Openbare II Siad en Omgewim- Het werk van de Prijzencommissie Volkspartij v.Vrijh VIERHONDERD KINDEREN EEN „VEILIG VERKEER"-DIPLOMA De Avond-vierdaagse is begonnen Een schitterend voorbereide reis van de schooljeugd Diploma-uitreiking met attracties KRONIEK DER ONACHTZAAMHEID t Snelheid boven alles Aanrijding Water, molens en weilanden Verboden vervoer en dito handel Burgerlijke Stand Associatie uitvaartverzorging Middenstandsproblemen DOE DAT NOOIT! Zuinig met de plantsoenen „BETAAL NIET TE VEEL" Mooie resultaten van gewaardeerde arbeid Limmen. Burgerlijke Stand Loop der bevolking NIEUWE; EGMC Het badseizoen J.M. Overtoom Logopaedist één roep voor taarten, gi Banketbakkerij A. C. DE De meer of mindere spanning waaronder ruim vierhonderd kinderen uit Alkmaar en omgeving de laatste dagen hun, bij de verkeerslessen opgedane theorie in practijk hadden gebracht onder het alziend oog van de inspecteur van politie J. Haveriag, de commandant der Rijkspolitie R. Edres en de agent van politie 3. Pool loste zich Woensdagavond op in een respectabel aantal decibellen, voortgebracht door honderden jonge kelen en vastgehouden door de muren van de Aula van het gymnasium. Het bewijs van hun theoretische en practische kennis der verkeersregels werd hier n.l. aan hen uitgereikt. Deze diploma-uitreiking had een officieel tintje door de aanwezigheid van de wethouder van Onderwijs, de heer Van Slingeland en de Inspec teur van het L.O., de heer Vernooy, benevens enkele andere autoriteiten. De Postharmonie had zich op het toneel geïnstalleerd en toverde daar tussen de bedrijven door menige vro lijke noot te voorschijn. Die bedrijven bestonden uit verschillende toe spraakjes en last but not least de goochelaar Caki. De Inspecteur van politie J. Ha- verlag voegde zich bij de Posthar monie op het toneel. Deze populaire man in uniform, die bij de kinderen lang geen onbeken de was, feliciteerde hen allen hartelijk met het behaalde succes. BEN VERKEERSFOUT KOST DIKWIJLS EEN MENSEN LEVEN. Hij was er, naar hij zeide, mee in genomen, dat nu ruim vierhonderd kinderen blijk hadden gegeven, de verkeersregel te kennen. „Toch moeten jullie niet denken, dat je er nu bent. Dit diploma legt je de verantwoordelijkheid op, je in het verkeer zo goed mogelijk te' ge dragen. Er zijn, ook bij het examen, nog vele fouten gemaakt. Die moeten voortaan vermeden worden. En als je bedenkt, dat jaarlijks 400 kinderen in Nederland verongelukken, meestal ten gevolge van verkeersfouten, dan geloof ik wel, dat jullie allen goed je best zult doen die fouten te vermijd dan". Daarna zegde insp. Haveriag hartelijk dank aan het gemeentebe stuur voor de grote medewerking, die werd verleend en aan de onder wijzers en onderwijzeressen, die zich de moeite hebben getroost de ver keersregelen aan hun pupillen bij te brengen. Ook de heren van Slingerland en Vernooy betraden het podium om de jeugdige examinandi geluk te wen sen en nog eens de nadruk te leggen op het belang van een goede na leving van het geleerde. De Postharmonie-mannen, die me nig nummertje hadden ten beste ge- gegeven, namen hierna afscheid en kregen een ware ovatie van hun jeugdig gehoor. En toen kwam CAKI, DE GOOCHELAAR, met een gezellig lachend snuit het Ge vonden voorwerpen over het tijdvak van 1 tot en met 16 Juni 1948: Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevra gen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur: Diverse portemonnaies met en zonder inhoud; stuk van kop rijwiellantaarn; kassa-sleutel; gehaakte dameshand schoen; rozenkrans in étui; kinder schoentje; diverse ceintuurs; wieldop; glacé handschoen; rugzak; huissleutel; armband vulpotlood; regenkapje; schoudertasje; identiteitskaart N.S.; 2 muntbiljetten; padvindersriem; bon kaarten; zonneschermdoek; sleutelring met sleutels; mondbeugeltje; 2 inleg vellen; lederen schoudertasje; linker kinderschoen; plattegrond Broek op Langendijk; ceintuur; portemonnaie met inhoud; vulpen; zilveren kettinkje; herenschoen; diverse dames- en heren handschoenen; kinderschoentje; voet bal; pakje roomboter; rozenkrans; 2 muntbiljetten; sigarettenaansteker; doos veekoeken; pakje met shawl enz.; trap; armband; brood; zwempak, muntbiljet; huissleutel; portemonnaie met inhoud; kinderzakdoekje; shawl; portemonnaie zonder inhoud; capuchon; schriften bonnen; dameskousen; knipmes; zilve ren rozenkrans in étui; kleurenpotlood; fluwelen zakje met trommel; duimstok; visnet; hoofddoek; schroevendraaier; bal; hoedenpen; kinderarmbandje; En gelse sleutel; kinderjasje; vulpen; gelds bedrag; shawl; damesportemonnaie met inhoud; boodschappentas; zakdoek; kralen rozenkrans; gevlochten riem; vulpen; muts; lens; ceintuur; dubbele rijwieltas; zwembroek; schuifpasser; theemuts-overtrek. Vanmorgen vervoegde zich op ons redactiebureau een inwoner onzer stad, die ons een brief toonde, welke hij gisteravond om vijf uur in zijn bus kreeg. De brief kwam uit Minneapolis in de Verenigde Staten en het post stempel vermeldde Minneapolis-Minn. Jun. 14, 12.30 pur Dat betekent dus dat de brief van postkantoor ginds tot huisdeur in Alkmaar een goede vijftig uur onderweg was. Een opmerkelijke prestatie! Zodoende was de geadresseerde in staat knipsels te lezen uit een Ameri kaans Zondagsblad van eer-eergiste- ren. Wij maken ons sterk, dat een brief van Rodeschool naar Vaals evenlang werk heeft! toneel op wandelen, bezield met de besta voornemens om zijn jeugdig publiek bij de neus te nemen, meestal figuurlijk maar een enkele maal zelfs letterlijk. Hij zwaaide met ztjn tover stokje, liet kleurige zijden doekjes verschijnen en verdwijnen van en naar nooit gedachte plaatsen, en de woor den „Sim-sala-bim" waren oorzaak van menig onbegrijpelijk voorval. De kinderen genoten volop en waren bijna DE DIPLOMA-UITREIKING vergeten. Maar ook dat kwam en vol trots zwaaiden de gediplomeerden het artistiek uitgevoerde bewijs van hun kennis rond. Aan de uitgang kreeg ieder nog een reepje chocolade, beschikbaar ge steld door de fa. Ringers en dat was het zoete eind van veel Inspanning. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Made moiselle amuseert zich, 18 jaar. ViAoria Theater, 8 uur: De kopermijn, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur; De Cobra afgod, 14 jaar. (Vanaf Vrijdag), Harmonie-Theater, 8 uur: Blanche Fury, 18 jaar. Victoria-Theater, 8 uur: Boomerang, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: Matto re geert, 18 jaar. DONDERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Charlotte Kohier: Waan en werkelijkheid. VRIJDAG. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Verkie zingsvergadering V.V.D. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 21 graden Celcius. Pesie's bad 21 graden Celcius. Op de Achterweg kwam een perso nen-auto in aanraking met een 10- wielige truck met oplegger, die door zijn grote lengte bij het nemen van de bocht naar de Bierkade op de linker weghelft terechtkwam. Van de luxe-auto werden koplam pen en spatborden beschadigd. Dè schade werd ter plaatse geregeld. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De deelnemers aan de Avond vierdaagse troffen gisteravond wel buitengewoon mooi wandelweer. Het zonnetje scheen en er stond 'n, koele wind. Ruim driehonderd wandelaars profiteerden van deze bijzondere weersomstandigheden en genoten van het fraaie - polderlandschap waardoor de 15 km lange tocht voe- de. Naast de individuele wandelaars lie pen ook weer enkele groepen mede, die uit Alkmaar en omgeving afkomstig waren. Wij zagen een vijftal leden van de Kaaskoppen, De Jeep, Het Vesleten Zooltje (allen wandelsport verenigin gen) De padvinders verschenen ook met een groep op het appèl, evenals de Rasa, Adola en de VCJB. Het is de vijfde maal dat deze tocht wordt georganiseerd en voor de vierde maal nam de heer Gevers deel, die thans bijna zeventig jaren telt. Nog even kwiek als vorige jaren ging deze krasse baas van start en hij legde de 15km af als was het een peuleschille tje. Vele jongeren kunnen aan deze sportieve grootvader een voorbeeld ne men. Aan de avondvierdaagse zou iets ont breken wanneer de leden van het Alk- maarse Rode Kruis niet aanwezig wa ren om, waar nodig, hun hulp te ver lenen. Zij waren echter wel aanwezig en even bereidwillig als altijd hoewel deze eerste avond hun hulp hoege naamd niet nodig was. Om ongeveer half zeven verlieten de eerste deelnemers het Hofplein en zochten via de vlotbrug de Schermer- weg op. Langs Schermerdijk en Omval voerde 't parcours naar de Halvemaan- brug in Oudorp om vervolgens langs de Zeswielen bij Huiswaard uit te'ko men. Bij de Koedijker vlotbrug keerden de deelnemers weer naar Alkmaar te rug, maar nu aan de andere zijde van het kanaal. Voor hen die de komende dagen de wandelaars willen gadeslaan geven wij hier de parcoursen van de komende dagen: Donderdag (15 km) Nieuwesloot l.a. St. Laurensstraat r.a. Kerkplein, Gast huisstraat, Zevenhuizen, Bergerbrug Biizondere Politierechter Voor de bijzondere politierechter te Alkmaar, mr. Peereboom, verscheen Woensdag de directeur van de Alk maar Packet, Hendrik W. B., die in Maart van het vorig jaar veevoeder had doen vervoeren zonder de daar voor benodigde papieren. Hem was een schikking van 10 ter hand gesteld, doch uit principiële overwegingen was hij daar niet op in gegaan. Hij stond n.l. voor de moei lijkheid, dat hy de producten niet in opslag mocht hebben en ze ook niet mocht vervoeren. Wat te doen Brj opslag konden de muizen er mee schoot gaan en verder misschien beslagname. De Officier mr. dr. Velllnga, wees er op, dat de directeur zich had moe ten wenden tot de voedselcommissaris. Hy bleef by het beschikkingsbe drag' van 10, waarmee de rechter accoord ging en verdachte zich toen bij neerlegde. DUO GIJS EN GERRIT. Gysbertus Roelof A. T., bijgenaamd Gijs de Liedjeszanger en wonende te Alkmaar, had in samenwerking van Gerard R. uit Hoorn, ook wel bekend als Schele Gerrit, business gemaakt van een stamkaart. Gijs was niet voor de politierechter verschenen, maar Gerrit wel. Voor een tientje zou hy Gys z'n stam kaart verhandeld hebben. „Niks van waar",'zei Gerrit. En de heren rechters besloten toen maar de zaak aan te houden om ook Gy> en de koopster eens te horen. over Geesterweg, Scharloo, Bergerweg, l.a. Groeneweg, Meerweg l.a. Sluislaan Voert r.a. n.d. Fransman, Eeuwigelaan, Dorpstraat, Bergerweg, Scharloo, Gees terweg, Bergerbug over l.a. Molenbuurt, Canadaplein, Dubbelebuurt, Nieuwe sloot einde. Vrijdag (15 km) Nieuwesloot l.a. St. Laurenstraat, Koorstraat, Ritsevoort, Heilooërbrug over Wilhelminalaan r.a. Prinses Julianalaan l.a. Westerweg deze volgen via Heiloo naar Limmen, Runs- putte l.a. Kapellaan l.a. Hoogeweg, Heerenweg recht door het Heilooërbös naar Zandersloot, Wilhelminalaan, Hei looërbrug over en r.a. Kennemerpark l.a. Zilverstraat, Ridderstraat, Payglop, Achterstr. l.a. Magdalenenstraat, Hof plein einde. Zaterdag (20 km) Nieuwesloot, Dub belebuurt, Canadaplein l.a. Molenbuurt r.a. Bergerbrug over Geesterweg, Scharloo, Bergerweg naar Bergen, Dopstraat, Breelaan, volgen tot. café Duinvermaak hier de weg oversteken en langs het Waterleidingbedrijf 'de nieuwe weg volgen naar Schoorl, Mun- nikenweg r.a. Heerenweg (Controle café Schuit) alwaar gerust kan worden. Heerenweg. deze yyeg. volgen naar Bergen, Breelaan l.a. Dr. van Peitlaaiiy Karei de Grootelaan, Bergerweg, Schar loo, Geesterweg, Bergerbrug over Ze venhuizen, Gasthuisstraat, Kerkplein, Langestraat l.a. v. d. Bosstraat r.a. Nieuwesloot, Hofplein einde. Geboren Catharina, dochter van J Schneider en J van Wanrooij Gehuwd: Pieter Ket en Petronella Tesselaar Gerrit S Blokker en Maartje Balder Jan J Smit en Grietje G Rui ter Ruurd van der Zee en Anna M Oudhoff GESLAAGD. Heden slaagde voor het examen mo derne Bedrijfsadminstriatie van de Maatschappij voor Handel en Nijver heid te Rotterdam» de heer W. Roos alhier. De gisteravond in de Harmonie ge houden (uitgestelde) vergadering van de Associatie Uitvaartverzorging voor Alkmaar en Omstreken was als naar ge woonte slechts schaars bezocht. Van het bestuur waren vier leden afwezig, van wie twee, de heren Kwast en Beu- deker, wegens ziekte. De voorzitter, de heer T. Bonsema, sprak in zijn ope ningswoord de beste wensen uit voor hun spoedig herstel. Hoewel de vereni ging volkomen gezond mag worden ge noemd, is het ledental toch nog iets achteruit gegaan in het afgelopen jaar, zodat middelen worden beraamd om het weer op te voeren. Dankbaar was spr. te kunnen mededelen, dat eindelijk toewijzingen zijn verkregen voor het aanschaffen van nieuwe uniformkleding voor dé dragers. Spr. roemde de ver houdingen die er bestaan tussen be stuur, personeel en leden. Aan het jaarverslag van de secretaris ontlenen wij dat het bestuur geen ver andering onderging doordat de aftre dende leden, de heren J. G. den Hollan der (secretaris) en Derksen, herkozen werden. De vereniging telde op 31 Dec. 1.1. 2574 leden. De nadruk werd er op gelegd, dat als eerste doelstelling geldt, dat door de leden niet méér moet wor den betpald voor een begrafenis dan de werkelijk daarvoor uitgegeven bedra gen. Er werden in 1947 uitgevoerd 227 diensten, waarvan 88 voor niet-leden. Bij de bespreking van dit jaarverslag zette de voorzitter op een desbetref fende vraag uiteen welk nut het heeft dat de vereniging is aangesloten bij Bet Centraal Genootschap voor Lijkbezor ging. Dat moet beschouwd worden als een centraal lichaam voor de aangeslo ten verenigingen, die baas blijven in eigen huis, omdat in zaken van over lijden juist zoveel rekening moet wor den gehouden met plaatselijke gebrui ken en gevoelens van piëteit, zodat uni forme regelingen voor het hele land uit den boze zijn. De voornaamste taak van het Centraal Genootschap is dan ook het voeren van propaganda voor de op richting van verenigingen voor uit vaartverzorging in zoveel mogelijk plaatsen, die daarvoor in aanmerking komen. De aangesloten verenigingen kunnen dan steeds beter elkaar steunen door het overnemen van uit te voeren diensten, wat in het financieel belang zal zijn van de leden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals dat van de penningmeester, de heer J. Kwast. De balans noemde als eindbedrag van bezittingen en schulden f 15138,41, terwijl de winst- en verlies rekening sloot op f 3581,88, waarbij een saldo van f 53,04. De heer C. Vennik, accountant, gaf hierbij uitvoerige toelichtingen ten aan zien van de tengevolge de „Frijzenbe- schikking begrafenissen 1947" nodig geworden wijzigingen in de interne ad ministratie. De aftredende bestuursleden, de he ren J. W. Beudeker en J. Kwast, wer den zonder tegencandidaten herkozen. Ter vervanging van de heer J. W. <le Haas, die aftrad ais lid van de com missie van verificatie en niet herkies baar was, werd aangewezen de heer G. H. W. ter Hoeven. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een daarnaar gedane vraag mede, dat plannenzullen worden gemaakt voor een gepaste herdenking van het 25-jarig bestaan der vereniging op 1 October a.s. Verder werden er nog enige interne zaken besproken, waarna sluiting volgde. Gisteravond sprak in het Wapen van Heemskerk het Tweede Kamerlid Jan Schilthuis voor de Partij van de Ar beid over Middenstandsproblemen. Na ingeleid te zijn door de heer C. Cou- wenhoven wees de heer Schilthuis er allereerst op ,dat vele middenstanders zich niet thuis voelen in de Partij van de Arbeid, daar deze „de middenstand toch maar wil luiten verdwijnen". Het tegendeel is waar, aldus spr. Het be vorderen van een bloeiend kleinbedrijf staat in het urgentieprogram. En dat het daarmee ernst is, valt te constate ren uit de discussie in de Tweede Ka mer. Alleen, het ontbreekt aan con structieve politiek in deze. Andere par tijen zoals A. R. en V. V. D. werken aan dit standpunt niet mede. Als voor beeld noemde de heer Schilthuis de kruideniers, waar gepleit wordt voor vergroting der winstmarges, dat dan zal moeten geschieden door verlaging van de inkoopprijs. Bruusk remmen, fors optrekken, tot vlak voor de plaats waar U met uw auto of motor moet zijn of wel: flink snel rijden om daarna maar in eens op de rem te gaan staan, doet dat NOOIT! JAN SCHILTHUIS Als tweede bezwaar voert de mid denstand de „geleide economie" aan. Duidelijk toonde de heer Schilthuis aan, wat daaronder wel en wat niet moet worden verstaan. Wat wij thans beleven, zijn rudimenten van de oor log. Die moeten verdwijnen. Het amb tenarencorps dient te worden inge krompen, de distributie moet zo spoe dig mogelijk worden opgeheven. Deze zyn echter nog nodig omdat het voor alles gaat om rechtvaardige verdeling. Ook de prijsbeheersing kunnen wij nog niet missen. Amerika geeft daarvan t voorbeeld, waar na opheffing van de prijsvoorschriften de kosten met loo pet. stegen. En het Centraal Bureau voor de Statistiek bewijst, dat jaar lijk, duizenden ambteriaren worden afge. voerd. Wat wij thans meemaken is geen ge. leide economie, het is alleen voorko- men van een herhaling van 19301938. Spreker vervolgde met erop te wijzen, dat grote concerns overal hun waarne- mers hebben, die alles kunnen beoor. delen. Precies hetzelfde dient de over. heid ook te doen, want dit is geleide economie. Voorts zou de P. vd A. het maken van winst tegengaan. Dit vérwees spr. naar het rijk der fabelen. Een gezond bedrijfsleven is een eerste vereiste. Echter, de zo vaak geroemde „vrijheid" kon de strijd van allen tegen allen, waaraan zovelen ten gronde gingen, niet voorkomen. Spr. zeide, dat ook hier V. V. D. en A. R. niet meegaan als er iets bereikt kan worden. Nadrukkelijk waarschuwde spr. om voorzichtig te zijn met het luisteren naar politieke leuzen. Men heeft in het kamp der tegenstanders opdracht niet zakelijk te zijn en alleen op het ge- voel te werken. De verbetering kan worden nagestreefd met de middelen, die de Partij van de Arbeid aangeeft. Na de uiteenzetting volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling. De directeur van Openbare Werken heeft een circulaire gericht tot de be woners van straten en pleinen, waar plantsoenaanleg het stadsbeeld ver fraait. De plantsoenen zijn nu weer keurig in orde, doch ravottende kinderen eii loslopende honden vernielen vaak weer veel, wat door het toch al beperkte personeel van de plantsoenendienst met veel werk wordt opgebouwd. Ouders houdt Uw kinderen uit de plantsoenen vandaan, en eigenaars, past op Uw honden! De plantsoenen zijn van ons alle maal en ook op U rust dé taak, ze in goede staat te houden! De 6e Juli belooft voor de leerlin gen van de hoogste klassen der Alkm. scholen een bijzondere dag te worden. Dan toch zullen deze leer lingen gezamenlijk een zeer interes sant, leerzaam en prettig reisje gaan maken en wel naar onze grote han delsstad Rotterdam met zijn prach tige havenwerken enz. Natuurlijk worden zulke reizen voorbereid, op dat de leerlingen zoveel mogeiyk zul len genieten en profyt zullen hebben van zo'n uitstapje. (Deze reis wordt ook georganiseerd door de Ned. Spoorwegen). Het'bijzóndere van de voorbereiding hebben wy met eigen ogen kunnen aanschouwen en inder daad wij waren verbaasd. De school voor Voortgezet Lager Onderwys (hoofd de heer K. Bos) heeft n.l. in een van zgn schoollokalen aan de Erillesteeg een expositie gemaakt van alles wat op de reis en op Rotterdam betrekking heeft. De heer Bos en de onderwijzers Oudes, Kesteloo en v. d. Ploeg hebben de expositie met de leerlingen samen opgebouwd en alle klassen van andere scholen, die aan de reis deelnemen, komen nu op de beurt de tentoonstelling bezoeken. En ze worden op bijzondere wijze rond geleid, want uit elk der klassen van bovengenoemde onderwijzers zijn leer lingen aangewezen als gidsen. Elk heeft een aparte afdeling, zy hebben „Betaal niet te veel" staat op een affiche, die overal in de stad is uitgehangen, op plaatsen, waar veel publiek pleegt te komen, in het Stadhuis, in het distri butielokaal, in de arbeidsbeurs. „Betaal niet te veel" en daarboven prijkt een weegschaal, waarvan de balans zwaar overslaat naar die zijde, waar een aan tal bankbiljetten en zilverbons een tegenwicht proberen te zqn voor een hoe veelheid goederen op de andere schaal. De waarschuwing „betaal niet te veel" is zeker niet overbodig, want nog steeds komt het voor, dat het publiek in de winkels veel te hoge prijzen betaalt, dan gevraagd mogen worden, al is dat euvel al beduidend afgenomen. Om de kopers gelegenheid te geven, met hun klachten naar voren te komen, is in Alkmaar de Prijzencommissie in het leven geroepen, een commissie waarvan de heer O. W. Keysper de ijverige secretaris is en daar wij wel eens wilden weten, welke de resultaten na anderhalf jaar arbeid zqn, hebben wij de heer Keysper gevraagd, ons een en ander van het werk te vertellen. Hoewel er niet veel is, waarvan de prijs niet is vastgelegd, aldus de heer Keysper, hebben wü toch ge noeg te doen. Ons werk is eigenlijk drieledig. De commissie is een be middelingscommissie, zij treedt op voedend op en ze verstrekt inlich tingen. In de oorlog moesten veie winkeliers marchanderen om het hoofd boven water te kunnen hou den. Later deden zij dat nog, al valt gelukkig een verbetering te consta teren, die hand over hand toeneemt. Toch komt het voor, zoals onlangs nog uit een bericht in de dagbladen bleek, dat b.v. voor zonnebrillen f 4.50 gevraagd wordt en deze maar f 1.75 mogen kosten. Bemerkt men zoiets, dan dient men de weg naar de Prijzencommissie te kennen. Ve len maken daarvan nog geen gc- bruik, deels uit valse schaamte, deels uit een gevoel van verraad te ple gen, wat het toch helemaal niet is. Integendeel, de commissie ondervindt veel medewerking ën het werk wordt in kringen van de middenstand zeer gewaardeerd. Het zijn dan ook altijd dezelfde klanten, die op de vingers ge tikt móeten worden. De heer Keyaper Secretaris C. W. Keysper kent zo langzamerhand zijn Pappen heimers wel. Gedeeltelijk ligt de schuld echter ook bij het publiek, dat niet uitkijkt. Artikelen, die niet ge prijsd zijn, hebben een luchtje bij zich en dat dient het kopende publiek te weten. Komt er nu zo'n klacht bij de com missie binnen, dan gaat de heer Key- spel op zijn gemoedelijke manier eens praten met de betrokken winkelier, en in 99 van de 100 gevallen is succes ge garandeerd. Is er een enkele weer spannig, dan zoekt de commandant van de prijsbeheersing de zaak verder uit en dan strekt zich het onderzoek vaak wijd en zijd uit, tot de fabrikant toe, al woont deze ook in Enschede of in Groningen. En dan komt er meestal wel meer aan het licht ook. Daarom werkt de commissie ook zo goed pre ventief, want zwarte handelaren ko- mén heus nooit klagen. RESULTATEN. En nu moet men niet zeggen, och, het zijn vaak maar kleine bedragen, want als men 60 cent betaalt inplaats van 30, scheelt dat 100 procenten! Ge lukkig is de commissie zo werkzaam geweest, dat dit jaar bijvoorbeeld in Januari werd terugbetaald f 254.04, in Februari f 30.98 en in Maart 701.04. Bij deze laatste maand was één zaak, waarin maar liefst 426 gulden teveel was betaald! Want het werk van de Prijzencom missie bepaalt zich niet tot de détail- handel. Er was een tijd toen reparatie- werk door loodgieters, timmerlieden en andere bouwvakarbeiders aan de orde van de dag was. Of bijvoorbeeld het onderverhuren van huizen, notariële acten, koppelverkoop, om maar enkele wijduiteenlopende zaken te noemen. Met transacties in huizen bemoeit de commissie zich echter niet. Daarvoor is het Prijzenbureau onroerende goe deren. Maar overigens kan men voor zowat alles terecht. Laat men dat ook doen. Het is niet nodig voor een zonnebril f 4.50 neer te teilen, het is niet nodig zeven gul den onderhuur te betalen voor een deel van een huis, dat in totaal maar zes gulden huur doet (en dat komt voor!) De Prijzencommissie kan U helpen. Hoe meer goederen er komen, hoe meer concurrentie zal er zijn, hoe kleiner de misstanden worden. Maar de oplossing zou snel ler komen als iedereen de waarde van de Commissie in wilde zien, en er naar wild* handelen. 'Geboren: Cornelia C M, dochter van A J Kaandorp en G J M van Zeist, Qosterzijweg 11 Alida C, dochter van J Mors en A Veldhuis, Visweg 6 Jo hannes P M, zoon von J Bakker en A M Bleijendaal, Hogeweg 102 Ondertrouwd: Johannes Bierste ker, wonende te Heiloo, en Johanna Riet veld Getrouwd: Gerrit Meijer en Leen- tie Blokker Nicolaas van der Toorn, wonende te Wormerveer, en Dirkje V. Tiomp Wilhelmus J Stuifbergen, wo nende te Castricum, en Maria C Snel Overleden: Nicolaas Ramakers, 71 jaar, echtgenoot van A M Gilles Alei- da L van Dummelen, 83 jaar, echtgeno'e van E Stalenhoef Ingekomen personen: Aaltje Broekhuls echtg. H Slooten, van Graft; Anna C Wokke, huishoudster, van Akersloot: Aaltje van der Weijde, huishoudster, van Menaldumadeel; Cornells Zeeman, zon der beroep, van Heiloo: Auguste Giering, rcligieuse, van Amsterdam; Jenneke Ha lewijn, steno-typiste, van Haarlem; Aafje C Koppes, religieuse, van Amsterdam. Petrus F W Kup, fabrieksarbeider, van Beverwijk; Johanna M van Noort, echtg. P Kup, van Heemskerk; Nicolaas G de Goede, studerend, van Beverwijk; Petrus H Thans, veehoudersknëcht, van Heiloo: Jacob Boots, accountant, van Eersel (NB); Agatha M Kleef, huishoudster, van Heems kerk Vertrokken personen: Franciscus Glo rie en gezin, naar Zuid- en Noord-Scher mer; Catharina A Admiraal, dienstbode, naar Heiloo; Cornelia M Oudendijk, reli gieuse, naar Hoorn; Adriana E Kuijpers. religieuse, naar Amsterdam; Dirkje H Tromp, echtg N van der Toorn, naar Wormerveer; Gerard C Glorie, naar Hei loo; E van Beusekom, studerend, naar Amsterdam; Cornells J Dirkson, echtg- N C Kapteln, naar Akersloot; Maria 'C Snel, echtg, W J Stuifbergen, naar Cas tricum; Hendrik J van Drecht, naar Am sterdam; Anna M Heijne, naar Heiloo. Hogeweg L 144; Theodoras Mulder, vee- houdersknecht, naar Zijpe ons ook rondgeleid en wy waren ver wonderd en verrast door de vlotte en uitgebreide wijze, waarop de meis jes- en jongens-gidsen bij al het ten toongestelde en veelal door de leer lingen zelf vervaardigd werk, wisten te vertellen. Over de treinreis, over de geschiedenis van Rotterdam, over de handel, over de schepen, over het ver keer met binnen- en buitenland, enz. enz. De klasse van de heer Oudes heeft b.v. een uitgebreide relief-plat- tegrond van de havenwerken ver vaardigd, wat deze ambachtsklasse in alle oprichten bleek toevertrouwd. De heer Elfring uit het Groot Nieuw- land had enkele van zijn prachtige seheepsmodelen geleend, evenals de heer Landman uit de Ramen, 't Was opmerkelijk te horen welke bijzonder heden de gidsen allemaal wisten te vertellen over hun afdeling en wan neer de andere scholen dit alles zien en horen uitleggen, moet dit op zo bijzondere wijze voorbereide uitstap je niet alleen een plezier zijn, maar ook een uitnemende bijdrage tot de algemene ontwikkeling van de jeug dige reizigers. Een mooi stuk werk van de School voor Voortgezet Lager Onderwys, waarvoor onderwyzers en leerlingen alle huilde toekomt en dat ons van de jeugd een prima indruk gaf. Wij w^n- sen alle deelnemers een heerlijke reis op 6 Juli. Op het Voortgezet Lager Onder wijs komen wij in een volgend num mer nog even terug. De vooruitzichten voor het l 1948 kunnen voor Egmond gunstig genoemd worden Re' vóór-seizoen is er meer verb In andere jaren Mogelijk hier langzamerhand de pi voor vacantie-spreiding voel ervaring, dat het weer diku is dan in het zomer-seizoen Voor het eigenlijke vacant zUn de vooruitzichten ook dit stekend Het zal moeilijk zf maanden Juli en Augustus nc bileerd te huren en ook pc men nauwelijks nog kunnen Alles wordt weder In het •teld om het de gasten tü vacantie-verblijf zo prettig te maken, waarbij er tevens mee wordt gehouden, dat vel regelmatig terugkerende g£ horen en dus andere attract ren, dan In vorige jaren NIEUWE ATT Zo zal er dit seizoen niet, zoalj gt« tijd gebruikelijk was, een toonstelling worden georganisei zullen er geen paardenrennen w< houden In plaats daarvan hebb Juli motor-races door de duin< terwijl in het begin van Augi I.unpark op het oude Pompplein nodig afwisseling zal zorgen staat voor Juli en voor Augu groot vuurwerk op het prograr niet zal onderdoen voor die van jaar, waarmee Egmond zich e tatie verwierf, die het hoog t» heeft C?ok op het strand wordt meei derg voor vertier gezorgd Dc exploitatie is tot 2 km uitgeb het Zuiderstrand is er zodoende heid voor een nieuwe exploitant men, die een consumptietent ze teren en tevens met een 20-ta] en ezeltjes komt Voorts zijn de kinderen verwezen naar het Noorderstrand en komen zij dus tussen het publiek De bestaand t&nten hebben hun exploitatie u Een nieuwigheid is, dat men strand ook poffertjes zal kunn Al met al, is de strandexpolita zo georganiseerd en uitgebreid, die in weinig andere badplaa vinden SPRAAK. EN STEMBEHANDELING Alkmaar: St. Elisabeth- Ziekenhuis. Hoorn: Witte Kruisge- bouw. Achterom 10. Correspondentie-adres Spierdijk C 94. Gevraagd voor 4 pers in de omgeving van Ber- gin, voor 4 weken EEN ZOMERHUISJE, eind Juli of begin Aug Br No. 213 Adv.-Bureau RIEKWEL, Den Helder. Op 21 Juni gelegenheid aan geboden voor 2 passagiers om tegen billijke conditiën mei luxe auto mede te reizen naai lichting Eindhoven en op 24 Juni is in luxe auto plaats voor 5 mede-reizigers even eens naar richting Eindhoven Billijke cond Inlichtingen. Geestersingel 26, Alkmaar Vacantia WoningruiL Aangeb. te Oosterbeek woning voor 4 groten en 2 kinderen Juli, Aug. of Sept. Gevr. woning aan zee voor 2 groten en 2 kind resp. 2 en 1 j. G. J. v. RHEENEN, Hil- horstweg 88, Oosterbeek Te koop of te huur ge vraagd in Alkmaar of omgeving goed beklante MELKZAAK, of iets van dien aard. Brieven onder no A 70 bureau van dit blad. AFDELING ALK op VRIJDAG 18 JUNI in het „Wapen van He Sprei MEVR. A. FORTANIEI Lid van Mr. W. C. WENDELAA Oud-lid 1 Er is in Alkmaar maar SCHARLOO 7 In onze zaak v originele SLAG

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 8