wëlkT Politiek duel in Bergen's Raad jÖNGËN Permai Stad en OmgeuitiQ Appèl der wereld op een zolderkamer Op bezoek bij Alkmaars radio-amateur Liefhebberij werd werk van groot nut Welkom in het Vaderland ALKMAARSE OVERDEKTE GESLOTEN Buiiet blijft geopend Burgerlijke Stand Veilig verkeer Veel waardering bij een zilveren zakenjubileum Damkampioenschappen Kennemer Dam kring Reisclub Bloemwijk voor het eerst op stap Naar de Handelsschool Nutsspaarbank Van de politie C.P.N. stelt vragen De heer J. H. Roggeveen neemt afscheid j_aatsie N ieuws WEER AUTOVERKEER MET BERLIJN? Dame vermoord te Soerabaja Visser krijgt 15 jaar MINDER WIND Burgemeester vrijgesproken van grafschennis MAIS0N MARIE van JUI REGENKI f 1 OVERHER f f OPKNOOP KLEDI Lan 1 Er zijn in Alkmaar tientallen, die hun genoegen vinden in duivensport, honderden in bridge en schaakspel en duizenden in de grillige wendingen van het bruine leder Er zijn in Alkmaar slechts vijf personen, die de grootste vreugde be leven aan hun zend- en ontvangapparaat'. Zij zijn de radio-amateurs die in één avondreis door het aether-spectrum contact maken met collega's in alle landen der wereld. Bij één van hen, de heer P. A. Swier aan de Kennemerstraatweg, hebben we een bezoek van enkele uren gebracht. Wat zijn enkele uren bij een radio-amateur, gezeten in zijn omgeving vol wondere zaken: lampen, weerstanden, spoelen, schakelaars, fittings en stekkers? Een tijdsbestek, waarin men alleen maar enthousiast kan worden voor een liefhebberijwerk zonder weerga, een monument van het vernuft, deze zend- en ontvanginstallatie! We zullen IJ een technische beschouwing besparen over dit labyrinth van knoppen en conglomeraat van draden, alleen slechts vertellen, dat dit allemaal eigenwerk is. Geen knutselwerk, maar van een degelijkheid en deugdelijkheid als van de fabriek. A Hoelang er aan gewerkt is, valt niet te vertellen, evenmin als over het hoelang nog. Een radio-ama teur is van nature vindingrijk en nimmer zal hy tot de conclusie ko men, dat het nu „af" is. Steeds worden nieuwe mogelijkheden on derzocht. „Zenden is aardig", zei de heer Swler ons, „maar onderzoeken nog veel aardiger!" Door de connecties, die zy door hun uitzendingen verkrijgen, be schikken de amateurs over vele gegevens over ontvangst, selectivi teit en wat dies meer zy, en met behulp van die tips beproeven zy steeds betere methodes te verkry- gen. De experimenten van de amateur zijn ongetwijfeld van onschatbare waarde voor het radiowezen en daar om wekt het verwondering, dat het werk van deze mensen tot zo'n klein gebied wordt verdrongen. Steeds wordt aan de enkele banden, waarop wordt uitgezonden, nog gebrokkeld nu heeft men het oog laten vallen op de vljf-meterband, om deze te gebrui ken voor het telefoonverkeer in de auto. Maar de radio-amateur is niet te verslaan: het kleiner geworden ge bied, wat hem bleef, zal hij, meer dan voorheen, gaan uitbuiten. VAN BANDEN GESPROKEN. Er zjjn Vele banden, die de amateur aan zijn liefhebberij binden! Ont stane vriendschapsbanden met de vele roepers in het aetherland. Maar ook de banden waarop hij uitzendt. Al die banden hebben als waren het mensen! hun goede en minder- goede eigenschappen. Die van tachtig meter is geschikt voor „locaal" verkeer, dat betekent: voor Europa. Locaal verkeer! Wat is die grote wereld klein geworden, zingt Heintje Davids en we begrijpen haar nu pas goed De twintig en tien zijn voor de lange afstand: Amerika, Australië en wat er nog meer aan de andere kant van de aardbol mag huizen. Met die tien meter is het een beetje vervelend. Die houdt zomervacantie, maar is 's winters prima. Hoe dat komt? Daar moet U de heer Swier over horen vertellen, een voudig en duidelijk als hij het kan. Het geluid van de zender gaat, als een stralenbundel, 300400 kilometer de lucht in, stuit daar op een ondoor dringbare aetherlaag, die er als een spiegel de stralen naar de aarde reflecteert, alwaar ze door de grage luisteraar worden opgevangen. In de zomer nu is die luchtlaag, waarover we spraken, min of meer poreus, waardoor veel doordringt in de on metelijkheid en voor mensenoren ver loren gaat. RADIOTAAL Wanneer wij hier op een simpel stuk krantenpapier schrijven over de mysterieuze onmetelijkheid, dan zal het de lezer evenals het ons ver gaan Is beginnen te duizelen. Keer daarom terug tot de begane grond en zie daar het leger van radio-amateurs elkaar toespreken! Elk amateurstation heeft zijn roep letter. Voor Nederland is dat P.A.-O. Daarachter komen dan de individuele letters. Dat is voor meneer Swier P.A.S. en b.v. voor zijn collega Zand bergen Z.Y. Wanneer de amateur met iemand wil spreken, noemt hy deze letters en vele andere. Zo is C.Q. een „algemene oproep"; en in cijfers spreekt men over de kwaliteit van ontvangst. „GOOD AFTERNOON OLD MAN" Dit radiotaaltje van cijfers en let ters is geen kunstmatige samenstel ling als b.v. het Esperanto, nee, het is als het ware in de loop der jaren natuurlijk gegroeid en wordt door de amateurs met een bewonderens waardige juistheid gebruikt. Luister maaV, nu de heer Swier zyn toestel heeft ingeschakeld. „P.A.S.calling, P.A.S.calling". Her haaldelijk roept hij amateurs in de wereld op, totdat hy beantwoord wordt. De condities zyn dit keer niet al te best, maar toch komt er contact. Een Engelsman in de lucht! Dan volgt de traditionele groet: „Good afternoon, old man!" Dat klinkt amicaal: „ouwe jon gen!" De geest van vriendschap gaat uit over heel het aether-spectrum De man in Engeland vraagt hoe de ontvangst is. „Q.R.M. on the band". Nogal veel storing, is daarvan de betekenis. We dwalen van Engeland naar Frankryk. „Appél General!" Algemene omroep om te antwoor den. Frankrijk zwijgt, maar via Zwitserland bereiken we Rusland. Hier een gesprek niet per microfoon, maar door middel van morse-tekens. De „sleutel" tikt er rustig Over en wederzyds blijkt de ontvangst goed te zijn. Vanaf de Kennemerstraatweg in Alkmaar werd gesproken met een meneer in Moskou. Een „QSLkaart" een soort internationaal bewijs, dat men elkaar via draadloze weg sprak, zal wederzijds worden toegezonden. De Moscoviet was zeer te vreden, wenste meneer Swier „73" toe, wat wil zeggen een goede ontvangst op lange afstanden en als het een dame geweest was die seiner in Moskou, dan had onze gastheer haar een „88" toegewenst: love and kiss wy verdwynen daarna uit de aether. Een wereldappél werd op een zolderkamer gehouden. In die kleine ruimte vervallen afstanden, zpn taalmuren afgebroken en spreekt men door ijzeren gordij nen Een interessant bedryf dat van de radio-amateur en wij, die het gezien hebben, kunnen nu begrij pen, dat zy zichzelf „Radioten'' noemen. Wie er mee bezig is, wordt door een ln goede banen geleide bezetenheid bevangen. Een liefhebbery, die steeds weer nieuw is als de dag die we door brengen, een liefhebberij met grote nuttigheid. Moge gij, lezer, dit uit ons wel zeer summier relaas kunnen op maken! Het troepentransportschip „Zuider kruis" is op 19 Juni j.l. van Tandjong Priok vertrokken en zal vermoedelijk op 13 Juli a.s. te Rotterdam arriveren. Met dit schip repatriëren uit onze om geving o.m. de volgende personen: Krprl. J. Dekker, Overdiestraat 59; Sergt. C. P. Bosman, Paardemarkt 4; sold. I. G. Metselaar, 'Eikelenbergstraat 21; sold. H. Wetterauw, Kennemerstraat weg 50; T.Sergt. OVWLV A. Bakkum, Tuinstraat 15; id. H. Burgering, Zaad- markt 88; id. J. Hidding, Ooievaarstr, 21; id. P. J. Kor ver, Dubbele Buurt 3; T. Korpl. OVWLV P. Maats, Steynstr. 1, Marn. I OVWLV M. H. Pol, Wilde manstraat 23, allen te Alkmaar; Korpl. J Ch. M. Rijneveld, Kennemerstraat weg A 114 en Marn. Ill ZM A. van Oosterom, C 80, beiden te Heiloo; T. Sergt. OVWLV C. Goudsbloem, Pik- straat, Noordscharwoude; T.Korpl. OV WLV W. Slot, Langebrug 205, Broek op Langedijk en id. F. A. M. Snoeks, Zuidstraat 8, Egmond aan Zee. (Ontleend'aan onze advertentie- rubriek) BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Miranda, 18 j. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Spionnage in New York, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Dark Com mand, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. ZATERDAG. Stedelyke Muziektuin, 2.30 uur: Adspi- rantendag „Jong Holland". Overdekte Zweminrichting, 1.30 uur: Start wandelproef H.L.O. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 19 graden Celsius. Pesie's i>ad 19 graden Celsius. CANADAPLEIN TEL. 3500 Maandag en Dinsdag 5 en 6 Juli a.s. wegens schoonmaak en reparatie. Alle abonnementen e.d. zijn geldig op het Zomerbad. Geboren: Hendrik J. M„ x. van M Obdam en A. M. H. van Uitert. Hendrikus S., z. van S. H. Wehnes en P J. van Heugten. Johannes D., z van D. van der Zee en J. J. Damhuis. Ondertrouwd: Willem van der Gaag en Tryntje van den Eijnden. Willem Kwak en Trijntje M. Hoek. Johannes Ooyevaar en Trijntje C. Slot boom. Teunis Hooiveld en Alida W. G, de Groot. Johannes P. Bos en Jennigje van Dorth. Antonlus A. Bruyn en Cornelia van Lienen. De cursus Veilig Verkeer voor Be- toepsvervoerders en hun chauffeurs, door de heer Edzes, van de Verkeers politie gehouden, is Woensdagavond geëindigd. Na een schrifteiyk examen, bleek op deze laatste cursusavond dat een twintig-tal diploma's kon worden uitgereikt. Met een toepasselijk woord werden deze diploma's door de heer Edzes overhandigd. Hü hoopte dat dit een aansporing voor de bezitters mkg zijn, zich als voorbeeld te stellen voor Veilig Verkeer. Hierna dankte de heer G. Schot als voorzitter van de Blauw- band Expres, de heer Edzes voor zijn leerzame en aangename cursus en hoopte dat de gediplomeerden het ge leerde in practijk zullen brengen. Ver der hoopte hij dat de uitgereikte di ploma's, voor andere Beroepsvervoer ders en hun chauffeurs een aansporing mogen zijn ook een cursus Veilig Ver keer te volgen en een diploma te be halen. Mocht de drang zo groot wor den dat het volgende jaar weer een cursus gehouden moet worden, dan vroeg hij de heer Edzes, op zyn belangeloze medewerking te mogen rekenen. De heer Edzes stemde hierin direct toe. Nadat een der cursisten, namens allen, de heer Edzes, voor zyn aangename leiding, de heer G. Schot voor het ge nomen initiatief en de Blauwband Ex pres voor de financiële medewerking, had bedankt, werd deze cursus die 't nodige heeft bijgedragen het verkeer on de weg zo veilig mogelijk te doen zyn, besloten. DE OOSTENRIJKSE KINDEREN VERTREKKEN Het verblijf van de Oostenrijkse kinderen is bijna ten einde. Op Don derdag 8 Juli a.s. zullen zij per trein naar Amsterdam vertrekken. De kin deren verzamelen zich op het Sta tionsplein vóór de tunnel en reizen af met de trein van 13 10. Groothandel Schuurman in bloementuin Het zag er gisteren feesteiyk uit op h,et Hofplein! Alom was de vlag uitgestoken ter ere van het heugelyke feit, dat de electrotechnische groothandel W. Schuurman het 25-jarlg bestaan her dacht. Vijf en twintig jaar is een betrekke lijk kort tijdsbestek, maar de belang- rykheid van zo'n periode stijgt wan neer men het werk beziet, dat werd verricht. Anno 1923 reed langs de Noord-Hol landse wegen een Fordje met open linnen kap en daarin de heer Schuur man. Hij bezocht zijn afnemers en be val in htm aandacht aan zijn bedrijfje op het Heiligland. ONGEKENDE BLOEMENPRACHT. Dat is 25 jaar geleden. Nu beheerst het pand van Schuur- mans groothandel het Hofplein. Veertien man personeel staat gereed om te voldoen aan de verzoeken van de afnemers en nieuwe connecties aan te knopen. Maar gisteren was de zaak dicht en alles was opgetrokken naar Victory om getuige te zijn van de ve len, die uit alle delen van het land gekomen waren, om hun gelukwensen aan de jubilerende ondernemer en zijn vrouw aan te bieden. Daar was de chef-vertegenwoordiger van Philips, de heer Frikkers, afgevaardigden van „Draka", Hemaf. Berk uit Kampen en de Ned. Kabelfabriek uit Delft en de heer Scheffers namens de Kamer van Koophandel. Temidden van een ongekende bloe menpracht, meer dan honderd bloem stukken," telden we zo al reeds, reci pieerde de familie Schuurman. De ce remoniemeester de heer Lely opende de plechtigheid welke een zeer gezel lig verloop had. „STEEDS BEREID". De voorzitter van de buurtvereniging „Hofplein", de heer Brouwer, vertelde van de figuur welke de heer Schuur man voor het „Hofplein" is. Hij schittert op alle vergaderingen door zijn afwezigheid, maar als er iets te doen is, dan toont hij zich waarlijk groot. Alle medewerking is van hem te verwachten en de verlich ting van de buurt bij feestelijke gele genheden is, dank zij zijn hulp, uniek geweest in de stad! Daarvoor was de buurt hem dank baar en uitte dat door het aanbieden van een 'fraaie ruststoel, een taart voor mevrouw en om de groei van het be drijf te demonstreren, het aanbieden van twee foto's voorstellende het ge bouw waarin begonnen werd en waar thans de groothandel is ondergebracht. VAN ALLE KANTEN. Naast de genoemde leveranciers wa ren in groten getale opgekomen de cliënten van de fa. Schuurman. Uit Hoorn. Medemblik. Enkhuizen, Schagen, ja waar al niet vandaan, wa ren ze uit het werk gebroken om hun gelukwensen aan te bieden en van hun sympathie te doen blijken. Want dat de fa. Schuurman hoog staat aange schreven vernamen wij- uit de gevoer de gesprekken tijdens de receptie. Een solide zaak, waar men in tijden van schaarste niet tevergeefs "aan klopte. En op dit zilveren feest, heeft men deze waardering naast woorden in bloemen en eadeaux willen uitdrukken. Gisteravond werden de wedstrijden om deze kampioenschappen te Alkmaar voortgezet in café Ceres, het clublokaal van W.D.O. Zowel voor de eerste als voor de tweede klasse stonden vier partijen op het programma. Alleen de party Verver- Kruider (le klasse) kon niet doorgaan daar eerstgenoemde niet was opge komen. Merkwaardigerwijze leverden de overige zeven partijen, alle een de finitief resultaat pp. In de eerste klasse won C. Sprenkeling van C. de Graaf, terwijl J. Sprenkeling met een mooie combinatie zyn partij tegen P. Veer be ëindigde. De partij Toepoel de Zeeuw ging op 't allerlaatst door een .vergis sing van de Zeeuw voor deze verloren. Remise was verdiend geweest. In de tweede klasse wonnen B. Hoo- geboom, J. Schipper Sr., J. Schipper Jr. en J. Helder. De uitslagen in beide groepen waren alzo: le klas: C. SprenkelingC. de Graaf 20, J. SprenkelingP. Veer 20, H. J ToepoelA. de Zeeuw 20. 2e klas: B. HoogeboomH. Weyers 20, C. ReijndersJ. Schipper Jr. 02, J. HelderJ. Bosman 20, P. v. d. HimstJ. Schipper Sr. 02. Op Dinsdag 29 Juni 1948 hield bo vengenoemde Reisclub haar eerste uitstapje, waaraan. 110 leden deelna men. Met vier autobussen werd des morgens om zeven uur de reis aan vaard en hoewej de weersomstandig heden verre van fraai waren, viel er onder de deelnemers toch een prij zenswaardige opgewektheid waar te nemen. Via de Velserpont, Westerveld, Santpoort, Bloemendaal en Haarlem werd Schiphol opgezocht, waar onder deskundige leiding een rondgang over het vliegveld werd gemaakt. Nadat 'n kopje koffie met een gebakje was ge bruikt, werd de reis voortgezet en wel naar Hilversum. Af en toe regende het wel, doch dit was zeker niet van invloed op de stemming van het gezel schap. In de AVRO-studio werd een koffiemaaltd gebruikt, welke zeer in de smaak viel bij de deelnemers. Na 'n gezellig samenzijn werd hiern de tocht voortgezet naar de Pyramide van Austerlitz, waar een kopje thee, werd gedronken om vervolgens koers te zetten naar Oud-,Valkeveén. Hier werd gezamenlijk 'n diner gebruikt, terwijl verder gelgenheid bestond deze uit spanning nader te bezichtigen. De tijd hiervoor was echter niet groot, daar men des avonds op tijd in Theater Carré aanwezig diende te zijn. Hier werd n.l. bezocht de uitvoering der operette „Wiener Blut". Na afloop werd Alkmaar wederom opgezocht, waar het gezelschap te circa 1 uur des nachts arriveerde. Wy twü'felen niet of een ieder was over deze tocht voldaan, die, ook voor bet Bestuur van de Reisclub, tot aller tevredenheid is verlopen. Voor het 1ste toelatingsexamen aan de Middelbare Handelsschool te Alk maar zijn geslaagd: Johanna M. Been tjes, Adriaan Begeer, Jan de Boer, Jo hannes B. Bulten, Gerrit J. Kusters, Jan Met, Renée E. Ormel, Cornelis Oudes, Nelly van Twuyver, Johannes A. J Verveld, Geertje Vet, Jannie de Waard, Geertje Wesselius, Clemens J. Wielinga Koos Jonker, Jan Kaal, Rob Swaab en Kees van der Werf, align te Alkmaar; Pieter J. Kloosterboer, Jan de Lange en Geertruida H. Vtiesman, allen te Ber gen; Reindert Koelemeij, Pieter Pilkes en Hendrik J. Rem, allen te Heiloo; Marius Deen, Jacob de Pee, Annie Roos en Bernard Wiering, allen te St. Pan- cras; Jacob van Eik en Bob van Zwe den te Castricum; Piet Blauw en Nico E. Post te Heer-Ilugowaard en Cornelis Kramer Glijnis te Stompetoren. MAANDOVERZICHT JUNI 1948 In de loop van Juni werd op de spaarbankboekjes ingelegd 268.151,42 (v. j. 250.143,92) en terugbetaald 293.525.63 (v. j. ƒ850.045.39), alzo minder ingelegd dan terugbetaald 25.374,21 (v.j. meer ingelegd dan te rugbetaald 89^53). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar 10.396.293,63, bedraagt thans ƒ10.546.676.41 (v. j. ƒ10.197.215.26). Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 105 (v.j. 132), Ingetrokken werden 94 boekjes (v.j. 104). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 25.606 bedraagt thans 25.798 (v.j. 24.950). Van dit aantal behoren 17.000 (v.j. 16.569) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5942 (v. j. 5535) aan personen of instellingen elders woon achtig en 2856 (v.j. 2846) aan school- spaarders. Onder de in Juni nieuw uit gegeven boekjes zijn begrepen 12 (v.j. 25) voor jonggeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eerste in leg van 1. In Juni bedroeg het aantal posten van inleg 3201 (v.j. 2784) dat van terug betaling 1892 (v. j. 1794), tezamen 5093 (v. j. 4578). De lediging in de loop der maand Juni van 327 (v. j. 362) spaarbusjes le verde een bedrag van 5388.(v. j. 5457,41) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 3969 (v. j. 3714). Een kapper die naast het beroep van figaro ook nog sigaretten verkocht zon der daarvoor de benodigde bonnen in ontvangst te nemen kreeg een proces verbaal evenals enkele van zijn „siga- retten"-klanten. Een manufacturier verkocht een par tij overhemden en nam geen textiel punten daarvoor in ontvangst. Over hemden werden in beslag genomen en proces-verbaal volgde. De raad der gemeente Bergen kwam Woensdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester dr. W. Huygens. Een verzoek van de Oranjevereni ging om een subsidie van f 500 werd ingewilligd. Het voorstel van B. en W. om f 2137.34 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tot dekking van de aan de schoolgebouwen der Berger schoolvereniging toegebrachte oorlogs- en bezettingsschade ontmoette geen tegenkanting. De raad voteerde vervolgens f 210.000 voor de bouw van „De Merelhof", f 110.000 voor de bouw van 12 wo ningen en f 45.000 voor de bouw en inrichting van barakken voor het on derbrengen der diensten gemeentewer ken, sociale zaken en wederopbouw. KERMIS. Van de VW was nog ingekomen 'n schrijven, waarin bezwaren werden geopperd tegen het houden van ker mis, en waarin werd te kennen gege ven, dat men die gaarne op een ande re plaats zag. Nadat enige raadsleden hun mening hadden geuit, werd de zaak verscho ven tot een latere bijeenkomst. De raad ging accoord met het voor stel van B. en W. tot aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen; de oude verkeerde - in zo'n toestand, dat repa ratie niet meer verantwoord was. Na beëdiging van de heer J. H. M. de Sonnaville als gemeenteontvanger en het afscheid van de heer J. H. Rog geveen, directeur van gemeentewer ken, kwam de rondvraag. De heer C. W. Ellis waarschuwde te gen de ontsiering" door reclame- en verkeersborden, waaraan mr. Sluis nog toevoegde, dat niet elke partij zich scheen te beperken tot de haar toege wezen ruimte. POLITIEK DUEL. Naar aanleiding van een schrijven van de burgemeester aan de commu nistische partij, dat vergaderen in een lokaal alleen kon worden toegestaan als er geen luidsprekers op de open bare weg werden geplaatst, stelde de heer J. Broersma de vraag, is het uw bedoeling ons in een uitzonderings positie te plaatsen? De burgemeester antwoordde, dat aan alle partijen dezelfde voorwaarde was gesteld, wat niet inhield, dat te gen de communistische partij dezelfde welwillende houding zou worden aan genomen als tegenover andere partijen. lieer Broersma zei deze houding te betreuren, daar deze wel zeer afstak bij de houding van de aartsbisschop van 'Praag, dia een mis celebreerde ter ge-* legenheid van de jongste gebeurtenis sen. De heren Ellis en Min dachten er als katholieken anders over, wat mr. Sluis deed opmerken, dat hij graag gezien had, dat ook deze heren de hou ding van de geestelijkheid in Praag hadden afgekeurd. Dr. Hemelryk (P. vd A.) stelde voorop, dat hij in beginsel tegen het bespreken van politieke vraagstukken in de raad was, het zou de goede ver houding kunnen verstoren Nu echter de heer Broersma door het uiten van zijn vermeende grief en het vervolg, een dispuut als het ware had uitge lokt, aldus .spreker, wilde hij de vol gende vraag stellen: „Staat de heer Broersma achter zyn partij, waar die de houding in Tsjechoslowakije goed keurt?" „Om hierop te kunnen ant woorden", aldus de heer Broersma, „dien ik eerst veel beter te zijn inge licht over de verhoudingen daar". Dr. Hemelrijk zei dit antwoord te hebben verwacht: was het „ja" ge weest, de heer Br. zou moreel het recht verloren hebben aanspraak te maken op onze democratische vrijheden, was het „neen" geweest, hij zou ln bot sing gekomen zijn met zijn partij. De voorzitter gaf ten slotte te ken nen "dat hij de heer Broersma als raadslid gaarne respecteerde, doch hem. zodra hij ageerde als lid van de CPN slechts zoveel rechten te moeten toe kennen als nodig was. Na de rondvraag ging de raad in co mité. Burgemeester Huygens gaf uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid en waardering voor het vele, dat de scheidende directeur van gemeente werken in de 29 jaren, dat hij in Ber gen werkzaam was geweest, voor de gemeente had gedaan. Hij hoopte, dat de thans scheidende nog vele jaren zou mogen genieten van het schone, waarvoor hij al die jaren had gevochten en dat met dit heen gaan. de samenwerking niet zou zijn afgelopen. Als aandenken werd de heer Rogge veen de gemeentepenning aangeboden en tevens een geschenk naar keuze. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, waarbij al len uiting gaven aan hun grote waar dering en de hoop uitspraken, dat de heer Roggeveen een prettige levens- Efvond mocht wachten, dankte de schei dende zichtbaar- geroerd voor de vele vriendelijke woorden, die getuigden van waardering voor zijn werk, zijn levenswerk. Ongecorrigeerd, Volgens het Sovjet-Russisch 1 Voorlichtingsbureau zouden de Sov jets van plan zyn weer autoverkeer toe te laten tussen Helfstedt en Ber- iyn, echter onder strenge controle op smokkel van "Westmarken. De Zweedse sociaal-democratische partij heeft aangeboden voorraden te zenden naar de Westelijke sectoren van Berlijn, aldus meldt Dena. In Soerabaja is een Australische da me door messteken in haar- woning gedood, ook haar echtgenoot bleek le vensgevaarlijk gewond te zijn door messteken. De reden van deze moord is onbekend, maar het is niet waar schijnlijk, dat politieke motieven hier bij een rol gespeeld hebben. Tot 15 jaar gevangenisstraf met ont zetting uit de rechten voor het leven veroordeelde het Amsterdams Bijzon der Hof hedenmorgen de 34-jarige Abraham Visser uit IJmuiden-'Oost, een der NSB-rechercheurs. die tijde lijk opperwachtmeester was by de Velsense inlichtingendienst van de in middels geëxecuteerde Harrebomee. Tegen Visser was 20 jaar geëist. De weersverwachting van heden morgen 11 uur luidt: Meest zwaar bewolkt met slechts enkele verspreide buitjes. Afnemende, maar langs de Waddeneilanden aan vankelijk nog vrij krachtige wind, over wegend tussen Ncjordwest en West. Een huisvader verkocht- dezer dagen al de distributiebonnen van zijn gezin, bestaande uit 8 personen. Een ander deed het iets kalmer aan en verkocht alleen de textielpunten en vleesbon- ren. Beide kregen een proces-verbaal. Een 40-jarige dame stapte gistermid dag van haar rijwiel voor de tunnel van -de Bergeroverweg, waarbij ze kwam te vallen. Zij bekwam een bloe dende wonde boven haar linkeroog. Na op het politiebureau te zyn verbonden werd de behandeling door de huisarts overgenomen. Ofschoon de inhoud van het onder dit opschrift verschenen verslag in het al gemeen niet onjuist genoemd mag wor den, is het in zoverre toch onjuist waar het eenvoudig weglaat de saülante pun ten der verdediging. Waarom dit ge schied is zal wel een raadsel blijven, maar een zeer partijdig gesteld verslag moet het genoemd worden. Onjuist is het vette opschrift: de bur gemeester is niet vrijgesproken van het misdryf grafschennis daar dit hem niet ten laste gelegd was, doch vrygespro- ken van de overtreding: opzettelijke uitlokking tot het roeren van een graf zonder toestemming van de eigenaar. Nodig was geweest, dat uw verslag gever niet alleen vermeld had de niets ter zake doende opmerkingen van de kantonrechter en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie over sluiting van de begraafplaats in 1939, over onvol doende onderhoud der graven e.d., maar evenzeer het antwoorod van de burgemeester, dat voor deze zaken niet hij, doch het gemeentebestuur verant woordelijk is en dat zij met de uitlok king waarvan hij beschuldigd werd eenvoudig helemaal niet te maken had. den» De verslaggever vermeldt wel, dat de kantonrechter niet weet hoe de on nauwkeurige bijhouding van het teke ningetje te kwalificeren, maar niet het antwoord, dat dit stuk, gezien de aan wezigheid ten raadhuize 'der officiële bescheiden, maar zeer geringe waarde mocht toegekend worden. De burgemeester verschuilt zich ach ter Bak, die ook niet geheel vrijuit gaat; dit is apert onjuist. De burge meester verschuilt zich in het geheel niet achter Bak en Bak gaat wel vrij uit, daar hem niet meer verweten kan wor.den. dan een korte tijd ergehs an ders zyn werk verricht te hebben, juist toen de afgravers de „éigen graven" begonnen te naderen. Het ergste in het verslag is echter het weglaten van de kwestie waar alles om draait en wel primo de aperte uit spraak van de kantonrechter: Ik zie nu wel dat het yw bedoeling niet is ge weest de begraafplaats geheel te doen afgraven. Daarmede was de opzette-! 1 ij k e uitlokking reeds geheel van de baan en stond het dus halfweg de zit— 'ting al vast, dat de uitspraak zou lui den „vrijgesproken". Secundo de opmerking van de amb tenaar: Bak had, toen hij de eigen graven begon te naderen, aan de bur gemeester gevraagd: hoe moeten we nu verder. Daarop had de burgemeester moeten antwoorden: ophouden, verder afgraven is verboden. Waar is in het verslag het antwoor^l op deze opmer king?? Het luidde: De burgemeester kón dat niet tot Bak zeggen, want toen Bak zover met afgraven was gekomen, was de burgemeester al meer dan 14 dagen te Heiloo in functie en toen de grafzerken verwijderd werden was de burgemeester al meer dan 8 weken niet meer te Krommenie in functie. Tableau! J. KALFF, Burgemeester van Heiloo. DANKBE Langs deze wij onze ha aan allen d brand belli geweest, Voc buren die treden vooi hebben gerei burgemeestei de Rijkspol weer spoet woning hielp IC. 1 Wogmeer B post Spier( BONENPI gevrt tegen flink b G. NOORT, straatweg 40, voor Expediti HEKKET'S dustrie en Bi Pieterstraat 2 HET KANTCK BLAUWBANI ALKMAAR, 59a, is wegens GESLO van 5 t/m. 1 Telef. ie bei Nos. K 221 K 2200—32 Vacantie-wc Zonnige mode in Beek (Z. Li woning in N •plaats, van 1— J LEMMENS, 62, Beek. (geh. of ongeh, Juli zitting examen-commi vereist. Br. bureau van di In een klein gezin in nabij, te Haarlem w VOLLEDIG 1 aangeboden a jaars leerling Brieven onaei 123 bureau va wordt g onder toezie de aan onz verbonden HAARSPECI waardoor ri; uitgesloten ces verzeker RITSEVOO ALKMAl TEL. 371 (VACANTIE 25—31 JU in gummi, ol in garbardini In leder met vaste bc met 2 boordt Jongensoverhi in wol j in katoen j Strandpakje

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2