Koster Stad en Omgeving. JhMicaiies EEN GEZONDE GEEST IN GEZOND LICHAAM EEN Indien gij doet Uw goede daad, is onze jeugd er bij gebaat Qverliemden I im H.L.O. traint weer AGENDA Bonnen halen Het padvindersjubileum en een bakkerswedstrijd voor heren en jongens kledingmagazijnen Langestraat 20-22 Alkmaar Burgerlijke Stand Uitvoering „Gita Mando" Jubileum H. W. Kaagman Openluchtpredikinr Loop der bevolking 3fn 0| Om door J. P. r. Exter^ Bedrijfsvoetbal Passagierslijst „Willem Ruys" Uitspraken Meerv. Kamer Twee Alkmaarders in Benelux-turnploeg Marktbericht DE KAASMARKT Stralend weer maakt marktdag tot feest BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN Handelsschool in krot gehuisvest Wie dezer dagen een kijkje heeft genomen op het Sportpark, heeft daar een aantal mensen bezig gezien met trainen. Hardlopen, hoog springen, vèrspringen, gymnastiek en andere takken van sport worden daar naarstig beoefend. Het ploegje, dat daar aan het oefenen was, was wel heel erg klein. Slechts negen deelnemers zijn op deze eerste trai ningsavond van H.L.O. gekomen. En dat voor een stad als Alkmaar. Moesten wij eigenlijk niet het schaamrood op de kaken voelen komen? Wij willen maar aannemen, dat velen niet zullen weten, wat H.E.O. betekent. Want wie dat wel weet, kan niet anders dan de opzet toe juichen en van harte mee gaan doen. trainingsavond negen deelnemers aan wezig Dat moeten er negenhonderd wor den. Dat kunnen er ook negenhonderd worden, als iedereen zich maar de v/aarde van lichamelijke opvoeding be wust was. En daaraan mankeert 't nog te veel. H.L.O. zijn drie letters, die staan voor de Nationale Vereniging tot Bevorde ring van Harmonische Lichaamsont wikkeling. Dat is een hele mond vol, maar de bedoeling van het instituut is allerminst ingewikkeld. Het stelt zich ten doel U kennis te laten maken met eenvoudige vormen van lichaanis oefeningen, vormen, die D in het dagelijks leven geregeld zult ontmoe ten. Wandelen, lopen, springen en fietsen, zwemmen, halgooien. Maar er zijn zovelcn, die een zittend leven leiden, die dag in dag uit doorbrem gen op een kantoorkruk, achter een loket, of in de school, zovelen, die er niet toe komen, hun lichaam de ge' zonde ontwikkeling te geven, die het toch nodig heeft, om de geest fris en levendig te houden. In iedere plaats van belang is een werkcomité, dat de organisatie van de tiainingsavonden en het afnemen van de examens op zich neemt. Want exa' mens en diploma's zijn er aan de deel name ook verbonden. Een maal per jaar, n.l. eind Augustus worden die ge houden, door officials uit Alkmaar en omgeving. De deelnemers worden in groepen ingedeeld, al naar hun leeftijd en er zijn speciale eisen voor mannen en vrouwen. Ieder jaar worden de eisen zwaarder. De diploma's zijn in vier groepen inge deeld en om het zwaarste diploma te behalen, heeft men een reeks van jaren nodig. De H.L.O. reikt diploma's uit, terwijl er ook insignes bestaan voor verschillende graden van bekwaamheid. Te weinig deelnemers. De bedoeling is duidelijk. Het aan kweken van een gezond besef dat sport noodzakelijk is, om het lichaam in stand te houden en het scheppen van de gelegenheid, die sport ook werkelijk te beoefenen. Het meeste succes boekt H.L.O. op 6/. scholen, waar vorig jaar 200 diploma's werden uitgereikt. De schoolkinderen oefenen in hun eigen gymnastieklokaal. Ouderen hebben eens per week gelegenheid te trainen op het Sportpark, onder leiding van ter zake kundige instructeurs Zoals .wij zeiden, waren op de eerste Feestavond oud-illegale werkers Woensdagavond hield de Vereni ging van oud-illegale werkers haar jaarlijkse feestavond in ,,Het Wa pen van Heemskerk". De grote zaal was daarvoor door de heer Witte ge heel gratis afgestaan. De voorzitter, de heer A. Schenke- veld, opende deze feestelijke bijeen komst en herinnerde aan de donkere jaren, die achter ons liggen. Hij sprak zijn leedwezen uit over de on gesteldheid van H.M. de Koningin, waardoor zij afstand van de troon zal doen. Dit bericht werpt een scha duw op deze feestavond. Na het openingswoord droeg mej. Bep Speet enige gedichtjes voor waar na het RASA-cabaret van de Rijks ambtenaren voor prettige ontspanning zorgde. Deze uitstekende dilettantengroep zorgde voor een zeer geslaagde avond. Vooral werd genoten van het optreden van de heren Spierdijk en Russche in de verschillende sketches. Stuk voorstuk wisten de spelers op prettige wijze het publiek te boeien. Niet onvermeld mag hierbij blijven de uitstekende zang en voordracht van de heer Stadig. De heer Schenkeveld bracht dank aan de heer Witte, eigenaar van het „Wapen van Heemskerk" en de he ren Sangers, die belangeloos voor de geluidsinstallatie had zorg gedragen. Daarna sprak hij een dankwoord tot mevrouw Polak die onvermoeid steeds voor het verenigingswerk had klaar gestaan en overhandigde haar een fraaie bouquet. De heer Soutendijk, penningmeester der vereniging dankte tot slot de leden van de cabaretgroep RASA voor het belangeloos gebodene en bood de vrouwelijke medewerkster mej. N. de Haas bloemen aan. Na nog enkele uren van gezellig sa menzijn behoorde deze feestelijke bij eenkomst weer- tot het verleden. In het gemeenteblad van Alkmaar nr. 1950 is opgenomen het besluit van de gemeenteraad van 13 November 1947 tot vaststelling van een veror dening op het heffen en invorderen van haven- en kaaigelden in de ge meente Alkmaar. Alkmaar, 14 Mei 1948. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Veel kosten zijn er niet verbonden aan het lidmaatschap. Wij raden een ieder aan, eens zelf een kijkje te gaan nemen en zich te overtuigen, hoe het Maandags op het Sportpark toegaat. En mocht U interc hebben, de heer P. de Wild is secretaris van de Alkmaarse afdeling en de heer Van der Grient, U weet wel van het zwembad, weet er ook wel het een en ander van. (Ontleend aar onze advertentie kolommen) VRIJDAG. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur, film: Secret Service. ZATERDAG. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur, film: Secret Service. BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Dwaalwegen, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Geheime op dracht, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Don t fence me in, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.80 uur. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Zomerbad 18,5 Celsius Pesie's bad 19° Celsius. ZELFVERZORGERS. Zelfverzorgers moeten morgen, ZA TERDAG 15 MEI 1948 hun nieuwe bon kaarten 808 afhalen, alsmede tabaks versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Ridderstraat, van 9 11 uur. N.B. De data van volgende uitreikin gen zullen niet meer worden gepubli ceerd, doch op de bonkaart worden ge stempeld. De padvinders gaan feest vieren, want de afd. Alkmaar bestaat 30 jaar. Alle Voortrekkers, Verkenners en Welpen van Alkmaar, Bergen en Helloo, alsmede al wat padvinder is of is geweest maken zich op om dit heuglijke feit met ouders, vrienden en belangstellenden onder grote luis ter te herdenken. Op 26 en 27 Mei a.s. wordt een groot feest in het Gulden Vlies gegeven, en een revue „De Trossen los", door leden van de Pad vindersbeweging opgevoerd. Op de beide avonden zal ten behoe ve van „Het Kind" en de bouw van het nieuwe troephuis aan de Zandersloot 'n verloting worden gehouden. Men heeft tot de winkeliers een circulaire gericht om een prijs voor deze verloting be schikbaar te willen stellen, onder het motto „Indien Gij doet Uw goede daad, Is onze jeugd erbij gebaat! Gezien het grote nut van deze jeugd beweging in deze na-ooriogse tijd zal wel iedere winkelier willen medewer ken, en als een dezer dagen een verken ner aanklopt, hem niet teleurstellen, doch een artikel uit zijn zaak voor de verloting ter hand stellen. De winke liers kunnen verzekerd zijn van de dank van de leiding en jongens. Het idee om ook een gedeelte van de op brengst ten bate van „Het Kind" te stellen mag zeker toegejuicht worden. BAKKERSWEDSTRIJD. Maar er is nog meer! Een zeer bij zondere attractie heeft 't Verlotings comité uitgedacht. Er zal n.l. 'n wed strijd voor bakkers worden gehouden „in het bakken van de beste taart". Een en ander geschiedt na overleg met de voorzitter van de Ned. Ver. van Banketbakkers afd. Alkmaar, die zeer sympathiek de medewerking toezegde. De taarten zullen onder nummer door een deskundige commissie, be staande uit de heren Burggraaf en Pels beoordeeld worden, en onder naam op de 2e avond de avond voor ouders en belangstellenden tentoongesteld worden. De taarten dienen op Donder dag 27 Mei vóór 4 uur in het Gulden Vlies te worden afgegeven. Ze moeten een of andere uitbeelding van de pad vindersbeweging weergeven. De prijswinnaars oogsten in de eerste pJaats de hartelijke dank van al wat padvindersbloed in de aderen heeft en verder een prachtige, door een bekend kunstschilder vervaardigde oorkonde voor de 3 beste taarten. De bakkers, die wensen deel te ne men, kunnen zich opgeven aan de ver kenner die hem bezoekt, of wanneer 'n bakker of andere winkelier, die mee wil werken, onverhoopt vergeten mocht worden, kan hij telefonisch berichten aan het Verlotingscomité, telef. 3 10 1, Alkmaar. o Ongetwijfeld houdt deze opzet een reclame in voor de deelnemende ban ketbakkers, doch tevens, en dat is juist het doel van het plan, steunen zij daar mee de padvinderij en daarmee de jeugdbeweging in het algemeen. Voor waar een origineel idee van het uitvoe rend comité! ww Geboren: Johannes P, zoon van T G de Munk en C Hoogland Daniël N J, zoon van J C A de Bruijn en M A Blankendaal Elbert N, zoon van E H de Jong en C J Uijldert Hessel, zoon van H Franssen en A E Hakkaart Wil helmus L M, zoon van J L Brinkman en A E Schilder Ondertrouwd: Johannes L M Jenker en Bernardina E Jansen Nico_ laas Piet en Maatje S Vermeulen Jacob Kruijt en Alberta Bekhuis Gerrit A Kroese en Jacoba Jonker Dirk N W van Kuilenburg en Grietje Boonstra Cornells W Bijwaard en Johanna E van Vliet Johannes Hooijberg en Trijntje W de Waard Pieter H Borgman en Catha- rina M Hollander Johannes C M.Cop- pens en Margaretha M van Slingerland Arie van den Hoven en Wijkje de Vries Getrouwd Jacobus Schuitmaker en Cornelia M Koeleman Hendrik Ploeger en Hendrika Hesselink Overleden: Maartje Hoornsman, 85 jaar, gehuwd met D Kuiper Adriana Verhulst 81 jaar, weduwe van JN J Waals Eerste openbare succes Bovengenoemde mandoline-ensemble gai gisteravond tn „Het Wapen van Heems kerk" voor een zaal vol aandachtige luisteraars haar eerste zelfstandige open bare uitvoering Met genoegen konden we constateren, dat men op de tokkel-instrumenten ook Iets kan proheren, dat waard ls ln een muziek-resencie gememoreerd te worden De dirigent, Roelof Wassenaar, heeft nog maar kort de leiding van dit ensemble, maar heeft het orkest technisch reeds op een behoorlijk peil weten te brengen DU was o a op te merken in de Ouver ture d dur van Konrad Wölkl en Songe d Amour après le bal van Czlbulka Uit stekend samenspel en voortreffelijk tre molo Er was echter nog Iets zeer belang rijks, n I de muzikale voordracht en goede nuancering Kermesse Champètre van Julina was een karakteristiek stukje programma-muzlek en werd met veel contrast ln de voor dracht gereproduceerd De concert-ouverture van Joh B Kok maakte ook over het algemeen een zéér goede Indruk Er waren natuurlijk hier en daar wat kleine oneffenheden en een enkele maal was de stemming niet geheel rein, maar de totaal Indruk was zeer mu zikaal Het publiek liet het dan ook aan welverdiende hulde niet ontbreken Onder leiding van dezelfde dirigent verleende medewerking het Accordeon-Orkest „Vita Accordeonnistica" uit Heerhugowaard Dit wel meeste populaire instrument doet het ln veelvuldige bezetting goed Gelukkig waren de uit te voeren stukken niet zo populaird als men gewoonlijk op dit In strument te horen krijgt, o a „Orpheus lh de Onderwereld" van Offenbach Ook hier liet Koelof Wassenaar de accordeonnis- ten bezielend spelen De conférencier Nico Akkerman was zeer beschaafd Minder juist gezien was dat hij na elk muziekstuk even optrad; dit IS niet bevorderlijk voor de concentratie van de luisteraar op het muziek-programma Dat zijn optreden bij het publiek in de smaak viel bewees wel het vele applaus „Gita-Mando" heeft met deze concert-avond een goed open baar entrée gemaakt en verdient steun en belangstelling voor de wijze, waarop zij het volksinstrument de mandoline pro pageert MUSICUS Gistermorgen werd de heer H. W. Kaagman gehuldigd in verband met zijn dertig-jarig jubileum bij de firma Frankenberg. De jubilaris werd met zijn familie per auto afgehaald. In het gebouw van de firma sprak allereerst de directeur de heer S. Sougé. Hij her dacht de kwaliteiten van de jubilaris als vakman en bedrijfsleider. Spreker dankte de heer Kaagman voor de steun, die hij steeds met volle energie aan hét bedrijf gaf. De heren S. Jaring, commissaris en J. M. de Boer namens de emproyé's sloten zich bij deze woorden aan. De heer J. van Hasselt, ïiotaris te Amsterdam en voogd over de beide kinderen Frankenberg, sprak woorden van dank voor alles, wat de jubilaris voor de familie deed. Alle sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van cadeaux en bloe men. r De heer Kaagman dankte met wel gekozen woorden, waarna verver singen werden aangeboden. Des mid dags volgde een drukke receptie, waar na het feest in intieme kring werd beëindigd. Reeds tal van jaren werkt 'in onze stad de Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Hierin werken gelovigen van verschil lende kerken samen om naast onder linge versterking van de Gemeen schapsband. tevens in Evangelisatie samenkomsten de Blijde Boodschap door te geven. Wie herinnert zich niet dé Openluchtbijeenkomsten, die de laatste jaren des Zondagsmiddags in de Hout gehouden werden? Vanaf a.s. Zondag zullen bij gunstig weder deze inter-kerkelijke samenkomsten weder op het bekende plaatsje nabij het kerk hof aan de Westerweg plaats vinden. Aanvang 4 uur. Aantal inwoners per 1 Maart 1948: 3723- mannen, 4457 vrouwen, totaal 8180. Aantal inwoners per 1 April 1948: 3728 mannen, 4460 vrouwen, totaal 8188. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van Volkshuisvesting zal op Dinsdag 18 Mei verhinderd zijn, spreekuur te houden. 75. Buiten in de gang horen Firn. Fam en Pom een verward rumoer. Allerlei stemmen klinken door elkaar. „Ze moeten hier ergens zijn". Ze zijn deze gang ingevlucht". „We moeten ze te pakken krijgen".. „Hoor je dat", fluistert Pim. „Dat is de stem van de directeur. We moeten ons verbergen". 76. Angstig kijken ze om zich heen. „Wat een rare dingen staan hier alle maal", zegt Pom. „Ach, dat ls van een goochelaar", antwoordt Pim. „Je weet wel, zo'n man, die allerlei dingen op het toneel te voorschijn tovert". „Ik wou, dat-ie ons maar wèg kon toveren", fluistert Pam. „Nee, dat moeten we zelf doen", zegt Pim weer. „Ik kruip in deze kist. Zoeken jullie ook een schuilplaats". Pam springt in een jas en Póm weet nog juist onder een hoge hoed weg te duiken, als de deur opengaat. Op Vrijdag 21 Mei zullen de Alk maarse Bedrijfsvoetbalverenigingen iq hotel Royal bijeen komen, teneinde uit de mond van het bestuur van de plaat selijke voetbalverenigingen het stand punt te vernemen inzake de „actieve" spelers. Zoals bekend, handhaven de voetbalclubs hun verbod. Het programma voor de volgende week heeft een wijziging ondergaan. Voor Dinsdag 18 Mei zijn vastgesteld: KromAlkmaarsche Courant trrein Kolping Boys; StabilitasBlack Boys Heiloo. Woensdag 19 Mei: Vensa Stoel sportpark C. Vrijdag 21 Mei: Rasa—Rubber Kings sportpark 0; VI- VO-BoysFord Boys terrein Alkmaar. Op ons bureau, Voordam 9, ligt ter inzage de passagierslijst van het mo torschip „Willem Ruys" dat op 3 Mei j.l. van Batavia vertrok en vermoede lijk op 24 Mei in Rotterdam zal aan komen. Met de „Willem Ruys" zullen uit on ze omgeving de volgende personen re patriëren: A. Asmaoen-Punt, Ropjes- kpil 4, Alkmaar; H. Th. M. Leeman. Pension Ingeborg, Bergen-Binnen; W. Schuurbiers, Kremerstraat 20, Bergen aan Zee. Welkom in het vaderland! De Alkmaarse rechtbank veroordeel de gisteren de volgende personen tot de achtervermelde -straffen. Johanna P. C. 6 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf proeftijd van 3 jaar, 300 gulden boete of 60 dagen hechtenis; Albert T. f 25 of 10 dagen, met voorwaardelijke ter beschikking stelling. Christiaan Wilhelm D., 6 maanden voorwaardelijk f 40 of 30 da gen; Cornelis K. en Dirk D. 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek: Hendrik J. van W. en Johannes A. 3j4 jaar ge vangenisstraf en Jacobus P. f 40 of 20 dagen. In de Nederlandse turnploeg die uit komt in de landenwedstrijd Nederland- België-Luxemburg tijdens de Pinkster dagen te Arnhem, zullen de heren Boot en Volkers uit Alkmaar de Ne derlandse eer helpen verdedigen. Dit is de eerste Benelux-ontmoeting op sportgebied, welke wordt georgani seerd. BLOKKER, 12 Mei 1948. „Op Hoop van Zegen". Aardappelen 1.271.33; Kriel 1.051.15; Spinazie 1323; Poste lein 24—30; Uien 1.14—1.45; Bieten 6—7; Rabarber 712; Andijviè 1018; Sla 4 6; Bloemkool 3074; Perziken 4657; Bindsla 3135; Goudreinetten 1402.16; Present van Engeland 1.78-2.22; Jona than 1.26206; Winterjan 7995. Over vlaggen en vreemdelingen De Tweede Vrijdag,, waarop Kaasmarkt wordt gehouden heeft weer mooi weder meegebracht. Het heeft er een paar dagen lang somber en triest uitge zien, maar vanmorgen vroeg reeds straalde een vrolijk zonnetje over de stad, die zich opmaakte, de duizenden bezoekers te ontvangen. Inderdaad, duizenden bezoekers, want hoewel het eigenlijke seizoen nog niet eens begonnen is, werd het aantal bezoekers, dat vorige week de markt kwam bekijken tussen de vier en de vijfduizend geschat. En waarom zou dit vandaag minder zijn? De stad was al vroeg in feest tooi. De kaaswimpels hingen uit en tal van vlaggen verlevendigden het beeld van de stad. Met die vlaggen intussen is het een eigenaardige schiedenis. Ze hangen er, de bezoe kers ter ere en tot meerde-re glorie van hun eigenaars. Maar laat men ze dan des nachts weghalen. Wij wezen hierop reeds eerder. Het voe ren van vlaggen is gebonden aan een bepaalde ere-code en juist bui tenlanders zijn op naleving van de ongeschreven wetten in dit opzicht fel gebrand. Een vlag behoort na zonsonder gang te worden weggenomen en om acht uur weer 'te worden uitgestoken. Vooral Denen voelen zich gekwetst, als zij zien, dat deze regel met voeten wordt getreden. Het is voorgekomen, dat een Deens soldaat een oploop veroorzaakte, door tegen een gevel op te klimmen, en een Deense vlag, die ln het donker nog hing, van de stok los te snijden. Wij moesten ian dit voorval denken, toen wij ook een Deens vlag ontwaarden temidden van vele anderen. Nogmaals, buiten landers zijn op dit punt erg gevoelig. Er waren winkels, die speciale etalages hadden gemaakt, om vreem delingen te trekken en wij vragen ons af, waar dit naar toe moet, als het seizoen nog moet beginnen. Dan zal er wel heel veel van vindingrijk heid en vernuft worden gevergd KAAS VOOR VREEMDELINGEN. Het is met de kaas voor buiten landers opnieuw misgelopen. De berichten over de oplossing van het vraagstuk, die wtf vorige week brachten en die wij ontleenden aan mededelingen van de zijde der Kamer van Koophandel, zijn ge logenstraft door de gebeurtenissen. De opzet „Alle vreemdelingen kaas óf niemand" vond waardering bij het Departement van economische zaken, doch dat voor de landbouw, afa. Zuivel, had bezwaren. Vanmor gen was uit Den Haag nog steeds geen bericht ontvangen. Ambtelijke molens malen nu eenmaal langzaam. In afwachting van nadere beslis singen was er dus hedenmorgen voor vreemdelingen, ook voor Amerika nen, géén kaas te koop. Een groot bord voor één der kaas pakhuizen, waarop de kaas werd aangeboden werd ietwat mistroostig weer binnengehaald. HET BEZOEK. In de Langestraat hangen de kaas wimpels nu bijna huis aan huis, maar in de buurt van het station ziet de stad er nog veel te kaal uit. Het moet zo worden, dat de bezoekers van de trein tot de Waag wandelen door straten, die wervelen van vlag gen en wimpels. Maar het bezoek bleef weg. Het was lang niet zo druk als vorige week. De verwachtingen waren te hoog gespannen geweest. Een troost blijft over. Het seizoen is nog niet begonnen, de vacanties staan nog voor dq deur. Wij hebben het volste vertrouwen binnenkort betere be richten te kunnen bnngen, Met de aanvoer wilde het ook nog niet vlotten. DE AANVOER De aanvoer bedroeg hedenmor gen 10 stapels fabriekskaas (1 sta pel commissie) en 1 stapel boeren kaas, totaal 25.000 kg. De notering beliep respectievelijk 75 en 74 per 50 kg. Inrichting voldoet zelfs niet aan minimum-eisen Onlangs nog werden van een hoofd van een lagere school de woorden vernomen, „dat hij het begrijpelijk vond, dat de leerlingen van zijn school, die behoorlijk gehuisvest wa ren, zeer zeker niet naar de Handels school zouden gaan, omdat zij er niets voor voelden, om vier jaar lang in 'tt krot te gaan zitten". Deze regels, lezer, klinken ontstel lend, maar zij behelzen een bittere waarheid. Ze zijn ontleend aan het jaarverslag van de Gemeentelijke Middelbare Handelsschool aan do Laat. Dat jaarverslag vermeldt' nog veel meer grieven en wie wel eens een kijkje heeft genomen op de bo venverdieping van de Brillesteeg- school, waar genoemd instituut is ge vestigd, kan niet anders, dan ze be amen. Na een overzicht van de mutaties in het lerarenkorps, de afgelegde examens en de aantallen leerlingen, dat rond de negentig schommelt, waarvan ruim de helft van buiten Alkmaar komt, brengt het jaarverslag het relaas van de stren ge winter '46'47 toen het lesrooster in de war werd gestuurd tengevolge van de weersomstandigheden. De laatste drie pagina's van het ver slag zijn één aanklacht tegen de be staande toestanden, die spotten met elke eis, welke aan een instituut als dit gesteld mogen worden. De ruimte is ver onvoldoende, er is geen leraren- kamer, er is geen behoorlijke ingang. „Deze doet eerder denken aan een pak huis of een stal, dan aan een school. Er zijn geen behoorlijke toiletten. Die, welke zich in de klasselokalen be vinden, spotten met elk begrip van hygiëne. Er is geen behoorlijk meubi lair; noch banken, noch borden, noch kasten, noch tafels, voldoen aan de meest bescheiden eisen, welke men aan de inrichting van een school mag stel len. Waarom moet een leraar dag in, dag uit op een wrakstuk zitten, dat men stoel noemt, terwijl op ieder bu reau de ambtenaren toch minstens be hoorlijk kunnen zitten". NIET VOOR HET EERST Deze opmerkingen worden niet voor het eerst gehoord. Reeds In vo rige jaarverslagen werd op deze er gerlijke misstanden gewezen. In feite dateert de toestand reeds van vóór de oorlog. Docb langzamerhand dreigt 't gevaar, dat men deze toestand als „normaal" gaat beschouwen en als voldoende qualificeert. De meerma len gehoorde opmerking, dat het on derwijs toch normaal verloopt, is zeer gevaarlijk en getuigt van een volslagen gemis aan inzicht wat be treft de aan een school, als deze te stellen eisen. Het behoeft derhalve geen verwon dering te wekken, dat het leerlingen aantal evenredig blijft aan de inrich ting en dat niets in staat is, daarin verandering té brengen, ook niet de meest intensieve propaganda van direc teur en leraren. ,Het handelsonderwijs voor Alkmaar en omgeving heeft ree1"' op 'n gebouw, waarin het volledig aan alle eisen kan voldoen, omdat het een functie vervult, die zeer grote lagen der bevolking tot nut en zegen kan zijn" zo besluit het verslag. Toen wij dit schreven, dachten wij aan het poortje op de Laat, met het bord Handelsschool erboven en wij dachten aan het paleis aan de Berger hout, dat Murmelliusgymnasium heet en wij hebben het leerlingen-aantal vergeleken en ons verwonderd, dat dit jaarverslag thans, anno 1948 nog steeds in deze toon moet spreken. Zal het voor het laatst zijn?

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2