Stad en Omgeving. Marie Oudejans Uit de keuken van de kermis Oostenrijkse kinderen namen afscheid Zomerschaakwedstrijden van V.V.V. Herenfietsen niet voor meisjes. Burgerlijke Stand Wedstrijden Kennemer Damkring De A.R, en de zetelverdeling voor de Raad S Bonnen halen Zuid-Scharwoude DE KAASMARKT BUITENLANDERS KOPEN EDAMMERS Hensbroek. Egmond-Binnen. OPZIENBARENDE VEEVERGIFTIGING TE RINNEGOM Vrone-nieuws St. Pancras. Broek op Langendijk. Marktbericht patste N ieuws Levenslang voor IJmuider politie-bfeambte Noorman Wisselend bewolkt Dodelijke aanrijding te Breezand STUDIEBOEKEN LEERMIDDELEN Lawaaikanonnade van millioenen decibels Jachtterrein van venters bonisseurs en Voor de Oostenrijkse kinderen zijn de drie maanden in Alkmaar wel zeer snel voorbij gegaan. Gistermiddag om 13.10 zijn zij uit Alkmaar naar Arnhem vertrokken, van waar zij vandaag naar hun geboorte land zijn vertrokken. Het was een goede tijd voor de Oos- tenrijkertjes en het afscheid viel zowel de kleintjes als de pleegouders zwaar. Vele van de pleegoudérs brachten de kinderen naar Amsterdam en er waren er zelfs die mee naar Arnhem gingen. Opmerkelijk was dat de kinde ren tijdens hun verblijf zeer behoorlijk Nederlands leerden spreken, maar wat nog belangrijker is, zij zijn allen góed aangekomen en in blakende welstand in Arnhem afgeleverd. Van weerskanten zullen aan deze drie maanden vele prettige herinneringen blijven bestaan, die een blijvende band zullen vormen. P. VREEKEN WINT „ZILVEREN DAME". In de hoofdklasse bleek de heer P. Vreeker. geweldig op dreef te zijn. Reeds in de 2e ronde zorgde hij voor een sensatie door met wit spelend de sterke speler P. Seewald te verslaan. Seewald speelde de opening vrij non chalant, maakte in dit stadium van de partij een ernstige fout, verloor een stuk en daarmee de partij. In de derde ronde werd W. Kwak, 'n oersolide speler die zeer moeilijk te verslaan is, het slachtoffer. Een opmer kelijke prestatie als men bedenkt, dat Vreeken met zwart speelde. De andere finalist,'At. Beemsterboer, besloot een strijd te leveren tot het bit tere einde. Jammer genoeg voor hem lootte hij zwart tegen een „op scherp gestelde" Vreeken. Na een taaie positie partij, mocht de heer Vreeken het zeld zame genoegen smaken, zijn huis en haard met een tweede „Dame" te ver lijken. Wij vermoeden dat zijn vrouw hier niets tegen zal hebben. De vier demi-finalisten waren: W. Kwak, P. Vreeken, A. Beemsterboer en P. Seewald. „ZILVEREN TOREN" F. HOL. VOOR In de demi-finale van de le klasse plaatsten zich: G. Witteman, F. Hol en J de Ruiter. De heer'F. Hol bleek niet alleen een bekwaam onderwijzer te zijn, maar ook een verdienstelijk scha ker. Wij hopen dat hij nu „met een toren vóór" elke partij zal winnen. Het vlotte verloop van deze zomer competitie is in de eerste plaats te danken aan de actieve bestuursleden: D. Appel Sr., A, Vis en P. Groenewoud, die vaak op de speelronden tot 12 uur aan 't werk waren ofVluggertjes speelden!! Een 15-jarig meisje, dat gistermid dag een herenrijwiel bereed, kwam met haar trapper in aanraking met de. stoep voor de rijwielzaak van de firma De Graaf. v Zij verloor haar evenwicht en viel tegen het grote winkelruit van 3 bij 2% meter, dat geheel werd verbrij zeld.' Het meisje geraakte door val lend glas aan hoofd en beide handen verwond. Aan haar rechterhand be kwam zij een slagaderlijke bloeding, doch gelukkig was de politie ogen blikkelijk ter plaatse, die door het aanleggen van een noodverband er ger voorkwam. Door de motorpolitie werd het meis je naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Het is weer eens gebleken, dathet gerokte deel van onze samenleving bij het berijden van een herenfiets steeds weer last van die rokken on dervindt, vooral wanneer bepaalde situaties snel afstappen gebieden. ZEESLAG IN VERDRONKENOORD. Gisteravond doorkruisten twee ka no's het Verdronkenoord, die resp. met één en twee jongens waren bemand. Er werd met water gespat hetgeen later in een minder zachtaardig duel ontaardde. Een der jongens liep een klap met een peddel op hetgeen zo hard aankwam, dat de politie hem naar het ziekenhuis moest vervoeren, waar de opgelopen verwonding moest worden gekramd. GEBOREN: Cornelia M. C., dochter van G. P. Groot en A. M. P. Besteman. Jan M., zoon van J W. Schut en M. N. Commandeur. Sonja J., dochter van L. M. den Engelsman en H. Wou ters. Maria J. L., dochter van H. J. Helmer en A. J. M. Kroeders. Jeannette M. J., dochter van H. P. M. Caarls en J. Koopmanschap. ONDERTROUWD: Jacobus Valke nier en Adriana van Maarleveld. Frederik Reek en Gerarda W. H. Bec kers. Jan de Ruijter en Elisabeth W. Troost. Egbert Fuhren en Elisa beth Harder. Martinus van Norde en Geertruida C. Descendre. Willem Mol en Alida J. Jansen. Adrianus Schouten en Marie A. Roskam. yhe- odorus Wolf en Johanna C. Duiveman. Jan Weerstand en Willempje Lod der. Johannes H. J. van Spanje en Trijntje de Groot. GEHUWD: Hendrik Ringers en Cor nelia C. Binkhorst. Sjouke Boonstra en Elisabeth C. Jongkind. Benjamin Cretier en Maartje Stam. Johannes M. Bantjes en Johanna Bulteel. Wigle Visser en Jacoba M. Meijer. OVERLEDEN: Judina G. Rol. oud 73 jaar, wed. van W. Balk. Johannes Sikkink, oud 78 jaar, gehuwd met L. Visser. Gisteravond werden in café Ceres, het clublokaal van WDO de voorwed strijden beëindigd voor de eerste en tweede klasse. In de eerste klasse speelden twee groepen, bestaande uit resp. 5 en 6 spelers. In groep I werd H. Kruider eerste met 7 punten uit 4, partijen. In groep II won P. Veer met 7 punten uit 5 partijen. Kruider en Veer zullen nu twee be slissingspartijen spelen. In de tweede klasse waren ook twee groepen. In II A werd W. Vröling eer ste met 6 punten uit 4 partijen. In II B kwam J. Helder als eerste aan met 8 p. uit 5 partijen. Ook Vröling en Helder zullen twee partijen spelen om te beslissen wie kampioen 2e klas is van de Kenn. Damkring. Door een fout van de correctie is bij onze kansberekening voor de raadsze- tels de Anti Rev. partij weggevallen. Zij krijgt bij de directe verdeling met haar 1457 stemmen direct 1 zetel. Haar gemiddelde voor 2 zetels was 728 een der grootste gemiddelden waarop zij ook een tweede zetel zou krijgen. Bij de conclusie heeft men natuur lijk wel gezien, dat wij wel degelijk met deze partij rekening hadden ge houden. OPBRENGST RODE KRUIS- COLLECTE. De collecte voor het Rode Kruis, in de propagandaweek van 1420 Juni gehouden, heeft in onze gemeente een bedrag van f 4238.98 opgebracht. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Paul Vlaan deren trekt van leer,. 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Voor beulen geen genade, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Ergens in China, 13 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. VRIJDAG. Bergen. Kunstzaal Boendermaker: Ex positie werkende leden. Bergen, Huis met de pilaren: Expositie K.C.B. ZATERDAG. Bergen: Kunstzaal Boendermaker: Ex positie werkende leden. Bergen, Huis met de pilaren: Expositie K.C.B. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17 graden Celsius. Pesie's bad 17 graden Celsius. Zij, wier familienaam begint met de letters H vanaf Helder, I of J moe ten morgen', ZATERDAG 10 JULI hun bonkaarten 810 afhalen in het distri-, butiekantoor, Oudegracht. BEROEPEN. Op ds. ten Bruggencate werd een beroep uitgebracht door de gemeente Oosterhesselen, Eveneens ,uit Drente kwam bovendien nog een toezegging van beroep naar de Herv. gemeente te Westerbork. En wij blijven de „Chinezen van Europa" Eindelijk is het dan zover. De vreemdelingen, die een dag van hun vacantle gebruiken om een be zoek te brengen aan onze wereld beroemde kaasmarkt, kunnen,, be halve kleine souvenirs en een schat van herinneringen nu ook echte levensgrote Hollandse kazen mee terugnemen naar Norrköping of Chalöns-sur-Marne, naar Vilvoorde of Los Angelos. Mits ze beschikken over de zo begeerde deviezen. Erg- kieskeurig is men niet, en tal van vreemde geldsoorten wor den in betaling aangenomen. Fran se francs, Belgische en Zwitserse francs, Zweedse kronen, Portugese escpdo's en natuurlijk het geld van Oom Sam, de dollar. In het alge meen dus valuta, die de Ned. Bank in betaling aanneemt. Engelse ponden accepteert de Ne derlandse Bank niet, omdat de Brit ten aan dezelfde bepalingen gebon den zijn als wij. Wat zij aan ponden meenemen, moeten ze bij thuiskomst weer netjes inleveren. Maar wel mo gen de Engelsen betalen met Travel ler's chèques, waarvan ze dan ook een dankbaar gebruik maken. De verkoop vindt plaats in het hartje van het Waaggebouw, in het achterste lokaal van V.V.V. De orga nisatie is in handen van de heer Scheffel van de Kamer van Koop handel, in overleg met het Bedrijfs- schap voor Zuivel, waarbij de Mid- denstandsbank het financiële deel regelt, namens de Nederlandse Bank. Bij toerbeurt worden de kaasexpor teurs ln de gelegenheid gesteld zo hun producten aan de man te bren gen. Deze eerste dag liep „de verkoop al heel aardig en de buitenlandse be zoekers toonden grote belangstelling. Tal van vreemde muntbiljetten wer den geïncasseerd tegen overlegging van paspoorten en de hele morgei) was het voor de balie een drukte van belang. De prijs van deze kaas bedraagt, omgerekend in Nederlandse munt, ongeveer 6.60. Zo werd er vanmorgen op het Waag- plein van alles verkocht. Kaas in haar oervorm, als glimmende gele bollen, kaas gereed voor consumptie, als ver lokkende plakken op knapperige be schuitjes, souvenirs, prentbriefkaar ten en de jubileumspeldjes. Wij hebben één der ijverige verkopers eens gevraagd, of hij nogal tevreden was en toen bleek het volgende merk waardige feit: „De Hollanders", zei hij, „beginnen al van nee te schudden, als ze me maar uit de verte zien aankomen. Geef mij maar buitenlanders, Ik hoef mijn .Souvenir of Queen Wilheimina" maar even aan te bevelen, en dan kopen ze grif Ze vragen niet eens naar het doel. Ket woord „souvenir" doet al wonde ren". Toen wij dit hoorden moesten wij weer denken aan onze Hollandse repu tatie. Was dat niet „de Chinezen van Europa?" HET BEZOEK. Het bezoek was beter dan verleden week. Een gezellige drukte heerste op de markt, waarbij de vele schoolkinde ren hun (flinke) duit in het zakje deden. Om elf uur en om twaalf uur pleegt er een «gemeenschappelijke kreet van bewondering op te stijgen als de ruiter tjes hun rondgang maken en op de kaden tegenover de Waag staat het dan zwart van de kinderen, onder leiding van het onderwijzend personeel. En als er al eens eentje zoekraakt, brengt de slem uit de luidspreker hulp, die het verloren schaap weer vlug bij de kudde terugbrengt. DE AANVOER. De aanvoer was groter dan vori ge week, n.l. 34.000 kilo, verdeeld over 12 stapels fabrlekskaas tegen 78.75 en 9 stapels boerenkaas tegen 80.— per 50 kilo. SLECHT WEER VOOR DE HOOIBOUW. Voor de hooibouw zou men thans heel graag droog en zonnig weer wil len zien. Het hooi ligt veelal al te lang, terwijl men er geen vat op kan krijgen. Grotere bedrijven hebben vaak nog veel hooi niet onder de kap. Inmiddels lijdt de kwaliteit. IN HET VADERLAND TERUG. Volgende week hoopt de militair A. Keuning, Wogmeer (gem. Hensbroek) als eerste uit onze gemeente uit Indo nesië te repatriëren. Door het ge meentebestuur zal hem een oorkonde in lijst worden aangeboden. Men staat voor een raadsel Te Rinnegom, gemeente Egmond- Binnen, doet zich onder het vee van de heer J. N. Zuurbier een zeer ernstig en tegelijk zeer geheimzin- nlg geval van veevergiftiging voor, waaraan deze veehouder sinds Juni j.l. reeds zes stuks vee heeft verloren. Het vee krijgt uitpuilende ogen, wordt nagenoeg dol en na een pro ces van slechts enkele dagen treedt sterfte op. Reeds vijf dierenartsen, waaronder één uit Zweden, hebben deze raadsel achtige zaak ln onderzoek genomen, doch helaas niet tot een gewenst resultaat kunnen brengen. Vanzelf sprekend zijn ook bodem en gewas zeer nauwgezet onderzocht, doch lijkt men ook hierin geen oorzaak te kun nen vinden. Wel komt op het land van deze boerderij een enigszins eigenaardige plant voor, die als de aanstichter zou kunnen -worden ge brandmerkt. Evenwel Is het bevreem dende, dat deze plant dit jaar niet voor de eerste maal voorkomt en des tijds het vee 'geen nadelige gevolgen ondervond. Ook vorig jaar zijn omstreeks de zelfde tijd van het jaar twee runderen aan dezelfde ziekte gestorven. Ech ter toen openbaarde de ziekte zic£ niet in die ernstige mate als thans. Het opvallende is, dat de vader van de heer Zuurbier op deze boerderij in twintig jaren tijds geen vee heeft verloren, terwijl daarentegen diens voorganger, in één jaar, en wel ook omstreeks Juëi, niet minder dan 17 stuks, volgens betrouwbare inlichtin gen aan dezelfde ziekte als nu, heeft moeten missen. Inmiddels betekent een en ander voor de heer Zuurbier een zeer grote schadepost, waardoor gehoopt mag worden, dat ben spoedigste een alge hele oplossing van het probleem zal worden gevonden. ONS RAADSVERSLAG. Het verslag van de raadszitting, waarin werd gediscussieerd over de ambtswoning van burgemeester Niele, was, zoals de opmerkzame lezer zal hebben opgemerkt, door een abuis te recht gekomen onder het kopje Eg- •mond aan Zee. SCHOOLREISJE. De laatste drie dagen van de maand Juli maken 31 leerlingen van de Open bare school alhier een schoolreisje naar de Veluwe om daar te genieten van de bossen en de heide. Deze 31 leerlingen hebben gedurende een klein jaar gespaard en alzo iedere week een kwartje bijgedragen voor deze reis. Er zullen drie geleiders meegaan, zodat de kinderen onder goede hoede staan. De twee nachten zal men doorbrengen in een jeugdherberg. DE OOGST VAN DE WEG. Gevonden: een leren handschoen, fietssleuteltje, kinderschoentje, porte- monnaie en twee huissleutels. Inlichtingen op het gemeentesecre tarie tussen 10—12 uur 's morgens of bij de Rijkspolitie te St. Pancras. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha C., dochter van Cornells van Baar en van Anna de Lange. Johannes Franciscus, zoon van Johannes van Baar en Guurtje Kerssens. Ondertrouwd: Hark Duif en Afke Breeuwsma, te Oudorp. BEROEPEN. Tot predikant der Ned. Herv. kerk te Hellendoorn is beroepen Ds. C. G. Wiegers, alhier. Op het Vroneterrein vond de 2de ontmoeting plaats tussen een elftal van de Middenstand en de Ambtena ren van Sint-Pancras. Beide elftallen verschenen met een geheel gewijzig de opstelling. Er is van het begin tot het einde hard gewerkt en er werd technisch beter gespeeld dan de vori ge keer. Ook ditmaal bleef de be slissing uit en het einde kwam met een 33 gelijk spel. Wat de publieke belangstelling aangaat, deze was niet zo groot als de vorige keer, doch het gure weer zal hier niet vreemd aan zijn. Dinsdagavond speelde een proef - elftal van Vrone een oefenwedstrijd tegen 'n Alcra. Victrix-combinatie. Vro ne kwam door verhindering van eni ge goede krachten verzwakt in het veld, wat nog verergerde door het na de rust uitvallen van G. Bobeldijk en vooral het uitvallen van R. Peere boom. Alcmaria daarentegen braent een sterke combinatie in t' veld rrvpt 5 a 6 eerste spelers terwijl de reserves zich hierbij goed aanpasten. Het ver toonde spel van Alcm. was het volle aanzien waard in tegenstelling met dat van Vrone, wat' zeer matig en mat Was. De 82-uitslag voor de wit- hemden gaf dan ook de verhouding goed weer. Zaterdagavond a.s. speelt Vrone I haar laatste wedstrijd om de zuur koolbeker tegen L.S.V.V. en ofschoon een kans op de beker voor dit jaar voorbij is, verwachten we toch dat zij hun sportieve plicht zullen doen en alles op alles zetten om de puntjes imee naar huis te nemen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Antje Wortel, van Zijpe naar Bovenweg 246. Neeltje Kloos terboer van Zoeterwoude naar v. d. Vij zellaan 224a. Vertrokken: Klaas Kloosterboer van Benedenweg 52 naar Berkel en Ro denrijs. Alida Geervliet van Boven weg 225 a naar Kanaaldijk 130. Bon je Kooij van Benedenweg 15 naar Bla- ricum. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden candidaats-examen medicijnen slaag de de heer G. J. ten Bruggencate. BEGIN VAN BRAND. Donderdagavond ontstond in een Naco-bus een begin van brand. Door ingrijpen van het buspersoneel kon echter erger worden voorkomen. La ter heeft de bus op eigen kracht de reis kunen voortzetten. UITSTAPJE NAAR SCHEVENINGEN. De leerlingen vqp de hogere klas sen der Chr. School maakten Don derdag een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. 's Morgens vertrok ken de kinderen per autobus en al heeft het weer niet aan het wélsla gen Van de reis meegewerkt, de kin deren hebben toch een onvergete lijke dag gehad. NOORDERMARKTBOND, 9 Juli '13. Aangevoerd werd 88000 kg vroege aardappelen. Eerstelingen 7.1010; drie lingen 46; kleine 3.804.20; Rode eigenheimers 910.20; blauwe eigen heimers 9.10—11; eigenheimers 11.50. 12000 kg witte kool 11.30—13.20; 135 kg tuinbonen 25.50; 10.000 kg rode kool 6.20—6.70; 250 stuks bloemkool, eerste soort f 36, tweede f 19. LANG. GROENTENCENTR., 9 Juli. 94000 kg Aardappelen: bl. eigenheimers f 9.90f 11.10, rode eerstelingen f 10 30, eerstelingen f 7.90f 9.50, drielingen f 5.10—f 6.70. kriel f 3.60—f 4.50: 25000 kg rode kool f 6f 7.70; 5000 kg gele kool f 13.30—f 15; 300 kg witte kool f 11.90; 1500 stuks bloemkool IA f 55— f 60, I f 26f 42; „75 kg tomaten f 58. WARMENHUIZEN, 8 Juli 1948. ,63500 kg Aardappelen. Schotse: muizen f 8— f 10.60, grove f 3.70f 4.90 en drielingen 6.80—f 7.40;' Blauwe eigenheimers f 11.60 en grove eigenheimers f 11. Ongecorrigeerd De 55-jarige voormalige n.s.b.-luite- nant van politie Chr. B. Noorman uit IJmuiden-Oost is hedenmorgen door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De advocaat-fiscaal Mr. Besier had 2 weken geleden de doodstraf geëist. De oorlog is voorbij Twee Japanse soldaten, die bijna 4 jaar in de wildernis van het eiland Guam (Micronesië) hebben geleefd, vernamen uit een oude courant, die zij enkele weken geleden vonden, dat de oorlog voorbij is. De soldaten zijn pp een repatriëringsscl)ip te Yokohoma aangekomen. Zij hebben geleefd van kleine dieren, noten en tropisch fruit. Naar hun zeggen houden zich nog 20 andere Japanners schuil aan de Oost kust van Guam. Weersverwachting van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Langs de kust aanvankelijk 'nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Wisselend be wolkt en enkele verspreide büien. Weinig verandering in temperatuur. LORD WAVELL NAAR DUISBURG. Veldmaarschalk Lord Waveli, voor malig onderkoning van India, is heden per vliegtuig uit Londen vertrokken om zich via Eindhoven naar Duisburg in het Riihrgebied te begeven, waar hij het „Black Watch"-regiment zal be zoeken. Lord Wavell, die kolonel ho norair van dit regiment is, keert over 5 dagen naar Londen terug. Woensdagmiddag is het vierjarig zoontje van de heer P. Moolenaar door volgen waarvan het kind is overleden. De kleine jongen speelde met zijn zes jarig neefje op de Middenweg. Beide kinderen liepen achter een paard en wagen en liepen daar juist achter vandaan, toen van de andere kant een met zes tón kolen geladen vrachtauto van de" heer Schilder te 't'Zandt kwam aanrijdén. De chauffeur zag nog kans om het oudste #kind te ontwijken, maar hij kon niet voorkomen dat het zoontje van de heer Molenaar onder de auto terecht kwam. De chauffeur treft geen schuld. Voor en kunt U het beste terecht bij: Boek- en Kantoorboekhandel Schoutenstraat 13 HET VULPENHUIS" (Slot) In ons vorig artikel hebben wij gesproken over de laatste voorbereidingen tot de Alkmaarse kermis, die dan eindelijk op 21 Augustus zal worden geopend. En vanaf dié dag is de politie feitelijk voor vier en twintig uur in touw, om toezicht te houden, om te verbieden en te vermanen en om het publiek te beschermen tegen allerlei gevaren, die een kermis altijd meebrengt. Er moet worden gewaakt tegen ongelukken, tegen diefstal en oplichting, en er wordt een ononderbroken strijd geleverd tegen het lawaai. Want er bestaat ter wereld geen instelling, die meer en uitbundiger lawaai produceert, dan 'n echte ouder wetse kermis. Velen vinden temidden van dat lawaai hun vertier, maar talloos zijn ook zij, die zich er aan ergeren en met klachten komen. Het zou de moeite waard zijn, de lawaaikanonnade van een kermis eens door deskundigen te laten be rekenen en uitdrukken in decibels. Het resultaat zou een fabelachtig ge tal zijn. Daar zijn de gewone draai orgels, de muzikanten, de bellen en toeters, waarmee de exploltaten hun etablissementen aanprijzen, de knal len van de kop van Jut en van het „sportkanon", het geknetter van de motoren in de „dodenrit" langs de stellwand en boven alles uit het ge schal van de luidsprekers- Geen wonder, dat de omwonenden zich soms ergeren. Hun oren zijn niet zc gehard als die van de kermisklan ten, die er rustig temidden van het rumoer staan en soms nog kans zien er bovenuit te schreeuwen ook. En dan trekt de politie er maar weer op af. Een vermanend handgebaar is al voldoende om de eigenaars van de ru- moerfabrieken een beetje tot bedaren te brengen, maar niet zo gauw heeft de politie haar hielen gelicht, of een draai, aan de knop doet de lawine wéér op yolle kracht losbarsten Laat het hun. die niet slapen kunnen tot een troost zijn. dat de politie doet, wat zij kan, maar zij heeft ook maar twe? benen en kan niet overal tegelijk zijn. WAT NIET MAG. Een ander euvel, waartegen wordt opgetreden is dat der z.g.n. „bonis seurs". U kent ze wel. glad van uiter lijk en rap van tong. Staande voor de tenten en kramen zijn ze doende, het publiek te vergasten op voorspiegelin gen van wat het allemaal te zien zal krijgen. Daarbij is de taal soms van die aard, dat een olifant ervan zou blozen en daar schuilt het gevaar. Venten langs de weg is eveneens verboden. Maar alweer, wat niet mag, heeft blijkbaar een grote aantrekkings kracht, want nog altijd zijn er lieden, die het toch proberen. Ook op de or kesten moet de politie toezien. Een straat-orkest moet vier spelende leden hebben. Maar er zijn er nog altijd, die met twee man verschijnen, vergezeld van zes of mger geldophalers. Voorts komt het nog altijd voor dat er tenten en kramen clandestien worden ge bouwd. Wij hebben reeds verteld, over de inschrijving, en wat daaraan vast zat. Wij hebben nog niet gezegd,- dat het kermisbedrijf een beschermd be drijf is en dat er een vakgroep ker- misinrichtingen bestaat, met daarnaast de vrije organisatfes. Daarom vallen de bedrijven onder de Beschikking Alge meen Vestigingsverbod Kleinbedrijf, en moet men kunnen aantonen, reeds vóór 1939 dat bedrijf te hebben uit geoefend. Toch zijn er nog steeds lie den, die proberen „lekker stiekum" ergens te gaan staan en dus een soort clandestine vestiging organiseren. Zij worden onverbiddelijk geweigerd, hoe wel dat voor de politie 'n uiterst moei lijke taak is, want een kraam of tent, die eenmaal staat krijg je met geen stok meer weg en de kermisklanten helpen elkaar altijd, Behalve bij de inschrijving, want daar is het water en vuur. Dan zijn daar de vele klachten over de zuur en viskramen, de goeden niet te na gesproken en.de dronken lie den. Maar wat dat laatste betreft, de ervaring heeft geleerd, dat het wel losloopt. Het drankmisbruik op een ker mis is zeker niet meer zo, 'dat men daarin een gevaar behoeft te zien. EHBO EN BRANDWEER Zo draait dan de kermis, tegen da gen- lang. Negen zware dagen voor onze Alkmaarse politie, na al de voor bereiding en de keuring bij het opbou- werf. Ongelukken komen gelukkig zel den voor en mocht er iets gebeuren, dan is er ook nog de EHBO die met twee posten waakzaam is, één op de Paardenmarkt en één op het Hofplein. Veel goed werk wordt door de tran sportcolonne verricht en talloos zijn de diensten, die zij bewijst aan het pu bliek, hoewel in stilte en weinig op gemerkt werkend. Ook de brandweer is steeds waakzaam. In de kazerne aan de Nieuwesloot maar ook op drie plaatsen op het terrein zijn de man schappen bij de hand om in te grijpen, als het nodig mocht blijken. Brandge vaar is er in de stad van zeildoek en hout natuurlijk altijd aanwezig en een weggeworpen eindje sigaret zou veel onheil kunnen stichten, als daar niet steeds de brandweer was, die tesamen met de politie en de EHBO er borg voor staat, dat ook dit jaar de ker mis ordelijk en zonder ongelukken zal verlopen. De Alkmaars kermis heeft in den lande een goede naam. Van heinde en verre uit de provincie komen de feestgangers naar de stad en vormen een bron van inkomsten voor de middenstand en voor de gemeente kas. Er heerst altijd een gezellige drukte. Maar wanklanken komen niet voor. Daarvoor zorgen de man nen van de EHBO, de brandweer en de politie.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2