uigindustrie Volgende week kaas voor vreemdelingen DE KAASMARKT Slechte aanvoer en gedrukte stemming Predikbeurten Broek op Langendijk. Bestuursvergadering L. G. C. 1000 leerlingen van één onderwijzeres Egrnond aan Zee. Openbare verkoping Burgerlijke Stand Groot-Schermer. St. Pancras. De ouden van dagen op reis? T.I.O.L. De Rijp. naar Hoorn Noordscharwoade. Schaakmat Egmond-Binnen Tocht voor ouden van dagen Camperduin. Voorzichtigheid geboden Uitersten Obdam. Bergen. Schoorl. Burgerlijke Stand SPORT Groot jeugdtournooi in Alkmaar Marktberichten Amerikaanse ontwikkelingsgeschiedenis en goede resultaten Enorme belangstelling overal ter wereld Vier inbrekers in een au^ Grjjs en grauw, dat was de over heersende indruk, die de bezoekers vanmorgen op de Kaasmarkt kregen. Het had veel weg van een zachte winterse dag. De zon bleet schuil en de wind was guur. De vlaggen en wimpels waren zelfs niet in staat om die sombere indruk weg te nemen. En de invloed van het weer drukte zijn stempel op het hele schouwspel. Hui verend stonden de bezoekers, in re genjassen en mantels gehuld, rond de weinige stapels kaas, het tentje waar de jubileumspeldjes worden verkocht, stond verscholen tegen de hoge muur van de Waag en de ware stemming wilde maar niet komen. Toch behoeven er geen honderden vreemdelingen te komen, om ons te vergasten op veel talen, want wij hoorden vanmorgen toch nog een mengelmoes van buitenlandse woor den} die bewezen, dat de sprekers uit tal van landen van Europa en daar buiten akomstig waren. Frans, En gels, Amerikaans. Deens waren daarvan de belangrijkste. Maar ook zagen wij twee Spanjaarden, die op zwerftocht waren door West-Europa en hun zwaarbeladen fietsen een ogenblik parkeerden tegen een muur, cm naar de „queso olandes" te kijken en zo mogelijk die kaas ook te proe ven. Dat bleek nog steeds onmogelijk, maar, en dat brengt ons op het langrijkste nieuws van deze morgen, in die toestand komt verandering. De kaasmarkt werd hedenmorgen bezocht door een ambtenaar van het betrokken departement en al spoe dig deed het gerucht de ronde, dat de volgende week kaas -verkrijgbaar zal zijn voor de vreemdelingen, te gen betaling van buitenlandse valuta. Wij hebben ons onmiddellijk gewend tot een ingewijde, die ons inder daad bevestiging van dat gerught wist te geven. Zo zal dan eindelijk de vreemdeling, die Alkmaar be zoekt, ook werkelijk onze kaas kun nen proeven. Daarmee maken wij propaganda voor ons nationale pro duct in de eerste plaats en boven dien spekken wij onze deviezenpot. Het woord nationaal herinnert nog eens aan het nationaal hulde blijk, waarvoor hedenmorgen ook weer flink werd gecollecteerd. Het personeel van het Victory-hotel had assistentie ge kregen van enkele jongedames, die ijverig meehielpen. Als bijzonderheid willen wij in dit verband even melden, dat in genoemd hotel al ruim tweehon derd van de aldaar in consignatie ge geven speldjes zijn verkocht en wel VOOR ZONDAG 4 JULI 1948. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Van der Krift van Katwijk (voor ds. Den Oudsten); 5 uur ds. Wesseldijk. Kapelkerk, 10 uur ds. Dikboom (H.Doóp). Rem. geref. gem., half e'f ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), 10 uur ds. Roodenburg. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (coll. bouwfonds). Baptisten-gem. (in N. Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; half 8 jongelieaensamenkomst. Oud-kath, kerk, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en W'oensdagav. 8 uur dienst. Ned. Ctar. Gem.schapsb., in W. en B„ van Woens dag 7 tot V/oensdag 14 Juli elke avond 8 uur tentsamenkomsten op 't Canada plein; verschillende sprekers. Leger des Heils, Limmerhoek. 10 uur heili- gingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingssamenkomst. Kerk van t Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's Lunchroom'', half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rosekruisersge- nootschap, Oudegracht 114. half elf, tempeldienst; spr. de heer M, Hos. OMGEVING. AKERSLOOT, half elf, ds. Van San ten. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur. ds. Bierman (H.Doop; extra collecte v. d. kerkvoogdij). Maranatha. half elf ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE, half elf. ds. Hei- dema van Zoeterwoude (liturgische dienst), vertrek tram uit Alkmaar 9.25 uur. BROEK OP LANGENDIJK. herv. gem., half 10 ds. Bijlsma; 7 uur ds. Langman van Amsterdam. Geref. kerk (art. 31), 10 en 3 uur. dg. Van der Lingen. Chv. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Biesma van Amsterdam. DIRKSHORN, herv. gem. J0 uur can cl. R. J. Middelkoop. DRIEHUIZEN, 10 u.. de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Oud-kath. kerk, dienst v.m. 8 en 10 en nam. 7 uur. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur ds. Plug. GROET, 10 uur. ds. De Jong. GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uur, ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerkelaan, 10.15 u. ds. H. Bakker van Amsterdam. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., geen dienst. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 9 uur, ds. Van Santen. OTERLEEK, 10 uur. ds. KaStein. OUDORP. 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN. herv. gem.. 10 u. ds. Leendertz. SCHOORL, zie Groet. URSEM. half 3, ds. Spaargaren. VEENHUIZEN. 10 Uur ds. Van Wijk van Alkmaar. WARMEN HUIZEN, half 3. cand. H. J. Middelkoop. WEST-GRAFTDIJK. av. half 8, ds, Boekee. tegen een gemiddelde opbrengst van meer dan f 1 per stuk. Zo wordt ook onze kaasmarkt dienstbaar gemaakt aan het schone doel. Laat ons slechts hopen, dat het weer spoedig zal verbeteren, en dat volgen de keren het bezoek groter zal zijn aan vandaag, daarmee zal dan de aan voer' zeker gelijke tred houden. De goede maanden moeten nog steeds ko men. Tot besluit vermeldden wij de aan voer en de prijzen, waarvan de eerste zeer veel te wensen overliet. DE AANVOElt De .aanvoer bedroeg 26.000 kilo, verdeeld over 9 stapels fabrieks baas en 7 stapels boerenkaas, resp. tegen een notering van f 78.50 en f 79.per 50 kilogram. Donderdagmiddag werd een bestuurs vergadering gehouden van de Veilingsver eniging „Langedijker Groenten-Centrale', welke werd bijgewoond door de vertegen woordiger van de CBTB, afdeling Sint Pancras Uit de mededelingen der omzetten bleek, dat in Mei f 125,533,30 werd omgezet en in Juni f 500,750,83 Het vorig jaar waren deze omzetten resp. f 39,055,82 en f 405,067,— zedat er een flinke vooruitgang is te be speuren Met de dan 40 jaar bestaande afde ling Langedijk van de Vereniging voor Bloembollencultuur zal het volgend jaar in Februari in het Bloembollengebouw een bloembollen-tentoonstelling worden gehouden Het gebouw zal, wanneer het gereed is gekomen, door de Commissaris der Koningin worden geopend Men kon zich niet verenigen met de regeling voor de afzet van goedgekeurd pootgoed( waarin inmiddels een wijziging Is gebracht, doordat de maat van 35—55 teruggebracht is op 35—50 m m De juiste regeling wordt per circulaire bekend ge maakt Geadviseerd werd vcrorzichtig te zijn met het verkopen aan vreemde han delaren, omdat de B E A voor de beta ling geen garantie geeft De heer S C Entius te Heerhugowaard werd tot keurmeester benoemd Voor de afzet van vroege rode kool wordt een re geling getroffen Men hoopt dezer dagen gereed te komen met een ophand- en vergoedings-prijzenregeling Enige bestuursleden oefenden critiek uit op het feit, dat de heffing op de vroege aardappelen eerst is ingegaan op 18 Juni, zodat geen bijdrage voor het fonds werd verkregen van de vroeger aangevoerde aardappelen, die juist hogere prijzen heb ben opgebracht Donderdag herdacht mej De Bruin het feit, dat zij een kwart eeuw aan de Chr school te Broek op Langendijk was ver bonden Natuurlijk kon dit feit niet zon der meer gepasseerd worden Des mor gens werd het jubileum gevierd door de kinderen Daarbij werd namens het schoolbestuur de jubilaresse toegesproken door de voorzitter, de heer Ven v Des avonds werd een receptie gehouden voor oud-leerlingen en belangstellenden, waar van een druk gebruik werd gemaakt Aanwezig waren o m de inspecteur van het Gewestelijk Onderwijs, de heer N Heukels en de burgemeester Van de Lan gedijk De waardering, waaraan velen gedu rende deze dag uiting gaven, is ontegen zeggelijk verdiend Een grove schatting wijst uit, dat zij in deze kwart eeuw ongeveer duizend kin deren onderwijs heeft gegeven Klachten hebben bestuur of hoofd dezer school nimmer bereikt Van personeel, kinderen en oud-leer lingen ontving zij een aantal geschenken ais een herinnering aan deze dag BENOEMING Tot keurmeester aan de Langedijker Groentencentrale werd in de vacature- Duif benoemd de heer S Entius te Heer hugowaard Notaris Knook te Bergen heeft m „De Vergulde Valk" publiek verkocht de vol gende percelen: ie een huis met sehüur en erf aan de Zuiderstraat 4, groot 98 c at verhuurd voor f 3,75 per week Dit perceel werd gekocht dooT Ph Zwart te Egrnond aan Zee voor de maximum toe gelaten prijs van f 2200,2e een huis mpt schuur en erf aan de Schinkelstraat 2, groot 1 are, 7 c a, verhuurd voor f 3,50 per week Dij perceel werd gekocht door C Visser te Egrnond aan Zee, eveneens voor de ma.xïmiim toegelaten prijs van f 2200,—; 3e een huis,waarin winkel, met schuur en erf aan de Ankerstraat 2 groot 1 are, waarin dé gemeénte mede-eigenares voor 2 c a, verhuurd voor f 3,50 per week Dit peceel werd "gekocht door Ph Zwart te Egrnond aan Zee voor f 1840,— (maxi mum prijs f 2000,—) Geboren: Cornelia M, dochter van S Dijkstra en E J de Graaff Anneke, dochter van D de Jong en C Zwart Heiidrlna, dochter van J P Cuypers en H Wit Ondertrouwd: Jacob Groen en Petronella Zwart Overleden: Willemina Dekker, 71 jaar, weduwe van J van Pel Leentje Fraijman, 92 jaar, weduwe van N Bakker „DE FEESTROK". Grootschermer zal op Dinsdag 6 Ju li 1948 het voorrecht hebben mevrouw Boissevainvan Lennep in zijn midden te hebben. Ook hier zoals elders zal mevrouw Boissevain met haar cause rie over „De Feestrok" vooreen on vergetelijke avond zorgen. Voorheen werd aan de Ouden van dagen een uitgaansdag aangeboden, welke op grote prijs werd gesteld, doch door de oorlogsomstandigheden moest dit worden gestaakt. Thans heeft zich weer een commissie gevormd om dit werk te doen voort zetten. Dit gaat echter met grote kosten gepaard. De oudjes van Koedijk-Zuid en Sint-Paneras vormen tezamen onge veer 150 personen. In de komende dagen zal er een beroep gedaan worden op alle burgers van deze plaatsen om een geldelijke bijdrage, snoep- of tabaks bon. Het ligt dus volkomen in de hand van de burgers of de oudjes er een dagje tussen uit gaan of niet. Hiervoor zullen uitsluitend in aanmerking komen zij, die de leeftijd van 65 jaren hebben bereikt. In de commissie zijn alle richtingen vertegenwoordigd. Zij bestaat uit de volgende heren; D. Bruin, Jb. Keizer, M. Olie, P. de Kraker, K. Timmer, Jn. Kloosterboer Jnz,, P. de Wit, Fr. Hes, Jn. Bruin, Jn. Oud. EEN NIEUWE ZAAK. Donderdag j.l. opende de heer C. Middelburg zijn nieuwe boek en pa pierhandel aan de Bovenweg. Voor kort vestigde hij zich in onze gemeen te, en het toen nog onopvallende pand is nu omgetoverd in een zeer aantrek kelijke winkel. Tijdens de receptie welke des namiddags werd gehouden waren o.m. burgemeester en wethou ders jvan onze gemeente aanwezig. De vele bloemstukken waren wel een be wijs van medeleven van de burgers van St. Pancras. LICHTING 195#. Voor bovengenoemde lichting zijn uit onze gemeente 14 personen inge schreven. Deze zijn van het geboorte jaar 1930. Betrokkenen zullen vermoe delijk September-October voor de keu ring worden opgeroepen. Ruim honderd leden van TIOL vertrokken naar Hoorn per touringcar om daar hun prestatie-vermogen te peilen met andere verenigingen. Er werd lang geen slecht figuur ge slagen want men kwam met verschil lende prijzen thuis, ook waren allen enthousiast over het verloop van de verschillende wedstrijden. Bij de marswedstrijd behaalde TIOL de tweede prijs, ook bij de estafettes werden door onze jongens behoorlijke prestaties geleverd. De ploeg J. Woes- tenburg, J. Mul Jz., A. Mul Jz. en G. Verdonk, behaalde de eerste prijs. De ploeg J. Oudejans, P. Schrama, N. Mul cn P. Put, de tweede. Bij de hon derd meter hardlopen behaalde J. Mul de eerste en J. Woestenburg de 2e pr. Voor jongens van 14 tot 16 jaar bij toestelturnen werd een prijs gehaald door N. Mul, eerste prijs, Wilfr. Put 2e en P. Smit 3e prijs. Door de heer P. Schrama werd in de 1500 m. een tweede prijs behaald. J. Oudejans kwam derde binnen, dit is een heel goede prestatie voor een 16- jarige. De dames hebben zich minder goed gehouden, ze konden althans niet voor een 'prijs in aanmerking ko men. De uitslagen waren als volgt: P Semeins W Kaan 1—0; P Semeins—W P Groot V*-—Ve; C P Witsmeer—D Kolyn 0—l; G KeppelD Kolyn 1—0 P Semeins is hiermede*, geëindigd als eerste, terwijl c P witsmeer de eerste klasse zal moeten verlaten Tweede klasse:' D Koorn—G Goudsblom 0—1; E H A Warnders—C van Gors Vs—1/:2; C Langedijk—G Goudsblom 1—0; H Bou- wens—dj: J de Wit 1—0; G Goudsblom— F H A Warnders VsVi Derde, klasse: G van LoenenH Bou- wens afgebroken Vierde klasse: C Pool—J G Glas 1—0 Door deze nederlaag verspeelde Glas zijn promotie-kansen Leveranciers en consumenten juichten, toen het bericht bekend werd, dat de melk voortaan zonder bon mag worden verkocht. Weg alle rompslomp van administratie, inlevering en weggeraakte bonnen. De melkboer steekt de vlag uit. Op initiatief van .P. Schilder Jr. is clhiei' voor de beide dorpskommen 'n comité gevormd voor het organiseren van een autotocht voor de Ouden van Dagen. Het comité is samengesteld uit burgemeester M. Niele, voorzitter; de wethouders F. M. v. d. Reep en S. Hopman; J. J. van Don, secretaris; P. Schilder, penningmeester en W. Har- c'ebol, J. Burgmeijer, P. v. d. Berg, C. Tervoort, W. Wittebrood, P. Ranzijn, J. Blonk en M. Zoon, leden. Nu u dit gelezen hebt. hebt u het al lang begrepen, n.l. de financiën En dus zult u niet vreemd opkijken wanneer er enige heren met lijsten bij u aan de deur kloppen om (u snapt het centen. Dat wil zeggen, cen ten in de betekenis van geld en dan denken wij aan papieren geld, want 't gaat om een sympathiek doel, waar iedereen, als hij er goed over nadenkt, cngetwijfeld wel veel mee op heeft. Bij de rondgang zullen de heren te vens informeren welke oudjes de even tuele tocht wensen mee te maken. Middenstanders, die eet- snoep- en drinkwaren beschikbaar willen stellen voor dit aardige doel verzoeken wij dit tijdig aan een der comitéleden te laten weten. Woensdagmiddag is bij het zwemmen in zee de 19-jarige H. Bas uit Schoorl verdronken. Het slachtoffer werd door een golf meegesleurd. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het droevige ongeval op het vrije strand moet wederom als waarschu wing gelden voor de velen, die nog steeds de bewaakte stranden mijden. De verraderlijke stromingen vlak onder de kust, eisten hier een jong le ven. Het slachtoffer was, staande tot borsthoogte, verzeild geraakt in een mui met vallend water. Laten allen toch hun strandvermaak zoeken in het bewaakte gebied. Jn de 21 jaar dat daar het strand geëxploi teerd is, deed zich een dergelijk droe vig ongeval niet voor. Klaagde men in de tuinbouw en vee houderij reeds geruime tijd over de te lang aanhoudende en strenge droogte, waaronder 't gewas ten zeerste leed, thans is er in enkele dagen reeds meer dan voldoende regen gevallen, zelfs zo, dat we gisteren vele molens al zagen malen, wat voor deze tijd van het jaar zeker een wel ongehoord verschijnsel is De tijden kunnen dus wel heel spoedig keren DOKTER ONDER DOKTERS HANDEN Dokter Lohmen alhier had het. ong£- lul$ zijn pink te breken, waardoor" hij de gehele hand voorlopig niet gebrui ken kan OPGEPAST VOOR KUNSTMEST De heer J Steltenpool Jr te alhier heeft tengevolge van het fcich vastzetten van ammoniak-salpeter, terwijl hij .met het zaaien van deze kunstmest bezig was, een dergelijke ernstige brandplek op het scheenbeen gekregerj. dat hij verscheidene weken algehele rust moet houden Dus tuinbouwers, opgepast! BILJARTEN. De in café Nieuwendijk gespeelde, wedstrijd 500 tegen 125 caromboles tus sen dfe biljartkunstenaar Van der Laan uit Amsterdam en de heer Feld uit Bergen eindigde met een overwinning van de laatste. De heer Van der Laan had 479 caromboles# hoogste serie 113. Na afloop maakte de heer Van der Laan nog een serie kunststoten, die algemeen werden bewonderd. Geboren: Ferdinand J„ z. van B. van der Ploeg en C. Roozendaal. Ondertrouwd: A. Mooij en P. Tiessen. Getrouwd: W. Minkema en M. Wildeboer. J. Groenendijk en S. Kossen. J. Vriesman en P. Modder. Meer dan 2000 jeugdige voetballers zullen Zondag de voetbal-terreinen van Alkmaarse Boys, Alkmaar, RK AFC, Randers en het gemeentelijk Sportpark bevolken. Reeds om half ne gen vangen de eerste wedstrijden aan en, wanneer de wedstrijdleiding kans ziet, natuurlijk met de medewerking van spelers en officials, het program ma volgens het schema af te werken zal de laatste wedstrijd om zeven uur zijn afgelopen. Uit alle streken van Noord-Holland worden ook nu weer elftallen naar de jaarlijkse adspirantendag afgevaardigd en zal onze „voetbalhoop" weer eens laten zien waartoe zij in staat is. De algehele leiding berust, evenals vorige jaar bij de administrateur der KNVB, afdeling Noord-Holland, bij de beer F. Bakker, die weer voor een moeilijke opgaaf staat maar die tevens heeft bewezen tegen een dergelijke op gaaf wel opgewassen te zijn. De belangstelling voor de adspiran tendag 1948 is nog groter dan vorig jaar, zelfs zo groot dat er elftallen af gewezen moesten worden. Dit jeugdtournooi zal het grootste worden dat ooit in Nederland werd georganiseerd. Laat óns hopen dat dit „monster"-tournooi van „kleine" jongens in sportief opzicht een succes zal worden. LANG. GROENTENCENTR., 2 Juli. 136000 kg aardappelen; blauwe eigenh. f 14.60f 15.50, rode eerstelingen f 13.10 -f 13.80; eerstelingen f 10.60f 12.90, drielingen f 9.30—f 10.80, kriel f 5.50— f 7; 30.000 kg rode kool f 4.70f, 9.40; 800 kg gele kool f 13.20—f 15.90; 200 bos peen f 14f 15; 1700 stuks bloemkool IA f 56 en I f 37—f 52. NOORDERMARKTBOND, 2 Juli '43. 160.000 kg vroege aardappelen; eerste lingen f 9.50f 12.50; drielingen f 8,60— f 11, kleine f 4.80f 6.70; rode eerste lingen f 12.60f 13.90; bi. eigenheimers f 10.90f 14.60; eigenheimers f 15.30; 1300 kg witte kool f 11.30; 200 stuks bloemkool IA f 45f 52 en I f 35f 41; 75 kg tuinbonen f 23.50. WARMENHUIZEN. 1 Juli 1948. 48500 kg Aardappelen; Schotse muizen f 10 f 13.60, kriel f 4.40—f 5.80 en drielin gen f 10.70—f 11.70. (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM, Juni. Met een vaart van meer dan 100 km per uur raast de Scandinavië-Lxpress van Stockholm naaf het Zuiden, dwars door een typisch Zweeds landschap iet lage golvende heuvels, bedekt met kleine akkers, rood geverfde houten boerderijen, kudden lenig vee in grazige wei den en uitgestrekte, scltier ondoordringbare bossen, Na drie uur knarsen de remmen: dan is Lingköping bereikt. Linköping is de stad van de Zweedse vliegtuigindustrie, de stad van de S.A.A.B., een industriecentrum dat in tien jaar tijds zijn inwonertal meer dan verdubbelen zag. Die tic- jaar vormden de periode sedert de stichting van de S.A.A.B.! Arne Krabbe, de public relations ma nager van dit bloeiende bedrijf, staat aan het station om de eerste journalist uit West-Europa, die 't bedrijf komt bezoeken, te verwelkomen. Een paar seconden later glijdt een snelle Pontiac geruisloos door de brede straten met moderne flatgebouwen, langs de bloei ende parken, die in dit dunbevolkte land royaal zijn aangelegd in iedere stad. ook in snel groeiende industrie centra. En dan ligt daar eensklaps de fabriek: een complex van imponerende hoge witte gebouwen, waar op dit mo ment files van duizenden arbeiders binnenstromen. Bij de eerste aanblik denk je spijtig aan de jaren, waarin de Fokkers een wereldnaam hadden. Nu gaat de Scan dia, het product van de Zweden, het luchtruim veroveren. VERTROUWEN IN DE TOE KOMST. Ir. Sven Otterbeck, vice-president van de S. A. A. B., een gemoedelijke vijftiger, eeuwig glimlachend, een iet wat gezet heertje met verbluffend scherpe ogen, vertelt van de plannen. Tot dusver zijn we meer dan te vreden over de gang van zaken. De Zweedse luchtvaartmaatschappij be stelde tien Scandia's, uw befaamde KLM voert onderhandelingen, India heeft grote belangstelling, we verkopen toestellen naar Australië en Zuid-Ame- rika, de Abessiniseke luchtmacht ge bruikt onze toestellen, Zuid-Afrika is met ons in contact getreden.We zul len weldra seriewerk kunnen leveren. Vreest u geen Amerikaanse en En gelse concurrentie? Ir. Otterbeck haalt zijn schouders op. Amerika heeft de handen vol met het bouwen van militaire toestellen. Wie er burgervliegtuigen bestelt moet rekenen met eindeloze wachttijden. Engeland.ook al militaire productie, dus ook geen concurrent. Bovendien leggen wij zeer in het bizonder de na druk op de vervaardiging van vlieg tuigen, waarbij de veiligheid niet op geofferd wordt aan de economie, maar nummer één blijft. Zo moeten wij er komen! Js dat niet optimistisch? Neen, wij zijn geen optimisten, maar realisten! is het nuchtere ant woord. HOE HET GROEIDE. Een paai^minuten later dwaal ik door de enorme fabriek. Door hypermoderne cantines, licht en luchtig, door uitge strekte i\ wielbergplaatsem, door gewel dige constructiehallen en magazijnen, door instrumentmakerijen en tekenka mers. Ik kom langs zalen, waarvan dt deuren het opschrift „Geheim" dragen, deuren, die onmiddellijk worden geslo ten als de vreemde bezoeker nadert, langs mysterieuze laboratoria en langs de geboorteplaatsen van de precisie-in- strumenten, die eveneens taboe zijn. En overal zie ik honderden en honderden mannelijke en vrouwelijke arbeiders aan het werk. Intussen vertelt Arne Krabbe me de ontwikkelingsgeschiedenis van de S. A. A B. Een Amerikaanse geschiedenis! In 1936 decreteerde de Zweedse rege ring, dat de militaire kracht van 't land moest worden opgevoerd en dat er een luchtmacht met eigen vliegtuigfabrie ken moest worden gevormd. In 1937 ontstond uit de samenvoeging van enkele kleinere bedrijven de S. A A. B.-vliegtuigindustric met een kapi taal van 276.000. Reeds in 1938 werd het kapitaal uitgebreid tot 550.000 en een jaar later tot 895.000. De oorlog brak uit. In 1941 bedroeg het kapitaal reeds 1.450.000! Van het bouwen van vliegtuigen in licentie was men intussen overgegaan op de constructie van toestellen volgens eigen ontwerp en de orders stroomden binnen, 't personeel groeide zienderogen loc enige duizenden, de vliegtuigen ver lieten de fabriek en bleken voortreffe lijk. En bij dit alles: geen staatsbemoei enis! De S. A. A. B. is een volkomen zelfstandig bedrijf! OMSTELLING OP BURGER- PRODUCTIE. En daar staan dan de producten! Pijl snelle eenmotorige jagers, met de mo'or achter de cabine. Duikbommenwerpers, verkenningsvliegtuigen, de eerste Zweedse modellen met raket-aandrij ving, de Saphir-sportvliegtuigen voor drie personen, die stuk voor stuk ju weeltjes zijn. Tweemotorige bommen werpers en zwaardere gevechtsvliegtui gen en niet te vergeten de prachtige Scandia's, de verkeersvliegtuigen met plaats voor 24 tot 32 passagiers. Een lust cm te zien! Ziet u, zegt Arne Krabbe, w„ staan nog maar aan het begin van de bur'gerproduetie. Tijdens de oorlog maakten we alleen militaire toestellen, nu zijn we aan 't omschakelen. Het be drijf moet ook in vredestijd rendabel zijn en al worden er nog heel wat le gervliegtuigen besteld, we moeten ons afvragen, of dat in de toekomst zo zal blijven EEN VRAAG. Ik kjjk omhoog. Zo snel gieren twee jagers voorbij, dat ik moeite heb om hen te volgen. Eensklaps duiken in mijn gedachten oorlogsherinneringen op. Ik kijk rond. Maar ,s dit bedrijf niet uitermate kwetsbaar in oorlogstijd? vraag ik. Mr. Krabbe brengt mij weer naar Ir. Otterbeek. Die nog altijd glimlacht. HU is het die het antwoord geeft. U hebt tot dusver alleen de bo vengrondse S. A. A. B.-fabrieken ge zien. Maar we hebben ook ondergrond se. Hebt U er belangstelling voor? Ja, U moogt ze bekijken cn erover schrijven ook. Hel is misschien wel goed, als men er in het buitenland eens iets over hoort. De woorden zijn niet tot dovemans oren gericht! Maar daarover in een volgend artikel. In Zevenbergen heeft 't gemeen tebestuur de maatregel van een „zwar te lijst" ingesteld, die in de cafés komt te hangen en waarop de namen zullen worden genoteerd van hen, die meermalen wegens openbare dronken schap zijn aangehouden. Zaterdagavond' is een groot ge deelte van de Fordfabrieken te Ant werpen door brand vernield. De brand begon in de ruimte waar de onderde len en d* stoffen voor de bekleding la gen opgeslagen. De gebouwen der Zweedse vliegtuig industrie REDACTIE Achterdam 20 - Telef Postgiro 187294 Directie; J. BIJLSMA en C. K Gisteravond omstreek werd te 's-Gravenhag de bilaterale overeet Nederland en de Ver. betrekking heeft op van het Europese hers! De overeenkomst werd de minister van buite mr. C. G. W. H. baron Iaer van Oosterhout e deur der Verenigde S man B. Baruch. De bilaterale overeenl schouwd worden als e van Nederlandse zijde te; gering van de Verenig Nederland de verplicht neemt, die het reeds heef het Europese verdrag *1948. Daarnaast bevat de enige bepalingen die een werking van 't reeds ov< betekenen. Dit slaat o.a. c van de tegenwaarde in gt staat door het leveren door de Verenigde State van „grants". Voorts bevat de ove: een artikel over de toeg; stoffen en materialen. De Nederlandse regerir dracht aan de Verenig' Amerika van grondstoffe len, afkomstig uit Nederl raadvorming of andere di gemakkelijken, welke gi materialen de Verenigc Amerika behoeven als ge korten of potentiële tel eigen hulpbronnen tegen ko opsvoqr waarden. Afgesproken werd dat overeenkomsten zullen k gesloten. De overeenkom der bepalingen over haa heid ten aanzien van de biedsdelen, alsmede bepa opzegbaarheid. Door het sluiten van komst kan de Anierikaa: ning aan Nederland vooi De Amerikaanse wetgevi: een bepaling waarbij de administrateur alleen ge hulp te verlenen voor ee drie maanden. Daarna zc lening alleen kunnen wanneer een bilaterale zou zijn afgesloten. De hii mijn van drie maandei 1948 verstrijken. Bij onderduikadres Dinsdagmorgen, in alh ben vier beruchte knape: se ofiderwereld, onvrijw moeten nemen van hun De Rijkspolitie uit Hoe' daarvoor zórg gedragen kordaat ingrijpen een g< maakt. Het volgende heeft zi Omstreeks vijf uur in d£ den aan de Rijksweg tv de Rijkspolitie ter cont: ogenblik naderde een kl< welke gevolg gaf aan h stoppen. Het duurde lan vier inzittenden met hun de dag kwamen. Daar c \endien in de wagen ee rang zag liggen en het vr dat een met de letters wagen al zo vroeg uit kwam, ging men over maatregelen. Men liet c stappen en zich legitim de politie de revolver gi de auto vond zij een ta: kerswerktuigen. Tezelfdi men assistentie van CC Bij de fouillering kwame lijk bedrag aan geld, go horloges, snoeren en oorl schijn. Al spoedig bleek, dat nachts te Elsloo, in Fr: broken hadden bij de la kolenhandelaar B. Zij diens geldkistje meegem inhoud ongeveer f 31( Eerlijk schijnt die verdi paald geweest te zijn, v van hen trof men, niet feuille, maar verborgen kledingstukken, een res! f 1209. De kist met spa en papieren was onderw ter gegooid. De Hagena; latdr, dat ze leelijk in d waren en dat ze op het de arrestatie juist in de in ook drie valse numi gen bezig waren de I len. Drie van de vier zij Een van hen had de tip deze inbraak te Elsloo Hij immers wist ter p! weg. want in de oorlog gedurende acht maander. bij de landbouwer B. ge dus de dankbaarheid va duiker..,. i',

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6