I c Pi fWAÜTi SCHADUW VACANTIE r Stille getuigen van gruwelijke misdrijven D CEBUTO Steun aan de kleine boeren is dringend nodig Iff Wat Scotland Yard bewaart Misdadigers verraden zich! AN NABIJ meenteraad hee t REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN VOOR HEEL KLEINE MANNETJES Stichting voor de Landbouw wendt zich tot de Kamer Dissonant op het Internationaal Muziekconcours Wij spelen Bridge SACHA GUITRY ONTVOERD 4 (Van een bijzondere medewerker) Het is deze zomer al weer twee jaar geleden dat Scotland Yard nog altijd het beste politie-apparaat ter wereld er toe overging in de Engelse badplaats Brighton een uiterst merkwaardige expositie te openen, een tentoonstelling van bewijsstukken, die een grote rol speelden in het ontraadselen van de beruchtste misdaden in de laatste anderhalve eeuw. Deze „stille getuigen" uit het „Zwarte Museum" waren, mèt het materiaal uit de laboratoria voor dactyloscopisch on derzoek in het stedelijk museum te zien. Waarom een dergelijke expositie werd georganiseerd? De reden ligt voor de hand: Scotland Yard is, na de tweede wereldoorlog, geconfronteerd met een stijgende criminaliteit in Engeland en de handhavers van orde en wet meenden dat adspirant-misdadigers zich nog wel eens zullen bedenken als zy zien op welke wijze hun voorgangers in de val liepen, alvorens de degens met de ex perts op het gebied der criminaliteit te kruisen. In de loop van 150 jaar heeft de Yard een onnoemelijk aantal „corpus de licti" bijeengebracht, studie-materiaal voor jonge dedeetivcs, artsen en juristen dat van grote waarde is. c, In Brighton hebben duizenden met eigen ogen kunnen zien, dat lucifers, stukjes van menselijke hoofdharen, ko gels, messen en tientallen op de plaats van een misdrijf achtergebleven ande re voorwerpen, inderdaad geleid heb ben tot het opsporen van de daders. Er werd gehuiverd bij het zien van een badkuip, waarin de beruchte Engel se vrouwenmoordenaar Smith zijn laat ste slachtoffer om het leven bracht door verdrinking; men rilde bij het zien van een autotreeplank, overdekt metbloed- spatten: de laatste schakel in de keten van bewijzen tegen de moordenaars Kennedy en Brown, die in de vóór oorlogse dagen op de brutaalste wijze hun medemensen om het leven bracn- ten. Men zag hier ook de patroonhuls- mèt-vingerafdruk van een der daders, een huls, passend in een der revolvers, waarvan zij gebruik maakten, alsmede de maskers, die zij steevast droegen. Eén lucifer bracht de Yard-mensen op het spoor van de man, die een slachtoffer van zijn moordzucht in een koffer aan het station Charing Cross in bewaring gaf. Robinson, de verdachte, had deze lucifer achteloos in 'n prulle- mand op zijn kamer gedeponeerd, daar mede zijn achtervolgers het belangrijk ste bewijsstuk voor zijn schuld in han den spelend. HARMONICA-LADDER Overigens geven de mannen van Scotland Yard. die zo vaak reeds ver nuftig uitgedachte misdaden ontraad selden, grif toe, dat in het verleden de vakmanschap van misdadigers op een veel hoger peil stond. Zij noemen dan de naam van Charlie Peace, een inbre ker, die een zestigtal jaren geleden van zieh deed spreken en die bij het bin nendringen in gebouwen, waarin hij niets te maken had, o.m. gebruik maakte van een harmonica-ladder, die hij zelf had geconstrueerd. En daar naast maakte Peace gebruik van een opvouwbare olielamp; toch was deze lamp de directe aanleiding tot zijn ar restatie. Hij had n.l. voor de pit ge bruik gemaakt van een stukje stof, dat zijn vrouw benutte voor het vervaar digen van een japon. En dat werd Charlie toen de lamp de politie in han den viel, noodlottig. De gereedschappen van deze inbreker heeft de Yard zorg vuldig bewaard, evenals vele andere werktuigen, die getuigen dat vaak uit stekende vaklieden door hun misdadige neigingen voor de maatschappij verlo ren gingen. Win i i De Arnhemse ge- ICU VCD DE met alg' stemmen 6n VEKKC een voorstel van 3—J B. en W. aangeno men om aan een Franse motorrijwiel-industrie terrein af te staan voor de vestiging van een nieuwe fabriek. xDe procuratie houder G., van de N.V. plaatmetaal industrie van Mouwerik te Zeist is, ge arresteerd. Er is ongeveer f 60.000 ver dwenen. Tegelijk is de directeur B. ge arresteerd wegens belastingfraude, -x- De Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart zal haar 40-jarig bestaan vieren met een groot vliegtournooi op het terrein Soesterberg. x— De C.G.T., het grote Franse vakverbond, heeft een eis tot algemene loonsverhoging van 20 pet bij de regering ingediend. xTe Paler mo verwekte een aardschok een paniek in de dichtbevolkte wijken van de stad. —x— De impresario van Zarah Lean- der en het Alhambra-theater te Brussel zijn in beroep gegaan tegen de beslis sing van het ministerie van arbeid, lat een werkvergunning .voor Zarah Lean- der weigerde. xDe wetgevende \ergadering in China heeft de benoe ming van dr. Wong Wen Hao tot min.- president goedgekeurd. Wong Wen Hao, voorzitter van de commissie voor na tionale hulpbronnen, werd gekozen met 480 tegen 9<- stemmen. xDe 73- jarige Ernie Old in Australië heeft sinds zijn laatste verjaardag 20.000 mijl op de fiets afgelegd. Dezer dagen arri veerde hij op zijn tocht in Adelaide; toen had hij 1500 mijl in 28 dagen ach ter de rug. Hij had 40 lekke bandjes gehad. x— Door brand op de scheeps werf van Helsingör is naar schatting ren half miliioen kronen schade aange richt. xDe General Motors Corp. heeft erin toegestemd de looneisen van het personeel in te willigen om zo doende een dreigende staking van 2,1.000 man te voorkomen. De arbeiders krijgen 11 (dollar)cent per uur meer. —x— De Australische industrieën heb ber, meer dan 100.000 arbeiders nodig, aldus deelde de Australische minister van Arbeid mede. x— De Hongaarse grzantschapsraad te Warschau is ver dwenen. nadat hij opdracht had gekre gen naar Boedapest terug te keren. VERSPILDE ENERGIE Hogveel energie is er niet verspild aan het destilleren van een dodelijke hoeveelheid arsenicum uit een praepa- raat ter verdelging van onkruid? Of aan prachtig nagemaakte bankbiljetten, zo op 't oog niet van echte te onder scheiden? Inderdaad: de doorsnee mis dadiger werkt harder en langer dan 'n eerlijk vakman.' De Yard bewijst aan de hand van een statistiek, dat een in breker of een valse munter, in de jaren dat hij straffeloos „z'n beroep uitoefent" gemiddeld 25.— a 35.per week kan „verdienen". Wie zegt daar dat misdaad een lucratieve bezigheid is? En dan is het een feit dat in 99 van de 100 misdaden, waarmede de Yard in aanraking komt, een kleinigheid veelal voldoende is voor het oplossan, de kleinigheid, die de misdadiger over 't hoofd ziet als zijn daad is gepleegd, maar die aan de deskundige ogen, die het terrein van het misdrijf zorgvuldig afspeuren, niet ontsnapt. Één misdadi ger meende, dat het zorgvuldig afvijlen van het motor- en chassisnummer van zijn auto het de politie onmogelijk zou maken, de herkomst van zijn wagen op te sporen. Ultra-violette stralen brach ten echter uitkomst. En wat bezielde een man, die in koe len bloede een vrouw doodde, het lichaam, gewikkeld in een pyama, in 'n koffer deponeerde en het terrein van het misdrijf verliet met de gedachte, dat niemand deze vrouw kende en dat door Jan Dirk van Exter CoDvrtaht B D.P. 72. Het is voor de Lange een koud kunstje om een gesprek met zijn me dereiziger aan te knopen.. Nelis is cok wel genegen een praatje te ma ken vooral als het over vissen gaat. De Lange bewondert de hengels, die de ander nog steeds angstvallig vasthoudt. ,.Een paar mooie zware stokken hebt U daar", zegt hij. Maar het effect van zijn woorden is verrassend. „Wat zwaar? Hoe weet U dat? Het zijn juist fijne lichte stokjes", ant woordt Nelis kortaf. De Lange begrijpt niet goed wat bij miszegd heeft en wil de hengels even beetpakken om ze beter te be kijken, maar Nelis graait ze alweer uit zijn handen. Mijn hengels geef ik nooit uit han den", zegt hij en als hij de Lange ver bijsterd ziet kijken, voegt hij er aan toe: „Een soort bijgeloof. Als ik die din gen uit handen geef, vang ik nooit wat". De Lange knikt maar eens. Hij heeft de hengels maar even in handen ge had maar toch juist lang genoeg om te voelen, dat ze helemaal niet zo licht waren. Zou er iets met die hen gels zijn? Onderhand praat Nelis vrolijk voort. „Ja ik heb altijd mijn vaste roeibootje. Dat houden ze altijd voor mij apart". „Ja, roeien", zegt de Lange peinzend. „Dat kon ik ook wel eens doen. Roei en is een gezonde sport". Maar hij denkt; „Ik moet jou en je hengels in de ga ten houden...." het onmogelijk zou zijn haar identiteit te ontdekken? De mannen van de Yard hadden ech ter meer dan voldoende aan de naam van de fabrikant die in de pyama, ge bruikt om het stoffelijk overschot in te wikkelen, was vermeld. In twee dagen wist men wie het slachtoffer was en wist de Yard ook met wie zij de laatste tijd opvallend veel was omgegaan. Drie etmalen na de ontdekking van deze koffermoord zat de schuldige in de cel. Ja, misdadigers mogen in technisch opzicht tot de uitblinkers behoren, ze mogen soms in het verbergen van hun sporen een aan genialiteit gren zende handigheid hebben, vroeg of laat verraden ze zieh door een klei nigheid. En de wetenschappelijke methode waarvan de Yard gebruik maakt om uit kleine aanwijzingen vernietigende bewijsstukken te cre ëren, maakt de kans op het plegen van een werkelijk volmaakte mis daad, waarbij geen enkel spoor ach tergelaten wordt, inderdaad mini maal! 40 MEERDAAGSE REIZEN par week, o,a. 6 dg. Valkenburg.Ard*nn«n F. 137.50 6 dg. Oost-Nederland F. 100.- dg. Zeel.'Belg.badplaatianF. 123,- 4 dg. Zuid-Limburg F 56.- 3 dg. Zuid-Limburg F, 51.50 3 dg. Zeeland-Belglë F 52.— Prima hotels, deskundige leiders geen paspoort, tijdig aanmelden. 45 VERSCHILLENDE DAGTOCHTEN o.a. VALKENBURG, ZEELAND en BRUSSEL Kantoren der N.V. Naco. WORMERVEER Fa. Zwart ZAANDAM - V.V.V. Voor de Vrouw Als je de twee gepasseerd bent, ga je langzamerhand genoeg krijgen van de hooggesloten babyjasjes en verlang je naar een degelijke man- nenjas met revers. We houden na tuurlijk ook rekening met de wensen van junior en dus vindt U hier een patroontje, dat U op verschillende manieren gebruiken kunt. Als U de voorkant uit één stuk maakt, heeft U keus uit drie verschillende rug modelletjes: een gladde rug met of zonder ceintuurtje, een rug met een plooi en een ceintuurtje, of één met een sohouderpas, plooi en ceintuur tje. De voorkant kunt U ook met een schouderpasje nemen, met of zonder aansluitende deelnaad en daarbij be hoort de rug met het pasje, de plooi en het ceintuurtje. Vooral als U het jasje uit een an der kledingstuk wilt maken, is dit laatste model wel heel geschikt. We knippen dan de patronen langs de ingetekende stippellijnen door. We leggen in het rugpand X opvallend de plooi, waarin U zo nodig ook nog een naad kunt verwerken. Het rug pasje wordt aan één stuk geknipt (het gedeelte van de plooi vervalt), dicht langs de rand op het rugpand gezet en ongeveer 1 cm breed nog eens doorgestikt. We verbinden de voor- en de voorzijbaan, stikken ook deze naad aan weerskanten af en naaien dan de zak, van een opge stikt pat voorzien, op het voorpand. Ook moogt U een ingezet zakje ne men, dat U met een doorgestikt klepje of patje afwerkt. We stikken het schouderpas op, de schouder- en zijnaden worden gesloten, waarbij we tegelijk in de taille het rugceintuur tje van 3 bij 30 cm meestikken Tegen de voorkanten naaien we over een linnen inlegsel het beleg en voorzien ze van knoopsluiting. De bovenmouvv wordt, op ellebooghoogte van voren door strijken gerekt en van achteren even ingehouden, met de ondermouw verbonden, waarna we de mouw met de binnennaad„op het tekentje val lend in het armsgat zetten. Naar ver kiezing kunt U de mouwen een paar cm van de onderkant af twee keei doorstikken bij wijze van manchet, Douane zong Benelux-lied De Belgische en Nederlandse doua ne-beambten, die sinds korte tijd op het station te Roosendaal gezamen lijk hun controle-werk verrichten, leven en werken in de beste ver standhouding. Zij legden hiervan getuigenis af in een gezamenlijke feestavond, welke zij hadden geor ganiseerd te Roosendaal. Aan het eind van de zeer geslaagde feest avond zongen de douaniers geza menlijk een „Benelux-lied", dat door een van de douanemensen w?s geschreven. v_- De halsopening wordt tussen de dub bele stof van de kra^ag genaaid. On derkraag en linnon 1 inlegsel schuin ki.ippen. De voering reikt tot het beleg. Knippen we de rug zonder pasje, dan stikken we de plooi van boven en in de taille even dicht. Wilt U geen plooi, dan gebruikt U de op het patroon aangegeven vouwlijn voor de plooi als stofvouw. Zo nodig kunt U er ook een naad van maken. U heeft nodig ongeveer 1.25 m stof van 130 om breed. Houdt U nog voldoende stof over, dan maakt U er een bijpassend mutsje of petje bij, Heel aardig staat het, wanneer U kraag en zakpatjes en eventueel ook de schouderpasjes van donkerder stof maakt. v ir 1 9 H "PAS /S V i T i -9 r2 315 "■i i J Z 3 O fis k. IS V I """I' 2 A 5 JAAR If.lS.tl De melodieuze klanken, die nu reeds enkele dagen achtereen «fooe de grote Kurzaal in Scheveningen ruisen, dreigden Dinsdag verstoord te worden door een schrille disso nant. Maar nog op t(jd Is de har monie weergevonden, die in de mu ziek wanneer men althans geen al te extreme opvattingen huldigt onontbeerlijk is. De Italiaanse juryleden hebben er een ogenblik ernstig over gedacht zich terug te trekken, omdat de za ken niet volledig naar hun zin gin gen. Men heeft hun echter duidelijk gemaakt, dat niet alleen de muziek, die,, zij te beoordelen hebben, geen wanklanken verdraagt, maar even min de samenwerking van allen, die ertoe kunnen bijdragen het Interna tionale Muziekconcours te doen sla gen. Enige honderden jonge kunste naars, zangers en zangeressen, pia nisten en violisten vullen de Kurzaal om beurten met hun muzikale voor drachten en dingen er naar de hoge eer tot de uitverkorenen gerekend te worden. Uit verscheidene landen zijn zij naar Scheveningen gekomen: jon gelui, die kortgeleden afgestudeerd zijn en door de verovering van een eervolle plaats op de ranglijst be kendheid bij de impressario's en het conoertbezoekend publiek hopen te veroveren. Ook de jury werd veel zijdig samengesteld. Maar: zoveel hoofden, zoveel zinnen, vooral wan neer het op kunstbeoordeling aan komt en men gewoon is in de ver schillende landen ook verschillende maatstaven aan te leggen. De zinnen van de Italianen bleken, wat het ver loop van het concours betreft, niet geheel met die van de overige deel nemende landen overeen te stemmen, hoewel het eerste deel van het con cours een rustig verloop heeft gehad. Men heeft echter weten te geven en te nemen, zodat de wedstrijd nu rustig voortgang kan vinden. SCHOENTJESVOOR ƒ1375 Op de tentoonstelling „Waalwijk 1948" zijn een paar damesschoentjes geëxposeerd, die maar liefst 1375.kosten. Het feit, dat ze met briljanten zijn gegarneerd verklaart veel. (Van onze Haagse redacteur) Ver over de 100.000 boeren wach ten nu al acht maanden op de steun, die hun in het vooruitzicht is gesteld om tot een enigermate be hoorlijk bestaan te komen en nog ziet het er niet naar uit, dat spoe dig hulp geboden zal worden. Wel hebben de minister-president en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief aan dë voorzitter van de Tweede Ka mer gezonden, waarin zij mede delingen doen over het verloop der onderhandelingen, die met de ge organiseerde boeren- en tuinders stand naar aanleiding van de motie- Groen gevoerd zijn en wel is aan gekondigd, dat een wetsontwerp te verwachten is om de regering een crediet van 86.000.000.te ver schaffen. maar veel schot is er* daar na niet in de zaak gekomen. Vrijwel de gehele Nederlandse land bouwersstand in elk geval alle melkveehouders en alle kleine boeren bedrijven vraagt^zicll af, wanneer hij uit zijn moeilijkheden geholpen zal worden. De Stichting voor de Landbouw heeft het noodzakelijk geacht nu ook harer zijds haar zienswijze over de onder handelingen en de daarbij bereikte re sultaten aan de voorzitter van de Twee de Kamer mede te delen. Het concept van dit schrijven is in het hoofdbestuur behandeld; de definitieve tekst zal bin nenkort verzonden worden. Reeds einde September van het vo rige jaar trok de Tweede Kamer zich het lot van de in moeilijkheden verke rende kleine boeren aan door de aan neming van de motie-Groen, waarin de regering verzocht wordt in overleg met de georganiseerde boeren en tuinders prijsmaatregelen tc treffen, opdat de XXXII Het lijkt heel lastig. Wanneer gij het volgende spel eens bekijkt en dan verneemt, dat Zuid op dit spel een vler-schoppen contract moest trachten te maken, dan zult gij zeker zeggen, dat gezien de kaarten van Oost, dit bijna onmogelijk is. Oost had het spel gedoubleerd. S. 10—8—6—3. H. a—v—b, R. 7—4 KI. 9—7—5—2. S, H. 10—8—7—3 R. 10-9—6—5—2. KI. b—10—6—4. S. v—b—9—7—4, H. h—9—6—2. R. h—b. KI. v—8. S. a—h—5—2. H. 5—4 R. av83. KI. a—h—3. West kwam op met Klaver 4.*). Noord de 2. Oost de vrouw en Zuid nam het aan. Zuid speelde harten 5 na. West de 7, Noord de boer Oost nam met de heer Oost liet volgen klaver 8, Zuid de heer, West de 6 en Noord de 5. Zuid speelde nu harten 4 naar harten aas in Noord en speelde de vrouw na, waarop in Zuid klaver 3 wegging. Toen volgde uit Noord ruiten 4, Oost, de boer, Zuid de vrouw en West de 2. Ruiten aas uit Zuid volgde en de 5, de 7 en de heer vielen. Toen kwam ruiten 8 van Zuid, West de 9, Noord sch. 8 (troef) en Oost troefde over met de 9. Het beste tegen spel van Oost was daarna sch. vrouw. Zuid nam de slag met de heer. West rui- ten-6 en Noord sch. 3. Zuid speelde zijn laatste ruiten uit, West de 10, Noord troef 10. Oost troef boer. Oost speelde toen zijn harten 9. Dit was het beste tegenspel. Zuid troefde met de 2. West harten 10 en Noord troefde over met schoppen 6 en aas—5 van troef waren goed voor de twee laatste slagen. boeren op de schrale gronden de eco nomische nadelen van de slechte om standigheden, waaronder zij moeten werken, minder sterk voelen. Het be gin van de levensgeschiedenis dezer motie was opwekkend en enthousiast, maar de regering heeft het tempo niet kunnen volhouden. Met haar vermaan tot de regering, dat er meer voortgang in de zaak moet worden gebracht en dat zij de boeren nu niet nog eens maanden en maanden kan laten wachten voor zij haar woord gestand doet, komt de Stichting stellig niet te vroeg. Naar we vernemen, beperkt de Stich ting zich in haar adres niet tot het ken baar maken van haar mening over de onderhandelingen en de resultaten; zij geeft tevens een korte, meer principi ële beschouwing over de huidige toe stand in de landbouw. In dit verband wijst zij op het ontbreken van een goed gestabiliseerd prijsbeleid van de rege ring ten opzichte van de landbouw, waardoor deze te vaak in het onzekere verkeert. Hierbij komt ook ter sprake het inkomen van de landbouw en het te grote en opvallende verschil, dat ten deze bestaat tussen landbouw en industrie. Zij wijst op de gevaren, wel ke voor de landbouw dreigen door de doorvoering van de loon- en prijspoli tiek van de regering. Ook signaleert de Stichting het euvel, dat het grote pu bliek de subsidies aan de consument ziet als een steun aan de landbouw, een misverstand, dat nog wordt vergroot door de omstandigheid, dat de regering voornemens is een nabetaling voor te lage prijzen aan de boeren uit te ke ren. Probeert gij nu zelf eens het con tract te maken en' wanneer gij daarin niet slaagt bestudeert dan eens de ver der volgende oplossing. WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen, Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent'_^|| (Ingezonden Mededelingen.) Sacha Guitry. die Dinsdagavond te Lyon de film „Le Comedien", die hij heeft gedraaid en waarin hij de voor naamste rol heeft, kwam voorstellen, moest na afloop van de voorstelling in het Casino te Charbonnieres, op 'n 10-tal km. van Lyon, een soiree te zijner ere bijwonen. De filmvoorstelling verliep zonder incidenten. Rond de bioscoop was 'n sterke politiemacht opgesteld. Om streeks middernacht vertrok Sacha Guitry in gezelschap van mevr, Lena Marconi, de voornaamste actrice uit de film. uit Lyon naar Charbonnieres. Bij de overweg Trois Renards" werd de wagen tot staan gebracht door onbekenden, die midden op de weg hadden post gevat. De slagbomen waren neergelaten. Sacha Guitry werd verplicht uit de wagen te stappen en plaats te nemen in een vrachtauto, die terug naar Lyon reed. Op de Place Bellecour maakte de vrachtwagen halt voor de „Loulin a Vent". waar het gedenkteken van het verzet zal wor den opgericht. Aldaar werd Sacha Guitry door zijn ontvoerders verplicht uit de wagen te stappen, zijn hoofd deksel af te nemen en te knielen op de plaats, waar het gedenkteken zal worden opgericht. Fotografen namen tal van kiekjes van dit toneel. Na dien hebben ontkenden Sacba Guitry naar zijn hotel te Lyon gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5