De geldzuivering in Duitsland Wimbledon-Tournooi begonnen Partij van de Arbeid vóór Israël DE BRIDGEKAMPIOENSCHAPPEN TE KOPENHAGEN PORTUGAL bouwt stuwdammen Dinsdag 22 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 146 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Viermogendheden- bespreking Indeling der Westelijke eerste klassers Deze week voorstellen inzake Palestina? FINS-RUSSISCHE OVEREENKOMST Alom overstromingen Veranderingen in handelspolitiek Staking in België geëindigd Veehouderij aangewezen op eigen voederproductie KI WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BLJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal VYrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredaeteur: W. Oliemans. Het hoofd van.de financiële afde ling van het Sovjet militaire bestuur, Maletin, verklaarde, dat de Sovjet autoriteiten verwachten, dat de Wes telijke geallieerden de „Deutsche Mark" in de Westelijke sectoren van Berlijn zullen invoeren, zodra de Sov jets hun monetaire hervorming be kend maken. Dit zou tot mislukking gedoemd zijn, zo zeide hij. Er zouden „vastbesloten tegenmaatregelen" wor den genomen, „aangezien er voor Berlijn geen ander betaalmiddel kan zijn dan die welke in de Sovjet-zone circuleert". Alle spaarbanken te Berlijn hebben gister medegedeeld, dat zij geen stortingen meer zouden toelaten. Ge durende de afgelopen dagen hadden zich voor de banken, waar duizenden Berlijners nieuwe rekeningen open den, queue's gevormd. De eerste dag van de invoering van de „Deutsche Mark" in West- Duitsland bleek een kopersmarkt met zich mee te hebben gebracht, al thans voor het ogenblik. Te Frank fort waren van de lederwinkels de etalages gevuld met handkoffers, manicure-étui's en reiskoffers. Som mige winkeliers stelden termijnbeta lingen in om aan het geldtekort tij dens de overgangsperiode tegemoet te komen. Te Düsseldorf kochten de Duitsers voor het eerst sedert de oor log bloemkool, aardappelen en spi nazie vrij. De politie arresteerde te Hamburg 480 personen, nadat deze hun nieuwe Marken hadden gehaald. Sommige van hen werden als „ge zocht" herkend, andere konden niet verklaren, hoe zij in hun levensonder houd voorzagen. Van Meegeren uitgeschakeld Gisteren begonnen de Wimbledon- kampioenschappen te Londen. In de eerste ronde van het heren enkelspel werd de Nederlander Van Meegeren met 62, 60, 63 door Sturgess (Zuid-Afrika) geslagen. Rinkel en Van Swol hebben bei den hun eerste enkelspelen gewonnen. Rinkel sloeg Guise (Eng.) 6—0, T—5, 6—2. Van Swol had meer moeite mot de in Engeland woonachtige Pool Spy- chala, die hij ten slotte in vijf sets bedwong: 97, 63, 36, 26, 62. De regen onderbrak de eerste wed strijd op baan één, waar de Zuid-Ari- kaan Sturgess, zoals gewoonlijk, non chalant begonnen was tegen Van Mee- gerenj die zelfs met 21 de leiding Kon nemen, voordat de wedstrijd ge staakt moest worden. Maar dit was de enige maal, dat Van Meegeren het zo ver wist te brengen, want hij werd na de hervatting kansloos en vernietigend geslagen (62, 6—0 en 63). Van Swol heeft vijf sets lang moeten zwoegen om de middelmatige Pool- zonder-land, Spychala uit te schake len. Spychala was zelfs heel middel matig in beide eerste sets, die van Swol met 97 6—3 won, daarna werd hij wat beter, hetgeen tot resultaat had, dat van Swol twee sets lang (36 2—6) in bedwang gehouden werd, terwijl de Pool in de laatste set plotseling een geweldige inzinking kreeg, waarbij hij- vrijwel alles miste. Van Swol maakte hier een dankbaar gebruik van om snel tot 51 uit te lopen en tenslotte met de beste volleys van zijn spel van gister met 62 de set en de match te winnen. Van Swol leek zeer ongeoe fend en physiek niet in goede condir tie. De eerste zonnestralen voor Neder land kwamen van ver achter de Wim- bledon-tennisvlakte, van baan 13, waar Rinkel weliswaar geen gaaf spel ten beste gaf tegen de' lang niet sterke Brit Guisse, maar zich toch verreweg de beste van het Nederlandse drietal toonde. Auto-ongeluk te Diemen Gisteravond is precies onder de spoorbrug AmsterdamWeesp op de Muiderstraatweg een ernstig auto ongeluk gebeurd. De 50-jarige D. T. uit Naarden reed met zijn Citroen van Amsterdam naar huis en kwam in het viaduct in botsing met een autobus van de Nederlandse buurtspoormaatschap- pij, die uit tegenovergestelde richting naar Amsterdam ging. De kleine wa gen botse met grote kracht tegen de rechtervoorkant van de bus en werd van voren geheel ingedrukt. De be stuurder Jjep een schedelbasisfractuur op en verscheidene glaswonden. In zor gelijke toestand werd hij naar het O.L. Vrouwegasthuis te Amsterdam ver voerd. Omtrent de oorzaak van de bot sing kon de politie nog geen uitsluit sel geven. Heden om 14 uur plaatselijke tijd zullen in het gebouw van de bestuurs raad de viermogendhedenbesprekingen over geldhervorming te Brrlijn geopend worden. Volgens Dena zal op deze bij eenkomst op voorstel van de drie mili taire gouverneurs der Westelijke zones ook de kwestie van het goederenver keer besproken worden. De bijeenkomst der vier plaatsver vangende commandanten van Berlijn, die Woensdag plaats zou hebben, is af gelast. Gisteren meldden de Russen, dat zij „wegens drukke werkzaamheden" misschien niet in staat zouden zijn de bijeenkomst bij te wonen, en vroegen zij om uitstel. De competitie-indeling van de Westelijke eerste-klassers van de K.N.V.B. luidt als volgt: District I: ADO, Ajax, Blauw Wit, DOS, 't Gooi, Haarlem, Sparta, Stormvogels, SVV, De Volewijckers, Xerxes. District II: DFC, DHC, DWS, EDO, Fetfenoord, HBS, Hermes DVS, KFC, Neptunus, VSV, Zee burg! a. Graaf Folke Bernadotte, de bemidde laar der V. N. voor Palestina, heeft verklaard te hopen deze week voor stellen voor een regeling van het Pa lestijnse vraagstuk „zwart op wit" te krijgen. Hij gaf te verstaan, dat de Arabische en Joodse deskundigen zich op Rhodos bevinden voor het verstrekken van in lichtingen „teneinde ons in staat te stel len voorstellen voor de toekomst te doen". Zij zullen niet verantwoordelijk ge steld worden voor de voorstellen, aldus Bernadotte, noch zullen zij te maken hebben met de voorstellen, welke ik uiteindelijk aan de twee partijen zal doen. Voorts verklaarde hij, dat zijn functie als bemiddelaar geheel onafhankelijk van de wapenstilstand is en niet beïn vloed zou worden door het aflopen of de ineenstorting van het bestand. Maandag hebben de bemiddelaar en zijn staf een onderhoud gehad met de vier Arabische deskundigen, Abdel Mo- neim Moestafa, directeur van de poli tiek! afdeling van de Arabische Liga, Henry Cattan, een Palestijns advocaat, Abdel Rahman Elfalasi een Irakees en Ahmed Eltsjokairi. Radio Moskou heeft gemeld, dat 19 Juni tussen de USSR en de Finse re gering een overeenkomst is gesloten betreffende regeling van conflicten en grensincidenten. De besprekingen hier toe, die op 8 Juni begonnen zijn, had den plaats in een vriendschappelijke sfeer en in een geest van wederzijds begrip, zo voegt radio Moskou er aan- toe. ZWARE ONTPLOFFING TE KENVIL In de fabriek van de „Hercules Pow der Company" te Kenvil (New Jerseyl heeft een zware ontploffing plaats ge had waarbij drie personen om het le ven zijn gekomen en twee gewond werden. De ontploffing was op 80 km afstand te voelen. Hoog boven de fa briek hing na het gebeurde een geel rode rookwolk en op 16 km afstand dwarrelden roet en verbrande papier snippers neer. Bloedige straatgevechten in Frankrijk. In ClermontFcrrand hebben hevige straatgevechten tussen politie en stakers plaats gevonden. Boven: De politie in de aanval. Onder: Stakers werpen stenen naar hun tegenstanders. In zijn vergadering van Zaterdag 19 Juni j.l. heeft het partijbestuur van de Partij van de Arbeid een verkla ring opgesteld, waarin het partijbe stuur van de P. v. d. A. met voldoe ning kennis heeft genomen van het bericht, dat zich in Palestina een Jood se staat heeft geconstitueerd. Hierme de is een lang en vurig gekoesterde wens van de Joodse gemeenschap tot een begin Van vervulling gekomen en de mogelijkheid geopend een Natio naal Tehuis op te bouwen voor een volk dat eeuwenlang in de verstrooi ing heeft moeten leven en daarbij dik wijls aan beschamende uitingen van onverdraagzaamheid en vervolging bloot stond. Met leedwezen heeft het partijbe stuur moeten vaststellen, dat de pro clamatie van de Staat Israël in de aangrenzende Arabische landen tot vij andige reacties en tot pogingen om een deel van Palestina te bezetten heeft geleid. De vorming van een moderne Joodse staat in een gedeelte van Palestina behoeft in geen enkel opzicht een bedreiging voor de om ringende Mohammedaanse landen op te leveren. Het partijbestuur heeft met grote voldoening kennis genomen van de tot stand gekomen wapenstilstand en het spreekt de vurige hoop uit, dat, met volledige medewerking van de Britse regering, verder bloedvergieten zal worden voorkomen en door de bemid deling van de Ver. Staten van Noord- Amerika en de U. N. O. een regeling tot stand wordt gebracht, die aan het Joodse volk recht doet wedervaren. Voor het overige heeft het partijbe stuur besloten met de fracties van de Partij van de Arbeid in Eerste en Tweede Kamer overleg te plegen ten aanzien van de vraag op welke wijze een spoedige erkenning van de Staat Israël door de Nederlandse regering bevorderd zou kunnen worden. Tengevolge van aanhoudende regens is de Isere, een zijrivier van de Rhone, buiten haar oevers getre den. De meeste wegen en spoorlijnen in de departementen Savoie en Isere zijn buiten gebruik. Er worden geen slachtoffers gemeld. De schade is aanzienlijk. In de meeste laaggelegen streken van Tirol heeft men als gevolg van overvloedige regens en hagelbuien met overstromingen te kampen. In het Zillerthal zijn verscheidene brug gen weggespoeld. Te Innsbriick be gint de Inn buiten zijn oevers te tre den. Van de naar schatting duizend slachtoffers van de overstroming in de Chinese provincie Foekien zijn thans 200 lijken geborgen. Ten minste 200.000 mensen werden dakloos door deze overstroming, die het gevolg is van het buiten de oever treden van de rivier 'de Min na zware regens. In ""Japan is Ce regentijd begonnen. Rondom Tokio is een groot gebied onder water komen te staan. Ruim duizend mensen zijn dakloos gewor den. i Volgens de Zwitserse radio hebben hevige onweersbuien de laatste dagen in Zwitserland zware overstromingen veroorzaakt, vooral in het kanton Ti- cino. Bruggen en telefoonkabels zijn meegesleurd. Bij het meer van Kon7 stanz .zijn honderden bomen vernield. Het wassen der rivieren heeft bij Ro senheim in Beieren de bewoners uit hun huizen verdreven. De Inn is bij Wasserburg buiten zijn oevers getre den. Het spel van Mr. Goudsmit De 7e en 8e ronden van het tournooi brachten Holland een fraaie overwin ning op Denfemarken (45 m.p.) en een uiterst ongelukkige nederlaag tegen IJsland (5 m.p.) 1 m.p, minder zou een gelijk spel betekend hebben. In de wedstrijd tegen de Denen kwam een buitengewoon grappig inci dent voor. Mr. F Goudsmit kreeg een 3 s.a. te spelen, waarin de winst zeer eenvoudig was. Door een vergissing in de eerste slag, werd het spel uiterst moeilijk; nochtans wist Goudsmit het spel op buitengewoon kundige wijze tot winst te voeren. Het spel lag als volgt: S. 10-x H. a-h-v-10-2 R. a-x-x-x K. h-b S. h-b-x N S. x-x-x-x H. 9-x-x-x-x W O H. x-x R. x ZR. v-b-10-9 K. a-v-8-x K. x-x-x S. a-v-9-x H. b R. h-x-x-x K. 10-9-x-x West gever. N-Z kwetsbaar. De Deense West-speler opende met 1 in klaver, waarna Noord (Goudsmit) 2 in H. bood; Oost paste, Zuid 2' in Sch. West paste. Noord 2 in S.A. en Zuid bood daarna 3 in S.A. Oost speelde R-vrouw voor. Natuur lijk is dit een zeer eenvoudig spel, daar N. kan maken 5 slagen in H., 2 in R., (Van onze correspondent) LISSABON, Juni. Deze week be ginnen hier de onderhandelingen over een verlenging van het Portugees- Nederlandse handelsverdrag. Een eigen lijke verlenging is het niet. Het ver drag, dat in Februari 1946 gesloten werd, blijft automatisch voortbestaan tot een van beide partijen opzegt en dat is niet gebeurd. Wat wel bespro ken wordt is de contingentering, m.a.w. men bepaalt wat voor waren en hoeveel men in de volgende jaren zal uitwisselen. Uiteraard is over de nieuwe con tingentering niets bekend. Volgens de oude, die van 1946, leverde ons land aan Portugal schepen, gietijzer, radio's en andere artikelen van Philips, phar- maceutische en chemische producten, zaden, pootaardappelen en andere wa ren. Ons land kreeg in het eerste jaai zeer veel glas, rond een half millioen m2, waaraan toen een groot gebrek was door de schade van de oorlog; verder leverden de Portugezen vijlen, wijn, kurken, huiden, har* en terpen- lijn om maar enkele dingen te noe men. Da totale waarde van de leve ring door ieder land was 22 millioen gulden. De handelsrelaties met Nederland en België zijn voor de Portugezen heel belangrijk. Dë Benelux neemt bij in- en uitvoer de derde plaats in, achter Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, maar de verhouding tussen de beide partners is hierbij lang niet ge lijk. De handel van Portugal met Bel gië is ongeveer vijf keer zo groot als die met ons land, hoewel men op ge bied van reclame niet veel van de Belgen merkt en van ons des te meer. Bij de betrekkingen met de Verenig de Staten speelt de dollarschaarste een grote rol. Door het uitvallen van de bezette landen nam de Portugese uitvoer toe en na de oorlog kon men zich in Lissabon verheugen over een ongekende rijkdom aan deviezen. Het geld werd echter even vlot uitgege ven als verdiend totdat de regering in het begin van dit jaar drastische maatregelen nam. Het kwaad was toen al voor een groot deel gebeurd en nu spreekt men ook in dit land over het gebrek aan dollars. Als gevolg van een en ander loopt de handel met de Verenigde Staten terug. Daarentegen begint Engeland weer de plaats in te nemen die het vóór de oorlog had en die het aan de Amerikanen had moe ten afstaan. De voornaamste reden hiervoor is nu juist niet zo prettig voor de Engelsen; het is de schuld van ongeveer 80 millioen pond sterling die Groot-Brittannië bij de Portugezen heeft. Door de leveringen kunnen de Engelsen hun schuld aflossen, maar of ze er gelukkig mee zijn is een andere zaak. Portugal heeft steeds meer kolen moeten invoeren; er wordt nu hard gewerkt aan de stuwdammen die de industrie-in-opkomst van stroom moe ten voorzien. De eerste stuwdam is al kjaai, en vóór 1952 moet het hele land „witte stroom" hebben. Hierdoor valt al een deel van de Engelse kolenin- voer uit: nu zal op de levering van stroom de electrificatie van de spoor wegen en de opbouw van de industrie volgen. Een tenslotte wil men de mijnbouw beginnen: het land heeft wel kolen, ze werd alleen niet ontgonnen, en het kan dan kolen uitvoeren in plaats van invoeren. Veel van wat no dig is voor de bouw van de stuwen, de electrificatie en wat daarbij komt kfjken, wordt door de Engelsen gele verd, die zo hun eigen graf graven Vóór het zover is zal er overigens nog v/el heel wat water door de Taag zijn gegaan. (Nadruk verboden) en in Sch. en KI. élk tenminste één slag. Door een spreekvergissing speelde Goudsmit in Zuid R, heer en ip Noord R.-aas aan; onmiddellijk bemerkte hij z'n vergissing, maar 't was te laat om die te herstellen. Toch gaf hij de moed niet op en speelde nu na lang na denken! Harten 2, nam in Zuid met de b. en vervolgde met een kleine KI. West nam het aas niet. en Noord kwam met de heer aan slag, incasseerde z'n 4 hartens en wierp daarop in de dum my (Zuid) 3 Ruitens en een Schoppen- tje weg. De situatie was nu zó. dat hij nog 2 slagen moest maken. West had natuurlijk 5 x harten bijgespeeld. Noord speelde nu KI. b na en West kwam aan slag, terwijl in de dummy (Zuid) nog lag: Sch. a-v-9 en KI. 10-9. West, die nog had Sch. h-b-x en KI. a-x, moest nu altijd twee slagen aan de dummy afstaan, zodat N. 9 slagen en daarna 3 in S.A. maakte. Het dames-tournooi is reeds geëin digd; de Deense dames zijn onbedreigd als eersten aangekomen (9 punten); 2 en 3 Frankrijk en Engeland (eik 6 p.) 4. Zweden (4 p.); 5. Noorwegen (3 p.); 6. Finland (2 p.). In het bijzonder zijn de Franse da mes tegengevallen; men had algemeen verwacht, dat zij als eersten zouden eindigen. In het heren-tournooi staan Engeland en Zweden bovenaan met 14 punten '(uit 16). Aangezien de Engelsen een beter matchpuntensaldo hebben, staan hun kansen voortreffelijk. Ze zullen zich waarschijnlijk in de laatste match tegen de Belgen niet meer van de eer ste plaats laten dringen. H. W. FILARSKI. De Prinsesjes op schoolreisje Gistermiddag om 4 uur zijn de beide oudste prinsesjes, Beatrix en Irene, met hun medeleerlingen van Kees Boeke's school „De Werkplaats" te Westterschelling op Terschelling aange komen. Met twee autobussen zijn de kinderen onder leiding van de heer Boeke, eerst over de Afsluitdijk naar Harlingen gereden. Onderweg was er een picnick te Kornwerderzand, bet punt op de Afsluitdijk, waar in de Meidagen van 1940 zo hevig gevoch ten is. In Harlingen stapte het jeug dige gezelschap over op de boot naar Westterschelling. Van hier ging het per bus verder naar Oosterend, waar de jongens en meisjes enige dagen in de „Wierschuur" zullen kamperen. Donderdag zullen de Prinses-Regen tes en Prins Bernhard met de „Piet Hein" naar Terschelling komen om de prinsesjes te bezoeken. De prinselijke familie zal dan een autotocht maken door het eiland en de kleine prinses jes zullen hun ongedwongen kam peertijd die dag even onderbreken om officieel kennis te maken met de be volking van Terschelling. De vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers in de Belgische metaalnijverheid zijn gistermiddag te 16 uur tot een accoord gekomen. De staking, die 6 dagen heeft geduurd, is hiermede geëindigd. De katholieke en socialistische vak bonden hebben de arbeiders verzocht het werk hedenochtend te hervatten. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juni. Het laat zich aanzien, dat er ook in de komende win ter nog lang niet volop krachtvoeder voor de veehouderij zal zijn. Dit bete kent, dat de veestapel gebaseerd zal moeten zijn op de voederproductie in bet eigen bedrijf. Hoe meer voer er wordt geproduceerd, des tc meer vee zei er gehouden kunnen worden. Communisten uit Engels- Leger Het Engelse blad „Daily Express" verklaart op de' voorpagina in een ar tikel met grote kop, dat de Engelse regering thans ook de gewapende strijdkrachten van communisten zal „zuiveren". Volgens dit artikel worden'' reeds stappen ondernomen om de com munisten uit de commando's in het Midden en Verre Oosten te ontslaan. Men verwacht deze week een officië le bekendmaking over het verwijderen van communisten uit artilleriefabrie- ken en scheepswerven van het leger. BOTSING TUSSEN LEGER VAN ISRAEL EN IRGOEN ZWAI LEOEMIE Manschappen van het leger van Is raël en dissidenten van de Irgoen Zwai Leoemi zijn slaags geraakt, toen de laatsten trachtten een schip met wa pens naar de kust te brengen en te lossen, aldus een communique van de regering van Israel. In het communique werd een op roep aan de burgers van Israel gedaan samen op te komen voor de eenheid van de Staat. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VRIJ KOEL. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buitjes. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Vrij koel. In het jaar 948 stichtte Ulsinus, abt van St. Aiban (Eng.) drie kerken, een school en een markt, die de oorsprong vormden van de stad St. Aiban, en nog steeds bestaan Ter viering van het 1000-jarig bestaan van de stad wordt een grote historische optocht gehouden, waarin Koningin Elisabeth, Hendrik VI, Cromwell en Karei I zuilen optreden. Een aantal meisjes in Victoriaanse klederdracht voerden halteroefeningen uit,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1