c DE JEUGD-KOER D De verdwenen onderduiker DOBBER en KLIEKJE m fWAftïl SCHADUW J Veiligheidsraad N Hallo, Jongens en Meisjes De wijze Kadi V Oplossing Prijsraadsel IN ZUID-A FRIK A DE WRAAK VAN DE PAUKENIST c Wu LUISTEREN NAAR Over afbreken der Nederl. Republikeinse onderhandelingen R< [Veldmaarschalk SMUTS in ons land Da In de zandbak op de grote speel weide, schuin tegenover het voetbal veld was het een gejoel geweest van belang. Geen wonder, het meisje, dat met de zorg voor- de kleinste kinderen belast was en steeds een oogje in het zeil hield, was jarig. Dat wisten ze allen al weken tevoren. Afspraak was, dat voor elk zandtaartje, dat voor haar gebakken werd een echte ver snapering in de plaats zou komen. Je begrijpt, aan zandtaartjes dus geen gebrek. Hele rijen stonden voor jie jarige in het gelid. Bakkertjes en zandtaartjes rezen als paddestoelen uit de grond. Na het verorberen ech ter van de ulevellen en pepermuntjes werden de taartjes omgebouwd tot for ten en bunkers, waar de zachtaardige koekenbakkertjes heftig slaags raakten, toen uitgemaakt moest worden wie het langst over zijn snoepje had ge daan. De vrede werd echter spoedig getekend. En nu kon je merken, hoe moe ze van al dat spelen waren ge worden. De jongsten ,der kemphaan tjes zaten zelfs met duim of vinger tjes in de mond te soezen van de slaap. Gauw werden schopjes en em mertjes bijeen gebracht en vertrok ken de peuters onder geleide van broer of zusje zoet naar huis. Toen de schemering was gevallen, zou niemand de zandbak hebben teruggekend, zo uitgestorven zag hij er nu uit. Alleen één schopje was blijven staan en ge tuigde met een even eenzaam zandem- mertje van de jolige middagpret. Was dat alles? Schijnbaar wel. En tochals dat zo geweest was had Thea in bed niet zo behoeven te hui len om haar beertje, dat ze die mid dag heel zeker in de zandbak had ge zet. Maar bij het afscheid, toen ze haar broertje naar huis volgde, was het onvindbaar geweest en toch had geen der kinderen het gezien of mee genomen. Thuis had ze niets durven zeggen maar vol angst dacht ze in Sheik Suleiman reed naar de stad, als eenvoudig koopman gekleed. On derweg ontmoette hij een grijsaard, die hem vroeg: „Heer, ik ben ver moeid, laat rnjj bij u achterop rijden." Suleiman vergunde hem dit en de grijsaard klom achter hem te paard. Bij de stadspoort aangekomen sprak de sheik: „Stap af". „Hoe?" was het onverwachte ant woord, „van mijn eigen paard afstij gen, het is aan u af te stijgen!" De sheik, die begreep, dat hij het slacht offer was geworden van een bedrie ger, reed naar het huis van de kadi, een als zeer wijs bekend staande rechter. Deze luisterde naar 't relaas van de sheik, hoorde ook de bewe ringen van de grijsaard en beval het paard bij hem te laten en de volgen de dag terug te komen om de uit spraak te vernemen. Aldus geschied de. De andere morgen geleidde de ka di hen een voor een naar de stal en vroeg: „Herkent gij het paard?" Beiden antwoordden zonder aarzelen bevestigend. Toen beklom de kadi zijn zetel weer en wees het paard aan sheik Suleiman toe. „O Heer!" riep de grijsaard uit, „waarom deze beslissing". Ik herkende het paard evenzeer als hij daar". „Ja", sprak de kadi, „gij hebt bei den het paard herkend maar het dier heeft zelf slechts één van u herkend en wel uw reisgenoot. Zodra hij de stal binnenkwam draaide het de kop om en hinnikte van blijdschap". stilte, waar ze haar Teddy toch terug zou kunnen vinden. Ze moest hem wel in de zandbak hebben achtergela ten en tochhij was er niet; dat wist ze heel zeker. Heel stil, zonder hoop hem terug te vinden, stapte ze de volgende morgen het hek van de speelweide door en op de zandbak af. Verdrietig keek ze in 't rond. Wel zag ze het achtergelaten schopje en emmertje, maar van die lieve Ted geen spoor. Opeens, toen zij haar oog langs het hoge zandheuveltje liet gaan, kreeg zij een schokje van vreugde en schrik fegelijk. Lag hij misschien daar onder die hoge berg begraven, eenzaam in de diepte? Was hij bij het afbreken van de forten on der de zandlawine bedolven? Thea beet haar tanden in haar trillend on derlipje, drong haar traantjes terug en snelde op het schopje toe, dat uit nodigend in de zandberg stak. Als 'n razende begon ze te scheppen. Het zand stoof in alle richtingen. Dat was ander werk dan zo'n beetje spelen en taartjes bakken. Ze werd er warm van. Maar het ging om haar Teddy. Eerst toen de hele zandhoop naar één kant was gewerkt kwam diep onder ni de kuil een vochtig klein beertje te voorschijnhaar beertje! Ja, maar niet ongeschonden. Teddy had het gevecht niet heelhuids doorstaai}. PRIJSRAADSEL In de onderstaande 16 hokjes moe ten jullie enkele letters invullen. Op de bovenste rij, van links naar rechts: een laag bij de grond drijven de wolk, die alle uitzicht beneemt. Op de tweede rij: een meisjesnaam. Op de derde rij:iets dat alleen op 't gezicht van mannen kan groeien. En tenslotte op de vierde rij: een hoogte in het land waarop men vroe ger het vee bracht als het hoog wa ter werd. Als de hokjes goed zijn ingevuld kun je dezelfde woorden ook van bo ven naar beneden lezen. Het is niet zo moeilijk, doe je best maar! Hier volgen de hokjes: De oplossingen worden vóór Maan dag aan het bureau van dit blad verwacht. Vergeten jullie niet op de enveloppe te vermelden dat het be stemd is voor de Jeugd-Koerier? Onder de goede oplossers zullen weer boeken worden verloot. Zijn linkerarm zat los en hij miste 'n oog. Maar hij was terug, dat was de hoofdzaak. En de kleine onderduiker die zo stilletjes onder het spelen door was verdwenen, kreeg van de geluk kige Thea zijn ereplaatsje terug bij 't speelgoed thuis. En nooit kwam hij meer in de zandbak Het spreekwoord dat uit de cijfers ontstond was: Hoge bomen vangen veel wind. De prijswinnaars waren deze week Willem van der Kooi, Proostensteeg 3, Hoorn. Sientje Schuurman, Grote Hout 252, Beverwijk. Jantje Leydeckers, Palmstraat 13, Den Helder. Willie de Jong, Boezemsingel 49, Alk maar. De boeken worden toegezonden. Wij gaan vandaag beginnen met het briefje van Dinï Lingeman, wil je zelf een briefje aan Mary Vonk schrijven? Zij zal het prettig vinden Je spreuken vind ik heel mooi en je tekening is grappig, Dini Dank je wel Janneke Schipper, neen, oom Wim is er niet meer, maar ik ben blij, dat je de J-K een leuke club vindt De datum waarnaar je vraagt is 26 Juli Ik zal blij zijn als de „boekenwurm" ook eens een boek wint, Janneke Liesje v d Oord, ik vind het prettig, dat je mee wilt doen, maar je briefje kwam vorige week te laat Je had de oplossing goed je brief was zo keurig geschreven Wil lie de Jong, ik vind je tekening heel mooi Je hebt het aardig gedaan Heeft Jantje al eens naar je gekeken, Willie? Rolf Gransbergen, als je die brief op de Voordam in de bus kunt doen, behoef je geen postzegel te gebruiken Louis Ofman en Jan Joosten, zijn jullie vriendjes samen? Dinie Jonkman, wil je zelf een briefje aan Gerda Hart schrijven? Als zij al een ander meisje gevonden heeft, zal ik je helpen Afgesproken Dinie? Laat eens weten wat je gedaan hebt Ik dank je wel voor d esigarenbandjes Mary Vonk, Dini Lin geman, Laagzijde B 35, Schagen, wil graag met je corresponderen Zij is 12 jaar en zit in de vijfde klas in Schagen Gerda Hart, ik hoop, dat je met Nelie prettig zult corresponderen, maar daar twijfel ik niet aan Dinie Jonkman, ik krijg zojuist bericht van Gerda, dat zij 3l een vriendinnetje heeft gevonden Jammer voor jou Wat nu Dinie? Slentja Schuurman, wat veel mooie siga renbandjes, meisje Dank je wel, hoor Nellie NUveld, ik ben erg blij dat ik juist het goede boek voor je gekocht heb Ja, gedachten raden kunnen wij wel eens, Nellie Jij zeker ook wel Op Woëhsdag is er geen plaats in de courant voor onze J-K Het spijt me voor je, maar misschien went het wel Jo Groen, je deed het goed, maar ik kreeg je briefkaart te laat Dat is jammer Jan Kolc, ik denk dat jij veel van boten houdt, je hebt zo'n echt gezellige boot getekend, jongen Dank je wel Jan, ik ben er blij mee Kniertje v d Wissel, wil je eens wat schrijven, meisje? Ada Veenstra, dit ztfn extra mooie sigarenbandjes Dank je wel, hoor Eric Voet, jou briefkaart kreeg ik ook Truusje Stegeman, je schrijft heel mooi met je nieuwe pen Je tekening is aardig, Truusje en ik dank je wel voor de sigarenbandjes Elly Hesse, dank je wel voor het grappige versje Aardig van je Ella en Ria de Raat, hoe is de vroege wandeling naar zee gewest? Jullie zijn kranige meisjes Is het een mcoie dag geworden? Jan Vlam, in orde, jongen Tini Tenkink, Rhenen en de omstreken zijn heel mooi Wat zul je genieten langs de Rijn en in de bos sen Johan Verveld, jij schrijft keurig, jongen Kitty Taverne, je bent wel kom in ons kringetje en ik vind je vers heel mooi Mogen de haantjes los rond lopen? Elly de Haas, ik hoop maar, dat je in de muziektuin weer een eerste prijs zult winnen Je zond me een blij liedje Dank je wel, Elly Gerda en jopie Schouten, je hebt het beiden goed gedaan en je brief leuk ver sierd Op Woensdag is er in de courant geen plaats voor de J-K Bettie Huisman, heb je veel kevers gevangen? Jij hebt ons land een dienst bewezen Flink zo Bedankt voor je tekening Duut Bak, ik heb „Het land van geluk" voor je gekocht Over een paar dagen heb je het wel Trijnie Kaas, soms blijven de boeken lang liggen voor ze verzonden worden Ik zal voor je infor meren, meisje Ja, Duut Bak krijgt deze week een ander boek toegezonden, want haar boek blijft onvindbaar Ik weet niet of ik je postzegels kan zenden* Trijnie Ik zal kijken Willie Beers, wel gefeliciteerd met Gerrie's verjaar dag Wat zal hij blij geweest zijn met zijn speelgoed en lekkers Je hebt goed werk gedaan, samen met Ida voor de EHBO Het was Zondag toch heer lijk aan Zee, Willie P Kuitwaard welkom in ons kringetje Ik weet nog niet je voornaam Wat heb jij veel reisjes in het vooruitzicht Leuk dat je met de Boys naar Deventer gaat Liesbeth Klingeier, ik hoop, dat je blij bent in je nieuwe huis Ik begrijp niet goed je brief, Liesbeth Zoek je een correspon- rentie-vriendinnetje? Wil je het nog eens in zijn geheel schrijven? Ja, je nichtje is ook mijn nichtje Rietje Tromp, je tekening is leuk Je hebt het aardig gedaan ^Jan Schipper dank je wel voor de sigarenbandjes Hartelijke groeten aan allen' Dag Janneman Tineke en Liesbeth Bos, dank je wel voor de mooie tekening Ik ben er blij mee Jettie Scheuer, wat is een padvindstertje toch handig in alles Ik vind het gezellig, dat j© er zoveel over vertelt Jettie Alida Beers, ik kreeg twee briefjes van je Je hebt het goed opgelost, hoor Henk Antonioli, Cor Donselaar, Dik Nieuwenhuizen en Marijke van Lienen, laten jullie eens wat meer horen Nolly v d Hust, prettig dat jij nu ook mijn nichtje bent geworden Ik hoop, dat moeder gauw weer beter zal zijn Fijn, dat jij zoveel meehelpt in de huishouding Het is weêr voor je mooie badpak, Nolly Willem v cl Kooi, iedere week opnieuw sta ik verbaasd over jou tekening Ik zie wat je uitbeeld, jongen ,,De wind in de hoge bomen" 't Is prachtig Piet Veld, neen zeg, een walivis heb ik nocit gezien Wat bof jij, Piet, dat het schoolreisje naar Schiphol gaat ik wens je veel genoe gen toe Je tekent aardig Wat bedoel je met dat ,,hè, hè kereltje"? Bets Houter, mijn briefje heb je zeker al ontvangen Je hebt me leuke dingen geschreven, vooral omdat ze echt gebeurd zijn Ja, misschien komen ze wel eens in de'J-K Jopie de Haan, het was zeker een gezellige kermis Kon je lekkers kopen zonder versnaperingsbon? Waar heb je het zo druk mee, Jopie? Schoolwerk gaat altijd vóór de J-K, maar dat weet je wel, is 't niet? Sientje Oud, ik hoop maar, dat het weêr zo mooi zal blijven Jammer, dat meester ziek moet zijn om een vrij-dagje te krijgen Trijntje Sijp, ik felici teer je, dat je het badpak klaar hebt Jij bent een vluggertje, hoor Ik hoop, dat je fijn zwemmen zult van de zomer Alie Deurlo, je boek ligt klaar om verzonden te worden Wat heerlijk, dat je op de motor naar Andijk gaat Veel pleizier, hoor! En nu maar weer tot de volgende week! Dag allemaal! TANTE IET y j ü--. - 7iER 7UEH WEÜ^OBBE^£nfC/.lEKJE~" -ZE zouden een Film Gaan naken van zauid"afrika dus hadden ze hun FoRDJE folge laden en reden nu al DAGEN DooRDE ttLoE l'erlD-HETE woest>jn ze hadden noc- ni'ets ander-s gezien dan lucht en zand.het RoRDJE puf te VAN l'NSpANNING WAN t de WIELEN ZAK" f.t ten Diep IN het MULLE ZAND~^ Nu reden ze dwars door allerlei ste kel a en langs Geweldige cactussen en Dat ze NoGGeen lekke "Band opgblopen had den, was meer geluk dan wijsheid.' Én jvoofvr ging het maar, we er dood d* -aehiec^ elndeioze zandvlakte De pauken, je kent ze wel: die gro te keteltrommen in het orkest, maken wel veel geluid, ma'ar de bespelers van van deze instrumenten vallen niet erg op, zoals ze daar geheel achteraan staan opgesteld. Dat gebrek aan be langstelling verdroot een oude pauke- nist van de opera te Madrid zozeer, dat hij besloot zich te wreken. De laatste avond voordat hij zou worden gepensionneerd, nam hij zijn kans waar. Toen juist de violen een uiterst tere melodie zacht lieten horen, wierp de oude man zich als eeh wilde op zijn pauken, zodat het publiek horen en zien verging. De dirigent dreigde van schrik flauw te vallen. Toen de oude paukenist eindelijk zijn stokken neerlegde en hem gevraagd werd wat hem scheelde, zei hij bedaard: „Jaren-, lang heb ik mijn plicht gedaan en niemand bekommerde zich om mij. Nu hoop ik. dat tenminste de couran ten eens over me zullen schrijven". Nu, dat deden ze dan ook. Zelfs meer dan hem lief was. RAADSEL Met een D ben ik niet hier en met een H zit ik op je hoofd. Met een P ben ik met z'n tweeën en alleen zit ik op een halm! Wie ben ik? door Jan Dirk van Exter Cooyrlsbt R.D.P. GO) En dan gebeurt alles binnen een paar secondende auto steigert tegen de trappen van het terras op.... komt weer op de grond, krakend in alle veren en ramt dan de serre met zo'n kracht dat de carosserie bijna geheel in het huis verdwijnt! Een oorverdovende slag davert in het rondbrekend glaskrakend en splinterend houtrondvliegende stenendan verstomt het lawaai. En in de stilte die volgt klinkt de stem van Barendse: „Aanvallèèè!" En de politie-mannen zwermen op het huis af PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,3o Voor de Strijdkrachten 7,00 Verkiezingsrede 7,15 De Radio- Volksmuziekschooi 7,45 De Regerings Voorlichtingsdienst antwoordt.... 8,05 Echo van de dag 8,15 Scandinavisch programma 10,15 Onder vier ogen 10,30 The Romancers 11,15 The Sky- masters 11,45 Gramofocmplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Sans Souci 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Sweelinck-kwartet 7,15 Leger des Heils- kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Jonge mensen bekwamen zich voor een beroep 7,55 Het Bach-koraal 8,05 Pro gramma proloog 8,15 Plaatvaria 9,00 Zang na studie 9,30 In de bloeiende tuinen van Hilversum 10,00 Piano-duo PROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Orgelspel door Johan Jong 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Gramofoonplaten VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Fragmenten uit „The Maid of the Moun tains" 10,30 Voor de vrouw 10,45 Marcello en Auric (grpl) 11,15 Gramo foonplaten 11,30 Licht orkest-concert (grpl) AVRO: 12,00 Mexico-programma 12,30 Weerpraatje 12,38 „Le piano Ro- mantique" 1,15 The Avroleans 1,45 Louis van Burg en Conny Stuart (grpl) 2,00 Kookkunst 2,20 Gramofoonmu- ziek 3,00 Boekenschouw 3,2o Luch tige samenzang VARA: 4,00 Lichte or kestwerken (grpl) 4,30 Tussen twaalf en zestien 5,00 Filmland* 5,20 Wij en de muziek 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Jan Vogel en zijn Accor deon-orkest VPRO: 7,30 Cursus 7,50 Tien voor acht 8,05 Het Nederlandse Kamerkoor 8,30 Cursus VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 De Ducdalf 9,50 Op vleug'len van muziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV; 8,15 Gewijde muziek 8,30 Symphonisch con cert 9,15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 Waterstanden 9,35 Een opgewekte melodie bij het werk 10,20 Giamofoonplaten 10,30 Morgendienst IJ .00 Werken voot Strijkorkest 11,30 Margie de Groot, sopraan; aan de vleu gel Marinus Voorberg 12,00 Ancora- Trio 12,33 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 1.15 Mandolinata 1,45 BBC Symphonie-orkest 2,20 Van oude en nieuwe sohrijvers 2,40 Sym phonic voor Strijkorkest 3,00 Ere-pro- motie Veldmaarschalk Jan Smuts 4,00 Orkestmuziek (grjbl) 4,55 Voordracht door H Veenstra —5,15 Holanda Sextet 5,45 Bekende orkesten spelen bekende melodieën 6,30 De internationale jeugd leidersconferentie 6,45 Wcgnums Zang koor 7,15 Welk gebruik maakt U van de Telegraaf? 7.30 Het actueel geluid 7.45 CNV-kwartier 8,05 Programma pro- loog 8,15 Simon Goldberg, viool, en Maria Curcio, piano 8,45 Sociale ge rechtigheid 9,05 Omroep-orkest 10,00 Vragen aan voorbijgangers «-* 10,30 Negr? Spirituals 10,45 Avondoverdenking 1 1 1 1 1 1 .ni. J J L'I-II 81) De man lichtte zijn hand op of hij wilde salueren, maar bedacht zich bij tijds, dat hij een bolhoedje op zijn hoofd had. „Niemand geweest, Van Santen?" „Niemand, meneer." „Ook geen mens uitgekomen?" „Geen kip, meneer." „Prachtig. Wanneer wordt je afgelost?" „Om negen uur, meneer." „"En wie staat ér achter?" „Van Doveren, meneer." „Goed, we gaan even naar binnen. Let op de voordeur." De hoofdinspecteur liet de commissaris voorgaan en draaide in de vesti bule het licht aan. „Nu moet U eens kijken, commissaris. Hier beneden is 't maar een bur gerlijk gedoetje. Hier woonde die musicus met zijn vrouw. Wacht, nu zal ik U even voorgaan De trap is aan de achterzijde van het huis direct te be reiken en de meeste bezoekers kwamen door de tuin naar binnen. Wat zegt U van zo'n lopertje?" „Potstausend!" zei de commissaris, die een zwak voor Oosterse tapijten had. De nooiumspecteur deed de deur van de speelzaal open en de commissa ris stapte naar binnen en keek met bewondering naar de kostbare installa tie. „Verduiveld," zei hij, „die kerel moet goed in zijn duiten hebben gezeten. Geloof maar, dat dit zaakje wat gekost heeft." „En dat er nog tienmaal zoveel binnen gekomen is," zei de hoofdinspec teur. „Nu moet U de kamer hiernaast eens even bekijken." „Ongelofelijk!" riep de commissaris, terwijl hij zich in een van de reus achtige fauteuils liet zakken. „Zie je die schilderijen, Cornelissen? Dat is ook niet het werk van die kerel, die op de Dam staat te prutsen." „Er ligt in het buffet nog een kladboekje van de ober. Dat heb ik van nacht vergeten," zei de hoofdinspecteur. „Laat ik er aan denken, dat ik 't bij me steek, 't Kan best zijn, dat we er nog namen in vinden." Hij liep naar het buffet in de speelzaal en trok een Ia open. „Commissaris!" riep hij verbaasd. „Ja ja, wat is er?" vroeg de commissaris, zich uit zijn fauteuil hijsend. „Hier," zei de hoofdinspecteur op de la wijzend. „Vannacht heb ik dat boekje laten liggen en 't is er niet meer." „Nou, dan hebben die kerels van Maas 't natuurlijk meegenomen, toen ze die spullen naar het bureau gebracht hebben." „Dat kan niet, commissaris, want dat was al gebeurd. Ik ben hier na die tyd geweest en ik weet zeker, dat 't hier in deze la lag." „Ja, nou, dan is er natuurlijk vandaag iemand geweest." „Uitgesloten, commissaris. Ik alleen heb de sleutels." Commissaris Vonkenberg veegde zijn voorhoofd af. „Hm," zei hij, „ja dan weet ik 't ook niet. Misschien hebben Hij hield midden in de zin op en staarde naar de half geopende deur. Er was aan de gangzijde onhoorbaar iets langs gegleden, zo stil en zo vlug, dat hij niet goed wist of hij 't al dan niet gezien had. Hij bleef <rer- baasd naar de deur staren, maar de hoofdinspecteur was er in twee stappen bij, rukte ze open en keek in het gangetje. „Wat donder, wat was dat?" vroeg de commissaris. „Ik weet 't niet," zei de hoofdinspecteur. „Ik meende ook een ogenblik, dat ik iets zag, maar er is niets." Hij hadinstinctmatig zijn revolver getrokken en luisterde ingespannen. „Is U gewapend, commissaris?" „Ik niet," zei de commissaris. „Als ik op verjaardagvisite ga, steek ik nooit een revolver bij me. Dan kom ik ook niet in de verleiding om de een of andere vervelende \,Ssssst!" fluisterde de hoofdinspecteur, „we gaan er uit. Vlug, commis saris." „Ben jij een vent!" blafte de commissaris een ogenblik later tegen de rechercheur Van Santen, die beleefd zijn dophoedje had afgenomen, toen hij zijn hoogste chef de voordeur hoorde dicht trekken. „JaweJ, commissaris," zei de man verwonderd. „Ja, dat dacht je maar. Wie laat er nou verdikkie een kerel 't huis binnen, terwij! je weet, dat er niemand in mag.' „Maar er is niemand binnen gegaan, commissaris." „Als je me nousnauwde de commissaris verbaasd. „Aan de achterkant misschien," bedacht de hoofdinspecteur. Hij ging de commissaris voor door het steegje en de brigadier, die in de tuin het oog op de achterdeur hield, kwam haastig te voorschijn en sloeg eerbiedig zijn hakken tegen elkaar. Hij was na zijn militaire diensttijd bij de recherche gekomen, maar een steeds ergei wordend spraakgebrek was oorzaak geweest, dat hij naar de administratie verplaatst was waT hij zo nu en dar. wei eeru werd wegge roepen om voor wachtdiensten te worden gebruikt. „Wat ben jij eigenlijk voor een kerel!?" baste de commissaris veront waardigd. „Comeommiscommissarisverrekverrekstotterde de brigadier. „Wat zeg je me nou?" brieste de commissaris. „Verrekverrekscuseercomcommissaris," stamelde de bri gadier, die volkomen van zijn stuk gebracht was. „Isis 't er iets gegebeurd?" „Luister eens. Van Doveren," zei dc hoofdinspecteur. „Is er hier de laat ste tien minuten iemand binnen gegaan of naar buiten gekomen?" „Nieniemandinspecspecteur." „Weet je dat zeker?" (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3§20 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Bü de behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad heeft de afgevaardigde van India, dr. p. Pillai, de Raad er vóór gewaar schuwd, dat de toestand in Indonesië ernstig is en dat, indien zekere ont wikkelingen zouden kunnen voort gaan, de mogelijkheid bestaat, dat de republiek opgerold wordt. De Raad hield zich bezig met de laatste rapporten van de Commissie voor Goede Diensten, in het bijzonder met het rapport over de conferentie te Bandoeng. Met betrekking tot de in Maart ge vormde interim 'gering voor Indone sië verklaarde dr. Pillai: Door de wereld voor een voldongen feit te stellen, zijn de Nederlanders er in geslaagd de kwestie zo verward te maken, dat de mening heeft postgevat, dat deze eenzijdige gevormde interim regering de werkelijke federale interim regering is, waarin bij de Renville-over- eenkomst werd voorzien, terwijl de re publiek er van wordt beschuldigd niet te willen samenwerken in een aange legenheid, waarbij zij de eerste was, die haar medewerking aanbood. Het werkelijke doel van deze voor lopige interim-regerinr is de bevorde ring van het program van verdelen en heersen in Indonesië. De afgevaardigde van China, dr. Tsiang, was het niet eens met de ver klaring van mr. Van Kleffens, toen deze vorige week zeide, dat de unitaris- tische koers en de negatieve houding van de republiek de oorzaken waren van het voortduren der moeilijkheden. De Russische afgevaardigde, Malik brandmerkte in een lange rede de Ne derlandse koloniale overheersing, wel ke de Indonesische strijd voor vrijheid j en onafhankelijkheid verstikt, terwijl de commissie voor goede diensten het Nederlands gezag begunstigt. De Australische afgevaardigde, Hood bracht in herinnering het afbreken van de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek, naar aanleiding van de publicatie van een strikt vertrou- I welijk document. De Veiligheidsraad kan dit niet negeren. Hij stelde de I raad voor, de commissie voor goede diensten te verzoeken om onmiddellijk rapport uit te brengen over deze aan gelegenheid en ook omtrent dit docu- ment. Mr. van Kleffens verzekerde dat de I onderhandelingen niet waren afgebro- ken, doch dat de onderhandelingen I voor een politieke overeenkomst voor I enige tijd waren opgeschort, terwijl de besprekingen over de uitvoering van het bestand doorgang vonden. Boven- dien hebben dr. van Mook en drs. Hat- ta een lange en nuttige bespreking ge- I houden, in zeer vriendschappelijke sfeer. Het opschorten der besprekingen j geschiedde slechts, omdat de publica- jtie van genoemd document opschud- I ding verwekte, welke niet bevorderlijk [is voor onderhandelingen omtrent de I betreffende delicate aangelegenheden. de wa dei I de< tui die Yo koi het ger vlo ligi toe D i gec te i fou ger E teu filn Eet offe De 78-jarige veldmaarschalk Smuts uit Zuid-Afrlka, die zich enige tijd in Engeland ophoudt, is gistermorgen om 11.05 uur in zijn eigen viermotorig Yorktoestel op Schiphol aangekomen. Zijn bezoek aan ons land houdt ver band met zjjn ere-promotie, die hem heden door de Leidse universiteit zal worden aangeboden. Nauwelijks was de grijze veldmaar schalk uit zijn vliegtuig gestapt, of hij liep met uitgestrekte arm een Neder landse dame tegemoet, die hem harte lijk verwelkomde. Zij is de dochter van een der oudste particuliere vrienden an de veldmaarschalk, aan wie hij van ie voren een telegram had gezonden "net het verzoek hem op Schiphol te :°men begroeten. De hoge gast gaf laarop zijn secretaris, die de reis heeft Medegemaakt, opdracht iets uit het toe- tol te halen en een minuut later bood Mj de onbekende mevrouw een enorme ■loos bonbons aan. Ruim tien minuten tonden verschillende officials en een alrijke groep agenten der rijkspolitie -''-'."achtend op het platform, terwijl de Veldmaarschalk, die in een khaki-jas lek leed was en een zwarte hoed droeg, toh in opgewekte stemming met de 'ochter van zijn vriend onderhield, En- ®le ogenblikken later begeleidde hij 'aar naar de machine, .iep het trapje 'P en toonde haar J interieur. Tezamen met de Zuidafrikaanse ge- :aot, de heer L. Fouche, diens echt- tenote en dochter, en met mr. J. Vis- W, chef van het protocol Buitenlandse ■aken, wandelde hij vervolgens naar e gereedstaande wagens, waarop hij 'artelijk afscheid nam van de Neder- Jndse vrouw en zonder politie-escorte half twaalf naar Den Haag vertrok. r voe in nen hou war hol vlu< gem kan offi sagi De dro< deld Dr ge: OI; tin Zu acl hel gra zul aai pla vo< sta; dei lan Loi ten het Da; In d lande Afg Zuid-

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 12