Engels draagt de gele trui Veiligheidsraad heeft vertrouwen in Commissie van Goede Diensten Waarderende afscheidswoorden van Kamerpresident VAN NABIJ EN VERRE Vr5388 2 JuK 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '45sle Jaar8a"B No' 155 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen beslissing over verdere actie Italiaans vliegtuig bij Brussel neergestort Weer 90 millioen goud terug WEERBERICHT Arabieren verwerpen voorstellen Laatste vergadering der Tweede Kamer Zeeuwse modder naar Denemarken 50°^o der Finnen ter stembus hebben veel Wij in elkander gewaardeerd Coureur Varzi verongelukt Olifant leed aan koliek Door smokkelaars overvallen Goede dag voor de Italiaanse renners WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Afscheidslunch in Berlijn Eerste auto-ongeval op Urk Elf maanden geëist tegen soldatenmoeder BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Bü de gisteren voortgezette debat ten in de Veiligheidsraad over de In donesische kwestie, voor de eerste maal onder voorzitterschap van Dmi tri Manuisly, de afgevaardigde voor de Oekraine, leidde de heer Palar de besprekingen in door te verklaren dat, tenzij de Raad een forse houding aanneemt en met name de CvGD de vrije hand verleent, men nooit over het huidige dode punt in de onder handelingen tussen de Nederlanders en Indonesiërs zal heenkomen. De, rapporten van de CvGD aldus de heer Palar verder tonen wel aan, dat er een wijde kloof bestaat tussen Nederlanders en Indonesiërs op het stuk van de uitvoering van het bestand en de uitlegging van de Renville-over- eenkomst. Vervolgens kwam de heer Pillai (In dia) aan het woord. Hij sprak namens zijn delegatie de ernstige hoop uit, dat de Nederlanders een weg zullen weten te vinden om hun bezwaren tegen het compromisvoorstel te laten vervallen en dat zij hun medewerking zullen willen verlenen bij de opbouw van een nieuwe Indon. republiek, een nieuwe verenigde staten van Indonesië en een nieuwe Ned.-Indon. Unie, welke in het leven zullen worden geroepen in over eenstemming met de beginselen der Renville-overeenkomst en een monu ment zullen vormen voor Nederlands historische aanhang van de beginselen van vrijheid en democratie. Mr. Van Kleffens, hierna aan het woord komend, sprak de hoop uit, dat de raad geen steun zal verlenen aan de aandrang tot wijziging in de werk methode van de CvGD, daar Neder land een voorstel tot een dergelijke wij ziging niet in overweging zal kunnen nemen. De heer Van Kleffens wenste tevens van deze gelegenheid gebruik maken om „af te rekenen met de le gende" over een Nederlandse blokkade van de Republiek. Na de rede van Mr. Van Kleffens volgde een langdurige discussie, in de loop waarvan bleek, dat dé meerder heid van de Raad er niet voor voelt, invloed uit te oefenen op de huidige werkwijze van de CvGD. Gistermorgen is een Italiaans ver keersvliegtuig van de lijn RomeBrus sel nabij Keerbergen, even buiten Brussel, neergestort. Negen van de twaalf passagiers zijn hierbij om het leven gekomen. Het ongeluk is te wij ten aan slecht zicht. Bij het neerstorten van het Italiaanse Fiat 202 toestel van de verkeerslijn MilaanBrussel zijn vier passagiers en vier leden der bemanning om het le ven gekomen. Drie passagiers en de 22-jarige stewardess werden uit het vliegtuig geslingerd en ontkwamen zo doende aan een dood in de vlammen. Zij waren ongedeerd. Het vliegtuig stortte neer in de bossen tussen Brussel en Mechelen op slechts 1 km afstand van het vliegveld Meisbroek, waar het wilde landen. Op het ogenblik van het ongeluk viel er een slagregen. Vermoed wdrdt dat de piloot het toestel, in plaats van op het vliegveld Meisbroek, op het nabij gelegen vliegveld van Keerber gen heeft willen neerzetten en dat hij verblind door de regen een verkeerde schatting heeft gemaakt van de afstand bij de landingsmanoeuvre. De minister heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij vóór hij naar deze vergadering ging. bericht ontving van de Com missie voor het teruggevonden goud, dat we kunnen rekenen op een nieuwe teruggave van 90 mil lioen na de 100 millioen van ver leden jaar. De minister van buitenlandse zaken, de heer Van Boetzelaer van Oosterhout, verklaarde nog dat regering ten aanzien van de grens correctie haar standpunt handhaaft zoals het op de Londense conferen tie is ingenomen. de Weersverwachting, geldig tot he denavond: KOEL WEER. Veel overdrijventjf bewolking. In de kuststreken nog een enkel re genbuitje in de ochtenduren. Overigens overwegend droog weer. Matige, maar langs de Wadden eilanden nu en dan nog vrij krachtige wind uit Noordweste- i'jke richtingen. Koel. De leden van de Russische en Oe- krainse delegaties waren een ander in zicht toegedaan en herhaalden de be schuldiging, dat de'CvGD in geen geval het vertrouwen van de Raad kan ge nieten, gezien haar sympathie voor de koloniale mogendheden. Aan het eind der beraadslagingen sprak de Veiligheidsraad opnieuw zijn vertrouwen uit in bekwaam heid van de CvGD voor de behan deling van zaken ter plaatse. De Raad was echter niet in staat te beslissen, of een verdergaande ac tie van de zijde van de Veiligheids raad noodzakelijk is. De Transjordaanse minister-presi dent heeft gistermorgen verklaard, dat de Arabieren de vredesvoorstel len van Graaf Bernadotte van de hand gewezen hebben. De Arabieren hebben de voorstellen verworpen, omdat zij niet het be staan van een Joodse staat kunnen accepteren, aldus zeide Tewfik Aboel- hoeda Pasja, de premier. Transjorda- nië had geen territoriale ambities wat Palestina betreft. De Arabische bevol king van Palestina zou, na bevrijd te zijn, moeten beslissen over aansluiting bij Transjordanië of lidmaatschap van de Arabische Liga als onafhankelijke staat. Zestien mogendhedenverdrag goedgekeurd *(Van onze pari. redacteur) Er heerste Donderdagmiddag in de Tweede Kamer een stemming van boe ken inleveren en bloempotten verdelen, zoals op een laatste schoolmiddag vóór de grote vacantie. De oude Kamer was voor het laatst bijeen en er waren nog enkele belang rijke zaken af te doen, maar veel be langstelling toonden de dames en heren niet meer. Het vergaderen vlak vóór de verkiezingen heeft aan de, degelijkheid der beraadslagingen afbreuk gedaan. De afgevaardigden, die bijna dagelijks op het verkiezingspad gaan, hebben weinig gelegenheid meer voor een de gelijke voorbereiding van hun parle mentaire-werk, met het gevolg, dat het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 16 April j.l. in Parijs ondertekende zestienmogendhedenverdrag nopens ie Europese Economische Samenwerking een vrij oppervlakkige behandeling on derging. De discussies beperkten zich vrijwel tot de vraag, of het verdrag de geleide economie bevordert, of dat het zich daaromtrent niet uitspreekt. De Kamer keurde het verdrag zonder hoofdelijke stemming goed, doch de communisten, die tegen het wetsont werp waren, kregen aantekening dat zij tegfen waren. Een aantal Nederlandse vlieger-officieren heeft op het Binnenhof te 's-Graven- hage, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart, onder scheidingen ontvangen uit handen van H.K.H. de Prinses-Regentes. In tegen woordigheid van vele autoriteiten ontving de majoor vlieger-waarnemer J. N. Mulder de Militare Willemsorde. Prinses Juliana slaat majoor Mulder tot ridder. Niemand in Zeeland zal er aan twijfelen of de Zeeuwse klei wel goede, vruchtbare grond is. Maar weinigen zullen toch weten, dat de grasmat van een van de belang rijkste Deense vliegvelden, dat van Aarhuus, op Zeeuwse klei groeit. En goed groeit ook! Dë Duitsers legdei^ dit vliegveld n.l. in de bezettingstijd aan, maar kwameti tot hun grote schrik tot de ontdekking, dat het gras op het zand van Aarhuus niet wilde groeien. En toen kwamen ze op 't lumineuze idee modder uit Ne derland aan te voeren. Bagger machines haalden de modder van de Scheldebodem naar boven en per trein werd dit Zeeuwse „pro duct" naar Aarhuus geëxpedieerd. Aan Denemarken kostte het vlieg veld 8 millioen kronen, maar wat dit grapje aan Nederland heeft gekost, is niet bekend. De resul taten waren echter uitstekend en Aarhuus heeft op z'n vliegveld nu een prachtige grasmat. Het vliegveld is echter al weer te klein en dezer dagen is besloten een nieuwe luchthaven aan te leggen, welke naar raming 20.000.000 kronen zal kosten. De eerste dag van de Finse verkie zingen is uiterst rustig verlopen. De opkomst van de kiezers op de eerste da^ was groot. Voor het gehele land kon éen gemiddelde worden aangeno men van 50 procent. In enige distric ten van Helsinki vooral in de ar beiderswijken stemde op deze eer ste dag reeds meer dan 61 procent van het aantal kiesgerechtigden. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. H. R. van Schaik, heeft gister aan het einde der vergadering een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: In deze vergadering, die vermoede lijk de laatste zal zijn van de Kamer in hare tegenwoordige samenstelling, wens ik enige 'slotwoorden te spreken. Nauwelijks 2 jaar zijn verstreken sinds deze in 1946 gekozen Kamer hare werkzaamheden aanvaardde. Kabinet en Kamer hebben een inspannende en moeilijke tijd achter de rug. Midden in de behandeling van zoveel betekenisvol staatkundig werk staan nu de verkie zingen al weder voor de deur. Aan deze nog betrekkelijk zo jonge Kamer, die ook in haar oorspronkelijke samenstelling reeds meer dan één wij ziging onderging, zal naar mijne schat ting weder ipeer dan 1/5 gedeelte harer leden ontgallen. Menigeen zal het scheiden hard val len. Vooral hun, die krachtens het hun door de kiezers geschonken en bij her- mogen te dienen, zal ook in de haling hernieuwd vertrouwen reeds langer deel hebben uitgemaakt van dit college. De overtuiging, op vruchtbare wijze te hebben kunnen bijdragen tot de behartiging van de belangen van land en volk, zal hun het heengaan echter vergemakkelijken. Ik vertrouw, dat de Kamer mij zal kunnen volgen, wanneer ik een 5-tal" abituriënten met name noem. Het zijn de heren Smeenk, de Wilde, Bierema, Teulings en Kupers. Over hun kundigheden en verdiensten wil' ik niet uitweiden. Zij zouden dat zelf niet wil len. Maar wel mag ik er aan herinne ren dat zij allen, de heer de Wilde ook aan de overzijde van de groene tafel, een groot en gewichtig aandeel hebben gehad in de voorbereiding en de tot standkoming van zeer vele der in de laatste 20 a 30 jaren aangenomen en voor ons volksleven zo uiterst belang rijk gebleken maatregelen van wetge ving. Voor hun jarenlange opbouwen de en onvermoeide parlementaire ar beid moet ik van deze plaats hun open lijk dank brengen. De volgende week-zullen wij weten, wie onzer w e 1 en wie niet zullen te rugkeren. Afgezien daarvan houd ik mij echter verzekerd, dat zoals wij thans nog te zamen zijn, wij allen, hoe ver ook onze politieke inzichten uiteenlopen, kun nen getuigen, veel van elkander te heb ben geleerd en ook veel in elkander te hebben gewaardeerd. Al gaan wij straks voorgoed uiteen, de wetenschap dat wij gezamenlijk hebben getracht in deze vergaderzaal ons volk naar best ver- toe komst de stille eenheid vormen die ons geestelijk voorgoed zal samen binden. Onze beste wensen vergezellen elkan der. Zij vergezellen ook de heren mi nisters, wier leven als zodanig mede aan een draad hangt, en van wie ik op dit ogenblik gaarne wil getuigen, dat zij zich naar mijn oordeel op be kwame en voortvarende wijze aan 's lands zaak hebben gegeven. De bekende Italiaanse coureur Achil- le Varzi heeft gister het leven verlo ren tijdens de - training voor de grote automobialprijs van Europa. Zijn wagen sloeg enkele malen over de kop en toen de Fransman Chiron, die eveneens aan het trainen was, op de plaats van het ongeluk arriveerde, kon hij slechts de dood van zijn vriend constateren. Dat de behandeling van een zieke olifant niet zo eenvoudig is, bleek een dezer dagen, toen Sheila, een der twee olifanten van het Noorder dierenpark te Emmen (Drente), ziek werd. De bekende dierenarts van Artis in Am sterdam, dr. Folmer, werd in consult geroepen door de dierenarts te Emmen. De heren stelden vast, dat het dier leed aan koliek en ernstige verstopping tengevolge van het eten van scherp zand en stenen. Een clysma werd toe gediend, hierbij werden .niet minder dan zes emmers lauw zeepwater door een slang in de ingewanden van de olifant, ingevoerd. Öaarna werd een in jectie toegepast achter het oor, in een dosis, genoeg voor drie zware paarden. De resultaten bleven niet uit. De vol gende dag bleek het dier een grote hoe veelheid zand en stenen te zijn kwijt geraakt. Het dier is nu weer volkomen genezen. Dezer dagen trof een wandelaar in de bossen aan de Duitse grens nabij Venlo een man bewusteloos aan. Na de politie te hebben gewaarschuwd werd de man, de 29-jarige R. Dudzinski uit Gorlitz, overgebracht naar het St. Joseph zie kenhuis te Venlo. Zonder bij kennis te zijn geweest is de Duitser aldaar overleden. De politie heeft het vermoeden te doen te hebben -mr' een Duitse smokkelaar, die illegaal de grens is overgekomen en in handen viel van een smokkelbende uit Neder land. In verband met deze zaak wer den enige personen gearresteerd, die allen echter weer op vrije voeten zijn gesteld. Dé politie zet het onderzoek voort. De tweede étappe begon met een klein drama dat zijn stempel gezet heeft op het verloop van de koers en de uitslag heeft beinvloed. Er had na melijk een valpartij plaats waar onge veer vijftig renners bij betrokken wa ren, met het gevolg dat velen hunner min of meer geblesseerd werden en later het tempo niet meer konden vol houden. De Belg Rogiers bijvoorbeeld raakte over 30 kilometer meer dan 40 minuten achter. Wat verder de strijd van gisteren be treft is het een goede dag geweest voor de Italiaanse A-ploeg. Gino Bartali heeft weliswaar de gele trui moeten afstaan, maar hij was er in het geheel niet op gesteld haar te behouden in deze fase van de koers. Zijn ploegmaat Rossello won de étappe, en het was juist Bartali die hem niet ver van de finish adviseerde een ontsnappingspo ging te wagen. Rosello was gisteren als laatste in Trouville gearriveerd, en Bartali achtte het gewenst dat hij zijn plaats in het algemeen klassement zou verbeteren. Bij de Belgen was een van de jonge ren de grote uitblinker, en wel Jean Engels die vandaag de gele trui mag dragen. Het is nu al wel duidelijk dat de beide Belgische ploegen één doel nastreven: een Belgische zege. Zo kon men tegen het einde van de étappe zien dat Karei van Wijnendaele de renner van Dijck uit de A-ploeg aanmaande om het wat kalmer aan te doen omdat Engels uit de B-ploeg op dat moment aan de kop lag. Door de leden van de Nederlands- Luxemburgse ploeg zijn gister geen heldendaden verricht. Kamps heeft pech gehad, en de besten van het team schijnen Bakker, de Hoog en Janssen te zijn. De Hoog rijdt lang niet kwaad, hij heeft mogelijkheden die zich vroeger of later zullen verwe zenlijken, maar voor hem, evenals voor tal van anderen, is het de vraag wat hij in de bergen zal presteren. De Nederlanders en de Luxembur gers plaatsten zich in het klassement der tweede etappe als volgt: Helena, 1 Juli van Barranquilla te Carthagena. Hersilia, 1 Juli -van Puerto Cabello te La Guaira. Hestia, 1 Juli van Barbados naar Trinidad. Prins Willem II, 1 Juli van Rotterdam te Houston. Tiberius, 30 Juni van Gonaives naar Cape Haitien. Aar- dijk, 29 Juni van Coatzacoalcos te Tampico. Arkeldijk, 30 Juni van New York naar Tampa. Albireo, Rotterdam-Buenos Aires, passeerde 30 Juni Fernando Noronha. Algerab, Rotterdam-Calcutta, 29 Juni te Ran goon. Alpherat, 30 Juni van Ant werpen naar Rio de Janeiro. Dui- vendijk, Vancouver-Rotterdam, 29 Ju ni te San Francisco. Lieve Vrouwen kerk, 30 Juni van Zanzibar naar Dar Es Salaam. Stad Alkmaar, 30 Juni van Rotterdam te Norfolk. Stad Maassluis, 30 Juni van Vlaardingen te Bona. Stad Maastricht, 30 Juni van Lagoulette naar IJmuiden. Streef kerk, Rotterdam-Calcutta, 30 Juni te Bombay. Kirchen, Luxemburg, de Hoog en Bakker werden met een grote groep renners ex aequo 29e en 68e geplaatst in 7 uur 34 min. 58 sec. Verder werden: Janssen 68e in 7.35.01, De Ruyter 87e in 7.55.12, Kemp, Luxemburg, 91e in 8.04.11, Franken 92e in 8.04.17, Pauwels 93e in 8.04.17, Biever, Luxemburg en Ackermann, Luzemburg ex aequo 69e 107e in 8.04.25. In het algemeen klassement staan Kirchen en de Hoog met 20 andere renners ex aequo 35e en 54e in 14 uur 28 min. 45 sec., Janssen is 55e met 14.29.23, Bakker 73e en 74e met 14.47.45, De Ruyter 85e met 14.58.16, Kemp 86e met 14.58.33, Ackerman 101 en 102e met 15.07.29, Biever 105e met 15.16.54, Fran ken en Pauwels 107 en 108e met 15.17.39 Het klassement van de tweede etappe luidt: 1. Rossello (Italië) 7 uur 29 min. 55 sec.; 2. Bobet (Frankrijk) zelfde tijd; 3 Engels (België B) zelfde tijd; 4. Teis- seire (Frankrijk) 7 uur 30 min. 51 sec.; 5. Mathys (België B) zelfde tijd. Na de tweede etappe ziet het alge meen klassement er als volgt uit: 1. Engels (België B) 14 ur 20 min. 19 sec.; 2. Bobet (Frankrijk) 14 uur 20 min. 31 sec.; 3. Schotte (België A) 14 uur 20 min. 45 sec,; 4. Teisseire (Frank rijk) 14 uur 21 min. 15 sec.; 5. Gau- thier (Zuid Oost ploeg) 14 uur 21 min. 52 sec. Drie renners hebben tijdens deze etappe opgegeven, t.w.: Rogiers (België A), Conté (Italië B) en Caput (Frank rijk). Nadat de Russen gisteren het einde van het geallieerde militaire bestuursbu reau van Berlijn hadden aangekondigd, zijn de stafchefs van de vier geallieerde mogendheden in een restaurant bijeen gekomen om een lunch te gebruiken, die door de Russen werd aangeboden. De voorzitter van het bestuursbureau, voor deze maand was een Rus. Zoals in een „Russische maand" ge bruikelijk, was er wodka bij de lunch. Naar de Russische stafchef kolonel Ka linin verklaarde, zou dit de laatste maaltijd zijn van de Russen voor de Westelijke gealliëerden. Sinds Urk door de weg UrkEmmel- oord is verbonden met de wal, heeft het eerste ernstige auto-ongeval'op Urk plaats gehad. De weduwe Woort die haar 7-jarig zoontje uit het Sanatorium per auto naar Urk vervoerde en in feestelijke stemming huiswaarts keerde, ondervond hiervan de ernstige gevol gen. Tussen Ürk en Emmeloord vloog eensklaps het rechter voorwiel van de auto, waardoor deze over de kop sloeg en in de sloot terecht kwam. De we duwe Woort werd met haar drie kin deren uit de cabine door het glas ge slingerd. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Twee der kinderen werden in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het derde kind mocht niet vervoerd worden wegens een zeer ern stige hersenschudding. Een der inzittenden, de heer T. Baars- sen werd ernstig aan 't gelaat gewond. r 1 De drie daders van de ontvoering van de 71-jarige tabakshandelaar H. van Beek, op 5 Januari de 33-jarige classificeerder P. van Dijk, de 49-jari- ge koopman K. van der Wild en de 27- jarige matroos H. G. Bakker, werden door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde 7 jaar en 6 maanden. Aan de heer D. P. Spierenburg ié in zijn functie van hoofd van het Ned. bureau voor het Marshall-plan te Pa rijs de persoonlijke titel van gevol machtigd minister verleend. Het verbod van vervaardiging van papieren kolenzakken, ingesteld bij bekendmaking van 1 December 1947, is ingetrokken. Naar wordt vernomen zal de aan leg van een landelijke begraafplaats te Bilthoven voor de stoffelijke resten van tijdens de bezetting in Duitsland omgekomen Nederlanders geen door gang vinden. Met ingang van 22 Juni j.l. is de deviezenreisverguntiing, die tot dan toe door de Nederlandse Bank werd vereist voor inwoners van Nederland, die per vliegtuig naar Gander of New York willen vliegen, opgeheven. Mede in verband met de Olympi sche Spelen zal de KLM de zeven maal dagelijkse dienst naar Londen van 5 Juli af met Skymasters uitvoe ren in plaats van met DC3 vliegtui gen. Dit betekent dat iedere dag ruim 500 passagiers per KLM van en naar Londen zullen kunnen reizen. -» Radio Moskou heeft een artikel uitgezonden van de „Prawda", waarin, voor de eerste maal sedert de oorlog, de godsdienst wordt aangevallen. Het blad herinnert de militanten van de communistische partij er aan, dat zij tot plicht hebben, „met alle middelen het geloof en de godsdienst en de over blijfselen van de vooroordelen, welke ,er uit voortvloeien, te bestrijden". De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Ahmed Chasjaba Pasja die enige dagen geleden zijn entslag had ingediend, heeft zijn ont slagaanvrage thans ingetrokken, al dus wordt te Cairo officieel medege deeld. Te Pengandaran in het Tasikma- lajase zijn een wedana en vier zijner helpers vermoord. In verband met de aldaar onder de bevolking heersende onrust is de wali negara, de heer Wi- ranata Koesoemah, derwaarts gereisd teneinde contact met de bevolking op te nemen. 20.000 politiebeambten te Peking hebben hun ontslag ingediend naar aanleiding van een conflict tussen het hoofd van de politie en de gemeen teraadsleden. Het Amerikaanse ministerie van Luchtvaart deelt mede dat 16 straal vliegtuigen van het type „Lockheed 80" omstreeks 7 Juli over de Atlanti sche Oceaan naar Duitsland zullen vliegen in het kader van proefnemin gen. Bij Harden 370 km van Sydney in Australië, is een volle posttrein ontspoord. Drie personen vonden de dood en tenminste 50 werden gewond. M. A. Hiddink geb. den Haan, be kend als de soldatenmoeder, stond gistermorgen voor het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag om zich te verantwoorden voor een aantal haar ten laste gelegde feiten. Zij zou na melijk o.m. te Amersfoort in Maart 1944, aan de politieke afdeling der politie, die met de Sicherheitsdienst samenwerkte, hebben verraden, dat C. Hoegen, hoofdverpleger van het rijkshospitaal te Den Haag, anti- Duits was, en zich het lot der Joden; die in het hospitaal werden opgeno men, meer aantrok, dan dat der an dere gewonden. Het gevolg hiervan was, dat Hoegen werd opgepakt en enige maanden in 't concentratiekamp te Vught gevangen werd gehouden. Voorts zou zij hebben medegedeeld, dat diverse officieren alsmede hun echtgenoten anti-Duitsgezind waren en dat een groentenboer uit Amers foort clandestien handel dreef en zeer anti-Duits was. Verdachte bekende de haar ten laste gelegde feiten. De procureur fiscaal wilde echter de sterk vermin derde toerekeningsvatbaarheid van verdachte in aanmerking nemen en re- quireerde 'n gevangenisstraf van II maanden. Deze tijd heeft mevr. H. reeds in be waring doorgebracht. Voorts vroeg de procureur-fisoaal levenslange ont zetting uit de beide kiesrechten en ontzetting uit het „recht om bfl de gewapende macht te dienen". Houders van weekkaarten en de verkiezingen In verband met de verkiezingen op 7 Juli hebben de Nederlandse Spoor wegen bepaald, dat met weekkaarten de heenreis zonder bijbetaling mag worden afgelegd met treinen, die vol gens de dienstregeling niet later dan 12 uur vertrekken, terwijl voor de te rugreis op die dag de weekkaarten geldig zijn als op Zaterdag.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1