DOBBER en KLIEKJE Velocette Stad m. Omgeving. Zwemfestijn in het Zomerbad j^jaaisie j^ieuws Dick Renoo ASEËIPA s Het jubileum-concours van „Eensgezindheid" Schoolwedstrijden een groot succes Veertig jaar bij de Hoornse Bank Duikerwerkzaamheden in de Voordam Karper boven snoek Concert in het Centraal Ziekenhuis Ere-saiuut van Bath aan Alkmaar Van de politie IN ZUID-A F RIK A Alkmaars jeugd en de vreemdelingen Aanhoudend koel Feestconcert op Zaterdagavond Overwc V Honderden kinderen van één en t- tig verschillende scholen uit Alkmaar en omgeving hebben Zaterdagmiddag in het Zomerbad een vreedzame, doch uiterst spannende strijd geleverd. De schoolzwemwedstrjjden 1948 zijn een volledig succes geworden. De woorden, die de fungerend voorzitter van de commissie, de heer C. J. Mol Jr. aan het slot van de middag sprak, waren dan ook volkomen terecht gesproken. Spr. wenste de heer Dun, de oud-inspecteur van het L.O. die op dagen als deze nooit ontbrak een spoedig herstel van de ziekte, die hem thans nog te bed houdt en bracht dank aan het gemeente bestuur, dat zich liet vertegenwoordigen door wethouder G. van Slingerland, daar burgemeester VVytema bericht van verhindering had gezonden. De heer Mol betrok de heer Van Ier Grient en niet te vergeten zijn staf van personeel eveneens in zijn dankwoord en wees erop, dat de wedstrijden door aller mede werking tot een zo groot succes werden. De heer Van der Grient sloot zich bij deze laatste woorden aan en stelde wedstrijden tussen de Middelbare scholen in het vooruitzicht, die in October in de Overdekte zullen worden gehouden, en waarvoor ook de scholen in wijde omtrek zullen worden uitgenodigd. Vlot verlopen programma De wedstrijden zelf hadden een buitengewoon vlot verloop. De tijd opnemers waren op hun post, gewa pend met stopwatches, de heer Van der Grient stond achter de microfoon, de heer Pesie rekende en cijferde, om zo spoedig mogelijk een uitslag bekend te kunnen maken, daarbij geassisteerd door de heer v. d. Pol, en de leerlingen, die toch de voor naamste deelhebbers waren in dit zwemfestijn blaakten van enthousias me en strijdlust. Onophoudelijk klonk 't: „Tijd klaar? Deelnemers klaar? Op je plaatsen!" En dan snerpte het fluitje en zes jonge lichamen schoten als otters te water, om te trachten zo gauw mogelijk aan de overzijde van de baan te k'omen. Er waren goede prestaties te bewonde ren, al bleef dit bij enkelingen en de cracks van DAW keurden en speurden naar toekomstig „materiaal", dat het een aard had. Er waren jongens en meisjes, die sierlijk en in fraaie stijl door het water sneden, snel en soepel, er waren er die stuntelden en met sla gen van eigen vinding tussen de tou wen verder worstelden. Maar om dit alles gaat het niet bij zo'n wedstrijd, al blijft het feit, als eerste aan te komen toch wel belangrijk. HET PROGRAMMA Na de 25 meter schoolslag voor de lagere scholen voor jongens, gevolgd door de meisjes, kwamen twee num mers vrije slag, eveneens over 25 m, alweer, de jongens gevolgd door de meisjes. Het volgende programmapunt bracht de verschillende scholen tegen elkaar in een spannende estafette over 3 x 25 meter. Een estafette zonder keerpunt commissarissen doch ook hier geld: 't doel heiligt de middelen en een Olym pisch record stond zeker niet op het spel. In het nummer 50 meter schoolslag Zij, die zich met ingang van 1 JULI voor ten minste drie maanden op deze COURANT abonneren, ontvangen de tot die datum verschijnende nummers GRATIS. Op 1 Juli a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer A. vd Elburg in diensttrad bij de Hoornse Crediet- en Effectenbank. Als jongeman van 25 jaar begon de heer vd Elburg zijn werkzaamheden aan de bank, om tien jaar later, in 1918 de leiding van het kantoor Alkmaar aan de Oudegracht op zich te nemen en die tot heden te behouden. Op dezelfde dag zal de heer vd Elburg aftreden als directeur. In de op 2 Juli te houden buitengewone aandeelhoudersvergadering zal de jubi laris worden voorgedragen voor de functie van commissaris. In verband met het jubileum houdt het bestuur van de Bank een receptie in het Victory-hotel op Vrijdag 2 Juli a.s. des middags van half vier tot half zes. waar gelegenheid zal zijn de heer vd Elburg te complimenteren met de ze dag. De jubilaris is voorzitter van de Alk- maarse Vereniging voor de Geld- en Effectenhandel, lid van de Kerkeraad der Remonstrantse Broederschap, sinds ongeveer twintig jaar voorzitter van de Vrijmetselaarsloge „De Noordstar", en bekleedt bovendien tal van voor aanstaande functies op alle mogelijk sociaal terrein. waren de meisjes tot 16 jaar het eerst aan de beurt, daarna volgden de jon gens van dezelfde leeftijd. Naarmate de tijd verstreek en de wedstrijd vorder de steeg de spanning en men verbeidde met ongeduld de strijd der „vetera nen". De jongens onder en boven de zestien zwommen hun vijftig meter, waarna dezelfde categorieën zich voor 25 meter vrije slag geplaatst zagen. De wedstrijd werd besloten met vier num mers estafette over 3 x 25 meter, eerst voor meisjes uit de twee leeftijds groepen, gevolgd door de jongens van onder en boven de zestien. Een enkele werd gediskwalificeerd wegens ver keerd wenden, doch commissaris Boxem kon ook niet alles tegelijk zien en het sportieve element bleef toch overheersen. Vier uur lang is er zo gezwommen en gestreden om de erepalm. En het was een opgewonden schare, die zich om half zes verdrong om de tafel van de jury, om de prijsuitreiking aan te horen. DE RESULTATEN A. 25 m schoolslag jongens lagere scholen 1. S. Fraay, Vondelschool, 19.6; 2. P. Hoogland, Bosb. Tousssaintschool, 20.5. B. 25 m schoolslag meisjes lagere scholen: 1. N. van Twuyver, Tessel- schadeschool, 21,9; 2. J. Doornekamp, Vondelschool, 22.6. C. 25 m vrije slag jongens lagere scholen: 1. K. Kotter, Wilhelmma- school, 17.1; 2. J. Cloeck, Nicolaas Beetsschool, 18,6. D. 25 m vrije slag meisjes lagere scholen; R. Prijs, OLS Heiloo, 19.0.. 2. N. v. d. Mand 23.7. E. Schoolprijs jongens: 1. Nicolaas Beetsschool, wisselbeker, 2. Bosboom Toussaintschool. F. Schoolprijs meisjes: 1. O.L.S. Hei loo, wisselbeker. 2. Tesselschadeschool. G. Estafette jongens lagere scholen: 1. Nicolaas Beetsschool, lauwertak, 2. Rochdaleschool. H. Estafette meisjes lagere scholen: 1. O.L.S. Heiloo, wisselbeker, 2. Roch daleschool. Middelbare scholen: A. Jongens t/m 15 jaar: 1. ULO Alk maar, 2. Chr. ULO. B. Jongens 16 jaar en ouder: 1. Han delsschool Alkmaar, 2. Ambachtsschool Alkmaar. C. Jongens t.m. 15 jaar estafette: 1. ULO Alkmaar. D. Jongens 16 jaar en ouder estafet te: 1. Ambachtsschool. E. Meisjes t.m. 15 jaar: 1. Berger Misjesschool, 2. U.L.O. Alkmaar. F. Meisjes 16 jaar en ouder (afdeling „bakvissen, die zwemvisser werden") 1. Berger Meisjesschool, 2. Huishoud en Industrieschool Alkmaar. G. Meisjes t.m. 15 jaar estafette: 1. Huishoud- en Industrieschool Alkmaar. H. Meisjes 16 jaar en ouder estafette: 1. Berger Meisjesschool. BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Springtime in the Rockies, 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur: De vrouw van mijnheer, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De zwarte zwaan, 18 jaar. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 20 graden Celsius. Pesie's bad 20 graden Celsius. JEUGD VING VIS. Zondag werd er een wedstrijd ge organiseerd voor de jeugdige leden van de Alkmaarse C.N.H.V. Aan de Westdijk van het Kanaal werd halt gehouden en de lijn uitgeworpen. De v:er-en-veertig jongens, die aan de wedstrijd deelnamen, verschalkten 92 vissen. A. Geelen met een vangst van tien stuks behaalde de eerste prijs, een hengel. Acht stuks sloeg J. Postma op het droge en kreeg een schepnet. In stromende regen werd de wed strijd gehouden en na de prijsuitrei king gingen de jongens met een nat pak en een tractatie huiswaarts. GESLAAGD. Mej. B. den Hartigh en T. Kleijmeer, verbonden aan de chr. kleuterschool te Alkmaar, slaagden voor 't examen van onderwijzeres bij dit onderwijs. Zaterdagmiddag knetterde de bui tenboordmotor van een bootje in het water van de Voordam, toen een man met twee jongens aan het spelevaren waren. Op een gegeven ogenblik kwam er een onverwacht eind aan de pret, toen de motor zich loswerkte en met een plomp in het water verdween. De gezagvoerder van het vaartuig bedacht zich geen ogenblik, doch ontdeed zich van zijn buitenste laag textiel en dook, slechts gehuld in zijn Jansen en Tila- nus, onder, om op de bodem naar zijn halve paardekracht te tasten. Voorals nog tevergeefs, zelfs met behulp van een reddinghaak. Inmiddels had zich een grote menigte langs de boorden van het water verzameld, waar onder een agent van politie en de goede raad- gevigen waren niet van de lucht. Een dreg kwam de opsporingspo gingen versterken, en als parelvissers werd er gevoeld op de duistere bodem van het groene water, gespeurd met de haak, gesleept met de dreg. Doch het duurde geruime tijd, eer men ein delijk „beet" had en de menigte zich verspreidde. En klappertandend begaf de pseudo-Sperling zich huiswaarts We hebben een week terug melding gemaakt van de 18 pond zware snoek, die door onze stadgenoot, de heer Michels,, in het Kanaal bij Alk maar werd gevangen. Gisteren werd in het kader van de Nationale Hen- gelwedstrijd in het programma van dc- KRO de vangst van de heer Mi chels gememoreerd, maar de snoek moest het afleggen tegen een kar per, die 22 pond zwaar was en door de heer Mandemaker uit Beverwijk werd verschalkt. Gistermorgen van half elf tot 12 uur heeft de gemengde zangvereniging „Amsterdam" uit de hoofdstad een con cert gegeven in de hall van het Cen traal Ziekenhuis alhier onder leiding van de dirigent de heer Henk Duinker Gezongen werden een 8-tal liederen w.o. van Mozart, Schubert en andere bekende componisten. Vanzelfsprekend werd deze uitvoe ring door de patiënten op bijzondere prijs gesteld. Mr. Mortimer in de „Cricket Heraid" Tal van Alkmaarders hebben de laat ste dagen brieven van hun vrienden uit Bath ontvangen, waarin deze op getogen woorden wijden aan de dagen, die zy in onze stad doorbrachten In vele van die brieven wordt de nadruk gelegd op de grote gastvryheid, die de Bathonians ondervonden in de familie kring van hun Alkmaarse vrienden Niet alleen per brief echter brengen zij hun dankbaarheid en hun enthousiaste herinneringen aan hun bezoek tot uiting Zo troffen wij een artikel van de hand van mr Arthur Mortimer aan in de „Cric ket Chronicle and Herald" van Zaterdag 19 Juni jl De „Herald" is een sportblad, dat wekelijks in Bath verschijnt Mr Mortimer schrijft: „Woorden schieten te enen male te kert om de belevenissen te beschrijven van onze voetballers en zwemmers bij hun laatste bezoek aan Alkmaar Vanaf het ogenblik, waarop wij onze Hollandse vrienden in Amsterdam ontmoettenwer den wij binnengeleid in de hemelen van geluk, gastvrijheid, comfort en oprechte vriendschap En inderdaad waren de he melen blauw vanaf de tijd toen we Harwich verlieten totdat wij terugkeer den". Vervolgens bevat het verslag een op somming van alle gebeurtenissen, die tij dens het verblijf plaats hadden, waaruit blijkt, hoe intens de Bathonians alle evenementen hebben beleefd en genoten Het artikel besluit dan met de volgende ontboezeming: „De heer Van Zoonen# de voorzitter, die alle bijeenkomsten op waardige wijze pre sideerde, was altijd hard aan het werk met zijn taak, de heer Boxem deed alles wat in zijn vermogen lag, om ons een prettige tijd te bezorgen „Tony" Leesberg met zijn „hakkepoffende" motorfiets („pip-squeak" schrijft mr Mortimer let terlijk) trachtte zich dienstbaar te maken, waar hij maar kon, evenals zovele an deren, die Ik niet allen kan noemen Wat een prachtig „team" vormen deze mensen (Jit alles> wat zij doen blijkt het motief op de achtergrond, n 1 het opbou wen en uitbreiden van de vriendschap, die ontstaan is tussen Bath en Alkmaar Dames en heren uit Alkmaar, de zwem mers en voetballers van Bath kunnen uw grote gebaar nooit vergeten en wij van onze kant beloven alles te doen, wat in ons vermogen ligt, om deze band te con solideren en te verstevigen en daarom.... wij brengen U een ere-saluut" Door de politie is Zaterdagavond een persoon aangehouden en ingesloten, verdacht van het plegen van een ze denmisdrijf genoemd in Art. 248 bis W. v. S. Zaterdag kregen acht personen een proces-verbaal wegens het verkopen en kopen van textielpunten. Tevens werd tegen meerdere personen proces verbaal t.a.v. het prijsaanduidingsbe- sluit opgemaakt, Marktkooplieden en enkele winkeliers waren hierbij be trokken. I^obser en Kliekje zouden niet rusten,vo'ór ze Alex de Gevreesde leeuw, hadpen gevangen Puppi mad een PRacht-Plan 70» BEEST moetje vooR het lapje houden'; ze» hjjj AN-DERS VANG JE hem NOOIT *-» eN Tt>EN VERTELDE PUPPI zjN LiSTl'G PLAN AAN DE BEIDE JONGENSNU,DIE VONDEN HET Plan geweldig direct werd Dan ook met het werk EEN AANVANG GEMAAKT Op aan wij z IN G VAN puppi MOEST ER EEN GROTE Kooi MET WIELEN ER ONDER GEMAAKT WORDEN. —Ze timmerden Ï5at het een lust was en ze schoten flinkor) -«AwrDE Kooi Klaar was,bekeken ie hem met tevreden Blik- ken Puppi had LELijK op z'n duin) geslagen, maar keek toch OOK voldaan naar het bouwsel daar kwam al een zwart- j*. "wit hlfit JBESTêlDE stuk vlees aandragen —„dat wa3 «a» ,MT voornaamste, weetje" Zei POppi GEHEiM- oer jtuk vlees ,snap je WEL?".— De vreemdelingen die Alkmaar be zoeken vertrekken meestal met een gunstige indruk van onze dierbare oude stad. Sinds de rondvaartboten de stad doorkruisen dreigt hierin verandering te komen. Dit is niet te wijten aan de boten of de indruk die men vanaf die boten van onze stad krijgt. Integendeel, deze tochten vallen bij de vreemdelingen in zeer goede aarde, ware het niet dat tijdens de tocht zo veel bruggen gepasseerd worden. Zelfs de bruggen zouden het geheel nog aanlokkelijker maken wanneer Alk maars jeugd niet de liefelijke gewoon te had bij het passeren van boten als echte kaai-ridders over de brugleuning te gaan hangen. Kaai-ridders plegen zich echter door gaans bezig te houden met kringetjes in het water te spuwen, de jeugd is hiermede niet tevreden en zoekt ob jecten op het water uit om hun „spuw- lust" te bevredigen. Ook de rondvaart-boten met hun passagiers ontkomen hier niet aan en het behoeft geen betoog dat de tocht hierdöor veel aan aantrekkelijkheid inboet. Vrijdagmorgen bezocht een Engelse dame het politiebureau en toonde zeer verontwaardigd haar japon die op bo venvermelde manier was bevuild. De politie roept dringend de mede werking van ouders en onderwijzers in om de jeugd op hun zeer onbehoor lijk gedrag te wijzen en tevens deelt men ons mede dat bij hét constateren van dit soort feiten ernstige maatre gelen genomen zullen worden. (Ongecorrigeerd) DE JONG onze Olympische Firefly-zeiler J. H. H. N. de Jong uit Hillegera- berg is gisteravond aangewezen voor uitzending naar de Olympische Spelen, om ons land te vertegenwoordigen in de Fireflyklasse der Olympische zeil wedstrijden. Reserve is M. Visser uit Paterswolde. De uitslagen van de laatste drie se lectiewedstrijden, die gedurende het afgelopen weekend zijn gehouden, lui den: 1. De Jong; 2. Visser; 3. Kagchel- land; 4. Van der Steeg; 5. Laagwater. Weersverwachting van Maandag avond tot Dinsdagavond. Voor de kustgebieden: Gedurende de nacht nog veel buien, hier en daar met onweer. Morgen overdag gelei delijk buiig en enkele opklaringen. Tijdelijk tot krachtig toenemende wind tussen Noord-West en Noord. Koel weer. Voor het binnenland: Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk weinig wind, later tijdelijk tot vrij krachtig toenemend uit Noord-Weste lijke richting. Koel weer. Dit concert werd aangeboden door de Muziekvereniging „Crescendo", West- zaan, dirigent Cees Luttik Men zal van dit aanbod allerminst spyt hebben gehad, want het vormde een schitterende en feesteiyke intro ductie voor het feiteniyke concours Muzikale voordrachten prachtig klank gehalte waren by dit ensemble in hoge mate aanwezig „Le Roi de Lahore" van Massenet werd keurig gespeeld, en hier viel byzonder op de individuele technische prestatie's, welke voor amateurs Op een zeer hoog peil stonden „Cigali et Mayali". van Du- mont werd boeiend vertolkt, evenals de „Prélude Romantique' van Rogister „La Roi d'IJs" van Lalo scheen nog. v/at boven de krachten te gaan en kan nog meer worden afgewerkt Toen steeg onmiddellijk: weer het peil met de mo derne „Prometheus Ontboeid" van Gran ville, om een schitterende climax te be reiken in een zéér mooie uitvoering van Sibelius' .Finl'andia" Het publiek toonde zich terecht zeer enthousiast en liet „Crescendo" dan ook niet vertrekken, zonder nog een paar pittige marsen te hebben gehoord Het succes was groot en iedere muziekliefhebber zal zeer gaarne dit corps op het concertpodium terug zien De eerste concoursdag De eerste concoursdag is, niet tegen staande het minder gunstige weer, althans wat de belangstelling betrof, goed geslaagd In muzikaal opzicht is het een spannende stryd geworden Van de acht deelnemers konden er slechts twee een eerste prijs behalen, on danks dat er over het algemeen zeer goed werd gemusiceerd maar men heeft hier blijkbaar een strenge dus goede maatstaf aangelegd Jury-leden waren Boekhoven, kapel meester (Breda); Koetsier, 2e dirigent Concertgebouw-Orkest; Pinkse, dirigent Stafmuziek Amsterdamse Politie Tijdens de concert-wedstrijd werd door Rotterdams Tram-Harmonie aan de ju bilerende Muzikverenoging „Eensgezind heid" een fraaie bloemenmand aange boden De burgemeester van Heiloo was ook een groot gedeelte van de concert-wed strijd aanwezig CONCERT-WEDSTRIJD Derde Afdeling Fanfare: „Door Wils kracht Verkregen", Beets (NH), dir A Meereboer Het énige corps in deze af deling, dat van het verplichte stuk „Win terfeesten" van Meijns, gemoedelijke en gezellige muziek een zeer verdienstelijke uitvoering gaf „Bonne fortune" van S van Leeuwen klonk minder goed en de stemming was soms niet al te zuiver Eerste Afdeling Fanfare: „Willen is Kunnen" (Lutjebroek), dir W Keppel De ouverture Ceriales" van Jakma werd muzikaal gespeeld, de stemming was niet onverdeeld gunstig te noemen De „Poë- me Symphonique" van Vilette had zeer goede fragmenten, het moet echter nog wat losser van het notenbeeld worden gespeeld Eerste Afdeling Harmonie: R K Har monie „St Michael" (Heemstede), dir J Kikke De operette-muziek van Zeiler uit de „Vogelkoopman" werd behooriyk ge speeld, de voordracht hadden we gaarne wat levendiger gehoord De ouverture „La Dame de Pique" van Suppé, had uit stekende momenten, maar kwam er tech nisch niet vlekkeloos door „Verkade's Harmonie" (Zaandam)^ dir f de Jong Hier werd met de operette selectie van Zeiler de juiste sfeer getrof fen Totaal indruk onvoorwaardelijk zeer muzikaal Hierna volgde de zeer brillant gespeelde ouverture „Tancret" van Rossini Tech niek uitstekend „Rotterdams Tram-Harmonie", dir Alb Meijns Wz De muziek uit Zeller's „Vo gelkoopman" had naast minder goede ook uitstekende momenten, voornamelijk het la^tse gedeelte Behoudens wat scherp klankgehalte werd „Noces d'or" van Dei- haije over het algemeen goed uitgevoerd Afdeling Uitmuntendheid Fanfare: „Amsterdams Fanfare-Orkest" (Amster dam), dir W Buyzer Met gemengde ge voelens hebben we de ouverture „Sym- phonia" van Furgeot beluisterd, met zéér mooie momenten, wat ongelijke passages De ouverture „Pathétique" van Avon werd wat vlak van voordracht gespeeld Ere Afdeling Fanfare: „Excelsior" (Zaan dam), dir H Schaar De „Tschaikowsky Herinneringen" werden in zeer fraai klankgehalte uitgevoerd, de voordracht hadden we wat gloedvoller gewenst De Ouverture „Symphonia" van Furgeot werd hierna goed gespeeld Superieure afd. Fanfare Excelsior, Andijk-West, directeur Ru Kaag. De Watermuziek Suite van Handel werd zeer stijlvol uitgevoerd. Finlandia. van Sibelius leent zich uitstekend voor het demonstreren van een fraai klank gehalte hetgeen in deze uitvoering dan ook in zeer volkomen mate kon wor den gehoord. UITSLAGEN. Marswedstrijd: St. Michael'', Heem- stedee 96 punten, 2e prijs. „Verkade's Harmonie", Zaandam. 102 punten, le prijs; „Rotterdams Trams Harmonie", Rotterdam, 102 punten, le prijs. Tambourwedstrijd: „St. Mitehael", Heemstede. 103 punten le prijs; „Ver kade's Harmonie" 106 punten le prijs; „Rotterdams Tram Harmonie" 104 pun ten, le prijs. Concertwedstrijd: Door Wilskracht Verkregen, Beets, 360 punten 2e prijs; Willen is Kunnen, Lutjebroek, 348 pun ten 2e prijs; RK Harmonie St. Michael, Heemstede 316 punten 3e'prijs; Ver kade's Harmonie, Zaandam 350 punten 2e prijs; Rotterdams Harmonie Rotter dam, 339 punten 2e prijs; Amsterdams Fanfare Orkest, Amsterdam, 337 pun ten 2e prijs; Excelsior, Zaandam, 386 punten le prijs; Excelsior, Andijk-West 419 punten le prijs. De uitslag van de Ere-wedstrijden wordt de laatste concoursdag bekend gemaakt. We zien weer met spanning de 2e concoursdag a.s. Zaterdag tege moet MUSICUS. 90) De straat was vrijwel uitgestorven. Een meisje in een cape liep op een drafje, een oude man hield met twee handen een telkens scheef gerukte parapluie voor zich uit, een auto, die glom in het lantaarnlicht, schoot door de plassen en deed het water aan beide zrjden opspatten. De heer Cornelus Hobbes vervloekte in stilte de dag waarop hij bij de politie was gekomen en peinsde naijverig over zijn buurman Kirkemeyer, die op een belastingkantoor werkte, elke avond in zijn overhemdsmouwen in zijn huiskamer zat en zijn benen over een stoel legde om rustig zijn krantje te kunnen lezen. Hij bedacht, dat de een zijn boterham op heel wat gemakke lijker wijze verdient dan de ander en was juist op het punt om, als resultaat van zijn sombere overpeinzingen, de hele wereld een „rotzooi" te noemen, toen hij zag, dat er drie mannen voor de deur van het speelhol stil stonden In een- ogenblik was hjj de straat over en hij peuterde juist zijn lantaarn uit zijn natte jaszak, toen hij inspecteur Maas herkende. „In orde, Hobbes," zei de inspecteur. „Niets bijzonders vanavond?" „Niets, inspecteur." „Hiernaast ook niemand uitgegaan?" „Niemand, inspecteur." „Prachtig. We gaan nog eens even in het huis kjjken. Kruip maar weer in je schuilhoek met dit beestenweer. Wacht, hier heb je een sigaar, maar denk er om: op je post niet roken." „Dank U beleefd, inspecteur," zei de wachter tevreden. Hij nam de sigaar in zijn natte hand en haastte zich naar de overzijde om ze daar in een zak van zijn colbertje te steken. Een ogenblik later zag hij, dat het huis aan de overkant verlicht was. Een half uur nadien verdween het licht en kwamen de mannen te voor schijn. „Waar is hier een telefoon, Hobbes?" vroeg inspecteur Maas. „Hierover woont een dokter, -inspecteur." „Uitstekend. Barends, blijf jij bij Hobbes en let op de deur. Sipkema gaat even mee." Hij belde bij het huis van de dokter en ging een ogenblik later met de rechercheur naar binnen. Inspecteur Beekman zat in de kamer van de hoofdinspecteur en luisterde naar de regen, die tegen de vensters kletterde. „Weet je, dat ik vandaag naar Arnhem geweest ben?" vroeg de hoofd inspecteur. „Ik heb een onderhoud gehad met dokter Burger, de man, die Lagerman jaren als patiënt heeft gehad." „En wat was het resultaat, meneer?" „Wel, de dokter heeft me verteld, dat die meneer Lagerman op 24-jarige leeftijd poliomyelitis anterior acuta heeft gekregen. Ik hoop, dat ik het goed zeg, want ik moet je eerlijk vertellen, dat ik in de Latijnse namen van die ziekten allesbehalve thuis ben." „Wat is dat, meneer?" „Kinderverlamming," zei de hoofdinspecteur, „een verlamming van be paalde spiergroepen met het gevolg van vaak blijvende invaliditeit." „Is dat ongeneeslijk?" „Niet altijd, maar dokter Burger achtte het uitgesloten, dat Lagerman ooit in staat zal zijn om zijn ledematen te gebruiken. Hjj beschreef hem als een doodgoede geduldige man, maar iemand, die volkomen afhankelijk van de hulp van anderen is. Voor zover hjj weet moet Lagerman leven van en kleine lijfrente, welke zjjn ouders nog voor hem gekocht hebben." „En wie beheerde dan zjjn zaken, mjjnheer?" „Curatele is nooit aangevraagd. Een notaris behartigde zijn belangen, maar dat heeft later Dupois overgenomen. Er was trouwens niet veel te regelen, want de man bezat niets dan zijn lijfrente. Dokter Burger heeft hem jarenlang behandeld, maar onlangs een briefje gekregen, dat natuurlijk, niet door Lagerman geschreven was en waarin werd medegedeeld, dat zijn bezoeken niet meer nodig waren, omdat een huisvriend, die ook medicus was, voortaan voor de man zou zorgen. Hij heeft later bedacht, dat Lager man van dat briefje waarschijnlijk niets geweten heeft en hem daarna wil len bezoeken, maar toen bleek, dat de heren reeds naar Amsterdam waren vertrokken." „Een vreemde geschiedenis," zei de inspecteur. „Dat is het zeker," zei de hoofdinspecteur, „ik zou wel eens willen wéten Zijn woorden werden onderbroken door de bromtoon van een telefoon toestel. (Wordt vervolgd.) (Vai VEEL MEER DAN H< dag naar het Circuit z(jn van het grootste mersljjsten vermeldden •n de verwachtingen wa Nor tons, A.J.S. en Veloc Helaas is het zover niet direct aan de kop een Under Gilera), maar i door een valpartijtje, z Ook de 350 cc boette ogenblik door Joe Cra tussen deze super-Jock was. In de klasse der brom' hoog gespannen. Onze hebber, al wist men niet reurs in hun mars hadde Het bleek echter al gauw gelmatigheid van een klo vreesde tegenstander Pai fabrieksrjjder voor een race. Renooy reed de 10 ongelooflijke snelheid vc De Alkmaarder Dupont „opgefokte" en gestroomljj Italiaanse M.V.-cracks niet op tijd waren gearri Liet was eigen lijk Frith, de winnaar van de T.T. op het eiland Man, die de strijd in de 350 cc-klasse in zijn voordeel had moeten be slissen. Hij lag ge durende de gehele race bijna 20 sec. op zijn Velocette- collega Bills voor. Tijdens de laatste ronde verminderde hij echter aanzien lijk in snelheid, zo dat Bills zijn ach terstand inliep, waarna de twee rijders de laatste 5 km van het circuit naast elkaar afleg den. Het was ten slotte Bills, die in een spannende eindstrijd Frith met precies een lengte sloeg. Van het duel met de Nortons is wei nig gekomen. Zoals reeds gezegd had constructeur Joe Craig op het laatste moment besloten, I de sterkste Norton- rijder Bell ook in deze klasse te laten meenji Bell kon echter bij de start niet op gang brengen, viel dientengevolge een achtersta minuut. De eerste twee ron geheel achteraan, maar ged resterende acht, Wist hij pe 5 tegenstanders te passeren wijze nog als achtste te andere fabrieksrijder van kett, moest de strijd in de de staken wegens een gesch tank. De derde Engelsman, ton reed, Beevers. gaf ev gens een machinedefect op. alleen Briggs. die de strijd maar tegen de snelle Veloi kans maakte. Hij eindigde al dat de Engelsman Frend op wie hij een hevig duel uitv laatste bocht voor de finish gekomen. Een bewonderenswaardig reed onze landgenoot Lou vi die in de 5e ronde zelfs o; plaats lag en tenslotte als ze de. Zijn prestatie is des te neer men bedenkt, dat hij jaar oude Velocette dit goed wist te bereiken te midden ternationaal veld, dat uit de torrijders ter wereld bestoni DE 500 C.C Artie Bell, de eerste fal van de Norton' Motor Ltd in 1947, heeft in dezelfde nieuw een magistrale zege Hij won de westrijd, die di1 20 ronden (vorig jaar over met gróte voorsprong op a genstanders. Van de ruim die gestart waren, viel mee helft uit en van de overige er slechts 4 in niet een vo van de 16y, km. door Bell ingelopen. Van een grote strijd tuss Italianen op de Gilera's en de Engelse fabrieksmerken gekomen, doordat de nieuw der Gilera, waarop Masserir een val van deze rijder in ronde niet meer op toeren en doordat Lorenzetti op C vervolgens Bell het vuur n schenen legde, in de 7de r motorpech moest opgeven, toen onbedreigd aan de ko] steeds verder op zijn ande standers uit. Het circuit, dat moment droog was gebleven glad door een aantal regen nadien vielen en daardoor gemiddelde snelheid van 13 132 km. per uur en dat la dan nog uitsluitend door B teerd. UITSLAGEN 125 C.C 1. Renooy (Nederland) oj de 99.190 km in 1 uur 0 mil (gemiddelde snelheid 98.05 Nello Pagan i (Italië) op 1.01.33.1 (gemidd. 96.7 km.), man (Nederland) op Eysin gem. 96.09 km). 4. Alberti Morini. 5. Llobet 'Spanje) sa. 8. Dupont (Nederland) o

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2