fwahts schaduw A. Roland Holst, Haaien in de Waddenzee de dichter, zestig jaar J Buitenlandse oliebelangen in de Arabische Liga Zondag a.s. huldiging in Amsterdam Wij luisteren naar.... Zwaar weer op til Van nabij i en verre De eerste tomatenkweker overleden Achter de schermen interne dan kom ik, strompelend over de puinen, later naar waar ik een kind zie in een klein eeuwig rijk van ademend gras en van een boom en levend water pUSTIG verscholen tussen bloelen- de meidoorns aan de rand van het landelijke Bergen staat het huls van de dichter en schrijver A. Ro land Holst, die op 23 Mei J.l. zjjn zestigste verjaardag vierde en in verband met dit feit a.s. Zondag door vrienden van zijn persoon en zijn werk zal worden gehuldigd. Door het brede raam van zijn, met antieke kisten, boekenkasten en schil derstukken aangeklede woonkamer, waarin wij de dichter kortgeleden ontmoetten, kijkt men uit op een zon nig weidelandschap, dat zijn weelde rige voorjaarstooi in honderden tin ten ten toon spreidt en dat in wa zige verten wordt begrensd door een imposant décor van begroeide duinen en witte stapelwolken. En achter die blonde heuvels, achter dat door de wind bewogen helm, ruist de zee zijn nooit eindigend lied aan het witte strand. Dit alles, deze gehele schone om geving, moet de dichter, hoewel in Amsterdam geboren, hebben be zield gedurende de dertig jaar, die hij reeds in Bergen heefl doorgebracht. Want dat Roland Holst hier dikwijls moet hebben rondgedwaald, kan men gewaar worden uit zijn gedichten, die niet zelden in ontroerend fijne of weer stoere taal vertellen van in drukken, welke de zwerver in dit rijke land vermag te ontvangen. Zowel in zijn poëzie als in zijn proza gebruikt hij niet zelden beelden, welke werden geïnspireerd door de Griekse mythologie en figuren uit oude Keltische sagen. Roland Holst studeerde o.a. in Ox ford, Zijn liefde voor de Angelsaksi sche litteratuur, welke ongetwijfela door zijn verblijf aan de andere zijde van de Noordzee mede zo groot moet zijn geworden, heeft hem zeker ook in zfln werk beïnvloed. Dit blijkt ook uit het feit, dat hij in de loop der jaren een aantal verzen van de be kende Ierse dichter W.B. Teats in vertaling publiceerde. Zijn boekenkasten bevatten tal- rijke Engelse werken en aan de wand PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 5,45 en 11 uur VARA: 6,00 Voor de Strijdkrachten 6,25 Noorwegen—Neder land (Interland voetbalwedstrijd te Oslo Reportage door ir. A van Emme- nes) 8,30 Opera-programma 9,35 Uit Neêrlands verleden 10,12 Viool en pia no 10,45 Gedichten A Roland Holst 11,15 Bruce Lowe zingt 11,30 Nieuwe successen van over de Oceaan HILVERSUM II( 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: Onze Ne derlandse koren en korpsen 6,30 Het bevolkingsvraagstuk in Nederland 7,15 Het nieuws uit Indië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,15 Dubbel Tier 8,30 Stanley (hoorspel) 9,15 Radio Philharmonisch orkest 10,15 Ho- landa sextet 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken voor strijkorkest PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I( 301 m Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 7,30 Gramofoonplaten 7,50 Dagopening 6,15 Gramofoonplaten 8,45 Handel—Bach concert 9,15 Morgenwijding 9,30 Piano (Sr Pi) 9,45 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Gramofoon platen 10,50 Kleutertje luister! 11,00 Chansons Bretonnes 11,20 Gramofoor- platen 11,45 Uit de wereldpers 12,00 Orgelconcert 12,30 Weerpraatje 12,33 In 't spionnetje 12,38 The Skymasters 1,15 Les Gars de Paris 1,45 Gramo foonplaten 2,00 De vrouw binnen en buiten haar huis 2,20 Het Kamerorkest 3,00 Voor zieken en gezonden 4,00 Van vier tot vijf 5,00 De AVRO-ka- le'doscoop (Jan Steen) 5,20 Welk dier? 5,20 Het Metropole-orkest 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Londen Suite - 7,10 Een kind huilt actie hongerende kinderen) 7,15 De Radio Volksrnuziekschool 7,45 Rege rings Voorlichtingsdienst 0,15 Aanslui ting Kurhaus 10,15 The Romancers 10.45 Onder vier ogen 11,15 Den Frei- sohütz HILVERSUM II_ 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur - KRO: 715 Gramofooplaten 7,45 Morgengebed - 8,15 Gramofoonplaten 8,30 Hoogmis' 3,45 Schoolradio NCRV: 10,00 Orkest suite 10,15 Morgendienst 10,45 A C Schuurman (orgel) - KRO: 11,00 De Zon nebloem 11,45 Wanda Landowska - 12,03 Gramofoonplaten 12,30 Weerover zicht 12,33 Kareoi Seple» - 12,55 Zon newijzer 1,20 Vervo:g Kareo' Septet - I,45 Hors d'oeuvre - NCRV- 2,00 Mu- sette-orkest 2,30 Gramofo ir p'aten 2,40 Causerie voor de vrouw 3,00 Om roep-orkest - 4 00 Bijbellezr.g - 4,45 Gramofoonplaten - 5.00 Hot Radio Jeugd journaal 5,30 Piano en orgel 5,so Jeugduitzending - 6,00 De vijl Zapaka- ra's 6,15 Land- en tuinbouw - *6,30 Sopraan en piano - 7.15 Leger des Heils- kwartier 7.30 Het actueel geluid 7,45 Beroepskeuze (kunst en techniek 111 een edel vaki - 7.55 Bach-krraal 8,15 Vierde uitvoering In de serie jubileum concerten 10,15 Avondoverdenking II,15 Llch'e avondklanken 11,45 Slot- accoord Een schutterskoningin De schutterij Sint Sebastianus te Margraten heeft het zeldzame genoe gen beleefd bij het jaarlijks koning vogelschieten ditmaal een vrouwelijk lid tot het koningszilver verheven te zien. Het was mejuffrouw Bertha Douven, die deze zeldzame eer te beurt viel. Limburg telt wel 10- en 14-jarige koningschutters, maar er was nog geen vrouwelijke... koning. van de woonkamer zagen wjj een grote rijmprent van Jackson, ge titeld: „I like to do nothing". Dat wil niet zeggen, dat Roland Holst deze gedachte tot zijn levensdevies heeft gemaakt. Het vele proza en het aan zienlijke getal gedichten, dat sinds 1911 van zijn hand verscheen en nu bij Van Dishoeck te Bussum en A. A. M. Stolls te Rijswijk in een viertal delen „Verzamelde Werken" wordt uitgegeven, bewijzen het tegendeel. Het eerste deel (poëzie) in een prach tige verzorgde band, kwam dezer dagen in de handel; een tweede deel poëzie en twee delen proza zullen nog volgen. Een nieuwe aparte bundel, zo vertelde de dichter ons, is voor lopig nog niet te verwachten. Men mag dankbaar zijn voor. de vele diepe, gevoelvolle en tot naden ken stemmende gedachten, welke Roland Holst als een der grootste levende dichters aan ons volk heeft geschonken. Mocht hem de tijd gelaten worden, dan zullen wij in de toekomst zeker meer werk van hem onder ogen krij gen. Ook zijn vitaliteit, men schat hem bij eerste ontmoeting op een goede veertig jaar, verstevigt deze verwachting. Besluiten wij met het citeren van een gedicht uit de bundel „Onderweg" (uitg. Stolls), dat gedateerd werd 12 Augustus 1939 en waarin wij met de treffende zeggingskracht en de visionnaire blik van Roland Holst kennis maken. doer Jan Dirk van Exter CoDvrtiht 8.DA 71. De Lange is al het een en an der omtrent zijn mannetje te weten gekomen. O.a. dat Nelis een harts tochtelijk hengelaar is, die minstens elke week een dagje uit vissen gaat. En als hij de volgende ochtend op post staat, ziet hij Nelis de deur uit komen met een bos hengels. Ongemerkt volgt hij zijn man en bemerkt al gauw dat Nelis naar het station gaat. Bij het loket gekomen, zorgt hij, dat hij vlak achter Nelis staat en hoort, dat deze een retourtje Abbeveen vraagt. De Lange doet natuurlijk precies hetzelfde. Tot zover klopt alles precies. Ab beveen is een centrum van de hengel sport. Dus hoogstwaarschijnlijk zal hij de hele dag moeten toekijken hoe zijn mannetje visjes uit het water slaat. De Lange betreurt het, dat hij zelf geen hengels bij zich heeft, dan had hij Nelis onopgemérkter kunnen vol gen. Nee, de Lange verwacht van dit reisje geen resultaten. Och, hij zal deze dag dan maar als een vacantie- dagje beschouwen en eens een praat je met zijn „slachtoffer" aanknopen. Misschien komt hij nog een en ander aan de weet. En met deze gedachten volgt de Lange Nelis, en neemt tegenover hem plaats in de trein. Toewijzing jongste Staatsleningen De minister van Financiën maakt bekend, dat de op de 3% Nederlandse Staatslening 1948 ingeschreven bedra gen ten volle worden toegewezen. Het bedrag der 3% Nederlandse Staatslening per 1962-64 is vastgesteld op f 1.140.000.000 en het bedrag der 3'/,% Nederlandse Staatslening 1948 op f 360.000.000. Bang eerst, dan doods, thans van angsthijgen hoorbaar al, viel de stilte na rukwind op rukwind in. Geen zwijgen verzwijgt meer wat elk weet: weldra gaat de storm van het lot opsteken. Nog slaapt het uur, maar wild en ijl weerlichtte boven de grensstreken al het onheil. O— De vale ontelbren, die geen wereld hadden dan deze later afschuw verdorde hen, en wanhoop dwerelt van her en der de ellendigen nu het oude westen langs, vergeet'nen des levens reeds, en enkel nog rand en afgrond voor de bezeet'nen. in hun aantocht. 0 En dezen, wanend zich verkoornen van dat wild lot: wat hen doorwoedt het is de roes des doods, het toornen over de zwichtenden, de gloed die roekelozen, tot ijlkoortsen aanblaast, en onder dof gezang den roetwalm injaagt van de toortsen van de ondergang. —O— De ophanden storm zal hol uitruischen als straks het ondergraven Kruis omver zakt, en die andre kruisen zijn stukgerateld, en het Huis Europa puin is. Heerscht, fanatisch aanbeden, in een stalen kou de maansikkel dan aziatisch boven Moskou? Er zitten wel eens haaien in de Waddenzee. Waarschijnlijk zal het u verbazen, dat u ze nooit zag, als ge van de „Schellingerland", de „Wad denzee" of de „Schiermonnikoog" een oud kadetje over de railing wierp, maar dat behoeft nog geen reden te zijn om aan het bestaan van deze wezens in onze heitelénske wateren te twijfelen. Maar maakt u geen zorgen: het Wad is té ondiep voor dikbuikige haaien en daarom komen er alteen maar jongen, die niets kwaads in de zin hebben en die vast en zeker vlug aan de haal zouden gaan, wanneer ze uw ('t zij mach tige, t' zij nietige) gedaante-in-bad- pak zouden ontwaren. En bovendien, ze komen er maar heel sporadisch voor. Geen mens ziet ze, behalve de vissers, die eens in de zoveel jaar een jong haaitje in hun netten naar bo ven halen en 't dan doorgaans on middellijk weer in 't water depone ren, omdat 't toch geen kwaad doet. Vorige week kregen twee ansjovis- sers op het Wad een jonge haai van wat grotere afmetingen dan gewoon lijk (20 kilo en een lengte van 1% 4 2 meter), in hun tussen twee sche pen gespannen spankuil kregen en hem meenamen naar de Harlinger visafslag. Aangezien 't beestje le. dood is en 2e. slechts een verdwaald exemplaar was, bestaat er geen en kele reden om de Waddenzee wegens haaien-gevaar te mijden. Integendeel: hoe meer exotische dieren in het Wad, hoe bekoorlijker de zeereis. Wij zelf 'loeren op elke reis naar Vlieland op zeemeerminnen en vinden een haai niet eens meer de moeite waard. Zowel Prinses-Re gentes Juliana als Prins Bernhard hebben zich als lid van de We genwacht laten in schrijven. x Tegen 26 Mei wordt het troepenschip „Groote Beer" met elfhonderd demobi- liserenden uit Indonesië in Amster dam verwacht. xBij het vervoer van de grote scheepsschroef die bij Lips te Drunen is gegoten voor de H.A.L., zal gebruik gemaakt worden van een mechanisme op de wagen, waardoor het mogelijk is, de schroef van horizontale in schuine stand te brengen. xHet jaarlijks congres der Alg. Ned. Vereniging voor Vreem delingenverkeer zal dit jaar op 10 en 11 Juni te Apeldoorn worden gehou den. xBegin Juni zullen ongeveer dertig Zwitserse directeuren en direc trices van de Zwitserse opvoedingsge stichten ons land bezoeken voor een veertiendaagse studiereis. xOp de veiling te Fijnaart zijn de eerste aard appelen van de koude grond aange voerd, waarmee West-Brabant dus een landelijke primeur heeft. x— Op de brandweertentoonstelling Houtrust te 's Gravenhage heeft men van de ope ning af 232 meldingen van brand doorgekregen met een schade van I.125.000 gulden. xDe hoenderfa milie van de heer Bloemendal is ver rijkt met een kuiken met 4 poten. Het diertje is gezond en kan zich even snel verplaatsen als een normaal kui ken. xTengevolge van een instor ting in een kolenmijn van het bekken van Bristol zijn zes mijnwerkers om 't leven gekomen. xHet huwelijk van ex-koning Michaël van Roemenië en prinses Anne de Bourbon-Parma zal op of omstreeks 2 Juni te Athene worden ingezegend. Koning Paul zou het paar te gast ontvangen. x Op een stuk bouwland te Jersey (Eng.) zijn duizenden coloradokevers aange troffen, waarvan mén aanneemt, dat zij uit Frankrijk afkomstig zijn en door het water aan land zijn gebracht. xDe vierde vrouw van de lei der van een der grootste ho tels te New York heeft het leven ge schonken aan een drieling, waardoor het aantal kinderen waarvan haar echtgenoot zich vader kan noemen, thans in het totaal 35 bedraagt. x Een rechter te Miami (Verenigde Staten) heeft een legaat ter waarde van 50.000 toegewezen aan de staat Israël. Het was in 1944 bij testament ver maakt aan een Joods tehuis, erkend door de V.N. Zuiderzeeraad zonder georganiseerde agrariërs (Van onze Haagse redacteur) Nu de Zuiderzeeraad weer nieuw leven zal worden ingeblazen, verwon dert men zich er in agrarische kringen over, dat voor deze Raad tot nu toe nog geen vertegenwoordiger van de georganiseerde landbouw is aange zocht. Wel schijnen individuele mensen uit de landbouw op de nominatie te staan. De Stichting voor de Landbouw is van oordeel, dat de overheid zich tot de organisaties had moeten wenden. Zij zal zich over deze kwestie in yer- biding stellen met het ministerie van Landbouw en daarna met dat van Ver keer en Waterstaat, omdat het haars inziens niet aangaat, dat men de toe komstige bodembewerkers buiten de Zuiderzeeraad zou willen houden. Maandag overleed te Wateringen de heer H. C. Camfferman, Naaldwij- ker van geboorte, in de leeftijd van 87jaar. In 1891 was hij de man, die voor het eerst proeven nam met het in bedrijf telen van tomaten. Hij plantte deze na de sla in het voor jaar als tweede teelt in een muur kas. In het Zuiden van Europa was de tomaat reeds lang een zeer ge zochte vrucht en werd vrijwel bij al les gegeten. Helemaal onbekend was de tomaat in het Westland wel niet, want zij werd hier en daar aange troffen als „pontamoers" (pommes d'amour of liefdesappelen), zij werd echter voor oneetbaar gehouden en beschouwd als siervrucht. Maar toen in 1895 de tuinbouw- leraar C. H. Claessen na een studie reis in Engeland opnieuw proeven nam, werden de uitkomsten reeds beter. O OOP TJEEDD ADEMA JU!' 62. „Komt U maar mee, meneer," zei de brigadier gedwee. „Ik zal U maar effetjes voorgaan." „Met jou heb ik ook nog een appeltje te schillen, muilezel," zei de Rat met een giftige blik. „MuiI" stiet de brigadier verontwaardigd uit, maar de commissaris gebaarde hem driftig de gang op .en de Rat, die de man haastig volgde, sloeg de deur met een slag achter zich dicht. Commissaris Vonkenberg pakte het kistje stinksigaren en stopte het zo diep mogelijk in de-rechterla van zijn schrijfbureau. „Oef, wat een bocht," zei h(j, het raam opschuivend. Hij beende een poosje met zijn handen op de rug de kamer op en neer en grinnikte tevreden. Dat kat-en rat-spelletje was een kolfje naar zijn hand. De Rat waande zich vrij, maai' de poot van de kat was al opgeheven. Hij stak zijn hoofd voorzichtig buiten het venster en zag, dat de Rat de stoep van het bureau afstapte. De man schudde zich als een hond, die in het water heeft gelegen en liep haastig de straat over. Tien passen acher hem aan beende een sjofele handelsreiziger met een nionsterkoffertje. Dit was meneer Donker van de recherche. HOOFDSTUK XVIII. Een interessante ontmoeting. Over de tapijten van het restaurant liepen de kellners bedrijvig heen en weer. Zij droegen bladen met de meest verschillende spflzen en dranken in Nog steeds wordt door de grote mogendheden niet metterdaad tus senbeide gekomen in de tussen Is raël en de Arabische Liga ontstane oorlogstoestand. Enerzijds valt het natuurlijk niet te ontkennen, dat gewapende tussenkomst consequen ties kan meebrengen, die men mo menteel wellicht niet zal willen aanvaarden, anderzijds vraagt men zich af, of ook geen andere factoren een rol spelen bij het uitblijven van deze daadwerkelijke tussenkomst 15 terrines en schotels, in kopjes en glazen. Zij keken nerveus om zich heen als zij bij tafeltjes, welke zij onhoorbaar passeerden, werden aangeroepen en wenkende vingers naar boven waren gestoken. Zij herhaalden eindeloos het traditionele: „Kom direct bij U, meneer," schikten onder de verwacch- tingsvolle ogen der gasten schalen en bordjes op heldere tafellakens, zetten hier en daar haastig een glas schuimend bier, een kop koffie of een portie ijs neer en verdwenen even onhoorbaar als ze gekomen waren. Dit was het drukke uur van het grote restaurant, als alle plaatsen bezet waren en binnenkomende gasten hun ogen speurend door de zaal lieten gaan in de hoop, dat hier of daar mensen zouden opstaan en een tafeltje vrij zou den maken. Langs alle wanden werd het licht door veelkleurige zijden kappen ge zeefd en in het midden van de zaal spreidde de grote kristallen kroon naar alle zijden haar lange armen uit, waarin talrijke lampen gloeiden, weikei licht in duizenden glasdiamantjes weerkaatst werd. Overal klonken vrolijke stemmen, het getik van vorken en lepels op aardewerk, de zuivere toon van edel glas als twee opgeheven kelken proos tend tegen elkaar stieten. Mannen en vrouwen, oude en jonge, hielden hun hoofden over hun bord gebogen en keken telkens lachend en pratend op. Een eenzame oude heer in een hoekje schoof tevreden zijn bord tussen de lege schaaltjes, veegde met een tot een prop geknepen servet langzaam zijn lippen af en koos zorg vuldig een sigaar uit zijn dikke koker. Op een podium, dicht bij het buffet, zat een Hongaarse kapel, waarvan de dirigent zich telkens met het gezicht naar de zaal keerde en met half gesloten ogen melodieuse tonen uit zgn viool streek. Soms waren het diepe, donkere geluiden, maar plotseling scheen hj| dan te ontwaken en haalde vlugge, jubelende klanken uit zijn instrument, terwijl de man aan het clavecimbel zijn hamertjes in razend tempo over de snaren liet springen en met een waterval van klanken voor een passende achtergrond zorgde. In een hoekje naast de leestafel, waar enige gasten zich in het nieuws van breed uitgevouwen kranten verdiepten en zo nu en dan bedachtzaam in hun kopjes roerden, zaten twee politiemannen, commissaris Vonkenberg en hoofdinspecteur Cornelissen, die zijn uniform voor deze gelegenheid maar thuis had gelaten. (Wordt vervolgd.) Indien men op de kaart ziet, wel ke belangen de Ver. Staten, Gr. Brit- tannië en de Sowjet-Unie in de Ara bische landen hebben, dan blijkt wel, dat deze olieconcessies een optreden in het geschil niet vereenvoudigen. De waarde van de concessies is zeer groot. De Amerikaanse concessie in Saoedi-Arabië vertegenwoordigt alleen al een waarde die het vijfvoud van de totale kosten van het Marshall plan te boven gaat. Voeg hierbij nog de enorme investering (175 milloen dollar) die de aanleg van de Trans- Arabische pijpleiding vraagt, en het grote probleem ligt voor u: Of ingrij pen in - de ruzie tussen Israël en de Arabische landen en de waardevolle gebieden verliezen, of niet ingrijpen en de belangen van de oliemaatschap pijen sparen en toezien hoe de vrede wordt verstoord. Voorlopig heeft men zich nog geplaatst achter de Veilig heidsraad, die echter aan haar uit spraken wegens het ontbreken van sancties geen kracht kan verlenen. Op dezelfde wijze waarop het dus voor de Ver. Staten zaak is goede vrienden te blijven met Saoedi Ara- bië is dit eveneens het geval met En geland tegenover Transjordanië en Irak. Deze landen en Syrië hebben concessies verleend aan Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Nederland. 1400 Eieren aan het rollen 12.600 eieren, verpakt in 35 kis ten, plus een 2-tons Chevrolet vrachtwagen, waarmee zij vervoerd werden, is Maandagmiddag van de Oude Zijdsvoorburgwal te Amsterdam gestolen. Gistermorgen vond een po- litie-agent de lege wagen op de Oos- terdoksdijk terug, de eieren zijn voorlopig spoorloos. 1440 eieren, de inhoud van vier kisten, vielen giste ren, toen het touw, waarmede deze op een wagen waren gesjord, brak, op de Klaprozenweg op het straatdek tot struif.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3