KOSTER NU.... prima Winterjas Stad en Om Plechtige slokit'ing van Alkmaars Tribunaal Wat de theaters brengen Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Noordholland Thans instituut in liquidatie Schoencrême Wrijfwas Poets-extract dan ooit" ALKMAAR en de vreemdelingen Verkeersstremming AGENDA Bonnen halen Kunstavond ten bate van de Stichting 1940-1945 De installatie van de burgemeester V.V.V. I zal schaken tegen N.-Holl. Tiental Dr. Berry bezoekt de Remonstranten Drukbezochte jaarvergadering VICTORIA THEATER Aladdin in Bagdad HARMONIE-THEATER Klokslag twaalf CINEMA AMERICAIN Geeft hem de ruimte Ziet etalage! GROOT SLOTB Te koop aangebod Te koop gevraagd Your de moderne baby verzorging ie A yiM if m Gistermiddag vond in de Raadszaal van het Alkmaarse stadhuis de open bare slotzitting plaats der beide Kamers van het tribunaal, waarbij vele genodigden van hun belangstelling blijk gaven. Daar waren de burgemeesters van Alkmaar en Hoorn, de heren G. van Slingerland en mr. Leemhorst, de Hoge Autoriteit, Mr. Verdam, president van het Amsterdamse Gerechtshof, de commisssaris van politie, de heer Dreeuws, leden en secretarissen van de Tribunaalkamers, vroegere geestelijke verzor gers van de Alkmaarse kampen, de deken der advocaten, Mr. C. A. de Groot en vele leden van de balie, vertegenwoordigers van het Beheersinstituut, van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, van de illegaliteit en van politie en Rijkspolitie. Mr. A. Schenkeveld, president van het tribunaal, nam als eerste spreker het woord, om in een grote rede een overzicht van de werk zaamheden van deze lekenrecht- spraak te geven, die nu bijna twee jaar, sinds 25 Juni 1946, heeft ge- functionerd. Allereerst memoreerde mr. Schen keveld de grote samenwerking, die steeds over de gehele linie viel te constateren. Deze samenwerking was er met mr. Verdam, de Hoge Auto riteit, zq was er ook tussen de leden onderling. De juristen in de colleges hadden hun stem in de wettelijke aangelegenheden, de leken bleken van onschatbare waarde bij de bepa ling van aard en grootte der straf. Met het secretariaat werd al even vruchtbaar samengewerkt, bij het op stellen van dagvaarding en vonnis sen. Weigering van het fiat executie wegens gemaakte fouten kwam al heel zelden voor. Samenwerking was er ook met de griffie, met de par ketwacht, met de nevenorganen, zo als P.O.D., thans P.R.A., met het be heersinstituut, met de Stichting Toe zicht. „Collaboratie op grote schaal" noem de mr. Schenkeveld deze werkwijze en hij bracht alle samenwerkende li chamen hartelijk dank, daar het juist hieraan te danken was, dat er zo vruchtbaar gewerkt is. SCHADUWEN Toch, aldus spr. waren er ook scha duwplekken, n.l. het gemis aan een Openbaar Ministerie, waardoor de openbare mening werd beïnvloed en de president vaak partijdig moest lijken; voorts de voorwaardelijke buiten vervolgingstelling en het erg ste, n.l. het ontstellende feit, dat op 1 Mei 1948 nog 4404 personen ge ïnterneerd waren, die nog nooit wa ren berecht. Dit is maar even min der dan de helft want 4893 zaken werden behandeld. De Bijzondere Gerechtshoven behan delen 400 zaken per maand, zodat het nog een jaar zal duren, eer de laatste weet, waaraan hij nu eigenlijk toe is. „En dat in een. rechtsstaat als Ne derland" aldus spr. CIJFERS. In 182 zittingen werden 918 zaken behandeld, waarvan vele mee/dere dagen in beslag namen. 63 zaken werden in raadkamer afgedaan, zodat in totaal 981 zaken werden gepas seerd. Er werd in 63 gevallen fiat gewei gerd, zodat van 855 gevallen de be handeling beëindigd is. Er resteren nog 23 zaken zonder eindvonnis, om dat óf de vermogensopstelling nog niet klaar is, of de delinquent voort vluchtig, óf getuigen onbereikbaar zijn. Tien zaken zijn nog niet in be handeling geweest. Van de 833 werd in 81 gevallen geen maatregel opgelegd. De straffen varieerden van internering gelijk aan detentie tot 8 jaar. Acht jaar internering is de zwaar ste straf, die door het Alkmaarse tribunaal werd uitgesproken. De verbeurdverklaringen bereiken een fabelachtig bedrag, dat niet te schatten is, maar dat zeker in de tonnen loopt. In 63 gevallen werd het fiat execu tie geweigerd, in 11 werd de verbeurd verklaring verlaagd. De critiek, die zich dus over 74 zaken uitstrekt, om vatte dus plm. 10 pet. van het totaal. In 9 gevallen vond de H. A. de inter- rering te hoog, in 35 zaken te laag. IN LIQUIDATIE Thans is het Tribunaal een instituut in liquidatie en wordt geïncorporeerd in het Kantongerecht. Hoewel de be noemingen nog' niet officieel bekend zijn, worden dé beide voorzitters kantonrechter-plaatsvervanger, ter wijl mr. de Groot de functie van substituut-griffier krijgt. Het verheugde mr. Schenkeveld, dat het afvloeiende personeel op één functionaris na weer een betrekking heeft. EEN OORDEEL Spr. vroeg zich af, hoe men oordeelt over het werk van het Tribunaal, en hij voerde aan, dat ook brood-N.S.B.'- ers zonder functie in feite landver raad pleegden. Dit te berechten was eis, mede om te voldoen aan de drang naar rechtvaardigheid in ons volk. Door een verkeerde terminologie, en een verflauwende publieke belang stelling werd aan het principe nadeel berokkend. Spr. zeide, dat de meeste aelinpuenten mensen waren, die te goeder trouw dwaalden. Er waren zelden positieve reacties, men - bepaal de zich tot de opmerking: „Ik doe voortaan niet meer aan politiek". Mr. Schenkeveld zeide, dat nog nooit een voorwaardelijke straf moest worden geëxecuteerd, als bewijs van de goede wil tot beterschap. Persoonlijk, aldus spr., kunnen wq de mensen voorthelpen, en moeten wij dit oök, indien zij begrip tonen van hun feilen en van goeden wille zijn. ANDERE SPREKERS Mr. Verdam, de Hoge Autoriteit, be toogde, dat de moeilijkste taak niet bij hem heeft gelegen, maar bij de tri bunalen, waarin het leken-element oorzaak was van een serieuze, onpar tijdige behandeling. Spr. drukte zijn dank uit voor de nauwe, prettige sa menwerking. Ook mr. J. P. Windhausen en de heer M. T. Niele, burgemeester van Egmond aan Zee voerden nog het woord, de een als president der twee de kamer van het tribunaal, de ander als lid-leken-rechter. Tot besluit dankte mr. Schenkeveld de sprekers voor hun woorden en bedacht speciaal de chef-de bureau, de heer Van Helden, die eerstdaags naar Indonesië vertrekt, met een boek over de illegaliteit als blijk van waardering voor 't vele vrucht bare werk, door deze ambtenaar verricht, waarna spr. de laatste open bare zitting voor gesloten verklaar de. Gisteren is het dan de vierde kaas markt geweest van dit seizoen. Het bezoek van de vreemdelingen was groter, dan vorige week en op het Waagplein heerste 'n gezellige druk te, waaraan de klanken uit de luid spreker zeker niet vreemd waren. Toch' vragen wij ons afj of het niet mogelijk is, de bezoekers nog meer service te bieden. Ons is namelijk bij herhaling de weg naar de Kaasmarkt gevraagd. Veeltalig als onze inslag is, hadden wij geen moeite met het terechthel- pen van de vreemdelingen, maar de juiste manier is dit toch niet. Reeds lang bestaat in de boezem van VVV het plan, om op de %/eg van het station naar het Waagplein wegwijzers te zetten, om de bezoekers langs de kortste route en zonder dat zij behoe ven te vragen, naar de markt te voe ren. Verschillende artisten zijn uitge nodigd, een ontwerp in te zenden. Maar is deze manier niet een tikje omslach tig? Ook door het eenvoudig plaatsen van een order bij een Alkmaarse firma, kan men zeker zijn van een prompte aflevering van fraaie, duidelijke rich tingborden. Het is onze overtuiging, dat WV Alcmaria doijt wat zij kan en dat zij bij haar werk geremd wordt door de lakse houding van de Alkmaar se bevolking met een groot deel van de middenstand voorop. Men redeneert in onze goede stad nog te veel in de trant van „het komt zo ook wel voor elkaar". Maar dit alles neemt toch niet weg, dat de handwijzers er al lang hadden moeten zijn. Duidelijk, artistiek ver antwoord en in vier talen, Hollands, Frans, Duits en Engels. Men zou zelfs nog een stapje verder kunnen gaan en vanaf het Waagplein borden kunnen laten wijzen naar an dere bezienswaardigheden, zoals het Huis met de Kogel, de Grote Kerk, of wat men maar wil. En dan is er nog een idee, dat misschien met weinig kosten een aantrekkelijkheid zou kun nen vormen. Duizenden beklimmen elk jaar de Waagtoren. Vanaf de omgang heeft men een prachtig panorama over de omtrek en tientallen dorpen zijn bij helder weer te onderscheiden. Zou het geen aanbeveling verdienen als op de balustrade van de omgang bij wijze van oriënteertafel pijlen werden aan gebracht, die de aandacht vestigden op verschillende bekende plaatsen. Dit dan natuurlijk in de eerste plaats ten be hoeve van schoolkinderen en andere Hollandse bezoekers. Een en ander lijkt ons een overwe ging zeker waard. DER ENGELSE GASTEN. DER ENGELSEN GASTEN. De sportbeoefenaars uit Bath, die in Juni, zoals wij reeds meldden, onze stad zullen bezoeken, worden op Vrij dag 11 Juni a.s. om half vier officieel op het stadhuis ontvangen. Gistermiddag omstreeks half vier is van een drie-assige vrachtauto, geladen met 50 ton suiker, op de Koorstraat de achteras gebroken. Hierdoor kwam de zware wagen dwars over de weg te staan en werd het verkeer volkomen gestremd. De lading werd ter plaatse gelost en de vrachtauto werd later door een kraanwagen weggesleept, waarna het verkeer weer kon worden vrijgegeven. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Klokslag twaalf, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondbg 2, 4.30, 7 en r9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Aladdin in Bagdad, tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30,-7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Geef hem de ruimte, alle leeftijden. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. ZONDAG. Sport: 2 uur Ronde van Alkmaar. Gulden Vlies, 8 uur: Negerband Kid Dynamite. Wapen v. Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. MAANDAG. Gulden Vlies, 8 uur; Comedia met „Het Glazen Speelgoed". TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 18 graden Celsius. Pesie's bad 18 graden Celsius. Zij, wier familienaam begint met de letter S vanaf Smit tot einde S moeten Maandag 31 Mei 1948 hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede Tabaks-, Versnaperingen- en -Gecombi neerde kaarten De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Ridderstraat, van 912 en van 24 uur Medegebracht moeten worden de distri butie-stamkaart en de losse inwisse lingsbon van Bonkaart 806 N B De. data van volgende uitreikin gen zullen niet meer worden gepubliceerd, dc.ch op de bonkaart worden gestempeld In de aula van het Murmullius Gym nasium bevonden zich tamelijk veel belangstellenden voor deze muziek avond. Het verlangen de nagelaten betrekkin gen van hen die in de oorlog vielen te steunen, schijnt nog wel eens te willen vervagen en daarom was het van de organisatoren goed gezien, deze vader landse plicht nog weer eens stevig in 't geheugen te prenten. Een zevental musici-amateurs had zich voor dit doel belangeloos beschikbaar gesteld en bracht een uitgebreid muziekprogram ma ten gehore. De criticus kon dus zijn maatstaf niet te hoog stellene:i was het volkomen eens met de woor den van dr. Steinz, die de spreuk van Vader Cats aanhaalde „Reken de uitslag niet, maar tel het doel alleen". Zo ver gaten we in het Quintet nr 4 van Mo zart, voor 2 violen 2 altviolen en cello, enkele detonatie's en willen we spe ciaal "Vermelden het muzikale vioolspel van de primarius de heer J. v. Lienen. In het Quartet ,van Mozart, voor fluit, viool en'altviool onderscheidde zich op zeer prijzenswaardige Wijze de fluitist dr Bolkestein. De declamator ds. van Ginkel uit Amsterdam, bracht met een aantal uitstekend voorgedragen gedich ten nog weer eens het lijden in herin nering, dat' is ondergaan in concenfra- tiekamp e.d. Mevr. SteinzDrost on derstreepte hierna deze sfeer, door mu zikale gedachten over 1014 Mei '40 op de vleugel te spelen, plus nog een „Im provisatie". Deze muzikale pianiste had den we wel gaarne nog in een ander pianowerk gehoord. Dr. Steinz, cello, bracht feitelijk de muzikale verrassing van de avond door -ons voor te spelen een sonate van W. de Tesch. Deze com ponist werd in 1687 te Alkmaar gebo ren en overleed ongeveer 1760 te Lon den. De cellist speelde dit werk zeer goed en werd zeer volgzaam door mevr. SteinzDrost aan de vleugel begeleid. Moge deze avond voor de Stichting '40'45 de resultaten afwerpen, die men er zich van had voorgesteld, n.l. een grotere ontplooiing van de actie van het zo edele en vaderlandse doel. MUSICUS. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 30 Mei zal de apotheek van Mevr. Wed. Wanna aan de Mient voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week de nachtdienst gehouden. De waarnemende burgemeester verzoekt de Alkmaarse bevolking met aandrang om Dinsdag as ter gelegenheid van de in stallatie van de nieuwe burgemeester zo veel mogelijk te vlaggen, om de stad daardoor een feestelijk aanzien te geven In herinnering wordt nog gebracht, dat er na afloop van de raadsvergadering op 1 Juni as om kwart voor vijf (16,45 uur) door de burgemeester en mevrouw Wij- tema voor het publiek een receptie ten Stadhuize zal worden geohuden op de ka mer van Burgemeester en Wethouders, ingang rechtse deur van het Stadhuis naast de trap De Alkmaarse Schaakclub V.V.V. heeft het afgelopen winterseizoen zeer goede wedstrijden gespeeld. Zq heeft deelgenomen in Groep B van de hoofd klasse van de KNSB en eindigde als no. 2. De volgende clubs liet zij ^achter zich: 3. NRSV (Rotterdam): 4. „Max Euwe" (A'dam); 5. Het Centrum (Rot terdam): 6. BSG (Bussum) en 7. het Hilversums Schaakgenootschap, dat de- gradatie-candidaat werd. No. 1 werd het V.A.S. (Amsterdam) dat tezamen in de finale met de winnaars van Hoofdklasse A, C en D om het Hoofd klasse clubkampioenschap van Neder land speelt. Het Noordhollands tiental werd club kampioen van Nederland van de on der-bonden. In de finale versloeg het de tientallen van de Noordbrabantse en Overjjselse Schaakbond. De 6e Juni wordt er in 't Wapen van Heemskerk een vriendschappelijke match gespeeld tussen WV I, Alkmaar en het Noordhollands tiental. Het bestuur van de NHSB- en het hoofdbestuur van de KNSB zullen daarbij aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling de overwinning van het Noordhollands tiental een enigszins feestelijk karakter te geven. De wed strijd belooft zeer interessant te wor den.. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 29 Mei 1848 lezen wij: De aanvoer van krijgsmaterialen voor Groningen en Delftzijl gaat nog steeds voort. Sedert onze laat ste opgave zijn wederom aange komen twee schepen van Am sterdam, het eene beladen met kogels en het andere met wagens en affuiten; 1 sch'ip met wagens en affuiten, alsmede zes stukken ligt geschut, komende van Does burg en 1 schip met affuiten en zes' stukken zwaar geschut, ko mende van Doesburg, en 1 schip met affuiten en zes stukken zwaar geschut, welke tezamen eene zwaarten hebben van 17.000 Ned. ponden, komende van 's-Hertogen- bosoh, welke dadelijk naar Delf zijl zullen worden vervoerd. Dr. S. M. Berry, secretaris van ljet Internationale Congregationalisme zal binnenkort een bezoek aan ons land brengen, waarbij verschillende plaat sen in het reisprogramma zijn opgeno men, o.a. Dordrecht, Groningen, Den Haag, Leiden, Amsterdam, Haarlem, Arnhem en Oosterbeek. Ook Alkmaar zal door dr. Berry be zocht worden, en wel op Zondag 6 Juni Op die datum n.l. zal dr. Berry .in de Remonstrantse kerk een dienst bijwo nen, welke wordt geleid door da. Rap- pold. De mogelijkheid bestaat dat tij dens deze dienst ook door dr. Berry bet woord zal worden gevoerd. Na afloop zal dr. Berry nog enige tijd temidden van de kerkeraad ver toeven, waarna hij naar Oosterbeek af reist. Het doel van de reis is een verstevi ging van het contact tussen de Remon stranten in Nederland en de Congrega tional Church in Engeland en Amerika. Op de algemene vergadering van de bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in N-oord Holland, welke Vrijdagmiddag in „het Gulden Vlies" te Alkmaar werd gehou den, waren naast een grote opkomst van afdelingsvertegenwoordigers mede aanwezig Dr. de Waal en Ir. H. v. d. Grijp, hoofd van de technische dienst van de F.N.Z. en de heren Linthorst Homan en Geluk, respectievelijk voor zitter en secretaris van deze dienst. De nieuwe voorzitter van de Bond, de heer K. Hogetoorn, riep hen een welkom toe, waarna hij wees op de taak die vervuld moet worden. Het voorbeeld van de overleden praeses Blaauboer en 't idealisme van sprekers voorganger, de heer Veldstra uit Op meer, mogen daarbij een stimulans zijn, Er moet gestreefd worden, aldus de voorzitter, naar een rechtmatige plaats in de samenleving, doch bovenal moet er medewerking zijn voor het over winnen van de moeilijkheden op 't ogenblik. Dit eist dat eigen belangen moeten wijken om het grote geheel te bevorde ren. Wanneer in deze dingen wordt samengewerkt, kan uit het vak iets moois worden opgebouwd. DE WERKZAAMHEDEN Uit de vele mededelingen die gedaan werden vermelden we de cursussen, uitgaande van de landbouwcoöperatie, in de plaatsen Alkmaar, Heer-Hugo- waard, Opmeer en 't Zand. Het aantal boeren, dat de melk aan coöperatieve fabrieken leverde, steeg aanmerkelijk. De betekenis van de coöperatieve ten opzichte van de particuliere zuivel industrie bleek uit het aandeel in de melkverwerking van elk dezer bedrijfs vormen. In '47 werd In dit gebied 168.224.000 kg melk aan fabrieken ge leverd. Daarvan werd 115.090.000 of 86 procent door de coöperatieve fabrieken verwerkt. Melding werd gemaakt, dat 10 per sonen opleiding ontvingen voor de FNZ-examens voor centrifugisten. DE MELKPRIJS. Overleg van de Stichting v. d. Land bouw met de regering leidde er toe, dat in verband met de te laag gestelde, melkprijs in de zomerperiode van vorig jaar een toeslag zal worden betaald van 17 millioen gulden. De gemiddelde melkprijs voor '47— 48 werd berekend op 21 cent pen kg. De aandacht werd gevestigd op het standpunt van de veehouderijcommis sie van de „Stichting" tegenover het in feite ingevoerde tweeprijzenstelsel. Aangedrongen werd om bij de huidige toestand een afvlakkingssysteem toe te passen waardoor grensverschillen wor den voorkomen. RUI VEETUBERCULOSE Alhoewel de bestrijding der runder- tuberculose in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht verplicht is, heeft het bestuur zich gewend tot de „Gezondheidsdienst" om de intensiteit der bestrijding te vergroten en de re sultaten van klinisch onderzoek op korte termijn bekend te maken. Aangekondigd werd dat binnenkort de stichting van het Nederlands insti tuut voor zuivelonderzoek tot stand zal komen. HET MARSHALL-PLAN. Door de F. N. Z. werd reeds nagegaan welke bedragen voor investering bij modernisering en rationalisatie, bin nen de termijn, waarvoor het Marshall plan is opgesteld, voor de coöperatie ve zuivelindustrie zouden nodig zijn. Het zou van belang zijn, indien ook de andere landbouwindustrieën dit lie ten nagaan, daar het er in de toekomst om zal gaan op welke wijze de Ame rikaanse hulp zal worden verleend en op welke basis deze hulp over de di verse sectoren van het bedrijfsleven zal worden verdeeld. SNELTREINVAART. In snel tempo werd vervolgens tot bestuurslid gekozen de heer Veldstra uit Opmeer, terwijl het aftredende lid de heer M. Schoone te Assendelft bij Zo nu en dan wil de mens wel eens dromen zonder dat hij daarvoor be hoeft te slapen. Dan zoekt hij een film uit als „Aladdin in Bagdad" en heeft hij niets anders meer te doen dan stil te zitten kijken. Want alles wat in het leven begeer lijk is, pracht en praal en rijkdom, macht over duizenden en een onuit puttelijke voorraad van de schoonste slavinnen, wordt hem dan voor ogen getoverd. Het wordt in allerlei kleuren en kleurschakeringen op Het doek ge bracht en kalieffen, en grootvizieren, met beeldschone dochters, allen ge huld in kostbare Oosterse gewaden zouden voor het grijpen zijn als film beelden niet dezelfde eigenschap had den als droombeelden, namelijk, dat men volkomen in het ledige tast als men er de handen naar uitsteekt. Als Aladins wonderlamp er bij te pas komt Is er niets te gek of het kan gebeuren. De fee van de lamp heeft alleen haar rose handje maar op te heffen en op de plaats waar ruwe krijgsknechten stonden bloeien plotse ling de viooltjes, de nachtegalen zingen en de bedelaar loopt in een schitterend habijt en gaat de dochter van de kalief huwen. Zo gaat het in wonderland en zo gaat het ook bij deze schitterende kleuren film. Hét is te mooi om waar te zijn, maar onwillekeurig kijk je als nuch tere Westerling wel eens door al dat sprookjesachtige heen en je vraagt je af waar de regisseur al die mooie meisjes vandaan gehaald heeft, hoe hij aan zo'n monster van een reus is ge komen en hoeveel geld en moeite het wel gekost zal hebben om zo'n ge schiedenis te verfilmen. Wie van dergelijke sprookjes houdt kan hier deze wëëk zijn hart ophalen. Hij kan zich baden in klatergoud en zich voorstellen, dat het allemaal echt is. Vóóraf gaan mooie journaals, interes sante natuuropnamen en een alleraar digste tekenfilm. Deze week brengt het Harmonie theater, een bijzondere film, bijzonder van inhoud en opmerkelijk door sterk spel. Een bekende artiste Sheila Page schiet een paar minuten voor de jaar wisseling haar echtgenoot Barney Pa ge dood. Zij vlucht haar huis uit en slaakt ten slotte de verzuchting: Kon ik het afgelopen jaar nog maar eens over doen, dan zou alles anders gaan. En zij krijgt de kans. De tijd gaat terug tot de vorige Oudejaarsavond. En dan ontwikkelt zich opnieuw de strijd tussen Sheila en haar drankzuch tige-ontrouwe echtgenoot. Paula Costel- lo, de gevreesde rivale van Sheila, doet opnieuw haar werk. Barney krijgt een ernstig ongeluk. Maar toch is het ver dere noodlot niet te ontlopen al blijkt dat niet Sheila de moordenares is, maar.enfin, dat moet gij aelf maar eens in deze film vol spanning gaan zien. Deze nieuwe J. Arthur Rank-film eist een zeer sterke bezetting en aan die eis is op bijzondere wijze voldaan. Louis Hayward speelt de onsympa thieke drankzuchtige Barney op uit stekende wijze. Zeer aantrekkelijk is de uitbeelding die Joan Leslie geeft van Sheila. Virginia Field typeert zeer juist Paula. Een opmerkelijke rol speelt Richard Basehart als William de vriend van Leila. Men zal deze soms iets vreemde film zeker met belangstel ling volgen. Een tweetal interessante journaals: Wereld- en Hollands Nieuws, en twee muzikale films, pianospel van Charlie Kunz en Songs met de bekende dan sende bal leiden het hoofdnummer op prettige wijze in. Het is in de komend* week George Formby die in Cinema Amerioain het publiek plezierig bezig houdt met een zijner nieuwste producten, getiteld „Geef hem de ruimte". Het is weer een hoogst vermake lijke Formbey, die met de nodige nieu we vondsten, waardoor men ontkomt aan de indruk dat het „toch steeds het zelfde blijft". Hij is er weer met zijn banjo, maar hij is er niet alleen! Twee Formby's treft men op het doek en wanneer U uit ervaring weet wat die >ene komiek vermag, dan kunt U er van overtuigd zijn, dat twee inderdaad re den geven om t* roepen „Geef hem de ruimte". En lacbl acclamatie tot adviserend bestuurslid benoemd werd. Ir. C. Verschoor, Rijkszuivel-Consu- lent, werd benoemd tot adviserend lid der commissies voor kaas- en bote?, keuring en die voor kwaliteitsverbete ring en zuivelvakonderwijs. Naar aanleiding van de rekening '47 werd op voorstel van het bestuur be sloten om voor de rekening alg. zaken op het voorschot van 50 cent per 1.000 kg in 1946 verwerkte melk een bedrag van f 4.618.86 na te heffen. Dit ondervond, evenals het voorstel om de Commissies voor Kaas- respec tievelijk Boterkeuring door één Com missie, geen bezwaren. SPREKERS! De heer H. vd Grijp, hoofdingenieur van de technische dienst van de FNZ, sprak hierna over het nuttige werk van deze dienst. In 1940 werd een aan vang gemaakt met de Technisch» Dienst. En is een staf van spe cialisten in dit bedrijf ondergebracht. Uitvoerig ging spreker in op het nut van de instelling en de voorzitter be treurde het in zijn dankwoord aan de inleider, dat nog vaak buiten de FNZ om gehandeld werd. De Rijkszuivelconsulent gaf vervol gens een overzicht van de cursussen welke gehouden werden. Dat waren er voor voormelkers, mel kers, melkcontroleurs, voor stal-con- troleurs en een cursus in bacteriolo- logisch onderzoek. Speciale aandacht vestigde spreker op de vakschool voor kaasmakers te Hoorn. „BINDENDE BESLUITEN". Bij monde van ir. G. Kranen deed het bestuur mededelingen over het vraagstuk van bindende besluiten. Een Commissie uit de FNZ heeft zich in 1946 op de hoogte gesteld van de toestand in Zweden, een land dat geen oorlog op zijn grondgebied ken de en geen bezetting had, zodat daar verdere vooruitgang mojllijk is ge weest. Uit dit onderzoek kwam vast te staan hoe de Zweden reeds in 1930 zich de vraag stelden om zich tegen dreigende gevolgen van een crisis te kunnen wa penen. Daarbij werd vastgesteld, dat de zuivelindustrie krachtig moest wor den gerationaliseerd, zowel technisch als organisatorisch en dat vooral een dam moest worden opgeworpen tegen de sterke daling der prijzen, waarbij meer dan ooit bleek, hoe schadelijk de onderlinge concurrentie der zuivel fabrieken voor de boeren is. Dit alles is sterk bevorderd, doordat fondsen konden worden gevormd. De gehele ontwikeling daar sprak de Bond in sterke mate aan en het is geen wonder dat het dwong om de Neder landse zuivel-organisatie onder de loupe te nemen. Natuurlijk kan daarbij niet het voet spoor van de Zweden gedrukt worden, omdat ontwikkeling, verhouding en positie in Nederland anders liggen. Toch moet men hier ook vooruit en daarom kon de F.N.Z. met het vraag stuk van bindende besluiten niet best uit de voeten. Er moet op dit terrein een begin gemaakt worden. Het be stuur vap dé F.N.Z. heeft zich nu een mening gevormd, welke hier op neer komt: in het algemeen is het voor een verdere goede ontwikkeling der coöpe ratieve zuivelbereiding nodig dat hare organisaties bepaalde besluiten kun nen nemen, waaraan alle aangesloten fabrieken gebonden zullen zijn zich te houden. In de eerste plaats wordt hier bij gedacht aan de Bonden. w Uitvoerig werden de richtlijnen 'aan gegeven die tot het gewenste doel moeten bijdragen. Veel opoffering zal gevergd worden, soms zal het een prijsgeven van een stuk zelfstandigheid betekenen, doch het mag er ons, aldus spreker, niet van afhouden te doen wat nodig is om de materiële basis te versterken. OVER BOTER EN MELK. Bij de rondvraag, waarbij enkele za ken van Interne aard werden beant woord, kwam de informatie of boter en melk nog niet van de bon konden. De heer Geluk wilde daar een „zacht" antwoord op geven! Over de boter zijn vele bakerpraatjes in omloop. Er bestaat een goede kans dat de ■melk van de bon komt, met de boter zal dit niet het geval zijn. Er is inder daad een overschot van 10.000.000 kilo boter, welke op export wacht, doch 't lange afwezig zijn op de wereldmarkt vertraagt momenteel de afzet. En dat onze boterprijs te hoog zou liggen is een fabel, evenals die waarin men vertelt dat Denemarken voor f 1.80 zou exporteren. Dat is niet waar, het is f 3.80 en ook Australië maakt een be hoorlijke prijs. Tot slot wekte spreker op dat Nederland moet zorgen op de buitenlandse markten goed geïntrodu ceerd te zijn, hetgeen belangrijker is dan verhoging van het binnenlands kaasrantsoen! Nadat de heer Linthorst Homan nog een opwekkend woord tot de vergade ring had gericht, ging de voorzitter tot sluiting over. fcopen KLEDINGMAGAZIJNEN Langestraat 20—22, Alkmaar organiseert, op ZATERDAG 5 JUXI in 't Wapen v. Heems met bijzondere attrai o.a. danswedstrij: en medal-test- Deelnemers uit Haai Hoorn, Enkhuizen Alkmaar. Toegang 1.50, bc Inbegrepen- Leerlingen liëbben i rang t/m. 1 Juni a.s Adres: Langestraat Tel. 3750. DC HUISVROUW IOC KT HCT ruilen Geriefelijke woning bet centrum van Helder 4.25 voor een Alkmaar- Brieven ond. A '483" Jjureau vjpi dit 1 tot 15 woorden 1 elk woord meer 5 c Z g a n wandelwagen P lemey, Noordelijk N 47, Ur: Licht motorrijwiel f 2(H beslist prima Spporstraat Z g a n zwart herencostu voor-oorlogse kwaliteit, kl< brede mt Nieuwpoortslaan Een herenfiets, BSA, met banden en enige wekkers van 't Veerstraat 82 Brand- en inbraakvr brandkasten, o a; Lips, Cl wood, enz. Lage prijs^ D kei*. Spoorstraat 5, Alkmi Beëdigd taxateur voor ri rende goederen Een pr zwarte pumps witte lage schoenen z g a n 39, tezamen 10 Jan van S relkade 33 Goede herenfiets, prima b den, prijs f 45 Voordam 4 B "M W-motor, 750 cc, of i 1 en voor lichte motor Heil I 60A Achtarmige kristallen el tiische lichtkroon Te bev gen Dorpsstraat 66, Bergen 4-delige hengel, krabbenl en vismand, Bloemstraat S Wandelwagentje tegen aannemelijk bod v d Ka; straat 29 Bod gevraagd op zeiljac met prima vooroorlogs tuig •Mviels-motorcarrier op pri handen. Limmerhoek 8 A maar DKW RT 1938 in goede st Rijksweg 58, Limmen; 's na 6 uur 1 lange witte tro&wjap- 1 radiotoestel, 1 wasmachii motor, 1 wieg met luierma Verdronkenoord 35 Blauw herencostuum, mt en zwarte damesmantel, mt eventueel geheel of gedeel lijk voor textielpunten rullen Bevragen Jan v Scor kade 75, Alkmaar, na 7 uu Wit laqué slaapkamer-ame blement plus spiraal en b< den Te bezichtigen van 6 Lyceumstraat 42 Een autokldkje Visser, J Apeldoorn weg 17, Pergen (N Gebruikte rijwielen met zonder banden Nierop, Hi renstraat 10, Telefoon 3827 Antieke tegeltjes, o a blai: paars en gekleurd J van D< Nieuwpoortslaan 125, Telefo 4510, Alkmaar Naaimachines, inboed( grammofoonplaten, enz teg goede prijs Dekker, Spo< straat 5 Een padvindershoed Keni merpark 28 Antieke meubelen, Saksisc beeldengroepen en Vazen; ook ronde mahonie tafels 6 stoelen en opklap-bufi Br ond nr A 416, Bur van i

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2