Stad m Omgewiy II i am m om door J. D. r. Exter Het langverwachtte tegenbezoek van zwemmers en voetballers uit Bath v. Aartsen en Hartman gaven toon aan in Alkmaarse motorraces im D Enthousiaste Koedijkers haalden nieuwe Burgemeester in Eén weelde Opvoering De Rozenkrans Succes voor „Soli Deo r-'c na" De wijde wereld in Bonnen halen Uitstekende sport gedemonstreerd Alkmaarse brandweer in Den Haag Alkm. Boys-welpen winnen tournooi Marktbericht Motorrijwiel verbrand Groot-Schermer. Demonstratie van mechanisch maaien Bergen. Gevonden en verloren voor werpen Langedijk. Burgerlijke Stand Langedijker marktoverzicht Marktbericht Purmerend Hartelijk welkom aan de heerlmg®r Koe5iJ,k' ,z° geinig met aardse Schellinger In 's-Hertogenbos verzameld Geen devaluatie-ei aan Nederland? Engeland „verslindt" komkommers Hotelwereld Vijf dagen sport en ontspanning Het heeft lang geduurd, maar ein delijk dan zullen de lang verwachte return-ontmoetingen tussen de En gelse voetballers en zwemmers uit Bath en die van Alkmaar plaats Hebben. Achtentwintig Bathonians zullen op Vrijdag 11 Juni in Alk maar arriveren om de kennismaking te hernieuwen. Die Alkmaarse sport vrienden zullen een moeilijke taak hebben, want nog vers ligt de bui tengewone ontvangst te Bath in het geheugen, ondanks het feit dat dit nu bijna twee jaar is geleden. Het Alkmaarse Sportcomité is daar om reeds druk doende alle mogelijke regelingen te treffen de gasten te ont vangen, zo, dat zij niet anders dan met de prettigste herineringen aan Holland en speciaal aan Alkmaar, na een vijf-daags verblijf weer naar En geland zullen vertrekken. Het Sportcomité heeft hierbij de steun nodig van allen die hieraan hun medewerking kunnen verlenen. Er zal een 2-tal autotochten geor ganiseerd worden, waarbij bezitters van luxe wagens daadwerkelijke steun kunnen verlenen door zichzelf en hun wagen gedurende enkele uren beschik baar te stellen. Een garantiefonds moet in het leven worden geroepen, waarbij een ieder zijn steun kan verlenen naar gelang zijner draagkracht. Naar onze mening is hieraan geen enkel risico verbon den daar de opbrengst van de twee geprojecteerde voetbalwedstrijden vol doende zullen zijn om alle te maken onkosten te dekken. TURNEN, ZWEMMEN, BALLEN. VOET- Het ligt in de bedoeling om de gas ten, die zoveel mogelijk ondergebracht zullen worden in gezinnen waar één of meer personen de Engelse taal machtig zijn, een officiële ontvangst ten Stadhuize te bereiden, waarna de kennismaking met de pleegouders zal plaats vinden. Die zelfde avond zullen de Alkmaar se turnverenigingen 'n non-stop gym- nastiek-uitvoering geven in het Gul den Vlies. De directeur van dit thea ter, de heer Mooy, heeft een begin met het garantiefonds gemaakt door de verschuldigde zaalhuur in het garan tiefonds te storten. Het spreekt wel haast vanzelf dat na afloop een bal zal worden georganiseerd. Zaterdag en Zondag zullen voetbal wedstrijden plaats vinden. Het Sport comité doet moeite een eerste klasser in Alkmaar te krijgen die op Zaterdag de Engelse 3e divisie club uit Bath zal ontmoeten, terwijl een Alkmaars elftal Zondag diezelfde taak zal over nemen. Mogelijk dat in deze plannen nog verandering komt, doch gevoet bald wordt in ieder geval, zodat de voetbal-enthousiasten uit Alkmaar en omgeving verzekerd kunnen zijn van twee uitstekende wedstrijden. Zaterdagsavonds komen ook de zwemmers in het geweer, in ieder ge val te water, waarbij de Alkmaarders vermoedelijk op groter tegenstand zul len stuiten dan 2 jaar geleden in Bath. Na deze sportieve ontmoetingen zul len de gasten door Noord-Holland wor den rondgeleid, waarbij bezoek aan de Wieringermeer, Afsluitdijk, Volendam en Amsterdam zal worden gebracht. Deze tocht zal op Maandag plaats vin den, waarbij het Sportcomité rekent op de medewerking van sportieve autobezitters. De Dinsdag zal besteed worden om Alkmaar te bezichtigen, waarbij de gasten dus aan de zorgen van de pleegouders zullen worden toever trouwd. De diverse comité's die voor de or ganisatie van een en ander in het le ven zijn geroepen zijn thans druk aan Na het overweldigend succes met „De Witte Non" brengt „Willem Goos- sens' Volkstoneel" a.s. Zondag in 't Gulden Vlies het wereldsucces „De Rozenkrans" naar de roman van de beroemde Engelse schrijfster Florence Barclay. De ontroerende leventragiek van de blinde schilder,, en de ver pleegster werd door Willem Goossens modern bewerkt. Naast Willem Goos sens als de schilder en Cilly Bach als de verpleegster werken mee: Ada van Duyl, Beppie Rameau, Louis Vervoorn, Frans Everhard, Bram Boulé en ande re artisten. Op het concours van de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland behaalde onze plaatse lijke chr. muziek-vereniging „Soli Deo Gloria" een 1ste prijs met 97 punten in afd. A Harmonie. Dit mag voor deze vereniging een flink succes genoemd worden, temeer ais men bedenkt, dat een jaar geleden werd overgegaan van Fanfare naar Harmonie- Twee achttienjarige knapen wilden gaarne de wijde wereld in en waren daarom zonder medeweten van hun ou ders op reis gegaan. Zij werden aange troffen te Eichelshoven, waar zij zich voor werk in de mijnen hadden ge meld. Zij zullen weer naar Alkmaar worden overgebracht. het werk hun voorbereidingen te tref fen. Het Sportcomité doet een dringend beroep op Alkmaars bevolking om, waar mogelijk daardwerkelijk e steun te verlenen ten behoeve van de En gelse gasten in de eerste plaats en in de tweede plaats ter bestendiging van de band BathAlkmaar. Het gironummer van de Penning meester van 't Sport-comité, de heer Boxem, is 176803, terwijl hij tevens 'n rekening heeft bij de Rotterdamse Bank. Dit ter oriëntatie van hen, die aan het garantiefonds wensen deel te nemen. Automobielbezitters kunnen zich opgeven bij de secretaris van het Sportcomité, de heer de Rie, Stuart- straat 12, Tel. 3680. In de overtuiging dat Alkmaar zich van haar verplichting als gastvrouwe zal kwijten, zien wij met belangstelling de komst van de Engelse gasten te gemoet. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Dwaalwegen, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: Geheime op dracht, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: Don 't fence me in, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Zij, wier familienaam begint met de letter H vanaf Helder tot einde H moeten morgen, DONDERDAG 20 MEI, hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks-, versnaperingen- cn gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de dis tributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De data van volgende uitreikin gen zullen niet meer worden gepubli ceerd, doch op de bonkaart worden ge stempeld. De slntelbaanraces, die 3e Pinksterdag op de Alkmaarse Sintelbaan wer den georganiseerd zijn een succes ge--orden voor Hartman en Van Aart sen. Deze beide renners die de laatste maal in Alkmaar heel wat minder duidelijk naar voren kwamen, bewezen weer eens, tot de beste sintelbaan- rijders in ons land te behoren. Beiden werden zU op twee nummers win naar, terwijl Aartsen nog een eerste plaats met Iesberts moest delen. Renners als De Rijk, De Geus, Thjjsse, De Laat e.a., bleken --let in staat een werkelijke bedreiging op alle afstanden te kunnen vormen. Ook Iesberts niet, di over een zeer snelle machine beschikt doch wiens bochtenwerk nog wel wat te wensen overlaat. Alleen in de finale van de 500 cc was het gedurende do gehele rit -een open vraag wie als eerste door de finish zou eindigen. Iesberts of Van Aartsen. Finale: 1, en 2. ex aequo Iesberts en v. Aartsen 2.47.5, 3. Hartman 2.53, 4. D. de Geus 2.55. Rit met handicap: 1 A. Hartman 1,52.8, voorgift 100 meter, 2 P. van Aartsen 1.55, idem, 3 J. Iesberts 1.56, idem. Langebaanwedstrijd senioren 350 c.e.. 1 P. van Aartsen 2.51.4, 2 A. Hartman 2.52.4, 3 G. Thijsse 3.11.2. Langebaanwedstrijd senioren 500 cc: 1 P van Aartsen 2.42.8, 2 A. Hartman 2.44, 3 De Geus 2.45. Tenslotte bleek het niet uit te maken wie van de twee de snelste was en moesten zij de bloemen delen. Hart man vervulde in deze rit een onbe langrijke rol daar hij veel te traag van start ging, doch door schitterend rijden heeft de Amsterdammer toch nog kans gezien beslag op de Se plaats te leggen. VELE FRAAIE DUELS kreeg het publiek ook deze middag weer te zien. Opvallend goed was het rijden en vooral het bochtenwerk van de Alkmaarder de Geus in de langebaan wedstrijd der zware motoren. DE HANDICAPRACE was uiterst spannend doch eveneens uiterst gevaarlijk. De eerste woorden die de winnaar A. Hartman sprak, wa- rei- „Dat nooit meer". En wij kunnen ons dat voorstellen. De motorsport brengt al reeds voldoende sensatie en het lijkt o.i. niet noodzakelijk die sen satie door experimenten als deze nog op te voeren. De organisatie van de wedstrijden was ditmaal overigens prima verzorgd. Ernstige valpartijen deden zich ge lukkig niet voor en de talrijke motor sportliefhebbers hebben met volle teu gen kunnen genieten. Sportief werd er gestreden, sportief werden motorfietsen uitgeleend wan neer een motor defect was en sportief werd een programmaverkoper, die f 25 vermiste, geholpen. De volledige uitslagen luiden: Junioren 250 c.e. Ie manche: 1 H. M. Steutel Amsterdam Jap 2.11.2, 2. J. Simons Edam Jap 2.12, 3 H. Vermeu len 2.19.9. 2e manche: 1 H. M. Steutel 2.8, 2 H. Vermeulen 2.9, 3 J. Simons 2.15.1. 3e manche. 1 H. M. Steutel 2.12.2, 2 H. Vermeulen 2.14, 3 J. Simons 2.14.1 Totaal: 1 H. M. Steutel 3 punten, 2 H. Vermeulen 7 punten, 3. J. Simons 8 punten, Junoren 350 c.c.: Ie manche. 1 C. Bis schop Amsterdam Matchless 2.2, 2. Hou- Weling 2.10.2, 3 Sijthof 2,22. 2e manche: 1. Houweling 2.8.7, 2. T. de Vos 2.18.2, 3. Sijthof 2.22. 3e manche: 1. Houweling 2.19, 2. C. Bisschop 2.21.4, 3 Sijthof 2.23.6. Totaal 1 Houweling 4 punten, 2 Sijt hof 9 punten, 3 C. Bisschop 9 punten. Jun. 500 cc, le manche: 1. B. Reuter, Haarlem, Husqvarna 2.7.5, 2. H. Thuijs, Laren, Rudge, 2.10.2; 3. S. Oudshoorn, IJmuiden Eijsink 2.12.6. 2e manche: 1 H. Thuijs 2.8, 2 B. Reu ter 2.8.3, 3 Sieuwertsen 2.12.4. 3e manche. 1 H. Thuijs 2.6, 2 B. Reu ter 2.7.7, 3 Sieuwersten 2.12.4. Totaal 1 H. Thuijs 4 punten, 2 B. Reuter 5 punten, 3 Sieuwertsen 9 p. Senioren 350 c.c.: Xe manche: 1 A. Hartman, Amsterdam Jap 1.53, 2 H. de Rijk, N. Amstel Jason 1.58, 3 G. Thij- se, Rotterdam Jap 2.1.4. 2e manche: 1 P. van Aartsen, Am sterdam Matchless 1,51.8, 2 A. Hartman I.53.4, 3 P. Cordang, Swalmen Norton 1.55.5. 3e manche. 1 P. van Aartsen 1.55.6, 2 A. Hartman 1.58.4, 3 H. de Rijk 2.1.4. Totaal: 1 A. Hartman 5 punten, 2 P. van Aartsen 7 punten, 3 H. de Rijk 9 punten. Senioren 500 c.c.: le serie. 1 P. van Aartsen Eysink 1.53.4, 2 H. de Rijk, N. Amstel Jason 1.57.4, 3 J. de Laat, Haarlem Jap 2. 2e serie: 1 A. Hartman 1.51.4, 2 De Geus, Alkmaar Jap 1.54.3, 3 J. Iesberts, Hilversum Triumph 1.54.4. Herkansing. 1 A. Th. Bisschop, Ven- 10 Jap 1.59.4, 2 O. Baas. Amsterdam Jap 2.2.6. Ter gelegenheid van de brandweer- tentoonstelling etc. te Den Haag trok ook de ploeg „Kwiek" van de Alkmaar se brandweer naar de Hofstad. Er werd deelgenomen aan diverse wedstrijden en men maakte een uitstekende indruk. Tijdens de wedstrijden ging bet ge rucht: „Het paleis staat in brand". Aan vankelijk meende men dat het een grap was, doch toen men de rookwolken bo ven de stad ontwaarde en materiaal van de Haagse brandweer van het ten toonstellingsterrein verdween, begreep men dat het helaas bittere ernst was... De heer Kossen, chef van het materiaal van de Alkmaarse brandweer was oók enige tijd op de plaats des onheils aan wezig. Volgende week Woensdag zal een tweede ploeg van onze brandweer naar Den Haag gaan om deel te nemen aan de wedstrijden. In afdeling I, bestaande uit de a- elftallen van Schagen, KFC, Randers, Texel, Succes en Alkmaarse Boys, toonde de Alkmaarse Boys-welpen zich onbetwist de meerderen. Na 'n fraaie overwinning op het stqrke Schagen moest in de halve finale de stadgenote Randers met 30 het onderspit delven. In de finale werd tegen Succes ge speeld, dat in de halve finale KFC a uitschakelde. Alknaaarse Boys a toonde zich ook tegen Succes op zijn best, slechts 2 maal heeft de Boys-keeper de hal mogen aanraken. Voor het ove rige was het een duel tussen de Suc ces-achterhoede met een uitstekend keepertje aan 't hoofd en de Alkmaar se aanval. Al spoedig was het 10 maar de scheidsrechter, die het doel punt eerst toekende, liet een doelschop nemen. Niet ontmoedigd speelden de Boys verder en eindelijk zorgde de 1.- binnen voor het doelpunt dat nodig was. Na afloop complimenteerden de voor zitters van de v.v. Schagen en KFC de Boys namens de deelnemende vereni gingen met hun fraaie overwinning en mochten de Boys-welpen een fraaie be ker in ontvangst nemen. Dat de terug tocht vrolijk was, laat zich begrijpen, In de seriewedstrijden van de Alkm. Boys voor adspiranten en junioren, waaraan totaal 17 elftallen deelnemen, werd Zaterdag begonnen met de navol gende wedstrijden. Alkmaar adsp. aAlkmaarse Boys adsp. a 012, Randers aAlcmaria a 0—6, HSV a—AFC a 0—5, Kolping Boys a—Foresters a 3—0. A.s. Donderdag 7 uur komen de Ju- noren in het veld. HSV jun. a—Alkm. Boys jun. a, Bergen jun. aAlcmaria jun. a, AFC jun, a—Alkmaar jun. a, ter rein Alkm. Boys. Jong Holland ls vrij. Alhoewel de winnaar van dit tour nooi zich niet officieel kan tooien met de titel „kampioen van Alkmaar" toch zal hij er zich dan op kunnen beroe men het beste Junioren-elftal van deze omgeving te zijn! LANGEDIJKER GROENTEVEILING, 19 Mei 12,500 kg Rabarber 6,50; 4700 k'g aard., appelen 6280, kleine 3844; 2 kg slabo» nen 161; 2Vi kg tomaten 150 Gistermiddag om twee uur geraakte cp de hoek van het Varnebroek en de Kennemersingel een motorrijwiel van een zekere W. uit Harenkarspel bij het starten in brand. Vermoedelijke oor zaak het overspringen van een vonk op de vlotter. De brand duurde, een kwar tier. De brandweer rukte met een wa gen uit. De blussing was echter reeds verricht door de concierge van het Hoogheemraadschap met een schuim- blusser. De motor is geheel verbrand. De eigenaar was niet tegen schade ver zekerd. KROM—ALKMAARSCHE COURANT 0—1 De voetbalelftallen van de fa. Krom en de Alkmaarsche Courant togen gis teravond naar Oudorp, teneinde op het terrein van Kolping Boys elkander voor de bedrijfscompetitie te ontmoe ten. Het was een prettige, sportieve wedstrijd. Midvoor Helder bezorgde vóór de rust de Alkmaarsche Courant de leiding, in welke stand, ondanks het zwoegen aan beide zijden geen ver andering meer kwam. Vrijdagmorgen vond alhier een de monstratie plaats door de firma Boeke en Huidekoper van een tractor met af- takas, waaraan gemonteerd 'n mes van een maaimachine. Nadat de tractor in de praam was ge reden, voer men het „Oude land" in, waar op het land van de heer J. Prins 'n demonstratie van mechanisch maaien werd gegeven. Dit was georganiseerd door de afd. van de H.M.v.L. alhier, teneinde te ko men tot oprichting van een coöperatie, ter mechanisering van het veeteeltbe drijf, Er was veel belangstelling, en ver schillenden gaven zich op als leden van de coöperatie. Er werd tevens overge gaan tot aankoop van een machine. Ook kunnen deze tractoren aan de ze werktuigen gemonteerd worden. Qn, der de aanwezigen bevond zich ook burgemeester Driessen. 's Middags werd nog een demonstratie gegeven op het land van P. Sehermerhorn. Aan het politiebureau te Bergen werden gedurende het tijdvak van 7 tot en met 14 Mei de navolgende voor werpen als ge zonden aangegeven: autoped (rood), grijze vulpen, zwart vulpootlood, rozenkrans, zakmes, bruin lederen sigarenkoker, springtouw, nik kelen benzinetankdop, zweefvliegtuig 110. 6, damespolshorloge met zilv. scha kelarmband, knop van radiotoestel, bruine lederen portemonnaie, autoped, zakmes, portefeuille met postzegels. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: Engelse duimstok, bruine alpinomuts, spoor-abonnement, twee bankbiljetten van 10.—, twee muntbiljetten van 2.50, gouden damesarmbandhorloge, met schakels, bruine lederen portefeuil le met inhoud, zwart lederen porte feuille met inh. damesarmbandhorloge zilveren armband, identiteitskaart, 1 paar lage bruine kinderschoenen, grote badhanddoek, Zeeuwse broche (zilver). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, tel. 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur vm. 83. Er is iets niet pluis onder de jas van de professor. De jas golft op en neer. Professor Extomini schijnt het nu zelf ook te merken. „Rustig, rustig Kakeltje", fluistert hij. Maar.... hij weet niet, dat er be halve Kakeltje ook nog iemand anders otider de jas verborgen zit cn dat is Pam! x 84. Kakeltje heeft de indringer be merkt en pikt Pam venijnig in zijn staart. „Laat je dat", roept Pam. „Je doet me pijn". „Ga eruit, je hoort hier met", kakelt de kip. En weer geeft ze Pam een ve nijnige pik. Maar Pam laat dat niet op zich zitten en bijt terug, „Ik kén hier niet uit, ik moet verborgen blijven!" roept hij angstig. „Oh ja, dat zal je anders niet luk ken", zegt Kakeltje. „De professor to vert alles te voorschijn". Geboren: Cornells W. J., z. v. J. N. Koe dijk en H. A. Burcksen, Nelly, doch ter van J. de Ruiter en M. Leyen. Gerardus M„ zoon van R. Jonker en W. A. van Wissink. Johannes, zoon van T. P, Bijvoet en P. Duyn, Ge rard, zoon van N. Kuiper en A. J. Kee- man. Ondertrouwd: J. de Wit en J. de Wit. T. Hoven te Termunten en J. Leegwater. Huwelijken: H. M. van Zoonen te Winkel en S. Hemke. C. Langedijk en T. Bakker, A, Schoon en N. Wa genaar. R. Wijkstra en M. Houttuin. Het is dan weer zover, dat de nieu we aardappelen van de koude grond weer aangevoerd worden, Het is dit jaar weliswaar nog niet groot en de prijzen blijven dan ook hoog. Zater dag bv. bewoog zich de markt van f 84—f 139 bij een aanvoer van 1600 kg. De eerste tomaten werden ook weer aangevoerd, de prijs beliep f 2.06 per kg, Op Noord-Scharwoude kwam nog al wat spinazie, die voor f 9 van de hand ging. De rabarber herstelde zich een weinig maar bleef om de f 7 draai en. De prei blijft goed prijshouden, voor de eerste sortering gjng de prijs tot bijna f 50, voor de tweede tot f 25. Nu de veilingen weer dagelijks gaan draaien, zijn de stille weken voorbij en met veertien dagen is het nieuwe sei zoen weer volop aangebroken. PURMEREND, 18 Mei: Aangevoerd 447 runderen, w.o. 14 vette koeien, 2 stieren, 529 nuchtere kalveren en 24 vette varkens, alles voor de levering. 106 melk- en kalfkoeien f 475f 800 (kalm);. 276 geldekoeien f 300f 590 (stug); 31 graskalveren f 180f 275 (matig); 140 nuchtere kalveren (fok) f 35f 75 (afloop heel stug); 15 stie ren f 450f 850 (kalm); 122 schapen f 60f 85 (goed); 579 lammeren f 28 f 38 (matig); 156 bokken en geiten f 10f 80 (stug); 675 biggen f 35 f 80 (kalm, prijshoudend); 71 paarden f 350f 700 (matig); 300 oude kippen en hanen (rode en witte) f 3f 3..50 per kg.; 250 oude kippen en hanen (blauwe) f 3.50—f 3.80 per kg.; 650 jonge hanen (blauwe) f 3.60f 3.75 per kg.: 5900 jonge hanen (rode en witte) f 2.50f 3 per kg.; 700 jonge hanen f 4f 6 per stuk; 600 eenden f 2f 4 per stuk; 150 konijnen f 3 f 16 per stuk; 100 ganzen f 4f 6 per stuk. goederen bedeeld, tot betere omstan- Een strak-blauwe hemel, een glorie rijk zonlicht en dan de vlaggen die wapperden van bijkans alle huizen gaven het dorp Koedijk een buiten gewoon feestelijk aanzicht! Al die goede dingen had de nieuwe burge meester van deze gemeente mee, toen hij zich gisteren officieel vestigde in de plaats welke de Koningin aan zijn zorgen toevertrouwde: Koedijk. En voorts waren er dan de mensen van dit dorp die hem het „welkom", ieder op zijn manier, toeriepen. „Aurora" met feestelijke klanken, de Gymnastiekvereniging met de gratie van de jeugd, fris en bevallig, en ten slotte de jeugdige voetbalenthousiasten. Zo trok men door het uitgestrekte dorp op het gemeentehuis aan, alwaar de schooljeugd burgemeester J. C. Schellinger en diechtgenote een blij welkomstlied toezong. De muziek schalde lustig, bloemen werden aangeboden en dan ging de burgemeester het Raadhuis in om in aanwezigheid van een select gezelschap, dat getuige wilde zijn van een zo be langrijke plechtigheid, het teken van zijn waardigheid te ontvangen. DE INSTALLATIE Wethouder Riekwel, de loco-burge meester, opende de vergadering, waar na secretaris Sloof de benoemingsbrief voorlas. De loco-burgemeester sprak een woord van welkom en felicitatie en wees op de belangrijkheid van de taak, welke de nieuwe burgervader wacht. Een taak die is samen te vatten in twee punten: het stimuleren van sociale en culturele zaken welke strekken tot de bloei van Koedijk en het nemen van besluiten, die niet altijd door iedereen begrepen en gewaardeerd zullen wor den. Met de wens dat burgemeester Schel- digheden mocht voeren, sierde hij hem met de ambtsketen. Na allereerst zijn dank betuigd te hebben aan H.M. de Koningin, de Minister van Binnenland se Zaken en de Commissaris der Ko ningin in deze provincie, wees de bur gemeester op een passage in de eeds formule, waarin de ambtsdrager belooft de belangen der gemeente naar best vermogen te zullen behartigen. Dit nu is hem werkelijke ernst. Al is spreker geen Koedijker van geboorte, hij behoort tot de zonen van dat volk, dat een vast vertrouwen heeft in de beginselen van recht en vrijheid. Daar om zal hij de democratische gedachte tot richtsnoer maken, wat wil zeggen, demening respecteren van een ieder, ongeacht godsdienstige- of staatkundi ge overtuiging. Voor het goed vervullen van zijn taak is de medewerking van raadscolle- ge en ambtenaren noodzakelijk. Spreker wilde niet vooruit lopen op hetgeen hij van plan is te doen, doch volkshuisvesting en school vragen zijn eerste aandacht! Er zijn mensen die Nederland in zin kende toestand vinden, doch de bur gemeester bestreed dit en wees op vooruitgang, waarvan hij hoopte dat ze bestendigd mocht worden, waardoor hij eens burgemeester van Koedijk zal zijn in een bloeiend vaderland! De nestor van de raad, de heer Blau- boer, sprak de wens uit dat de nieuwe voorzitter de spore- van zijn voorgan ger zou drukken. De heer Hart noemde Koedijk de hof-leverancier van de Beemster, want menig burgemeester trok van hier naar dfe Beemster en spreker sprak de hoop uit, dat de heer Schellinger hier langdurig mocht wer ken en zijn beleid zou strekken tot ze gen van de Koedijker gemeenschap. Ook de gemeente-secretaris de heer Sloof sprak vriendelijke woorden en had vernomen dat de nieuwe burge meester in Den Helder steeds op de bres had gestaan. Nadat de burgemeester alle sprekers had beantwoord, nodigde hij de aanwe zigen uit tot de RECEPTIE. welke gehouden werd in de grote zaal van café Schuit. Hier waren afgevaardigden van alle verenigingen en instanties uit het dorp, alsmede vele bekende persoonlijkheden aanwezig. Als eerste sprak daar de burgemees ter van Texel, vertegenwoordiger van de Bond van Gemeente-ambtenaren. Hij was het die de Koedijkers complimen teerde en hen toeriep dat Koedijk het geschoten heeft. De heer Schellinger is een burge meester die het platteland een warm hart toedraagt. Burgemeester Nieuwenhuizen van Limmen als voorzitter van de kring Alk maar riep de nieuwe burgemeester een hartelijk welkom toe. Burgemeester Ritmeester van Den Helder sprak over „een lastige rakker". Koedijk krijgt een vader die volhoudt en zich met geen kluitje in het riet laat sturen. Spreker trók een parallel tus sen de liefhebberijen van burgemeester Schellinger, die voor bijen en kippen, cn zijn kwaliteiten. Hij wees op de functie waartoe de nieuwe functionaris geroepen is. een ambt dat ver boven ge schreven wet en verordening uitgaat. De oud-gemeente-ontvanger van Den Helder, de heer v. Dalen, was verheugd cm deze benoeming. Oud-burgemeester Pesman gaf de raad om in moeilijke zaken uit te zien over het land en ook te kijken over het kanaal waar het „Trappelend" is. De heer Verstegen sprak als oud vriend van de burgemeester en wa» er van overtuigd, dat hij het hart van de burgerij zal raken zoals hij het hart van zijn vrienden vond! Dr. Huygens, de burgemeester van Bergen, zei graag het land over het ka naal, wat onder Bergen ressorteert, aan Koedijk te geven en gaf als zijn mening, dat voor een burgervader humor een oelan|rijke factor is in moeilijke uren. Zo werd er drie uur onafgebroken ge sproken. Vriendelijke woorden tot burgemees ter en diens vrouw en alle facetten, die het ambt van burgervader heeft, wer den belicht. Dat deden de burgemeesters van Schoorl, Langedijk, St. Pancras en Oudorp. En dan gelukwensen van de bekende Doezie van H.F.C. Mevr. De Hartog vertelde mevr. Schellinger van de Plattelandsvrouwen bond en de liefdadige instelling welke de Handwerkvereniging W.O.E. is. Commandant van Brandweer werd opgevolgd door meester Reinders die de schoolnoden In de belangstelling aanbe val. De heer Sloten, het hoofd der plaat selijke politie wees in een geestige speech op de verhouding tussen burge meester en politie. De belangen van ouden van dagen en armen werden in een warm-menselijk Woord behartigd door de heer Jongsma. En „Aurora", de muziekvereniging, die bijna zestig jaar oud is en sukkelt met bijna even-oude instrumenten, beval hij In de aandacht aan. Secretaris Sloof wees op het ver dienstelijk werk van de afd. Koedijk van het Witte Kruis en de heer But ter op de tuinbouwvereniging „West", De heer Bijpost van „Zuid" kwam naast een gelukwens met grieven en hoopte, dat het stiefmoederlijk be deelde zuid-gedeelte van de gemeente geen „trap-end" zou worden. Dan sprak nog de heer Molenaar namens „Voorwaarts", de Gymver eniging en de eerwaarde heer Slager als hulp-predikant van de Ned. Her vormde Gemeente. En nadat de heren Bloothoofd, Groen en de heer Mulder, welke laat ste als voorzitter van de P. v. d. A. afd. Koedijk gesproken hadden, was liet woord aan de burgemeester, die Iedere spreker in een kernachtig woord dankte. Toen kwam het ogenblik, waarop al de aanwezigen de nieuwe ambts drager feliciteerden met een hartelijk heid, waarvan we getuigen mogen, dat Burgemeester Schellinger harte lijk in Koedijk ontvangen is. HS; zagen in 't Provinciaal IV te V Hertogenbosch de tentoon; van Belgische kant. Deze tentt ling mogelijk gemaakt dank bijzondere medewerking van d Brugge staat onder auspiciëi het Comité van Belgisch-Nede Luxemburgse samenwerking, c r.iet de hoge bescherming van Koningin Wilhelmina. Dat deze expositie wel bu woon in het brandpunt der 1 stelling staat, bewijst wel het f zij met tien dagen (tot 20 Mei lengd is. Onder de vele verzamelingen de Koninklijke Musea voor Ku 'Geschiedenis van België en va: particulieren bevindt zich ev een keur van kantwerken uit d zameling van H. M. Koningin beth en van H. K. H. Hertogi Vendóme. Buitengewoon mooie werken te bezichtigen, in 't bijzonder we hier noemen het wiegeklee Brusselse naaldkant van de „F Rome" uit het Eerste Keizerrijk De trouwsluier van Prinses Hei van België, ter gelegenheid van huwelijk met de Hertog van Ven door de Belgische vrouwen aat den. Men vindt er de koninklijk pens van België en die van het Bourbon Orléans van Frankrijk rug. Een schitterend stuk is ook e< fellaken in naaldkant van H. M ningin Elisabeth van België. I versierd met een geheel van pj der streek, die de omlijsting vo verder vertoont het de schilden „verwoeste steden", evenals eer beelding van de Heilige Joris d draak doodt en van de H. Elis van Hongarije, die de persoonlij van Koning Albert en Koningin sabeth symboliseren. Dit kleed i dens de eerste wereldoorlog ver digd. Er was echter niet alleei kantwerk uit deze en uit de v eeuw, doch ook vele stukken vroegere eeuwen, t.w. van pl.m sf. Zo zijn vijf eeuwen verlopen de opkomst van de eenvoudige v: ringen die het linnen aantrekke moesten maken. Oorspronkelijk w de bedoeling om die delen van linnen, die het meest aan sli blootgesteld waren, te versieren, fijne smaak van de linnennaai vormde deze practische noodzak: heid om tot een versiering en ni handen wrochtten wonderen van nuft, behendigheid en eindeloos duld en ontwikkelde haar tot subl verfijning. Een getuigenis hiervan is wel voetkleed, dat in 1599 werd aang den aan Aartshertog Albrecht en bella, ter gelegenheid van hun hi lijk en van hun inhuldiging als h Iten van Brabant. Hierin zijn g dienstige. historische, folkloristi taferelen, vergezeld van de wa schilden der aanverwante reger huizen en o.m. de symbolen van huwelijk verwerkt. Naar aanleiding van 't Reuterberich de Verenigde Staten van de landen het Plan-Marshall zouden „eisen" devaluatie van hun valuta in ovei ging te nemen, vernemen wij van ingelichte zijde, dat het in Nederl; se kringen niet waarschijnlijk w geacht, dat dergelijke voorwaai ook aan Nederland zullen worden steld. Uit de besprekingen, welke van derlandse zijde naar aanleiding var Amerikaanse hulpverlening aan E pa tot dusverre met de Amerika: autoriteiten zijn gevoerd, is steeds conclusie naar voren gekomen, da eventuele valuta-devaluatie in het der van het Plan-Marshall in de' ste plaats zou moeten gelden i o.m. Frankrijk, Italië en Griekenl: Thans gaan dagelijks grote hoev heden komkommers naar Engeli Dezer dagen bedroeg een dagaanv voor de export ruim 30.000 kist resp. van 12 en van 24 stuks. Het ren zowel kasproducten als komk mers van onder het platte glas Loosduinen, uit Delft, uit Pijnacker Veur. De prijzen dalen thans; de voi week deden de komkommers ruim f 1 per stuk. De Mei-aflevering van de „Ho wereld" is voor een belangrijk deel wijd aan de bijeenkomst van de Co cil der „International Hotel Asso- tion", welke de afgelopen maand Den Haag gehouden werd. Prominenten uit de internatior hotelwereld bespraken op dit conf de vele belangen, die op hun terr behartiging verdienen, doch bove werd het accent gelegd op de vrie schapstaak, waaraan men zich wi Een groot aantal foto's van de sectievergaderingen aan dit cong verbonden, alsmede een stukje „lav dc' historie over de Italiaanse V mouih maken ook deze aflevering 1 de Hotelwereld tot zeer levenswaar:

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2