OOK GELDZUIVERING IN SOVJET-ZONE Hogere uitkering van invaliditeitsrenie EN HET „SPEL" GAAT DOOR... Het program der Amerikaanse Republikeinen Woensdag 23 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 147 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Maatregelen van Sokolofsky BROEDERKRIJG IN ISRAËL Vacantie-oord voor Hoogovenpersoneel WEERBERICHT Ministers verdedigen totalisator 00K RINKEL OP WIMBLEDON UITGESCHAKELD 25 Millioen voor weinig-draagkrachtigen Onderhandelingen met Djocja worden hervat Argentinië wil Europese goederen Niet Schreieder maar Giskes „de" man in Engeland-Spiel? Grieks offensief verloopt bevredigend VAN fsJABIJ EN v^SM Engeland zal terreur op Malakka breken BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. De Sovjetbevelhebber in Duitsland, maarschalk Wassili Sokolofsky heeft de Britse militaire gouverneur, gene raal Robertson, doen weten, dat de Sovjet-autoriteiten zich genoodzaakt hebben gezien over te gaan tot een geldsanering in de Sovjet-zóne van Duitsland met. inbegrip van Groot- Berlijn „als gevolg van de afzonder lijke geldsanering in West-Duitsland". In zijn brief zegt Sokolofsky, dat dese stap is genomen om de Sovjet- zóne en Berlijn voor chaos te behoe den. In zijn brief zegt maarschalk Soko lofsky voorts, dat hij hoopt, dat aan de uitvoering der Sovjet-geldsanering in de Britse sector van Berlijn geen belet selen in de weg zullen worden gelegd. Sokolofsky voegt er aan toe, dat er geen nieuw bankpapier beschikbaar is. aangezien de Sovjet-autoriteiten het moreel en politiek niet verantwoord hadden geacht een afzonderlijke geld sanering in de Sovjet-zóne voor te be reiden. Er zullen stempels op de Rijks marken worden gezet. De Amerikaanse generaal Lucius Clay en de Franse generaal Pierre Koenig hebben gelijkluidende brieven ontvan gen. Een overzicht van de maatregelen der Sovjet-autoriteiten is de militaire gouverneurs der westelijke zones even eens toegestuurd. Zij zijn vervat in order 111. Er wordt geen datum gegeven voor de invoering van de nieuwe maatregelen. Reuter verwacht, dat de westelijke regeringen op de krachtigst mogelijke wjjze zullen protesteren tegen Soko- Iofsky's mededeling aangaande het op nemen van geheel Berlijn in de Sov jet-geldsanering. De correspondent van het ANP te Ber lijn meldt nog: „Het meest waarschijn- De regering van Israel vergadert thans doorlopend in verband met het conflict met de Irgoen. De spanning neemt toe en de rege ring en de Irgoen versterken hun stellingen. De beide opperrabijnen van Tel-Aviv hebben een bezoek gebracht aan Ben Goerion en hebben hem aangeboden om al hun invloed aan te wenden om een broederoorlog te vermijden. Omstreeks twaalf uur in de middag hebben gister 20 gehelmde commando's van de Irgoen Zwai Leoemi van 't tank- landingsschip de kust bij Tel-Aviv be stormd en een bruggehoofd gevormd. De troepen van de Israëlische rege ring trokken zich terug. Toen de laat- sten het vuur openden waren vier le den van de Irgoen gewond. De omge ving van het vaartuig werd onder vuur gehouden teneinde te voorkomen dat versterkingen aan land zouden waden. De leden dei' Irgoen waren gewapend met brenguns en waadden in slagorde naar de kust, op minder dan 50 meter afstand van het hoofdkwartier der V. N. in het Kati-hotel. Van het schip, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag op de kust liep werd omgeroepen: „Niet schieten, niet schieten". Er vielen echter na de vorming van het bruggehoofd sporadisch schoten. Ten behoeve van het personeel van de Hoogovens is door de directie de buitenplaats Bos en Duin onder de gemeente Zeist aangekocht. Er is een prijsvraag uitgeschreven voor het bedenken van een naam voor deze buitenplaats met als hoofdprijs een week gratis verblijf in Zeist. BRITSE TORPEDOBOTEN BEZOEKEN NEDERLAND Vier Britse motortorpedoboten, die Donderdag a.s. uit Engeland vertrek ken, zullen achtereenvolgens een be zoek brengen aan Vlissingen, Amster dam, Wilhelmshaven, Kiel en Stock holm. Elk schip heeft 3 officieren en 20 minderen aan boord. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. vVisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. lijk lijkt het thans, dat de uitvoering van het Sovjet-bevel alleen in de Sovjet-sector der stad zal plaats heb ben, waardoor een splitsing van Ber lijn in twee economische afzonderlijke delen zou worden veroorzaakt. Men realiseert zich in West-Berlijn zeer wel, dat de Sovjet-autoriteiten onder derge lijke omstandigheden alle mogelijkhe den in handen hebben om het leven in dit deel der stad onmogelijk te maken. Het beheer van vrijwel alle centrale diensten der stad geschiedt uit de Sovjet-sector. Zouden de bevelhebbers der westelijke sectoren toestaan, dat het nieuwe geld ook in hun deel van Ber lijn zal worden uitgegeven, dan zou dit een economische inlijving van Berlijn bij de Sovjet-zóne betekenen, een op lossing, die door de Russen met vastbe radenheid is nagestreefd". In antwoord op het Voorlopig Ver slag der Tweede Kamer over het in gediende wetsontwerp op de totali sator delen de ministers van Land bouw en Justitie mede, dat zij in de eerste plaats beogen het verderfelij ke, ongelimiteerde wedden bij de talrijke clandestiene bookmakers, die van de renbanen en de omgeving niet zijn te weren, terug te dringen. Bovendien is het de bedoeling, de fokkerij van paarden en vee in het algemeen in de gelegenheid te stellen van de opbrengst van het totalisator- bedrijf te laten profiteren. Wat betreft de windhondenrennen en de voetbalpools stelt de regering zich op het standpunt, dat aanvaarding van de voorgestelde totalisator bij paardenrennen en harddraverijen geenszins betekent, dat nu ook het wedden bij de andere wedstrijden niet langer kan worden afgewezen. Neder land is op het ogenblik het enige land ter wereld, waar de paardenfokkerij niet uit de opbrengst van een totalisa tor wordt gesteund. Nederland heeft op de tweede dag der Wimbledon-kampioenschappen we derom een speler verloren, ditmaal Rinkel, die op baan 10 voor hem zeer onplezierige wedstrijd moest spelen te gen de Belg Delire, die met 57 16 6—3 7—5 8—6 overwon. Van Swol heeft de volgende ronde bereikt door de kleine kampioen van de Philippijnen, Ampon in straight sets uit te schakelen, een feit, waar toe maar weinigen hem na zijn spel van gister in staat geacht hadden. Ampon, die gister op zo virtuose wijze de Spaanse Davis cup speler Bartroli verpletterd had, bemerkte al spoedig, dat hij tegen van Swol van zijn grootste wapen de lob vrij wel geen gebruik kon maken. Het werd 8—6, 6—2, 7—5. De belangrijkste wedstrijd van den dag was even tevoren op diezelfde baan gespeeld tussen de Italiaan Cu- celli en de Tsjech Drobny, die door velen als de mogelijke kampioen 1948 werd beschouwd. Grobny verloor tot grote verrassing met 64, 1614, 16. 2—6, 6—3. PROEFNEMING MET VERBANDKAST VOOR VERKEERSONGEVALLEN. Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn, is een betonnen weggedeelte, dat berucht is om de vele verkeersongevallen, welke daar gebeuren, vooral in de herfst en de winter, wanneer het wegdek glad is. Dit is voor de afdeling Apeldoorn van de Ned. Ver. E.H.B.O aanleiding geweest, om bij dit weg gedeelte een complete verbandkast te plaatsen, waarvan het bijzondere is, dat zij door iedere weggebruiker geopend kan worden. Men behoeft slechts een loodje te verbreken en heeft dan letterlijk alles, wat bij een verkeers ongeluk aan verbandmateriaal te pas kan komen, ter beschikking. Een verkeersslachtoffer profiteert van deze verbandkast. (Van onze parlementaire redacteur) £R IS GOED NIEUWS voor de in- validiteits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers! Hun uitkeringen zullen een aanzienlijke verhoging ondergaan. De Tweede Kamer besloot daartoe in haar Dins dagmiddag gehouden vergadering door aanneming van een tweetal wetsontwerpen van minister W. Drees. Wanneer de Eerste Kamer zich even eens met het wetsontwerp verenigt en stellis zal dit gebeuren kum&n ook zij binnenkort van een verhoging van hun inkomen profiteren. De invaliditeitsrente bedraagt op het ogenblik voqi- gehuwden zonder kinde ren, met inbegrip van enkele bijzondere toeslagen gemiddeld 5.25 per week en maximaal 8,40; voor ongehuwden 4.50 per week en hoogstens 7,20. De uitkering wordt voor het gros dor rentetrekkers f 6 a f 6.50 per week en maximaal f 9.60. Dat is echter niet het enige. De gehuwde mannelijke rente trekkers krijgen bovendien een toeslag van f 35 per maand, waardoor hun uit kering tenslotte f 14 a f 15 per week zal bedragen. De weduwenrente houdt op het ogen blik met de toeslagen met f 3.75 a f 4.50 per week op. In het allergunstig ste geval kunnen zij f 5.40 bereiken. De wezenrente is nog lager; zij komt niet boven gemiddeld f2 af 2.50 per week uit en bedraagt maximaal f 3.60. De weduwenrente wordt f 5 a f 6 per week en maximaal f 7.20 en de wezen rente f 4 a f 5 per week en ten hoogste f 7.20. Ook voor de weduwen, die we duwenrente trekken krachtens de Inva liditeitswet en kinderen te haren laste hebben en in nader aan te wijzen ge vallen voor gehuwde vrouwen zal de bepaling gaan gelden, dat zij een toe slag krijgen van f 35 per maand. Deze verbeteringen kosten de staat een hele duit. De regering heeft bere kend, dat er een bedrag van ongeveer Europese Hulpplan niet in gevaar De resolutie-commissie van de conventie der Amerikaanse repu blikeinse party heeft gistermorgen het party-program aanvaard, dat heden naar verwachting door de conventie zelf in opgewyzigde vorm zal worden goedgekeurd. Dit pro gram behelst de internationalisti sche opvattingen van senator Arthur Vandenberg ten aanzien van de buitenlandse politiek. De isolationisten, die zich thans „nationalisten" noemen, trachtten in een verhit debat tevergeefs de om vang van de verplichtingen der partij ten aanzien van de buitenlandse poli tiek te verkleinen. Deze politiek belooft hulp volgens de lqnen van het Europese herstel plan, zoals door het Congres is aan genomen. maar ingelast werd de zin: „Binnen de verstandige grenzen vai; enze eigen economische welvaart". Voorts wordt gezegd: „wy zullen onze buitenlandse politiek opbouwen op de grondslag van vriendschappe lijke vastberadenheid, welke samen werking verwelkomt, maar de tactiek van tevreden stellen afwijst". „Wij geloven in collectieve veiligheid, tegenover agressie en ten behoeve van rechtvaardigheid eo vrijheid. Wij zullen de V.N. steunen als 1e beste loop van de wereld in dit opzicht". „De V.N. moeten in toenemende mate internationaal recht instellen, bevrijd worden van enig veto bij de vreed zame regeling van internationale ge schillen en de strijdkrachten, zoals voorzien in het handvest, tot haar beschikking krijgen". De nieuwe Joodse staat Israel wordt als nieuw lid van de „familie der naties" begroet. „De aarzelende houding van de democratische rege_ ring ten opzichte van deze kwestie heeft het prestige van de V.S. onder mijnd". De politiek ten aanzien van de bur- gelijke rechten verschilt slechts wei nig van president Trumans program, dat in de Zuidelijke staten opschud ding teweeg bracht. Er wordt aange drongen op het buiten de wet stellen van het lynchen en afschaffing van de hoofdelijke omslag en de scheiding der rassen in de strijdkrachten wordt van de hand gewezen. Men is er voor stander van, dat Hawaï, Alaska en Puerto Rico „uiteindelijk" staten zullen worden. Inflatie zal worden bestreden. twaalf a dertien millioen mee gemoeid zal zijn. Zij komt zelfs nog verder over de bi-ug. In het vervolg zullen namelijk de invaliditeitsrentetrekkers en zij, die ouderdomsrente genieten krachtens de Invaliditeitswet, alsmede de vrouwen, die in het genot zijn van een weduwen rente volgens deze wet of een van de ongevallenwetten, in een kinderbijslag regeling vallen, die overeenstemt met de regeling voor de loontrefckenden. Tot nog toe ontvingen zij geen 'kinder bijslag. Deze nieuwe bepalingen zullen de staat nog eens elf millioen gulden kosten. In totaal dus f 25.000.000 voor een groep weinig-draagkrachtigen! De Tweede Kamer had gevoel voor de no den van deze mensen en achtte deze uitgaaf ten volle verantwoord. Het communiqué der commissie voor goede diensten van gister avond meldt, dat de Ned. delega tie aan de C.v.G.D. heeft medege deeld, uit Den Haag autorisatie te hebben gekregen, om de bespre kingen met de Republikeinse de legatie voort te zetten. De agenda commissie zal heden byeenkomen. Het communiqué van de C.v.G.D. zegt voorts, dat de commissie een telegram zal zenden naar de Vei ligheidsraad, in antwoord op des Raads verzoek om inlichtingen ten aanzien van de opschorting der on derhandelingen en de tijdsduur daarvan. Argentinië wenst meer Europeje goederen en wil zijn in het buitenland vergaarde credieten omzetten in goe deren. die het land nodig heeft. De Centrale Bank van Argentinië heeft maatregelen aangekondigd om de overzeese handel aan te moedigen. De Centrale Bank heeft hiertoe een uitgebreide lijst van artikelen gepu bliceerd, waarvoor importvergunnin gen zullen worden verstrekt, mits de betaling geschiedt uit saldi op grond van bestaande handelsovereenkomsten met België, Spanje, Frankrijk, N e - d e r 1 a n d, Italië en Engeland. Onder de artikelen, die geïmporteerd kunnen worden, komt een grote ver scheidenheid voor van metalen, ijzer waren, chemicaliën en medische in strumenten. Zatopek versloeg Slijkhuis Tijdens de gister gehouden drie- landen-wedstrijd Tsjecho-Slowakije— Hongarije—Nederland heeft de Tsjech Zatopek de 5000 meter gewonnen in 14 min. 10 sec., de beste tijd die tot dusver in dit seizoen op deze afstand gemaakt is. Slijkhuis gaf ongeveer 4 ronden vóór de eindstreep op omdat hij, naar hij later verklaarde, het razende tempo van de Tsjech niet kon bijhouden. Het wereldrecord voor de 5000 meter staat sinds 20 September -942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 min. 58.2 sec. RADIOREDE VAN MINISTER DREES De minister van Sociale Zaken, de beer W. Drees, zal heden Woensdag avond om 20.05 uur over Hilversum 2 een radiotoespraak houden over de „Anjerdag Vrijheidsdag 1948" van het Prins Bernhardfonds". Het A.N.P. heeft een onderhoud ge had met Majoor K. de Graaf, voorma lig commandant van het Continentale Detachement B.B.O. inzake het Eng- land-Spiel. In dit interview trekt Ma joor de Graaf de beweringen van Schreieder in twijfel en verklaart, dat niet Schreieder. maar Giskes de voor naamste man in het England-Spiel v/as. Deze maakte de plannen en leid de de uitvoering ervan. Schreieder deed niet veel meer dan bij de door Giskes aangekondigde droppings van agenten aanwezig zijn en deze arreste ren. De goede behandeling van gevangen genomen agenten geschiedde dan ook geheel dopr toedoen van Giskes. Deze behandeling veranderde echter, nadat C a n a r i s. de leider der Duitse con- tra-spionnage, uit-zijn functie ontheven v/as, voornamelijk omdat Berlijn wist. dat hij behoorde tot een groep officie ren waarvan een gedeelte betrokken was bij 'n samenzwering tegen Hitier. Dat Giskes ook deel uitmaakte van het complot, kon niet bewezen wor den doch het vertrouwen van de nazi's in de onder de Wehrmaeht ressorte rende spionnage-afdelingen was zo geschokt, dat zij Giskes van zijn lei dende functie in het England-Spiei onthieven en aan Schreieder, de Ge stapoman. voortaan de supervisie op droegen. Majoor de Graaf verklaarde, dat het aan deze commandowisseling te wijten was. dat de agenten uit Haa- ren naar Duitse concentratiekampen werden overgebracht. Majoor de Graaf wees er verder op. dat het England-Spiel reeds in No vember 1943 geëindigd was. Wanneer Schreieder als einddatum April 1944 noemt, doet hij dit slechts, zo zei Ma joor de Graaf, om te kunnen beweren, dat hij na Giskes in November 1943 te zijn opgevolgd, zelf ook een leiden de rol in het England-Spiel heeft ge speeld. George Stratos. de Griekse minister van Oorlog, heeft aan de pers mee gedeeld. dat de stand van het offensief tegen de guerillatroepen „geheel bevre digend" voor het regeringsleger is. In de Zuidelijke sector (Konitza) worden de guerillastrijders na zware tegenstand te hebben geboden terug gedreven. In het Noorden (Nestorion) woedt een .verbeten strijd, waarin de nationalistische troepen gestadig win nen. In het Zuiden (Epirus) heeft een achtervolgihg van de guerillatroepen plaats naar de rivier de Kalamas, aldus de minister. PRINS BERNHARD VERJAART Een recente foto van Z.K.H. Prins Bernhard, die op 29 Juni a.s. zijn 37ste verjaardag viert. Volgens DPD is acht procent van de aardappeloogst in Noordrijn-Westfalen door de coloradokever vernield. x Auren Alth, fungerend consul-generaal van Hongarije te New York, is afgetre den uit protest tegen de huidige rege ring van zijn land x— Carl Eduard Hertog van Saksen-Coburg-Gotha, voor malig president van het Duitse Rode Kruis, is door het zuiveringsgereeht bestempeld als „meeloper van de na zi's" en tot een boete van twee dui zend mark veroordeeld. De hertog was officier bij het oppercommando van de SA en lid van de rijksdag, aldus meldt Dena. x—Het Panamese schip Ar gentina Victory, geladen met 9.000 ton tarwe voor België, is door de haven autoriteiten van Sydney aangehouden, omdat aan de bemanning, meest Span jaarden en Italianen, geen gage zou zijn uitbetaald. x— Henry Ford heeft aan alle employé's van zijn fabriek in Europa een voedselpakket doen uit reiken bevattende 2 kg suiker, 1 kg boter. 1 kg reuzel, 1 kg koffie, 1 kg cacao en 1 kg rijst. Samenstelling en expeditie van de daarvoor benodigde 25000 pakketten geschiedt in Nederland, waardoor een bedrag van rond 125.000 dollars naar ons land komt. MU de datum van de zevende Juli, de dag waarop Nederland zich op nieuw naar de stembus zal begeven, nadert, worden de gissingen en voor spellingen over de uitslag steeds tal rijker. De strijd om de zetels in het rarlement wordt op een oud-Neder landse wijze gevoerd, al is de taal, die gesproken wordt.» anders van inhoud dan in vroeger jaren. De stortvloed van leuzen is echter weer even groot. De uitslag der verkiezingen zal be halve in het eigen land ditmaal ook over onze grenzen met meer belang stelling bezien worden. De redenen van die belangstelling zijn bekend. De keuze van ons volk is van betekenis voor anderen, omdat deze kan bijdra gen tot de zo nodige versterking van evenwichts- en barrièrefactoren in het Westen van ons werelddeel. De betrekkelijke rust, waarmede de gemiddelde Nederlander de uitslag van de a.s. stembusstrijd tegemoet ziet, de volkomen vrijheid van keuze ook, heeft naar ons gevoelen een sfeer van latent vertrouwen gewekt, welke ze ker voor bet bewust/1 uitbrengen van zijn stem op de zevende Juli van po- S'tieve waarde zal zijn. Toch is het zo, dat dit aandachtscen trum binnen onze grenzen ons niet kan afleiden van het flitsen der poli tieke bliksemstralen buiten die gren zen en over ons land heen. Dit vooral niet omdat de belangstelling van het internationale politieke leven op nieuw intens geconcentreerd is op het aan ons land grenzende Duitsland. De betekenis van dit gebied, van dit volk als massa en als individu, van zijn industriële macht, welke hier ondanks de verwoestingen door de luchtoorlog en ondanks veel anti- gepraat weer oprijst, gestimuleerd door ra de oorlog gegroeide omstandigheden, is buitengewoon groot. Alleen reeds de bijna grenzeloze economische invloed, welke Duitsland vóór de oorlog in Centraal en Zuid- Oost Europa, toch ondanks de debacle van 1918 wist te ontwikkelen, wijst er op dat de wens. welke in veler harten leefde tijdens de bezettingsjaren dit land en dit volk ten dele uit te scha kelen, althans aan de leiband te ne men, een vrijwel onvoltooibare opgave is. Vooral omdat er zovele handen trekken en willen trekken aan de teu gels. die dit volk de te volgen richting moeten geven. Voorlopig is het gedwongen twee richtingen te' gaan en wel die beide, waarin het door de twee toonaange vende bezetters: de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. wordt gestuurd en waar in ook het internationale politieke kamp langs grote lijnen uiteen valt. Wij behoeven niet eens ver te gaan om goed te beseffen van welke bete kenis Duitsland is. De Nederlandse agrarische wereld weet er van mee te spreken. In het eerste jaar na het tekenen van het onvoorwaardelijke wapenstil standsverdrag tussen de Geallieerden en Duitsland en tijdens de voltooiing lan de bezetting door de overwinnen de troepen werd er gesproken over een bepaalde tijdsduur van deze be zetting, doch hoe moeilijker het werd om tot de definitieve opstelling van een vredesverdrag te komen, hoe ver der weg de datum van een terugtrek king der bezettingstroepen schoof De toekomst van Duitsland werd even onzeker als een weervoorspelling op langere termijn. De laatste ontwikkelingen maken echter hoe langer hoe meer duidelijk, dat een herstel van de Duitse eenheid waarvoor in de Oostelijke zone om zekere redenen nog steeds propaganda wordt gevoerd, verder weg staat dan ooit. De Westelijke Geallieerden zul len het door hun bezette deel van Duitsland voorlopig niet loslaten, al zal een regering voor West-Duitsland worden gevormd. Wij zouden ons sterk moeten ver gissen indien in de toestand, zoals de ze op het ogenblik door Oost en West in Duitsland wordt geconsolideerd, in de nabije toekomst verandering zou komen. Zowel de Ver. Staten ais de Sovjet-Unie bereiden elkaar keer op keer verrassingen. Beide zullen echter iri dit „spel" terdege weten hoe ver zij kunnen gaan. Dit blijkt opnieuw uit het accepteren door de Russen van generaal Robertson's voorstel tot het houden van viermogendhedenbespre- kingen over een gezamenlijke geldher- vorming in Berlijn. AD INTERIM. De Britse minister van Koloniën, Creech Jones, heeft in Singapore aan een delegatie van planters, industriëlen en bankiers medegedeeld, dat de Brit se regering zal zorgen voor „doelma tige machtsmiddelen en uitrusting" om de huidige uitbarsting van terrorisme op Malakka de kop in te drukken. Jo nes gaf de verzekering, dat Engeland vastbesloten was „de grondoorzaak van het kwaad uit te roeien". De hoge com missaris zal alle nodige bevoegdheden hiervoor krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1