Hoewel het er voor de wintergroen ten goed uitzag, deden zich door het aanhoudende zachte weer met name bij de gele kool ongedachte complicaties voor. Men trachtte hierin te voorzien door partijen uit de markt te nemen en deze maatregel bracht het beoogde ge volg. Bij de intrede van het winterweer werd de markt grager en zo konden op 6 Maart b.v. op één dag 35 wagens gele en 15 wagens rode kool geveild wor den. Export blijft een levensbehoefte voor de tuinbouw en daarom is destijds door het Centraal Bureau voorgesteld om de rekening aan de veiling met 1 pet. te verhogen ten einde fondsen te vormen ter stimulering van de uitvoer. Door het gesloten contract met Duitsland klemt dit probleem niet meer in die mate, maar blijft toch de aandacht vra gen. Spr. wees met nadruk op het „belas- tingspook". Nu de tuinders na jaren en jaren eindelijk weer uit de schulden ge raakt zijn, wordt een belasting geheven, die de mechanisatie der bedrijven zoal niet onmogelijk maakt, toch in het gedrang brengt. DE NUCHTERE CIJFERS. Na de opening sprak de voorzitter nog enige woorden van waardering tot öe heer Zwart, die het Centr. bestuur verliet en opgevolgd zal worden door de heer Paarlberg. De heer Zwart had 30 jaar de belangen der veiling behar tigd e.i spr. stelde voor hem tot ere-lid te benoemen. Met applaus stemde de vergadering met het voorstel in. Uit de rekening bleek o.rn.: opbrengst veilingsperc. 42476,04, onderhoud ge bouwen 1914.80, restitutie leden-aan voerders 7610,34, baggerwerk 7697,42. Uit de balans: gebouwen staan voor 10601.71 op papier, het leden-kapitaal bedraagt 3700, reservefonds 37478,30, de winst bedroeg tengevolge van kost bare voorzieningen 2107,14. De verde- l.ng hiervan werd vastgesteld als volgt: 4 pet. dividend van het kapitaal en de rest zal bij de reserve gevoegd worden. Namens de fin. comm. adviseerde de heer Kalf tot goedkeuring. Alzo beslo ten. Hierna kwam de begroting voor '48 ter sprake. Behoudens de post salaris sen enz., die met ca. 2400 verhoogd is, geeft deze begroting weinig verandering te zien. De afd. de Noord vroeg naar de reden van de verhoging bij de post salarissen. Deze stijging wordt veroor zaakt door in dienst-neming van een r.ieuwe beambte. De afd. de Noord drong voorts nog aan om enige reserves te kweken voor grote herstellingen, die ir. de toekomst nodig zullen zijn. De voorzitter zegde toe dit in overweging te zullen nemen. De afd. Groententeelt vroeg ophelde ring van de post: Verlies gele kool. De voorzitter verklaarde, dat het uit de markt nemen van gele kool voorraden een beduidend verlies had veroorzaakt, dat vergoed moet worden. WAT ER GEVEILD WERD Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Joh. de Groot, bleek, dat er de volgende hoeveelheden waren omgezet, andijvie 32 (10), bieten 38 (22), slabo nen 19 (25), groene kool 51 (10), rode kool 495 (614), gele kool 292 (326), witte kool 646 (598), peen 22 (15), uien 39 (32), witlof 6 bovendien vroege aardappelen 300 en late aardappelen 341 wagens. De opgegeven cijfers hebben betrekking op het aantal wagens van 10.000 kg, de tussenhaakjes geplaatste getallen geven de oogst van verleden jaar aan. De totale omzet beliep in geldwaarde ruim 2.9000.000, een voor deze veiling neg nooit bereikt bedrag. De inventarisaties laten veel te wen sen over en ook hier zal nog wel een voorbeeld gesteld moeten worden. De heer L. Doekes werd opgevolgd door de heer Blokdijk. De vereniging telt thans 64C leden. Hel baggerwerk werd voltooid en dit jaar dat andere verbete n- gen hun beslag zullen krijgen, o.a. de uitb -eiding van het parkeerterrein en de bouw van een emballageloods. De heer Dekker wees er op dat hij én in de openingsrede van de voor zitter èn in het jaarverslag enig ge luid over de poters niet gehoord had. MEN WIL EEN KOELHUIS. Door de afd. LTB Tuitjehorn was een verzoek ingediend om het Centr. bestuur een onderzoek te doen instel len naar de bouw van een koelhuis. De voorzitter verklaarde dat het be stuur daartoe wel genegen was. maar dat het graag meer bepaalde richtlijj nen aangegeven wenste te zien t.a.v. het gebruik. De vergadering stond algemeen op het standpunt, dat het allereerst voor de potersbewaring zou moeten dienen. De heer de Boer weès er op, dat te Wageningen thans proeven worden genomen met belichting, waarbij de heer Dragt verklaarde, dat er momen teel veel onderzoek op dit gebied verricht wordt, waarvan de resultaten echte nog niet vaststaan. Bovendien is de bouw van een modern koelh-is zeer kostbaar. De exploitatie-kosten zijn eveneens hoog. In Andijk heeft men daarvoor een oplossing gevonden door 's winters de p'oters te koelen en des zomers tulpplantgoed stoken in één en hetzelfde gebouw. Na een uitvoerige discussie zegde de voorzitter toe dat het bestuur een r en ander zal nagaan. WIE ER AAN HET WOOK1) KWAMEN Nadat de heer Dragt een causerie had gehouden over de juridische bedrijfs-voor- lichting, kwam men aan de rondvraag Door de heer Zwart werd dank gebracht voor zijn benoeming tot ere-lid Spreker gaf een overzicht van hetgeen in 30 jaar gepresteerd was De LTB Tuitjehorn drong aan op een dagelijks» veiling De voorzitter erkende dit jaar het seizoen wat te vlug te hebben afgesloten en beloofde dat dit niet meer zal voor komen Dezelfde afdeling vroeg of het niet mo gelijk was de toevoersloten te verbete ren, vooral de z g draai bij Gutter De voorzitter wees op de grote kosten, die ca f 15,000,— zullen belopen, maar ten slotte kwam men overeen, aan een en ander aandacht te zullen schenken Nadat gewezen was op de late aan bieding der liggeld-kwitanties en de vraag gesteld was of de fusthuur niet per drie maanden verrekend zou kunnen wor den en de voorzitter geantwoord had, dat het gewicht der bossen rabarber in derdaad bij voorschrift is vastgesteld, vroeg de heer Mink of het juist was, dat de standsorganisaties het Centraal Bureau trachten te ondergraven De voorzitter antwoordde hierop, dat d,t gijns inziens niet het geval is, maat niet onmogelijk is het standpunt derslands- organisatles, dat het Centraal Bureau wat al te veel invloed heefl Maar het is nodig, dat het Centraal Bureau grote bevoegdheden heeft, want dat is een ver eiste om de afzet der producten te kun nen stimuleren De L T B Warmenhuizen verklaarde zich voor afschaffing der liggelden, waarvan de voorzitter niet veel goede dingen ver wachtte llit het Centraal Bestuur zelf rees ten slotte een vraag naar de conractuele voorwaarden, waarop de poters zullen wor den afgezet Hierin wordt door het Cen traal Bureau gewerkt Nadat nog enkele sprekers het woord gevoerd hadden, o a de heer Kliffen, volgde sluiting De Raad kwam Dinsdagmiddag in open bare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester ds W Huygens Op deze zomerse dag verdiepten de vroede vaderen zich in de met cijfers ge vulde papieren, om te overleggen hoe zij het best de eindjes aan eikaar konden knopen voor de 8418 zieltjes tellende huis houding Niet minder dan f 788,201,38 werd er nodig geacht Gerekend werd op een algemene uitkering uit het gem. fonds van f 113,847,93 en een bijzondere uitkering van f 47,300, Bij Hoofdstuk II van de begroting deelde de voorzitter medet dat de heer Rogge veen, directeur van gemeentewerken, was afgekeurd en binnenkort zijn ontslag aan vrage tegemoet gezien kon worden Bij Volkshuisvesting werd, naar aanlei ding van het verzoek om bij het treffen van voorzieningen ten behoeve van de huisvesting, niet te karig te zijn, opge merkt, dat Bergen één van de duurs„e gemeenten is, wat geen verwondering hoefde te weken, als men bedacht, dat in deze pénsionplaats de keuze beperkt is Het Hoofdstuk Openbare Werken gaf één der leden aanleiding er op te wijzen dat de Eeuwigelaan het vervoer niet meer kan verwerken In de toekomst za» er, «venals in Schoorl, een zuiverings-instal latie moeten komen voor het onschade lijk maken van het door de riolen afge voerde vocht Bij een volgend hoofdstuk kwam het Clubhuis van de Berger IJssportvereniging ter sprake: zou het in verband met het nijpend te kort aan woonruimte geen aanbeveling verdienen dit om te bouwen tot een paar woningen? BIJ S V zou desnoods een tent kunnen huren Met de voorgestelde plannen tot aan» stelling van een maatschappelijk werkster in aamenwerking met Egmor<df tcon een der leden zich niet verenigen: zijns in ziens had Bergen daaraan geen behoefte Het voorstel werd warm verdedigd dooi de heer Den Das en de voorzitter, die beiden wezen op het grote nut Bij het Hoofdstuk GEB deelde de voorzitter mede, dat :ïe strijd nog niet beslist was Erkennende, dat het bedrijf niet was, wat het moest zijn, en dat modernisering heel. wat zou kosten meen de het gemeentebestuur toch te moeten blijven aandringen op behoud Bedoeling la zoetjes aan om te bouwen tot 220 Volt Bij Woningbedrijf drong één der leder, er op aan bij het onderhoud zoveel mo gelijk rekening te houden met de be vvoners Ten slotte werd de begroting, die in de gewone dienst sloot met f 788,201,38 zon der hoofdelijke stemming aangenomen De soldaten van het regimient „The Highland Light Infantry" zijn de laatste Britse militairen in Jeruzalem. De Armeense priester voor het klooster heeft de soldaten geadopteerd en noemt hen zijn pleegkinderen. De Raad der gemeente zal Dinsdag 18 Mei a s des middags te 3 uur vergaderen ter installatie van de nieuwe burgemees ter, de heer C J Schellinger Bij de opening van de gisteravond gehoulen raadsvergadering waarbij de heer Visser wegens ziekte afwezig was, richtte burgemeeter Bakker aller eerst woorden van lof en hulde tot de brandweer van Oudorp, die zich de laatste tijd zo kranig weerde, en aan vie het te danken is, dat de vergade ringen nog in het raadszaaltje kunnen plaats vinden. Dat een groot gedeelte van het raadhuis behouden is geble ven, is slechts aan het optreden van de brandweer te danken geweest. Een agenda van acht punten werd vervolgens in snel tempo afgewerkt. Nu goedkeuring der notulen werd een begrotingswijziging 1948 aangenomen, die nodig was met het oog op beno digde eredieten. De heer Kruize ver enigde vijf stemmen op zich bij de verr kiezing tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, tegen de heer Wognum één. In plaats van de lieer Uitenboo- gaard werd dus de heer Kruize geko zen. Enige discussie ontspon zich rond 't herstel van het raadhuis. Hiervoor is n.l. geen aanbesteding gehouden, doch pan twee aannemers werd prijsopgave gevraagd, waarbij de firma Staa voor f 5518 inschreef en de firma Buis voor f 4230. Waar het vermoeden bestond dat eerstgenoemde van mening was. alleen te zijn. viel dit prijsverschil te meer op. Zowel de heer Buisman als de heer Uitenboogaard waren het met het beleid niet eens en wensten in den vervolge openbare aanbesteding. Zon der stemming werd besloten, voor taan aan te besteden, zodra bouwsom- ven van boven de f 2000 in het ge ding zijn. WONINGSPLITSING Een ingekomen circulaire betreffen de subsidies inzake woningsplitsing en woningverbetering maakte een onder werp van bespreking uit', 40 pet. van de kosten wordt door de eigenaar ge dragen, 45 pet. door het rijk en 15 pet- door de gemeente. Deze bepaling geldt alleen voor. 1948. Waar Oudorp 25 of 30 krotwoningen telt. werd aangedron gen op toepassing vad do verbeterin gen Richtlijnen van de minister van Bin nenlandse Zaken over de wijziging der salarisverordening van het gemeente- personeel werd conform aanvaard De pensioenbijdrage vermindert, van 4'/; tol 2 pet., de 5 pet. ongehuwdenaftrek vervalt.. CONVERSIE OBLIGATIES Besloten werd een belegging, afkom stig uit het voormalig GEB. groot f 6500 en belegd in obligaties 33'/-• pet. 1938, te converteren in de nieuwe 3VS pet. Staatslening 1948. Niemand van de aanwezigen had hier tegen be zwaar. zodat het voorstel zonder stem ming werd aangenomen. HONDENBELASTING Van verschillende zijden waren re clames tegen de hondenbelasting bin nengekomen. De een zag zijn hond raar de ..gaskast" brengen en vroeg daarom ontheffing van een gedeglte der penningen, een ander had een hond te logeren en werd juist toen gecontroleerd, een derde weer had 'n hond in bezit, die op een leeftijd van zestien weken stierf en nog te jong was, om de gemeentelijke kas al te helpen spekken. Aan al deze hon denliefhebbers werd gehele of ge deeltelijke ontheffing toegestaan. Tot besluit volgde de gebruikelijke rondvraag, waarbij de heren Buren en Groot opmerkingen maakten over de brandweer. De eerste achtte de druk op de waterleiding te laag, en de heer Groot verzocht de brandputten te on derhouden, waaraan z.i. nog wel eens iets ontbreekt. Doordat een bus gistermorgen plot seling moest remmen, werd de con ductrice door de schok met haar hoofd tegen een deurpost geslagen Het kwam zo ongelukkig aan, dat het slachtoffer met een hersenschud ding naar liet ziekenhuis moest wor den vervoerd. „Kunst na arbeid" heeft succes Het corps Kunst na Arbeid heeft op het concours van de West-Friese Bond een goed figuur geslagen. Het slaagde er n.l. in om in de ere-afd. fanfare de eerste prijs te behalen met 379 punten, zodat het met het hoogste aantal ging strijken. In de erewedstrtjd werd bovendien nog op de 2e prijs beslag gelegd met 186 punten. Er heerst enige onrust over de mogelijkheid, dat de prijzenkast langzamerhand vergroot moet wor den. Dir. Pranger genoot op deze twee de coneoursdag een zeer grote mate van waardering, daai ook het andere door hem ge'eide corps Onder Ons van Dirkshorn een uitstekende indruk maakte. Uitslagen van Schaakmat Het gaat ef nog spannend toe bij de competitie. W. Kaan deed het beter da' ir de afgelopen weken en won van G. Krijgsman. De partij Witsmeer Slink liep op remise uit. W. P. Groot voelt zich als eerste-klasser nog vreemd en brak zijn partij tegen G. Keppel - af in een slechtere stelling. BiermanKonijn werd eveneens afge broken in een voor Bierman slechtere stelling. Semeins won van Jn. Krijgs man. De stand is op het- ogenblik: D. Konijn 3 2 1 0 2.5 G. Keppel 3 2 1 0 2.5 W. Kaan 4 2 0.2 2 Jn. Krijgsman 4 1 1 2 1,5 C. P. Witsmeer 4 12 12 P. Seméins 4 0 2 0 2 A. Slink 4 12 12 C. Krijgsman 4 1 1 2 1,5 K. Bierman 3 0 2 1 1 W. P. Groot 3 0 1 2 0,5 Tweede klas Jn. Kllnkert kwam bovenaan door 'n overtuigende overwinning op J. J. Kroon. De partij Bouwens—Goudsblom werd afgebroken. D. Koorn brak in slechtere stelling af tegen Jn. Leeg water. Derde klas: De spanning is hier nog vergroot doordat Jn. Kamper, J. Bouwens ver sloeg. <p. van Loenen boekte zijn derde overwinning, nu op P. Kloosterboer. A. Meinema bezorgde M. Groot een derde nederlaag, evenals C.' Glas. die door J, S. Wagenaar met een nul naar huis gestuurd werd, In de vierde klasse werden twee par tijen gespeeld: Koorn—de Jager 1—0 en Witsmeer—Pool 10. GESLAAGD Voor het diploma EHBO slaagden, na opleiding door dr. Belonje en zus ter de Grood. de dames A. en N. Wij- ker en J. de Groot en de heren R. Gul. K. Lampe. A. Krab en L. Zwaan. WIE MIST EEN STOEL? Bij de posteommandant der politie is terug te bekomen 'n stoel, die door een reparateur aan een verkeerd adres terugbezorgd is, tegen betaling van de voldane reparatiekosten. In verband met de vroege Pinkste ren, zal de strandexploitatie dit jaar reeds op 15 Mei a.s. beginnen. Op het door de gemeente zelf geëxploiteerde Zuiderstrand zat vanaf die datum tot 15 Sept. onafgebroken gelegenheid be staan tenten te zetten en in bewaring te geven. G e b o r en:Fokje C. C., d. v. M. La- geveen en C. M. Hoppener; Albert J, z. v. A. van der Veen en Joh. Prins; Frederik C.. z. v. J. Pannekeet en K. Gravemaker; Gerard J., z. v. G. J. ter Beek en A. Zwart; Jacob, z. v. Jac. Zwart en A. W. Koper. Ondertrouwd: Simon van der Gaag en Leentje Visser; Willem Zwaan en Lena Mary Herdsman; Hendrik Zwaan en Adriana Blok. Gehuwd: Johannes M. Butter te Alkmaar, wednr. v.-Petr. M. Liefting en Maria L. Liefting; Adrianus W. Zijp te Egmond Binnen en Theodora M. Copier;. Willem Zwaan en Lena M. Herdsman te Bempton (Eng.); Tijs Dekker en Maartje Blok; Simon van der Gaag en Leentje Visser; Petrus J. Dekker en Klazina Glas; Engel Glas en Johanna Zwart. Overleden: Maarten Visser, echtg. v. K. Wijker; Nicolaas A. Zuur bier, 43 jaar, echtg. v. Anna G. Smit (overleden te Alkmaar); Geex'tje As jes, 70 jaar, echtg. v. Gijsbertus Hoo ning; Baukje Kappenburg, 87 jaar. wed. v. Johannes de Wit. Geboren: Herman J., z. v. C. Langedyk en N. Eiland; Afra A. N., d. v. J. Stegers en A. Stam; Ronald J., z. v. R. J. Leijding en T. de Wit; Adriana M.. d. v. P. Molenaar en A. Schuit; Cornelis, z. v. C. J. Bes en A. M. Bommer. Overleden; J. Moeyes, 83 j., fceduwn. G. Josker. Ondertrouwd: J. H. v. d. Vliet en E. H. M. Koelewijn; C. Rutsen en M. Reinders; W. K. R. Dannhoff (Nienborg-Wesert en A. Jonker; F. van Breugel en G. Glas. Huwelijken; J. J. Dekker en A. K. Kleef. Hoewel de veilingen om de andere dag gehouden worden, is het toch maar een „slappe boel". Dat ziet dan meer op de aanvoer, want de prijzen zijn over het algemeen goed. De uitzondering op deze regel vor men de bieten. Er is van dit product een aanzienlijk overschot en hopenlijk zaï Duitsland dit nu kunnen opnemen. Het is steeds moeilijk geweest dit ar tikel aan de man te brengen en de telers hebben weinig vreugde van de kroten beleefd, wat waarschijnlijk ten gevolge zal hebben, dat er dit jaar heel wat minder verbouwd zul len worden. De prijs handhaafde zich op 6.—. De rabarber doet ook van zich spreken. Dit artikel is het vorige jaar van een nogal ongewisse bouw gebleken en de hoge prijs, waarmee dit product begon, is er al lang weer af. In het midden van de vorige week noteerde ze 5.later liep de prijs weer op tot 9 en 10. Twee primeurs kwamen de afgelo pen week aan de markt. Allereerst slabonen, die 2.50 per kg. konden bedragen en aan de N.M.B. kwamen de eerste nieuwe aardappelen „uit de kuil", die 80 noteerden bij een aan bod van 250 kg. Uien werden niet meer gezien buiten één partijtje, dat aan de L.G.C. werd geveild en maar 't liefst 110 op bracht. De stapelproducten, die nog werden aangeboden, werden gewillig opge nomen, zij het niet voor het binnen land, De gele kool wilde het niveau van de voorgaande week niet verla ten. De rode ging nog verder om hoog en noteerde van de 27 tot de 45. De prei was veel minder vast, wat misschien met het aanbod samen hing, dat op sommige dagen 'niet on beduidend was. De grootste aanvoer had de N.M.B., waar 27 tot 29 werd betaald voor dezelfde sortering, die aan de L.G.C. voor 45 wegging. Witlof is vrijwel bekeken. De restantjes gingen anders niet slecht. Een prijs van 75 tot 85 is voor dit artikel toch zeer behoorlijk. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst der collecte voor het huldeblijk aan H. M. bij gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum bedroeg in deze gemeente f 962.50, Oplossing probleem 31. Stand. Zw. 7 sch op: 11, 12, 23. 29, 33, 35. Wit 7 sch. op: 27, 38, 40, 42, 44, 45. 32, 50. Wit speelt: 1. 40—34 (29x49). 2. 38x16 (32x21), 3. 16x27 (49x21 of 16). 4. 42—38 (21 of 16x43 of 49). Op 43 volgt 4540 en 50x48. Op 49 volgt 5044 en 45x34! En nu nog even het vol gende standje: Zw. 7 sch. op: 9, 13, 17, 19, 25, 33, 36. Wit 7 sch. op: 24, 27. 29, 34, 37, 38, 42. Wit speelt 34—30 (25x23), 38x18 (13x31), 24x4 (17—22), 37x26 (22—28), 4—10 (28—33), 42—38 (33x42), 10—37 (42x31). 26x37 wint. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 32 van E. BOISSINOT (Fr.) (Zie diagram) Zw. 7 sch. op: 9, 19, 22, 24, 30, 36, 40. Wit 7 sch. op: 32, 35, 38, 42, 44. 47, 48. Wit 'speelt en wint. In huis „de Brederode" hield dezer dagen het Oranje-Comité een vergade ring om plannen te beramen voor da a.s„ viering van het regeringsjubileum. Do eerste maal waren niet meer dan vier personen opgekomen, maar nu waren er dan een 40 belangstellenden bijeen. Uit de bespreking kwam men tot het volgende prr •nma. De voornaam ste feestdagen zullen de 31e Augustus en de le September zijn. On beide da gen zullen kinderfeesten gehouden wor den, voorafgegaan door een ballonwed- strijd en gevolgd door volksspelen voor ouderen. Voorts ligt het in de bedoe» ling de dagen tot 6 September door al lerlei festiviteiten aantrekkelijk t« maken. Op het programma staan zang en muziekuitvoeringen, een gecostu- meerde voetbalwedstrijd en een bonte avond, die door een groepje „artisten ui" eigen kring" verzorgd zal worden. Verscheidene wedstrijden zullen ge organiseerd worden, zo b.v. tuin- en gevelversiering en een étalagewedstrijd. Voor diverse onderdelen zullen binnen kort commissies benoemd worden. Na tuurlijk spreken de financiën een har tig woordje mee, vooral met onderde len als b.v. de vliegdemonstratie boven de Nieuwe Weg. De burgerij zal met intekenlijsten „bewerkt" worden. Even als bij vroegere feesten zal ook aange spoord worden tot buurtvnrsiering, waarvoor t.z.t. groen enz. beschikbaar zal worden gesteld. GESLAAGD. De heer J. Posthumus slaagde bij de te Alkmaar gehouden examens voor het dipl. van vakonderwijzer landbouw-werktuigkunde. VANDERLAAN IN „DE BREDERODE". Dinsdagavond gaf de biljart-crack Vanderlaan een staaltje van zijn kun nen. Hij maakte 600 car. tegen Dirk Klokman 133 car. Het gemiddelde van Vanderlaan beliep 16, dat van Klok man 3*4. De publieke belangstelling was bevredigend. Men kan niet zeggen dat met 3291 stuks groot vee het aanbod onbevredi gend is. Vooral het aanbod van gelde- koeien was heel aardig, maar de han del zette niet zo vlug in Het koude weer van de vorige week heeft de gras- groei wel wat tegengehouden en de prijzen die nog steeds vast blijven staan, belemmeren wel enigszins de lust, zodat de verkoop maar heel lang zaam ging. De bonnenhandel was ook niet zo vlug. Er was maar heel weinig vraag en ze deden zo om de 8 cent. I11 de verse melkkoeien was maar een flauwe gang. De laatste paar dagen, nu het weer wat beter is hebben nog geen vlugge gang kunnen bewerken. Ook met de graskalveren ging het maar ma tig. Voor de goede fokstieren was nog wel animo, maar zij zijn ook duur genoeg daar ieder zo. maar niet voor een f 1000 wil uitleggen. Wil men wat goeds hebben dan gaat het die kant toch al gauw heen. Voor de fokkalveren blijft Zeeland altijd nog maar een goede afnemer zodat deze vrij vlug verhan deld worden. Op de wolveemarkt was het niet zo druk, daar er maar weinig schapen aangevoerd waren. Er waren rog heel wat ongeschoren schapen maar deze mogen niet meer vervoerd cf verhandeld worden. De volgende week zal, indien ze weer worden aangevoerd, een procesverbaal worden opge maakt. Het aanbod van de lammetjes was heel aardig maar daar was nogal liefhebberij voor. Dat was beter dan met dé biggen. Daar was wel zo 'n. groot aanbod dat het de vraag wel wat overtrof waardoor het niet alleen een stugge boel was, maar ook de prijzen kregen een inzinking van ongeveer 5 gulden per stuk. Op de bokken- en gei tenmarkt was niet zo veel animo voor een melkgeit, zodat het daar ook een stugge boel was. De paardenmarkt was weer in haar oude doen. ef was genoeg te koop maar veel kooplust was er niet. Op de pluimveemarkt was het al heel druk. Het jonge goed begint daar best los te komen maar de vraag was niet zo best, alleen de jonge haantjes wor den nog wel gevraagd. Zoals bekend stelt de regering san de Staten-Generaal voor 40 millioen gulden beschikbaar tg stellen als com pensatiebijslag voor de bedrijven op de zandgronden. De Stichting voor de Landbouw heeft zich bereid verklaard te adviseren over de verdeling van dit bedrag, indien tenminste de beide Kamers met 't voorstel accoordgaan. Deze bereidverklaring betekent hele maal niet, aldus „Boer en Tuinder", dat de georganiseerde landbouw met 't ge drag tevreden is. 't Blad onthuld toch, dat de Stichting voor de Landbouw aan vankelijk 200 millioen gulden nodig achtte, welke eis na lang wikken en wegen tot tenminste 85millioen werd teruggebracht. Volgens „Boer en Tuinder" moeten om de „luttele" 40 millioen gulden te kunnen verdelen, nog eerst enige wetsvoorstellen wor den ingediend en de zandboeren zul len dus het woord, der oude Romei nen indachtig moeten zijn: „Terwijl de groten vergaderen, ging Carthago ten gronde".

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3