DOBBER en KLIEKJE Drie sc Dansfeest in een Ambonse negorij PU AVONTUREN vao Boenzel en Jonker Flonker Op siap mef de Radjah van Soya Hans Kaart en zijn reisgenoten in Lissabon TIJDSCHRIFTEN De Jannen van 't eskader genieten met stralen 8CHÜ8CEB Wij luisteren naar IN ZUID-A F RIK A Enthousiaste toeschouwers VAN fsfABU EN Aanslag ve Bloedige onlus talrijke sted Nieuwe Boi ■piJDENS een der officiële bezoe ken aan boord van Hr. Mg. „Van Galen»' en „Tjerk Hiddesz" bevond zich onder de gasten S. J. Rehatta, Radjah van Soya, en deze was zo welwillend me uit te nodi gen voor een typisch landeiyk Am- bonnees volksfeest, dat in de nego rij Passo, op een goede 14 kilo meter van db stad Ambon liggend, de laatste avond van het verblijf van het eskader gegeven zou wor den. Het lag tevens in de bedoeling dat een beperkt aantal opvarenden van beide jagers aanwezig was. r\E WEG van Ambon naar Passo is moeilijk te vergelijken met een Nederlandse hoofdvèrkeersweg. Deze weg was in hoge mate krom en scheef. Als men de ene haarspeld bocht uit was, vloog de nieuwe De Soto-auto de volgende al weer in. Het was lichtelijk sensationeel en achter- al bezien ben ik de Radjah van Soya dankbaar dat hij mij zóveel van zijn land en volk te vertellen had, dat ik de ergste haarspelden niet gezien heb Dat feest werd gehouden in de woning van de Regent, de heer Si- mauw, die al dagen van te voren aan het organiseren was geslagen met een legertje gedienstigen om de dorpsge noten en de jongens van de vloot waardig te ontvangen. Er was een groot orkest, dat nu eens strijkorkest was, dan weer typisch-Indische mu ziek speelde. En bij ieder nummer werd gezongen, met een vaart en een plezier, die men in Holland bij de beste jazzband vergeefs zoekt. Er werd gedanst. Precies op tijd arriveerde de groep meisjes. In feestsarong en -kabaja. Met ernstige gezichten, alsof het geen feestavond maar een treurspel betrof. Maar deze ernst duurde verrassend kort en nau welijks had de band „Johnny get your gun" ingezet (op Indische toon zetting overigens) of deze schuch tere schoonheden kwamende aanwezige heren ten dans vragen. Daarna was het ijs definitief gebro ken. Het werd een zeer bijzondere avond en in het bijzonder de jongens van het eskader hebben met volle teugen genoten met de jongedames, die dan schuchter en zeer ingetogen plegen te doen, maar kennelijk van een prettig avondje houden, precies als hun leef tijdgenoten in Holland. En...... waar om zou het anders zijn? Tussen de bedrijven door werden enkele volksdansen opgevoerd, en zo kon het gebeuren dat daar, midden op het eiland Ambon, een soort qua drille werd gedanst. Erfenis van de Compagnie, een paar eeuwen oud. En de leider van deze dans, die niet dansmeester maar Kommandeur heet, bleek de Franse terminologie uitste kend meester te zijn. Zij het dat hij ï.en avant quatre" uitbrulde als „Alla ving kater", hetgeen trouwens op het zelfde neerkomt. Er waren ook enkele Chinese meis jes en dat betekende, dat er ook een Chinese dans opgevoerd moest wor den. Dit bleek echter te veel te zijn voor een deel der jannen, die in min der dan geen tijd de ernstig schuife lende, vlngerdraaiende en heupwie' gende meisjes bijsprongen en even eens aan het heupwiegen, vinger- draaien en hoofdschudden sloegen. Het werd een vrij grotesk geval en honderdeij mannen, vrouwen en kinde ren, die rondom het huis van de Regent samendromden, brulden van het lachen. En toen lachten de 'Chi nese en Ambonnese schonen maar mee, enkelen als de bekende boer met kiespijn Passo vierde feestEn omdat Verschenen is de brochure „De nieuw ste ontdekkingen op het gebied van kanker, door G. E. de Winter, voorm. boofdred. „Noordholl. Pers". (De bro chure behandelt de ontdekking van Dr. Samuels te Amsterdam). In elke boekhandel verkr. a 0.90; waar niet, aan te vragen bij Uitg. DE STEENUIL te Hoorn. (Ingezonden Mededeling). het maar zelden feest viert, en de jan nen van de Marine er voor de eerste maal weer waren, werden de bloe metjes danig buiten gezet. Er is daar best gefeest, onder 't atap-dak van het huis, zo zelfs dat ik enkele malen vreesde dat de fundamenten der- wo ning niet op zoveel laaiende vreugde zouden z(jn ingesteld. Het was warmik geef het toe. Het bier was niet ijsgekoeld, het is waar. En de meisjes- dansen hier op blote voetenhetgeen soms pré cair is als je zelf matrozen,.kistjes" aan hebt. Dat alles mag dan waar zijn, het kwik in de stemmingsther mometer steeg met het kwartier en de verbroedering en verzustering, of hoe zal ik het noemen, was tegen het middernachtelijk uur volkomen. t Er is enorm genoten en de nonna's straalden! Maar behalve nonna's (de meisjes) waren er ook nogal wat nonja's (de moeders) die er, al nèt als Hollandse moeders, niets van be grepen, dat het contact zo snel en zo spontaan plaatsvondMaar wat wil je, als de Indische band liedjes speelt in de geest van „O Moeder die man kust meJa, kind, zo zijn de mannen nu eenmaal!" enzo- .voorts. De Radjah van Soya bracht me, zo rond het uur van middernacht, via de haarspelden weer terug naar Am- bon. Het was droog en dus konden de ramen van de De Soto openstaan. Uit de baai kwam koelte aanwaaien en we waren er allen aan toe, aan wit frisse lucht. En de Dadjah heeft me alles nog eens een keer haarfijn uitgelegd, wat dit betekende en wat dé.t. Hij vond het feest zeer geslaagd en betreurde het, dat We zo vroeg weg moesten. Deze feesten duren al tijd tot daglicht, en het wordt naar mate het later wordt steeds vrolijker. Ambon sliep, toen we binnenreden. Op de douane na, bij de steiger. En daar lag de motorsloep van Hr. Ms. „Van Galen", met z'n rood en groen licht. En terwijl de sloep wegvoer, zich oploste in het donker over het water, bleef de Radjah van Soya, met de hem begeleidende vrienden, als maar vaarwel wuiven en de beste wensen wensend voor de toekomst, En „tot ziens in Holland"! Maar dat zal wel nè, de „eeuw der deviezen'' worden, vrees ik ANTHONY VAN KAMPEN. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM H, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6.15 Vara- varia 5,20 Weekend-orkest 6,4o Gra- mofoo'npla.en 6,50 Leo Fuld zingt 7,00 De' betekenis van het Museum van de Arbeid in onze samenleving 7,15 Het nieuws uit Indië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,10 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Stafmuziekcorps van de Amsterdamse politie 8,50 Schoppen vrouw 9,55 Malando en zijn Tango- Rumba-orkest 10,25 Klein Vrouwenkoor 10,45 „Vaderland in de verte'» 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en li uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten i— 7,15 Nederlands Ka merkoor 7,30 Het actueel geluld 7,45 Gramofoonmuziek 7,55 Ba'ch-koraal 8,05 Programma proloog 8,15 Concert van het Holland festival 8,45 Nieuwe aanwinsten van onze discotheek 9,30 De Nederlandse Baptisten jeugd 10,30 Albert Sandlers orkest (gr pl) 10,45 Avondoverdenking u,15 „Vrij en blij" 11,45 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonmuziek 8,45 Engelse orkest werken 9,15 Morgenwijding 9,35 Ar beidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Gramofoonplaten 10,50 Kleutertje luister 11,00 Ochtendconcert 11,45 Een paar sprookjes van de jon ge auteur Van de Water 12,00 De pa pavers 12,38 Gramofoonmuziek 1,15 Het Vaudeville orkest 2,00 Nederland houwt op 2,15 Solistenconcert 3,00 Voor zieken en gezonden 3,55 U kunt het geloven of niet 4,00 Coloriet 5,00 Avro-kaleldoscoop 5,20 Welk dier deze week? 5,30 Richard Tauber zingt opera- aria's (grpl) 5,40 Reportage van de in ternationale tenniswedstrijden 5,50 Jeugduitzending 6,15 Sportpraatje 6,30 De Radio-Volksmuziekschool 7,00 Voetverzorging tijdens de vierdaagse 7,10 Les Gars de Paris 7,40 Muziek 8,05 Echo van de dag 8,15 Omroep orkest 9,15 „Techniek en noodlot" 9.50 Meesters der melodie 10,15 „Zoet zuur" 11,15 „The Skymasters" 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9„05 Gramofoonplaten 9,45 Schoolradio NCRV: 10,00 Ouverture „De Hussieten" 10,15 Morgendienst 10,45 Flor Peters speelt orgel KRO: 11,00 „De Zonne bloem" 11,45 Gramofoonplaten 12,03 Het orkest van Klaas van Beeck 12,33 Orkest van Klaas van Beeck (vervolg) 1,20 Gerard Hengeveld (piano) 1,45 Hors d'Oeuvre NCRV: 2,00 Kamerorkest 2,40 Causerie voor de vrouw 3,00 Gemengd Omroep A-Capella koor 3,30 Louise Frank (piano) 4,00 Bijbelleing 4,45 Gramofoonplaten 4,50 Radio Jeugd journaal 5,15 Nationale Schoolzangwed- strijd— 615 Land- en tuinbouw 630 Voor de Strijdkrachten 7,15 Gramo foonplaten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voprlichtingsdienst antwoordt 8,05 Programma proloog 8,15 Plaatvaria 9,00 NCRV-koor 9,30 In de bloeiende tuinen van Hilversum 10,15 „De vaart der volken" 10,35 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 10,45 Avondoverdenking 11,1s Avond concert ;L MtN-strs utKtN REIKHALZEND Oir NAAR df- volgende vertoning TaR NjtT"fr^ACH^NXTacÏTÏB MMW6 VAN N,11"7 DoRp.—WAT HADDEN LDiF E SA VAN HE, DoRp WAT HADDEN^DliF EEN pRET.'~ Ze liepen uit volle Borst te zinge.N.- elk NIKKERTJE. WAS ge.t00id met EEN DELf GEMAAKTE papje REN muts-- wat hadden de Die dingen leuk GekleuRd-'twa-S werkeli'/k EENBRachtij GeziCHT.aldie verschillende. KleuRen en.. o. maa(?,wat was dat nu?~DiR6CT XiaaRaC-HTER LiEp een ZWADTje EEN WA Gentse te trekken Op dat wagentje zat een grote kangaroe—-idie schet terde zó hard Op i N ölaas-instrumentj 33at de mensen lachend de vingers in hun oren stopten wat was eat Beest muzikaal/-de zwarti'es mar cheerden lustig, op DE muz-iEK EN von' ben het prachtig -oetlakked vam htr dorp zeulde Daarachter, met een Geweldige tulBancv~ d>/e zoo na ac- Loop ONDER. de KINDEKEN verdeeld WCRDEl^ 17. Als een haas schoot Jonker Flonker de trap af. Hij begreep maar al te goed wat het was, dat daar gil lend en schreeuwend achter hem aan kwam. Dat was het echte spook van de ruïne, de geest van de oude Me vrouw Rilman, die gekomen was om hem tot verantwoording te roepen. Hij had z'n nachthemd niet zo gauw kunnen opnemen, maar de angst in hem deed wonderen. Met vijf treden tegelijk vloog hij de trappen gf. Maar toen hij bijna beneden was en dacht, dat hij de deur uit zou kunnen schie ten, kwam met een vervaarlijke sprong het spook van de bovenverdieping vlak voor hem op de grond terecht en sneed hem de pas af. Een ogenblik j bleef ze daar staan, gillend en dan send van een heidens plezier Met een ruk draaide de Jonker zich om en holde de trap weer op. Maar 't was of z'n voeten met' noga aan de treden vast zaten en steeds dichter achter hem aan, joelend en zingend kwam het spook, dat hem het huis doorjoeg, trap op trap af, kamer in ka- bier uit. Boenzel, gierend van de op winding, vloog in brede kringen om hem heen. Het werd een afschuwelijk kabaal in het huis. Toen Jonker Flonker voor de derde maal de zoldertrap oprende, struikelde hij over z'n nachthemd en vloog met een wijde boog door een open raam de buitenlucht in. „Nou is het met nfe afgelopen", dacht Jonker Flonker. (Van onze correspondent) LISSABON, Juli. De vier Neder landse artisten, die om een wedden schap een West-Europese tocht per jeep begonnen, zullen het wel halen. Zij hebben nu het grootste gedeelte achter de rug en alle moeilijkheden, die nog komen, zullen wel niet groter zijn dan die, welke zij al met zoveel bravour overwonnen. Teruggekomen in het vaderland, zullep zij een reis met prettige herinneringen hebben maar zij hebben ook prettige herinne ringen bezorgd aan de zieken van het Nederlandse sanatorium in Davos, aan de Nederlandse kolonies van Madrid en Lissabon en aan zoveel anderen, die zij bij hun tocht ontmoetten. "Hans Kaart. Wim Hart, Jack Keiling en Fred Zuidwijk begonnen op 14 Ju ni hun tocht door West-Europa. Zij. vertrokken uit Den Haag met een jeep, 50 liter benzine en geen cent op zak. Op 14 Juli, 3 uur 's middags, moeten zij terug zijn in Scheveningen. Zij moeten dan in België, Luxemburg, Zwitser land, Italië, Frankrijk, Spanje en Por tugal zijn geweest dat is al ge beurd en zij moeten onderweg de kost voor mens en jeep hebben ver diend met zingen, vuureten en wat dies meer zij. Ook dat is tot Lissabon al gebeurd, al viel het soms niet mee. Want moeilijkheden zijn er ge noeg. Vijf lekke bandon is niet veel op zo'n afstand, maar de rest! Benzine in het haast benzineioze Spanje; de papierenrompslomp aan elke grens van ons heerlijk samenwerkend Europa; de vergunning om op te treden langs de straat, op terrassen of in cabarets. En vooral de hitte en de vermoeienis. Deze laatste moeilijkheid heeft een slachtoffer gemaakt. Tot hier toe had de echtgenote van een van de vier de reis meegemaakt, maar nu viel zij uit. Enkele dagen Spaanse en Portugese zon in een open jeep is te veel. De andere vier hebben hier een paar da gen kunnen uitrusten en zij hebben 'n voorstelling gegeven de enige in Portugal. Overal konden zij in het openbaar optreden, maar de autoritei ten hier weigerden toestemming en dus kon het alleen in besloten kring. Het is jammer, dat de autoriteiten deze voorstelling niet zagen, want an ders hadden ze de toestemming vast wel gegeven. Op de binnenplaats van een „quinta", een oud Portugees land huis, gaven onze vier landgenoten een zodanig programma, dat niemand er meer" verbaasd over was, dat zij het tot Lissabon konden brengén. Er werd gezongen in tien talen Amsterdams meegerekend en O Santa Lucia ontbrak evenmin als de Don Kozak ken. Bij zingen bleef het niet: er werd vuurgegeten, sigaretten werden weg getoverd kortom de avond vloog om. De 50 man zeer gemengd publiek, Nederlanders en verder vertegenwoor digers van heel West-Europa, waren enthousiast. De spelers overigens niet minder, want met de opbrengst kun nen zij vast de Franse grens halen, ai Heden keert het gezelschapje van de Nederlandse toneelspeler Hans Kaart, dat om een weddenschap een avontuurlijke reis door Euro pa heeft gemaakt, in Scheveningen terug. Onze correspondent in Lis sabon ontmoette de heren en woonde een voorstelling van hen bij. In bijgaand artikel schrijft hij daarover. werd het Bazelse record van 300 Zwit serse francs niet gebroken. Als u dit verhaal leest, zijn de reizi gers waarschijnlijk al halfweg of ver der op de terugreis. Ik geef u de raad: „lees vlug!", want anders zijn ze al terug eer u klaar bent. Ik heb de jeep door Lissabon zien rijden en horen rijden overal waar ze kwam ging het verkeer eerbiedig uit de weg. Ik heb geprobeerd iemand te vinden om mee te wedden, maar iedereen is er zeker van, dat op 14 Juli om 3 uur 'e middags Hans Kaart en zijn man nen weer terug zijn in Schevingen. Voor ons ligt het laatste (Juni-) nummer van het bekende tijdschrift De Wandelaar, gewijd aan de levende natuur, Heemschut, Folklore, etc. Toen het blad in Januari j.l. voor de eerste maal na de oorlog weer verscheen, juichten wij die verschijning toe al hadden wij op de inhoud wel enige critiek. Zij leek ons iets te populair, waardoor de aantrekkelijkheid van de meer serieuze zwerver sterk vermin derde. Men heeft dit waarschijnlijk ook ingezien en wij mogen ons thans weer verheugen in een tijdschrift dat voor een ieder het lezen en bekijkent!) (want welk een schat van prachtige foto's bevat het weer) dubbel en dwars waard is. Uit de inhoud noemen wij een artikel: Juni, de maand der wei den, van de bekende deskundige op dit gebied. M. Barendrecht Hoen. Een hernieuwde vertelling van de beken de Drentse sage over Ellert en Bram- mert en een goed geïllustreerd ver haal Rondom het Zwin, van L. van Wallenburg, over het dikwijls in het grootste deel van Nederland zo onbe kende land ten Zuiden van de Wester- schelde. Zeer lezenswaardig is ook 't artikel over de vleermuis: „Een nacht vlieger op radar". Van harte aanbe volen. W. K. Prins Bernhard zal namens H.M. de Koningin op Donderdag 15 Juli te Amsterdam in het paleis op de Dam een aantal onderscheidingen uitreiken voor uitstekende daden, verricht tij dens de ooi-log, terwijl ook enkele rid ders der Militaire Willemsorde zullen worden beëdigd. Maandag arriveerde per Skymaster uit New-York de oud-gouverneur van Suriname, mr. J. C. Brons, die tijdens zijn verblijf hier besprekingen zal voeren met de regering, voordat hij zijn nieuwe functie, Nederlands gezant in Cuba te Havanna, zal aanvaarden. De anti-revolutionnaire Tweede Kamerfractie heeft als haar voorzitter aangewezen de heer J. Schouten; de fractie der CHU de heer H. W. Tilanus. Het korvet ..Batjan" onder com mando van de it. t. z. 2e klasse B. Poortman, werd gister te Tandjong Priok verwacht. Het door de K.A.B. aangekochte landgoed „Sonnehaert" te Austerlitz met 12 ha bos- en heidegronden, dat als rust- en herstellingsoord voor rustbe- hoevende moeders is ingericht en dat plaats biedt aan 47 personen, is Maan dagmiddag door de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, officieel geopend. Veldmaarschalk Wavell, voormalig onderkoning van India, maakte op het vliegveld Welschap bij Eindhoven op een reis naar Duitsland een tussenlan ding. Het betreft een vriendschappelijk bezoek aan zijn vroegere Schotse garde regiment. Maandagmiddag arriveerden per K.L.M.-toestel uit New-York de heren dr. M F. da Costa Gomez, vertegen woordiger van Curacao en W. R. Plantz, ondervoorzitter van de Staten van Curacao. Beide heren zullen deel uit maken van de redactie-commissie, die de nieuwe samenstelling van de Grond wet 'zal behandelen. 104) De ochtendeditie van „Het Nieuwsblad" had een verslag met een drie- koloms kop gepubliceerd, waarin een uitvoerig relaas van alle gebeur tenissen was gegeven en een zo gedetailleerd overzicht van de avondbijeen komst in het huis op de Prinsengracht, dat het wel leek of een reporter er zelf bij geweest was. De ochtendbladen van andere couranten hadden daaraan slechts enkele regels gewijd, maar 's middags haalden zij hun achterstand in en brachten uitvoerige verslagen waarvan de meest markante gedeelten met vette letters gedrukt waren. De straatverkopers hadden een goede dag. Ze waren -in een ogenblik hun kranten kwijt en haastten zich telkens weer naar de expeditielokalen om nieuwe voorraad te halen. Op de terrassen der café's werden op deze mooie voorjaarsavond ovcra) wenkende handen naar hen opgeheyfen. Aan alle tafeltjes zag men breed uitgevouwen couranten en de gezichten van mannen en vrouwen, die met ware nieuwshonger alle bijzonderheden in zich opnamen. Commissaris Vonkenberg, die met de heer Cornelissen, de reporter en inspecteur Beekman op het terras van Americain zat, keek belangstellend om zich heen. „Heeft U mijn verslag ook gelezen, commissaris?" vroeg de reporter. „Natuurlijk," zei de commissaris. „Je mag vanavond wel eens een extra borrel presenteren, mijnheer de persdinges. Ik geloof, dat je er weer dik aan verdiend hebt." „Wel neen, commissaris," zei de reporter glimlachend, „dat hoort toch bij mijn werk. Wat ik er van krijg 'S alleen de voldoening, dat ik iets goeds gepresteerd heb. Weet U wel, dat ik vanmorgen om vijf uur pas naar bed ben gegaan?" „En wij dan?" zei de commissaris, „dat zal niet veel vroeger geweest zijn, Cornelissen." De hoofdinspecteur knikte. „Tot drie uur hebben we verhoren afgenomen," zei hij. „Ik ben blij, dat we dat zaakje achter de-rug hebben." „Het was toch niet aardig van U, dat U mij over de dader tot het laatste ogenblik in twijfel heeft gelaten," zei de reporter verwijtend. De hoofdinspecteur glimlachte. „Dat moest ik wel," zei hij! „Deze man was zó scherpzinnig en zó ge vaarlijk, dat ik mij niet verantwoord achtte als ik van onze laatste ont dekking ook maar iets buiten de ambtelijke kringen vertelde. De kleinste onvoorzichtigheid kon de zaak doen mislukken. Ik heb nog aan de heer Feen- stra gevraagd of ik U in vertrouwen mocht nemen, maar hij wilde geen enkel risico lopen." „Maar," zei de reporter, „we waren toch allemaal in de veronderstelling, dat de dokter op die ongeluksavond de plaats van die knecht had ingeno men. Wanneer heeft U dan ontdekt, dat die invalide „Op de avond, dat ik daar in huis was," zei de. hoofdinspecteur, „Ik heb Prof. dr. ir. S. J. Wellensiek, voor zitter van het Nederlandse Genoot schap voor landbouwwetenschap, open de Maandagmiddag te Wageningen de dertiende Nederlandse landbouwweek. In de omgeving van Tasikmalaja heeft de politie tientallen terroristen kunnen arresteren. In de kampong Soe- lcawarni werden alleen al 7 terroristen aangehouden. In Malakka wordt een verbeten strijd gevoerd tegen de communistische geweldplegers. Zelfs in de buitenwijken van de federale hoofdstad kwamen schermutselingen voor. Er werden 15 terroristen gearresteerd, die uniformen droegen met petten, voorzien van drie sterren. Gottwald, de Tsjechoslowaakse premier, heeft in een rede de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een „waarlijk democratisch- en volks- Duitsland". Deze en andere uitlatingen worden uitgelegd als een eerste toena dering tussen Tsjechoslowaken en Duitsers. Onder algemeen presidium van prof. C. J. Bakker, voorzitter der Ne derlandse natuurkundige vereniging, wordt deze week in de hoofdstad een internationaal congres over de psysica der metalen gehouden. In België heeft de verzadiging van dé 'textielmarkt ertoe geleid, dat de grote warenhuizen hun oude voorraden tegen sterk verlaagde prijzen van de hand doen. Ir. A. Vondeling, lid van de Twep- ae Kamer, heeft een rede gehouden over de komende wetgeving met be trekking tot het grondgebruik. De rech ten van de pachters, zo zeide ir. Von deling, zullen worden verbeterd, de vestigingseisen echter verzwaard, zo wel wat practische als theoretische ken nis betreft. De ruilverkaveling dient te worden geïntensiveerd, ook op de zwaardere kleigronden. In sommige ge vallen zal men zelf pachtdwang moe ten toepassen. Bij eventuele verkoop dient de pachter voorrang te hebben, waarbij de crediietvoorziening. het zwakke punt in dit wetsontwerp vormt. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 33 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KR! toen de knecht in zijn bed gezien. Hij lijkt enigszins op de dokter, maar er is toch zo'n verschil in die gezichten, dat ik er aan twijfelde of een zo geraffineerde misdadiger als de dokter daarvan zou durven profiteren." „Maar hoe kwam U er dan achter, dat hij de rol van die invalide speelde?" „Door een toevallige omstandigheid," zei de hoofdinspecteur. „Je weet, hoe hard het regende op de avond, dat de dokter die brief ging posten. Doordat niemand van hen verwachtte, dat ik direct daarna in hun huis zou staan, hadden ze geen tqd om de zaak voldoende te camoufleren. De knecht lag in bed, zijn kleren hingen over een stoel en er was verder niets bijzonder, dat mij is opgevallen." „Envroeg de reporter in spanning. „Wel," zei de hoofdinspecteur, „toen ik in de kamer van die invalide door drong, had hij nauwelijks tijd gehad zijn grijze pruik op te zetten en in dat wagentje te kruipen. De plaid hing nog los en zijn rechter voet was juist even zichtbaar. Ik zag, dat hij geen pantoffels droeg, maar bruine molières, die nog nat van de regen waren. Toen wist ik wie er naar de bus was geweest." „En toen vroeg U zich natuurlijk af waar de echte Lagerman was," zei de journalist enthousiast. „Vanzelfsprekend," zei de hoofdinspecteur. „Dat hebben w(j dadelijk be sproken en Beekman herinnerde zich toen het verhaal' van die mevrouw uit Arnhem, die hem verteld had, dat die dokter daar de hele nacht in zfln tuintje gewerkt had. Wij vreesden, dat hij de invalide toen al vermoord had en hem in dat tuintje had begraven, nadat hij zich, om de buren te mis leiden, eerst als Lagerman in die auto heeft laten dragen. We hebben ons dadelijk met Arnhem in verbinding gesteld en het telegram kwam juist op tijd, toen wq in het huig van meneer De Wit waren. Je mag het nu wel lezen." (Slot volgt), Toen de Italiaanse c trappen van de Kamer loste de 25-jarige studen viel voorover op zijn g« aanslag werd onmiddellt voor heelkundige patholi sor Valdoni drie wondei in de nek. Tijdens de op transfusie plaats gehad, zorgwekkend was, is, v< leven van Togliatti, bel De aanslag bracht in 1 onlusten en een algemeni De Siciliaanse student I de zitting van de kamer Zodra hij Togliatti de verj verlaten, snelde hij naar t communistische leider op Tegenover de politie veris lente, dat hij uitsluitend was gegaan met het doel vermoorden. Hij beschouw „een vijand v|n het volk" verneemt is Pallante de z< Italiaanse soldaat, die niet terugkeerde. Reeds twee j met het plan tot de aansli In de Senaat en de Kamei het nieuws dadelijk verna vergadering geschorst, h paard ging met scènes va winding. Verscheidene con senatoren trachtten de m Binnenlandse Zaken, Scell op de regeringsbank bevoi gaan, doch werden door I genoten tegengehouden. Gasperi begaf zich onmid bet ziekenhuis. Vervolgens een telegram aan mevrou waarin hij zeide: „Hierbij uit naam van mijn collega gering en, mijzelf van ganss drukking aan de wens vot dig herstel vpn Uw echtge ze diepe verontwaardigin; misdadige aanslag". Tegem zeide de premier, dat de ergste was, dat had kunne „Wij moeten niet op deze n ten", aldus de premier. C officieel communiqué gaf uiting aan haar afschuw os welddaad. TELEGRAM VA Stalin heeft, ëen telegrs Italiaanse Communistische Voor het tijdvak van 18 geeft elk der volgende b op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD 044, 046 Vlees 100 gram v 045 Vlees 30Ó gram v 047-1 Brood 800 gram b: t/m 24 Jul 048-1 Brood 200 gram bi t/m 24 Jul ALLE BONKAART 050 Algemeen 500 gram si hamstr. enz. jam, stroop gram versn 051 Algemeen 400 gram b rants, verm 052 Algemeen 250 gram bs garine of 2 053 Algemeen 1 ei. BONKAARTEN KA, KE 056 Algemeen 125 gram is 057 Algemeen 50 gram th 058 Algemeen 200 gram is gram ko'rstl 059 Algemeen 250 gram bc garine of 2 060 Algemeen 225 gram b of 180 grar 800 gram b: t/m 24 Jul: 200 gram 1 gram korst] 400 gram bi t/m 24 Jql BONKAARTÈN KD, 071 Algemeen 100 gram'] gram korst 072 Algemeen 125 gram bc garine of 1 073 Algemeen 450 gram h of 360 gran D 077 800 gram bi t/m 24 Juli E 079 500 gram bi rijzend bak: dermeel of TABAKS- EN VERSNAP KAARTEN ENZ. QA, Q] 81 Versnap. 200 gr. vei B 067 B 068 C 069 of 200 gr. terbamstr. i gr. jam, str 84 Versnap. 100 gr. vei of 100 gr. terhamstr. gr. jam, st: (BONKAARTEN ZA, ZB, Z MF, MH 808 (Bijz. art moeders en zieke Oeldig zijn de bonnen van Deze bonnen zijn 14 dagen F **eeds op Vrijdag 16 J E bovenstaande bonnen word

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6