A. Rolanc Stad en Omgeving. Opstaan en weer vallen.... SPORT VAN DE TOEKOMST Federatie van Noord-Hollandse V.V.V.'s bijeen Jeugd, die bij herhaling stal Autozending in Nederland Collecte voor de hongerende kinderen AGENDA Bonnen halen Voor het zieke, blinde meisje Brahms Concert Artistieke moed van R.K. Oratorium Vereniging De 12e ronde van Alkmaar Petten voor de vierde maal in opbouw Wieringermeer tweemaal drooggelegd Geslaagd De installatie van de Burgemeester Serie-wedstrijden Alkm. Boys Uitslag wedstrijd Vilvoorde Kid Dynamite and his Jungle Rhythms Alkm. Damclub W.D.O. Marktbericht Purmerend Heiloo, Leert U al Esperanto? Zuid-Scharwouie Komt er minder kali?/ Inwijdii De Rijp. ijding van de N.H. Kerk Zondag a.s. huldi< Amsterdam Wu LUISTEREN NAAR.... Een schullerskoning Meervoudige Kamer Dinsdag verscheen voor de Meervou dige Kamer, onder presidium van mr. v. Regteren Altena een aantal nog vrij jeugdige personen, dat voor gepleegde diefstal of verduistering verantwoor ding moest afleggen. Allen waren reeds meerdere malen veroordeeld en zij be horen voor een groot deel tot die men sen welke mr. Berkhouwer noemde „de zwakkere zusters en broers die wij in deze maatschappij moeten meetrekken", Daar was de 19-jarige Jacques José P. die, verpleegd in de Willibrordusstich- ting te Heiloo, op een dag naar Alk maar trok met een fiets om daar een rekening groot 48.te gaan betalen. Hij keerde niet terug naar Heiloo en dus kwam ook de fiets niet terug, ter wijl hij het geld zelf hield. Uit de rap porten bleek, dat de jongeman in '44 reeds voor de kinderrechter was ver schenen eveneens terzake van diefstal. Mr. v. Regteren Altena vertelde daar bij dat verdachte in hoge mate ver, minderd toerekeningsvatbaar is. De officier van Justitie eiste 6 maan den gevangenisstraf. Mr. Leesberg betwijfelde de straf baarheid van het feit met de fiets. Ver dachte had deze in een rijwielstalling afgegeven en uit niets bleek de intentie dat hij zich de fiets wilde toeëigenen en vroeg op dat punt vrijspraak. Pleiter was van mening dat de jongen onder verstandige leiding nog een kans moest hebben om te leven buiten gesticht of gevangenis en vroeg dan ook uiter ste clementie. ZIJ ZAT IN DE PUT. De 25-jarige Joh. M. M. V. uit Alk maar zag geen kans om aan de beno digde huishoudelijke artikelen te ko men en meende een oplossing voor deze moeilijkheid te vinden door van mevr. S., waar zij in dienstbetrekking was, zo het een en ander meet te ne men. Op de vraag van de president waar om zij dat deed, gaf zij onder een vloed van tranen te kennen in de put te heb ben gezeten en geen uitweg meer wist, Ook hier bleek dat Johanna zich al meer aan andersmans goed vergrepen had. Verdachte verzocht een voorwaar delijke veroordeling en om onder toe zicht van de reclassering geplaatst te mogen worden. Mr. Berkhouwer wees, nadat de of ficier zes maanden met aftrek had ge ëist, op de moeilijke omstandigheden waarin verdachte verkeerde en haar ongelukkig verleden. Haar man waar ze niet van hield, liet haar in desteek, doch thans zijn sy ^tornen van ver betering aanwezig. De uitspraak zal, evenals in alle andere zaken, over 14 dagen volgen. NOODLOTTING WEEKEND. De jeugdige Arnold A. uit Amster dam en zijn vriend Cornelis M., brach ten ieder weekend in gezelschap van hun dames door in een jeugdherberg te Castricum. Daar was niets op tegen, wèl echter op het feit dat Arnold op 10 April '48 een fietsdynamo stal, waar bij Cornelis assistentie verleende door voor licht te zorgen. Cornelis „vond" daarbij de volgende dag nog een porte feuille en vergat die aan de gedupeerde verliezer terug te geven. Beide jongens hielden in een nabij verleden de handen al niet thuis. A. eigende zich een horloge toe en M. ging er met het loonzakje van een mede arbeider vandoor, voor welk feit hij thans gedetineerd is. De stukken van Arnoldus A. werden voor een nader onderzoek verwezen naar de rech- ter-commissaris en A. werd in afwach ting daarvan in voorlopige vrijheid ge steld. De officier van Justitie, mr. Meischke noemde C. M. een slechte en leugen achtige jongen. Tegen hem eiste hij dan ook 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Lesterhuis, de verdediger van M. was van mening dat de officier niet ge slaagd was in het bewijs van de ten lastelegging van de assistentie door M. verleend bij het stelen van de dynamo door A. Hij heeft daar geen enkel voor deel van getrokken. Voorts wees hij op het verleden van de jongen die 10 jaar oud zijnde reeds wees was en nimmer goede leiding had genoten. Hij verzocht om een voorlichtings rapport en in afwachting daarvan in vrijheidstelling. Na gehouden raad kamer werd aldus besloten, doch daar Een speciaal gebouwde auto, die in vitrines ter weerszijden brochures toont, terwijl aan de achterzijde een plaats voor een spreker is aange bracht, die beschikken kan over een lessenaar en een microfoon met ver- sterkerinstallatie, trok gisteravond op de Mient zeer de aandacht. De wagen droeg op de wanden in keurige lettertjes het opschrift: „Autbzending in Nederland" en lan ge tijd heeft de auto zijn standplaats op de Steenenbrug ingenomen, waar bij het verheugend was te zien, hoe velen bleven stilstaan en de woorden die uit de drie luidsprekers kwamen, tot zich lieten doordringen. Op deze wijze wordt het evangelie wel langs uiterst moderne kanalen onder de bevolking gebracht, hetgeen overigens aan het doel van deze be weging, die zowel van N.H. als van Lutherse zijde wordt gesteund, niets afdoet. Muzikale intermezzi wisselden het gesproken woord af en het geheel trok een dermate grote be'angstel- ling, dat de politie regelend moest optreden, om het verkeer in goede banen te leiden. hij nog uit andere hoofde straf te goed had, ging M. niet naar huis. ONVERBETERLIJK De 31-jarige Metske S., gedetinered, had juist een jaar gevangenis opge knapt of hij stapte weer op de trein en ging van Amsterdam naar Heiloo, for ceerde daar een raam van de R.K. kerk nam 3.— armengeld mee, benevens een verguld-zilveren doosje. Daarna „bezocht" hij de R.K. school, nam even eens wat geld weg en... werd ge snapt. Op een vraag van de president of zijn uitgaanskas dan al op was, kwam de mededeling dat hij teleurgesteld was over de reclassering, die hem di rect geen voldoende medewerking ver leende. De officier wees in zijn requisitoir op het feit dat S. reeds vanaf zijn veer tiende jaar vrij regelmatig wegens diefstal met het gerecht in aanraking kwam. Er is met hem geen goed ga ren te spinnen en spr. eiste tegen hem 2 jaar en 6 maanden met aftrek. Mr. Thijs drong op uiterste clementie aan. BLAFFENDE EN BIJTENDE HOND. De aangehouden zaak tegen de Alk maarder S., die veertien dagen geleden terecht stond wegens dierenmishande ling werd heden voortgezet. S. had met zijn hondjes door het Heilooër bos ge wandeld en toen kreeg een der beestjes ruzie met een grote hond. S. liep op de vechtende honden in en probeerde ze te scheiden. De grote hond viel S. aan en deze trok daarop zijn mes en gaf dit beest de genadesteek. De officier was de theorie over ge dresseerde honden goed machtig, en verklaarde dat een afgerichte hond nimmer aanvalt. Hij eiste 100 boete subsidiair 40 da gen hechtenis en toewijzing van de ci viele vordering ad 150. Mr. De Groot was van mening, dat de plaats waarop de hond gestoken was uitwees, dat het beest S. had aangeval len, waarop deze Zich uit noodweer moest verdedigen. Z.i. ontbrak het strafbaar karakter aan deze handeling. Gisternamiddag heeft het plaatselijk comité van de UNAC ten stadhuize ver gaderd, waar besloten is op Zaterdag 29 Mei a.s. hier ter stede een collecte ten bate der hongerende kinderen te houden. Speldjes of insignes zullen daarbij worden uitgereikt. Spontaan hebben zich reeds velen voor medewerking aan deze collecte opgegeven maar om het werk goed te kunnen doen, zal nog veler hulp nood zakelijk zijn. Hun, die ten bate van de hulp aan het hongerende en verwaarloosde kind door daadwerkelijk actie willen bijdragen, wordt verzocht zich zo spoedig mo gelijk als collectant (e) op te geven bij de secretaresse van het comité, mej. Erkelens per adres Bureau van Socia le Zaken. De collectanten moeten de leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Wij doen gaarne een beroep op onze lezers deze collecte niet alleen door 'n financiële bijdrage maar zo mogelijk ook door actieve medewerking te steu nen. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur, Sensatie om Tosca, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: De zwarte spiegel, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur, Because of him. Tot 14 jaar onder geleide. Woensdag 2,30 uur matinée WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Padvindersrevue „De trossen los"'. DONDERDAG. Muziektuin, 2.30 uur: Theemiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Gulden Vlies, 8 uur: Padvindersrevue „De trossen los". Zij, wier familienaam begint met de letters P, Q en R moeten morgen, Donderdag 27 Mei 1948 hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks- en versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de dis tributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De data van volgende uitrei kingen zullen niet meer worden gepu bliceerd, doch op de bonkaart worden gestempeld. Tafeltennis demonstraties bij V. D. Groen en oranje om een grote tafel! Cor du Buij en W van Zoelen, de men sen die zich door hun prestaties op tafeltennisgebied zeer grote roem heb ben verworven, demonstreren deze spor* drie dagen bij V en D! En wanneer U vanmiddag laatste ge legenheid! eens even gaat kijken, dan gaat U met een ervaring rijker naar huis: een prachtige huiselijke sport, een sport voor de oekomst! inderdaad, want de jeugd staat in groot getal om hert; „speelveld" en volgt met intense belangstelling de prestaties van Cor en Wim De verenigingen, welke deze sport be oefenen rijzen als paddestoelen uit de grond, vertelde Du Buy ons, toen we de spelers in de „rust" opzochten Van Zoelen dacht nog eens aan de ge speelde partijtjes en herinnerde aan de spannende „games" „Sets!" verbeterde Cor die zich op dit punt conservatief noemde Maar sets of games, feit is, dat deze twee heren op uitstekende wijze een prachtige sport demonstreren en V en foed werk deed hun daaroe de gelegen heid te verschaffen Kijkt U zelf of we te veel gezegd hebben in ons enthousiasme voor tafel tennis! Een Alkmaarse dame heeft f 10,— ge zonden om fruit te kopen voor het zieke meisje, dat na een jarenlange verpleging geheel van middelen is verstoken Met hartelijke dank voor deze sponane gift zouden wij hent die eventueel meer dere bijdragen zouden willen geven, wil len verzoeken deze af te geven aan de portier van het Centraal Ziekenhuis, ter overgave aan mej Fenni Smit, die thans in de zenuw-afdeling verpleegd wordt Onze hartelijke dank voor zo velen van medeleven getuigende geschenken De R.K. Oratorium-vereniging o.l.v. Leo Pielage bad het risico genomen de gehele avond aan één auteur te besteden, en men zal daar geen spijt van hebben gehad. Want de muziek van Brahms heeft juist een bijzonde re aantrekking door de combinatie van romantiek en klassiek, waarvan de componist als het ware een geniale mengvorm wist te maken. Het koor zong de „Liebeslieder Wal- zer"; dit opus bestaande uit achttien fragmenten, werd over 't algemeen zeer goed gereproduceerd, vooral de sopranen en alten waren in vocaal op zicht soms uitnemend. De vierhandige vleugel-begeleiding door mevr. Frede- rikse en Jan Couvée gaf het geheel 'n artistiek relief. Met deze uitvoering bracht men intussen voor Alkmaar weer een noviteit. De sopraan Maartje Kliffen wist vooral in de zigeunerliederen de juis te sfeer te treffen en oogste daarme de dan ook een welverdiend succes, waarin zü de accompagnateur Couvée terecht liet delen. De pianist Couvée speelde drie werken van Brahms, waarvan we vooral de Ballade opus 118 om de boeiende voordracht speci aal willen vermelden. Mevr. Frede- rikse en Couvée speelden vierhandig vijf Hongaarse dansen en deden dit met de nodige vitaliteit welke Hon gaarse dansen nu eenmaal verlangen. Dat dit bij het publiek in de smaak viel behoeft wel geen betoog. Het pu bliek was vrij goed vertegenwoordigd en liet het aan blijken van waardering niet ontbreken. De R.K. Oratorium Vereniging kan voldoening hebben over 't slagen van deze concert-avond. Waardering hebben we voor het feit, dat er deze avond geen platgetreden paden zijn bewandeld, maar dat men wat het programma betreft, origineel is geweest: daar is artistieke moed voor nodig en we hopen dat muzikaal Alkmaar in de toekomst voor van on dernemingsgeest getuigende program ma's nog meer belangstelling zal tonen. MUSICUS. Zondag 30 Mei wordt de 12e ronde van Alkmaar georganiseerd en zal het wielerpubliek kunnen genieten van een boeiende strijd. Vooral als men bedenkt, dat zeventig amateurs zullen starten over een afstand van 100 K.M. Bij de inschrijvingen, die zijn binnen gekomen, bevinden zich de sterkste amateurs van Nederland, o.a. Krever. winnaar van de ronde van Noord- Holland, Peters en Neeft uit Haarlem; Koeman, Krommenie en de favorieten uit Alkmaar: Jn. Hennink, De Booij en Ottenbros. Het belooft een spannende strijd te worden, waarbij gevochten zal wor den om de beste plaatsen te bemach tigen. Vóór het Amateursprogramma is er eerst een Nieuwelingen-wedstrijd. Ook hier zijn de beste krachten ver tegenwoordigd. Deze 40 nieuwelingen zullen een wedstrijd rijden over 40 K.M. Tot slot vermelden wij nog even het parcours: Jan van Scorelkade, Endeleijnstraat, Van der Lijnstraat en Nic. Beetskade. Dinsdagmorgen kwamen in het noodcafé van de heer Vriesman te Petten ruim 70 afgevaardigden en genodigden bijeen, om de jaar lijkse voorjaarsvergadering van de Federatie van VVV's in Noord- Holland boven het Noordzeeka naal bij te wonen. Onder de geno digden bevonden zich een aantal burgemeesters uit Noord-Holland, bestuursleden van de ANW en de Provinciale VW van Noord-Hol land die, tezamen met de afgevaar digden van de plaatselijke VW's een geanimeerde bespreking had den. Na afloop der vergadering werd de wederopbouw van Petten be zichtigd, waarna men zich naar de Wieringermeer begaf, eveneens met het doel de wederopbouw te be zichtigen. Alvorens de vergadering te openen gaf de voorzitter der Federatie, mr. D. Breebaart, de heer Vriesman als prae- ses van het VW te Petten het woord. De heer Vriesman sprak zijn verheu genis uit over het feit dat men in zo groten getale was opgekomen en ver ontschuldigde zich dat VVV Petten zijn gasten in het niet al te ruime noodcafé moest ontvangen. „Wij moeten echter roeien met de riemen die wij hebben en letten op de mogelijkheden maar niet op de -moei lijkheden" sprak de heer Vriesman. Vervolgens opende de heer Bree- oaart me een kort welkomstwoord de vergadering. Uit het jaarverslag van de secreta ris, mr. Zeiler, ontlenen wij het vol gende: Een verheugend feit is, dat het aan tal buitenlandse bezoekers sterk toe neemt. De meest voorkomende buiten-' landse nationaliteit was de Belgische, terwij] daarnaast Engeland een steeds belangrijker plaats in ons vreemdelin- genbezoek gaat innemen. Mede met 't oog hierop overweegt de Federatie in 1948 de uitgave van een Engelse gids voor ons gebied. De wederopbouw in onze kustplaat sen en in de Wieringermeer maakt voortgang, zij het niet steeds in het tempo, dat wij bij de bevrijding had den verwacht. Te Petten kwamen dit jaar de eerste woningen van het te herbouwen dorp gereed. Bij de bouw van deze huizen is terstond rekening gehouden met de mogelijkheid van zo- merverhuur, zodat Petten in het ko mende jaar weer een, zij het nog be scheiden, logeerruimte kan aanbieden. Van de functionarissen, de heren G. J. Dinkelberg, directeur, en de heer C. G. Verwer, administrateur werd in 1947 veel werk verwacht en zij heb ben zich van hun taak tot volle tevreden heid gekweten. In 1948 zullen de bestaande lokalen in het Waaggebouw worden uitge breid met twee kamers, die daartoe van de gemeente zijn gehuurd. De heer W. Veldhuys werd als be stuurslid herkozen: in de plaats van de heer J. J. Dinkelberg. die zich wegens zijn benoeming tot directeur niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer M. T. Niele 'Egmond aan Zee). Het bestuur bestaat thans dus uit de heren: mr. D. Breebaart, voorzitter; mr. F. Zeiler, secretaris; J. Th. Schneiders, penningmeester; mr. A. Moens, W. Velthuys, D. G. G. Margadant, M. T. Niele, leden. Uit het verslag van de penningmees ter, bleek, dat 1947 sloot met een na delig saldo van f 1071.44. Nadat hier over enkele opmerkingen werden ge maakt werd de heer Schneiders ge- déchargeerd voor zijn beheer. FEDERATIE BESTAAT UIT 24 AFDELINGEN Ten aanzien van het uitgebreide verslag van de directeur van het Fe deratiebureau, de heer Dinkelberg, moeten wij, in verband met plaats ruimte kort zijn. Het bleek, dat ondanks vele moei lijkheden, verbonden aan de wederop bouw van het VW-apparaat behoor lijke vorderingen zijn gemaakt. Nieu we VVV's werden opgericht te Schagen, Akersloot en Urk, zodat thans weer 24 afdelingen bij de Federatie zijn aange sloten. Enkele op- en aanmerkingen werden over het rapport van de directeur ge maakt, opmerkingen die zeker op de eerstvolgende werkersvergadering ter sprake zullen komen. De moeilijkheden van de seizoen plaatsen t.a.v. overdrukke weken, wa ren oorzaak dat men nogmaals op de noodzakelijkheid van vacantie-sprei- ding wees, doch tevens kwam naar voren, hoe moeilijk zulks zal zijn. De plaats waar de volgende algeme ne vergadering gehouden zou worden, viel nogal moeilijk uit te maken daar hiervoor meerdere gegadigden waren. Tenslotte verkreeg Langedijk dit pri vilege (najaar 1948) terwijl Schoorl de voorjaarsvergadering 1949 kreeg toegewezen in verband met het 40-ja- rig bestaan. Den Helder en Texel kwamen in aanmerking voor de ver gaderingen in het najaar van 1949 en voorjaar 1950. Punt 8 van het programma liet de mogelijkheid open dat de voorzitter iets ter tafel zou brengen. Mr. Bree baart liet dit echter over aan de café houder, die de vergadering op uit stekende koffie en sandwiches ver gastte. Ook de rondvraag bleek tal \an opmerkingen uit te lokken die vrijwel allen op de werkersvergade ring besproken dienen te worden. Hierna werd een bezoek gebracht aan Petten en aan de Wieringermeer. Van de Chr. Kleuterschool te Alk maar slaagden voor het practijk- examen onderwijzeres te Utrecht de dames B. den Hartigh, T. Kleimeer, L. Ruiters en S. Meylew. De speciale vergadering van de Alk maarse gemeenteraad, welke vergade ring uitsluitend gewijd zal zijn aan de installatie van mr. dr. H. J. Wyte- ma als burgemeester dezer gemeente, zal plaats vinden a.s. Dinsdag 1 Juni, des namiddags om half drie. Uitslagen adspiranten: Alkmaar Randers 01, AlcmariaKoiping Boys 41, Alkmaarse BoysHSV 60, Ber gen—AFC 0—3, Foresters—Jong Hol land 00. Junioren: BergenAlcmaria 05, HSVAlmaarse Boys 03, AFCAlk maar 10. A.s. Donderdag junioren. Alkmaarse BoysAFC 7 uur, AlkmaarJong Hol land 7 uur. A.s. Vrijdag: Alcmaria HSV 7 uur. A.s. Zaterdag 7 uur: Foresters Alkmaarse Boys, AlcmariaAFC ter rein Alkm. Boys, Koiping BoysRan ders, HSVJong Holland terrein Alk maar, BergenAlkmaar, terrein Ran ders. De Alkmaarse Concourscommissie, bestaande uit de postduivenverenigin gen Alcm. Victrix (A), Steeds in Span ning (S), de Postduif (P) en Heiloo's Luchtpost (H) hield Zondag 16 Mei een wedvlucht vanaf Vilvoorde (België). Los 7.30 uur. Wind N.O., matig. De eerste duif arriveerde 10 uur 36 min. 08 sec. en bereikte een snelheid van 1002.8 meter per minuut De laatste duif arriveerde om 11 uur 7 min. 25 sec. In concours waren 591 duiven. De uitslag is: Pater-de Geus (H) 1, 3, 66, 76, 80, 117; J. v. d. Idsert (S) 2; N. Ypma (A) 4, 13, 40, 69, 94; C. Pabeling (P) 5, 21, 25, 113, 118; H. Schipper (A) 6, 45, 98; N. v. d. Kamer (A) 7, 56, 57, 107; H. Bak ker (H) 8, 47, 99; H. Bielsma (P) 9, 30, 59, 71, 88; R. H. de Beer (P) 10, 12, 14, 74, 110; A. Haring (A) 11, 54, 64; Vras- donk-Oldenburg (A) 15, 36; M. Pronk (A) 16, 95; J. Mannes (H) 17, 73'; C. Jansen (P) 18; L. v. Vuure (A) 19,108; D. Kranenburg (S) 20, 116; F. J. Feyen (P) 22, 42; C. Al (A) 23, 63, 100; Hoed de Vries (H) 24, 50, 53, 65, 85; F. Praat (P) 26; Horst-de Jager (P) 27, 31, 38, 89, 96, 106; J. Huiberts (A) 28, 41; J. Dingerdis (A) 29, 81, 93, 112; Kaper- Termaat (A) 32, 104; H. Struijs (P) 33; A. Doornekamp (P) 34, 84, 91, 109; G. Admiraal (S) 35, 46, 90; R. Middelburg (H) 37, 115; S. v. d. Meulen (S) 39; J. v. d. Elskamp (A) 43, 52, 92; Them- men (A) 44; A.- Heymans (P) 48; L. Leertouwer (H) 49, 87; A. de Best (S) 51, 72, 75, 83; J. W. de Moei (P) 55, 60, 67, 111; W. M. Groot (H) 58; C. D. Hui berts (A) 62, 119; v. Tricht (H) 67; G. Heymans (S) 68; B. v. Reenen (P) 70; W. Mooij (A) 78; W. Pyper (S) 79; Fok- de Groot (P) 82, 97; J. A. Egbergen (P) 86, 120, 121; Hartland (A) 101;.C. de Nijs (A) 102; A. Streicher (S) 103, 122; Gebr. Teileman (S) 105; J. Somers (A) 114. Na een succesvolle tournee door geheel Nederland zal de beroemde negerband van Kid Dynamite and his Jungle Rhythms ook Alkmaar bezoe ken en op Zondag 30 Mei a.s. in 't Gulden Vlies de nieuwste Ameri kaanse Hits ten gehore brengen. Hun musical show zal een aaneen schakeling zijn van rhythme en melo die, van kleur en klank, terwijl ze buitendien nog een Afrikaanse tam tam-show zullen opvoeren. De bekende radio-zanger Bruce Lowe zal eveneens een aantal neger- iiederen, o.a. „Old man River" ten ge hore brengen. Voor de liefhebbers van de mo derne Amerikaanse muziek zal het optreden van Kid Dynamite zeer zeker gelden als een bijzondere muzi kale gebeurtenis. WDO hield gisteravond haar jaarver gadering in café Ceres. Na de gewone besprekingen volgde de uitreiking der prijzen behaald in de afgelopen win tercompetitie. Er was gespeeld in 3 klasse. De nummers 1 en 2 van elke afdeling ontvingen een mooi toepasse lijk kunstvoorwerp. De prijswinnaars waren le klasse: 1 H Kruider, 2 A. Burget. 2e klas: Jb. Hartog, 2. J. Kaal 3e klas; 1 D. Davelaar, 2 G. vd Kuyt. Na de prijsuitreiking speelde A. Kruider nog een kleine simultaanse ance aan elf borden. Van de 11 partij en won hij er 5, maakte 3 remisse en verloor er 3. Donderdag beginnen in café Ceres de kampioenswedstrijden van de Kennemer Damkring. PURMEREND, 25 Mei 1948. Op de veemarkt werden heden aangevoerd: 409 runderen w.o. 131 vette koeien, 5 stieren, 607 vette kalveren, 21 schapen en 8 vette varkens. 98 melk- en kalfkoeien f 400f 825 (stug); 231 geldekoeien f 300—f 575 (stug); 32 graskalveren f 190—f 260 (stil); 62 Nuchtere kalveren (fok) f 32 f 75 (matig); 12 stieren f 425—f 800 (kalm); 384 schapen f 60—f 85 (goed); 1437 lammeren f 26f 36 (stug); 127 bokken en geiten f 20—f 80 (stug); 733 biggen f 30—f 70 (kalm); 89 paarden f 300f 725; 600 oude kippen en hanen (rood en wit) f 3—f 3.50 per kg; 150 oude kippen en hanen (blauw) f 2.50— f 4 per kg; 12000 jonge haantjes f 2.50 f 4 per kg; 1000 jonge hennen f 4—f 6 per stuk; 600 eenden f 2—f 4.50 per stuk; 2(X) konijnen f 1.50—f 16 p. stuk; 60 ganzen f 5f 7 per stuk. Toen wij gisteravond het intiem inge richte vergaderzaaltje betraden van café Hoebe aan de Rijksstraatweg, kre gen wij aanvankelijk niet de indruk dat wij een bijzonder gezellige avond tege moet gingen. Er werd onderling wat m Esperanto gesproken en het was na het in het Hollands gesproken openings woord van de voorzitter, de heer H, Heinis, dat wij ons wat acclimatiseer den" in dit gezelschap. Maar toen was tevens alle schuchterheid onzerzijds verdwenen omdat uw correspondent zelfs in het Kursfinfesto cursuseind- feest werd betrokken op 'nwjjze als of hij één der beste leerlingen van deze esperantocursus is geweest. Het ge tuigt echter van de aangename sfeer waarin hét esperanto te Heiloo bij gebracht wordt. Wij zouden dan ook wiUen adviseren, dat, wanneer U inte resse voor deze gemakkelijk te leren taal heeft, U zich spoedig bij één der esperanio-verenigingen aansluit. Dat zij de cursus op een alleszins geslaagde wijze in het nu afgelopen seizoen heb ben geleid, bewees wel het feilt, dat zowel mevr. v. d. Graaf als mevrouw Bosma qen attentie van de cursisten in ontvangst had te nemen. Enkele liede ren werden gezamenlijk gezongen, na melijk „La Espero" en „Hollando ce maro". Mevrouw Bosma droeg op gevoelvolle wijze een tweetal decla maties voor t.w. „Het geschenk" van Rosalie Loveling en .Prego nib la Verda Standardo" van Aldano. Verder werden aardige gezelschapspelen ge houden en ontbraken de spraakwater, val, reactiewedstrijd en dergelijke al evenmin op het programma. De gehele avond werden versnaperingen rondge deeld en menig prijsje werd door de esperantisten in de wacht gesleept, zo dat alles bij elkaar een prachtige en gezellige avond werd en het slotwoord van de v.oorzitter, waarin hij de hoop uitsprak, dat spoedig ook esperanto op de scholen als een verplicht vak zou worden aangewezen, had aller instem ming. Met trots kan de esperantoclub alhier op deze avond terugzien. JAARVERGADERING DER COöP. „DE VOORUITGANG". Maandagavond belegde de Coöp. Aankoopvereniging „De Vooruitgang" in lokaal de Boer haar jaarvergadering Met een kort woord opende de voor zitter, de heer Jb. Kostelijk, de verga dering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 18 was gestegen. De omzet beliep f 141.100 bij een totaal gewicht van 1222 ton. Het ledenkapi taal bedraagt thans f 5848.46, terwijl het batig saldo over 1947 f 2475.47 be liep. Bij de verkiezingen werd de heer Jb. Kostelijk als bestuurslid herkozen, De heer Jb. Balder werd als lid van de raad van toezicht herkozen. Bij acclamatie werden tot plaatsver vangers benoemd de heren J. Balder en G. Glas. Het entreeégeld bedraagt nu f 10, terwijl pas-beginnende tuin ders van deze heffing zijn vrijgesteld. Het bestuur werd gemachtigd tot een crediet-aanvrage van f 50.000. De winst zal als volgt worden verdeeld: f 1200 wordt gestort bij het ledenkapitaal, over het ledenkapitaal zal 2 pet. rente worden uitgekeerd en f 6Ó0 zal aan de reserve worden toegevoegd. Meegedeeld werd, dat mej. A. Slot als adminstratieve kracht was aange steld, waarmee de leden accoord gingen. De zaakbeheerder besprak daar na diverse kunstmestsoorten, bestrij dingsmiddelen enz. Hierbij' deed hij mededeling, dat de kalipositie verslechterd is en dat de toewijzingen mogelijk kleiner zullen zijn dan het vorig jaar. Na bespreking van enige interne zaken volgde sluiting. Zondagmiddag 3 uur heeft de inwij ding plaats gehad van de geheel ge restaureerde kerk der Ned. Herv. Ge meente, waarbij voorging de predikant der gemeente, de Weleerw. Heer ds. Kastein. Het kerkgebouw was goed bezet. Talrijke genodigden en afgevaardig den vanuit de wijde omgeving waren mede aanwezig. Na het zingen van Psalm 89 vers 1 en gebed en na orgelspel van de heer Hans Keuning, sprak ds. Kastein de inwijdingsrede, naar aanleiding van 11 Chron 24 13 „En de arbeiders de den hun werk en zij herstelden het ■huis Gods en brachten het in goeden staat". Na de inwijdingsrede sprak de heer Van Houwelingen, president kerk voogd. Spreker richtte zich tot alle in stanties, die zich beijverd hadden om de kerk in haar oude luister te her scheppen, in 't bijzonder tot de heer Canneman, architect van Monumen tenzorg, aannemers en arbeiders, de provinciale directie voor wederopbouw, de gemeente-opzichter, de heer De Jong, de glazenier Toon Berg, die op zo'n schitterende wijze geslaagd is met de restaruatie van de gebrandschilder de glazen, die thans de bewondering genieten van geheel Nederland. Voorts de administrateur, de heer L. Visser, voor zijn veelomvattend werk en de heer Middelveld voor het op keurige wjjze schoon houden van het kerkge bouw. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de afgevaardigde van de Synode der Ned. Herv. kerk ds. Alberts van Z. en N.-Sehermer, ds. Keuning namens de Doopsgezinde gem. te De Rijp en burgemeester Da- lenberg. Allen boden hun gelukwen sen aan. De heer Van Houwelingen dankte de sprekers. Na het orgelspel en gezang 237 4 bracht ds. Kastein dank aan de organist, de heer Hans Keuning. dan k naar waar van ademe DUSTIG verscholen tusse de meidoorns aan de het landelijke Bergen staa van de dichter en schrjjv land Holst, die op 23 Me zestigste verjaardag vien verband met dit felt a. door vrienden van zjjn p z(jn werk zal worden geh Door het brede raam van antieke kisten, boekenkaster derstukken aangeklede wc waarin wij de dichter kc ontmoetten, kijkt men uit oj nig weidelandschap, dat zij rige voorjaarstooi in honde ten ten toon spreidt en dai zige verten wordt begrensd imposant décor van begroei en witte stapelwolken. En e blonde heuvels, achter dat wind bewogen helm, rulst d< nooit eindigend lied aan b strand. Dit alles, deze gehele sch geving, moet de dichter, in Amsterdam geboren, hei zield gedurende de dertig ja: reeds in Bergen heeft dooi Want dat Roland Holst hie: moet hebben rondgedwaald, gewaar worden uit zijn gedii niet zelden in ontroerend weer stoere taal vertellen drukken, welke de zwerver rijke land vermag te ontvai Zowel in zijn poëzie als in gebruikt hij niet zelden welke werden geïnspireerd Griekse mythologie en fig: oude Keltische sagen. Roland Holst studeerde o.i ford. Zq'n liefde voor de Ar sche litteratuur, welke on; door zijn verblijf aan de anc van de Noordzee mede zo gr zijn geworden, heeft hem z in zijn werk beïnvloed. Dit l uit het feit, dat hij in de I jaren een aantal verzen van kende Ierse dichter W.B. y vertaling publiceerde. Zijn boekenkasten bevatt r(jke Engelse werken en aan PROGRAMMA VOOR HEDEN HILVER^ m. Nieuw: om 5,45 en VARA: e,0( Strijdkrach Noorwegei land (Ir voetbalwet Oslo Reportage door Ir. A va nes) 8,30 Opera-programma 'Neêrlands verleden 10,12 Vioo no 10,45 Gedichten A Roland 11,15 Bruce Lowe zingt ll,3< successen van over de Oceaan HILVERSUM II( 415 m. Nieuws om 7, 8 en 11 uur NCRV; derlandse koren en korpsen bevolkingsvraagstuk in Nederlar Het nieuws uit Indië 7,30 He geluid 7,45 Engelse les - 8, Vier 8,30 Stanley (hoorspel Radio Philharmonisch orkest landa sextet io,45 Avondove 11,15 Werken voor strijkorke PROGRAMMA VOOR DONDE HILVERSUM If 301 m Nieuws om 7, 8f lt 6, 8 en 11 uur at Gramofoonplaten 7,50 Dagopi 8,15 Gramofoonplaten 8,45 Han< concert 9,15 Morgenwijding s (gr pl) 9,45 Arbeidsvitaminen Van vrouw tot vrouw 10,35 Gr platen 10,50 Kleutertje luister Chansons Bretonnes 11,20 Gr platen 11,45 Uit de werëldpers Orgelconcert 12,30 Weerpraatj In 't spionnetje 12,38 The Sk 1,15 Les Gars de Paris 1,45 foonplaten 2,00 De vrouw bi buiten haar huis 2,20 Het Kan - 3,00 Voor zieken en gezondei Van vier tot vijf 5,00 De A le*doscoop (Jan Steen) 5,20 W< 5,20 Het Metropole-orkes^ 6, praatje 6,30 Voor de Strijdkre 7,00 Londen Suite 7,10 Een ki ,actie hongerende kinderen) Radio Volksrnuziekschool 7, rings Voorlichtingsdienst 0,15 ting Kurhaus - 10,15 The Rome 10,45 Onder vier ogen 11,15 D schütz HILVERSUM 11^ 415 m. Nieuwst om 7f 8, 1, 7, 8 en 11 uur K Gramofooplaten 7,45 Morgen 3,15 Gramofoonplaten 3,30 Ho 9,45 Schoolradio NCRV: 10.00 suite 10,15 Morgendienst ic Schuurman (orgel) - KRO: 11,00 nebloem 11,45 Wanda Landov 12,03 Gramofoonplaten 12,30 W ztcht 12,33 Kareoi Septet - newijzer 1,20 Vervo-g Kareo" I,»5 Hors d'oeuvre - NCRV- sette-orkest - 2,30 Grumoforp 2,40 Causerie voor de vrouw roep-orkest - i 00 B<jbei:ez-ng Gramofoonplaten - 5.00 Het Radi journaal 5,30 Pianó en orgel Jeugduitzending c,00 De vijl ra's 6,15 Land- en tuinbouw Sopraan en piano - 7.15 Leger d< kwartier 7,30 Het actueêi ge 7 45 Beroepskeuze (kunsi en teel een edel vak) - 7.55 Bach-kt raa Vierde uitvoering In de serie Ji concerten 10,15 Avondoverden! II,15 Lichre avondklanken U- accoord De schutterij Sint Sebastiai Margraten heeft het zeldzame gen beleefd hij het jaarlijks vogelschieten ditmaal een vró lid t.ot het koningszilver verh< zien. Het was mejuffrouw Douven, die deze zeldzame beurt viel. Limburg telt we) 14-jarige koningschutters, ma was nog geen vrouwelijke...

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2