Stad en Omgeving De Groningse vereniging 25 jaar FEEKE won Zilveren Waagtournooi Gedenkteken op het graf van den bouwer aan Bergens welvaart Een goed geslaagd sober opgezet feest „De Rozenkrans" Onvoorzichtigheid op de weg A.W.V. De Kaaskoppen Paard op hol Slotzitting tribunaal AGENDA Bonnen halen De Schermeer wijzigt de plannen Biljarten Wessels „eeuwige tweede" Burgerlijke Stand Marktbericht Heiloo. Egmond aan Zee. Herstel froelstra-oord In memoriam D. A. Klomp Het Monument Clandestiene vestiging Zaterdag heeft dan de Groningse vereniging „De Mollebonen" haar zilveren bestaansfeest gevierd, dat, hoewel sober opgezet, zeer geslaagd mag worden genoemd. Er was een non-stop-programma, de revue „Zet hem op", die de toeschouwers in drie uur tijd in 22 taferelen een reis deed maken door geheel onze noordelijkste provincie. Het herhaaldelijk, ook soms bij open doek opklinkende applaus, bewees dat ten zeerste genoten werd. Na het verstrijken van het „Alk- maarse kwartiertje" opende voorzit ter Bonsema de feestvergadering met een hartelijk woord van welkom aan leden en gasten., (o.a. de ver tegenwoordigers van het Alkmaarse selskip Friso en de afgevaardigden van de zusterverenigingen in Den Helder, Hoorn en Medemblik).' Al deze, alsmede nog de Gron. vereni ging te Zaandam, hadden door fraaie bloemstukken van hun belangstelling doen blijken. De heer B., zich verheu gende over de mooie aanblik van de zaal (ook door de vele afbeeldingen van wapens der Groningse gemeenten en die van de Martinitoren), maakte duidelijk, dat de aanvankelijke groot se plannen niet konden worden uit gevoerd in verband met de toestand der kas, zodat besloten was een reprise te geven van verschillende sketches e.d., die in da loop der jaren reeds waren gespeeld, een en ander aangevuld met nieuwe dito, alles ge arrangeerd door nu wijlen de heer J. Werkman. In dit verband sprak spr. een gevoelig woord van dank bare herinnering aan het adres van dit te vroeg gestorven lid, waarmede de geheel gevulde zaal met gebogen hoofd staande instemming betuigde. De uitvoering van het programma begon met declamatie van een lof zang op de Martinitoren, terecht de trots van de Groningers, waarna een koor de „Ode aan de Martinitoren" zong, het bekende „O, olie grieze toren", In een solozang volgde nog ,,In 't houkie van de Grode Maark", ook al ter verheerlijking van dat plein, waarvan de toren een sluitstuk vormt. Daarna kwamen in bonte rij een ambachtsliedje „Mien mouder wol mie geven", de vroeger in alle dor pen bekende „speulman", een Gro nings feestliedje „Lustig gezellen", een paar sketches „Zitten bleven" en „Herinneringen" en „Vaarver Naar- sien", en dan niet te vergeten een nieuwe creatie van de uit het maand blad zo bekende figuur mevr. Slapsma, die niet hield van het j.pladde gedoe" en daarom op haar manier altijd „Ollands" sprak. Als slot van het eerste gedeelte van het programma kregen we de Molle- bonenregen, waarbij een vijftal meis jes in kledij in de Groningse kleuren door de zaal ging om aan de bezoe kers het in de noordelijke provincie geliefde product mollebonen aan te bieden. Met een halve finale, waar bij „Zet hem op" werd gezongen, enthousiast door de aanwezigen her haald, werd de pauze ingeluid. In deze pauze werden door ver tegenwoordigers van de Alkm. Frie zen en de Groningse verenigingen te Hoorn en Medemblik hartelijke woor den gesproken aan het adres van de jubilerende vereniging, woorden die getuigden van vriendschap en van hoop op voortdurende bloei en tevens van grote waardering voor hetgeen vóór de pauze op het toneel geboden werd. Na de pauze werd het programma voortgezet op dezelfde wijze als Doordat gisteravond velen teleur gesteld moesten morden voor de op voering van De Rozenkrans heeft de directie van 't Gulden Vlies Willem Googsens nog éénmaal bereid gevon den om een voorstelling van dit boei ende toneelstuk te geven. Deze vindt plaats op a.s. Vrijdag 8 uur. Kaartenverkoop en plaatsbespreking beginnen morgenochtend om 11 uur. Op de Stationsweg stak een 60-jarige dame onoplettend de rijweg over, waardoor de chauffeur van een nade rende taxi krachtig moest remmen, zodat de wagen het trottoir opreed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de taxi werd bescha digd. Tegen de onvoorzichtige dame werd proces-verbaal opgemaakt. Twee leden, de heren C. M. de Vet en G. Kemp namen deel aan de 60 km lange afstandtocht die gehouden werd te Amsterdam. Zij volbrachten deze tocht in de tijd van 9 uur 30 m. en ontvingen uit handen van de heer Sleutel een vaan met gouden letters. Op de Voormeer sloeg Zaterdagmor gen een voor een wagen gespannen paard op hol, doordat 't leidsel brak. Op de brug maakte de wagen een zwenking, waardoor de voerman van de bok werd geslingerd. Hij klaagde over inwendige pijn, en werd door dr. Lourens onderzocht. Door de GGD werd de voerman later naar zijn wo ning vervoerd. A.s. Vrijdag wordt in de raadszaal van het Alkmaarse stadhuis de openbare slotzitting gehouden van het Tribunaal voor het Arrondissement Alkmaar. De zitting vangt aan om drie uur. daarvóór, d.w.z. met koorzang, solo zang, sketches en declamatie, het welk een en ander bijzonder geap precieerd werd. In het bijzonder was dit wel het geval met de klompendans van een groep H.B.S.-meisjes. Het Veenkoloniaal lied gaf een idee van de ontginning van het zuidoostelijk deel van Groningen, de streek, die kennelijk „bie de schepping vergeten was", maar door de „kerels in roole boantjes en onderboksems in blauw" veranderd werd in een nieuw para dijs. De finale tot slot met het lied „De Molleboon bluit" sloeg zeer in. De hele opvoering door de toneel club ,,'t Gebelskop", versterkt met enige nieuwe spelers en speelsters en aangevuld met een zangkoor, heeft bewezen, dat er onder de Groningers in Alkmaar uitstekende krachten schuilen, van wie, als zij eensgezind blijven samenwerken, nog veel ver wacht mag worden voor de verdere bloei van de 25-jarige vereniging, die alle Groningers in Alkmaar en om geving wil omvatten. (Ontleen aan onze advertentie-kol.) BIOSCOPEN: Harmonie-theater, 8 uur Sensatie om Tosca, 14 jaar. Vietoria-theater, 8 uur De Zwarte Spiegel, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur Because of him, tot 14 jaar o.g. Temperatuur zwembaden. Zomerbad 19 graden Celcius. Pesie's bad 19 graden Celcius. Zij, wier familienaam begint met de letters L en N moeten morgen. Dinsdag 25 Mei 1948 hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks- en versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de dis tributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De data van volgende uitrei kingen zullen niet meer worden gepu bliceerd, doch op de bonkaart worden gestempeld. Molenweg wordt asfaltweg Zaterdagmorgen vergaderden hoofd ingelanden van het waterschap „De Schermeer" voor de tweede maal binnen enkele weken in de Raads zaal van het Alkmaarse Stadhuis. Deze vergadering was nodig gewor den, daar ten aanzien van de verbe tering van de Molenweg enkele wij zigingen waren opgetreden, die het mogelijk maken, dat het herstel nog dit jaar zijn beslag zal krijgen in de finitieve vorm. De Dijkgraaf, burgemeester Fosch van Stompetoren, sprak in zijn wel komstwoord zijn dank uit aan allen, die hem ter gelegenheid van zijn zil veren huwelijksfeest hun blijken van Belangstelling hadden doen toekomen. Een aantal ingekomen stukken van ondergeschikt belang, werd voor ken nisgeving aangenomen, waarna de Mo lenweg in bespreking kwam. De oorspronkelijke opzet was, gelijk wij destijds meldden, een klinkerbe strating aan te brengen op de helft van van de weg, waartoe een crediet van i 40.000 werd gevraagd. Inmiddels is echter gebleken, dat de klinkers aan merkelijk duurder zullen komen, dan oorspronkelijk was geraamd, waardoor een bedrag van 93.000 voor de ge hele weg nodig zou zijn. Contact werd gezocht met de firma Ooms uit Aven- born, die prijsopgave deed voor het asfalteren van de weg. De kosten hier van zullen in totaal, dus voor de ge hele lengte, bedragen de somma van 73.000. Inplaats van een halve klin kerweg zal er nu dus een hele asfalt weg komen, die bestaat uit een onder bouw van hard puin, waarop na afge walst te zijn, een laag hoogovenslak ken komt, die weer bedekt wordt door asfaltbeton. Deze oplossing heeft bo vendien nog het voordeel, dat de goe de klinkers, die vrijkomen, gebruikt zullen kunnen worden voor het her stel van de Noordervaart. In verband met een en ander werd besloten de voorgenomen geldlening ad 40.000 te laten vervallen en in plaats daarvan een nieuwe lening aan te gaan, groöt 73.000, rentende 2 y2 pet. en met een looptijd van 10 jaar. Zonder hoofdelijke stemming ging de vergadering met dit laatste voorstel accoord. Nadat bij de rondvraag aan de heer Groot was medegedeeld, dat het herstel van de Noordervaart er zeker niet bij zou inschieten, doch waarschijnlijk 't volgend jaar zou plaatsvinden, werd de korte vergadering gesloten. Geboren Anne M, dochter v«-a A Cudijk en J Fijnheer Francisca C M, dochter van D de Vries en I H van der Geest Cornelia M, dochter van R Schouten en T M Heesbeen Tineke dochter van J H Ooijevaar en J Oost- wouder Peter J Mf zoon van P C Ignatius en M C Noë Gerarda F^ doch ter van J B M Pureveen en J Slenters Maria H, dochter van A L de Kuijer en H van Kessel Overleden: Berkum, 7 jaar Petronella M Van BROEK OP LANGENDIJK, 24 Mei r- 14,500 kg Aardappelen; 47,50—53.80 en kleine 36,1040,50; 125 kg Tomaten 145— 154; 2000 kg Rabarber 6 Zaterdag is wel een heel bijzondere dag geweest in het Zilveren Waag-tournooi, wat culmineerde in de avondpartij van J Feeke tegen Meeuwe Wat de jongste deelnemer in die partij presteerde had men in wedstrijden te Alkmaar nog niet gezien Na 3 car. in de eerste beurt, kwam in de tweede beurt een serie van niet minder dan367!! Een serie, die boven dien nog door touché werd afgebroken Na het applaus bij 100, volgde nieuw ap plaus toen bij 188 de tot nu *oe hoogste serie van het tournooi verbeterd werd Maar Jan ging onverstoord verder 200 250, 300 en scheen geen eind aan te kómen, 350, 367touché En toen brak de spanning cmder de talrijke toeschouwers los en er was bijna geen stilte te krijgen om de partij te beëindigen Voor de res terende 30 car. had Feeke nog 3 beurten nodig Hij maakte dus de 400 in 5 beur ten Spelende met een gem. van 80,— Een partij, die de toeschouwers niet gauw zul len vergeten De andere partijen van Zaterdag kwa men hierdoor wel wat in de schaduw Maar afzonderlijke vermelding verdient wel zeker de fraaie partij, die G Wessels 's middags speelde tegen Steffers In 10 beurten (gem, van 40!!) werd het einde bereikt (met een serie van 113), waarin Steffers tochv nog de 170 bereikte Jam mer was het alleen, dat een twijfelachtige carambole, die de arbiter „mis' zag, aan een veelbelovende serie van Steffers een einde maakte Maar dit was spoedig ver geten en Steffers feliciteerde zijn tegen stander aan 't slot bartehjk met zijn mooie prestatie De andere twee partijen van Zaterdag middag eisten zeer veel tijd en konden gem. van 10 nauwelijks halen Niet min der dan 39 beurten eisten deze partijen Hoogland won ten slotte van Van Leeu warden met 400 tegen 348 en Van Leeu warden won van Meeuwe met 400—395 De afgebroken partij van Vrijdag tus sen Wessels en Van Someren werd door Wessels in 29 beurten gewonnen niet 400 tegen 310 Hoogland won Zaterdagavond zijn laat ste partij tegen Van Someren met een gem. van 20 Een goede partij G Wessels versloeg Van Leeuwarden in 23 beurten met 400—224 en maakte een slotserie van 101 Hab er er—Steffers was een spannende partij met goed spel van beide kanten G Wessels Van Someren Hoogland Van Leeuwarden G Wessels Steffers Van Leeuwarden Meeuwe J Feeke Meeuwe .Hoogland Van Someren G Wesséls Van Leeuwarden Haberer Steffers De wedstrijd heeft op Zondag een zeer spannend verloop gehad Jan Feeke begon 's middags met Van Someren een grote nederlaag toe te bren gen, waaraan vooral een serie van 222 van Feeke niet weinig bijdroeg Dat de Uitstekende Haarlemse speler Steffers van Van Leeuwarden zou ver liezen had niemand verwacht, maar in een matige partij (27 beurten) won Van Leeu. warden met 400—257 Feeke wint van Habarer Daarna kwam de zeer belangrijke partij tussen Feeke en Haberer, die beide nog een b hs gem 400 29 88 13,78 310 29 51 10,34 400 39 54 10,23 348 39 65 8,92 400 10 113 40 170 10 74 17,— 400 39 39 10,12 395 39 49 10 01 400 5 367 80,— 69 5 22 13,80 400 '20 66* 20, 278 20 72 13,90 400 28 104 17,39 224 23 53 9,73 400 21 v 62 19,04 338 21 54 16,09 De laatste dag J. FEEKE kans hadden voor de eerste plaats Na een bijzonder enerverende strijd wist Feeke met 400 tegen 370 te winnen in 16 beurten Haberer miste de nastoot Onderwijl speelde Van Someren en Meeuwe hun laatste partij, die weer een langdurige werd en ten slotte door Meeu- werd gewonnen De beslissende party Toen begon omstreeks half acht de laatste en beslissende partij tussen G Wessels en Haberer De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld De situatie was zó, dat G Wessels bij winst of gelijk spel eerste was Maar G Wessels zou Wessels niet zijn, als ook nu het pechdulveltje, waarmee hij reeds zo dikwijls te kampen heeft gehad, hem ook nu niet achtervolgd had Haberer liep een achterstand lang zaam in, maar toch scheen Wessels de partij te gaan uitmaken toen hij op 387 strandde Haberer maakte toen de 400 vol, maar nog kreeg Gerrit een kan$, want hij had de nastoot Hij maakte 7 car.t doch strandde op de achtste en met 394 tegen 400 verloor hij de partij Jammer voor zijn constante sterke spel in dit tournooi J Feeke werd nu nummer één met gelijk aantal matchpunten, maar hoger alg. gem Ir een luid applaus, zowel voor Feeke, als voor Wessels en Haberer, die zich zo sportief verdedigd had, uitte zich de span ning, die onder de toeschouwers had ge heerst Een mooi tournooi had een einde genomen De prijsuitreiking Nadat alles, wat de uitslag betreft door de accurate administrateur, de heer Wou ters, was uitgerekend, kon (na he^ nemen van foto's) de heer P Rolie, de leider en voorzitter van Excelsior en de districts commissie, overgaan tot de prijsuitreiking Hij memoreerde het schitterend geslaagde tournooi, het fraaie en sportieve spel en de bijzondere prettige geest die op deze wedstrijd hadden geheerst Hij huldigde Jan Feeke, die weer zo sterk gespeeld had, zó sterk, dat hij wel de wisselprijs, de Zilveren Waag, weer voor een jaar in be- z)t kreeg, maar deze prijs volgend jaar nier meer kan verdedigen, omdat hij, wegens zijn alg. gem, boven de 22, niet meer aan dit tournooi mag deelnemen volgens het reglement Hij feliciteerde Feeke hartelijk en reikte hem diverse prijzen uit Niet minder huldigde hij G Wessels, die ook ditmaal weer zo goed had gespeeld, maar niet gelukkig was geweest Hij had vele hartelijke woorden voor de overige deelnemers en dan nog speciaal voor de deelnemers uit Amster dam en Haarlem, die zich zulke prettige sportieve tegenstanders hadden getoond Vele prijzen werden uitgereikt, bloemen werden geoffreerd, en alle deelne mers kregen een fraai lepeltje, aan geboden door VVV Een bijzonder vers (o a de heer Kommer), de admi nistrateur, de heer Wouters, en de heer De Boer voor zijn in alle opzichten bijaon. dere zorgen en ten slotte aan de Alk maarse Courant voor de wijze waarop deze aan dit tournooi aandacht had ge. schonken en de biljartsport, die zovel* aanhangers in Alkmaar heeft, had ge. diend Een bijzonder sympathiek woord sprak de heer J Steffers uit Haarlem camens de deelnemers Hij had niets dan lof voor de sportieve strijd en de prima verzor ging van dit tournooi, waarin hij ook onder luid applaus Cor de Boer, de eigenaar van de Nachtegaal, betrok De eindstand was: car. brt. a.g. p, 1. J. Feeke 2577 98 26.29 11 2. G. Wessels 2793 144 19.39 li 3. Haberer 2589 132 19.61 10 4. H. Hoogland 2627 162 16.21 g 5. J. Steffers 2065 128 16.05 4 6. C. Meeuwe 2047 170 12.21 4 7. v. Leeuwarden 2191 184 11.90 4 8. v. Someren 1941 172 11.28 4 „KÜRSFINFESTO" Morgenavond en niet Woensdag avond, zoals aanvankelijk was vastge steld zal de Esperantovereniging „Unueco", alhier, haar jaarlijkse slui tingsavond vieren in café Hoebe aan de Rijksstraatweg. Alle vrienden van Esperanto worden aldaar verwacht. DE SPORTDAG 1948. Naar thans verluidt zal van de al gemene sportdag, zoals die aanvanke lijk in samenwerking met de WV, de Foresters en HSV was sanjengesteld, geen doorgang vinden. Wel zal die dag alsnog sport worden gegeven, doch zonder medewerking van de katholie ke sportbeweging. Principiële bezwa ren tegen de kleding van de dames- athleten van Doves schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Wij wijzen er echter op, dat deze kleding door de K.N.G.V. is goedge keurd. EERSTE STEENLEGGING. Zaterdagmiddag had de eerste steen legging plaats van de drie nieuwe wo ningen die gebouwd worden in op dracht van de woningbouwvereniging Volkshuisvesting aan de Rechte Honds- bosschelaan, alhier. Een en ander ging gepaard met enige plechtigheid, waar bij burgemeester Kalff aanwezig was. Het herstel van een deel van het Troelstra-oord aan de Boulevard is thans zover gevorderd, dat exploitatie in het a.s. badseizoen mogelijk zai zijn. De feestelijke opening zal op 26 Juni a.s. des morgens om 11 uur plaats hebben. VESTIGING GARAGE-BEDRIJVEN Vreemd genoeg is na de oorlog te Egmond aan Zee geen enkel garagebe drijf meer gevestigd. De heer J. Groot uit Egmond aan den Hoef zal thans de bestaande garage in de Prins Hen drikstraat gaan exploiteren, terwijl de heer J. Kareis, eveneens uit Egmond aan den Hoef, een grote garage bouwt aan de Trompstraat. HET BADSEIZOEN De aanvragen voor het a.s. badsei zoen stromen nog steeds binnen, zo dat het seizoen 1948 zonder twijfel weder zeer bevredigend zal zijn. Voor Augustus is het reeds vrijwel uitge sloten nog pension of kamers te krij gen. Het was op een koude Frebuari-dag van het vorige jaar, dat het zo ver van de dorpskom gelegen kerkhof in Ber gen onder een dikke sneeuwvacht lag bedolven. De grafstenen, grauw afstekend te gen de smetteloze omgeving, droegen hoge sneeuwmutsen en de dodenakker had slechts één zwarte plek, de plaats waar het stoffelijk overschot van een van Bergen's beste zonen, de journa list D. A. Klomp, in de groeve werd neergelaten. Enkele hoge banieren gaven toen de plaats van het graf aan en één daar van rood-wit met het wapen van Bergen was Zaterdag opnieuw bij de rustplaats van dezelfde dode opge steld. Nu had het kerkhof zich aan de greep van sneeuw en ijs ontworsteld, nu was het een dodenakker waarinde gedenkstenen uit het frisse jonge gras naar boven staken. Hoge muren van le vend groen omzoomden de grafruim ten, hier en vanuit het door de zon be schenen geboomte kwetterenden en floten vogels, de enige schepselen, die daglijks de diepe rust van de begraaf- dagelijks de diepe rust vah de begraaf plaats verbreken. EEN MONUMENT. Nu was er, ter nagedachtenis van de man, die zo onnoemelijk veel voor de welvaart van zijn dorp gedaan heeft, een monument opgericht. Het was vervaardigd door de jonge, talentvolle beeldhouwster JeanneKou- wenaar—Bijlo uit Bergen. Het is twee meter hoog en in Oberkirchner steen gehouwen. Het relief stelt een denken de vrouwenfiguur voor, die een Jgan- zenveer in de hand houdt. Van haar schoot hangt een papyrusrol af en ach ter haar ziet men een boom als het zinnebeeld van het leven en een op stijgende vogel, die de vrije gedachte symboliseert. Boven het relief is in de steen ge houwen. „D. A. Klomp. 1 Februari 1883—19 Februari 1947". Aan de voet van het monument, leest men op een liggende steen. „Aan de journalist Bouwer van Bergen's welvaart en aan het geluk der Mensen. De burgerij". Een comité uit de burgerij had on der voorzitterschap van de burgemees ter, spontaan een commissie gevormd om de nagedachtenis van de overlede ne, wiens nobele persoonlijkheid en vruchtbare werkzaamheid op verschil lend gebied alom erkend worden, te eren. Zeer velen waren daarvoor Zater dagmiddag op het kerkhof tezamen ge komen, de leden van het gemeentebe stuur met de secretaris, de heren Rog geveen, mr. Zeiler en Van der Garde, resp. vertegenwoordigers van de V. V. V.'s in Bergen en Schoorl, de 89- jarige oud-burgemeester Jb. van Ree- nen. Baron Taets van Amerongen, Da vid Kouwenaar, de nestor der journa listen in dekop van Noord-Holland, die zeer vele jaren een der beste vrien den van de overledene Is geweest. Daar was natuurlijk de beeldhouwster, die hier zelf heeft horen verkondigen hoezeer men haar werk waardeert; daar waren nog zo vele anderen, be stuursleden van plaatselijke vereni gingen, vrienden en kennissen van c't- overledene en hun familieleden en al was de oprichting van dit monu ment dan zuiver een Bergense kwes tie toch waren ook vele Alkmaar- ders, veelal uit journalistieke kringen, aanwezig om mede van hun belang stelling 4e getuigen. DE ONTHULLING. Burgemeester ds. W. Huygens hield na de onthulling van het monument, nadat daarbij een grote krans in de rood-witte kleuren der gemeente en diverse bloemen waren nedergelegd, een korte toespraak. Hij stelde de gro te belangstelling bij de onthulling op bijzondere prijs en dankte de talent volle beeldhouwster voor haar kunst werk en de heer Roggeveen voor de zorg van de plaatsing op het graf. I 1 Hier komen de vriendschap en de genegenheid tot uiting welke de over ledene in zo ruime mate heeft gegeven en ontvangen. Een goed en nobel mens ligt hier hegraven, een man, die misschien zelf niet gewild zou heb ben, dat zijn werk op deze wijze zou geëerd worden. De burgemeester schet ste de symbolische betekenis van het monument en sprak de hoop uit, dat de familie het wel zou willen aan vaarden. Het nu voor allen zichtbare monu ment staat achter een bed met don kerblauwe violen en trekt door zijn omvang en de blankheid van het ma teriaal reeds van verre de aandacht. Het is keurig afgewerkt maar als wij één opmerking zouden mogen maken, dan zou dat zijn, dat de letters niet sterk naar voren komen. Wanneer ze gekleurd of verguld worden zouden ze o.i. duidelijker aanspreken zonder de schoonheid van het geheel te scha den. DANKWOORDEN. Een broer van de overledene, de heer P. Klomp uit Voorburg, dankte namens de familie het comité, de beeldhouw ster en alle aanwezigen. Hij wees er in een uitvoerige rede op, dat, zoals geen twee bladeren van een boom ge lijk zijn, er ook van ieder mens geen duplicaat is. Daarom is het niet juist, dat iedereen vervangbaar is en dat geldt in het bijzonder voor de man wiens nagedachtenis hier thans ge ëerd wordt. Zijn vele vrienden wer den steeds weer meegesleept door het feu sacré van zijn spontaniteit, waar door een samenwerking ontstond, wel ke grote dingen tot stand heeft kun nen brengen. Spreker memoreerde o.a. de acties voor het eeuwfeest van de Schermeer, het behoud van het Ber ger Bosch, de openluchtuitvoeringen en de bloemencorso's waardoor Bergen zo vaak in het brandpunt der publie ke belangstelling heeft gestaan, en her innerde er aan, dat de ontslapene reeds op zeer jeugdige leeftijd de so ciale voorzieningen nastreefde, welke thans geen verdediging meer behoe ven. Hij schetste de naastenliefde, de vrij heidszin en de vastheid van overtui ging van de ontslapene en de waar dering, welke in verloop van jaren groeide in de harten van allen, die met hem in aanraking kwamen. Zijn scherp verstand, zijn organisatietalent en de spontane inzet van zijn suggestieve persoonlijkheid zijn oorzaak, dat allen, die hier aanwezig zijn, zijn beeltenis nog voor ogen hebben en met een warm hart aan hem denken. Laten wij, aldus spreker, gedenken al wat wij aan liefde en vriendschap van hem hebben ontvangen en ook zelf trachten de wereld vrij te maken van angst en gebrek, zodat ieder vrij is, volgens zijn eigen geweten kan handelen en zijn levensgeluk kan opbouwen, EEN DANKWOORD VAN MEVROUW KLOMP. Ten slotte dankte mevrouw Klomp met enkele gevoelige woorden allen, die haar onvergetelijke echtgenoot de ze middag geëerd hadden. Het ge denkteken zal tot in lengte van jaren van de goede werken en de nobele gedachten van de overledene getuigen. Haar man heeft altijd gezocht naar wat de mensen tezamen bond en nooit naar wat hen verdeelde. Als men dat bij het aanschouwen van dit monu ment wil bedenken, zal de betekenis daarvan de mensheid slechts ten goe de kunnen komen. Een jong paartje nam ongevraagd zijn intrek in een gedeelte van het perceel aan de Ruïnelaan bewoond door de familie Kraakman en richtte zich daar behaaglijk in. Dezer dagen kwam de hoofdbewoner tot de ont dekking, dat het jonge gezin vermeer derd was met een achttal jonge sprui ten. In het warme nestje in de brie venbus lagen n.l. acht jonge meesjes en vader en moeder vlogen druk uit en in om hun hongerige kroost van 't ncdige tt voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2