Onze handel met Duitsland Dichters wonen niet alleen in Amsterdam Stad en Omgeving- Wij kunnen het land niet missen Deze week komen de zomerzegels Ouden van dagen hadden heerlijke dag Door het oog van de naald De Esperantisten Burgerlijke Stand Subsidie voor Kaasmarkt volgend jaar in gevaar Werk van Stadgenoot verfilmd Wedstrijd van Luctor et Emergo Heer-Hugowaard. Interview met Michael Deak Jong Alkmaar's talent voor de microfoon Bergen. Goed zo, N.S.! Bergen's Harmonie concerteerde Strandpaviljoen geopend A.R.B. en Rode. Kruis werken samen Vacantiekampen van de Midd. Meisjesschool Broek op Langendijk. Onderhandelingen met Republiek voorlopig afgebroken Schermerhorn gaat huizen verbeteren ABONNEERT U O? DIT BLAD Gistermiddag werd in 't Alkmaar- se Victory-hotel een zakenlunch aan geboden door de Kamer van Koop handel en Fabrieken in N.-Hoiland, kantoor Alkmaar. Voor deze zaken- lunch, waar mr. Van Meer, één der vooraanstaande figuren uit de Neder landse Trustmaatschappij, het woord voerde, bestond in kringen van het zakenleven een zeer grote belang stelling. Niet alleen uit Alkmaar en naaste omgeving, doch uit de gehe le provincie waren belangstellenden verschenen om te luisteren naar hetgeen de heer Van Meer te zeggen had. De burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, zat mede aan, hoe wel ambtsbezigheden hem verhinder den, ook de lezing bij te wonen. Na dat de voorzitter van de K.V.K., de heer S. W. Arntz, de aanwezigen had welkom geheten en erop had gewezen, dat het in de bedoeling ligt, in de toe komst dergelijke bijeenkomsten regel matig te organiseren, gelijk ook in het verleden het geval was, richtte ook Mr. Dr. Wytema enkele woorden tot de disgenoten en zeide, te vertrouwen, dat de samenwerking tussen gemeente bestuur en zakenleven hecht zou zijn en zou leiden tot vruchtbare resultaten. Mede om deze reden had spr. de uit nodiging gaarne aanvaard. „Het komt erop aan, elkaar als mens tegenover mens te kennen", aldus spr. „en daar toe dragen zulke vergaderingen zeker bij." Na de lunch, die, zoals men dat in het Victory-hotel gewend is, tot in de puntjes was verzorgd, nam Mr. Van Meer het woord, om een toelichting te geven op onze handel met Duitsland en de rol van de Trustmaatschappij uiteen te zetten. „Iemand", aldus mr. Van Meer, „heeft eens gezegd, dat ons land aan twee benen verlamd was. Het ene been is Indië, het andere Duitsland. Zodra dat laatste been niet lam meer is. verdwijnt de Trustmaatschappij". Mr. Van Meer toonde, aan, hoe wij vóór de oorlog een vrij handelsverkeer met Duitsland hadden, dat slechts ge remd werd door de autarkie van het Derde Rijk (het principe van liever kanonnen dan boter). Thans echter hebben wij te maken met drie zones, de Russische, de Franse en de Brits- Amerikaanse, alle drie uitmakende een vorm van dollargebied. Men denkt in goederen of in dollars. Daarbij komt nog het verschijnsel, dat bij elke slui ting van vrede optreedt, n.l. het kort wieken van de verliezer. Geen synthe tische rubber, geen synthetische benzi ne en geen kunstvezels meer. Achtereenvolgens behandelde spr. het verkeer met de drie zones. Met de Franse zone bestaat een handelsver drag. Wij leveren aardappelen, haven diensten en Rijndiensten en krijgen daarvoor industrieproducten terug. Maar zolang de Franse zone winge west is, denkt .Frankrijk eerst aan zichzelf, dan pas aan ons. Tot zolang zullen dus de onderhandelingen moei lijk zijn. Ook met de Russische zone hebben we een handelsverdrag. De Russen ech ter hebben het hele bedrijfsleven ge organiseerd evenals het credietwezen en zelfs het kleinbedrijf. De Brits-Amerikaanse zone is de be langrijkste door het Ruhrgebied, en de havens Hamburg en Bremen. West- Duitsland heeft behoefte aan import van levensmiddelen, waartegenover uit voer van industrieproducten staat. Wij hebben te veel van West-Duitsland no dig en wat nog te weinig begrepen wordt is, dat er een evenwichtige han delsbalans moet komen. Waar echter alle producten, die wij beschikbaar hebben, in Duitsland distributiegoed zijn, kan de handel nog niet door par ticulieren geschieden, doch is de Trust maatschappij nog steeds nodig. De han- Het comité Alkmaar e.o. voor de verkoop der Zomerzegels begint deze week zijn actie. Vanaf Donderdag 17 Juni vangt de verkoop in de hal van het Postkantoor aan. Tevens zal aan verschillende adressen een bestelkaart worden toe gezonden, waarop men naar believen kan invullen welke soorten zegels men verlangt. De opbrengst zal ook dit jaar weer ten goede komen aan medische en cul turele doeleinden, zoals t.b.c. bestrij ding, het Prinses Irene Fonds en nood lijdende kunstenaars. Moge weer velen van hun belang stelling voor deze doeleinden doen blij ken door een bezoek aan het Postkan toor en een flinke bestelling van zegels bij het comité. De stand in de hal van het Postkan toor is geopend van Donderdag 17 tot Zaterdag 26 Juni e.k. en wel 's voor middags van 9—12 en n.m. van 13.30 4 uur. CHARLOTTE KöHLER IN HET GULDEN VLIES. Morgen (Donderdag) avond zal onze eerste voordrachts-kunstenares na lange tijd weer eens in Alkmaar in het Gulden Vlies optreden. Charlotte Kohier is een artiste, die men in dit van haar zo buitengewone genre moet gehoord en gezien hebben -en daarom verzuime men deze gelegenheid niet. Want het is mogelijk dat de kans om haar in deze kunstprestatie te horen niet zo spoedig terugkomt. del stuit op grote moeilijkheden. Als voorbeeld noemde spreker de vis. On ze vis is te duur. De vis komt uit Engeland en Noorwegen. Een beroep op traditie helpt niet. Men rekent in calorieën. De calorieënwaarde moet hoger zijn dan die van Engelse of an dere vis, anders maken wij geen kans. Ook andere producten werden door mr. Van Meer onder de loupe geno men. Spr. besloot zijn inleiding met erop te wijzen, dat wij Duitsland nog altijd nodig hebben. Het land zal al leen dan geen geld meer kosten, als het weer een deel van Europa uit maakt en zolang Europa in het defen sief blijft, gaat het de verkeerde kant op. Na deze belangwekkende inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door vele aanwezigen een dankbaar gebruik werd gemaakt. De jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen is ook dit jaar weer een grandioos succes geworden. Het co mité dat zich telkenjare met de or ganisatie belast en op dit gebied een uitstekende naam heeft, is er ook thans in geslaagd de oudjes een heer lijke dag te bezorgen, waarover nog lang gesproken zal worden en wel met de meest prettige herinneringen. Nadat alle ouden van dagen van hun respectievelijke woningen, tehuizen en stichtingen waren afgehaald, verza melde het gezelschap zich bij de Mu- ziektuin. Daar stonden 52 auto's en acht prachtige bussen, alsmede 2 pro viandwagens klaar om de ouden van dagen naar het doel van de tocht te brengen. De organisatie klopte uitste kend. Alle deelnemers (sters) kregen een bloem op de japon of in het knoopsgast, als uiterlijk teken van de feestelijke gebeurtenis. De bloemen waren geschonken door de gezamen lijke Alkmaarse bloemisten. Tevens werd een zakje snoep verstrekt, waarna de tocht naar Zandvoort een aanvang nam. Daar werden de ouden van dagen onthaald op thee en gebak. Verder ging het weer in de richting Groenen- daal. Hier werd de inwendige mens versterkt en een respectabel aantal bj-oodjes met kaas worst en koek ge geten. De oudjes lieten het zich uitste kend smaken en genoten zichtbaar van de prettige tocht. De dames en heren van het comité waren een ieder van dienst en vooral de liefderijke hulp aan mensen, die slecht ter been waren, werd hogelijk gewaardeerd. Zo langzamerhand was het ogenblik aangebroken, waarop de terugreis moest worden aanvaard. Hoewel het einde natuurlijk veel te vlug kwam, gaven de ouden van da gen in talrijke zangnummers uiting aan hun blijdschap over het uitstapje. In de Muziektuin bood de eigenaar allen een kopje koffie aan, terwijl een draai orgel de deelnemers met vrolijke klan ken verwelkomde. Het duurde niet lang of de ouden van dagen verhieven zich van hun zitplaatsen en hossend en dansend werd nog een amusant half uur beleefd. Hedenmorgen ontvingen wij op ons redactiebureau een hartelijke brief van de dames van de Stichting Paling en van Foreest en had een oude dame de lange weg naar de Voordam afgelegd, om ons te verzoeken hun hartelijke dank aan het comité te willen over brengen. Wij voldoen volgaarne aan dit verzoek. Namens allen hulde aan het comité, wiens werk een lichtstraal heeft gebracht in het leven van de Alkmaarse ouden van dagen. De hier vermelde verzoeken mogen het bewijs leveren in welke mate dit is gewaar deerd. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Made moiselle amuseert zich, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: De kopermijn, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: De Cobra afgod, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée WOENSDAG Wapen van Heemskerk, 8 uur: J. Schilthuis (P.v.d.A.) over „Midden standsproblemen". DONDERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Charlotte Kohier: Waan en werkelijkheid. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 21 graden Celcius. Pesie's bad 21 graden Celcius. Achter de Van der Woudestraat, Grensstraat en Eikelenbergstraat loopt de spoorlijn. De toegang tot de lijn is afgesloten door een ijzeren hek, dat echter in deplorabele staat verkeert. Het bestaat voornamelijk uit gaten, die door stukken ijzerdraad bijeen worden gehouden. Hoewel het hek van de zijde der Spoorwegen herhaal delijk werd gerepareerd, helpt dit weinig, omdat de jeugd steeds opnieuw mogelijkheden vindt, de gaten te ver groten en zelfs spoorwegarbeiders zich niet ontzien deze kortere weg te ge bruiken en zich door het draad heen dringen. Een klaphekje, dat tegen over de Eikelenbergstraat staat, heeft geen slot, zodat ook daar de jeugd vrij toegang heeft. Wat op stille plek ken mogelijk is, kan daarom nog niet getolereerd worden in een dicht be volkte buurt zoals hier. Gistermiddag speelde een tweeja rig meisje, dat aan de aandacht der ouders was ontsnapt, rustig midden op de rails met de daar liggende steen tjes. De moeder, die dit op een gege ven moment ontdekte, schrok hevig, rende de dijk op en wist de kleine te grijpen. Luttele minuten later raasde de trein uit Amsterdam over de be trokken plek. Reeds eerder hebben wij op deze toestand gewezen, en inderdaad zijn er meerdere malen voorzieningen getrof fen. Helaas echter niet afdoende. Prik keldraad helpt niet. Hier moet stevig harmonica-gaas komen. En het klap hekje moet op slot. Laat men niet wachten met het dem pen van de put. tot het kalf verdron ken is. Alhoewel het Esperanto door de laat ste oorlog veel geleden heeft, daar het in die, tijd verboden was. leeft het nu weer, op. Vele nieuwe leden hebben; zich bij onze plaatselijke verenigingen weer aangemeld, om ook deze wereld taal machtig te worden. Op Zondag 27 Juni a.s. zal er te Bergen een streek- dag gehouden worden op initiatief van de Amsterdamse Esperantistenvereni ging ARKEV en met medewerking van de Alkm. R.K. Esp. Vereniging „Ni Triumfos". Hieraan zullen verschillen de verenigingen uit de omgeving deel nemen. Op het programma staat o.m. een wandeling door de duinen en een bezoek aan het waterleiding bedrijf. Geboren: Nicolaas L. P. z. v. P. K. te Bos en A. G. M. E. A. Reitsma. Gehuwd: Adriaan van de Pol en Cornelia L. Boshuizen Petrus E. A. Huijgens en Gijsbertha C. van Liempt. Overleden: Mina van de Nes, oud 56 jaar, geh. m. H. P. Zalm. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft zijn goed keuring gehecht aan het verlenen van een subsidie tot instandhouding van de kaasmarkt. Evenals bij de regeling voor 1947, zal de subsidie bij 'n aanvoer van 1.350.000 kg kaas of meer 35000 bedragen en bij lagere aanvoer evenredig worden verminderd. De minister heeft echter medege deeld, dat zijn goedkeuring van deze subsidie niet inhoudt, dat na 1948 mag worden gerekend op een bijdrage voor dit doel uit de rijks middelen. Integendeel is deze be windsman van mening, dat, indien de instandhouding van de Alk maarse kaasmarkt uitsluitend om propagandistische redenen door belanghebbenden zou worden gewenst, deze zouden moeten trach ten zelf de middelen ter dekking van de hiermede gepaard gaande kosten te vinden. De Nederlandse filmmaatschappij Filka uit Leiden is momenteel bezig met de verfilming van het boek van de Alkmaarse schrijver Tjeerd Adema: „De dood van apotheker Dekkinga". De regie is in handen van de Maastrichte naar Theo Jacobs. Camera-man is Wim Netto. De meeste rollen worden ver tolkt door bekende figuren uit het Maastrichtse amateurtoneel en het semi-beroepstoneel' in Limburg. Alle op namen voor de buitenscènes worden gemaakt in de omgeving van Maas tricht, de Maas, Biesland, St. Geertrui, de omgeving van Valkenburg, enz. Begunstigd door prachtig weer hield bovengenoemde vereniging j.l. Zondag haar eerste viswedstrijd in de Wierin- germeer. Er werd goed gevist en de spanning duurde tot 't eind. Er wer den in totaal 220 baarzen gevangen. A. Miechels met 20 st. behaalde de eerste prijs; B. Jansen Jr. 19 stuks 2e prijs; C. P. Erich 19 stuks 3e prijs. Er wa ren in totaal 18 prijzen. De kopgroep voor de lauwertak, uit geloofd door het Hengelsporthuis Daatselaar, Achterstraat, luidt: C. P. Erich 50 p.; J. Groot 48 p.; Mieldijk 44 punten. Binnenkort houdt „Luctor et Emer go" de tweede wedstrijd. In deze wed strijd wordt ook de Meelis-beker ver- vist. Zij die een zware vis vangen kunnen deze laten wegen bij Meelis, secretaris, KI. Nieuwland 16. Zij kun nen dan mededingen naar de grote KRO-prijs, welke bestaat uit een hen- geluitrusting van 300 gulden. OPBRENGST RECLASSERINGS- COLLECTE. De op Zaterdag 5 Juni gehouden col lecte, ten bate dér Nat. Reclassering heeft opgebracht 1773.03. Aan alle medewerkers en gevers onze hartelijke dank. GESLAAGD. Aan het Murmellius Gymnasium al hier slaagden voor het eindexamen B de dames Els Habicht en Tilly Meurs. VOORDRACHT VOOR ONDERWIJZERES. Naar ons medegedeeld wordt staat mej. N. C. Rem, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Heerhugo- waard Zuid no. 1 op de voordracht in gelijkwaardige functie in de gemeente Uitgeest. Een eventuele benoeming is zeer zeker te verwachten. Ergens aan de Nieuwpoortslaan staat een klein huis tussen de andere en alleen wie niet geheel en al een vreem deling in Jeruzalem is, weet dat daar Michael Deak woont De meesten ken nen die naam niet, die voor literair- geïnteresseerden echter een goede klank heeft Want onder de Alkmaar woonachtige literatoren neemt hy een belangrijke plaats in t Op 22 Juni as om precies te zijn om 8,45 u. 's avonds hoopt Deak voor de microfoon te komen en te lezen uit zijn eigen werk Dat vormde een aanleiding hem eens op te zoeken EEN CARRé VAN IDEALISTEN Op de gro en-geverfde deur staat op het naambordje 'S Kapteyn Want Deak is een pseudoniem, waaronder hij publi ceert en ook lezingen houdt Met een aantal jongeren heeft deze Alkmaarder n 1 lezingen gehouden in het Zuiden van het land Van een groep kan bij deze dichters eigenlijk niet gesproken worden, want zij treden in bij lange na niet zo'n gesloten formatie naar buiten als b v de Forum- groep Het is meer een binding tussen min of meer gelijk gerichte geesten waar onder een Michel v d Plas, Frans Baby ion, de Limburger Hans Berghuis en de Amsterdamse advocaat Verdaasdonk een belangrijke plaats innemen Maar dit hebben ze allen met elkaar gemeen: zij wensen tegenover de nihilis tische stromingen in de literatuur van nu een positief christelijk geluid te laten horen DE WENS: EEN EIGEN TIJDSCHRIFT „Het ligt dan ook in de bedoeling een inniger contact te zoeken met de Prot Christelijke dichters", verklaart Deak „en deze frontverbreding is ook gewenst in verband met andere plannen Die plannen zijn: de stichting van een eigen tijdschrift Litteraire tijdschriften heb ben in Holland evenwel geen gemakkelijk leven; na de oorlog zijn er al weer ver scheidene gekomen en gegaan Over het algemeen hebben de dichters en vooral de jongere geen overvloed van publiciteits-organen Deak mag zich daarover dan persoonlijk .al niet kunnen beklagen hij publiceerde o a veel in Proloog, Columbus en de laatste tijd nu en dan in de Nieuwe Eeuw er zijn ook anderen En men kan ook maar niet bundel op bundel laten verschijnen Van Deak zijn er nu twee verschenen, nl Bederijk, die bij Sfo!s en Da Vrou- wenval, die bij Meulenhoff verscheen Twee anderen liggen nog op een geschikt ogenblik te wachten, een bundel trio letten: Pretiosa en een bundel kruisson netten DE MOEILIJKSTE VRAGEN VOOR EEN KUNSTENAAR Wie een schrijver, schilder of dichter vraagt wat hij denkt over zijn eigen werk, krijgt niet gemakkelijk een antwoord Deak vindt die vraag óók moeilijk en erkent tenslotte: zijn werk is niet ge worden, wat hij verlangde, dat het wor den zou Technisch knap is niet vol doende, wanneer het aan „diepgang" nog te kort komt Het is nog als de greep van de blinde in de ondoordenkelijke rijk dom der schoonheid „Wat ik met mijn werk probeer te zeg gen?" de dichter is kennelijk op die vraag niet voorbereid „Och, het is niet het belangrijkste voor mij of voor het publiek, dat te definiëren Dichten is een te „nutteloze" bezigheid Wat ik zeggen wil, is geen vraag voor een publiek, dat verzen lezen kan - 'Er is geen zweem zelf-overschatting in die uitspraak, het is eerder een erkenning van een liefde voor het schone woord en het bewustzijn van dikwijls in gebreke te blijven NAAR HET BUITENLAND „Mijn toekomstplannen zijn erg vaag", een handgebaar illustreert even hóé vaag maar ik wil één ding zeer con creet: naar het buitenland Ik zit °P bet ogenblik te wachten op een permit voor Engeland...." het is voor niemand ge makkelijk om over de grens te komen Ook voor Deak niet En zolang hij die permit niet heeft, woont Deak in Alkmaar In de stad, waar hij de lagere school heeft afgelopen en tijdens de oorlogsjaren werkte bij het Bedrijfsschap voor Vee en Vlees Zijn gymnasiale opleiding kreeg hij in Nijme gen en daarna studeerde hij enkele jaren aan het Groot-Seminarium te Warmond Schreef onderwijl en zag het begin van de erkenning Nu woont hij weer in de Nieuwspoorts laan Schrijft nog, staat voor een zaal of voor de microfoon En wacht op een permit Met bet geduld, dat een noodzakelijke lijdzaamheid wekt Er wordt de laatste tijd bijzonder veel zorg aan het tramlijntje Alk maarBergen aan Zee besteed, we schreven het reeds eerder. De Spoorwegen hebben thans voor dit traject al weer 29 personenrijtui gen beschikbaar. Dat alleen al is een hele prestatie, doch ook «de lijn zelf valt de laatste tijd op door de vele vernieuwingen en verbeteringen, zo wel voor passagiers als personeel. Om maar eens iets te noemen: De machinisten vinden thans bij alle gevaarlijke overwegen een waar schuwingsbord met het kort-maar- krachtige opschrift „Fluit!", welk voorschrift dan ook op krachtige wijze wordt uitgevoerd. (Of het fluitconcert ook altijd even prachtig is, moet U maar eens aan de omwo nenden vragen! Maar terzake). Nieuwe halte-borden verschenen bij de Sparrelaan en Oostdorp. Op het station te Bergen en op de rijtuigen werden koersborden aangebracht. Het mag U vreemd in de oren klin ken, maar onder de zomergasten zijn er altijd, die niet weten ln welke richting Bergen aan Zee of Alkmaar ligt. Bij de halte Sparrenlaan staat thans een keurig bordje met de dienstregeling veilig voor even tuele vandalen achter gaas. Handhaving van het tramlijntje naar zee is o.i. voor Bergen en op de tweede plaats bok voor Alkmaar van het grootste belang en het is daarom wel te hopen, dat de moeite, die de Spoorwegen zich getroosten, mag leiden tot blijvend rendement en daaruit voortvloeiende modernisering in de toekomst. Dinsdagavond opende Bergen's Har monie haar concerten-reeks in de Mu ziektuin aan de Eeuwigelaan. Het programma bevatte enkele bij zonder mooie werken, o.a. de Ouver ture „Les Diamants de la Couronne" van Auber en de beroemde „Watermu ziek" van Handel. Pluvius was hier klaarblijkelijk erg op gesteld en zorgde voor het nodige water, doch trok zich hierna beleefd terug. Het publiek, dat toch nog vrij tal- lijk was komen opdagen, genoot van het keurige samenspel onder de lei ding van de heer P. Pranger en ge zegd kan worden dat Bergen's Harmo nie gedurende het winterhalfjaar niet heeft stil gezeten. De nieuw ingestudeerde nummers vielen zeer in de smaak, niet in het minst de beide werken „Amateur mars" en „Zomeravond-fantasie" van de muzikant-componist, onze plaats genoot de heer J. C. Beekman, voor wiens werken wij alle respect hebben De Harmonie kan met voldoening terugzien op deze eerste concertavond. Bergen aan Zee is nog niet, wat het was vóór de oorlog Zolang de wederopbouw nog op zich laat wachten, dienen andere voorzienin gen getroffen, om de vele bezoekers van het strand toch iets te kunnen bieden Als andere jaren mag het strand zich ook nu weer verheugen in een druk bezoek en voor deze gasten zal het Maandag middag geopende Strandpaviljoen een welkome verschijning zijn In de ruime frisse zaal van 20 bij 131/* meter, die plaats bieedt aan ruim 200 gasten, is gelegenheid de gewenste verversingen te verkrijgen Bij de opening wees een der aanwezigen er op, dat het heel wat voeten in de aarde gehad had om tot de inrichting van dit paviljoen te komen Hij bracht onder ap plaus van de aanwezigen hulde aan 'de beide ondernemende zakenlieden voor hun doorzettingsvermogen Velen, wo de vereniging Paal 33, ge tuigden van hun belangstelling door het zenden van fraaie bloemstukken De heer J Onrust dankte allen, van wie hij medewerking had mogen ontvangen en hoopte door nette bediening en prima consumptie de onderneming te doen slagen Wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele, die de ondernemers mochten ontvangen Gedurende het seizoen kan men op Zondagen naast de Rode Kruisvlag, die op het strand de hulppost aangeeft, de vlag van de Alkmaarse Reddingsbrigade zien wapperen. De A.R.B. detacheert elke Zondag een deel van haar leden in Bergen aan Zee. Een woord van dank en lof is hier stellig op zijn plaats voor het belangrijke werk, dat beide vereni gingen belangeloos op zich nemen. Het is te hopen, dat deze samenwerking blijvend mag zijn. Laten de strandbe- zoekers van hun kant de eventuële aanwijzingen van de A.R.B. stipt op volgen, teneinde niet nodeloos hun eigen leven en dat van de A.R.B.-ers in gevaar te brengen. De leerlingen van de M. M. S. te Bergen zullen in het begin van de zo- mervacantie onder leiding van leerares- sen en leeraren der school verschillen de kampen betrekken. De eerste klassers gaan van 2431 Juli naar Texel en Vierhouten, de tweede klassers naar Vierhouten en Limburg, de derde klassers naar Lim burg (Slenaken), de vierde klassers van 1931 Juli naar Méridon bij Parijs TOEZEGGING VAN BEROEP. Op ds. A. S. Bijlsma, Ned. herv. pre dikant, is door de gemeente Helledoom een toezegging van beroep uitgebracht, Ongecorrigeerd De Ned. delegatie heeft heden aan de C.V.G.D. medegedeeld, het raadzaam te achten „voorlopig" de besprekingen met de Republiek af te breken „in verband met de pu blicatie van een strikt vertrouwe lijk document, op 10 Juni door de heer Dubois aan de Luit.-Gouver- neur Generaal overhandigd". Het communiqué vermeldt verder, dat het desbetreffende schrijven van de Ned. delegatie is ondertekend door de heer Van Vredenburch. Deze zegt in dit schrijven o.a., dat de Ned. delegatie aan de Ned. rege ring om instructies heeft gevraagd. In afwachting dezer instructief, acht de Ned. delegatie het raad-^ zaam, de besprekingen tussen de delegaties voorlopig af te breken met uitzondering van die betreffen de de uitvoering van het bestand. Het communiqué vermeldt verder, dat deze brief werd bezorgd vlak vóór de op heden uitgeschreven vergadering der agendacommissie, op welke vergadering derhalve al leen de C.V.G.D. en de republi keinse delegatie aanwezig waren. De voorzitter, de heer Herremans, las in deze vergadering de brief van de heer Van Vredenburch voor. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Schermerhorn onder voorzitterschap van de burgemeester, de heer W. J. Driessen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om het sportterrein weder voor een jaar aan de Ruitersportver eniging in gebruik te geven. Aan de Proeftuinschool te Hoorn werd een subsidie van f 25 voor het jaar-1948 verleend. Besloten werd tot Wederverhuring voor 1 jaar van het perceel, genaamd De Leij" aan de heren A. de Vriê3 en P. Kluft. Vastgesteld werd de vergoeding en die van de uitgaven aan en door de bijzondere scholen over 1947 en wel voor de Chr. School 1900.07 en voor de R.K. School 3124,76. B. en W. stelden aan de raad voor om aan hun een crediet te verstrek ken van maximaal 2500, teneinde daaruit de bijdragen inzake de pre mie-regeling-woningverbetering te kunnen voldoen De voorzitter deelde mede verheugd te zijn, dat het Rijk zoveel vergoe ding geeft, zodat menigeen zijn wo ning of huis kan laten verbeteren, en vooral is dit voor Schermerhorn van belang, daar hier veel huizen zijn, dia dringend verbetering behoeven. Het maximum-bedrag der kosten( waarover voor de woningsplitsing vergoeding wordt gegeven, bedraagt 4200 (men ontvangt dus 60 pet. is 2520 De heer Plugboer zeide dat hij er sterk voor is, dat de huizen worden verbeterd, maar hij is er tegen om aan B. en W. zulk een grote macht te geven inzake deze premie-regeling. Spreker zag gaarne, dat de regeling aan de raad werd opgedragen, zodat B. en W. niet naar eigen goeddunken zullen kunnen optreden. De voorzitter merkte op, dat da uitvoering aan B. en W. is opgedra gen, alleen de Raad dient het crediet te verstrekken. Indien de raad dus geen crediet wil verstrekken, dan dient er voor iedere aanvrage een raadsvergadering te worden gehouden en dit zou zeer remmend werken op de uitvoering van de diverse verbou wingen. De heer Plugboer zeide dat er dan maar meer vergaderd moet worden. Dit halfjaar zijn er maar 2 vergaderin gen geweest en hij meent dat de wet 4 voorschrijft. De voorzitter: dit kunt u mij zeg gen als het 31 December Is. Na nog enige discussie, waarbij de voorzitter liet uitkomen, dat de uiteindelijke be slissing toch bij de deskundigen ln Haarlem ligt, werd met algemene stemmen het voorstel aanvaard. In verband met het in werking tre den van de gemeenschappelijke rege ling van volkshuisvesting enz. met da gemeenten Graft, De Rijp en Zuid- en Noordschermer, werd de gemeente-op zichter, de heer D. v. Diepen, met in gang van I Augustus 1948 onder dank betuiging eervol ontslagen. Bij de rondvraag vroeg de heer Broersen hoe het stond met de wa terleiding in de Mijzen en aan de Noordervaart. De voorzitter deelde hierop mede, dat de onderlinge afstanden momen teel nog te groot zijn, maar dat de Provincie het plan heeft om in de na bije toekomst heel Noord-Holland aan te sluiten. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de kermis dit jaar zal worden gehou den op 18 Juli.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2