c DE JEUGD-KOERIER Wondere dingen Df ZWAKTE SCHADUW llCi Hallo, Jongens en Meisjes van een heel gewone plant Oplossing Prijsraadsel Hij koos van twee kwaden 't mi nste Wu NOG GEEN 1 IN P/ Graaf Bernadotte vo< een moeilijke taak Sovjet Unie verlicht Finse herstelbetaling Brand in- bewaringska te Laren Nu ga ik jullie eens wat vertellen over een plant, die je letterlijk overal kunt vinden. Je hoeft niet te schrik ken. het wordt heus geen plantkunde- lec. Langs de wegen, op de bermen, in de greppels, ja zelfs tussen de klinkers van niet al te drukke straatwegen groeit de plant, waarvan je hierbij 'n afbeelding ziet. Het is de Grote Weeg bree. In het plantenboek heet hij heel plechtig „Plantago Major", maar dat hoef je niet te onthouden. Evenmin zijn andere Nederlandse namen, zoals geneesblad, breewegsblad, konijnen blad, groot ribbeblad en platvoet. Deze plant is geheel ingericht om met weinig vocht in het leven te kun nen blijven. Eerst die lange draadvor mige wortels, die naar alle kanten ver in de grond doordringen. Dan wordt door de bladeren, die van echte watergootjes zijn voorzien dat zijn die diepe nerven al het water naar de wortelstam geleid. Bovendien spreidthet vloertje van bladeren, dat men roset noemt, zich plat op de grond uit, waardoor deze niet zo snel kan uitdrogen en tevens de kans voor andere planten om vlak in de buurt te groeien wordt wegge nomen. Het is dus een plant, die best voor zichzelf kan opkomen. De bloem pjes zitten in lange aren op hoge ste len. Van oudsher geloofde men al, dat de weegbree tegen allerlei kwalen Het prijsraadsel van de verborgen vogelnamen heeft een groot succes ge had. Verscheidene kinderen hadden tekeningen bij de oplosingen gemaakt. Konden alle inzendingen nu maar eens met een prijs worden beloond. Jam mer genoeg gaat dat niet. Er zijn vijf prijzen, dus het lot moet weer beslis sen wie de gelukkigen van deze week zouden zijn. Het waren: Jaap Hoogcarspel. Ged. Turfhaven 12- 14, Hoorn. Tonneke Christophersen, Berkenlaan 38, Beverwijk. Annelies Bok, Kapperstraat 8, Den Helder. Leeuwenbekstraat 23, Helm Jansen, Alkmaar. Irma Walboom, Chr. Huygensstraat 16, Den Helder. De prijzen worden aan deze kinde ren toegezonden. Nu de oplossing van het prijsraad sel. De verborgen vogelnamen waren in de onderstaande volgorde: 1. Arend; 2. Vil; 3. Mus; 4. Lijster; 5. Merel; 6. Meeuw; 7. Valk. PRIJSRAADSEL In de volgende zin staan de letters van elk woord door elkaar. Jullie mogen er een goede zin van maken. Ene torge nohd peli ni ed eiw ne feeth re dier paschen dodo tebegen. Het raadsel is ditmaal wel erg ge makkelijk. Probeer het maar eens. Onder de goede oplossers worden weer boeken verloot. hielp. Beten van slangen en van dol le honden zouden zelfs door het sap zijn genezen. Hierover moet de dui vel zo kwaad zijn geworden, dat hij een stuk van de wortel afbeet. Vol gens het oude volksverhaal is dat de oorzaak dat de wortel zo stomp is. Reeds honderd jaren vóór Christus schreef een geleerde Griek een heel boek over deze wonderplant. £n hoe is het tegenwoordig met de wonderbare geneeskracht van de weegbree? Die mooie verhalen van vroeger waren wel wat overdreven. Toch gebruikt men de plant nog wel voor het een en ander. Voetgangers leg gen weegbreebladeren in hun schoe nen dan lopen ze hun voeten niet stuk. Men maakt er ook een hoest- drank van. De wortels worden nog wel gekauwd door mensen van buiten als zij kiespijn hebben. Jonge blaad jes moeten heel goed smaken als men ze als spinazie eet. De mensen hingen ook wel bloemaartjes van de weeg bree in de kooi van hun vogels. Ka naries moeten er dol op zijn. Maar dat zullen wij liever niet proberen. Laat ons de vogels maar in de vrije natuur gaan bekijken dat is heel wat beter, dan zo'n half versufte stakker in een kooitje. En al ben je niet van plan de ge neeskracht van de weegbree zelf te onderzoeken, pluk toch eens een blad en probeer of je het kunt laten bewe gen door aan de vezelige draden te trekken die je na het plukken eraan ziet hangen. Bedenk dan eens dat deze plant door de mensen bijna over de hele wereld is verspreid. Toen de weegbree na da ontdekking van Amerika ook tot daar doordrong en zich geleidelijk meer en meer naar het Westen uitbreidde, noemde de Indianen hem veelbeteke nend: „de voetstap van de bleekge- zichten". Iwan Turgenjew, de bekende Rus sische schrijver, nam eens, om rustig te kunnen werken, zijn intrek in een Stil dorpshotelletje. Daar hij alleen in de avond werkte en overdag rond dwaalde of urenlang voor het venster stond te peinzen, werd hij na enige dagen al een raadselachtige verschij- ling voor de nieuwsgierige inwoners. Toen Turgenew zich de vijfde dag aan de eettafel zette, waren daar reeds enkele vooraanstaande burgers aan wezig. die hem met allerlei vragen begonnen lastig te vallen. Hij maakte er zich met ja of neen van af. Maar op de vraag „hoe lang denkt u hier nog te blijven?" haalde hij tot hun verbazing zijn horloge te voorschijn en antwoordde: „Drie dagen, negen uur en zeventien minuten." En genietend van hun verbijsterende gezichten, voegde hij eraan toe: „Ik had de keus tussen levenslange gevangenisstraf of een verblijf van acht dagen hier, wat bijna even erg isen ik koos het laatste." Na die tijd werd hij niet meer lastig gevallen. 109. Professor Extomini is kwaad weggelopen en dit is het moment, waarop de stalknechts gewacht heb ben. De jacht op Pirn, Pam en Pom wordt weer ingezet. De drie hondjes kijken radeloos om zich heen. Van alle kanten komt er personeel op hen af. Het publiek kijkt belangstellend toe. Het programma is anders, dan zij dachten, maar daarom niet minder amusant. 110. Onder de toeschouwers be vinden zich ook dieren van Dieren- dorp en die hebben Pirn, Pam en Pom al gauw herkend. Ze beginnen de drie hondjes luidkeels aan te moedigen, „Hup! Pim, Pam en Pomü Zet 'm op! Laat je niet pakken!!" Radeloos kijkt Pim naar boven.. „Ook dat nog! Nu hebben ze ons herkend", roept hij. „Als moeder dat hoort, zal er wat voor ons zwaaien!" Deze week kreeg ik heel veel mooie vogeltckentngen bi) de briefjes De oorzaak daarvan was natuurlijk de vogelprijsvraag van de vorige week, die' heel veel jongens en meisjes tot het tekenen van vogels en nesten inspireerde Ik was blij met die tekeningen. Jullie moeten weten dat ik zelf veel van tekenen houd en daarom ook altijd zo geniet van jullie tekenwerk. Veel van tekenen houden betekent nog niet dat Je er een bolleboos in bent Maar het voornaamste is toch dat Je er plezier in hebt om iets uit te beelden. Nellie Nljveld, jij bent vandaag het eerst aan de beurt. Je boek is nog niet verzonden, Nellie, maar het komt nog Trbnie heeft een diploma van gym nastiek gekregen Zij is erg lenig Jij ook? Ik vind het Hef van Je, dat je zoveel moeite hebt gedaan voor het adres van het sanatorium Vraag er nu maar niet meer naar, hoor Nellie! Kees Alders, Je hebt een leuke vogeltekenlng gemaakt De kappersplaat zal ik Je terugzenden, hoor Jongen? Ik vind het een prachtige tekening. Komt die op Je kamertje te hangen? Hanneke Tegel, woon ,1e hele maal bulten? Dat is heerlijk Je houdt zeker veel van fietsen Is het jou ook wel eens overkomen, dat je 's avonds heel goed uit moet kijken om niet over de padden te rijden, die op de weg lopen? Als er regen op komst is gaan de padden uit wandelen Ben'Je er bang voor? To Demoltie, Ja. we zullen nog wel eens zo'n prijsvraag doen Doe jij dan ook weer meeï Slentje Schuur- 2alV •'j.u mi;i veeI Plezier gedaan met Je postzegels Dank je wel, Slentje Henk Alders, Je hebt een moe'ie vogel getekend Bedankt Henk Ik ben er blij mee Wil Aggenbach, laat eens iets meer horen, meisjel Ria Hagenaar, Je hebt mij weer goed ln de raadseltjes gezet je brief leek wel een klein Jeugd- Koerlertje, Ria Corrie Meyer, Ik ben er blij om dat het boek zo naar Je zin is Het zal een feest zijn ais er twee broers op dezelfde dag jarig zijn Wat heb le 8 postpapier, zeg! Truusjc Stegeman, prettig dat Jij nu ook een nichtje van mij bent geworden Een correspondentie-vriendinnetje zal ik voor je zoeken, Truusje Kijk maar eens onder de mededelingen We zullen hopen dat je spoedig een aardig vriendinnetje krijgt Elly de Haas. Je bent hartelijk welkom bij ons en ik ben blij met mijn nieuwe nichtje Voor een meisje Van zeven jaar schrijf je al zo goed en zonder fouten Keurig, hoorl De sigaren bandjes worden je toegezonden Ttni Bakker, nu kan ik andere kinderen blij maken met jouw sigarenbandjes Dank Je wel, meisje! Emmy Dibbets, prettig dat jij nu ook gaat mee doen Ria Scholts, je oplossing was goed hoorl Tonneke christophersen, wat heb je aardig getekend Weet Je dat ik' de teke ningen altijd bewaar? Dank ,ic wel. meisje Wil je mi) nog eens schrijven hoe oud je benl? Jcttie Scheuer, nu kon ik ,1e geheimschrift best lezen Ik begin het zelf ook al goed te leren, Jettie Hebben Jullie bij de Kabouters ook een Kabouterdag gehad? Thea Rijken, dat is een mooi verjaarsvers voor Opa Gelukkig dat Je mij ook aan de antwoorden van de raadseltjes hebt geholpen Bedankt, Thea Tineke Bos, natuurlijk is het goed, dat Jij cok mee doet Je verwent mij al dadelijk met een mooie tekening Ziet Jouw school er zo uit als op de tekening, Tineke? Dat lijkt mij een gezellige school Dick Nieuwen- huizen, 't leek wel of ik Jarig was Je stuurde mij zo'n mooie kaart Dank je wel, jongen Elly Hesse, dat versje zong mijn grootmoeder ook al Het is al heel oud Ken je veel van die oude rijmpjes en versjes? Je raadseltjes waren niet gemakkelijk Help Je mij er een beetje mee? Dieuwie Waiboer, vind je het boek mooi? I'iet Kistemaker, wat Jammer dat je het boek nog niet hebt ontvangen Gelukkig dat je het even schrijft, want ik dacht dat je het al lang in je bezit had Misschien is het boek voor jou niet verzonden, Piet Ik zal er naar informeren Wil je mij even laten we'en als je het boek hebt ontvangen? Je hebt veel geduld gehad Helm Jansen, Ja, nu kon ik zonder moeite uit je doolhof komen De courant van 22 April wordt opgezocht en zo gauw hij in mijn bezit is, zal ik hem aan jou doorzenden. Ik hoop, dat je slaagt voor het toelatings-examen Doe Je best Helm! Mina Egbergen, fijn dat ik sigaren bandjes van je krijg Cornelia Harder, gelukkig dat je weer zo vlug beter bent Ja, vogelnamen opzoeken is een prettig werkje We zullen eens meer zo'n prijsvraag opgeven Willy Pureveen, had je een prettige verjaardag? Ik hoop, dai het boek naar je zin is Rietje Barhorst, welkom bij ons Nu kun Je samen met Willy naar de J-K schrijven Je moet maar net zo'n medewerkster worden als je vriendinnetje Ik hoop veel van je te horen, Rietepiet Ida Pietersma, je brief is echt kunstzinnig Heb ,Je dat «elf zo gefantaseerd, Ida? 't Is heel mooi Jetike Jansen, heb Je een mooi poëzie-album? Vroeger had ik er cok een, Jetske Er waren toen ook mooie plaatjes te krijgen met bloemetjes van zijde Hoe heet Je broertje Jetske? Hij heeft zo'n fleurige tekening voor mij gemaakt Wil Je hem bedanken? Elsje Monsees, ga jij kamperen in de zomer? Kind, wat heerlijk Bedankt voor het versje, dat ik In je brief ontdekte Het ligt nu tussen een boek, dan zie Ik het telkens terug Juultje Monsees, wat heb je veel bandjes en postzegels voor mij gespaard Hartelijk dank, Juultje Je brieven zijn altijd gezellig ook. zonder versiering De vacantle beloofd heerlijk te worden voor Jullie Jannie Landman, sigarenbandjes zal ik je zenden maar vreemde postzegels krijg ik zelden Ik zal Jaap en jou toch op de lijst zetten Nu nog maar eventjes geduld hebben Jaap Landman, de sigarenbandjes, die Je dubbel hebt, wil ik graag van Je hebben hoor. Ada Prins, nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag Wat zul jij rijk zijn met Je nieuwe fiets Ja, Juultje is ook een vriendinnetje van mij Wat een huis vol vissen is het bij Jullie In mijn vijvertje woont een kikker-familie Bedankt voor de sigaren bandjes, Ada Mary Vonk, je naam komt onder de mededelingen en we zullen hopen, dat je spoedig een aardig correspondentie-vriendinnetje vindt Ella en Ria de Raat, wat een heerlijke Kabouterdag hebben jullie gehad Toen ik Ka bouter was gingen we op de Kabouterdag ook al naar Bergen en moesten daar van denappels, mos en takjes een voorstelling van een poes of een uil op de grond maken Deden jullie dat ook? Anton Mol, Ad heeft woord gehouden, hoorl Doet Je losse tand pijn? Lastig hé! Je schrijft nooit meer over de club Bestaat die nog? Werner Mol, waar gebruik je het lampje voor? Flets je 's avonds? Ik gebruikte het wel eens om er In bed mee te lezen, maar dan was het batterijtje gauw op Jannie Hart, veel dank voor de postzegels en de sigarenbandjes Postzegels zijn altijd welkom, Jannie Ja, ln de „Overdekte" kun Je nu best zwemmen, maar bulten zou lk het nog niet graag doen Jij wel? Het vers over Knor en Waggeltje ls erg aardig, zegl Heb Je een boekje met mooie versjes? Geesje Buntsma, ja, de post hééft het altijd heel druk met cc J-K Je moest de briefjes eens kunnen zien, die hier naast mij liggen Mijn bureau is er te klein voor Ik dank je voor de raadsels, Geesje, maar tante Iet maakt de raadseis altijd zelf Niemand weet dan de oplossing Jouw raadsels zijn aardig en ik zal ze bewaren Alida Beers, je moet wel geduld hebben. Er zijn kinderen, die al veel langer mee doen en nog nooit een prijs hebben gewon nen Geef de moed niet op, hoorl Iedereen komt eens aan de beurt Fijn dat je zelf een schoudertas mag maken Misschien kom ik je wel eens tegen met je nieuwe tas Addle Davidzon, wat ben jij verwend op je verjaardag Heb je een plaffer-pistooltje" gekregen of is het zo'n dingetje waar je water in moet doen? Ja, Ik ken die pistooltjes wel, hoor Doe de groeten maar aan Jaap Mara Nlcman, jij bent zeker een nieuweltngetje Welkom in onze grote kring Hoe is de oplossing van Je raadseltje? Ik weet het niet, hoor Je moet mij maar een beetje helpen Duut Bak, jammer dat Je boek er nog niet is Vraag je nog eens óp het postkantoor? Ik blijf hier c'ok mijn best doen om het terug te vinden We zullen er het beste maar van hopen Dag Duutl Ltesbeth Klin geier, daar sta Je dan, meisje Prettig dat 1e met ons gaat meedoen Aan vieemde postzegels kan ik je nog niet helpen Over een poosje gaat het mis schien beter Wc zullen Je helpen om een correspondentie-vriendinnetje te vin den Je komt c-ider de mededelingen, hoor! En nu weer tot de volgende week Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET PROGRAMMA VAN HEDENAVOND. LUISTEREN NAAR.... door Jan Dirk van Exter CeDyrlfht R.DJS. 7T= 78. Maar als het gekkenwerk is, dan zit er toch systeem in! Daar heb ben de onverlaten weer een bootje ontdekt!! De Rat, want die is de eige naar van de motorboot, stuurt er vlak langs en met één greep heeft Nelis de hengels te pakkenen hij houdt vast ookals gevolg daarvan wordt de visser half uit zijn bootje gescheurd, dat op een dergelijke acrobatiek niet is gebouwd en kantelt En de verbaasde drenkeling ziet, hoe een halve gare bezig is zijn hen gels doormidden te brekenMaar hij is niet de enige die het ziet. Ook de Lange is getuige van dit zonderlin ge voorval. HILVERSUM I (301 m.) Nieuwg om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Sport- praatje; 6.30 Voor de Strijdkrachten; 7.00 Gr.pl.; 7.15 De Radio Volksmu ziekschool; 7.45 Reg. Voorl.dienst; 8.05 Echo van de dag; 8.15 Het Utr. Sted. Orkest; 915 Techniek in noodlot (hoor spel); 9.50 Les Gars du Paris; 10.30 „Musicardo-serenade"; 11.15 Gr.pl. HILVERSUM II (415 m.) Nieuws om 7. 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Sangh en Spel; 6.15 Land- en Tuinbouw; 6.30 Gr.pl.: 6.45 Gr.pl.; 7.15 Leger des Heilskwartier; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Kunst en techniek in 'n edel vak; 7.55 Het Bach-koraal; 8.15 Plaatvaria; 9.00 Zwakzinnigen-verzorging; 9.15 Po pulaire argelbespeling; 9.45 Busch strijkorkest; 10.15 „De vaart der vol ken"; 10.35 Gr.pl.; 10.45 Avond-over denking; 11.15 Werken van Beethoven. PROGRAMMA VAN VRIJDAG HILVERS33M I (301 m.) Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur: VARA: 7.30 Gr.- pl.; 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gr.pl.; 11.15 De Sphinx zonder geheim; 11.30 Melo dieën uit Britse films. AVRO: 12.00 Gr.pl.; 12.30 Weerpraatje; 12.38 Le piano romantique; 1.15 Bandi Balogh speelt; 1.45 Een lesje in Cubaanse spraakkunst; 2.00 Kookkunst; 2.30 Het Kamerorkest; 3.00 Ons volk in zijn dichters; 3.20 Kamerorkest. VARA; 4.00 Johan Jong (orgel); 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 The Honolulu Birds; 5.20 Wij en de muziek; 6.15 „De VARA feliciteert"; 6.30 Voor de Strijdkrachten: 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Jan Vo gel en zijn accordeon-orkest. VPRO; 7.30 Cursus; 7.50 Tien voor acht; 8.05 Kamermuziek; 8.30 „Na 3 jaar". VARA: 9.00 Men vraagten wij draaien; 9.30 De Ducdalf; 9.50 Op vleug'len van muziek; 10.00 Buitenl. weekoverzicht; 10.15 Swing and Sweet. HILVERSUM II (415 m.) Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. NCRV: 7,15 Re veille; 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Mozart (gr.- pl.O9.15 Ochtendbezoek bij onze jon ge zieken; 9.35 Morgenklanken; 10.15 Lyrische suite; 10.30 Morgendienst; 11.00 Bas-bariton en vleugel; 11.30 Kamermuziek; 12.00 BBC Wireles Chorus; 12.15 Omroeporkest; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Vervolg omroep orkest; 1.15 Nationale Reclasserings- dag; 1.20 Mandolinata; 1.50 Gr.pl.; 2.30 Van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 Geestelijke muziek uit de baroktijd; 3.10 Hawaiïklanken; 3.30 Werken voor strijkorkest van moderne componis ten; 4.00 Voordracht; 4.20 Piano; 4.50 Gr.pl.; 5.15 Sweelinck-kwartet; 5.45 Orgel (Jan van Weelden); 6.15 Gr.pl.; 6.30 Ned. Bijbelgenootschap; 6.45 Ned. Herv. Kerkkoor; 7.15 „Nederland op zee"; 7.22 Appèl ex-pol. gevangenen; 7,30 Het actueel geluid; 7.45 Chr. Middenstandsbond; 8.15 Kon. Mil. kapel 8.45 „De vrede van Munster"; 9.30 ..Dat ons loflied vrolijk rijze!"; 10.00 Vragen aan voorbijgangers; 10.30 Ne grospirituals; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 Gr.pl. 69. „Nee, d'r was nog 'n soort meneer. Een stuk angetrouwde femilie geloof ik. Die had een amparte kamer en die zorgde ook voor 'm. En d'r kwam ook nog zo'n goser an huis. Die leek sprekend op die knecht, ook zo'n lange zwarte, maar die zag je bijna niet. Ie is nogerus hier geweest om 'n emmer water omdat bij hullie de leiding bevrore was. 'k Had er niks van gehoord, dat ie binnengekomme was en ie sting zo in ene achter me in 't keukentje! 'k Schrok me 't apezuur. Ja, as 't er zo in ene een vent achter je staat. Daar ken je van doodblijve. Een nicht van me man heb 't us gehad met de baker. Die sloop ook zo door 't huis en op 'n ogenblik staat ze vlak achter m'n man z'n nicht en ze doet d'r bek ope en m'n man z'n nicht laat van schrik de baby uit d'r pote valle. Nou ja, ze zou 't wurm net in de wieg legge, dus 't viel op 't dekentje, maar je zou 't net zo goed anders kenne hebbe. Waar of niet?" Inspecteur Beekman zuchtte. „Is diehmdie meneer later weer weggegaan?" „Ja, natuurlek," zei de vrouw. „Anders zou Jan 'm d'r wel uitgesmete hebbe. 'k Heb 'm een emmertje water gegeve en ik zeg: vader, duvel nou maar op en as je noggerus binnekomt, trek dan effetjes aan de bel. Kleine moeite. Of klop effetjes op de deur.Da's niet meer dan fesoenlijk. Waar of niet? 't Was net effetjes half nege. 't Had best gekend, dat ik in m'n onder lijfje had gestaan. Affijn ze zegge, dat 't een dokter was. Nou, dan zei ie wellerus meer 'n onderlijfie gezien hebbe, mot je maar rekene." .Is die mee verhuisd?" „Ja, dat geioof ik wel, maar dat weet ik ook niet zeker, want ie was d'r niet bij, toen ze die ouwe in die auto hebbe gedrage. Dat heb die knecht met dat stuk femilie van 'm gedaan, van die ouwe bedoel ik. Die neef van 'm of weet ik veel wat ie van 'm was. De boel is pas 's middags weggehaald door die kerels van de verhuizing." „En heeft U na die tijd niemand meer gezien?" „Neeof wachterus, laat ik niet liege. Ja, netuurlek heb ik wat gezien. Een dag nadat die ouwe hier weggong. Toen sting ie in de tuin boompjes te pote." „En U zei, dat hij niet lope kon?" „Wie niet? Die ouwe? Nee, netuurlek niet, maar ik heb 't toch zeker over die zwarte." „Stond die boompjes „Nou ja, en struikies en zo! 'k Zeg tegen m'n man, nou begrijp ik 't er gosternikkie niks meer van. Want zo tuinerig was 't ie anders nooit. En as je nou erregus weggaan, dan neem je wat boompjes of struikies mee, die van je eigen zijn. Dat 's nogal wiedes. Die ken je daar waar je naar toe gaat ook weer in de grond zette. Maar die vent maakte een heel bloemperkie voor de mense, die d'r in moste komme. 's Aves om elf uur was 't ie nog bezig. We konnen 'm net zien as we door 't slaapkamerraam keke. M'n man zeit: 't Lijkent. wel of ie de pootziekte heb gekrege. Want le sting maar te grave. Ik zeg: ie ken voor mijn part de kouwe dinges krijge, maar wij gaan maffe. Ja, want m'n man mot d'r 's morreges om vijf uur al weer uit. Die werkt onder Oosterbeek en dan mot ie z'n slaap hebbe anders is ie de hele dag sikkeneurig. Nou en de volgende morge had ie me daar een prachtig bloemperkie aangelege. Die dokter bedoel ik." „Kan het die knecht niet geweest zijn?" informeerde de inspecteur. „Ja, dat ken ook wel, want ik kon ze niet goed uit mekaar en 't was al donker mot je maar rekene. Mot U 's effetjes komme kijken. Je ken 't hier achter door 'n gaatje van de heg zien. U mot maar niet op de rommel lette." Inspecteur Beekman volgde de vrouw door het gangetje en de keuken en keek even later door een gat in de heg in het tuintje van de buurman. „Kijk," fluisterde de vrouw naar een keurig plantsoentje wijzend, „dat heb ie eigenhandig gemaakt een dag nadat die ouwe hier weggong. Daar heb ie nou ongeloge een hele nacht aan gewerkt. Snap U dat nou? Nee, as je toch weeggaat, niet waar? Kijk, daar heb je Pronk. Die zit ook altijd in z'n tuintje te prutse." Inspecteur Beekman keek opnieuw door het heggegaatje en zag de oude Pronk in z'n tuinbroek geknield bij een begoniaplantje, terwijl hij de aarde met zijn handen voorzichtig tegen de worteltjes drukte. De vrouw ging hem weer voor naar het keukentje. „Wat is die Pronk voor 'n man?" informeerde de inspecteur. Mevrouw Jansen haalde haar massieve schouders op. „Ze zegge wellerus: een verre buur ls beter dan een goeie vrind, nee, wachterus, een verre vriend is beter dan een goeie buur, maar je heb zo gezeid als buurman gesproke niks an 'm." „O nee?" vroeg de inspecteur. „Nee, want je wil toch wellerus klesse met je bure en wat >heb je nou an zo'n stokvis? En dat hittepetitje van 'm noemt m'n man altijd de kropduif." „Waarom noemt ze uw man de kropduif?" „Nee, zij niet, maar m'n man noemt 'r de kropduif, omdat ze d'r kop zo naar bove houdt, 't Kreng is nog te groos om gedag te zegge as ze onder 't raam doorkomt. En as ze nou van d'r eige wat bezonders was. D'r vader is die schoenmaker van de Velperweg. Die ken U zeker wel." ,,'t Spijt me, mevrouw," zei de inspecteur, „maar ik woon hier niet." „Och gunst, ja," zei de vrouw, „dat 's waar ook. U komp helemaal van Amsterdam. Ben U bij de pelisie?" „Inderdaad," zei de heer Beekman. „Gos, dan ken U misschien m'n neef wel. Koper heet ie. Ie is boswachter in Apeldoorn. Ie heb net 'n gezicht of 't ie er mee onder de trem heb gelege. O nee, U komp van Amsterdam. En U komp voor die ouwe Lagerman. Die heb toch zeker niks met de pelisie te make?" „Neen neen," zei de inspecteur haastig. „Ik komik komzo maar eens." „Femilie zeker?" „Ja, nog zo'n beetje." (Wordt vervolgAI bureau administratie Voordam 9 - lel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Politieke waarnemers te Lor geloven, dat er geen onmidde uitzicht is op een wapenstilstanc Palestina. Wel is er enige hoop de voorwaarden van beide part gedurende de onderhandelingen graaf Folke Bernadotte, de bemit laar van de V.N., om te geraken een voor beide partijen bevredig compromis, dat de uitvoering vai order „staakt het vuren" mog< zal maken, beperkt zullen worde De eerste voorwaarde, die door voorlopige regering van Israel is steld, dat geen van beide part haar huidige posities zal trachten veranderen, betekent voor de Ara ren, dat de Joden geheel Jeruzai behalve de oude stad en de voorna ste haven van Haifa zullen beheer De Joden verdreven de Arabieren het grootste deel van Haifa vóór einde van het Britse mandaat, tweede punt, waarbij het verkeer en naar Jeruzalem aan geen bel meringen onderhevig is, zal zeerw schijnlijk een struikelblok vormen de onderhandelingen, daar de Ar sche blokkade van Jeruzalem voornaamste wapen is om de 10C Joden in Jeruzalem tot overgave dwingen. De Arabieren zullen slei toestemmen in de opheffing der kade, indien zij alle Joodse eonvo mogen éndarzoeken. Verder zijn Arabieren hevig gekant tegen de de Joodse voorwaarde, dat de scheping van goederen naar IsraeJ belemmerd wordt en hun vierde waarde, dat geen wapens of uit ting zullen worden overgedragen Arabische staten of legers uit voo den, die zich thans binnen de grei van die staten bevinden. Arab leiders achten deze laatste punten komen onaanvaardbaar, daar zij op zouden neerkomen, dat de alle faciliteiten voor de aanvoer wapenen zouden verkrijgen, terwij eisen, dat de Arabieren afgesne worden van hun aanvoerbronnen vijfde voorwaarde der Joden, dat Het Finse ministerie van Bu landse Zaken maakte bekend, Sovjet-Unie besloten heeft af U van een deel der door Finlai verrichten herstelbetalingen. De da van het bedrag der kwjjtge den betalingen is ongeveer hor tachtig millioen gulden. Het besluit moet, volgens de des fende Russische verklaring „gezien den tegen de achtergrond van het tiatief, dat in deze kwestie door communistische ministers in het kabinet genomen is". De Finse minister van bevoorri Yrjde Murto, de minister van zaken Martti Janhunen en de malige minister van binnenlandse ken, Yrjoe Leix, allen commu zinspeelden ten tijde van Leino slag erop, dat de Sovjet-Unie e kunnen toestemmen de Finse betalingen aan Rusland gedee kwijt te schelden. Het besluit van de Sovjet-Unie in Helsinki toegejuicht. Finland 78i}.000.000 gulden aan herstelgoede gebaseerd op de prijzen van 1938 jaar tijds van 1944 af hebben betalen. Aan de andere kant wordt het van de Sovjet-Unie in Helsinki legd als een gebaar om de oom: ten te helpen bij de algemene zingen op 1 en 2 Juli a.s. Gisteravond brak door onbek oorzaak brand uit in een loods terrein van het bewaringskamp ren. Het vuur greep snel om ziel en een loods, waarin hout e.a. ren waren opgeslagen, brandde af. Aan de blussing, die tot half elf duurde, namen de brai uit Hilversum, Bussum, Laren rlcum deel. De kampleiding de commandant van de Palmkazt V I assistentie om ontvluchtingspogin van de gedetineerden te kunn ijdelen, een 300 militairen met net op het in de aanslag gehoi weer trokken een cordon om hi Voorts rukte nog ter versterku detachement politie uit Hilversu Op het terrein elf patrouillee: met militaire politie versterkte wacht. De vuurgloed was tot ve: omtrek zichtbaar en bovendien tot tien uur de sirenes in het waardoor talloze nieuwsgierigen Gooi in de richting van het waakte kamp trokken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6