Zaankanters op goudjacht in Noordzee Wederopbouw van Bergen aan Zee vordert snel Grondaankopen voor verbeteringen van wegen en sloten Duits s.s. „Renate Leonhardtin 1917 bij Texel gezonken Egmond aan Zee. De Flierefluiters weer op de planken HET DORP IN VLAGGENTOOI Opera-concert Openlucht-samenkomsten in de Muziektuin De oogst van de kermis Schoort Heer-Hugowaard. Motor-ongeluk Hensbroek. Viering Nationale Feestdag Hoogheemraadschap vergaderde Wat moet, dat moet! Heiloo. Een mooie prestatie Stompetoren. Marktberichten Een iv/eede Lutine-historie Lading454 kisten goud en 800 ton cacaoboter Aanslag op Togliatti JERUZALEM ONDER VUUR Wisselend bewolkt Onze groentelevering aan Duitsland Purmerender Markt Scheepvaart Visserij-besommingen Men is er in Egmond aan Zee aan gewend geraakt, dat het bekende Egmondse toneelgezelschap „De Flie refluiters" stukken voor het voetlicht brengt van een bijzonder verfijnd <en zuiver gehalte. Dit bleek weer over duidelijk uit de opvoering van het aangrijpende levensdrama „Inkeer", van A. Bromet, in de gezellige zaal van „De Vergulde Valk". Dit uit het volle leven gegrepen stuk verplaatst ons in het gezin van Dolf Klein, die door een ernstig on geluk zijn gezichtsvermogen verloren heeft. Niet alleen voor hem, maar ook voor zijn mooie, levenslustige vrouw Marie, is dit een zware slag. Voortaan aan de zijde van een blinde het leven door te moeten gaan, is voor haar een zware beproeving. Zij ceffert zich op, maar doet zij dit uit liefde of uit medelijdenDoor aller lei kwade oorzaken geeft zij zich in een onbezonnen ogenblik over aan Dolfs vriend Evert, maar direct wordt zij door wroeging gekweld, vooral als Dolfs oude vader. Peter, achter deze misstap komt. Dolf, die onder behandeling van een specialist langzaam zijn gezichtsvermogen terug krijgt, maar dit nog niet aan zijn vrouw mededeelt, omdat hij haar hiermede op haar verjaardag wil ver rassen, merkte intuïtief een verande ring in Marie op, vermoedt iets, maar zwijgt. In een aangrijpende scène biecht zij Dolf haar misstap op. Dolf, die dit voorzien heeft, is zeer bijjde, dat zij tot inkeer gekomen is en schenkt haar vergiffenis. Dan acht hjj de tijd gekomen om haar zijn groot geheim te vertellen en twee zielsgelukkige mensen knielen voor het kruis neer en danken de Almach tige voor zijn goedertierenheid. De dominerende figuur in dit roe rend drama is stellig Dolf Klein, die op sublieme wijze uitgebeeld werd door de heer H. Stobbe. Zijn tegen speelster, mevr. G. de Graaff—de Jong als Marie, was zoals wij dat van haar gewend waren, ook bijzon der goed. Ook mej. A. Hartog zagen w ij weer optreden, ditmaal als Greet- van c°r en Klara. Het is een lust haar te zien spelen. De korte w' V?^me\,a Scholfler, als Klara venV n miud6r Sterk' maar hevredi- ?«°d' tDe \0] en van cor en Evert, respectievelijk gespeeld door de heren Cor Groen en M. Visser konden als tan ouds de toets der critiek door- faan: Dat,het Pillek de prestaties van de spelers waardeerde, bleek wel uit de overweldige ovatie aan het einde van het derde bedrijf. Een bij zonder woord van hulde komt zeker toe aan de stille werker achter de schermen, de regisseur Jan Huygen. Be grime was goed verzorgd door mevr. E. G. Huijgen-Schrijvfr. Tydens de pauze werd de traditio nele verloting gehouden, waaraan de Egmondse winkeliers weer spontaan hun medewerking hadden verleend. jezellig bal, onder leiding van „Musical Players" besloot deze zo zeer geslaagde avond. De heer De Vassy prees 't gemeente bestuur voor de grote voortvarendheid die het had betracht bij de weder opbouw en zei er niet aan te twijfe len dat Bergen aan Zee een der mooi ste badplaatsen zou worden. Dan zal in vervulling gaan de pro fetie van Vondel: „Al Ieyt er veel verwoest Het sal met grooter glans Uit asch en stof herrijzen". Toen werd de dag besloten met een waar verbroederingsfeest tussen Ber gen en Bergen aan Zee, waarbij het niet ontbrak aan rhetorisch vuurwerk. Voor de kinderen van bewoners en gasten te Bergen aan Zee was het 's morgens feest geweest, dank zij de goede zorgen van het bestuur van Paal 33 en van de dames Grondsma- Blaauw en Smid-Haasbroek. Professor Remidol wist de jeugd te vermaken met zijn goocheltoeren en de poppen kast deed de rest, afgezien nog van de vele versnaperingen. 9 Maart j.l. stak burgemeester dr. W Huygens de eerste spade in de grond als symbool van de weder opbouw van Bergen aan Zee. Gisteren, 13 Juli, werd het cen trum van het wederopbouwplan of ficieel voor het verkeer opengesteld. Van alle huizen wapperde vroluk de driekleur en er klonk opgewekte muziek, toen een grote schare be langstellenden zich verzamelde voor het met een lint afgesloten gedeelte van de nieuwe weg. Aanwezig waren om. het gemeentebestuur van Ber gen het VW-bestuur, het bestuur van Faal 33, de heer Groenewegen, supe-visor, de heer De Vassy, direc teur van het Streekbureau Noord holland West, de heren Klos en Van Duyn, resp. aannemer en uitvoerder van het werk en de 89-jarige oud- burgemeester de heer Jb. v. Reenen. Burgemeester dr. W. Huygens sprak Zijn dank uit aan allen, die hadden meegewerkt om dit gedeelte tot 6tand te brengen en getuigde van zijn grote voldoening over de aangename samen werking met de vereniging Paal 33, een samenwerking waaraan hij bijzon der veel waarde hechtte. Vervolgens knipte de zeven iuaa^" den oude Lenie Zeiler, de kleindoch ter van de helaas te vroeg ontslapen heer C. F. Zeiler, het lint door, dat de toegang versperde tot de Jac. Kalf weg en de Zeiler-Boulevard. Nadat de klei ne meid een fraai bloemstuk was aan geboden, betrad mevr. Zeiler met haar schat als eerste de nieuwe weg. Tege lijkertijd liet een 120-tal kinderen bal lonnetjes op, die zich schitterend in het stralende zonnetje verhieven en vlug wegzeilden naar Hopenlijk zullen er spoedig berichten van de vinders binnenkomen; aan elk ballonnetje was n.l. een gefrankeerd kaartje bevestigd met verzoek dit te willen opzenden aan de secretaris van Paal 33. De houder van de ballon, die de grootste afstand aflegt, krijgt een prijsje. De heer Berk. houwer, voorz. van Paal 33, sprak zijn voldoening uit over het tot stand ge- komene en hoopte, dat bij het verdere gedeelte een even grote voortvarend heid zou worden betracht. Als herin nering aan deze dag bood hij de ge- mente namens Paal 33 een monumen tale electrsiche klok aan, die door de burgemeester dankbaar werd aanvaard. De heer Roggeveen sprak nog na mens VW en hoopte, dat Bergen aan Zee binnen niet al te lange tijd tot de mooiste badplaatsen zou worden. Naar wij vernemen bestaat er voor het opera-concert dat a.s. Donderdag avond 22 Juli in De. Rustende Jager zal worden gegeven veel belangstelling. Zowel van de kant van de gasten als van die van de inwoners wordt het initiatief om in het seizoen een goed concert met vooraanstaande kunste naars te geven, ten zeerste toegejuicht. Maartje Kliffen, Theo Bayle en Wie- be Drayer zullen o.m. het bekende trio uit Gounod's Faust zingen, terwijl de tenor en bariton het eveneens bekende duet uit de Parelvissers van Bizet ten gehore zullen brengen. Verder worden uitgevoerd werken van Weber, Puccini, Verdi, Mozart en Rossini. Theo Baylé zal o.m. zingen de proloog uit Paljas en de beroemde Cavatine van Figaro uit de Barbier van Sevilla. Aan de vleugel de Ber gense toonkunstenaar Herman Zaal. Evenals het vorig jaar zullen ook deze zomer gedurende het hoogseizoen weer openluchtsamenkomsten plaats vinden in de Muziektuin bij de Ronde Kom. Deze samenkomsten gaan uit van de orthodoxe groep in de Herv. kerk en van de Gereformeerden. Elke Woensdagavond om 8 uur^ko- men hier twee sprekers, terwijl het Chr. Gemengd Koor Bergen of éénder muziekcorpsen van St. Pancras en Alkmaar medewerking verlenen. Hedenavond wordt het woord ge voerd door ds. Bremer, Herv. predi kant van Bergen en dr. Polman, Geref. predikant te Alkmaar. Er is een ge luidsinstallatie aanwezig. Entree wordt niet geheven, evenmin gecollecteerd. De tekst der liederen wordt tijdig ver- Spreid. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Juli werden aan het politie bureau alhier de navolgende voorwer pen als gevonden aangegeven: kinderhandschoen, kinder schouder tas, bruine portefeuille m. levensmid delen-bonnen, emaille broche, gekn. tas met portemonnaie. inh. f 10.28 Lipssleutel, bos sleutels, bos sleutels, armband (zilver), klein tasje (geenle- oer), zilveren smeedwerk broche, wit te hoofddoek, dames armbandhorloge, zakmes, kindertuigje, hondenriempje, hond (Belgische herder), blauwe muts, zwarte regenjas, paspoort Cf. A. M. Broekman), kinder portemonnaie inh. f 0.45, hond (bruin, m. ketting), plas tic riem. De lijst van verloren voorwer pen over bovengenoemd tijdvak ver meldt: Wandelwagentje, blauw costuum. vest van colbert, grijs, 2 muntbiljet ten van f 1. kinder mutsje (beige), blauw kunstlederen portefeuille, inh f 137 en 3 textielkaarten, donkerblauw kanten handschoen, damestas, tasje m. 2 paar nieuwe kousen, autoped (rood), lederen reistas inh. 3 flessen drank, bruine ski tweedpet, alpinomuts (rood) alpinopetje (blauw), Parker vulpen (groen), plastic damesriem, dames armbandhorloge (zonder band), re genjas, wit linnen, 4 boorden, zwarte kanten handschoen, huissleutel, cein tuur (bruin), kinderjasje, lederen voetbal, klein formaat, lederen voet bal. timmermansduimstok, herders hond (geel) Inlichtingen te bekomen aan het bureau der Rijkspolitie, Karei de Gro telaan 17, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. SUCCES VOOR CHR. SCHOOL De heer v. Zoest, hoofd der school voor Chr. nat. onderwijs te Bergen, boekte een mooi succes met de door hem opgeleide kinderen voor het mid delbaar onderwijs. Voor de HBS slaag den twee van de drie leerlingen. Voor het toelatingsexamen voor ljet gymna sium slaagden vier van de vijf Candida- ten, terwijl de vijfde in hoofdzaak om zijn jonge leeftijd werd afgewezen. LOOP DER BEVOLKING. In Mei werden er 10 jongens en 9 meisjes geboren. Door overlijden en vertrek verminderde het zielental met 49 mannen en 45 vrouwen. Het totaal der bevolking verminderde van 8232 tot 8224 inwoners. SCHOORLSE KUNSTKRING. Het aantal leden van de Schoorlse Kunstkring is in de laatste jaren sterk verminderd. In verband hiermede heeft het bestuur gemeend de Kunst kring te moeten opheffen. Maandagavond j.l. had er omstreeks 6 uur een motorongeluk plaats nabij de Voddenweg te Heerhugowaard. Op deze plaats is men de weg aan het herstellen. De heer Spaan van de Boi terhuizen kwam met een matig gange tje aangereden en hij heeft waarschijn lijk de waarschuwingsborden niet ge zien, zodat hij zijn vaart in het geheel niet verminderde. Sp. raakte op een zeker moment de macht over zijn stuur kwijt, zodat hij een tuimeling maakte. Met een lichte hersenschud ding werd hij bij de heer J. binnenge dragen, vanwaar hij later per luxe auto naar huis is vervoerd. De motor liep weinig schade op. Laat dit een waarschuwing zijn voor de andere weggebruikers om goed acht te slaan op de waarschuwingsborden. OUDEN VAN DAGEN OP REIS Door het bestuur is besloten om de autotocht vocrr de ouden van dagen te houden op 2 Augustus a s Met niet minder dan 4 autobussen en een aantal particuliere auto's zal de tocht gaan langs de duinkant over Schoon en Bergen, via de prachtige weg naar Bak- kum en Castricum, Bloemendaal, Sant poort en Aerdenhout Op het landgoed Groenendaal heeft men enige tijd om van de bijzonder mooie omgeving te ge nieten Maar, en daar komt het altijd maar weer op neer, voor een en ander is na tuurlijk geld, eigenlijk veel geld nodig; alles is tegenwoordig nog aan de dure kant En zo ligt het in de bedoeling om bij de bevolking intekenlijsten te laten circuleren Het bestuur vertrouwt er op, dat door een milde intekening, ook het traditio nele diner, waarop de oudjes steeds weer vlassen, weer mogelijk zal zijn, zodat de dag tot een onvergetelijke kan worden Het plaatselijk Oranje-comité heeft be sloten het Regeringsjubileum feestelijk te vieren op 31 Augustus Veler medewerking is reeds toegezegd Het ligt ïn de bedoeling om 's morgens een versierde optocht te houden met wa gens, fietsen, paarden, etc; ieder kan hieraan deelnemen 's Middags worden op het Gemeentelijke Sportterrein volks- en kinderspelen gehouden De avond zal ge vierd worden in café Kossen Medewerking wordt daarbij verleend door de plaatselijke gymnastiek- en to neelvereniging, alsmede door een voor deze gelegenheid speciaal in het leven ge roepen zangkoor onder leiding van de heer De Vries Voor anderer medewerking bestaat nog gelegenheid tot aanmelden tot 2 Augus tus bij burgemeester Kooiman Nog leerplichtige kinderen hebben op deze avond geen toegang Een kinderfeest zal zo mogelijk op 6 September gegeven worden Om een en ander te kunnen financieren zal binnenkort met intekenlijsten worden rondgegaan BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria G, dochter van G Mol en P Rood Pieter, zoon van A van der Sloot en M T Burger Piet, zoon van J H Visser en M Vijn Adriana J M, dochter van C Komen en C B Bakker Regina Th C, dochter van J Duijn en H J Halsema Joannes Th, Zoon van N van Schagen en C M Stam Ondertrouwd: Nic P Blokker te Grootebroek erf? Maria Smit Corn Nib- bering te De Rijp en Agatha A Smit Getrouwd: N P Blokker en M Smit Overleden: levenloos aangegeven kind van P de Vries en N Voorthuijsen Hedenmorgen vergaderden de hoofdingelanden van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, onder voorzitter schap van dykgraaf Kamp, in het Gemeenlandshuis te Alkmaar. In zijn openingswoord richtte de voorzitter een bijzonder welkom tot Ir. Hooijkaas, daarbij het vertrouwen uitsprekende, dat de heer Hooijkaas de voetsporen van zijn voorganger zal drukken. Hierna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van een veertien tal voorstellen, welke zonder hoofde lijke stemming allen werden aange nomen. DE VLAM ER IN! Een voorstel tot vaststelling van een reglement van orde voor de al gemene vergadering, behelsde o.m. de opheffing van het rookverbod tij dens de vergaderingen. Daar waren al de leden voor, waarop de voorzit ter de heren uitnodigde er op eigen rekening „de vlam in te steken". VERBETERINGEN GAAN DOOR Besloten werd tot aankoop van grond te Wormer om daardoor de Pur- merlanderrijweg te verbeteren, even zo zal de Westerdijk van Drechter- land tussen de Zandbakken en Schar- woude gerestaureerd worden. Het voorstel om te komen tot eigen domsverwerving van een gedeelte van de Westzanerdijk, lokte enige discus sie uit. Men achtte o.m. de pachtsom te hoog. De voorzitter wees er op dat het hier geen koop betrof die bizondere aantrekkelijkheden bood, doch hier een verplichting tot koop bestaat. Indertijd werd de overeenkomst gemaakt, dat Drechterland een aantal dijken in eigendom zou nemen en tot heden was dit object daar buiten gevallen. De uitgifte in erfpacht van grond te Onderdijk aan Theodorus Grent tegen een canon van 17.60 per jaar, deed een der leden opmerken of hier geen uniforme regeling kon gelden. De voor zitter zei, dat de plaatselijke omstandig heden voor een groot deel de vast te stellen canon beheersen. Voor de tijd van 30 jaar en tegen een canon van 0.20 per c.a. en groot 650 c.a. zal in erfpacht worden uitgegeven een stuk grond ten behoeve van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni- niging voor de Landbouw gevestigd te Broekerhaven. Tot het bouwen van een kerkje der Gereformeerde gemeente te Amsterdam (N.) werd voor een tijd van 22 jaar een stuk grond in erfpacht afgegeven. De heer de Boer vroeg zich af hoe of dit over 22 jaar zal moeten gaan, indien de pacht niet verlengd wordt. De voor zitter wees er op, dat de leden hier zit ten om de belangen van de verkoper in het oog te houden! De Slootgaardpolder aan de Zandweg in de banne Oude-Niedorp werd goed gerestaureerd, zodat het H.H. thans be sloot om gedurende 20 jaar een jaar lijkse bijdrage te verlenen van 250 (t.w. 200 voor de weg en 50 yoor de brug.) FINANCIEN. De begroting voor 1947 werd als volgt gewijzigd: van de gewone dienst met 61.380, de buitengewone dienst met 146.500. De rekening voor 1947 werd goedge keurd en had een batig slot van 113.324.32. Dg commissie tot nazien van de re kening bracht gunstig rapport uit en achtte in deze controle door buiten staanders onnodig. Na het wijzigen van de pensioenpre mie, 'waarbij het Rijk werd gevolgd, sloot de voorzitter deze vergadering. Dezer dagen slaagde als enige harer groep de 14-jarige Ilona Preto- rius voor het einddiploma MULO (diploma B). Het is een bijzonderheid, dat een meisje van 14 jaar dit diploma be haalt. Bovendien behaalde zij zulke mooie cijfers, dat zij daarvoor een woord van waardering van de voor zitter der examencommissie in ont vangst mocht hemen. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Murmellius Gymnasium te Alkmaar slaagde Dick Hop. Voor dat van de gem. Middelb. Handelsschool Cor Kra mer Glijnis. Beide zijn leerlingen van de OLS alhier. NOORD-SCHARWOUDE, 14 Juli 84 000 kg Aardappelen: eerstelingen 7,50— 10.10, drielingen 4205,40, rode eerstelingen 11,30—12,20, eigenheimers 13,30 en Idem blauwe 10,«0—11,80; lioo kg rode kool 8,90: 1200 kg gele kool 17,50—17,90; 8000 kg witte kool 15,20—18,30; 350 kg tuinbonen 24,30; 20 kg slabonen 150; 950 stuks bloem, kool I 39 en III 13 LANGEDIJKER GROENTECENTRA LE, 14 Juli. Aangevoerd 80.000 kg aardappelen, blauwe 10.7011.90, rode eerstelin gen 11,50, eerstelingen 7.909.90. drie lingen 5.70—6.60. kriel 3.—. 475 kg uien 1719. 70.000 kg rode kool 610.70, 18.000 kg gele kool 21.50—23.90. 4500 kg witte kool 16.80—17.40. 1500 st. bloem kool 4554, 100 kg tomaten 7. WARMENHUIZEN, 13 Juli. Schot se muizen 9.10—12.20, kriel 3.50—3.90 drielingen 5.106.30. blauwe eigenhei mers 11.6012.70, drielingen 4.Aan voer 65.000 kg. OBDAM, 13 Juli. Schotse 8.10 9.80, Eigenheimers 10.8011,60, drielin gen 5.906.20, kriel 3.80. Zodra de wind in de zuid-oosthoek zit, zal de U K 230, welke thans rus tig aan 't Kalf te Zaandam ligt, de meertouwen losgooien en zullen en kele ondernemende Zaankanters een expeditie beginnen, welke hen, in dien de opzet lukt, geen windeieren zal leggen. Zij zullen ni. een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wrak van het in 1917 getorpedeerde Duitse s. s. „Renate Leonhardt" aan de op pervlakte te brengen. Om de ramp welke het Duitse schip trof, heeft steeds een geheimzinnig waas gehangen. Opvarenden van het schip verklaarden, na hun redding door vletterlieden, dat het schip een kostbare lading aan boord moest heb ben, doch het duurde bijna twintig jaar vóór men begreep hoe kostbaar deze lading wel was. De plannen, die in de hoofden van enkele Zaankanters gerijpt zijn, date ren niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1937 kwam de Wormer tui nier P. Visser, gemeenteraadslid voor Wijde Wormer, tot de ontdekking, dat wat zich in het jaar 1917 had afge speeld belangrijke gevolgen kon heb ben. Ter hoogte van Egmond spoelde toen 600 ton cacaoboter aan, waarom heen zich 'n laagje zout bevond, dat de cacaoboter voor bederf had gevrijwaard De Egmondse jutters wisten te vertel len, dat dat afkomstig was van de „Cokesboot", die in 1917 was gezon ken. Zij vertelden er ook bij, dat wat er aangespoeld was, nog lang niet al les was. Na veel snuffelen kwam Vis ser uiteindelijk te weten, dat het Duitse convooi, waarvan dit schip deel uitmaakte, bij Egmond uit elkaar ge slagen was, dat er twee vaartuigen ge weest waren, die in de richting van de kust waren gevaren, nl. de „Josina" en de „Renate Leonhardt", en dat deze schepen vlot gekomen waren maar te dicht langs de kust hadden gevaren, waardoor de „Renate" nabij Den Hel der weer aan de grond was gelopen. Vlettermensen, die het schip lostrok ken, wilden het naar Den Helder sle pen, maar daar voelde de kapitein August Mehtling niets voor. „Hij gaat naar buiten". Het werd zijn ongeluk, want nauwelijks buiten, werd het schip door een torpedo midscheeps getroffen. De vlettermensen konden de leden van de bemanning gelukkig red den. De boot verdween naar de diepte. Waar dit precies was gebeurd, was een der moeilijkste problemen, waar de heer Visser zich voor gesteld zag. Hij werkte destijds op een bergings vaartuig bij Petten en hij meende, dat met lichte springstoffen het mogelijk zou moeten zijn de lading van het schip aan de oppervlakte te brengen. Deze gedachte was de Wormerveerder sleepbootkapitein C. van der Toorn ook toegedaan. Samen zetten zij de onderzoekingen voort. Spoedig bleek, dat vele jutters op de hoogte waren met de kostbare lading, die aan boord van het schip was. De „Josina" was met brand aan boord de haven van IJmuiden binnengelopen en had zijn vracht een kolenlading gelost tegenover het visserijbedrijf „Praxis". Ook ontmoetten Visser en Van der Toorn kapitein De Vries, die 'n' merk waardig gesprek had gehad met de vrouwelijke opvarende, die verteld had, dat er verraad in het spel was ge weest, omdat de jagers op de schepen hadden liggen wachten. Het schip was nl. niet alleen met cacao-boter geladen, maar bevatte tevens 454 kistjes goud en geheime staatspapieren. Het goud vertegenwoordigde een waarde van 55 millioen gulden. Met zijn botter ging kapitein De Vries met de goudjagers naar de plek waar de „Renate Leonhardt" moest liggen. Een sleeplijn tussen twee va rende botters duidde hun al spoedig de plaats aan, op 22 meter diepte liep de lijn vast. Met het blok werd het wrak afgepeild en met een speciale Siemensboor werden boringen ver richt. Sporen van cacaoboter bleven op de boor achter. Deze proefvaart werd in Augustus 1939' gemaakt en zij plaat sten een boei. Visser won nieuwe informaties in. Ditmaal bij de verzekeringsmaatschap pij te Hamburg, maar de verzekerings agenten waren niet toeschietelijk. Toen kwam de oorlog en alle plannen moes ten opgeschort worden. De Duitsers haalden de boei weg en slechts tot 1942 konden de „expeditie-leiders" na gaan of er nog iets van de lading was losgekomen. In 1945 zetten zij opnieuw een offen sief in. De marine veegde het terrein schoon in de herfst van 1947 maar het weer was te ongunstig om toen een po ging te wagen. Toch zaten de mannen niet stil. De architect P. Engel uit Zaandijk kwam in 1939 reeds met Vis ser en Van der Toorn in contact en zou aanvankelijk als duiker fungeren; maar men heeft thans de beschikking over een duikerskooi, zoals ook ge bruikt werd bij de berging van het goud van de „Egypt" in de Middel landse Zee. Van de assuradeuren ontving de heer Visser op zijn verzoek een opgave van de inhoud van de schepen: 54 kisten geld, 754 kistjes goud, 1440 ton cacao boter, 7 okshoofden rum en 50 tot 60 ton cokes. Van deze lading is een deel aange komen. Dat klopt, want volgens eer der gedane informaties zou de „Renate Leonhardt" maar 454 kistjes goud ver voerd hebben. Blijkbaar hebben dus 300 kistjes in een ander schip van het convooi gezeten, hetwelk de plaats van bestemming bereikte. Waar dit geld vandaan komt? Natuurlijk heeft de heer Visser er zijn gedachten over. De „Renate Leon hardt" moet eeij smokkelschip geweest zijn, waarschijnlijk zelfs een min of meer officieel smokkelschip. Beweerd wordt, dat de munten door Belgische vluchtelingen meegenomen zijn. „Som mige berichten spreken zelfs van ju welen", zo zegt de heer Visser ons. Maandagavond werd er een degelijke financiële basis gelegd door enkele Zaankanters. Als nu de wind maar Z.O. wil worden..... Ongecorrigeerd In da heup gewond Op Palmiro Togliatti, de Itali aanse communistische leider, xjjn vanmorgen door een onbekende schoten gelost. Togliatti werd in de heup gewond. De aanslag ge schiedde in een straat langs het paleis Montecitorio, de zetel van de Kamer van Afgevaardig den, in het centrum van Rome. Togliatti werd terstond naar de verplegingsinrichtimg van de Ka mer overgebracht, alwaar hem de eerste zorgen zijn verleend. Jeruzalem heeft beleefd wat door de inwoners genoemd wordt „de meest dramatische en vrselijke nacht se dert 15 Mei". De Haganah concentreerde haar vuur op de oude stad. De Arabische artillerie en de infanterie beantwoord den dit vuur in de richting van de nieuwe stad, waar zij het hotel van Koning David als voornaamste mik punt namen. Op het Franse conculaat-generaal, dat reeds in de loop van de dag werd geraakt, zijn opnieuw granaten inge slagen. Op het Amerikaanse consulaat is een persoon gewond, zodat sedert 15 Mei van het Amerikaanse consulaire personeel twee leden zijn gedood en drie gewond. Het consulaat van Groot-Brittannië werd rechtstreeks onder vuur geno men. Bij het aanbreken van de dag is bet in de stad kalmer geworden. Weersverwachting geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. De levering van groenten uit ons land voor de Duitse bevolking is in de laatste weken belangrijk afgenomen. Zij beperkte zich hoofdzakelijk tot sla, peen en komkommers. Uit het Westland werd practisch niets ver zonden. Deze sterke teruggang houdt behalve met de veel kleinere aanvoe. ren aan onze veilingen door de kou dere weérsgesteldheid, ook verband met de in Duitsland plaatsgevonden geldsanering. Bovendien is het export contract nog steeds niet getekend en de wijze van betaling der te s leveren groenten niet geregeld, en dat, terwijl begin Juli buiten de leveringen aan de geallieerden reeds 32 millioen kg groenten naar Duitsland was geëxpor teerd. „Groenten en Fruit" vraagt zich af, waar het geld blijft, dat in Duitsland voor de groenten wordt ontvangen en verder, waarom een soortgelijke over eenkomst met Italië wel is" afgesloten. PURMEREND, 13 Juli. Aange voerd 476 runderen, waaronder 105 vette koeien, 4 stieren, 301 nuchtere kalveren, 79 schapen en 15 vette var kens voor de levering. 102 Melk- en kalfkoeien 450775 (kalm); 239 geldekoeien 350575 (ma tig); 18 graskalveren 225290 (kalm); 8 stieren 400850 (stil); 360 schapen 6087,50 (goed); 425 lammeren 22— 42,50 (goed); 48 bokken en geiten 6 80 (stug); 516 biggen 3065 (kalm) 51 paarden 350725 (stug); 1200 oude kippen en hanen, rode en witte 22,50 p. kg.; 950 oude kippen en hanen blauwe 2,502,75 p. kg.; 4200 jonge hanen, blauwe 2,652,75 p. kg.; 9600 jonge hanen, rode en witte 1.75-2 p. kg; 1000 jonge hennen 5—7,50 p. stuk; 1200 eenden 1,503 p. stuk; 450 konijnen 111 p. st.; 20 ganzen 4 506,50 p. st. Aagtekerk, R'dam-Australië, pass. 12-7 Gibraltar. Amsteldijk, R'dam- Norfolk, 12-7 op 350 menw Z.ZW van Cape Race. Clavella (T), 12-7 van Curagao n. Casablanca. Delfland, A'dam-Buenos Aires, 12-7 te Las Pal- mas. Gaasterkerk, A'dam-Kaapstad, 12-7 v. Teneriffe. Garoet, 12-7 v. Se- marang n. Probolinggo. Grootebeer, 12-7 v. A'dam te Bat. Indrapoera, BataviaR'dam, 12-7 in Rode Zee ter hoogte v. Port Soedan. Leid Bruyn- zeel, R'dam-Borneo, pass. 12-7 (12 u.) Algiers. Leopoldskerk, A'dam-Mom- bassa, pass. 13-7 Kaap Guardafui. Marken, R'dam-Java, pass. 12-7 Cas- quets. Murena (T), 12-7 v. Sydney n. Miri. Oranje, 14-7 v. A'dam te Bat. verw. Perna (T), 12-7 v. Buenos Aires n. Curagao. Poelau Laut, New- York-Java, 13-7 te Penang. Rempang, Bat.-A'dam, pass. 12-7 Finisterre. Riouw, A'dam-Java, 12-7 te Penang, vertr. 13-7 n. Singapore. Rijnkerk, R'dam-Australië, 13-7 te Port Soedan verw. Sibajak, Bat.-R'dam, pass. 12-7 (15 u.) Finisterre. Sommelsdijk, 12-7 v. Halifax te Boston. Tabinta, 13-7 v. Quebec te R'dam. Tawali, 13-7 v. Ma kassar te Singapore. Waterman, Rot- terdam-Batavia, pass. 12-7 (1 u.) Suez. Weltevreden, Bat.-R'dam, pass. 12-7 Sokotra. Zuiderkruis, Bat.-R'dam, pass. 12-7 (14 u.) Finisterre, 14-7 (14 u.) Hoek van Holland verw. Tan de Rijksafslag te IJmuiden werden gisteren 1225' kisten vis aangevoerd Be sommingen; IJM 78. Neptunus f 8910; IJM 94, Zwarte Zee f 9070; 343 f99; 213 f 360: KW 122 f 2700 53 f 560; VD 60 f 347; 9 f 485; UK 36 f 366

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5