Stad, en Omgeving. Drie compagniën T.B. in Alkmaar Van teveel bollen en te weinig bonnen KOOPKRACHT DE WIREMASTER, TOESTEL DAT ALLES KAN NIEUWE POLIT VOOR EGM< R.O.G. gebouw en kamp Westerweg bevolkt weer NUTSSPAARBANK te Alkmaar AGENDA 2300 gulden voor Unac Zondaars voor de politierechter Onze kinderen voor de Indonesische jeugd Van de politie André Carrell neemt afscheid van Alkmaar Invitatie-tournooi de Wit Marktbericht De Reclasseringsdag Alkmaarse Reddingsbrigade draagster van het bord DE ALKMAARSCHE COURANT sinds 1798 Marktberichten De draad knapt het op K.N.V.B. en bedrijfsvoetbal Biedt de plaats te vee vermaak? Wl In Alkmaar is eergisteren weer een aantal militairen gearriveerd. Door de kazernes bij het R.O.G.- gebouw en in het kamp aan de Westerweg klinken weer de com mando's. Er wordt weer afge richt, gezweet en geploeterd. Burgers worden daar tot mili tairen omgeschoold, voor zover dat met een Nederlander moge lijk is, er heerst weer bedrjjvig- heid. Drie compagnieën van het Ter ritoriale Bataljon vonden leger plaats binnen de muren van onze stad. Twee compagnieën „Biggen" en één compagnie „echte" solda ten genieten voor onbepaalde tijd gastvrijheid in Alkmaar. Laten wjj althans hopen, dat Alkmaars inwoners deze militairen gast vrijheid zullen verlenen. Wij weten wel, dat meerderen het niet op prijs stellen, dat Alkmaar weer Is uitverkoren een aantal sol daten te moeten herbergen. Minder juist optreden van enkele militairen is hiervan de oorzaak. Men is echter zo spoedig geneigd om te generaliseren en een fout van één militair aan te rekenen aan „de" militairen". Dit is niet juist, want al die militairen zjjn net als U en ik ge wone burgers, zeker waar het hier dienstplichtigen betreft, alleen zij hebben toevallig een uniform aan. Net als U en lk hebben zij hun goede en kwade neigingen en het Is nu een maal zo, dat die spoediger opvallen, wanneer men een uniform draagt. Over de goede kwaliteiten wordt dan niet gesproken,- worden als normaal aanvaard, maar wee dë soldaat die eens buiten de schreef gaat. De jongens van de derde-, vijfde- en zesde compagnie van het Terri toriale Bataljon kwamen onder dienst, niet uit eigen vrije wil, maar omdat zij hun verplichtingen aan het vaderland moesten nakomen. Zij deden, wat U ook heeft gedaan, even als Uw zoon dat thans doet en anderen dat straks moeten gaan doen. Nu willen wij'niet betogen, dat U deze militairen met open armen dient te ontvangen. Zij hebben naar onze mening in ieder geval het recht om behandeld te worden als Iedere andere nieuwe inwoner van Alkmaar. Hierdoor wordt voorkomen, dat Alk maar een naam krijgt als sommige garnizoensplaatsen, terwijl de solda ten niet nog eens extra geprikkeld worden anders te handelen, dan zij zouden doen als „gewoon" burger in hun eigen plaats. Zij die vóór de oorlog ergens in Gel derland bij 21 R.I. hebben gediend, en dat zijn er velen uit Alkmaar en om geving, Weten wat het zeggen wil, als de bevolking van eene plaats, de mili tairen niet alleen als minderwaardigen beschouwt, maar van die mening bo vendien nog al te vaak blijk geeft. ALKMAAR GEEN GARNIZOEN- STAD. De troepen die thans in Alkmaar zijn gelegerd vallen voorlopig nog onder het garnizoen van Amsterdam en het is nog niet zeker of in de toekomst al dan niet Alkmaar als garnizoenstad zal worden aangemerkt. De troepen staan onder commando van de plaatsvervangend garnizoens commandant, majoor LJM, Defize. Zoals bekend zijn de Territoriale Troepen bestemd om op te treden als bewakingsdienst of bij stakingen en opstootjes. Het is dus niet de bedoeling Maandoverzicht Mei 1948 In de loop van de maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 273.699,29 <v. j. f 278.369,08) en terugbetaald 1 289.572,64 (v. j. f 300.374,85), alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 15.873,35 (v. j. f 22.005,77). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.396.293,63, bedraagt thans f 10.572.050,62 (V. j. f 10.197.125,73). Het aantal in de loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 95 (v. j. 152). Ingetrokken werden 79 boekjes (v. j. 103). Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 25606, bedraagt thans 25.787 (v. j. 24.934). Van dit aantal behoren 16998 (v. j. 16548) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5931 (v. j. 5522) aan personen of instellingen elders ge vestigd en 2858 Cv. j. 2364) aan school- spaarders. Onder de in Mei nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 22 (v. j. 37) boekjes voor pasgeborenen Cop deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Mei bedroeg het aantal posten van inleg 2082 Cv. j. 2915) dat van te rugbetaling 1905 Cv. j. 1921) tezamen 3987 Cv. j. 4836). De lediging in de loop der maand Mei van 369 Cv. j. 293) spaarbusjes op. verde een bedrag van f 5862.25 Cv. j. f 3737,62) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 3967 (v. j. 3720). dat deze militairen naar Indonesië zul len vertrekken. Desondanks is een groot deel van de recruten goedgekeurd voor de tropen, zo vertelde ons een officier van gezond heid. Hij voegde hier aan toe, dat de gezondheidstoestand van de militairen die pas waren opgekomen uitstekend was. Aanmerkelijk beter dan men ge woon is. Momenteel bevinden zich ongeveer 200 militairen in Alkmaar, ingedeeld bij 3-, 5- en 6-4-T.B. Aanstaande Dinsdag worden hier nog een aantal medische studenten aan toegevoegd die een trai- ningstijd van 3 maanden moeten door maken om dan weer voor een jaar naar huis te gaan. Wij hopen van ganser harte, dat Alkmaar niet de naam zal krijgen als meerdere garnizoensplaatsen; dat Alkmaar in ieder geval hijvoor baat niet zijn houding heeft be paald, maar dat aan de andere kant deze militairen zich zullen gedra gen, zoals het betaamd, dan twij felen we er niet aan of de dienst tijd hier in Alkmaar zal een pret tige zijn, althans wat betreft de avonduren. COntleend aan onze advertentie kolommen) BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur; Klokslag twaalf, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur; Aladdin in Bagdad, tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 uur; Geef hem de ruimte, alle leeftijden. (Vanaf Vrijdag). Harmonie Theater, 8 uur: Mannen van Jongensstad, 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Staatsvijand no. 1; 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: St. Louis Blues, 14 jaar. DONDERDAG Korenbeurs, 8 uur: Verkiezingsvergade ring Anti-Revolutionnairen. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17 graden Celsius. Pesie's bad 17 graden Celsius. De collecte voor de hongerende kin deren heeft te Alkmaar een gunstig resultaat gehad. Niet minder dan f 2311,131/2 werd in onze gemeente ge collecteerd. Velen hebben spontaan als collectant aan deze actie medegewerkt. Het spoorwegpersoneel collecteerde f 650 en leerlingen van de Handels school f 350, terwijl vele andere collec tanten daarbij de financiële vruchten van hun spontane actie gevoegd heb ben. spelen met de officiële instanties Hij persisteerde bij zijn eis Uitspraak f 400,— of twee maanden Petrus B uit Alkmaar kocht een brand- stoffenkaart en wist dat dit niet mocht Omdat het feit a* eeri v^r verleden plaats vond werd hij tot f 25,of tien dagen veroordeeld Zonder punten Een inwoonster uit Heiloc', Alouisia A F M H en meneer Cornelis B van Uit geest kwamen niet ter rechtzitting om hun fouten te bewenen Eerstgenoemde kocht een mantelpak zonder punten en werd conform de eis van het O M ver oordeeld tot f 250,— of dertig dagen en Cornelis, die maar liefst drie pantalons tegelijk aanschafte betaalt daar nu nog een toeslagje bij in de vorm van f150,— of dertig dagen Om haar zieke man aan voldoende voe ding te helpen had Neeltje H. te Alkmaar levensmiddelenkaarten gekocht Eenmaal waren de bescheiden afgedra gen aan haar dochter Maartje B, doch deze wist niets van de transactie af De officier, mr Vellinga, vroeg voor B vrijspraak en voor mevr H, rekening hou. dend met de moeilijke omstandigheden waarin het gezin door ziekte verkeert, requireerde hij f 25,— boete of 15 dagen Mr Berkhouwer drong op een mild von nis aan, hetwelk luidde f 10,of één dag DE WEGLOPERS Johannes Th S en Jacob Dirk Z, beiden uit Alkmaar en van beroep stucadoors, waren zonder ontslagbewijs bij hun pa- tioon De Koning weggelopen S gaf het volmondig toe en de officier pree3 zijn verstandige houding Evenwel is het zaak dat de arbeider aan zijn plichten voldoet Om de rust en orde op het terrein van arbeidsverhoudingen te bevorderen^ eiste de officier f25,— en 14 dagen voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar Uitspraak was f 20 Z was gegaan om dichter bij huis te werken teneinde toezicht te houden op zijn gezin, waar de vrouw ziek was De officier hield hiermee rekening en eiste f 20,—, waarvan de politie-rechter, mr Peereboom, f 5,— afdeed „Die heerlijke bollen!" Franciscus A v d H tuinder te Oude- Niedorp, had meer bollen geteeld dan hem krachtens een vergunning van de Sierteelt-centrale was toegestaan Reeds eerder had H voor een dergelijke overtreding te recht gestaan Mr Velilnga zag in deze onrechtmatige teelt voordelen voor de tuinders, welke niet kunnen worden toegestaan Hij re quireerde een boete van f 1000,— of drie maanden hechtenis De veroordeling was conform de eis Willem J G in Egmond aan Zee werd iets dergelijks ten laste gelegd G verklaarde ter zitting in tegensteling van reeds eerder gedane verklaringen, dat hij aan een onbekende het land ver~ huurd had Later gaf hij toe wél de naam te weten van de huurder De officier achtte het tenlaste gelegde bewezen, memoreerde G zijn verkondigde onwaarheden, hield hem aan zijn eigen verklaring en requireerde eveneens f 1000 boete of dertig dagen Mr Berkhouwer vroeg zich af of het rechtvaardig was G te veroordelen, om dat de ware dader niet bekend is Pleiter wees op de typische verhou dingen in Egmond, die in ons land een gemeenschap op zichzelf vormt Men be schermt daar elkaar voct CCD en an dere en deze man zou de dupe worden van een daar gespeeld spel De officier repliceerde hierop, dat wij niet in Nederland zijn om spelletjes te We hebben dezer dagen gemeld, dat er gelegenheid bestaat voor de Alk- maarse jeugd om kleine geschenken te zenden aan de Indonesische kinde, ren. Bij V. en D. is daarvoor een stand ingericht waar kinderen in Indische dracht gratis kaarten afgeven waarop Hollandse kinderen bij de geschenkjes hun adres kunnen schrijven. Op deze kaart kunnen ze met de Indische kin deren corresponderen met de waar schijnlijkheid dat zij daardoor van die kinderen een bedankbriefje zullen ont" vangen. Er zijn al veel kaarten afgegeven, maar men verzoekt ons te melden, dat de geschenkjes met de kaart aan de stand moeten worden afgegeven. De gelegenheid daarvoor is nog tot en met Zaterdag a.s. opengesteld. Men verge- te dus niet de geschenkjes uiterlijk op die dag daar even te overhandigen. Ze worden dan voor de kinderen portvrij naar ïndië gezonden. De bedrijfsleiding van een Alkmaars kledingmagazijn deed dezer dagen aan gifte van diefstal. Een japon, ter waar de van f 70, was uit een der vakken verdwenen. Men vermoedt dat een of andere klant van een onbewaakt ogen blik gebruik gemaakt heeft. Een 18-jarige dienstbode had aan haar moeder gevraagd een tochtje naar Apeldoorn te mogen maken. Zij kreeg die toestemming maar zij had het uit stapje tot Gent verlengd. De middelen om terug te "reizen ontbraken haar en ten einde raad moest zij naar de Hol landse consul. Door de Rijkspolitie van Sas van Gent is zij weer in de ouderlijke woning af geleverd. En de stichting '40-'45 vaart er wel bij Een luid en aangehouden applaus verwelkomde onze nieuwe burge meester, Mr. Dr. H. J. Wytema, toen deze gisteravond het toneel van het Gulden Vlies betrad, om een woord van aanbeveling te spreken voor de avond, die daar werd gehouden. Het doel van deze avond was namelijk tweeledig. Niet alleen nam André Carrell met zijn ensemble afscheid van het Alkmaarse publiek, voor zijn vertrek naar Indonesië, maar boven dien werd deze drukbezochte avond gegeven ten bate van de Stichting 19401945. En juist daarom had bur gemeester Wytema willen verschij nen. Want het werk van de stichting heeft zijn warme belangstelling. De burgemeester zeide, dat het gisteren juist vier jaar geleden was, dat in Westwoud iemand vermoord werd, die hem zeer na stond. Daarom ver ontschuldigde hij zich en woonde de uitvoering verder niet bij. Doch wel wilde hij de gelegenheid te haat ne men, erop te wijzen, dat Alkmaar ten opzichte van de Stichting een wel zeer sober figuur slaat. Spr. voerde aan, dat in Beilen van de 2000 ge zinshoofden 985 betalende contribu anten zijn. Dit betekent bijna vijftig procent. In Alkmaar bedraagt dit percentage nog geen drie. Mr. Dr. Wytema bracht dank aan al len, die geheel belangeloos medewerk ten, om deze avond te doen slagen. Het Nederlands Cabaret, o.l.v. André Carrell, de Musical Players, de Mora- ll's, Gert Van Twuyver, de heer Mooy en zijn personeel en last but not least aan Mevrouw Greidanus, die geheel alleen alle prijzen voor de verloting heeft verzameld. De verloting, die aan het slot van de avond werd gehouden, is mede daardoor tot een inslaand suc ces voor de stichting geworden. HET PROGRAMMA. Over het cabaret-programma, dat werd geboden valt alleen maar goeds te vertellen. The Two Happy Days, de twee meisjes met hun gitaar hadden nieuwe en oude liedjes en wisten de zaal in de juiste stemming te krijgen. De Musical Players, een echt Alkmaars ensemble brachten melodieuze Hawaiï- muziek. Alleen zouden hun nummers nog meer tot hun recht komen, als zij ze niet te lang rekten. Een herhaling van het refrein lijkt ons voldoende. De Morali's, amateurs met de allures van professionals gaven verbluffende staal tjes van parterre- en rijwiel-acroba- tiek. Terecht werd in de zaal de op merking gehoord, dat vele beroeps combinaties dit peil niet weten te be reiken. En dan, daar tussen door stond André, Carrell op de planken met een liedje, een praatje, een sketch. Een André, die met humor en verve, met hier en daar een tikje weemoed zijn nummers bracht. Er waren nieuwe liedjes en praatjes, maar ook verschil lende die wij reeds eerder hoorden. Voor ons werd de verrassing van de avond gevormd door André's „De Sup porter", ^waarin hij zichzelf overtrof. Sinds hij dit liedje in de Aïcmaria-re- vue bracht heeft het aan waarde nog gewonnen. Gert van Twuyver toonde zich een volgzaam accompagnateur. Aan 't slot van de avond werd bij monde van de heer Vlotman aan alle medewerkenden 'n bloemenhulde bereid, die de dank van de Stichting tot uitdrukking bracht. Piet Kesselaar eerde zijn broer namens de familie met een vulpen, om „uit Indië veel brieven mee te schrijven". Zowel de Stichting 1940—1945 als André Carrell met zijn Nederlands Ca baret kunnen terugzien op een avond, die in alle opzichten voldoening bracht. Gisteravond begon dit tournooi, dat op de twee biljarts een zeer vlot ver- loap heeft, in café A. de Wit. Er wer den reeds 9 partijen gespeeld, waarin R. Rolie, N. Wester, C. v. Dam en P. Kamp al twee overwinningen behaal den, waarbij gem. werden genoteerd van 5.68 5 (tweemaal) en zesmaal bo ven de 4. Er was aardig spel te zien en er heerste een gezellige sfeer. De gedetailleerde uitslagen waren: D. Welsenborn 125 38 18 3.28 2 J. Bloothoofd 120 38 12 3.15 0 P. Rolie 125 29 18 4.31 2 C. Brouwer 100 29 17 3.44 0 P. Kamp 125 32 21 3.90 2 J. de Boer 67 32 11 2.09 0 N. Wester 125 25 17 5.00 2 J. de Boer 103 25 17 4.12 0 P. Kamp 125 28 22 4.46 2 C. Brouwer 117 28 31 4.17 0 P. Rolie 125 22 30 5.68 2 c. A. v. Lienen 91 22 18 4.13 0 N. Wester 125 42 12 2.97 2 J. Bloothoofd 120 42 23 2.85 0 C. v. Dam 125 25 16 5.00 2 D. Weisenborn 108 25 26 4.32 0 C. v. Dam 125 42 28 2.97 2 J. de Boer 115 42 17 J2.73 0 De Strijd in Palestina. Aan de grenzen van de Libanon rusten Joodse soldaten uit, alvorens zjj zich wederom in de slag zullen begeven. ALKMAAR, 3 Juni Andijvie 18—26; spinazie 7.50—33; postelein 14—23; wortel tjes 77; tomaten 149—170; spitskool 16; asperges 77—145; rabarber 8—18; aard beien 71—91 (doos); uien (bos) 5—22; bloem kool IA 4858. I 3045 en II 2030; kom kommers 38; worteltjes 39—57; radijs 10 —18; selderie 3—8; selie 1—3; sla 3—11; nieuwe aardappelen; grote 18—22 en kleine 12—15 Mr. A. D. van Regteren Altena schrijft ons: Op Zaterdag 5 Juni 1948 heeft plaats de nationale collecte ten bate van het reclasseringswerk. Gaarne beveel ik deze collecte aan in de belangstelling van een ieder. Niet alleen omdat een verantwoorde rechtspraak in strafzaken ondenkbaar is. wanneer zij niet kan rekenen op de medewerking van particuliere in stellingen, die zich het lot aantrekken van voorwaardelijk veroordeelden, van voorwaardelijk in vrijheid gestel den en van ontslagen gevangenen in bet algemeen opdat zij niet opnieuw tot misdrijf vervallen. Niet alleen om dat de kostbare en onmisbare voor lichting van de rechter in handen van die instellingen ligt. Maar vooral ook hierom, omdat het belang van ieder Nederlander van welke godsdiensti ge of politieke gezindte ook bij de organisatie en ontwikkeling van dit werk onmiddellijk is betrokken. Tot dusver beeft men dat in ons land ook steeds zeer goed begrepen. Moge de inzameling op Zaterdag 5 Juni a.s. we derom een groot succes betekenen dank zij de grote en kleine giften van een ieder, die daartoe in staat is! De President der Arr.-Rechtbank te Alkmaar, A. D .VAN REGTEREN ALTENA. OP DE KOMT HET AAN Het koopkrachtige publiek bereikt U in de Alkmaarsche Courant Het blad voor Uw reclame Altijd doeltreffend NOORD-SCHARWOUDE, 3 Jüni 16,000 kg rabarber 5,504 3000 kg aardappelen 19,30 —22 en kleine 13,70—15,10; 20 stuks bloem kool 46 LANG. GROENTENCENTRALE, 3 Juni 1948. Aangevoerd 49000 kg aard appelen f 18.20f 22, kleine f 13.40 f 15.90; 4250 kg rabarber f 5.50; 20 kg Tomaten f 156. Zoals bekend verondersteld mag wor. den heeft de alg. jaarvergadering van de Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen de Alkmaarse Redding, Brigade het propagandabord voor hu jaar 1948 toegewezen. Dit bord wordt ieder jaar door het Bondsbestuur aan die Brigade toege. kend, die de grootste activiteit heef; ontwikkeld en de beste propaganda heeft gemaakt voor het reddend zwemmen. Het is dan ook een mooi succe, voor bestuur en leden van de Alk. maarse Reddings Brigade. Het leden, tal is in 10 maanden van 13 op 130 gebracht. Dat de Alkmaarse Redding, Brigade van plan is op de ingeslagen weg voort te gaan, bewijst wel het betrekken van de strandwacht te Bergen aan Zee, waar vele Alkmaar, ders 's zomers hun dagen aan het strand doorbrengen. Dank zij de volledige financiële mi- dewerking van het gemeentebestuur van Bergen, zal vanaf Zondag 6 Juni a.s in samenwerking met het Neder], Rode Kruis afd. Bergen, voorlopig iedere Zondag een strandwacht, be staande uit een commandant en 8 leden op het strand aanwezig zijn, om bij eventuele ongevallen handelend te kunnen optreden. Onderhandelingen met het gemeente bestuur van Schoorl zijn gaande om ook daar te komen tot een goed inge- richtte strandwacht. Natuurlijk is het te hopen, dat er niet handelend behoeft te worden op getreden. Het publiek kan zelf mede werken door alle aanwijzingen die door de brigadeleden, kenbaar aan een gor del met het woord Reddingsbrigade, op te volgen. Houdt dit steeds in het oog. Deze mensen lopen daar niet voor eigen plei- zier, maar in het belang van de baders. SPECIALE ETALAGE Ter gelegenheid van de opening van dit strandseizoen zal bij de firma Vroom Dreesmann in de Ridderstraat te Alkenaar enig reddingsmateriaal, dat bij het kustreddingswerk gebruikt kan worden, geëtaleerd worden. U kunt daar o.a. zien een model van een „Tom". Dit is een reddingsflotteur be staande uit drie waterdichte kano's waarop een stellage gebouwd is, waar op 2 roeiers kunnen plaats nemen. Met een speciaal wagentje wordt dit geval naar zee gereden en in de kortst moge lijke tijd kan hulp worden verleend. Deze torn is o.a. in gebruik bij de Bloe- mendaalse Reddings-Brigade. Ook is er een model te 'zien van de vlet die de IJmuider Reddings-Brigade tn gebruik heeft. In dezelfde etalage zijn ook 't hier boven genoemde propagandabord en de wisselbeker die Alkmaar vorig jaar ge wonnen heeft te zien en enige medailles die door een der leden in de loop van de tijd gewonnen zijn. De mooie slagzin „Zolang niet ieder zwemmen kan, moet ieder zwemmer kunnen redden" is nog steeds van kracht. Daarom wordt ieder zwemmer aangeraden zich op de hoogte te stellen van het reddend zwemmen. In ons nummer van Dinsdag j.l. hebben wjj enkele woorden gewijd aan de Wiremaster, het nieuwe wonder-apparaat, dat een omwen teling betekent in de techniek, die zich bezig houdt met de reproduc tie van het geluid. Gistermiddag waren wjj in de gelegenheid, ons met eigen ogen en oren te over tuigen van de wonderbaarlijke eigenschappen van dit toestel. Tal van vooraanstaande autoriteiten uit Alkmaar waren, evenals wjj, met stomheid geslagen, toen op de tweede etage van Vroom en Drees- man de heer Nico van der Linden zjjn uiteenzetting hield. Die stomheid ging echter al „spoe dig over in min of meer vlotte wel sprekendheid, toen het gezelschap de gelegenheid kreeg, voor de microfoon opmerkingen te maken, die de mira culeuze machine k la minute her haalde, duidelijk herkenbaar was daarbij ieders stem, zulks in tegen stelling, van wat de radio ons veelal biedt. Tot besluit van de demonstra tie zongen de aanwezigen volkomen onvoorbereid gezamenlijk het Wilhel mus en ook dat reproduceerde de Wiremaster feilloos en onmiddellijk. Wij schreven reeds, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. En in derdaad, dit is een wonder. De moge lijkheden, die de Wiremaster biedt, zijn schier onbegrensd. De draad, slechts aan tiende millimeter dik, die de muziek of het gesproken woord vastlegt, door inductie-Impulsen, heeft 'n zodanige lengte, dat er meer dan een uur lang mee kan worden gewerkt. Het noodzakelijke terug draaien neemt slechts een tiende tan die tijd In beslag, om tijd te winnen. En die draad, die magische draad, is nu juist de grote truc van de Wiremaster. Philips, toch op het ge bied van de radiotechniek toonaan gevend, heeft geëxperimenteerd met een plastic-band, en in Eindhoven is men er inderdaad in geslaagd, twin tig minuten geluid onmiddellijk te reproduceren. Maar de prestaties van deze Wiremaster overtrefen alles, wat tot nu toe op dit gebied werd gebracht. De heer Van der Linden, die het toestel uit Amerika meebracht, ver telde ons, dat de prjjs rond de vier duizend gulden ligt. Althans van een Wiremaster in die vorm. Maar de componist ziet voor het culturele leven (lermate wijd» perspectieven zich openen, als dit toestel eenmaal gemeengoed zou worden (en die tijd komt onherroepelijk), d'at hij toch de autoriteiten tracht te interesseren. De Wiremaster registreert niet al leen klanken, die via eender micro foons zijn ingebracht, ook het lopende radioprogramma kan worden vast gelegd. Dit heeft zijn nut, als men b.v. denkt aan de mogelijkheid, niet in staat te zijn een bijzondere uit zending te beluisteren. Als u dan het apparaat inschakelt, geeft dit U Uw programma op elk willekeurig tijd stip terug. Het wonderlijke komt daar nog bij, zoals wij met eigen oren hoorden, dat de reproductie van een reproductie nog beter wordt. Het hinderlijke geruis n.l„ dat vla de radio gedraaide gramofoonplaten doen horen, bleek de Wiremaster ge heimzinnig, doch afdoende te hebben verdonkeremaand, zodat de kwaliteit van het geluid daardoor verbeterde. De firma Vroom ea Dreesmann stelde de heer Van der Linden In de gelegenheid op verschillende plaatsen in ons land met de Wiremaster te demonstreren. Dit is een goede ge dachte geweest. Want het ware te wensen, dat leder Nederlander zich met eigen ogen kon overtuigen en met eigen oren kon toeluisteren naar dit wonder der moderne techniek. De demonstratie wordt a.s. Vrijdag om drie uur herhaald. En dit staat vast: U kunt de Wiremaster en ons alleen geloven, als U zichzelf van de waarheid hebt overtuigd. De plaatselijke voetbalverenigingen hebben hun standpunt ten aanzien van het deelnemen hunner leden aan de be- drijfsvoetbalcompetitie enigszins ge wijzigd. Namens de Commissie der plaatselijke voetbalverenigingen ber reikte ons het verzoek het volgende 1e plaatsen: Teneinde tegemoet te komen aan de wensen van de oudere leden, welke, gezien hun leeftijd, practisch niet meer actief deelnemen aan de com petitiewedstrijden hunner vereniging, hebben de plaatselijke voetbalvereni gingen besloten aan de leden, welke op 1 Mei 1948, de 35-jarige leeftijd hebben bereikt, voor dit jaar toe stemming te verlenen tot het uitko men in wedstrijden van het bedrijfs voetbal. De gemeenteraad vergaderde Dim dagavond voltallig, onder voorzittei schap van burgemeester Niele. Na afhandeling der ingekomen stuk ken werd de gemeenterekening ove 1946 vastgesteld, sluitend met een na delig saldo van 72.550. Op haar verzoek werd aan me; Heep eervol ontslag verleend als on derwtjzeres aan de o.l. school, ingaan de 15 April 1948. Daar het aanta leerkrachten met 1 verminderd moe worden wegens daling van het leer lingental, zal in de vacature niet wor den voorzien. Ged. Staten stellen voor alle tijde ljjke toelagen in de jaarwedden dei secretarissen en ontvangers te incor poreren, gerekend vanaf 1 Juli 1947 De Raad kon zich daarmede vereni gen. SCHOOL CENTRAAL GENOOTSCHAP, Het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies verzocht de medewerking van de Raad voor de stichting van een lagere school voor de kinderen der zgn. B- verpleging in de koloniehuizen, daar deze kinderen ongeveer een half jaar verpleegd worden en zolang van on derwas verstoken zijn. B. en W. stelden voor hierop af wijzend te beschikken, omdat wel een verklaring was overgelegd, dat 50 kinderen deze school zullen bezoeken, maar deze verklaring niet bekrachtigd was door de handtekeningen van ouders van 50 kinderen. De gemeente heeft er overigens geen belang bjj, omdat het allemaal kinderen van el ders zjjn. Joh. Koeman was niet voor een botte weigering. Het gaat hier om een volksbelang. De kinderen der B-ver- pleging raken achter met onderwijs. Bovendien zjjn de koloniehuizen voor de gemeente van belang. Veel zaken mensen leveren daar aan, ook b.v. de NACO en de caféhouders profiteren *an het bezoek der ouders. De voorzitter wees er op, dat veel gemeenten geen koloniehuizen wen sen. Egmond aan Zee heeft ze nooit geweerd, maar moet nu niet met der gelijke kosten bezwaard worden. De gemeente en de inwoners hebben nau welijks belang bjj de koloniehuizen. Nadat wethouder Zwart er nog op gewezen had, dat er wel 8 kolonie huizen zijn, die alle op de duur op kosten der gemeente een school zou den kunnen aanvragen, besloot de Raad met algemene stemmen de mede werking te weigeren. NIEUWE ALGEMENE POLITIEVERORDENING. Een nieuwe algemene politieveror dening was in ontwerp aan de Raads leden voorgelegd. Verschillende nadere wijzigingen werden ter vergadering door de voorzitter toegelicht. Veel stof deed het nieuwe artikel 29 opwaaien. Nadat aanvankelijk nog al vergaande bepalingen dienaangaan de waren voorgesteld, kwamen B. en W. thans ter tafel met een gematig der voorstel. Het zal thans verboden zijn in badcostuum over straat te gaan, tenzij men daarover een bad mantel draagt of tenzij het kinderen onder de 12 jaar betreft. Ook dit laat ste zal echter 's avonds niet geoor loofd zijn, volgens voorstel van B. en W. na 8 uur, hetgeen de Raad nader bepaalde om 10 uur, met het oog op gasten, die na kantoortjjd nog naar Egmond komen. Het sluitingsuur voor café's, tot nu toe van 15 Mei1 Sept. op 12 uur bepaald en overigens op half 11, werd nu bepaald op 12 uur van 1 Mei tot 1 October en overigens het gehele Jaar op 11 uur. De maximum-snelheid in de bebouw de kom werd verlaagd van 45 tot 30 K.M., waarbij de heer G. Groen op merkte, dat de politie daar dan ook wel eens naar kijken mag, daar het schandelijk is, zo hard als de meesten nu in het dorp rijden. Nadat nog verschillende kleinere wijzigingen waren aangenomen, werd de verordening met algemene stem men aangenomen. KLEINE PUNTEN. Besloten werd van het P.W.N. aan te kopen 2083 M2. grond voor wo ningbouw. De heer Koeman stelde hierna nog voor een stuk grond te ruilen met de V.V.V. bjj het vroegere informatie bureau, daar de gemeente daar een weg heeft aangelegd op terrein dezer vereniging, hetgeen bij de verkoop van dit bureau moeilijkheden ople verde. Aldus werd besloten. Van Ged. Staten was bericht inge komen, dat dit college zich kon ver enigen met de voorgestelde reorgani satie van de dienst van openbare wer ken. Volgens dit voorstel mochten volgens de voorzitter nu 4 gemeente werklieden in vaste dienst worden aangesteld en kon tot aanschaffing van een vuilnisauto worden overge gaan. Met algemene stemmen werden naast de reeds vast benoemde werk man aangesteld G. Dekker en J. Glas, ingaande 1 Juli 1948, op een jaar wedde van ƒ1992.De 4e werkman zal aangesteld worden, zodra de be stelde vuilnisauto geleverd is. Na uitvoerige discussie besloot de Raad de bebouwingsvoorschriften aan te vullen met een bepaling, dat, als iemand niet mag herbouwen tot aan koop of onteigening zal worden over-

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2