Berlij ijn rustig ondanks intense spanning Churchill vergelijkt Berlijn met München Maandag 28 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaar§ang No- 151 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Proclamatie van een algemene staking Maarschalk Sokolofsky werd aangehouden 200 Gram rijst voor iedereen Tru man rivaal Dewey van Gangsters in Hitler's auto? VERLAGING VAN MARSHALL-HULP Voedselvliegtuigen voor Berlijn Hongarije niet in het Voetbaltournooi Secretaris CJM.V. in Zwitserland omgekomen Bevin over Berlijn Havenstaking te Liverpool en Bordeaux De Nederlandse renners voor Londen Twee vliegtuigen in Amerika neergestort VOORSTELLEN VAN BERNADOTTE Unfaire voetballer veroordeeld Van Heuven Goedhart dagvaardt Lunshof Avontuurlijke postduif WEERBERICHT i riepen uit één nooiste hond! De i Wang krijgt de izend gulden!" en Flonker een ge- 'n handen, eer Flonker. „Dank te beleefd en hij zei de deur uitlo- iveldig grote, ma- i met rodeogenen hen afstormde. Ilandestiene opera- uilen moeten wor- n zal voortdurend a blijven van aan- bepaalde grote en »n of machinerieën, ;k der kernenergie RT LEEST, moet probleem militair, liseh grondig is be- ant van 8 Mei van neld, dat de atoom- mpasse is geraakt, de arbeid heeft ge- n dit, dat een be- in atoomwapenen integendeel zelffl is. Deze race mag .et voordeel van de ütvallen. Maar hoe ipen, hoe kleiner de 5n is het niet zo, dat dloop steeds is uit- rlog? Wapens wor- ikt om gebruikt te van de atoomener- iuwe kracht, die te m dat hfl behandeld et kader der oude president Truman ■an de atoomenergie herroepelijk voor de of geen wereld, jtenschappelijke ont- ;ende aanleiding zich linnen op de grond- ze éne wereld moet Zijn zij er? Of zijn 5r is een weg. Maar t buiten God en bui- Ten koste van ons ten we de geestelijke vaarop een waarach- i alleen kan worden als die knecht," zei et niet mogelijk, dat iieeft binnen gereden, helemaal geen aan- „Hij hoefde tijden» eet niet precies waar wel goed is, commis- aar zorgt, dat ik zo iag van zijn regenjas goot over huizen en tegen de ruiten. Het strepen de lantaam- hier en daar met een ong door de hoed van n gezicht, dat hij tel- in een portiek, maar moest houden op de n, die slapend in de (Wordt vervolgd.) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Aohterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W Oliemans. De generaals Clay en Robertson, nog wachtend op het Russische ant woord op de Zaterdag gestelde eis tot het openstellen van de verbin dingslijnen naar Berljjn, hebben Zondagmiddag een langdurige con ferentie gehad. Tegelijkertijd voerde Robert Murphy, politiek adviseur van Clay, besprekingen met de plaatsvervangende bevelhebber ge neraal Noire t. Het voedseltransport door de lucht zal van heden af door de Amerikanen worden geïntensiveerd. Dagelijks zal 300 ton voedsel, ongeveer 6% van hetgeen voor de bevolking nodig is, worden aangevoerd. Hoewel bezuini gingsmaatregelen elkaar nu snel op volgen, blijft de stad uitermate rustig. Afgezien van enkele Amerikaanse ver kenningswagens, die langs de grens van de Russische sector patrouilleer den en van menigten, die om de luid- sprekerauto's samendrongen, was er f,f niets in het stadsbeeld, dat de stij gende spanning kon verraden. Het tram- en ondergrondse verkeer is nu tot het uiterste beperkt. Enkele hoofd straten uitgezonderd, is West-Berlijn bij het vallen van de avond weer in complete duisternis gehuld. De voed selrantsoenen zijn nog niet vermin derd en er wordt heden zelfs een extra rantsoen zuidvruchten verstrekt. De maatregelen, die genomen wer den, treffen ook het geallieerde per soneel. Het moet van Dinsdag af be zuinigen op voedsel, benzine en elec- triciteit. Vooral de vervoersbeperkin- gen zijn van ingrijpende aard. In de clubs zullen nog slechts standaard- maaltijden worden klaargemaakt. Het sluitingsuur is vervroegd. Na de talrijke aanhoudingen van geallieerde personen in de Russische sector wordt deze zorgvuldig geme den. Ook Duitsers uit West-Berlijn, die zich tot nog toe vrijelijk in de stad bewogen hebben, mijden thans het Russische gebied uit' vrees voor ar restatie wegens het bezit van West- Duitse marken. PERS-CAMPAGNE. De kalmte waarmede de bevolking de ontwikkeling der dingen beziet, wordt tot dusver vrijwel niet beïnvloed door de campagne der onder Russisch toe zicht verschijnende bladen die er op gericht is te suggereren, dat de af tocht der westelijke machten voor de deur staat. De bladen maakten giste ren generlei melding van de door ge neraal Robertson gestelde eis, noch van de aanhouding van maarschalk Sokolofsky door Amerikaanse politie. Het wordt waarschijnlijk geacht, Volgens mededeling van de zijde der politie is maarschalk Sokolofsky, de Sovjetrussische militaire gouver neur, Zaterdagavond door Ameri kaanse militaire politie aangehouden wegens te snel rijden in de Ameri kaanse sector van Berlijn. De auto van de maarschalk, een li mousine waarin behalve Sokolofsy zelf nog andere personen gezeten wa ren, werd ^en half uur lang vastge houden. Daarna liet men de maar schalk gaan zonder dat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Sokolofsy werd losgelaten op per soonlijke instructie van de Amerikaan se militaire gouverneur, generaal Clay. De aanhouding geschiedde volgens kortgeleden uitgevaardigde orders aan de patrouilles van de Amerikaanse politie, elke Sovjetrussische soldaat, die rijdende op de autoweg werd aan getroffen, aan te houden en naar het dichtsbijzijnde politiebureau te gelei den. De auto van Sokolofsy een grote moderne Buick werd aangehouden bij Wannsee. Sokolofsy was op weg van zijn hoofdkwartier te Karlshorst naar Potsdam. Nadat de patrouille zijn documenten had ingezien nam zij hem mee naar een politiepost, waar een Amerikaanse kolonel generaal Clay opbelde en van deze instructie ontving de maarschalk los te laten. Generaal Clay deelde een corres pondent mede, dat hij, zodra hij van het incident met Sokolofsy gehoord had, een schriftelijke verontschuldi ging aan de maarschalk had gezonden Millioenen vermisten uit de wereldoorlog 8 tot 12 millioen personen zijn ten gevolge van de oorlog verdwenen zon der het minste spoor achter te laten, al dus blijkt uit een verslag van de in ternationale vluchtelingen organisatie. In deze schatting zijn de millioen ver misten in de Sovjet-Unie niet begrepen. dat de communisten de komende da gen zullen trachten door middel van stakingen en demonstraties het over wegend niet-communistische stads bestuur ter zijde te schuiven teneinde een „voorlopige volksvertegenwoordi ging", zoals het door het communis tische partijblad genoemd wordt, in te stellen. Het is heden bekend ge worden, dat de eenheidspartij gehei me orders heeft uitgegeven om door middel van de onder communistische leiding staande vakbond een algeme ne staking te proclameren. Deze sta king zou blijkens de bekend gewor den bevelen in overeenstemming met de wens van het militaire Sovjet- bestuur worden afgekondigd. Het wordt hier uitgesloten geacht, dat een stakingparool ook in de westelijke sectoren, waar de communisten hun leidende posities in de vakbonden bij de onlangs gehouden verkiezingen hebben moeten prijsgeven, zou worden opgevolgd. Wel zou een staking het gehele verkeer der stad kunnen ver lammen. Op grond van de verkregen allocatie van het tweede halfjaar van 1948 is 3000 ton rijst aangekocht voor binnen landse consumptiedoeleinden. Het is nog onzeker of, eventueel in welke mate op zeer bescheiden schaal, op voortzetting van deze import kan wor den gerekend. De minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten uit de thans verkregen aanvoer in elk geval per hoofd de be volking 200 gram rijst beschikbaar te stellen, zodat na jaren de Nederlandse huismoeders weer over een weinig rijst voor de huishouding zullen kun nen beschikken. Het ligt in de bedoe ling na te gaan in hoeverre het ge wenst en uitvoerbaar is de distributie van rijst aan zeer jonge kinderen voor zgn. oriëntalen en voor exotische res taurants te handhaven hetzij voor een periode, hetzij min of meer periodiek. De ziekenhuizen waarvoor indertijd ruim is gereserveerd, blijven van een bepaalde hoeveelheid rijst verzekerd, maar uitbreiding van de zgn. zieken- regeling met beschikbaarstelling van rijst ligt niet in het voornemen. In de bonnenlijst welke 1 Juli wordt gepu bliceerd zal een voorinleveringsbon van 200 gram rijst voor alle leeftijds groepen worden aangewezen. Verwacht mag worden, dat deze hoeveelheden in de tweede helft van Augustus ter be schikking zullen komen. In democratische kringen van de Amerikaanse hoofdstad geeft men toe, dat Dewey de meest geduchte candidaat is, welke de republikeinen in de campagne voor de presidents verkiezingen in November a.s. tegen over president Truman konden stel len. Anderzijds verklaren dezelfde kringen dat, behoudens een verras sende ommekeer, Truman de candi daat van de democratische partij zal zijn. De democratische partij zal 2 Juli te Philadelphia haar congres voor de candidaatsbenoeming houden. Hitiers auto, kogelvrij gepantserd, zal binnenkort door de straten van Chicago rijden. Een autohan delaar uit deze Amerikaanse stad heeft de wagen gekocht. De ge schiede vermeldt echter niet aan wie hij hem weer verkocht, maar wellicht is het een van de gangsters, die tot de burgerij van Chicago behoren. Wie anders zou hier behoefte hebben aan een ko gelvrije Mercedes-Benz? Het wordt overigens nog een dure liefhebberij in Adolfs auto rond te toeren, want de wagen verbruikt maar liefst een liter op elke kilo meter. Van gezaghebbende zijde te Was hington wordt meegedeeld, dat voor het Juli-September kwartaal de ge vraagde hulp voor Europa met onge veer 200 millioen dollar wordt ver laagd. Hiertoe was met tegenzin be-y sloten, niet omdat de E.C.A. van ge voelen was dat het door Europa ge vraagde bedrag te hoog is, maar met het oog op de beperkte middelen die voor het volledige jaar-program be schikbaar zijn. Socialistische Partij in Tsjechoslowakije opgeheven Met algemene stemmen Is door 2000 afgevaardigden van de sociaal-demo cratische partij in Tsjecho-Slowakye besloten tot fusie met de communisten over te gaan. Rudolf Slansky, algemeen secretaris van de Tsjechische communistische par tij, deelde het congres mee, dat het nu niet meer nodig was meer dan een par tijorganisatie in de industrie te hebben. Hij stelde als leus voor: „Een fabriek, een partij" Er werd meegedeeld, dat het merendeel der leden van de sociaal democratische partij zich bij de com munisten heeft aangesloten. Hedenmorgen bij het aanbreken van de dageraad werden op de vlieg velden in de Westelijke zóne van- Duitsland de vliegtuigen in gereedheid gebracht, die de Britse, Amerikaanse cn Franse sectoren van Berlijn van voedsel zullen gaan voorzien, nu de verbindingen over de weg, het water en de spoorlijn reeds gedurende vier dagen door de Sovjets zijn afgesne den. Op de vliegvelden Gatow, Tempei- nof en andere in de Westelijke secto ren van Berlijn trof men de laatste voorbereidingen voor het ontvangen van de voedselarmada. Van Ameri kaanse zijde is geschat, dat minstens een honderdtal toestellen Maandag morgen uit Frankfort zou vertrek ken. Nog een veertigtal machines werdt binnen 24 uur uit AmeriKa verwacht om aan de transportvloot te worden toegevoegd. Generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duits land, heeft Washington verzocht deze machines snel te sturen als bewijs van ondersteuning van de verklaring van geallieerde zijde, dat men beslo ten is in Berlijn te blijven. Wat velen verwacht hebben, is thans geschied. De eerste landenploeg, welke had ingeschreven enmee- geloot voor het Olympisch Voetbal tournooi, heeft zich nu teruggetrok ken. Hongarije heeft aan het organi satie-comité te Londen laten weten, dat Hongarije niet kan deelnemen aan een tournooi, waarin landen uitkomen, wier vertegenwoordigers moeilijk de kwalificatie „amateurs" kunnen ont vangen. Hongarije had een bye in de voorronde en had in de eerste ronde tegen Italië geloot, met andere woor den,, Italië komt nu zonder spelen in de kwart-eindstrijd. Maar het Neder lands elftal zal tenminste twee wed strijden moeten spelen om het zover te brengen, n.l. tegen Eire en tegen Groot Brittannië en daarbij loopt men nog de kans dat b.ij gelijk spel er nog 'n wedstrijd bij komt. Wel een bewijs, hoe voorbarig de loting van de FIFA is geweest. Men had eerst, en zeker bij een afvalsysteem, moeten wachten welke landen definitief hun inschrij ving zouden nakomen en eerst daarna had de loting moeten plaatsvinden. Dezer dagen is de heer M. C. Fal- lentin, de oudste secretaris van het Christelijk Jonge Mannen Verbond (het voormalige NJV), bij een berg tocht in de omgeving van Kander- steg (Zwitserland) om het leven ge komen. Hij stortte over een afstand van 180 m. van de Almen Alp naar omlaag. Na 2 uur zoeken vond een reddings ploeg uit Kandersteg zijn ontzielde lichaam. De heer Fallentin die de leeftijd van 54 jaar bereikte, vertoefde als leider van een groep leden van het CJMV in het Berner Oberland. Heden zal zijn stoffelijk overschot op het kerkhof te Kandersteg ter aar de worden besteld. Tsjechoslowaaks vliegtuig in Frankrijk geland Zondagavond tegen het invallen van de duisternis is een vliegtuig, dat de Tsjechoslowaakse kleuren droeg, in de buurt van Cayeux-sur-Mer geland. Aan boord bevonden zich vier passa giers o.w. één vrouw. De drie man nen droegen toen de politie hen aan trof, burgerkleren doch schenen in of ficiersuniform geweest te zijn Een der mannen, die de politie in het Frans te woord stond, verzocht zo spoedig mo gelijk met zijn gezellen naar Dieppe te worden gebracht om vandaar naar En geland te kunnen vertrekken. De politie bewaart het stilzwijgen over de indentiteit en de verklaringen der betrokken personen. Nederlandse damesploeg won van Italië De gisteren gehouden landenwedstrijd ItaliëNederland (dames) heeft een sprekende zege voor onze landgenoten opgeleverd. Zij wonnen deze ontmoe ting met 56 tegen 36 punten en bezetten in 7 van de 9 nummers de eerste plaat sen. Fanny BlankersKoen zegevierde zo wel op de 100 m (11.9 sec.) als op de 80 meter horden (11.5 sec.) en bij het hoogspringen (1.60 m.), beste prestatie van het seizoen. Gerda van der Kade Koudijs won het verspringen met 5.73 m Krachtige en resolute houding de bestel Winston Churchill heeft op een ergadering van de Conservatieve Partij het woord gevoerd. Over de Berljjnse crisis zei hij: „De crisis in !!crl(jn is even ernstig als die van München in 1938. Wij hopen van harte, dat de vrede zal worden be waard, maar we moeten thans allen geleerd hebben, dat de veiligheid niet wordt vergroot door toe te ge ven aan dictators, of het nu een nazi of een communist is. Ik kan niet garanderen, aldus zeide Churchill, dat zelfs een krachtige en resolute houding de gevaren zal af wenden, welke ons thans bedreigen. Doch ik ben er zeker van, dat een dergelijke houding niet slechts de bes te is, doch tevens de enige kans biedt een derde wereldoorlog te voorkomen. Wij zullen daarom de regering steu nen in de houding, welke zij, met al haar toewijding voor de zaak van de vrede, gemeend heeft te moeten aan nemen. Men heeft dikwijls gezegd, dat, wanneer Groot-Brittannië op een be paald moment zwak is, Europa in ge vaar verkeert. Het is onze plicht te tonen, wat voor partijgeschillen er ook mogen bestaan, dat wij wanneer het aankomt op verzet tegen vreemde tyrannie een verenigd volk zijn. Ik geloof nog steeds, dat aldus de vrede bewaard zal kunnen worden. Het afzien van de titel „keizer van Indië" door de Koning, noemde Chur- rbill „een droevige gebeurtenis". Birma, aldus Chuchill, is thans een vreemd land dat reeds snel aan het afzakken is in een chaos van moord en anarchie, waarvan het enige resul taat waarschijnlijk een communistische lepubliek zal zijn, hetgeen gevaarlijke strategische voordelen zal opleveren voor de Sovjet-Unie in dit belangrijke gedeelte van de wereld waarvan wij afhangen wat betreft de bevoorrading met goederen van vitaal belang, die in de tropen geproduceerd worden en dat gelegen is bjj één van onze zee wegen naar Australië en Nieuw- Zeeland. Waar ge ook heen kijkt in de we reld, overal zult ge bemerken hoe zeer de naam en het prestige van Groot- Brittannië in aanzien gedaald zfln sedert de Britse natie, op het ogen blik van haar grootste victorie, plat op haar aangezicht viel. Vlakbij op het vasteland van Europa zien wij hoe landen, die veroverd wa ren, verwoest en geplunderd door de vijand en bevrijd door onze sterke arm, reeds weer een bloeiend actiei leven van hun volk hebben verschaft. Churchill zeide ten slotte, dat so cialistische ministers gepraat hadden over een coalitie, doch dat geen enkele suggestie ooit door de conservatieve partij was gedaan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft Vrijdag in het parlement de toestand in Berlijn „delicaat" genoemd. Wat het verkeer en de energie betrof, was de toestand „ernstig". Er waren enkele georganiseerde de monstraties geweest, die blijkbaar ten doel hadden het gemeentebestuur te intimideren. Zij hadden echter haar uitwerking gemist, aldus Bevin. „Het doet mij genoegen, te kunnen medede len, dat de autoriteiten en de bevol king van Berlijn een grote kalmte aan de dag leggen en zich naar buiten niet door deze maatregelen geintimideerd tonen", zo zeide Bevin. In een beschouwing over de valuta positie in Berlijn zeide Bevin, dat de Westelijke mogendheden zich bereid verklaard hadden tot de uitgifte van Oost-Duits geld in Berlijn, mits het door de vier mogendheden beheerd werd. De Russen stonden echter opuit sluitend Russisch beheer hierover. „Als wij hiermede ingestemd hadden, zou zulks gelijk gestaan hebben met het prijsgeven van onze rechten in Ber lijn", zo verklaarde Bevin. Op een vraag van Eden, de plaatsvervangende leider der conservatieven, of de Wes telijke mogendheden het de Sovjet-re- gering absoluut duidelijk hadden ge maakt" hoe ons standpunt t.a.v. Ber lijn is", antwoordde Bevin bevestigend. Met betrekking tot de vraag of de re gering nog steeds van plan was voor goed in Berlijn te blijven, zeide Bevin dat hij liever niets aan zijn vroegere verklaring wenste toe te voegen. De havenarbeiders te Liverpool heb ben zich op een vergadering solidair met hun Londense collega's verklaard en besloten heden het werk neer te leggen. De beslissing werd genomen, nadat afgevaardigden van de Londense haven arbeiders de vergadering, waarop onge veer 3.000 personen onder wie vele vrouwen en met-havenarbeiders aan wezig waren hadden toegesproken. Het was gisteravond nog niet duide lijk, welk effect het besluit op de ge zamenlijke havenarbeiders te Liverpool zal hebben. Als allen het werk neerleggen, zullen ae gevolgen voor de Britse im- en ex port ongetwijfeld ernstig zijn. Liverpool is na Londen de grootste Britse haven. De CGT havenarbeiders te Bordeaux, die sedert Vrijdag „aan sabotagestaking doen" hebben Zondag het werk vol ledig neergelegd. Zij eisen een loonsverhoging van 2C de afschaffing van de overuren en van de Zondagsarbeid, en tenslotte een winstverlaging van 30 a 35 De Sportcommissie van de Neder landse Wielerunie heeft de Olympische ploeg samengesteld. Wanneer het Ne derlands Olympisch comité geen be zwaar tegen deze samenstelling heeft, zullen de navolgende renners ons land in Londen vertegenwoordigen: Voorting (Haarlem), Faanhof (Am sterdam), Peters (Haarlem) en Grift (Soest) in de wegwedstrijd met als reserves Blankenauw (Nijmegen) en Harmans (Amsterdam). In de ploegachtervolging zullen Voorting, Faanhof, Blankenauw en Harmans starten, terwijl Hijzelendoorn de tijdrace over een km. voor zijn re kening neemt. Voor de sprint is nog geen beslissing genomen Wel wordt ook hier de naam van Hijzelendoorn genoemd, doch men wil eerst eens af wachten wat deze renner in de Neder landse kampioenschappen op dit num mer zal presteren. Bij Blythe (Calof) is een jachttoestel tegen de vleugel van een bombarde- mentstoestel gebotst, toen de toestellen zich op ongeveer 600 meter hoogte be vonden Beide vliegtuigen zijn te plet ter gevallen De piloot van de jager, alsmede een lid van de bemanning van het andere vliegtuig hebben zich met hun valscherm kunnen redden. Er zijn drie doden. Bemanning van „Eemstroom" slaags met stakers Vrijdag is een handgemeen ontstaan tussen stakende Londense havenarbei ders en de bemanning van het Neder landse stoomschip „Eemstroom". Ver schillende arbeiders waren er namelijk vrijwillig toe overgegaan een gedeelte van de twintig ton vers spek aan boord van de „Eemstroom" te lossen, toen andere stakers poogden hen dit te be letten, tengevolge waarvan men slaags geraakte. Een aantal leden van de be manning van het schip voegde zich aan de zijde van de vrijwilligers, doch trok zich spoedig aan boord terugHet tossen werd hierop gestaakt en de .Eemstroom", welke ook Java-rubber en andere lading aan boord had, ver trok Vrijdagavond uit de Londense haven terug naar Amsterdam. Graaf Bernadotte heeft te Rhodos aangaande de voorstellen, welke hij aan Joden en Arabieren zal voorleggen, ver klaard, dat hij beide partijen verzocht had deze geheim te houden, totdat zij hem hun eerste indruk hadden mede gedeeld. Als bemiddelaar kon hij de papieren niet aan de ene partij eerder overhandigen dan aan de andere. „De voorstellen verschillen van die voor het bestand", aldus Bernadotte, „die beide partijen of aanvaarden of verwerpen moesten. De weg is nu vrijer en de partijen hebben alle moge lijke kansen om tegenvoorstellen te doen, die wij zo vrij als wij willen kun nen behandelen". Bernadotte blijft op Rhodos totdat hij de Arabische en Joodse reacties verno men heeft. Graaf Bernadotte staat nog steeds in contact met de Egyptische regering naar aanleiding van de beschieting van het vliegtuig der V.N., zo zeide hij. Indien bleek, dat de piloot niet volgens orders had gehandeld zou deze „bestraft" worden. Hij verklaarde eveneens op een Joods rapport te wachten omtrent de beweer de bestandschending bij Nathanya. Bernadotte heeft Zondag besprekin gen gevoerd met afzonderlijk Arabieren en Joden. Voor het Arnhemse Hof verscheen de 34-jarige Zutphense chauffeur A. H. van O., die als achterspeler van Zuth- phania tijdens de voetbalwedstrijd AZCZutphania, gespeeld op 29 Dee. 1946, een speler van AZC een zodanige kopstoot had gegeven, dat deze een hersenschudding opliep. Van O. had zijn unfaire daad aan gekondigd, door aan mensen tussen het publiek te roepen: „die kameraad gaat er nog wel uit". Hij bleek een aanzienlijke straflijst te hebben, inmiddels heeft de KNVB hem levenslang het deelnemen aan voetbalwedstrijden ontzegd. De proc.-generaal beoordeelde de kopstoot als gemeen en lafhartig en achtte de opzet bewezen. Eis: drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De oud-minister van Justitie, mr. dr. H. G. van Heuven Goedhart, heeft de heer H. A. Lunshof in kort geding tegen Dinsdag a.s. gedagvaard voor de Am sterdamse rechtbank, zulks in verband met een dezer dagen door de heer Luns hof geschreven brochure, getiteld „Vlag halfstok, een studie in onrecht". Mr. dr. van Heuven Goedhart acht zich door deze brochure, die zijn beleid als minister van justitie in de jaren 1944- 1945 kwalificeert, beledigd en heeft een eis tot onmiddellijke stopzetting van de uitgave dezer brochure ingediend, als mede de eis tot een boete van 500 voor elke dag, dat deze brochure langer ver schijnt Voor de heer van Heuven Goed hart zal als advocaat optreden mr. Jol les en voor de heer Lunshof mr. Kraan- dijk. Een matroos van de Franse vracht boot „Bernieres" trof op de brug van het schip, toen het ter hoogte van Cherbourg voer, een uitgeputte post duif aan, die een ring droeg met het opschrift „nr. 5987 —10—Holland 47", De duif had voorts een boodschap bij zich, waaruit bleek, dat zij ook reeds op het Noorse stoomschip „Ala" een „noodlanding" had gemaakt. De avontuurlijke duif is naar een postduivenvereniging te La Rochelle gebracht, waar zij wat op haar verhaal kan komen. Daarna zal zij weer wor den losgelaten. RANTSOENBONNEN SERIE G NA 3 JULI 1948 ONGELDIG. De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli a.s. niet meer geldig zijn. Na die datum zijn voor Voedings middelen, tabak en zeepartikelen uit sluitend de rantsoenbonnen van de serie H geldig. Ir. PETERS GOUVERNEUR VAN CURACAO Bij K.B. is tot gouverneur van Cu racao benoemd de heer ir. L. A. H. Peters, inspecteur van de landbouw, landbouwraad aan H.M. ambasscde te Washington, lid der Nederlandse sec tie der Caraibische commissie. Weersverwachting, geldig tot he denavond: BUIïG. Wisselende bewolking met enkele regenbuien, hier en daar vergezeld met onweer. Aanvankelijk matige, later vooral aan de kust tijdelijk toenemende wind uit Westelijke richtingen. Koel weer.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1