Mr. Dr. H. J. Wytema burgemeester van Alkmaar Joodse staat „Israël" geproclameerd Bericht van benoeming was volslagen verrassing TUMULT IN DE TWEEDE KAMER Zatenfeg 15 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45,fe No 115 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe magisiraai Remonstrant en lid van de Partij van de Arbeid Thans burgemeester van Be ilen Alkmaar's burgemeesters sedert 1824 Nieuwe burgemeester wordt hartelijk ingehaald Tijdelijke verhoging van melkrantsoen voor volwassenen VERKIEZINGEN OP 7 JULI Onze groenteleverantie aan Duitsland WEERBERICHT A BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3920 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitena contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3 75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Naar wy vernemen is met in gang van 1 Juni benoemd tot burgemeester van Alkmaar Mr. Dr. H. J. Wytema, thans burge meester van Beilen. Mr. Dr. Wytema is op 2 April 1906 geboren te Haarlem en heeft momenteel dus de leeft yd van 42 jaren bereikt. Hij is belijdend lid van de Remonstrantse kerk en is aangesloten by de Party van de Arbeid. De nieuwe burgemeester van Alkmaar is gehuwd en heeft drie kinderen. Zpn echtgenote is geboortig uit Dordrecht, doch heeft steeds in Den Haag ge woond. In verband met deze benoeming zyn we een praatje met de heer Wytema gaan maken en tijdens het zeer ge moedelijke onderhoud, dat ten ge meentehuize te Beilen plaats vond, zijn we verschillende bijzonderheden gewaar geworden. Het geslacht-Wytema is afkomstig uit Franeker, terwijl vermoed wordt, dat ook een familie-tak in de provin cie Drenthe heeft gewoond, doch ze kerheid heeft men daaromtrent niet kunnen verkrijgen, De vader van Mr. Dr. H. J. Wytema is op verschillende gemeente-secretariën werkzaam ge weest o.m. te Assen en te Haarlem, terwijl hij in 1920 burgemeester werd van Dordrecht. Hier bleef hg tot 1923, waarna zijn benoeming tot burgemees ter van Rotterdam volgde. Vijf jaren bleef de heer Wytema burgemeester van Rotterdam, waar hij in 1928 is overleden. DE NIEUWE BURGEMEESTER. De zoon heeft de voetsporen van zijn vader, wat betreft de loopbaan, gevolgd. Na in Leiden in de rechts wetenschappen te hebben gestudeerd, volgde in het jaar 1931 de promotie tot doctor, op een proefschrift getiteld „Opperbestuur en algemeen bestuur over Nederlands-Indië, Suriname en Curagao". Na afgestudeerd te zijn volgde zijn benoeming tot waarnemend ambtenaar van het O.M. te Dordrecht Daarna heeft de heer Wytema gedu rende 3% jaar de functie van sous chef vervuld in het kabinet van de burgemeester van Den Haag (Ridder Bosch van Rosenthal en Mr. de Mon- chy) terwijl in de maand September van het jaar 1936 zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Beilen af kwam, waarmede een lang gekoes terde wens in vervulling ging. Als burgemeester van deze gemeente heeft hij evenwel de wind niet in de zeilen gehad. Jong en vol plannen kwam hij naar Drenthe en tal van zaken wer den dan ook energiek aangepakt. De ambtelijke molens werken echter langzaam en het mag bekend worden geacht, dat er als regel nogal enige tjjd verloopt, voordat plannen, die ge meentebesturen ontwerpen, in kannen en kruiken zijn. Dat was in het ver leden het geval, zo is het momenteel nog. Na enige jaren werd ons land in de wereld-omvattende oorlog mee gezogen en toen de bezetting van ons land een feit werd, begonnen de moei lijkheden. En deze waren speciaal voor een burgemeester niet gering. Tot 2 October 1942 heeft de heer Wy tema zijn werkzaamheden nog zo goel mogelijk vervuld, doch toen volgde zyn arrestatie, omdat hij geen medewer king wenste te verlenen aan de tegen de Joden genomen maatregelen. Hij werd overgebracht naar het Huis van Bewaring te Assen en op 11 Novem ber d.a.v. volgde zijn ontslag als bur gemeester van Beilen, terwijl aan dit ontslag was gekoppeld de verbanning uit de provincies Drente en Gronin gen. Twee en een half jaar heeft de heer Wytema daarna te Dalfsen ge woond. Toen de bevrijding kwam en de in zijn plaats werkzame, door de Duitsers aangestelde N.S.B.-bUrge- meester op 12 April 1945 werd gear resteerd, was de heer Wytema de vol gende morgen reeds weer in Beilen, waar hij de leiding van de gemeente Weer op zich nam. EEN ACTIEF MAN. Mr. Wytema is een actief man; in Beilen kon hij zijn vleugels niet wyd genoeg uitslaan en aangezien hij weet wat organisatie betekent, duurde het niet lang, voordat hij in verschillende organisaties werkzaam was. Speciaal de volkshuisvesting had zijn 'ntense belangstelling Op een gegeven mo ment volgde zijn benoeming tot voor zitter van de Gewestelijke Dienst voor Sociale Woningbouw en toen in Oc tober van het jaar 1946 de N.V. Bouw- Mr. Dr. H. J. WYTEMA Alkmaar's nieuwe burgemeester kas voor Drenthe werd gesticht, werd de heer Wytema presidentcommissaris dezer N.V. Van de 34 Drentse gemeen ten sloten zich 30 bij deze eerste en nog steeds enige publieke bouwkas in ons land aan. De N.V. trok evenwel zeer de aan dacht, zodat het slechts een jaar duurde voordat ook tal van gemeen ten in de provincies Groningen en Friesland zich aansloten, zodat in het jaar 1947 de naam veranderde in N.V. Bouwkas Noord Nederlandse gemeenten. Thans zijn 110 gemeen ten in de drie Noordelyke provincies bij de N.V. aangesloten, terwijl de spaarders letterlyk toestromen. Op 1 Januari 1948 bedroeg het -aantal spaarders 3500, thans zijn er reeds meer dan 4000; een bewijs, dat deze bouwkas in een behoefte voorziet en tevens het bewijs, dat de president commissaris getoonc. heeft te kunnen regeren, omdat regeren vooruit zien betekent. Daarnaast is de nieuwe burgemees ter van onze stad voorzitter van de Gewestelijke Dienst voor Sociale Wo ningbouw, een organisatie van sa menwerkende gemeenten om taken ter hand te nemen in het belang van de volkshuisvesting, welke speciaal kleinere gemeenten individueel niet kunnen uitvoeren. Momenteel is men bezig een coördinatie tot stand te brengen op het gehele gebied van de woningbouw, welk streven alom^ in den lande bij de betrokken instanties met de grootste aandacht wordt ge volgd. Hij is verdei voorzitter van de Gewestelijke Woningstichting, welke stichting werkzaam is in die gemeen ten, waar geen woningbouwstich- ting is. Dit zijn de werkzaamheden, die de heer Wytema verricht ten gerieve van de volkshuisvesting en wannee. men zijn oor te luisteren legt in de provincie Drenthe niet alleen, doch ook in de andere provincies welke onder de taken vallen die hjj op zich heeft genomen, die hoort, dat de werkzaamheden van de heer Wyte ma hogelijk worden gewaardeerd. Ook andere organisaties hebben beslag op zijn werkkracht weten te leggen. Zo is hg lid van de Provin ciale Verkeerscommissle, secretaris van de Stichting Circuit van Drenthe, op welk circuit jaarlijks de alom be kende T.T.-races woraen gehouden, commissaris van de Waterleiding' maatschappij Drenthe, commissaris van de Drentse Auto Bus Onderne ming (D.A.B.O.), provinciaal ver tegenwoordiger van de K.N.A.C., voorzitter van de Commissie van Ad vies restitutie eigendommen van der den uit het kamp Westerbork, in welke functie hij veel voor de Joden doet, terwijl hij daarnaast natuur lij nog zitting heeft in tal van plaat selijke organisaties. Beilen is een plaats van 10.500 in woners, welke overwegend agrarisch is georiënteerd. Het hoofddorp Beilen is een bescheiden centrum van han del en industrie. Vermelding ver dient, hoewel de burgemeester daarin geen werkzaam aandeel heeft gehad, de stichting van een Centraal Melk- productenbedryf, welk bedrijf een grote aanwinst voor de gemeente kan worden genoemd. Ernstig heeft burgemeester Wy tema gestreefd naar de bouw van een nieuw raadhuis, de aanleg van een modern sportpark, de stichting van een Grondbedrijf, doch „mijn" Bijbel woord „Het is een ander die maait, het is een ander die zaait" is op der gelijke plannen vaak van toepassing, aldus burgemeester Wytema. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat onze nieuwe magistraat veel ar tikelen schrijft (bouwkassen, politle- vraagstuk e.d.) voor tijdschriften, speciaal voor het „Tijdschrift voor Overheidsadministratie". Het doet Beilen leed, dat de burge meester gaat vertrekken, hoewel de bevolking zich oprecht verheugt in deze voor hem zo eervolle benoeming. Men weet evenwel, dat een mee levend burgervader vertrekt, in Bei len een lege plaats achterlatende Wij als Alkmaarders heten onze nieu we burgemeester van harte welkom met de hoop, dat zyn beleid tot zegen zal zijn voor onze goede stad. Ter gelegenheid van de benoe ming van Mr. Dr. H. J. Wytema tot Burgemeester van Alkmaar, laten wjj hier een lijstje volgen van Alkmaar's burgemeesters sinds 1824. Jhr. Mr. G. Fontein Verschuir 1824—1838 F. C. W. Druyvesteyn 18381853 Mr. P. A. de Lange 18531858 A. Maclaine Pont 18581899 G. Ripping 18991919 Mr. W. C. Wendelaar 19191934 Jhr. Mr. F. H. van Kinschot 1934—1946 Prof. Mr. A. Koelma 1946—1948 Mr. Dr. H. J. Wytema 1948 V. Onze loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, was hedenmor gen nog onkundig van de benoeming van de nieuwe magistraat en vernam het nieuws eerst uit onze mond. De heer Van Slingerland, die reeds sinds 24 Maart 1947 ononderbroken als loco-burgemeester optreedt, nam in de vacature-Jhr. v. Kinschot reeds deze functie waar, en ook de laatste drie maanden van 1946 waren de be langen onzer gemeente aan de heer Van Slingerland toevertrouwd. Allengs maakte deze zich vertrouwd met zyn omvangryke taak, waarbij de prettige geest, die steeds in onze gemeenteraad aanwezig is, het zijne deed om het werk van de heer Van Slingerland tot een zo groot succes te maken. De loco-burgemeester deelde ons een en ander mede over de officiële in stallatie van mr. Wytema, waarvan de datum uiteraard nog niet vast staat Het ligt in de bedoeling de leerlin gen van alle lagere scholen, voorzien van vlaggetjes, op te stellen langs de route van het station naar het Stad hui!, terwyi d« brandweer eon ere- LOCO-BURGEMEESTER VAN SLINGERLAND wacht zal vormen by de uitgang van het station. Een speciaal voor deze gelegenheid door mej. Zwaan vervaardigd wel komslied zal worden gezongen en ook by het Stadhuis wordt een zanghulde gebracht onder leiding van Cornelis Jonker. Nadere bijzonderheden omtrent de officiële installatie kon de heer Van Slingerland ons nog niet doen. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komen de weken 't hoogtepunt zal berei ken, maakt het mogelijk het melk rantsoen voor volwassenen tijde- lijst, d.w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van 15 Mei 1948 geeft boil 362 recht op 't kopen van een halve liter gestan daardiseerde melk. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regering ernaar streeft, de even tuele verkiezing van de leden der Tweede Kamer, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, te doen plaats hebben op Woensdag 7 Juli. In dit geval zal de candidaatstelling op 4 Juni kunnen plaats hebben. De administrateur' voor het Europese herstelprogramma, Hoffman, verklaar de tegenover de begrotingscommissie van de senaat, dat de E.C.A. verwacht met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot het verstrekken van hulple- verantiès voor de levering van goede ïen, die dienen voor het economische herstel van Europa. Door een lid van de begrotingscommissie werd de vraag gesteld, waarom de E.C.A. voornemens is in de periode tot 30 Juni 1949 grote hoeveelheden voedsel tot een totale waarde van 165 millioen dollars aan Nederland te leveren gezien het be richt, dat de Nederlanders voedsel moeten vernietigen, omdat zij dit niet in het buitenland kunnen verkopen. Hoffman wees in antwoord op deze vraag er op, dat er uitsluitend verse groenten zijn vernietigd en dat de eni ge wijze om op de lange duur derge lijke problemen op te lossen is het verhogen van de productie van goede ren in andere landen, opdat deze kun nen worden verkocht in ruil voor het overtollige voedsel. Van gezaghebben de zijde wordt vernomen, dat de geal lieerde bezettingsautoriteiten van Duitsland een bevredigende overeen komst hebben gesloten met Nederland voor de levering voor 200.000 ton groente aan Duitsland. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer heeft Vi 'dagmiddag op plechtige doch sobere wijze de beëdiging van H.K.H. Prinses Juliana ais Regentes plaats gehad. Na de" eedaflegging brengen de Kamerleden een driewerf hoezee op de Regentes uit. Vrijdagmiddag is op een plechtige bijeenkomst van de Joodse nationale raad te Tel Aviv, de Joodse staat „Israël" geproclameerd. De raad was bij eengekomen als vertegenwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse beweging over de gehele wereld om in overeenstemming met de natuurlijke en historische rechten van het Joodse volk en de resolutie van de algemene vergadering der V.N. de stichting van een Joodse staat „Israël" genaamd te proclameren. David Ben Goerion werd benoemd tot premier. Uit Washington wordt gemeld, dat de Verenigde Staten de Joodse staat hebben erkend. EN DOOR VER STATEN ERKEND Rabbi Abba Hillel Silver, voorzitter van de Amerikaanse sectie van het Joods bureau voor Palestina, heeft na de proclamatie van de Joodse staat verklaard: „De Joodse staat, de droom van de sinds 20 eeuwen dakloos wan delende Jood, is thans werkelijkheid geworden. Trouw aan het handvest der V. N. zal de Joodse staat streven naar wereldvrede en samenwerking". WILDE AMERIKA RUSLAND VOOR ZIJN? De erkenning door de Ver. Staten is officiëel door president Truman be kend gemaakt. „Onze regering heeft de mededeling ontvangen" zei hij „dat er een Joodse staat in Palestina is gesticht en de voorlopige regering» van die staat heeft verzocht om erkenning. De Ver. Staten erkennen de voorlopige regering als het feitelijke bewind van de nieuwe staat Israel". Te Flushing Meadows, ter algemene vergadering van de V. N„ bracht het nieuws van de erkenning grote op schudding teweeg. De vertegenwoordi ger der V. S„ Sayre, verklaarde dat de Amerikaanse delegatie nog niet op de hoogte was gesteld. De Arabische afge vaardigden waren terneergeslagen en konden het nieuws nauwelijks geloven. Juist voor de stemming over het be stuursapparaat voor Jeruzalem deelde de Tsjecho-Slowaakse afgevaardigde het nieuws mee aan Gromyko, die zijn schouders ophaalde en glimlachte. In diplomatieke kringen wordt de mening geuit, dat de Ver. Staten dit hebben ge daan om te voorkomen, dat de Sovjet- Unie het initiatief zou nemen, daar er geruchten waren gegaan, dat de Sovjet- Unie van plan was de Joodse staat te erkennen. REACTIE IN NEDERLAND De proclamatie van de nieuwe Joodse staat in Palestina heeft vanzelfspre kend weerklank gevonden bij de Joodse gemeenschap in Nederland. In de hoofd stad werd de nieuwe vlag van „Israël", twee blauwe banen op een witte ach tergrond met een blauwe Davidsster, behalve bij verschillende particulieren, ook uitgestoken bij diverse Joodse ge bouwen. Hedenmorgen werden in de verschil lende synagogen predikaties uitgespro ken, die betrekking hebben op dit, voor de Joden zo gedenkwaardige feit. TEL AVIV GEBOMBARDEERD? In een Joodse radio-uitzending uit Tel Aviv, in de V.S. uitgezonden door de Amerikaanse radio-omroep, werd gisteravond gezegd: „Tel Aviv wordt, terwijl ik sta te praten, door vijande lijke vliegtuigen gebombardeerd". SABEN A-VLIEGTUIG VERONGELUKT De DC-4 Oocde, een vliegtuig van de Sabena, dat Donderdagmorgen uit Leopoldstad naar Brussel -vertrok, werd sedert gisterochtend elf uur vermist. Thans is het wrak van dit vliegtuig door een der op onderzoek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, 25 kilometer ten Zuiden van Libenge, in de buurt van Oebangi, een zijrivier van de Congo. Alle 25 inzittenden kwamen om het leven. Bij het vliegtuigongeluk in Frank rijk, waarvan wij gisteren melding maakten, kwamen vier personen om het leven. BEZUINIGING OP DE DEPARTE MENTEN. Naar het A.N.P. verneemt zijn of worden op alle departementen commis sies ingesteld met het doel verschillen de taken te doen afkappen en de dien sten, met name die, welke uit de oor- logs- en bevrijdingsperiode stammen, op korte termijn te doen inkrimpen of verdwijnen. IN VERBAND MET DE PINKSTER DAGEN ZAL HET VOLGENDE NUMMER VAN ONS BLAD DINSDAG A.S. VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Tegen het einde der vergadering van de Tweede Kamer is gisteravond 'n tumult ontstaan, zoals in de parle mentaire geschiedenis van ons land vermoedelijk nooit is voorgekomen. De Kamer behandelde het voorstel van de heer Romme c.s. tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet. Nadat twee amendementen van de CPN verworpen waren begaven de leden der communistische fractie zich naar de uitgang der zaal. Alvorens de zaal te verlaten verhief een aantal hunner de Internationale aan. Staande bij de uitgang zongen zij twee coupletten van dat lied. De voor zitter, mr. Van Schaik trachtte het gezang te onderdrukken door geroffel met zijn hamer. Verscheidene kamer leden begonnen met hun mappen op de lessenaars te slaan, zodat een oor verdovend lawaai ontstond, hetgeen o.a. tot gevolg had, dat op een gegeven moment een brigadier van politie in de zaal verscheen. Toen de commu nisten de zaal verlaten hadden, heeft de Kamer het wetsvoorstel aangeno men. Er waren geen tegenstemmers. Zoals gezegd is een dergelijk tumult vermoedelijk nooit in de Kamerver gadering voorgekomen. Wel is eens, onder presidium van Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, het kamerlid L. de Vis ser verwijderd, omdat hij zich niet naar de orde wilde voegen. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck schorste toen de vergadering, waarna een politieman verscheen, die de heef Visser uitno digde de zaal te verlaten, waaraan de ze gevolg gaf. Massagraf te Soerabaja ontdekt Op de begraafplaats van Soerabaja, Kembang Koneing, werd Woensdag een massagraf ontdekt. Men verwacht, dat zich hier overblijfselen van 150 slacht offers bevinden. Reeds werden Woensdag 19 en Don derdag 24 personen opgegraven. Men vermoedt hier de graven gevonden te hebben van de slachtoffers van 'n over val op een convooi Engelse vrachtwa gens in 1945. Tot dusverre werden reeds geraam ten gevonden van mannen, vrouwen, kinderen en Engelse Ghurkas, vele hadden gekloofde schedels en schot wonden. Dokter Hausman, hoofd van 't Pathologisch Anatomisch Laboratori um, is belast met de identificatie van de slachtoffers. Overvloedige aardappeloogst in België De oogst van vroege aardappelen belooft in België dit jaar zeer over vloedig te zijn. Een oppervlakte van 12.000 ha werd beplant en de op brengst wordt op 20.000 kg per ha geschat. Aangezien voor binnenland» verbruik 200.000 ton nodig is, zou 40.000 ton vrijkomen voor export. Onderhandelingen zyn gaande om trent de uitvoer van deze aardappe len naar de bezettingszones van Duitsland. De kleinhandelsprijs van deze aardappelen zal fr. 2.60 bedra gen, terwijl de producent fr. 2 zal ontvangen. In Juli zullen deze prij zen waarschijnlijk dalen tot resp. fr. 1.80 en fr. 1.50. Kleine zege van Wolverhampton W. Voor 40.000 toeschouwers speelden de Wolverhampton Wanderers hun tweede wedstrijd in Nederland, thans tegen een 2e Bondselftal. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, scoorde Pye in de tweede helft met een kopbal het enige doel punt. De Wolves speelden minder sterk dan te Rotterdam en waarschijnlijk vond dit zijn oorzaak in de vacantie- stemming. Het spel van de bondsploeg viel zeker niet tegen. Integendeel, en kele spelers heben uitmuntend vol daan, waarbij wij in het bijzonder doelman de Munck willen memore ren, die een prachtige wedstrijd heeft gespeeld. Weersverwachting, geldig tot he denavond. ZONNIG EN DROOG. Droog en over het algemeen zon nig weer, met iets hogere tempe raturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1