Minister beantwoordt vragen in de zaak-Schreieder Drama^voor de Deense kust Spannende strijd op de Cauberg verwacht Zaterdag 12 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45s,e JM,ws 138 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Passagiersschip op mijn gelopen 150 Opvarenden verdronken RUST IN PALESTINA Onbekend vliegtuig bombardeert Koreaanse vissersboten Een pond suiker voor de inmaak Dr. Schwebel voor enquêtecommissie Van Swol en Rinkel slaan Mottram en Paish Janssen moet titel verdedigen tegen Middelkamp, Schutte en vele anderen Raad van Advies voor Europese herstelplan Brand teistert A.T.O.- wagenpark Enquête-commissie heeft England-Spiel in onderzoek Joods opperbevelhebber gesneuveld Philips maakte 16112 millioen winst jjalste j\j teuws New Yorks verkeer stond stil voor Amsterdam's burgemeester Opr nieuw warm ferentie deelde die van 27 Vierdaagse af- ïgen leidt, mede rd zijn gebleven. Betuwe-dag, is ers dan vorige trekken vanuit naar Valburg, ijk via Ooster derde gaan de de Graafsche er over Neder- rnhoek, Mook, roesbeek, Groes- Dal naar Nij- r is een betere wagens van de si mogelijk over egen. De over- gemeenten zal de particuliere ïling te treffen. voorkomen dat oofdwegen door en zand wor- Cruz, 10-6 van iahra, R'dam Delftdijk, 7-6 1, Francisco. 9-6 van Port 5 van Beira n. Vrouwekerk, 3, 8-6 van Suez, leftea n. Amst. -Japan, 9-6 te fmst.Java, 9-6 sdijk, Batavia ang. Talisse, ibane. West- res, 9-6 te San- van Tarafa te i 17 uur van nland, Baires Delfland, 6 van Las Pal- ordt niet 9-6 te 4-6. Groote- 9-6 van Co- an Los Angelos Leerdam, 10-6 Lntwerpen naar )-6 van Malta 'vesant, 8-6 van s geklopt had roze crêpe de de roze parel ran een vervlo- i van die rose aen vermoeden, ïrtwijfeling of iaat hadden ge- die zorgvuldig at elke mense- heeft, dat het wereld verder n hun schoon- ven hen maar RIMPELS heb- pels. Het eerste voor de adver- dsinstituut; het 'oor. k van de mens Dat je, wan- aberber walgt, extase kan ge- orden wij nog :ichten met een theorieën over aord geworpen, bij. Evenals bij 3 wij misschien n wassen mas- 'oelen, inplaats 1 weg naar Pa- preekt en slap- j mgar is t wat kort? leuze: „Afblij- ag een wijzere ilijven met ye DER BEUGEL. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek.. Rayonredacteur: W. Oliemans. Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, heeft zich voor de Deense kust een scheepsramp voorgedaan, welke Denemarken in nationale rouw heeft gedompeld. Een verra derlijke magnetische mijn bracht in de ochtenduren op 24 km van de kust het passagiersschip „Koben- haven", dat met 400 passagiers aan boord op weg was naar Aalberg, tot zinken. Honderd vijftig personen vonden de verdrinkingsdood in de ruwe golven van het Kattegat. Een grote menigte vrienden en fa milieleden van passagiers en beman ning verzamelde zich gisterochtend voor de kantoren van de rederij. Meegedeeld kon slechts worden, dat nog geen namen en geen aantal der slachtoffers bekend was. Volgens onbevestigde berichten wordt het aantal vermisten op hon derd geschat. De rederij kon dit cijfer bevestigen noch ontkennen. In de havens van Kopenhagen en Aalborg hangt van alle schepen de vlag half stok. Volgens een te Londen ontvangen bericht van Lloyds worden 150 perso nen vermist. Men gelooft, dat zij ver dronken zijn. Ongeveer 200 personen zijn door het stoomschip „Frigga" ge red en ongeveer 50 anderen door een kleiner vaartuig. De geredden zijn op weg naar Aalborg, aldus het bericht van Lloyds. Een officier van het eerste schip met overlevenden dat de kust bereikte, zei dat honderden mensen na de ramp in ruwe zee voor hun leven vochten. Toen zijn schip op de plaats van de explosie aankwam, was de Kjobenhavn reeds gezonken. Tot dusver worden 150 personen als gered opgegeven. Het aantal doden en gewonden is nog steeds niet precies bekend. Volgens de rederij worden 150 personen ver mist. Er waren 350 mensen aan boord, de bemanning meegerekend. In Kopenhagen zijn alle theaters, bioscopen en enkele andere vermake lijkheden gesloten. AFP meldt van Radio-Kopenhagen te hebben vernomen, dat er tot dusver 225 slachtoffers zijn gered, 't Merendeel der geredden was in nachtkledij. De reddingspogingen worden voortgezet en vliegtuigen werpen reddingsboeien De eerste berichten over. het staken van het vuren in Palestina, ontvangen op het hoofdkwartier van het Ara bisch legioen, melden dat alles rustig is aan het Palestijnse front. Een uur na het van kracht worden van het bestand is een lid van het Arabische legioen bij de Damascus- poort in Jeruzalem door een Joods machinegeweersalvo gedood, toen hij uit een loopgraaf kwam. De Arabie ren beschouwen zijn dood als het ge volg van een Joodse schending van het bestand en zullen dit als zodanig aan graaf Bernadotte de Palestijnse bemiddelaar, melden. De Libanese premier, Riad El Solh, heeft op een persconferentie mede gedeeld, dat de Arabieren hadden getoond, dat zij bereid waren een vredelievende oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk te aanvaarden „ondanks hun voordelige militaire positie". Zij zouden echter tijdens het bestand geen voorstellen in over weging nemen, die de stichting van een Joodse staat inhouden. Volgens een telefonische mede deling uit oud-Jeruzalem werden m de nacht van Donderdag op Vrijdag enige schoten met mortieren gewis seld, doch was in de ochtend alles rustig. Donderdagavond werd een oplaaien van de militaire activiteit in Noord en Centraal Palestina' gemeld. Enkele uren vóór het vuren gestaakt wordt zijn beide partijen er blijkbaar op uit de gunstigst mogelijke posities te ver krijgen. De Egyptenaren 3ie te Isdoed zijn afgesneden, deden een laatste po ging naar het Zuiden door te breken, doch volgens Joodse berichten hebben hun pogingen tot nu toe geen succes opgeleverd. Aan het Centrale front zouden de Joden het initiatief her wonnen hebben te Ramleg en Latroen, waarbij zij Gezer veroverden. In het Noorden vielen Syriërs, die de Jor- daan overstaken, een aantal nederzet tingen aan, waarvan zij er vier ver overd zouden hebben, n.l. Misjmar Hayarden, Madahil, Abbasiya en Moe soera. In Jeruzalem werd Donderdag het vuren 6 uur gestaakt om het Rode Kruis-personeel uit Arabische gebie den te evacueren. Finland erkent Israël De Finse ministerraad heeft gister ochtend besloten de staat Israël de fac to te erkennen. boven de plaats van de ramp uit. Ex tra treinen en vliegtuigen zijn ter be schikking van familieleden van passa giers en bemanning gesteld. De uitgeputte overlevenden deden ontstellende verhalen over de ramp, zo meldt Reuter verder. Merendeels sliepen zij, toen de ramp zich voltrok. Een koopman uit Aalborg vertelde, dat er aan boord een paniek uitbrak, zodra men besefte, dat het schip zin kende was. Mannen en vrouwen sprongen, gedeeltelijk ontkleed, te water. Familieleden werden in de ru we zee van elkaar gescheiden. DUIKERS OP HET WRAK Duikers zijn op het wrak aan het werk om de lijken, die zich nog in het schip zouden kunnen bevinden, naar de oppervlakte te brengen. Negen lichamen waren Vrijdagmid dag van het wrak verwijderd, andere zijn aangespoeld. De Deense koning heeft aan de stoomvaartmaatschappij mede uit naam van de koningin een telegram gezonden waarin hij zijn deelneming uitspreekt. In de namiddag zochten vliegtuigen npg steeds naar drijvende lichamen. In Aalborg stond alle werk stil, daar de werkgevers alle personeel naar huis gezonden hebben. In hotels, zie kenhuizen en geïmproviseerde eerste- hulpposten komen de overlevenden van de ramp tot rust. Alle opvarenden van de Kjoebenhavn waren, naar men meent te weten, van Scandinavische nationaliteit. Deense marine-deskundi gen zijn begonnen met een onderzoek naar de wijze, waarop de mijn met het schip in aanraking is gekomen. Volgens officieuze rapporten zou het een magnetische mijn betreffen van een gedurende de tweede wereldoor log veelvuldig gebruikt type. 14 doden De vorige Dinsdag heeft een vlieg tuig van onbekende herkomst ver scheidene Koreaanse vissersboten ge bombardeerd en tot zinken gebracht. Tenminste veertien personen zijn om gekomen, aldus een met vertraging te Seoel ontvangen politierapport. Er is een onderzoek naar de herkomst van het vliegtuig ingesteld. Volgens een persbericht van de plaats van het bombardement was het toestel een Amerikaans vliegtuig. Hieraan werd toegevoegd, dat het gebied gebruikt was voor bombardementsoefeningen. Volgens andere berichten zou het hier een Sovjet-vliegtuig betreffen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft verklaard dat zich Dinsdag geen Amerikaans vlieg tuig in die streek bevond. Tot besluit van zijn tocht naar de Achterhoek heeft Z.K.H. Prins Bernhard Donderdagavond laat deelgenomen aan een boerenbruiloft bij boer Veltkamp te Lochem, wiens zoon Hendrik Jan die dag in het huwelijk was getreden met Jantje Tuiters Exel. Enorm was het enthousiasme van de bruilofts- gangers, toen de Prins de Bruid ten dans leidde. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden ver strekt. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden voor 500 gram suiker. Naar wij vernemen, zal de „Be- auftragte" voor Zuid-Holland in be zettingstijd. dr. E. A. Schwebel, op 17 Juni voor de parlementaire en quêtecommissie verschijnen om te worden gehoord over zijn contact in 1945 en zijn onderhandelingen met de door de Nederlandse regering te Lon den benoemde vertrouwensmannen. Dr. Schwebel verblijft in het kamp te Vught in afwachting van zijn uit levering aan het militaire bestuur in Duitsland. Het dubbelspel op de tweede dag van de Davis Cupwedstrijd Engeland Nederland werd een Nederlandse overwinning. Van Swol en Rinkel ver sloegen het Engelse paar Mottram'en Paish met 6—3, 5—7, 6—2, 1—6, 6—4. Van Swol en Rinkel ontplooiden uitste kend samenspel, waardoor de eerste set op een verrassend gemakkelijke wijze werd gewonnen met 63. In de tweede set was het Britse suc ces vooral aan Paish te danken. Van Swol en Rinkel deden weer wat zij kon den en de Engelsen werden door de service van Rinkel telkens weer in de verdediging gedrongen. Paish wist het spel van Rinkel te doorbreken, waar door de Engelsen deze set won nen met 65. In de 3e set namen de Neder landers weer de leiding, doch in de 4e set werkte van Swol iets slordiger. Aan de Engelse kant werkte Paish het beste en wist deze set te winnen. In de laatste set doorbraken de Ne derlanders de service van Pais, hetgeen beslissend was. Na dit dubbelspel leidt Engeland in deze wedstrijd voor de derde ronde van de Davis Cup met 2—1. Morgen zal het wegrennerscorps van Nederland voor de zoveelste keer de strijd aanbinden om het nationale kam pioenschap voor professionals en ama teurs. In totaal schreven meer dan 300 renners in, van wie slechts twee in de zo begeerde rood-wit en blauwe trui eer ere-rondje zullen maken. Uren lang zullen de renners op de pedalen duwen en zwoegen om de moordende hellingen van de Cauberg te beklim men en in snelle vaart zullen de profs 22 maal en de amateurs 16 maal door scherpe bochten en over kleileem- achtige weggetjes naar omlaag snellen. Zoals elk jaar zal ook thans de Cau berg weer haar offers vragen en velen dwingen na verloop van tijd om een of andere reden op te geven. Een kleinig heid kan schone dromen vernietigen en bij deze wedstrijd geldt wel in het bij zonder, dat het geluk 'n stevig woordje meespreekt. DE PROFS. Bij de prófs zal Janssen zijn titel moeten verdedigen tegen een groep op revanche beluste tegenstanders, waar door 'a uiterst felle strijd verwaoht kan worden. Theo Middelkamp is goed in vorm en zal wel geen kans onbenut laten om de trui te veroveren en straks bij de wereldkampioenschappen de re genboogtrui daar aan toe te voegen. Schulte loert op zijn kans om te tonen dat hij nog steeds de sterkste baan- en wegrenner in Nederland is, nu hij door de beruchte startgeldkwestie niet aan de Ronde van Nederland deelnam. Ver dei is er nog een groep van renners, die tot uitstekende prestaties in staat is. zoals Van Beek, Vooren,, Bakker, Schellingerhoudt en de Korver, terwijl de Limburgse „troeven" Seyen en Lam- brichs ook geducht van zich zullen af bijten. AMATEURS. Bij de amateurs start Voorting als favoriet, maar ook hier zijn talrijke andere gegadigden. Vooral het werk van Wagtmans, die dit seizoen reeds zes overwinningen wist te boeken, wordt met spanning tegemoet gezien, hoewel hij nog zeer jong is en waarschijnlijk niet het nodige uithoudingsvermogen bezit Naar wij vernemen zal dezer dagen in de Staatscourant worden gepubli ceerd een beschikking van de minis ter van Buitenlandse Zaken, waarbij wordt ingesteld een Raad van Advies voor het Europese herstelplan. Deze raad bestaat uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de werkne mers en heeft de taak de regering van advies te dienen inzake aangele genheden, het Europese herstelpro gramma betreffende. Tot leden van deze raad zijn be noemd: Mr. H. Albarda, directeur Ned. Handel Mij. Amsterdam; A. C. de Bruyn, voorzitter Ned. Kath. Arbei dersbeweging, Utrecht; H. J. Duyvis, firmant v. d. firma J. Duyvis en Zn., Amsterdam; dr. H. J. Frietema, direc teur Nat. Coöp. Raad, 's-Gravenhage; ir. A. H. Ingen Housz, president-direc teur Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken, IJmuiden; mr. W. G. F. Jon- fejan, voorzitter Ondernemersraad voor Ned.-Indië, 's Gravenhage; prof. H. A. Kaag, hoogleraar Kath. Econ. Hogeschool, Tilburg; E. Kupers, 2e voorzitter Stichting v. d. Arbeid, Am sterdam; ir. W. H. van Leeuwen, pre sident-directeur Ned. Gist- en Spiri tusfabriek, Delft; mr. J. Linthorst Ho- man, voorzitter Federatieve Ned. Zui- velbond, Groningen; prof. N. J. Polak, hoogleraar Econ. Hogeschool, Rotter dam; drs. J. F. Posthuma, president directeur Herstelbank, 's-Gravenhage; M. Ruppert, voorzitter Chr. Nat. Vak verbond, Utrecht; mr. P. v. d. Toorn, directeur Holl.-Amerika Lijn, Rotter dam; A. Vermeulen, bestuurder NW, Amsterdam; mr. H. L. Woltersom, di recteur Rotterdamsche Bank, 's Gra venhage. Prins Bernhard dankt bevolking van de Achterhoek Z. K. H. Prins Bernhard brengt aan de bevolking van de Achterhoek en de Lijmers zijn diepgevoelde dank voor de grootse en ontroerend harte lijke ontvangst, welke Z. K. H. op zijn driedaags bezoek is ten deel gevallen. Z. K. H. zal aan dit interessant en leerrrijk bezoek de beste herinnerin gen bewaren. Gisteravond is een geweldige brand uitgebroken in de loods „San Francis co" van de Holland Amerika-lijn, ge legen langs de Zuidzijde van de Rijn haven te Rotterdam. Wagens van de ATO, die daar haar garage voor de Praagdienst heeft, gingen geheel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging verloren. De brandweer, die met veel materiaal aan wezig was ook drijvende spuiten namen aan het blussingswerk deel heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblussers het vuur bestreden. Na twee uur was men de brand in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden begonifen. Tussentijds ontslag van leden der Ged. Staten en Wethouders Gistermiddag is andermaal het wets ontwerp tot aanvulling van de provin ciale wet en de gemeentewet inzake tussentijds ontslag van leden der Ge deputeerde Staten en van wethouders, in de Tweede Kamer aan de orde ge weest. Nadat enige stemmingen waren gehouden, werd het ontwerp met 48 te gen 34 stemmen aangenomen. Engels vliegtuig verongelukt Donderdagavond is een gecharterd Engels vliegtuig, dat op weg was van Birmingham naar het eiland Man op de Zuidwestelijke kust van het eiland neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. De lijken van de vijf passagiers werden geborgen, doch de piloot wordt oog vermist. In antwoord op de vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid F. Goed hart (Party van de Arbeid) in ver band met de vrijlating van de Duitse politieman Schreieder heeft minister van Maarseveen, mede namens de minister-president, gistermiddag in de zitting dier Kamer als volgt geant woord: Inderdaad is Schreieder op 7 Juni 1948 op bevel van de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage in vrijheid gesteld, omdat van door hem gepleegde strafbare feiten niet was gebleken. Aan de procureur-fiscaal voormeld is van een indeling van parachutisten door Schreieder in categorieën, niets bekend. Evenmin is hem gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het vermoorden van uit Engeland gekomen agenten. Wel heeft Schreieder ook vol gens zijn eigen verklaring het plan ge vormd tot het opzetten van de hinder laag te Helvoirt en aan de uitvoering van dit plan zelf leiding gegeven. Even zeer heeft hij een revolver doen ver strekken aan een persoon uit de ver zetsbeweging, die voornemens was een aanslag te ondernemen tegen een of meer Nederlandse landverraders. Hoewel er geen aanleiding bestaat de juistheid van het oordeel van de betrokken procureur-fiscaal, dat voor een strafrechtelijke vervolging van Schreieder geen grond bestaat, in twij fel te trekken, heeft de minister van justitie niettemin in verband met het belang van deze aangelegenheid en het door de heer Goedhart gevraagde aan de procureur-fiscaal nader rapport ge vraagd. De verklaring, dat Schreieder een zeer knap politieman is, is blijkbaar in technische zin bedoeld. De verklaring, dat hij een correct politieman is, slaat kennelijk op het feit, dat Schreieder de door hem of zijn ondergeschikten ver hoorde arrestanten behoorlijk behan delde en tegen mishandeling van hen waakte en optrad. Reeds uit boven staande blijkt iverigens, dat van zede lijk standpunt bezien het gedrag van Schreieder gelaakt moet worden. Uiterst bedenkelijk is de omstandigheid, dat Schr ieder zijn technische be kwaamheden tot het laatste toe in dienst heeft gesteld van een barbaars regime, als welks knecht hij de strijd aangebonden heeft tegen mensen, die hun leven offerden voor een gerechte zaak. Het is de minister bekend, dat naar aanleiding van hetgeen vooral bij het onderzoek van de zaak-Van der Een woordvoerder van de staat Is rael heeft medegedeeld, dët David Marcus, de opperbevelhebber van de Israëlitische strijdkrachten aan het front van Jeruzalem, Donderdagavond op zijn post in de heuvelen van Jeru zalem gesneuveld is, „terwijl hij poog de de weg vrij te maken voor voed- selaanvoer voor de bevolking van Je ruzalem". Marcus diende in de tweede v/ereldoorlog als kolonel in het Ame rikaanse leger. Naar uit het jaarverslag van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek over 1947 blijkt, heeft'het bedrijf een winst ge maakt van f 16,5 millioen. Op de pre ferente aandelen wordt 6,6 procent di vidend uitgekeerd en op de gewone aandelen 9 procent. Bovendien is een conjunctuur-reserve gevormd van f 10 miliioen. Aan het eind van het jaar telde het bedrijf 34.100 werknemers. Grafschennis door kinderen De familie Boreel van Hogelanden bezit in Velsen een familiebegraaf plaats, waarop een grafkelder is ge bouwd, waarin 17 personen zijn bijge zet. Een klein deel van Velsens jeugd heeft zich niet ontzien gedurende de laatste weken de deuren van deze graf kelder met stenen te bombarderen, een ervan open te breken en de luchtko kers van de grafkelder te slopen. Charles Trenet weer vrij De Franse zanger Charles Trenet die kort geleden bij aankomst te New-York werd aangehouden en naar Ellis Island overgebracht, is thans, na voor de „speciale commissie van onderzoek" te zijn verschenen „op zijn woord" voor 60 dagen vrijge laten Het minister van justitie zal voort gaan met het onderzoek van zijn dossier. Wanneer de termijn zal zijn verstreken en zich geen nieuwe fei ten hebben voorgedaan, zal hij als een gewone bezoeker in de Verenig de Staten kunnen vertoeven. Waals omtrent het England-Spiel is gebleken, de vraag gerezen is, of van de zijde der betrokken destijds in En geland verblijvende Nederlandse in stanties niet door het betrachten van groter voorzichtigheid had kunnen en moeten worden voorkomen, dat het leven van talrijke agenten en ver zetsmensen nutteloos geofferd werd. Het is de ministers bekend, dat de parlementaire enquête-commissie het onderzoek van deze vraag in haar taak begrepen acht en daarmede reeds een aanvang heeft gemaakt. Inmiddels heeft ook de minister van oorlog, tevens minister marine a.i., zijnerzijds een onderzoek gelast. Bei de onderzoekingen sluiten niet uit, dat een justitieel onderzoek plaats vindt. Tegenover de procureur-fiscaal bij het Bflzonder Gerechtshof heeft Schreieder, die na zijn vrijlating aan bepaalde controlemaatregelen is on derworpen, zich verbonden een zo volledig mogelijke beschrijving van de onder de naam England-Spiel be kende gebeurtenissen te geven en hier te lande te blijven, zolang de procureur-fiscaal dit nodig acht, zo dat ook de parlementaire enquête commissie in de gelegenheid zal zijn hem te horen. Burgemeester Arn. J. D'Ailly van Am sterdam is Vrijdagmiddag te New York aangekomen om op uitnodiging van burgemeester O'Dwyer de viering van het 50-jarig bestaan van de stad bij te wonen, ter gelegenheid waar van vandaag de grootste parade in de geschiedenis van New York zal wor den gehouden. Mr. D'Ailly verliet als laatste passagier het vliegtuig. Hij was officieel gekleed, met hoge hoed en ambtsketen. Dit was iets bijzonder voor de honderden New- Yorkse toeschouwers, die gewoon zijn hun hoogste ambtenaren te zien met felgekleurde dassen en gekreukte zo- mercostuums. De burgemeester en hoofdcommisaris Wallander poseerden welwillend voor een batterij fotografen. Zwaar geëscor teerd door motorpolitie, die druk van haar sirenes gebruik maakte, begaf het gezelschap zich per auto naar Man-hat- tan. Een vrachtauto stond gereed voor het vervoer van het officiële cadeau van Amsterdam aan New York: etsen, de „Halve Maan" van Henry Hudson voorstellende, die in de haven van Amsterdam voor anker lag aan het be gin van de reis die Hudson op 8 Sep tember 1609 bracht op de plaats, waar thans de stad New York ligt. Het ge schenk zal a.s. Maandag ofNcieel aan burgemeester O'Dwyer worden aange boden. Op elke straathoek langs de ruim 15 km lange route van het vliegveld naar het stadhuis was speciale politie gepos teerd om het verkeer stop te zetten opdat de auto van burgemeeser d'Ailly vrij kon passeren. De route was zo gekozen, dat de burgemeester enkele hoogtepunten van New Yorks activiteit kon zien, w.o. nieuwe blok ken arbeiderswoningen, waarover tij dens de rit tussen de burgemeester en de hoofdcommissaris van gewachten werd gewisseld. Burgemeester d'Ailly sprak zijn be wondering uit voor de doeltreffende werkwijze van de New Yorks^ politie. Hij dacht echter niet, dat de Amster damse bevolking da aanmatigende wij ze, waarop de politie de straat vrij maakte, op prijs zou stellen. Op het stadhuis werd burgemeester d'Ailly door zijn New Yorkse collega O'Dwyer begroet. De laatste verklaar de tegenover journalisten: „Ik kan me niets voorstellen dat ik liever zou doen daiï de Amsterdamse burgemees ter in deze stad welkom te heten". Mr. d'Ailly bracht voor O'Dwyer een kleurige halsdoek mee als geschenk van een Nederlandse firma. Toen de beide burgemeesters over het dringen de, bijna onoplosbare probleem van 't bovengrondse en ondergrondse ver keer in New York spraken, stelde O'Dwyer lachend voor eens van func tie te ruilen. Wallander bracht daarna burgemees ter d'Ailly naar het Waldorf Astoria hotel. Een onofficiële lunch, aangebo den door het New Yorkse havenschap, besloot Vrijdag het programma van de burgemeester. Het weerbericht van hedenmorgen 11.45 luidt: In de nanacht op sommige plaatsen vorming van nevel, mist of lage wol kenbanken. Morgen overdag overwe gend zonnig weer met ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag.' Enkele verspreide onweersbuien. In het noor den van het land meest matige wind tussen oost en noord, elders tijdelijk veranderlijke wind. t

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1