N Pronk won spelenderwijs zijn serie BOIkVERMBAKI LANGEDIJKER RAAD BIJEEN Langedijk krijgt een „vliegtuig-industrie" DAMRUBRIEK ieuws dde Hitler's iven :htige wind m De Nederlandse Baanhampioenschappen n arbeiders >g loon? Hensbroek. oolfeest M Noordscharwoude. Th. Duyves t Oudkarspel. Nutsspaarbank Als er geschikte lijm te vinden Groot wandelsport festijn te Schoorl Egmond aan den Hoef. Ir. de Vassy over de Wederopbouw Egmond-Binnen. Kinderuitzending Schoorl. Een niet-alledaags jubileum IJ muiden. Visserij-besommingen Marktberichten Dansen in JOH. KAZKSMA, r irjeerd er, die op 13 Maart aatste in het vlieg- waardoor dit boven ploffen, hêeft tijdens „ministeries" ver aste grote complot stand kwam en slukte. n gunste van Ernst verklaarde Fabian ff, schrijver van het Hitier doden", dat >eg te zijn toegetie- s verzet, in Engeland had gekregen met liders van de anti- noemde hij generaal de burgemeester van r. .943, toen de Fiihrer imandopost van de im naar zijn hooffl- t-Pruisen zou bege- Schlabrendorff in de Führer een kist aarin de bom was ;rote koude in de nwel de ontstekings- ting, zodat het toe- ploffen. De jonge of- zo spoedig mogelijk artier van de Führer opnieuw in het bezit bom. dorff werd na de Juli 1944 aangehou- redding slechts te spoedige opmars der spen, die hem bevrij- centratiekamp, waar ;lling afwachtte. ichting van heden- idt: ;waar bewolkt met iet Z.O. van het land Morgen veel over- ng, maar overwegend ge, in de kuststreken Noordelijke wind. toestand van de man te Alkmaar verhin- belangrijk deel, dat het gezin groot wa- t dit te compenseren >se markt te Amster- ons stoffen te kopen ;en en Anna Pattiow- e brengen. een zij vanwege dit >r de Politierechter, Catharina echter niet meende, dat ze er dienste van maakte. geldboete van f 50 eertien dagen voor- iatste Het de politie- NEN UITBETAALD? an een steenfabriek )tto Johannes V. te ig, was gedagvaard Irijf lonen waren uit- r lagen dan de norm de Rijksbemiddelaar, gedocumenteerde wij- zijn bedrijf in tarie- dt en dat het is toe- t. meer te betalen in- restatie niet minder m 1938-'39. Vellinga, vroeg of erklaring met be wij- i. V. meende dit te- ercheur indertijd ge it te krijgen van deze e zaak aangehouden. NONCHALANT, elier Thijs de M. uit >en er controle bij lefend, 1420 rantsoe- ;ich op diefstal, maar dat er slechts aangif- diefstal van 20 rant- 3 de officier, mr. Vel- lalant te werk ge zonder bon afgegeven was. Rekening hou- :tra winst die de M. had, vorderde hij f 250 of 2 maanden, er, toen de M. ver- d te zijn f 50 af. 'an de lagere klassen te Hensbroek hebben lijkse schoolreisje ie- ïs te acht uur vér- veer zich aanvankelijk cht nogal gunstig aaji- spoedig kwam eên waarvan geen hih- werd daar men nög er Alkmaar, de Zaafi- rdam werd een be- liderslot gebracht. Valkenveen aan de zoek aan de speeltuin, egen, maar ook nu it men ging binnen i. In Hilversum werd ;emaakt langs enkele de thuisreis, al weer nvaard. En zo kwam ia Beemster te acht an weer in het dorp. ïog. dat de tocht, zeer rd gemaakt met een an de firma Oorbeek i.l (Van onze speciale verslaggever) Ook bü de series voor het Neder landse stayerkampioenschap was de regen weer een ongewenste deelne mer. De tweede serie moest op 64 km worden gestaakt, dooh de jury nam het gelukkige besluit deze serie niet te laten overrijden. Men kon deze beslissing nemen daar bij het staken der wedstrijd de renners in een volgorde lagen die de krachts verhouding uitstekend weergaf, zodat men deze volgorde als eind uitslag aannam. In de eerste serie werd Pronk op overtuigende wijze winnaar en hij demonstreerde in deze rit een vorm die hem, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, vrij zeker het kampioenschap zal opleveren. MATENA 90 KM AAN DE KOP. In de eerste serie waren de volgende renners ingedeeld: Van Gent, Matena, Bijster, Pronk, Remkes, Motke en Reu tel, die in deze volgorde van start gingen. Er waren nog geen twee kilo meter van de honderd afgelegd of Ma tena viel Van Gent aan en zonder de minste inspanning nam hij de kop om die niet meer af te staan voordat het einde in zicht was. Pronk zat de gehele tijd op de tweede plaats én volgde op een 50 meter rustig de verrichtingen van de koploper, voor zover met een snelheid van ruim 70 km van rustig kan worden gesproken. In derdaad het tempo dat Matena aangaf was behoorlijk snel en het duurde dan ook niet lang of Reuter, Remkes en Motke werden gelapt. Op de helft van de Strijd dus na 50 km hadden alle ren ners, behalve natuurUjk Matena en Pronk, één of meer ronden achterstand. Opvallend goed was het rijden van Bijster die voor de tweede maal deel nam aan een stayerwedstrijd, en slechts één ronde achterstand opliep. Met nog 17 ronden voor de boeg begon Pronk aan te zetten en spoedig was hij op ge lijke hoogte met Matena. In een oog wenk was hij hem voorbij en 5 ronden later herhaalde hij dit zelfde grapje nogmaals. Voor Matena en de overige renners was dit allerminst een grapje, want de meesten zaten met een „ram" en wanneer je dan een concurrent voor bij ziet stuiven met een gemak alsof de wedstrijd pas aan de gang is moet dit toch wel deprimerend werken. Overbodig te vermelden dat Pronk onbedreigd over de eindstreep schoot met Matena op de tweede plaats en Bijster als uitstekende derde. Alle stayers die wij vanavond in de baan zagen en dat was alles wat Neder land op stayergebied bezit, missen nog de souplesse van een Pronk en wat be langrijker is, zij missen ook de felle sprint die noodzakelijk is om snel buitenom te passeren. Weliswaar heeft geen van die stayers een gangmaker als Pronk, die een groot deel van zijn successen aan de tacticus Wiersma heeft te danken. De gangmaker van Matena, v d. Bossdhe, heeft bijvoorbeeld de ge- PRONK f woonte steeds veel te hoog door de bochten te gaan waardoor de af te leg gen afstand aanmerkelijk wordt ver groot. In de tweede serie waren de renners" beter aan elkaar gewaagd, met uitzon dering van Van Amsterdam die spoedig een achterstand kreeg te incasseren. Het verloop 'was zeer monotoon en ge durende 65 km lagen de renners in een zelfde Volgorde, een volgorde die, zoals reeds vermeld, de einduitslag zou wor den. DE UITSLAGEN. Eerste serie: 1. Pronk (Wiersma) 1 uur 22 min. 3 sec.; 2. Matena (v. d. Bos sche) op 650 meter; 3. Bijster (de Graaf) op 750 meter; 4. Motke (Bonte koe) op 7 ronden; 5. Remkes (Stercke) op 10 ronden. Tweede serie: 1. v..d. Voort (v. d. Stuijff)2. Bakker (Kaeser); 3. de Best (Vermandei); 4. de Beer (Wiersma); 5. Pellenaers (v. d. Bom) op één ronde; 6 Van Amtserdam (Luycke) op 3 ron den). Zaterdag overleed in de ouderdom van 44 jaar na een langdurige ziekte de heer Th. Duyvis. Hij bekleedde als kassier van de Boerenleenbank te Noorod-Scharwoude een belangrijke functie in het economische leven. De overledene was bovendien lange tijd directeur van de voormalige distributie kring Langedijk. Woensdagmorgen vond de plechtige uitvaartdienst plaats in de R.K. kerk te Noord-Scharwoude, waarbij de mis ge celebreerd werd door de weleerwaarde heer Duyvis, broer van de overledene en pastoor te Egmond. Velen gaven van hun deelneming blijk en in de stoet merkten we o.a. op de heer Schel haas, burgemeester van Langedijk- en de heer Post, secretaris der gemeente. Voorts waren aanwezig vele vooraan staande figuren uit het Katholieke le ven, talrijke feden van de voormalige distributiekring Langedijk en anderen. Met de heer Duyvis is een sympa thiek mens heengegaan in de kracht van zijn leven. Er werd nog veel van hem verwacht, maar het heeft niet zo mogen zijn. Moge de zwaar getroffen familie troost putten uit de zekerheid, dat de overledene voor velen een voor beeld 2al blijven. Dezer dagen vergaderde het bestuur der Nutsspaarbank Oudkarspel. Door de secretaris-penningmeester werd verslag uitgebracht van het fi nanciële verloop gedurende het eerste halfjaar 1948. Door voorzichtig financieel beleid werd geen direct nadeel ondervonden van de over vrijwel de gehele linie iets teruglopende koersen van obliga ties, zodat de resultaten, gezien onder de huidige financiële omstandigheden, in elk opzicht tevredenstellend zijn geweest. Op de balans per 1 Januari ji. waren alle stuken voor zover de koerswaar de daarvan boven 100 pet. was gelegen, opgenomen tegen de nominale waarde. Hoewel de inlagen de opvragingen per saldo met ruim f 5000 overtroffen, wordt er ook nu nog steeds voor ge zorgd om voldoende direct 'oeschikba re middelen achter de hand te hou den. Door verschillende spaarrekening houders werd gebruik gemaakt om ten laste van hun spaarrekening, belastin gen door de Bank per giro .te laten betalen. Ook werd in verschillende gevallen advies gegeven en zonodig gratis hulp verleend bij het invullen van papieren inzake de afwikkeling geldzuivering. Woensdagavond 8 uur kwam de raad voltallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas. De sigarenwinkeUers verzochten om hun zaken te mogen openhouden tot 8 uur. Door de heren Heringa en Kalver- dijk werd het verzoek verdedigd, maar de meerderheid van de raad stelde zich met het college van B. en W. op het standpunt dat geen klemmende argu menten konden worden aangevoerd, zodat het verzoek werd afgewezen. Tot leden van de commissie voor het nazien der gemeenterekening werden benoemd de heren Oijevaar, Stoop en Var. Dijk. SUBSIDIE AAN EEN ZWEM VERENIGING. Een nieuwe verordening op de hon denbelasting ging onder de hamer door met alleen de communisten tegen. Door invoering van deze nieuwe verordening A.s. Zaterdag en Zondag zullen in Schoorl en omgeving grote Nationale Midzomeryvandeltochten worden ge organiseerd door de vereniging „Door weer en wind" te Anna Pau- lowna. Hoewel deze vereniging in de Noordkop van de provincie is geves tigd, heeft men gemeend de tochten te doen plaats vinden in een der mooiste gedeelten van Noord-Hol land met het mooie Schoorl als cen trum. De ligging van Schoorl is voor een der gelijk festijn uiterst gunstig. In de om geving vindt men bossen, duinen, hei develden, strand, zee en polderland- Men heeft een gunstige busverbin ding, terwijl voor deze gelegenheid de onlangs opgeheven tramdienst Alkmaar Schoorl haar taak nog enkele dagen zal vervullen. Het parcours is met grote zorg sa mengesteld. Deelgenomen kan worden aan verschillende tochten. Eén over 20 km, voor twaalf-jarigen en ouder, één over 30 km voor hen, die de leeftijd van 14 jaar hebben bereikt en ten slot te een tocht over 50 km voor achttien jarigen en ouder. Het laatste parcours is speciaal voor hen, die in training zijn voor de Vierdaagse en wordt al leen Zondag gewandeld. Inschrij vingen kunnen gericht worden aan D. P. de Jong, Zandvaart 125, Breezand. De start vindt plaats achter hotel de Rode Leeuw. Ieder die de tocht vol brengt ontvangt een speciaal voor de ze tocht ontworpen medaille. Zij die deelnemen m groepsverband van 11 personen plus leider ontvangen tevens een groepsprijs. De verzorging van de deelnemers is toevertrouwd aan het Rode Kruis te-Bergen. Naar wij verne men bestaat voor deze tochten reeds grote belangsteUing en zijn reeds op gaven voor deelname binnengekomen uit Apeldoorn en hebben reeds in to taal 600 personen ingeschreven. De vereniging Door Weer en Wind zal bovendien op beide dagen des avonds om half acht in de Rode Leeuw te Schoorl een feestavond beleggen, waar op zal worden opgevoerd de klucht in drie bedrijven „Het Vlekje" van Cha- ravarius. Een prospectus voor deze dagen uit gegeven is te verkrijgen bij de secre taris' Molenvaart 164, Anna Paulowna. Wij twijfelen er niet aan of vele wan delsportliefhebbers en -hebsters zullen in deze dagen in Schoorl acte de pre sence geven en met medewerking van het weer een paar goede dagen bele ven. IS „Want die lijm moet geïmporteerd worden," zegt één der gebroeders Van Exter, „en zoals U weet is exporteren een kwestie van deviezen. In Holland is er geen geschikt fabrikaat te vin den en het blijft zeer de vraag of er een fabriek bereid is een speciaal re cept samen te stellen. Het gaat ten slotte om maar betrekkelijk geringe kwantums Neen, de firma Van Exter gaat Fokker geen concurrentie aandoen, want de vliegtuigen, die zij gaan bou wen zijn zweefvliegtuigen en bedoeld als speelgoed. Bij de fabricage van dit artikel zal op ruime schaal van plastic gebruik gemaakt worden. Maar daar zit juist de moeilijkheid, om dat plastic goed te kunnen verwerken is een speciale lijm nodig. Die lijm wordt gemaakt in Engeland. Maar Engeland wil ponden zien en daarvan heeft Ne derland geen overvloed. Vanzei -e- kend zijn de gebroeders Van Exter gaan snuffelen en experimenteren, maar het eind van het lied is, dat zij de verzuchting geslaakd hebben: „Als we dié lijm hadden......!" De fabriek te Zd.-Scharwoude is één der weinige bedrijven in ons land, die zich op dit gebied bewegen. Plas tic wordt er al wel heel wat door de gezamenlijke industrie in Nederland verwerkt, maar in de speelgoedbran che is dat nog een betrekkelijk novum. Een bedrijf slaat de vleugels uit Eén der artikelen, waarbij piastic te pas komt en die thans en masse wordt aangemaakt, vormen de rammelaars. Ogenschijnlijk is zo'n rammlaar maar een eenvoudig ding, maar eer dat een voudige ding in elkaar zat, komt er toch wel het een en ander kijken. Alleen al de belle_tjes, waarvan het smoorapparaat voor baby's" is uit gerust, vragen velerlei machines, die eerst moesten worden uitgedacht en geconstrueerd. Het vernikkelen eiste veel jwofdbrekens en het plastic materiaal moest uit Italië komen. En fin, het is er, maar vraag niet hoeveel papieren en hoeveel moeite er aan te pas kwam. Et zijn bovendien nog andere moei lijkheden geweest. Maar nu staat er voor in de fabijek een partijtje dozen en er is een tikkeltje trots in de stem van Van Exter, als hp de dozen be kloppend verklaart: „Een leverantie aan België. Onze eerste exportzen ding". Als men pas een bedrijf begint, heeft men nog niet zo'n juiste kijk óp allerlei mogelijkheden. Maar de prac- tijk wijst al spoedig uit, wat er juist en onjuist was in de aanvankelijke op vattingen. Zo bleek de afzetmogelijk heid voor metalen speelgoed in Neder land beperkt. Te beperkt zelfs om grote stukken tegen een dragelijke prijs aan de markt te brengen: Een speelgoedtreintje b.v. zou eenvoudig onverkoopbaar zo duur zijj, als men bij de fabricage daarvan tot de bin nenlandse markt beperkt zou blijven. „Exporteren," zeiden de gehroeders Van Exter. Maar aan export zit ook het een en ander vast Dus ging één der firmanten met een koffertje mon sters op pad. In de Belgische waren huizen schreef hp tersluiks de namen en de prijzen van de artikelen, die hij zag, op zpn manchet. En kwam met orders terug. Nu is Denemarken en Zweden aan de beurt. Onderwijl zoekt men. contact met Suriname en Zuid-Afrika. Maar er bestaat ook nog zoiets als vracht prijzen en invoerrechten ER ZIT MUZIEK IN. Wie heeft niet als kind' gespeeld met houten blokken De gebroeders Van Exter ook. Er moest muziek in die blokken zitten, dachten ze en ze stopten er een belletje in. Hoeja, dat is het geheim van de smid. Maar deze blokken hebben het voordeel, dat moeder gerust kan zijn zolang ze de belletjes hoort. En gewaarschuwd wordt, wanneer alles stil wordt, want dan wordt er tien tegen één een apen streek uitgebroed Zo peinzen de gebroeders Van Ex ter over steeds wéér nieuwe moge lijkheden. Oplossing probleem 38. Zw 10 sch. op: 8. 9. 16, 17. 19, 22, 23, 28, 29. 35. Wit 10 sch. op: 26, 30, 31, 32, 34, 37. 38, 42, 44, 46. Opl. 1. 31—27 (29x49), 2. 27x29 (35x33), 3. 32x21 (49x41), 4. 46x37 (16x27), 5. 42—38 (33x31), 6. 26x37 wint. En nu nog even het volgende standje: Zw. 7 sch. op: 11, 12, 13, 14, 21, 26, 27. Wit 7 sch. op: 24, 30, 32, 37, 40, 43, 48. Wit speelt hier: 1. 4339 (27x38), 2. 48—43 (38x49), 3. 39—33 (49x35), 4. 24—20 (35x31 moet 3 slaan). 5. 20x36! Ter week: oplossing voor deze zal de hondenbelasting naar raming f 1300 meer opbrengen. Door de zwemvereniging „Eigen Kracht" was een verzoek om subsidie binnengekomen. Het benodigde bedrag was f 534,78 en waar genoemde vereni ging het enige zwembad beheert dat de gemeente rijk is, adviseerden B. en W. de gevraagde subsidie te verlenen. Daar in deze zwemgelegenheid ook de mogelijkheid tot gemengd zwemmen bestaat, verklaarden de r.k. zich tegen het voorstel. Vrijwel alle raadsleden voerden het woord over deze aangele genheid en de debatten kregen zelfs een scherp kantje toen weth. Kuiper het standpunt van de rk-fractie be krompen noemde.» De subsidie wérd tenslotte verleend. Een wijziging der bouwverordening voor de voormalige gemeenten Zuid- en Noord-Scharwoude en Oudkarspel had betrekking op privaten boven de sloten. De raad achtte het onderwerp te pré cair om er over te debatteren. Slechts vroeg de heer Beers zich af of het nu zo erg was dat men privaten had en' hij stelde voor de huisjes in vrolijke kleuren te schilderen De schoolbesturen krijgen het voor schot op de exploitatiekosten voor het jaar 1948. DE BRANDENDE KWESTIE. Daarna werd de brandende kwestie aangesneden: de Landbouwhuishoud- school. Er is de laatste tijd weer veel gebeurd waarop in een afzonderlijk artikel zal worden ingegaan maar. de raad besloot, met 7 tegen 6 stemmen geen urgentie-verklaring af te geven aan de Holl. Maatschappij. De verkoop van een stukje grond ie Broek op Langendijk aan mej. Krul al. daar passeerde de hamer zonder be spreking, evenals de 11e suppletoire be groting over '47 en de 2e over 1948. Een lening van 20.000 ten behoeve van de gasfabriek, ontmoette geen be zwaren. Eervol ontslagen als ambte naar der burgerlijke stand werd de heer P. Keppel. Benoemd als 4e ambte naar werd de heer J. A. Zielstra te Hendrik-Ido-Ambacht. De definitieve salarisregeling voor het gemeentepersoneel bleek een for mele kwestie. Op een vraag van de heer Stoop antwoordde de secretaris, dat het in de bedoeling ligt alle toe slagen te incorporeren per 1 Octo ber a.s. Bij de vaststelling van de1 verorde ning op tegemoetkoming in studie kosten brak de heer Beers een lans voor de werklieden, dat zij hetzelfde voorrecht zullen genieten. De voorzit ter nam deze suggestie over en ver klaarde. dat hij zich zou beraden ovei mogelijkheden in deze. DE RONDVRAAG. Na afwerking van de agenda her dacht de raad de heer Th. Duyvis. De voorzitter sprak enige woorden van waardering t.a.v. de overledene en betuigde zijn deelneming. Bij de rondvraag wees de heer Vol kers op onregelmatigheden, die zich met de verkiezingsborden hadden voorgedaan. De voorzitter zegde nauwlettend toezicht toe. De heer Heringa krijgt de supple toire begrotingen niet thuis gestuurd, maar bij belangrijke gevallen zal hierop in de raadsvoordracht worden gewezen. De sluis te Nrd.-Scharwou- de trok tenslotte nog de belangstel ling en men was van mening, dat het met deze herstelwerkzaamheden een ongelukkige samenloop van omstan digheden was. F.R KOMEN STEEDS NIEUWE PRODUCTEN Aan de Langedljker Groenten Centrale kwam de eerste gele kool Het was een partijtje van ongeveer 100 kg en het pro duct bracht f 16.60 op Aan de N M B werden de eerste tuinbonen aangevoerd De prijs liep van f 22.60 tot f 23,50 DE TWEEDE BESPUITING TEGEN DE COLORADOKEVER Deze verplichte tweede bespuiting moet worden uitgevoerd ,in de week* van 30 Juni tot 6 Juli Voor het overige zijn er dezelfde bepalingen als voor de eerste bespuiting PROBLEEM 39 van MAX DOUWES. (Zie diagram). Zw. 10 sch. op: 7, 9, 10, 13, 17, 19, 20, 24, 36, 40. Wit 10 sch. op: 29, 32, 33, 34, 39. 41. 42, 43, 45, 50. Wit speelt en wint. (Moeilijk) DE ORANJEFEESTEN In verband met de a.s. Oranjefeesten is het Oranjecomité alhier haar voor bereidende werkzaamheden begonnen. Het plan is deze feesten groots op te zetten, hetgeen mogelijk is, indien iedereen zijn medewerking verleent. De bedoeling is om met 'lijsten bïj alle inge zetenen te komen, waarvan de op brengst, begrijpelijk de omvang der feesten zal bepalen. De verwachtingen van hat comité zjjn hoog gespannen. Egmond aan Zee. Grote verrassing voor de schooljeugd Op de verjaardag van Prins Bernhard stopte een grote vrachtauto van het Nederlandse Rode Kruis b(| alle scho len te Egmond aan Zee en bracht voor elk kind van de openbare en bijzon dere lagere scholen een pakje! Groot was de verrassing, waar hiervan te voren niets bekend was Nog groter was de verrassing, toen de auto was uitgeladen en elk kind zijn pakje uit- pake Het was compleet Sinterklaas De inhoud van elk pakje was ver schillend Een pakje bevatte bijvoorbeeld 5 pot loden, 3 schriftent 20 kléurkrijtjes, 2 grote stukken toiletzeep, een grote tube tand pasta met tandenborstel in étui, een haar kam, 25 stuiters, veters, gum, 1 liniaal en 2 tennisballen! Was het wonder, dat de kinderen opgetogen naar huis renden? Deze aardige verrassing danken zij aan het feit, dat Egmond aan Zee tot de zgn getroffen gemeenten behoort De pakjes zijn een zgn Gift Box Gift from the, schoo'ls of the United States of America, trough The Red Cross Greetings from The American Junior Red Cross Het is dus een gifti van het Jongeren Rode Kruis, irgezameld op de scholen in Amerika, zo als b v in Irvington (New Jersey), Ap- pleton W S In de pakjes der hoogste klassen was een kaart met de naam van de scholier, die het in Amerika vulde, -waarop de begiftigde de goede aankomst en zijn dank kan vermelden De mogelijkheid wordt hiermede ge opend tot een wederzijdse kennismaking van leefwijze en gewoontes, mededeling over de Plaats van inwoning, kortom, alles wat waarde heeft om te vermelden Het geheel wordt geleid door het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis Het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis staat niet op zich zelf, het moet me^r gezien worden als een actie - van het Nederlandse Rode Kruis, die tot doel heeft de Rode Kruis- gedachte onder de jeugd te brengen en deze als het ware voor te bereiden op het volwassen Rode Kruiswerk De Rode Kruisgedachte wordt daartoe geïnterpreteerd in de drie hoofdpunten: Hulpvaardigheid jegens anderen; De zorg voor en de waarde van gezondheid; en Internationale vriendschap en verstand houding Dit laatste kan bijvoorbeeld worden be vorderd door he* uitwisselen van school- albums, met Paatjes en tekeningen Alle jongeren vin 8—18 jaar kunnen als medewerker in Jeugd Rode Kruis-ver- band worden opgenomen, per klas, school cl vereniging Dus uitsluitend in groeps verband De groepen behouden hun eigen leiding, zowel in de jeugdbeweging als in. het onderwijs, over alle politieke en godsdienstige scheidsmuren heen en los van alle rangen en standen Door voor dit mooie doel te werken zal dx: jeu£d leren begrijpen, dat alle mensen broeders zijn en daarom ze beter leren kennen en waarderen! Dit is het fun dament voor een wereldvrede In een vergadering van -de Partij van de Arbeid sprak ir. de Vassy over „Hoe staat de Partij van de Ar beid tegenover de Wederopbouw' Dit, vooral voor de inwoners van Eg mond aan Zee zo belangrijke onder werp. in verband met de vele huizen, die tijdens de bezetting zijn afgebro ken, had de volle belangstelling. Vóór de pauze behandelde spr. de financie ring van de door de oorlog bescha digde huizen. Volgens de ontwerp- wet komt het hier op neer, dat eige naars, die een huis hadden, en dat zelf (of hun kinderen en kleinkinderen» bewoonden de volle 100 pet. vergoed krijgen. Na een korte beschouwing over de geleide economie bij de wederopbouw, die volgens spr. zeer nodig was, om de materialen zo te besteden dat zij ge bruikt werden, daar waar zij het meest nodig waren, hield spr. een korte pau ze, waarin gelegenheid gegeven werd tot het stellen van vragen. Hier moch ten ook vragen van persoonlijke aard betreffende de wederopbouw gesteld worden. Van deze laatste gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt, omdat verschillende oorlogsslachtoffers bij zonderheden hadden, waar zij wel het oordeel van een deskundige over wil den horen. GEEN VENTERS MET GOEDKOOf FRUIT MEER Volgens besluit van burgemeester en wethouders zullen voortaan geen venters van elders met fruit en groente worden toegelaten Daartegenover hebben de groentenhandelaren in Egmond toegezegd, minstens eens per week zelf met goed koop fruit en groente »e zullen venten Of de inwoners van Egmond behalve de groentenhandelaren, met dit besluit erg ingenomen zijn, wagen wij te betwijfelen Hoe goed het initiatief tot de op richting van Kath. Kinderuitzending in deze gemeente is geweest blijkt wel uit de vele kinderen, die hier van daan naar elders uitgezonden konden worden In 1947 vonden 10 uitzendin gen plaats. In de eerste helft van 1948 behoefde slechts 1 kind uitgezonden te worden, in de tweede helft' echter, naar thans valt te overzien, zes, te weten 2 in Juli ^a.s. en 4 in September a.s., terwijl nog 1 kleutertje naar Krabbenbossen in Brabant zal uitge zonden worden. Dat deze uitzendingen voor de afdeling zware financiële of fers vragen behoeft geen betoog. Daar om is steun aan deze afdeling, die een mooi sociaal oogmerk heeft wel kom en noodzakelijk. BENOEMING Door de onderwijsvereniging der LTB is met ingang van 1 September a.s. tot hoofd van de onlangs opge richte lagere landbouwschool te Eg mond-Binnen benoemd de heer A. H van den Berg. thans hoofd van de R.K. school aldaar. Eén van de meest bekende figuren uit Schoorl vierde Woensdagmiddag zjjn zilveren jubileum: het was de heer C. Jonker, „de ijsman van de buurt". De fabricage van het zo zeer be geerde product is in de loop der jaren meermalen gewijzigd enverbe terd. Het houten kuipje met bus, waarin met de hand een stok werd geroerd, maakte al gauw plaats vpor een handmachine, die na eën paar jaar weer. het veld moest ruimen voor iets nieuws, een electrisch gedreven mo tortje. En nu prijkt in de ijssalon, die voor deze gelegenheid door vrienden en belangstellenden was omgetoverd in een bloementuin, een hypermoderne ijjsinstallatie, alles automatisch, het eerste exemplaar van dien aard in ons land. Het ging steeds excelsior, venten langs de weg, standplaats aan het duin, ijssalon bij het Raadhuis plein. Er was deze middag grote belang stelling: de jeu'gd liet zich niet onbe tuigd en genoot eens extra van een jubileum-ijsje en ouderen kwamen ook hun opwachting maken bij de zilveren ijsman van de buurt". Ook burge meester en wethouders van-Schoorl en het bestuur van de V.V.V. Noord- Kennemerland gaven blijk, van him belangstelling. Burgemeester Mr. Jochems wenste de jubilaris geluk met de „warme" belangstelling, die er bestond voor zijn „koud" product en zei het zeer op prijs te stellen, dat Schoorl zo'n inrichting rijk was. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat dit bedrijf zich nog tal van jaren in een steeds toenemende bloei zou mogen verheugen. D^ heer Van der Garde Jr., voor zitter van de V.V.V., complimenteerde de jubilaris namens V.V.V. Noord- Kennemerland. De besommingen waren gisteren als" volgt: IJm. 72 „De Condor" f 5735, 25 „Flamingo" f 16360,"' 83 Vikingbank f 13290, R.Q. 53 „Dirkje" f 11775, IJm. 249 f 159, 202 f 15, 237 f 8, 213 f 114,.211 f 90. HA 53 f 170, 16 f 143, VD 60 f 567. 9 f259, Enk..20 f 516, OD 8 f 100, HD 184 f 3, 220 f 9, 131 f 366, UK 161 f 387, 126 f 965, 36 f 318, 53 f 1083, 119 f 605, 90 f 410, 69 f486, 125 f 472, 86 f 634. ALKMAAR, 30 Juni 1948. (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 5.50f 10;, Spinazie f 7.50f 32; Postelein f 5f 14; Worteltjes f 15f 26; Tomaten f 72 f 106; .Groene kool f 8.20; Spitskool f 13.30; Rode kool f 10f 15; Rabarber f 5.50f 14;. Doppers f 32f 56; Uien (bos) f 7f 22; Bieten (bos) f 1218; Aardbeien (per slof) f 1.70f 3.30; Sperciebonen f 152f 170; Snijbonen (stok) f 130f 160; Bloemkool IA f 40 f 56, I f 25—f 35, II f 12—f 22; Komkom mers f 10f 30; Tuinbonen f 12f 18; Peulen f 32—f 116; Worteltjes f 11— f 18; Radijs f 2f 3; Selderie f 2.50 f 6.50; Selie f 2—f 3.50; Sla f 2—f 6.50; Nieuwe aardappelen: grote f 11f 14.50 en klein f 6.50f 10. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Juli '48. 153000 kg vroege aardappelen: eerste lingen f 11.30f 13.80; drielingen f 9.20 f 10.70; kleine f 6.50—f 8; rode eerste lingen f 13.80f 14.60; bi. eigenheimeis' f lz.80f 15.10; eigenheimers f 15.10; geelblom f 9.70; 1000 kg groene kool f 8.50; 50 stuks bloemkool IA f 47. LANG. GROENTENCENTRALE, 1-7. Aangevoerd 170000 kg aardappelen: bi., eigenheimers f 13.80f 15.40, rode eer stelingen f 13.20f 14.20, eerstelingen 11.50—f 12.90, drielingen f 9.10—f 10.70, kriel f 6.40f 7.80: 24000 kg rode kool f 12.60f 14.50; 200 stuks bloemkool f 28—f 35. WARMENHUIZEN, 30 Juni '48. 81800 kg Aardappelen; Schotse muizen f 10.40 ■f 12.30, kriel f 5.60, drielingen f 8— f 11; Eigenheimers f 13.30—f 13.90; Blauwe eigenheimers f 13.30; Rode Schotse muizen f 11.50f 13.10 en drie lingen f 5.60f 5.70. Gevraagd door 2 dames van 1 Aug. t/m. 15 Aug. 2 KAMERS met gelègenh. tot koken. I.iefst tomgev. Schoorl of Beugen. Br. No. A 882 N.V. Alta's Reclame Ad vies Bur., N. 7- Voorburg- wal 298. A'dam. ZONDAG i JULI vanaf 3 uur. ril Aparte kapsels Parfumerie Hoogstraat 4 Tel. 4453

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3