c TRYG> Stad en Omgeving, De huisvesting-politiek te Bergen Alkmaars landwachter berecht De gramofoonpiaten voor het blinde meisje Eerlijke bloemenverkoper KRONIEK DER ONACHTZAAMHEID Een gids voor de Grote Kerk Kleinere zondaars in AGENDA bonte rij Aanrijding Bonnen halen Protestants Interkerkelijk Thuisfront Avond ten bate van de Stichting 1940-'45 De Avond-Vierdaagse Burgerlijke stand De oogst van Pinksteren Liefdadigheidsconcert Ingrijpende wijziging noodzakelijk Burgerlijke Stand Heïloo. Marktberichten EEN MERKV UITSP DE OPLEID VERPLEE IN ROTTI V. U.C.-Tribun< Bijzonder Gerechtshof Wederom stond Maandagochtend voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, gepresideerd door mr. vd Goot, een landwachter terecht en wel Jan Kooy uit Alkmaar. Aan deze was ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam had dienst gedaan bij het bewaken van ge bouwen in gebruik bij de Duitse weer macht. Voorts had hij te Hoorn deelge nomen aan straatcontroles en onder meer te Qbdam aan de arrestatie van een tiental personen, wier persoonsbe wijzen niet in orde waren. Verdachte gaf deze beschuldigingen toe. „U hebt toch wel gemerkt, dat de landwachters niet erg populair waren", wferp de president hem tegen. Beschuldigde had dat toen niet zo erg ingezien. Hij bekleedde verschil lende functies bij de NSB. Tot dolle Dinsdag was hij werkzaam bij de dis- tributiedienst. Toen hij deelnam aan de evacuatie van vrouwen naar Wes- terbork werd hem daar te verstaan ge geven, dat hij thuis hoorde in de land wacht. Van December 1944 tot April 1945 had beschuldigde het commando over een detachement landwachters te Hoorn Hij had deelgenomen aan de expeditie tegen de ondergrondse in Maart 1945 te Obdam. Er ontbrandde daar een strijd, waarbij verschillende doden en gewonden vielen. Hierbij deed beschul digde zich als een laf iemand kennen. Na deze gebeurtenis werd hij wederom in de keuken werkzaam gesteld. De procureur-fiscaal, mr. Keune, was de mening toegedaan, dat ofschoon ver dachte geen grote rol heeft gespeeld in de landwacht, hij wel steeds een actief NSB-er is geweest. Mr. Keune requi- reerde een gevangenisstraf van vijfjaar met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. De gramofoonplaten-actie voor het blinde meisje is een succes geworden. Dadelijk na het verschijnen van de courant werden Zaterdagmiddag gra mofoonpiaten aan het opgegeven adres bezorgd en dat is zo doorgegaan tot Maandagavond. Zondag was de zieke al in het bezit van 77 platen. Dat aantal is tot bijna 170 platen gestegen, waarbij ook vele kinderplaatjes waren, welke zij nu draait voor kleine patiëntjes. In de loop van deze week zal het aantal nog wel iets groter worden daar enkele toezegden een plaat te zullen kopen. Namens de patiënte danken wij al len, die haar zo haar zo hartelijk en spontaan bezigheid en vrolijkheid heb ben bezorgd. Er is nog wel behoefte aan een naald waarmee Pathé-platen gedraaid kunnen worden. Gisteren kocht een onbekende dame vier geraniums van een bloemenverko per bij de Stenen Brug en betaalde met een bankbiljet van 10 gulden. Later be merkte de bloemenverkoper dat hij twee in elkaar gevouwen briefjes van f 10 had ontvangen. Hij heeft hiervan kennis gegeven aan het bureau van po litie. De dame kan zich met de politie in verbinding stellen. GEVONDEN VOORWERPEN OVER HET TIJKVAK VAN 1 TOT EN MET 15 MEI 1948. Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te be vragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur; Diverse portemonnaies met en zon der inhoud; damesvulpen; pakje rooktabak; schroefdop; leren dames tas; kinderwant; duimstok; distribu tie bonnen; dameshandschoen; han ger; hoefijzer; sleutels aan ring; ceintuur; muts; hondenhalsband met riem; huissleutel; kluwen breikatoen: 2 rijwielsleuteltjes; sleuteltje; leren handschoen; parapluie; jeugdkaart ObdamAlkmaar; kinderschoentjes; dames-glacéhandschoen; geblokt meisjesmutsje; jongensjasje; huis sleutel; lederen riem; zilveren ver lovingsring; herenhoed; dameshand schoen; huissleutel; schaakstuk; kin dermouwtje. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, Xwaar op boven genoemde tijdstippen het adres van de vinder is te bekomen: 3 muntbiljetten; schoudermantel; jongenspetglacé-dameshandschoen hoofddoek; huls- of autosleutel; muntbiljet; kindermuts; vulpen; zit veren armband; bos sleutels; vulpen; portemonnaie; ring met sleutels; kin derlaars; armbandhorloge; huissleu tel; étui met inhoud; portemonnaie; mantelceintuur; muntbiljet; gouden oorbel; gevlamde vulpenhouder en vulpotlood; diverse muntbiljetten; schoudertas; Yale-sleutel; gummibal; bankbiljet; binnenband; sleuteltje; zakdoek met sleutel; achterbord van auto; diamanten oorknopje; vulpen houder; damestas; jongensbroek; hoofddoek; jongensjasje; koffer; ro zenkrans; muntstuk; bedelarm band Je; ring met steentje; armband je; dameshoed; autobuitenbanden; ge kleurde hoofddoek; dameshand schoen; koffertje; ceintuur; gym schoen; portemonnaie met inhoud; kindervest; Jongensjas; vulpen ln étui; zilveren broche; muntbiljet; ketting) pak jutezakken, zijtassen. Ter gelegenheid van het feit, dat onze Grote Kerk weer geheel is ge restaureerd en weer in volle luister cp het Kerkplein prijkt, is een gids verschenen voor hen, die deze kerk een bezoek willen brengen. Het boek je is samengesteld door het bestuur van het meubileringsfonds en biedt een schat van wetenswaardigheden uit dc •geschiedenis van deze Noordelijk ste Gothische Hollandse Kerk. Zo lezen wij bijvoorbeeld, dat oor spronkelijk op de plaats van de kerk een z.g. tweelingkerk stond, die ge wijd was aan St. Laurens en St. Mat thias. Toen men reeds tien jaar aan de toren had gewerkt, stortte deze plotseling in, in het jaar 1468 en ver woestte ook een groot deel der kerk. In 1470 werd toen de eerste steen ge legd voor de bouw van de nieuwe kerk, waarbij gedeeltelijk de oude fun damenten werden gebruikt. Het bouw werk was in 1520 voltooid. Hoewel van de bouwmeesters weinig is bekend, is toch uit oude archieven gebleken, dat in J497 door kerkmeesters als archi tect werd aangesteld meester Antonis- zoon van Mechelen. Uitvoerig houdt het geschriftje zich bezig met het interieur der kerk. waarbij een aantal goede foto's de tekst verduidelijkt. Aan alle bijzon derheden, die in het monumentale ge bouw zijn op te merken wordt de no dige aandacht gewijd, zoals de beide orgels, de tijdsaanwijzing in het ge welfdak en het rijke houtsnijwerk. Aan het slot van het werkje is de tekst nog eens in het kort in het En gels vertaald. Het geheel vormt voor de velen, die het Gothische gebouw, nu dit weer ontdaan is van schuttingen en steigers, zullen willen bezoeken, een hand leiding, die van veel nut en van gro te waarde is.. Bij de Politierechter Het waren geen bijzondere zaken, die Maandagmiddag door de politie- i echter, mr. Alblas, werden behan deld. Het begon met een aangehouden zaak tegen Jantje K. uit Hoorn, die 't te lastig had gevonden om met haar vingers van een andermans spullen af te blijven. Over haar was een rapport ingewonnen en het vonnis luidde nu f 40 subs. 20 dagen en 1 maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Boven dien zal zij zich onder toezicht moeten stellen. Ook over Willem L. uit Spierdijk v/as een rapport ingewonnen. Hij had zich te verantwoorden inzake de dief stal van wortelen en de verduistering van een postpakket. Hier was de uit spraak, wat betreft de onvoorwaarde lijke straf, iets milder dan de eis van de officier; mr. Alblas veroordeelde L. tot f 25 boete of 10 dagen met bo vendien 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ook L. zal zich onder toezicht moeten stellen van het Ned. Genootschap voor Re classering. Valse bankbiljetten mogen niet meer >orden uitgegeven, ook niet als het biljetten zijn, die in de oorlog waarde hadden en nu waardeloos zijn. Dat ondervond Cornelis S. uit Warmenhui- zen, die het probeerde. Hij zal het wel niet meer doen: f 25 of 10 dagen. „Waarom kan mijn zaak ook niet Magneet heten, net als die zaak in Den Helder", was het verweer van Hilbert P., die in Alkmaar thuishoort. Hij had in Anna Paulowna en enkele andere plaatsen schoenen gehaald, ter wijl hij zei, dat dit voor de „Magneet" was, een schoenenreparatie-inrichting in Den Helder. De nodige getuigen waren aanwezig en P. werd zonder veel omslag van woorden veroordeeld tot 2 maanden. Cornelis Gerardus B. uit Heer-Hu- gowaard had goederen, die door de kantonrechter in beslag genomen wa ren, verkocht. Het betrof hier een ploeg- en maaimachine, 20 paar klom pen en een paardentuig. De zaak is voor nader onderzoek geschorst. Klaas Gerrit de L. uit Medemblik had zich beledigend uitgelaten tegen een wachtmeester van de rijkspolitie: f 40 of 20 dagen. Johannes J., Hoorn, was wederrechterlijk een andermans woning binnengedrongen: ƒ75 of 20 dagen en 1 maand voorw, met een proeftijd van S jaar. Grietinus K. had iemand een stomp gegeven: f 30 of 13 dagen. Cornelis Hendrik J. uit Ursem stond terecht voor mishandeling: f 30 of 10 dagen. Abraham de G. uit Enk huizen had iemand 6 dekens ontstolen: aangehouden voor nogmaals oproepen van de verdachte, die niet verschenen v/as; Cornelis Pieter L. I. had boks- r.eigingen gekregen: f 50 of 20 dagen. Gisteravond omstreeks kwart vóór elf is een militaire auto op het Ver dronken Oord op een stilstaande luxe auto gebotst. De bestuurder van de mi litaire auto bleek onder de invloed van sterke drank te verkeren, zodat hij niet in staat mocht worden geacht een auto te kunnen besturen. Hij is door de marechaussee aangehouden. De luxe auto werd aan de achterzijde be schadigd. ONGEVAL OP HET SPORTPARK. Enige opgeschoten jongens trapten gisteravond op het Sportpark, in de na bijheid van de oefenende HLO-deel- nemers, in het wilde weg een bal heen en weer. Een zeer hard weggetrapte bal raakte het achterhoofd van één der HLO-deelneemsters, mej. Els Stor, die onmiddellijk buiten bewustzijn raakte. Het duurde geruime tijd eer zij weer tot bewustzijn kwam, en daarom acht te men het raadzaam de GGD te waar schuwen. Per ziekenauto werd zij naar huls vervoerd. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DINSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: R.K. Oratorium- vereniging. Rem. kerk, 8 uur: Lezing ds. Rappold over Gandhi. WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Padvindersrevue „De trossen los'". BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur, Sensatie om Tosca, 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matmée Victoria Theater, 8 uur: De zwarte spiegel, 18 jaar. woensdag 2,30 uur matinee Cinema Americain, 8 uur, Because of him. Tot 14 jaar onder geleide. Woensdag 2,30 uur matinee TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17i/2 Celsius. Pesie's bad 18 Celsius. r •'"L' Zij, wier familienaam begint met de letters M en O moeten morgen, Woensdag 26 Mei 1918 nun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks- en versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking virdt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de db- Iributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De data van volgende uitrei kingen zullen niet meer worden gepu bliceerd, doch op de bonkaart worden gestempeld. De nieuw opgerichte afdeling Alk maar hield Vrijdagavond een zeer ac tieve vergadering. Vooral het agenda punt „werkplan" gaf 'n zeer levendige bespreking van de talrijk opgekomen comitéleden. De geestelijke nood is onder onze militairen in Indië, volgens de inlich tingen zeer groot. Onze leger- en vlootpredikanten roepen dringend om steun die men hen niet kan weigeren. Men denke zich eens in hoe ze daar zitten, de jongens op hun vaak eenza me posten en wat doet het ze goed als ze dan merken dat thuis met hen wordt meegeleefd en dat ze niet wor den vergeten. Dit meeleven bij het publiek aan te wakkeren en ook in juiste banen te leiden zodat de hulp werkelijk nuttig effect heeft, ziedaar een onderdeel van het werk. Maar er is meer en dan denke men aan degenen die weer thuis komen en weer in de burgermaatschappij dienen opgenomen te worden. Het PIT wil hen helpen met raad en daad. Het kan als vertegenwoordiger voor alle Prot. kerken en Organisaties via deze organisaties en via het grote Prot. In terkerkelijke Thuisfront zoveel voor hen doen. Daarvoor heeft het nodig gegevens voor alle jongens (niet kath.) die tn militaire dienst zijn. Er wordt een kaartregister samengesteld met alle namen, adressen en nadere gege vens. zodat een vruchtbaar contact ge maakt kan worden. Om ieder gelegenheid te geven hier aan mede te werken, kan men a.s. Woensdag de gegevens mededelen en wel van de beginletters Aletter K van 78 en de beginletters KZ van 8—9 uur. De comitéleden houden zitting in: 1. Nieuwpoortslaan 1; 2. Baangracht 1. consistoriekamer Luth. Gem.: 3. Lim- merhoek 40, Leger des Heils; 4. Con sistoriekamer Grote Kerk. Op 28 Mei a.s., om 8 uur des avonds, wordt in de aula van het Murmellius gymnasium een kunst avond gegeven ten bate van de Stich ting 1940-1945. De medewerking geschiedt geheel belangeloos. Medegewerkt wordt door mevrouw H. BolkesteinDam- sté (viool), mevr. I. SteinzDrost (piano) en de heren A. Blemans (alt-viool), Dr. H. Bolkestein fluit), J. van Li enen (viool), P. Ooykaas (alt-viool), Dr. C. Steinz (cello) en Dr. B. van Ginkel, Amsterdam (de clamatie). Kaarten zijn voor 1.50 verkrijg baar bij de boekhandel K. ter Burg, de firma Klooster en Kiebert en de firma Zwaan en Zoon. Wij bevelen deze avond, waarop zo velen ten bate van de stichting be langloos hun beste krachten gaven, van harte bij onze lezers aan. De jaarlijkse Avond-Vierdaagse wordt ook dit jaar weer gehouden en wel op 16, 17, 18 en 19 Juni a.s. De wandeltochten worden gehouden over afstanden van 3 x 15 en 1 x 20 km. Zoals bekend, ontvangt ieóer, die de voorgeschreven tocht voor de eerste maal volbrengt het Avond-Vierdaagse Kruis, zij die dit voor de 2e, 3e of 4e maal presteren krijgen het cijfer 2, 3 of 4, terwijl voor de vijfde maal een blauw geëmailleerd kruis wordt uit gereikt. De start vindt voor Alkmaar plaats vanaf café Central, Hofplein, van 18.30 19.30, des Zaterdags van 14—15 uur. Geboren: Joost B L, zoon van A Hoekstra en J H Mejjer Alida J, doch ter van P Wallaart en E J Goedhart Henriette G C, dochter van M D P Edel en S H A Wieringa Jan Nt zoon van K Vader en K Kooij Cornells W M, zoon van C Kraakman en C Roet Jo hannes F, zoon van P Keesen en M J Kes Getrouwd: Johannes Hoogberg en Trijntje W de Waard Overleden: Cornelis Oostwouder, 60 Jaar, gehuwd met <5 B Schalkwijk De Burgemeester van Bergen, Dr. Huygcns onthult het monument op het graf van de journalist en houwer aan Bergen's welvaart D. A. KLOMP. In het tijdvak van 14 tot en met 31 Mei werden aan het politiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 9 klerenhangers en 2 vlaggetjes; Ned. Paspoort; paar glacé dames handschoenen; portemonnai; blauw kinderrokje; ring met sleutels; enige sleutels; bruin kindertruitje; zwarte actetas met inhoud; tabaksétui; ring met sleutels; damesbadpak; kinder sokje; gouden armband; slipover; wol len muts; huissleutel; rozenkrans (in étui; muziekboeken; rozenkrans. De lijst van verloren voorwarpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: dames-portemonnaie; zilveren vulpot lood; sleutelring met 2 sleutels; bruine slipover; blauw geruite das; shagdoos (zelfdraaier)badpak; groen manteltje; wit kniekousje; bruin kinderschoen tje; bruine heren-portemonnaie; rode portemonnaie; portefeuille; Peking- neesje (bruin); grijze vulpen; bruine portemonnaie; enveloppe met textiel punten; parapluie; gouden ring met robijn. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau der Rijkspolitie, tel. 2444, Karei de Grootelaan 17, iedere werkdag tus sen 10 en 11 uur v.m. Ten bate van het deze winter opge richte Prov. Centrum der Ned. Herv. Kerk, dat zich ten doel atelt de op bloei van het kerkelijk godsdienstig leven te bevorderen, werd Zondagmid dag in de Ruïnekerk een liefdadig heidsconcert gegeven door G. Hop, vi ool, en Tine Vis-de Boer, orgel. De belangstelling had groter kunnen zijn, slechts een vijftigtal genoot van dit muzikale uurtje. De organiste opende het concert met „Grand Choeur" van Cesar Franck en speelde later nog als soliste het mooie „Priere" uit Suite Gothique van L. Boëllman. De heer Hop speelde als hoofnummer „Cha conne" van Joh. Seb. Bach en boeide zijn auditorium met een prachtige vertolking. Het programma bestond verder uit werken voor viool en piano, waarbij het samenspel van beide ar- tisten viel te bewonderen. Vermeld dienen vooral „Fuga" van Rust, „Arie" van Tartini, „Adagio" van Spohr en t lotnummer „Vertroosting" van Rpd- nick. Dezer dagen werd te Bergen woonruimte gevorderd bij een gezin, dat be stond uit negen personen, gedurende drie maanden van het jaar zelfs uit tien, alle volwassenen. Dit gezin waren voor slaapgelegenheid gelaten twee slaapkamers en 'n open zolderruimte, die niet afgesloten is van de zolderruimte aan de Inwonende familie, toegewezen. Hierover werden in dc raadszitting van Dinsdag 11 Mei aan B. en W. vragen gesteld, waarop een antwoord werd gegeven, waarmede de vragensteller geen genoegen nam. B(j een nadere besprek'ing is geble ken, dat B. en W. door onjuiste voor lichting er niet mee hekend waren, dat de situatie zo ernstig was. Wel werd nog aangevoerd, dat wanneer de bedrijfsruimte van één der inwo nende dochters als slaapkamer werd benut en aan moeder de vrouw de open zolderruimte als droogzolder werd ontnomen, er voldoende slaap- ruimte kon worden bijgetimmerd. Maar aangezien het vorderen van be drijfsruimte bij de wet is verboden en een droogzolder voor een was van tien personen niet kan worden gemist, blijkt dus, dat wanneer de ene moei lijkheid is opgelost er nieuwe rijzen, Het ergerlijke van het geval is echter wel het feit, dat het gezin, dat hier in woning werd toegewezen, het in de woning, waaruit het vandaan kwam, best naar de zin had. Dit gezin had de beschikking over een z.g. zomerwoning, doch moest deze vóór het seizoen ont ruimen, om de hoofdbewoner gelegen heid te gevfen te kunnen verhuren. SPECIALE RAADSZITTING. Dit en andere gevallen van huisves ting, waarin met recht en billijkheid nog wel eens de hand werd gelicht, was voor enkele raadsleden aanlei ding om er op aan te dringen de Raad in een speciale zitting bijeen te roe pen, om de politiek, die bü het ver lenen van huisvesting wordt gevoerd, eens aan een ernstige bespreking te onderwerpen. Die politiek is, gezien de woningnood, wel een eigenaardige. Om te beginnen hebben B. en W. in de raadeszitting van Vrijdag 14 Febr. 1947 verklaard, dat de grote percelen als villa's en dergelijke niet voor dubbel bewoning in aanmer king kwamen, omdat de huur van die percelen te hoog was, om door de klei ne man te worden betaald. Verder dat voor dubbel bewoning niet in aanmerking kwamen de pen sions en de huizen van hen, die bij het V.V.V. als bona-fide verhuurders ston den ingeschreven. Als bekend komen onder deze bona-fide verhuurders veel vuldig voor renteniers en anderen, die de extra inkomsten van verhuur niet direct voor levensonderhoud nodig heD- ben. Niettemin dupeert men, gezien het bovengenoemde geval, vaak anderen in ernstige mate om deze z.g. bona-fide verhuurderes toch vooral te ontzien. De heer Broersma, lid van de Raad, er vap uitgaande, dat niemand, of hij nu een groot dan wel klein pand be woont, bizonder gesteld is op inwoning, of in het geval hij geen woning heeft, er veel prijs op stelt bij anderen te wor den ingekwartierd, stelde in het najaar van '47 de Raad voor pogingen te on dernemen om te komen tot het bouwen van semi-permanente woningen. Hij ging daartoe te gereder over, omdat als vaststaand kan worden aangenomen, dat in de komende kwarteeuw het wo ningvraagstuk toch niet is opgelost. Of schoon dit raadslid sterke steun kreeg van de R.K.-fractie, ondervond het voorstel van andere zijde zo sterke be strijding, dat het van de hand werd ge wezen. HET KWAAD STRAFT ZIJN MEESTER. Het zal thans voor ieder wel duide lijk zijn, dat de huisvesting-commissie voor dc onmogelijke taak is gesteld om woningzoekenden daar onderdak te brengen, waar men zelf in de regel al woekert met woonruimte, t.w. bij de minst gegoede burgerij. Maar waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht. Men is dan ook voortdurend gedwongen door het aanbrengen van veranderingen, het bijbouwen van keukens, W.C.'s enz., er van te ma ken, wat er van te maken is. Het directe gevolg is weer, dat de uit gaven voor het treffen van voorzienin gen voor de huisvesting zodanig zijn gestegen, dat Bergen ten deze naar ver houding de duurste gemeente van het land is geworden. De burgemeester heeft in de raadsvergadering van Dins dag 11 Mei meegedeeld, dat B. en W. in dit verband van hogerhand reeds ter verantwoording zijn geroepen. Zo straft het kwaad zijn meester. He. laas niet alleen deze. Kortom, hoe en van welke kant men de zaak ook beziet, het loopt te Bergen met de huisvesting hopeloos vast. En voor hen, die reeds met anderen sa menwonen en vertrouwen te zijner tijd nog eens uit de moeilijkheden te gera ken, geldt de waarschuwing uit de Hel van Danter „Laat alle hoop varen", WIJZIGING NOODZAKELIJK. De leden van de raad, die het initia tief namen om de kwestie .in een spe ciale zitting te bespreken, zien de taak zo, dat het gemeentebestuur d-oor de omstandigheden gedwongen is zijn po litiek te wijzigen. Die politiek is be paald onder invloed van adviseurs, die met hun gedachten nog leven in het grijs verleden, toen Bergen nog een stil dorpje met slechts 1500 inwo ners. Tenzij alsnog tot het bouwen van semi-permanente wonigen wordt overgegaan, zullen zjj, die grote per celen jewonen tot samenwonen moe ten worden genoodzaakt, om perce len voor anderen vrü te krijgen. Aan het principe, dat maatschappelijk gelijk gestelden bijeen horen, behoeft geen geweld te worden gedaan. Daarnaast zal aan dc mensen, die, al hoewel om te voorzien in hun le vensonderhoud daartoe niet genood zaakt, toch in het-lizoen verhuren, het recht op verhuur moeten worden ontnomen, opdat ook van die zijde ruimte vrij komt voor anderen. Wij -ien met belangstelling het re sultaat van de te houden bespre' kingen tegemoet. Geboren: Adelbert Gregorius Maria, zoon van Petrus Johannes Huijben en Rosalia Maria Sprenger. Overleden: Hendrika Langekamp, 64 jaar, wed. van Gerard Blankendaal. Catharina Agatha Hoetjes, 24 jaar, on gehuwd. BEROEP NAAR ELDERS. Ds. H. K. Bierman, Ned. Herv. predi kant te Bergen heeft zijn beroep naar Voorburg bij Den Haag aangenomen en zal onze gemeenten dus metterwoon verlaten. EERSTE H. MIS. Het was Zaterdag een fleurige stoet van ruiters, bruidjes, padvinderij en gidsen, alsmede de kath. meisjesgym- nastiekver. Klimop, die de jonge neo mist H. J. Kaandorp inhaalde na zijn priesterwijding in de St. Bavo te Haarlem. De stoet had zich opgesteld in de Laarmanstraat en trok voorafge gaan door de muziekver. „St. Ceacilia. via de Straatweg en Stationsweg naar de parochiekerk St. Willibrorda/dWes- terweg, alwaar een grote menigte in en rondom de kerk stond opgesteld om de neomist te begroeten. Van ve le woningen waaide de vlag, voor al in de omgeving van de kerk en zijn ouderlijke woning aan de Westerweg. Om 6 uur werd een plechtig Lof op gedragen en werd de neomist door de pastoor der parochie hartelijk welkom geheten en gefeliciteerd met deze voor hem en de parochie zo belangrijke dag. Zondagmorgen te 10 uur droeg da neomist zijn eerste H. Mis op bijgestaan door zijn beide ooms de weleerw. heren de Vugt tijdens welke de feestpredika tie werd gehouden door een der ooms van de neomist. Des middags had een zeer druk bezochte receptie plaats ten huize van zijne ouders, terwijl vooraf het paro chieel cadeau een nieuwe fiets was aangeboden door de heer W. Ta- mis in het Brunogebouw. Van zijn fa milie en kennissen had de neomist o.a. een kelk en misgewaden ter gelegen heid van zijn priesterwijding ontvan gen. Een speeciaal woord mogen wij ook nog wel wijden aan de erepoort met electrische verlichting en schijnwerper aan de ouderlijke woning, hetgeen vooral 's avonds een fantastisch gezicht opleverde. DE ARBEIDERSWONINGBOUW- VERENIGING De neutrale arbeiderswoningbouw vereniging •die onlangs is opgericht heeft geen Kon. goedkeuring verkre gen. Op voorstel van B. en W. zijn gisteravond besprekingen gevoerd en hebben zij het advies gekregen' con tact op te nemen met de woningbouw vereniging Volkshuisvesting om even tueel tot fusie of aansluiting te komen. Naar wij vernemen is de Arbeiders woningbouwvereniging daartoe wel genegen, doch men kan ons nog niet mededelen hoe het standpunt in deze is van de woningbouwvereniging Volkshuisvesting. HET NIEUWE WIJKGEBOUW Zaterdag a.s. zal het nieuwe wijk- gebouw Stichting Badhuis Het Witte Kruis aan de Holleweg officiëel door burgemeester Kalff worden geopend. Alle belangstellenden zijn weikóm op Zaterdag 29 Mei van 36 uur n.m. en Zondag 30 Mei, eveneens van 36 uur. GRONDAANKOOP Gisteravond werd in een bestuurs vergadering van de Kath. Bouwvereni ging besloten om tot aankoop over te gaan van een perceel grond aan de Butterlaan, waar een achttal woningen zal worden gebouwd. ALKMAAR, 24 Mei Opgave van het aangevoerde vee .10 Vette koeien en 83 nuchtere kalveren; beide voor de centrale. NOORDSCHARWOUDE, 25 Met —14,000 kg Rabarber 6; 5000 kg Spinazie 7,50; 100 kg Aardappelen: vroege 48—50 en kleine 30 BROEK OP LANGENDIJK, 28 Mei 27,600 kg Aardappelen: grote 4fl>—46 en kleine 30,20-57,70; 34,000 kg Rabarber 12 kg Tomaten 1(5 BATAVIA, Me willen wl) het Trygve Lie, L. Ozinga, zo op het gaarne toe combinatie. Trygvie Lie is, secretaris-generaal tie der Verenigde deze tweede Volk weet men ook. H huis eerder en h( dan in de eerste organisatie der vol] betogen vooraansta dat wfj de V.N. dat wij alles moete te laten uiteenspat veeg teken, maar h want de mislukking cess zijn vele. Zegge Palestina, dan behc Griekenland en Kor en zelfs Kashmir ni< stad Srinagar Indli kondigde, dat men was zich iets aan beslissingen van de mlr, hetzelfde indi handeling ln de het geschil Nee eiste, dat Nederlane zou houden aan de raad! Er is dus weinig voor de heer Trygve zal hij gedacht hebb niet eens kietelt, lac heeft hfj plotseling Verenigde Naties inwoners van Indom van een verschrtkk» log, waarin zij drei meegesleept". Men houdt even verbazing en ve als men een der leest. Uit onkunde voort. Men mag a: secretaris-generaal wat er, waar ook hand ls. Hij weet Indonesië geen spra verschrikkelijke bu zeventig mlllioen mee te sleuren. Hij de republiek, waarmi conflict is, slechts i klein deel van Indië naar oppervlakte als kunnen de uitspraak Trygve Lie dan ook als een domme het vastklampen aai denkt aan Palesl grond onder de voeti Schrijvende over lioen inwoners va meneer Lie komen heer Polhaupessy, di< land niet kent, maa voorstellen als de geestdriftige en well zitter van de Persati sar, de vereniging Menadonezen en r vereniging heeft k tweejarig bestaan gc dat met een vergadei groot aantal spreke getuigden van hun Nederland, een trouw verbondenheid, die strekt, dat deze Inde Zij, die opgeleid wensi verpleegster, kunnen ding voor het dip Ziekenverpleging (di vangen in de Gemee: van Rotterdam. De 1 sters dezer inrichtinge opgeleid en genieten i van 420.— (voor zo~ en van 700.— (indie benevens vrije voec geneeskundige behand sing. De 48-urige wei in 1944 ingevoerd. Tc worden slechts gegadi die de .leeftijd van bereikt. Het bezit vqn diplom tot aanbeveling. Na I het diploma A, kunnei (Krankzinnigenverpleg aantekening en de K. met behoud van het toegekende salaris v; worden behaald, Bij van kleding verlenen hun bemiddeling. Solli richten aan de Econ der Gemeente-Ziekei straat 12, Rotterdam. (Ingezonden me< Gistermorgen tegen Haagse brandweer ge een zwae brand op he Haagse voetbalclub Schenkkade. De ove stond in brand. Men v wegwerpen van een de oorzaak is. De ov is over een lengte van Het vuur werd geblus Het weggeworpen sig de vermoedelijke oorza gekomen in een stapel onder de tribune wa na de wedstrijden va öic tijd hadden de kuss len totdat omstreeks 8 8«n het ameulen in br

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2