Woningruil Welkom aan het Kennemer Bataljon Tandarts BERIH Stad <m Omgeving. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Het oord der oude Ambachten l_aatste N Dr. BEEL weer kabinetsformateur uli Dr. BRÏÏTl „Indrapoera" 22 Juli in Rotterdam Nu zes jaar geëist tegen ex-commissaris Ter Horst Bloemencorso op Koninginnedag 25 kinderen op reis Van de politie 'n Huis vol herrie in het Gulden Vlies Openbare leeszaal en bibliotheek Hei Nationale Huldeblijk Aanschaffing brandvrije archiefkast Ensaïd-Expositie in Jaarbeursgebouwen Banketbakkers doen examen Circus Strassburger naar Alkmaar De Achterdam in deze tijd Geschreven Stadsgezicht STAM STOOMT leuws Doodvonnis voltrokken Iets minder koel Oude man verdronken te Broekerhaven Dr. R. J. Hambui hervat praki 12 Juli met vaccm Jongei Op ons bureau, Voordam 9, ligt ter in zage de passagierslijst van het m.s. Indrapoera", dat met militairen op 21 Juni van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 22 Juli a.s. te Rotter dam zal arriveren. Met dit schip arriveren o.m. de na volgende personen, afkomstig uit onze omgeving: Soldaat J. Bakker, Limmen, Hoge- weg 102, soldaat J. M. Breedvelt, Cas- tricum, Torenstraat 89, Korp. C. Bruin, Heiloo, Brunoweg K 134, soldaat I. S. Bijkersma, Nieuwe Niedorp, B 193, korp. H. J. van Dam, Alkmaar, Dahlia straat 20, korp. C. H. C. Destree, St. Pancras, Bovenweg 190, sold. C. Gouda, Emmastraat 10, Egmond aan Zee, kapi tein "D. W. L. Hoekstra, Heiloo, A 252, sold. I. W. Hogeboom, St. Pancras, Koedijk 127, korp. C. R. Kleverlaan, Egmond-binnen, Schoolstraat 393, sold. I. J. A. Koopman, Egmond-binnen, Here- weg 155, Sold. I. J. J. Kuiper, Alkmaar, G W. Bruinvisstraat 16, Sold. I. M. de Putter, Noord-Beemster, Oostdijk 19, Serg. G. A. P. Ruiter, Alkmaar, Hekel straat 19, sold. N. Schaaf, Ursem, Noorddijk C 43, sold. I. J. W. Smoren- berg, Alkmaar, Augustijnsteeg 2, sold. P. Hartog, Purmerend, Kaasmarkt 6, sold. N. G. Heinzberger, Castricum, Wilhelminalaan 35, vaandrig F. J. Hem- mer, Alkmaar, Kennemersingel 2, sold. P J. Hoedjes, Heiloo, Kennemerstr.weg 309, korpl. C. J. Kasteyn, Alkmaar, Ken- nemerstraatweg 76, korpl. R. P. Klepper, Alkmaar, Westerweg 96, sold. I. C. Leegwater, Middenbeemster 43, sold. I. J. J. Limburg, Purmerend, Hoornse 'buurt 12, sold. I. J. Metselaar, Limmen, Molenweg 9, sold. J. I. Miche, Alkmaar, Tuinstraat 9, gold. I. K. Middelbeek, Heiloo, Rijksstraatweg 232, sold. F. Nieuwenhuyzen, Purmerend, Purmer- steinweg 26, serg. H. R. van Noort, Pur merend, Beukenstraat 2, serg. M. Ott, Z.O. Beemster, Kolkpad 2, serg. M. N. A. Oud, Alkmaar, Lyceumstraat 87, kor poraal H. H. Peters, Alkmaar, Dahlia straat 26, sold. I. J. Reters, Purmerend, Kolkstraat 7, sold. E. N. Schoeman, Alkmaar, Nassaulaan 7, sold. A. H. Smorenberg, Alkmaar, Augustijnsteeg 5, sold. A. v. d. Staa, Alkmaar, 2e Ka belstraat 12, sold. H. C. Stam, Heiloo, Zevenhuizerlaan 40, korp. J. Timmer, Heiloo, Hereweg 282, sold. 1. J. J. Ursem, Oude Niedorp, De Weel 156, sold. C. H. Visser, Beemster, Volgerweg 42, sold. I. H. de Vroome, Alkmaar, Rippingstraat 14, sold. H. H. Weyers, Bergen, Hoflaan 7, sold. E. Zonneveld, Castricum, Dr. Jacobilaan 5, korp. P. M. Bakkum, Egmond aan Zee Voor straat 111, sold. C. Bier, Alkmaar, Rem- brandtstraat 68, sold. I. j. C. Blok, Ber gen, Meerweg 7, serg. J. Bonthuis, Pur merend, Julianastraat 15, sold N. W. Booy, Alkmaar, Visserslaan 17a, sold. I. J. Braak, Alkmaar Baansingel 31a, sold. I. J. Brugge, Purmerend, Beukenplein 1. sold. A. Commandeur, Akersloot. Zui- c'ervaart 377a, korp. G. J. van Dam, Eg mond aan den Hoef, Hereweg 522, serg. W. Danenberg, Heerhugowaard, Don- kerweg F 44, serg. N. A. van Diepen, Purmerend, Koemarkt 59, sold. I. C. van Dijkhuizen, St. Pancras, Bovenweg 260, korp. J. Glorie, Limmen, Dusseldor- perweg 86, serg.-maj. C. M. Hageman, Alkmaar, Metiusstraat 2. sold. A. Vegter, Schoorl, Hereweg A 87a. sold. J. L. Vredenburg, Alkmaar,, St. Josephstpaat Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie eiste de procureur-fiscaal tegen de voormalige commandant van de ge meentepolitie te Hoorn, A. J. ter Horst een gevangenisstraf van zes jaren met aftrek van voorarrest. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam had Ter Horst veroordeeld tot tien jaar, met aftrek. De procureur had nog geen kennis kunnen nemen van een stuk, dat thans was overgelegd. In verband hiermede wilde hij een voorlopige con clusie nemen en zo nodig later de zaak naar het Bijzonder Gerechtshof ver wijzen. Op Koninginnedag zal weer eens een bloemencorso worden georganiseerd. Hiertoe is een commissie in het le ven geroepen die zich dezer dagen met een circulaire tot zaken, firma's en particuliere personen heeft gewend, met het vërzoek zich op te geven voor deelname aan dit corso. Men, heeft zich voorgesteld het corso in vier afdelingen te splitsen, n.l. een groep voor versier de fietsen (speciaal voor kinderen), een groep voor verenigingen en scholen, een groep voor luxe Wagens en ten slotte een groep voor reclamewagens. Speciaal voor de eerste en laatste groep zal vermoedelijk véél belang stelling bestaan, zeker voor de laatste en de Alkmaarse firma's wordt dan ook aangeraden zich .voor het corso te laten inschrijven. Ten gerieve van de deelnemers heeft de commissie zich verzekerd van des kundigen die de deelnemers met raad en daad ter zijde zullen staan. Het secretariaat van de commissie is gevestigd in de Bisschop Bottemanne- straat 11 waar deelnemers zich tot 20 Juli kunnen opgeven. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 11 Juli zal de apotheek Schouten-Oele aan de Koorstraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. 10, serg.-maj. J. J. Zonneveld, Castri cum, N. v. d. Veenstragt 26, sold. W. F. H. van Swanenburg, Alkmaar, Friese- weg 57, sold. W. Buizer, Heiloo, Sta tionsweg 56a, mar. II. OWVLV, J. Kuipers, Alkmaar, Noordervaartstraat 84, T. korp. OVWLV, J. H. van Lienen, Alkmaar, le Kabelstraat 29, T. korpl. OVWLV P. C. Nooy, Purmerend, Padje- dijk 7, T. Korp. OVWLV H. Poelstra, Alkmaar, Tuinstraat 51, T. korp. OVW I.V. J. Roos, St. Pancras, Bovenweg 224, T. korp. OVWLV F. J. de Vries, Alk maar, Luttik Oudorp 74, chauffeur I KMR J. F. Rippen, Broek op Langen- dijk 301, chauffeur I L. Rippen, idem, kwartierm. C. Stam, Egmond aan Zee, Wilhelminastraat 104. Wij maken er jinze lezers op attent, dat de lijst e"en noot bevat, waarbij voor eventuele onjuistheden wordt schuwd. gewaar- Vijfentwintig kinderen stapten van morgen om half negen in een fraaie gele bps uit Heerenveen. Een aantal leerlingen van de school voor BLO aan het Victoriepark gaan namelijk voor een week naar een vacantiekamp. On verwacht zijn enkele DUW-kampen ter beschikking gekomen als zomerkamp voor de schoolgaande jeugd, voorname lijk voor die uit de grote steden. Het Alkmaarse gemeentebestuur heeft zich toen het Departement van Sociale za ken gewend met het verzoek, ook Alk maarse kinderen te laten profiteren De tijd van voorbereiding was echter te kort om alle Openbare Scholen nog in te schakelen eergisteren pas kwam de definitieve goedkeuring zodat men zich dit jaar bepaalt tot de schoolkin deren van het Victoriepark.' De kinderen zullen een week lang een heerlijke vacantie gaan genieten in het kamp „De Witte Pael" te St. Johannesga bij Heerenveen, onder lei ding van een aantal onderwijzers en onderwijzeressen en ze zullen ongetwij feld frisse krachten opdoen in hun vacantie, waarvoor anders geen gele genheid zou zijn geweest. De kinderen, die opgetogen waren in het vooruitzicht van een paar prach tige dagen, werden uitgeleide gedaan door hun ouders, en namens het ge meentebestuur zal ook wethouder Bak ker zich op de hoogte gaan stellen van de situatie ter plaatse. Ernstige klachten komen regel matig bij de politie binnen over mis handelingen, die het aapje in de Hout ondergaat. De opgeschoten jeugd schroomt niet, het diertje allerlei ongerechtigheden toe» te werpen, bradende sigarettenpeuk jes, stukjes glas, brandende papier tjes en zelfs wordt er met een kata pult op geschoten. Drie vertegen woordigers van het jeugdige ge boefte werden gisteren door de po litie op het bureau ernstig onder houden. Waar het hier om kinderen van omstreeks vijftien jaar gaat, noemen wij een en ander een droe vig verschijnsel. Op gevaar af, dat men ons verwijt, het recht in eigen handen te willen nemen, zouden wij willen zeggen tot een ieder, die ge tuige is van dit ergerlijk ontreden van het tuig, geeft ze een pak ram mel, dat ze kwaken, dat zal de enige manier zijn. Een 18-jarige kantoorbediende hier ter stede werd in het politiebureau in gesloten ter zake vah verduistering in dienstbetrekking. Op het kantoor waar hij werkzaam was, verduisterde hij uit de kas, waaruit de rentezegels werden betaald, in de loop der tijden een bedrag van 750. o— Twee vrouwen van Duitse nationa liteit, die illegaal ons land waren bin nen gekomen en in Alkmaar verblijf hielden, zijn door de politie aangehou den en uitgeleid. Een slager en een koopman hier ter stede zijn aangehouden wegens handel in distributiebescheiden. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Paul Vlaan-, deren trekt van leer, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Voor beulen geen genade, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Ergens in China, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. ZATERDAG. Bergen: Kunstzaal Boendermaker: Ex positie werkende leden. Bergen, Huis met de pilaren: Expositie K.C.B. ZONDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Johan Kaart in 'n- Huis vol herrie. Bergen: Kunstzaal Boendermaker, expositie. Bergen, Huis met de pilaren: Expositie. Sted. Muziektuin, 2 uur: Meeting „De Dageraad". Wapen v. Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17 graden Celsius. Pesie's bad 17 graden Celsius. 941 J26o 941 M88 3 Morgenavond 8 uur komen Johan Kaart, Magda Janssens, Jo Valk e.a. eens de inwoners van Alkmaar en om geving vergasten op een echt vrolijke avond. Opgevoerd wordt de grote klucht 'n Huis vol herrie, waarbij men onbedaarlijk kan lachen. 3E SUPPL. LIJST 52. NIEUWE AANWINSTEN 1948. WERELDOORLOG. 940.5 H54h Hersey. Hirosjima. 1947. Geïll. 940.5 L58 Limburg Stirum, v. Va ren in oorlogstijd. 1947. Geïll. 940.5 M78.8a Moorehead. Afrika trilo gie. 1947. 3 dln. 940.5 R70 Roosevelt. Zoals hij het zag. 1947. NEDERLAND: BESCHAVINGSGESCHIEDENIS. 941 G36.5 Geyl. Eenheid en tweeheid in de Nederlanden. 1946. Japikse. Opvoeding van prinsessen en prinsen van de Huizen Oranje en Öranje-NSssau. Geïll. '47. Mulder. Zeven eeuwen Ned. levenskunst. Dl 3. Amsterdam; die grote stad 1947. Geïll. NEDERLAND: GESCHIEDENIS. 941.2 B48 Berkelbachv. d. Sprenkel. Oranje en de vestiging van de Nederlandse staat. 1946. Geyl. De Patriottenbewe- ging 1947. Geïll. Peters. De grote rebel. Boer, de. Piet Heynende zilveren vloot. Bout. In de strijd om ons volksbestaan. 1947. Geïll. Gefrl. Patriotten en N.S.B.- ers. 1946. Geïll. NEDERLAND: OORLOG 1940—'45. 941.3 M21 Mannen, De. Van Overste Wastenecker. 1947. 941.3 M61 Michielsen. Tegen de vla gen van de Oostenwind. 1945. 941.3 P31 Penning. Op dood spoor. 1945. I. 941.3tfP31i Penning. In eerste ver snelling. 1947. II. 941.3 S99.3 Swildens. Euterpestraat. 941.3 V99 Vijand. Den, wederstaan. 1946. Geïll. GESCHIEDENIS VAN GEWESTEN EN PLAATSEN. 941.4 K39 Keyzer, en Jonker Hzn. De Anna Paulownapolder 1846—1946. 941.5 K83.4 Kouwenaar. Amsterdam. 1947. Geïll. ARTSENDIENST OP ZONDAG. De Zondagsdienst voor doktoren zal morgen worden uitgeoefend door de heren dr. J. Degenaar, arts, Emma straat 95, telefoon 2310! en J. Lourens arts, Oudegracht 293, telefoon 2892. Als blijk van hulde aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmi- na wordt een ieder uitgenodigd een bijdrage te geven in het fonds, dat aan Hare Majesteit zal worden aangeboden en dat strek ken zal om de kanker te bestrij den. Wanneer we de maandelijkse mededelingen van de Geneeskun dig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid bestuderen, zien we, dat de sterfte aan kanker en andere kwaadaardige nieuwvor mingen groter is dan welke an dere doodsoorzaak ook. In Octo ber 1947 was b.v. de sterfte aan kanker 13.8 per 10.000 inwoners, terwijl deze getallen voor tuber culose 3,12 en voor ouderdomsge breken 3,1 bedroegen. Het behoefte dus geen verder be toog, dat deze inzameling, tevens nationaal huldeblijk, ieders steun verdient en dat nauwelijks een beter besteding van de verzamel de gelden mogelijk zou zijn. Zeer grote sommen zijn voor ondersteuningen en hulpverlening nodig, men grijpe deze gelegen heid aan om te tonen, dat ons volk in staat is voor hoge waar den van volksgezondheid 'n groot kapitaal samen te brengen. Dr. W. J. LOJENGA, Directeur van de GGGD te Alkmaar. 941.2 G36p 941.2 P37 941'.2 B67 941.3 B78 941.3 G36p Bij „Openbare Werken" kan nage noeg niets meer brandvrij worden op geborgen. Eén kleine brandkast biedt geen ruimte voor de vele onmisbare boeken en bescheiden. Het is dan ook noodzakelijk ten behoeve der afdeling boekhouding van het bedrijf een brandvrije archiefkast kosten ƒ1150.aan te schaffen. B. en W. stellen de Raad voor daar voor een crediet te verlenen. EINDDIPLOMA HBS (A). Woensdag slaagden voor het einddi ploma A van de RHBS te Alkmaar de volgende leerlingen: Ce. Bastmeijer, Aa Ae. Dikboom, Aa van den Elskamp, Aa Ja. van Gorcum, Ja Meurs, Sa. Ta. Nou wen, Ee. Eh. Out, Je. Aa. Paling, J. Pool en M. W. Schroevers allen te Alkmaar. Wy. van Aggelen, Je. Ee. Butter, A. de Touton Bruijns en J. F. Winder te Bergen: H. J. Bregman te Burgerbrug; Ea. Ha. Losekoot en Ja. Eh. Wols te Castricum: P. Mantel te Schagen. Ja. Ca. Schipper te Heemskerk. G. van der Sluijs. te St. Maartensbrug. BEVORDERINGEN. De adjunct-commiezen Th. C. Uijt- tenboogaard en H. Vermeulen, werk zaam, ten kantore van de Hypotheken en het Kadaster te Alkmaar zijn be noemd tot commies-titulair. In de gebouwen van de Kon. Ned. Jaarbeurs zal op 15, 16 en 17 Juli a.s. een expositie en demonstratie worden gehouden,» voorbereid door de ENSAID Modevak- en Kunstnijverheidsscholen, ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van de Eerste Ned. Modevakschool Vereniging, waar ruim 900 scholen bij aangesloten zijn. Gedurende de tentoonstellingsdagen zullen er hand- en gobelinweefsters (rozengangen) en Vlaamse kantwerk sters U laten zien, hoe deze technieken en nog 60 andere moderne sierkunst technieken op de Ensaid-scholen ge leerd en vervaardigd worden. Tevens wordt er een modeshow ge houden door het Franse modehuis Jany, dat u de nieuwste Franse mo dellen- zal tonen. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op 15 en 16 Juli des avonds van 8 tot 10 uur en op Zaterdag 17 Juli van 3 tot 5 uur. Hun, die 't Ensaid-systeem nog niet kennen, raden wij aan, de bon van de advertentie (elders in dit blad ge plaatst) in te zenden, om met de ge makkelijke Ensaid-methode kennis te maken. Twee jaar lang hebben achttien jon gens van zestien tot achttien jaar de cursus voor banketbakkersbediende ge volgd, die onder leiding van de heer J. J. Pels aan de Alkmaarse Ambacht school werd gegeven. Thans hebben zij examen gedaan voor het diploma vak bekwaamheid derde banketbakkersbe diende en op een na zijn allen ge slaagd. Dit mag zeker een fraai resul taat worden genoemd, welke mening ook de gedelegeerde, de heer J. M. Lentink, inspecteur van de V. B. O. B. deelde. Thans worden voor de geslaagde leerlingen contracten voor drie jaar af gesloten, gedurende welke tijd zij zich in de practijk zullen kunnen bekwa men en later ook voor tweede en eer ste bediende examen kunnen doen. Het Middenstandsdiploma is dan nog het enige beletsel, om zich zelfstan dig te kunnen vestigen. Tal van fraaie werkstukken werden op het examen vervaardigd, die blijk gaven van ernstige studie en grote be kwaamheid. De namen der geslaagden zijn: M. Blankendaal, Warmenhuizen; H. Blokdijk en C. M. de Jong, De Rijp; G. Harskamp, Oterleek; W. Zwart, Eg mond aan Zee; J. C. Zeegers, Den Helder; J. Slot, 'N.-Beemster; M. Drenth, W. H. A. Kroeders, L. H. van Liempt, J. P. Kogels, B. J. Morltz, J. C. Schager en A. H. Wittenberns, allen te Alkmaar. Gelijk wij reeds enige tijd geleden meldden, zal het grote circus Strass burger ook dit seizoen een bezoek aan Alkmaar brengen en zijn ope ningsvoorstelling geven op het Cana daplein op Zaterdag 17 Juli. Vijf da gen zal het circus te Alkmaar toeven en het zal de enige stad zijn, die het circus in de provincie Noord-Holland zal bezoeken, daar het op 23 Juli in het vaste gebouw te Scheveningen zijn serie voorstellingen zal beginnen. Circus Strassburger komt met een ge heel nieuw programma naar de kaas stad; een keuze uit de programma's, die gedurende het winterseizoen in het Theater Carré zijn vertoond, waar het circus Strassburger in verband met de viering van het zestig-jarig jubileum vier maanden voor een uitverkocht huis heeft gespeeld. Meer dan 200.000 mensen bezochten gedurende die tijd 't circus, waaronder ook de gehele Ko ninklijke familie, die haar volle tevre denheid uitte. Vooral ook de drie prin sesjes genoten die middag van de voor stelling. Strassburger bezit thans de 80 mooi ste paarden van Europa, waaronder vele Nederlandse raspaarden, als daar zijn de Zeeuwse hengsten, de Friezen, de Gelderlanders en de Overijselse paarden. Maar ook Engelse en Arabi sche volbloeden. Mevrouw Regina Strassburger rijdt op Boy een voorname stijlvolle hoge school en de charmante Elly vertoont paarden in vrijheid, evenals haar neef Karei Strassburger, de directeur. Maar ook beren, een vijftal baby-olifanten, griezelige krokodillen en slangen, la ma's, kamelen, drommedarissen, zebra's enz. vinden we in de stallen en als nieuwste aanwinst het apenparadijs met zijn talrijke soorten apen. Het overige programma is samenge steld uit de voornaamste topnummers uit de internationale artistenwereld: Nederlandse acrobaten, Franse trapeze werkers en jongleurs, Italiaanse clowns, Deense en Engelse dresseurs vormen 't klassieke circusprogramma, waarover Karei Strassburger de regie voert, die voor een welverzorgde circussfeer zorgt met vlotte circusmuziek, felle verlich ting en vooral ook een snel tempo, wat het afwerken van het programing be treft. Alkmaar en trouwens geheel Noord- Holland kent het circus Strassburger en daarom zal zonder twijfel de be langstelling uit de gehele provincie deze vijf dagen overweldigend zijn, zo als overal. Er wordt slechts een mati nee gegeven op Woensdag, waarin het gehele programma vertoond wordt. TOELATINGSEXAMEN 13 JULI a.s. des middags om half 2 in het schoolgebouw Breelaan 45, BER GEN. Aanmelding nog mogelijk In de schaduw van de grote huizen ligt een klein straatje.... De Achter- dam moet wel heel oud zijn. Het zijn niet de „sprekende stenen", die ons dit vertellen maar wel de mensen die vaderen leren. ei drie en van deze bleef over de Fa. H. B. Stikvoort. Later, ongeveer voor een vijfentwintig jaar, is de broer van Coen er ook begonnen. Zijn grote lief de ging uit naar de schilderkunst maar de oude heer Stikvoort was degelijk als het vak dat hij hanteerde en liet de jongeman eerst het ambacht der wordt. hier. geleverd! Als er één hand werker is die met zijn tijd wist mee te gaan, dan is het de mandenmaker. Pet bleef niet bij manden, maar waar de smaak van deze generatie op viel, dat maakte hij. .Rieten meubelen, ge bruiksvoorwerpen van velerlei aard en zelfs poppenwagensDe man denmaker zal zich in deze tijd van stalen meubelen en houten kratten we ten te handhaven. er wonen en er hun bedrijf uitoefe nen. En de bron waaruit zij putten is betrouwbaar. Zie maar eens de stam boom van de Stikvoort's. Al meer dan honderdvijftig jaar wordt door leden uit dit geslacht' de kuipershamer ge hanteerd enin de Achterdam! Van vader op zoon werden hier ambachtslieden opgekweekt, die hun vak verstonden en ieder werkstuk als het ware signeerden met de keur van degelijkheid. Schrijft U toch niet over ons werk HET NIJVERE STRAATJE. Naast de kuipers treft men De Achterdam is het oord van oude ambachten. We vertelden nog niet van de zeil- in de makerij van Balder en over de druk- Achterdam van heden nog vele men sen die in een oud ambacht de dage lijkse boterham voi dieiici ui ion van de kuipersknecht Kaal maakt er zei Coen Stikvoort toen we hem iets zeven, de schoenmaker klopt er het vroegen over de historie van de Ach terdam", want schrijvers hebben ons in het verleden eens een kuip laten schaven toen de band er al om lag!" Dat is lasterlijke taal over het am bacht van de kuiperDe Achterdam was eens de straat der kuipers. Voor leer, de schilder mengt er kleuren en de zadelmaker vormt tuig in de beste betekenis die men aan een paarden tuig kan geven! Ah, hier krijgt het paard een broek, sterk en solied. Eri aan de overkant van de zadelmaker is de werkplaats van'de mandenmaker een goede zestig jaar terug telde men Bijvoet. Welk een prachtig handwerk kerij aan de Achterdam. Veel roman tiek ging in dit laatste ambacht verlo ren door het geraas van de rotatie pers, maar oud is het vak ontegenzeg gelijk. Of is het niet lang geleden, dat in de Haarlemmerhout de letter in 't mulle zand viel Wie zijn ogen de kost geeft zal als hij door dit oord van iude ambachten wandelt, zich één ogenblik kunnen wanen in de sfeer van een grijs ver leden. Vanaf de atraat ziet men da menaen aan 't werk. Schoenmaker Führmann achter zijn raampje, de Stikvoorts met hun kuipen, de zadelmaker met priem en naald. Deze ambachtslieden hebben door hun beproefde arbeid want overgrootvader hanteerde het gereed schap reeds een goede eigenschap uit de oude tijd bewaard: gemoede lijkheid! En mocht gij lezer, deze con clusie overdreven vinden, wel loopt dan met ons de Achterdam door en «laat een blik op het oude werkplaats je waar de bezemmaker Bakker eens werkte. Wég valt de moderne tijd met zjjn fauteuils en clubs en lits-jumeaux en Aupingmatras, want hier wordt al leen rekening gehouden met die de gelijke bedvulling van de gemoedelij ke bedstee. Op het bordje voor het „winkel raam" van dit bezemmakershuis leest men: HAVERDOPPEN TE KOOP STOOMGOEDEREN binnen 1 week gereed, zonder prijsverhoging. SINDS 1902. Depót J. TIMMERMAN, Langestraat 4, Alkmaar. Tel. 2231/ V J Ongecorrigeerd Namen rond Buitenlandse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen Naar onze parlementaire redacteur om hedenmorgen mededeelde, ver wacht men te Den Haag vrij alge meen, dat dezer dagen aan dr. L. J. M. Beel de opdracht verstrekt zal worden een nieuw kabinet samen te stellen. Men verdiept zich reeds in de vraag, wie de departementen zullen bezetten. Specizrl gaat de belangstel ling uit naar de portefeuilles van Bui tenlandse Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen. Niemand gelooft, dat mf. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout op Buitenlandse Zaken zal terugkeren. Wie komen dan wel in aanmerking? Het is geen gemakkelijk departement. De Internationale vraagstukken vragen meer dan ooit de aandacht. Wij hoorden reeds enkele namen: van de KVP mr. E. M. J. A. Sassen, die in de Tweede Kamer voor zijn fractie de buitenlandse zaken behandelde en van de PvdA de fractieleider Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters, die in het parlement en daarbuiten steeds een grote belangstelling voor de positie van Nederland in de wereld toonde. Bij de vele speculaties, die gemaakt worden, duiken ook andere namen op, zoals die van Mr. E. N. van Kleffens, Neder lands ambassadeur in de Verenigde Staten; dr. J. H. van Royen, plaatsver vangend hoofd van de Nederlandse de legatie bij de Verenigde Volken en oud-minister van Buitenlandse Zaken en zelfs die van mr. W. A. Visser, bur gemeester van Den Haag. Op Overzeese Gebiedsdelen keert mr. J. A. Jonkman vermoedelijk niet meer terug. De PvdA is zeer gesteld op dit ministerie en zou als wij goed zijn ingelicht graag mr. A. M. Joe- kes naar voren schuiven. Doch de Katholieken voelen weinig voor deze parlementariër. Zij hebben een eigen candidaat tegenover eventueel de heer L. Neher, die de PvdA als tweede man in petto heeft en die voor de KVP wel aanvaardbaar zou zijn. Zelf zouden de Katholieken in aan merking willen laten komen prof. mr. C. P. M. Romme, hun fractievoorzitter. Maar zal de PvdA hem accepteren? H.K.H. de Regentes heeft heden In het Huis ten Bosch de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, en de voor zitters- van de Tweede-Kamerfracties van de K.V.P., de Partij van de Ar beid en de A.R. Partij, onderscheiden lijk de heren Prof. Mr. C. P. M. Rom me, Jhr. Mr. M. van der Goes van Na ters en J. Schouten, ter conferentie ontvangen. Hedenmorgen werd het doodvonnis voltrokken tegen P. J. Faber, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sen tentie van het Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden. Bij Koninklijk Besluit werd afwij zend beschikt op een door Faber in gediend verzoekschrift tot gratie. v. Daatselaar zwemkampioen op de 1500 meter Gisteravond werd te Den Haag de zwemwedstrijd gehouden om het kam pioenschap van Nederland op de 1500 meter. Deze wedstrijd werd door Ri- nus van Daatselaar (A.Z. '70) gewon nen in de tijd van 21 min. 38 sec. De verdere uitslagen waren: 2 Bollen (Zian) 22 min. 20 sec.; 3 Witteman (Zian) 22 min. 22 sec.; 4 Van Rijk (DJK) 22 min. 29.1 sec.; 5 Vafi Rooy (Aegir) 22 min. 30.3 sec. Drie slachtoffers van rampokbende In de omgeving van Salatiga werd een vrouw gedood en werden haar man en zoon ernstig gewond, toen een bende rampokkers een handgra naat in haar huis wierpen. Zij maak ten zich uit de voeten met vijf kar- bouwên. Weersverwachting geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. Aanvankelijk matigè wind tussen Noord-Oöst en Noord-West, later zwak ke wind uit 'uiteenlopende richtingen. Tijdelijke opklaringen en overwegend droog weer. Jets minder koel. BETER DAN OOIT Gistermorgen heeft men in de haven het lijk gevonden van de bijna zeven tigjarige M. Majon. De heer Majon verrichtte tijdelijk wat lichte werk zaamheden op een hier gestationneerde baggermachine. Waarschijnlijk is hij Woensdagavond, toen hij aan boord zou gaan, over de draden gestruikeld en in het water gevallen, met als ge volg de dood door verdrinking. Voor de vele bowjjz deelneming, die wij ten ontvangen na he' lflden van onze llev» LUCAS ROMBOl betuigen wij onze or dank. JOH. ROTGANS. S. C. G. ROTGAh HOOGERB Alkmaar, Juli 1948. Voor de talrijke be van deelneming, ont\ na het overlijden vai geliefde Echtgenoot, der, Behuwd- en vader, de Heer MATTHIJS HAR betuigen wjj onze hl ke dank. Uit aller naam, G. HART—KI Oudkarspel, Juli 194: Arta voor lnwi ziekten. afwezig TOT 7 AUGUST! Nieuwl.singel 5 NET MEISJE gevraagd 'voor opl kantoorbediende, kennis van typen ge» TECHN.BUR. DE V Koningstraat 6 "All Gevraagd NET MEISJE, in staat de gehele hu: ding op zich te nemer tern. FLINKE JONGE1 liefst enigszins met bekend. SMIT S VISSALO: Magdalenenstraat GEVRAAGD in do! gezin te Amsterdam NET MEISJE voor dag en nacht. Br.: Willem de Zw laan 367huis, Amsteri Naaister vraagt VERSTELWERK of kinderkledingaan Br. onder no. A 152 van dit blad. L GEVRAAGD: ter opleiding in de gl: perlj. Te koop: ledige vensterglaskls GLAS- en VERFIN TRIE „SABELIS REBIJN" N.V., I Oudorp 61, Alkmaar. AARDAPPELROOIE gevraagd door P. BLf Heer-Hugowaard-Zuid. Wed. met huis en inkomen zoekt HEER OF DAMI met eigen inkomen or men te wonen. Br. onder no. 266, Bur. Avis, Heiloo. 1VONIN GRUIL. Wie ruilt mijn 3e i bovenhuis aan de Cein baan A'dam voor een modern huisje te Heilc Br. onder no. 268, Bur. Avis, Heiloo. WONINGRUIL AMSTERDAM-ALKM, Aangeb. moderne fla Nieuw-Zuid; 5 k., b keuken, C.V., w. en k. ter, huur 60.p. m: Gevr. huis in Alkmas omg. min. 7 kamers. Br. onder no. 3490 aan Adv.-Kant. de B Rokin 60, Amsterdam- Dam?, b.b.h.h., zoekt me ZIT- EN SLAAPKAfl op goede stand, met ken of gebruik van ke Br. onder no. A 147, van dit blad, AssenAlkmaar of oi ving of driehoeksruil. N woning op goede stanc Inlichtingen Houtweg Alkmaar, tel. K 2200 of Molenstraat 133, A: tel. 2417 Assen. 15 a 20.000 BLOEMTNDAALSI KOOLPLANTEN te koop., P. KOELEMETJ N Ursem.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2