m AVONTWiN van Boenzel en Jonker Flonker DOBBER en KLIEKJE IN ZUID-A FRIK A Machtsver Proces om 'n lichaamsdeel Tante Sabine Van wie is Haydn's hoofd? Wij luisteren naar Roodharige giftmengster maakt Duitse steden onveilig grijpt in Zestig su op ïrsr-** "iai! 1 I Diefstal in het kwadraat Wordt Winifred Wagner Engelse? VAN NABIJ EN VERRE Alleenstaande vrouwen bedwelmd en beroofd EEN MACHTIG Kominform verwerpt Tito's verdediging Moderne „Arke Noachs" gearriveerd Het bestand in Pé NIET ALLE TE) PUNTENVR Brooddistributie worden opgeh WEERBERIC iffi f|| I ill;! DIJNA 150 jaren zijn hoofd en romp van Joseph Haydn, de beroemde musicus en schepper van „Schöpfung" en „Jahreszeiten", van elkaar geschei den geweest en eerst nu is er een klein kansje, dat de wonderlijke omzwer vingen van het hoofd een einde zul len vinden. De oorsprong van dit vreemde verhaal moet men zoeken in het Wenen van 1809 toen het stoffelijk overschot van Haydn door de aanval van Napoleon op de Donaustad niet tar aarde kon worden besteld op het landgoed van zijn beschermheer, graaf Esterhazy, die voor de gevierde com ponist reeds een plaatsje in het fa miliegraf der Esterhazy's te Eisenstadt had bestemd. Joseph Haydn kreeg toen een gewoon graf op één van de Ween- se kerkhoven. DIEFSTAL IN KWADRAAT Waarschijnlijk zou niemand meer aan zijn stoffelijk overschot hebben gedacht, als niet op zekere dag een zoon van George III van Engeland, ioen hjj te Eisenstadt aan een diner de gast was van graaf Esterhazy, het verlangen te kennen had gegeven, het graf van Haydn te bezoeken. Hij was hoogst verbaasd te vernemen, dat de beroemde componist niet was begraven op het landgoed van zijn vriend en begunstiger en wist graaf Esterhazy er van te overtuigen, dat men Haydn's stoffelijke resten moest opgraven en overbrengen naar Eisenstadt. Dit ge beurde, maar toen te Wenen de kist werd geopend, bevatte deze wel het lichaam, maar niet het hoofd van de kunstenaar. Twaalf jaar later bekende een secre taris van graaf Esterhazy op zijn sterf bed, dat hij na Haydn's dood de dood graver had omgekocht om het graf te openen en dat hij het hoofd van de romp had gescheiden; hij had het ver kocht aan een groep doktoren, die een onderzoek wilde doen naar het verband tussen genialiteit en schedel afmetingen. Deze heren hadden voor de schedel van Haydn een mooi som metje neergeteld. De dokter, die het hoofd van Haydn had gekocht, werd door de politie ondervraagd, maar zwoer dat hij onschuldig was. Hij deed meineed, want, toen na zijn dood zijn testa ment werd voorgelezen, bleek dat hij het hoofd wel in bezit had ge had en het had vermaakt aan de Weense Academie voor muziek. De ze kreeg het evenwel niet in haar bezit, want het was opnieuw weg. Dertig jaar lang hoorde men niets meer over Haydn's hoofd. Toen figu reerde het opnieuw in het testament van een dokter, die bekende het uit de woning van zijn vriend te hebben gestolen toen deze was overleden en het op zijn beurt vermaakt te hebben aan het pathologisch museum van de Weense universiteit. DRIE PARTIJEN. Er waren dus drie partijen, die aan spraak maakten op het hoofd: de Weense universiteit, de Academie voor muziek en graaf Esterhazy, die het hoofd bij het lichaam wenste te be graven. Na vele gerechtelijke procedu res werd het testament van de eerste dokter als wettig erkend, zodat het hoofd werd overgedragen aan de Ween se Academie voor muziek. Maar in Lady Dunn, lid van het comité voor het Salszurger festival, heeft reeds eni ge jaren geleden pogingen gedaan om de Engelse nationaliteit terug te krij gen voor mevrouw Winifred Wagner, die oorspronkelijk deze nationaliteit bezat. Winifred Wagner die een goede ken nis van Hitler was, heeft bij een von nis van een denazificatiehof haar bur gerlijke rechten verloren. Mevrouw Wagner is lid van de nazi partij geweest, maar heeft Hitier na 1940 niet meer ontmoet. Zij heeft ver schillende Joden geholpen en perso nen die wegens hun politieke overtui ging werden vervolgd. Mevrouw Wagner heeft vóór de oor log, na de dood van Siegfried Wagner de zoon van Richard in 1930, het Wagner festival te Bayreuth georgani seerd. 1932 maakte een nazaat van graaf Es terhazy de zaak opnieuw aanhangig en beweerde dat niemand de rechtmatige eigenaar kon zijn van een hoofd wiens hoofd dit ook mocht zijn en dat het diende begraven te worden bij het lichaam, waartoe het behoor de en niet mocht te pronk staan in een museum. Het „Binnenhof" meldt thans, dat er aanduidingen zijn, dat nieuwe on derhandelingen nu binnenkort tot een oplossing zullen voeren en dat Haydn's hoofd na zijn vele omzwervingen ein delijk rust zal vinden op de plaats waar het behoort. In Zeeland beginnen de aardap pelstruiken een geelachtige kleur te vertonen wat wijst op te veel water. Dat dit verschijnsel zo spoedig optreedt is mede een gevolg van de inundatie. Senator Claude Pepper (Florida) heeft zich teruggetrokken van de can- didaatstelling op de democratische conventie voor de presidentsverkiezin gen. 50 jaar dienstbode! Dit uitzonder lijke jubileum viert op 25 Juli mej. Schonk uit Delft, die een halve eeuw geleden bij de familie Cieremans in betrekking kwam. Op Barbados is een Nederlandse commissie uit Suriname aangekomen met het doel, vijftig gezinnen aan te werven voor arbeid op de Surinaamse suiker-ondernemingen. De reis van deze commissie wordt gemaakt in het kader van een schema tot opheffing van het tekort aan arbeidskrachten in Suriname. In verband met het onderzoek van het England-spiel door de parlemen taire enquêtecommissie is gehoord kri- minaldirektor Joseph Schreieder en de oberstleutnant bij de mil. Abwehrstelle, Giskes. Volgens Amerikaanse berichten is in de Russische zone van Duitsland een politieke politie opgericht, „K 5" ge naamd. De Duitse schrijver Klaus Mann, zoon van de schrijver Thomas Mann, is in het ziekenhuis van Santa Mo nica opgenomen, aldus Reuter. Zijn polsen waren doorgesneden. Men had een badkamerdeur moeten forceren om Mann te bereiken. Negenduizend Italiaanse land arbeiders hebben in de provincie For- li het werk neergelegd. Te Londen is dezer dagen een conferentie gehouden van de interna tionale metereolQgische organisatie. Ne derland was op deze conferentie ver tegenwoordigd door dr. K. R. Postma van het K.N.M.I. te De Bilt en de heer C. van Katwijk van de P.T.T. Verscheidene honderden Arabie ren hebben in de straten van Amman, de Transjordaanse hoofdstad, een de monstratie gehouden waarbij geroepen werd; „weg met het Britse imperialis me". Te Karachi (Pakistan) zal een Ne derlandse ambassade worden ingesteld. Voor de post van ambassadeur aldaar is bestemd jhr. mr. M. P. M. van Kar- nebeek, die tot voor kort ambassade raad te Moscou was. Drie bandieten pleegden op klaar lichte dag een overval op een bank te Caresana (Italië). De rovers konden met hun buit, die op enkele honderd duizenden lire kan worden geschat, ontsnappen. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is voor nemens om met ingang van 1 Augustus de vet- en suikertoewijzingen voor de verwerkende industrie te verruimen. In de leeftijd van 70 jaar is Maan dag te Baarn overleden F. E. baron van Heerdt, oud-ritmeester der cava lerie. De nu overledene had na zijn diensttijd grote belangstelling voor de oudheidkunde en in dit verband tal van opgravingen gedaan, vooral in hqt Gooi. In Canada dreigt een spoorweg staking. Als deze doorgaat zullen alle exporten naar Europa worden stopge zet. Uit Peking is bericht ontvangen van het overlijden van pater Dositheus Ruys O.F.M., na zijn gevangenschap door de communisten. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 „De Vara feliciteert" 6,40 Johan Jong (or gel) 7,00 Denk. om de bocht 7,15 „Nederland op Zee" 7,22 Appèl voor de ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd VPRO: 7,30 „Gesprekken over de Bergrede" 7,50 Tien voor acht 8,05 Het Nederlands Kamerkwartet 8,30 „Taak en toekomst van het Vrijzinnig Protestantisme'» VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 De Duc- dalf 9,50 „Op vleug'len van muziek 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and Sweet VPRO: 10,40 Avond- wijding VARA: 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV; 6,00 „Het a s Calvinistencongres te Amsterdam" 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Wognums zangkoor 7,3o Hst actueel geluid 7,45 CWV-kwartier 8,05 Programma proloog 8,15 Radio Philharmonisch-orkest 9,15 Nazorg voor zwakzinnigen 930 Konink lijke Militaire kapel 10,15 Nieuwe aan winsten van onze discotheek 10,3Q Ne gro spirituals 10,45 A vond wij ding 11,15 Avondmelodie 11,45 Gramofoon platen PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 9 35 Gramo foonplaten VPRO: 10,50 Morgenwijding VARA: 10,20 Radio-feuilleton 10,35 Gerard Mulder (viool) 11,00 Uitzending voor de arbeiders in continu-bedrijven 12,33 Gramofoonplaten 1,15 Kalender 1,20 Johan Jong (orgel) 1,45 Gramo foonplaten 2,00 Als een bonte vogel vlucht 2,15 Silvestri-kwartet 2,35 Harmonie-muziek 3,00 het NVV spreekt een woordJe mee 3,15 Het Radio Phil harmonisch-orkest 4,00 Techniek en christendom 4,15 USA-cabaret 4,45 Sportpraatje 5,00 Kinderkoor 5,30 Gm en nabij de twintig 6,15 Gramofoon platen 6,45 Piano-duo 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wie komen er in Augustus in Amsterdam en wie niet?" 7,45 „Vijftig jaren godsdienstig leven" VARA: 8,05 Dingen van de dag - 8,15 „De Winkel van Sinkel" 9,15 Socialistisch commentaar 9,30 Week end-orkest 10,00 „Stil, moeder slaapt" HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk da dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Gra-- mofoonplaten 10,00 Klein, klein kleu tertje 10,15 Muziek houdt fit 11,00 „De Zonnebloem" 11,45 Schoolradio 12,15 Gramofoonplaten 12,33 Orkest Klaas van Beeck 1,00 Voor de Strijdkrachten, 1,30 Orkest Klaas van Beeck (vervolg) 1,50 Film en toneel 2,10 Omroep- Kamerorkest 3,15 Jonge kunstenaars, stellen zich voor 3,45 Gramofoonplaten 4,00 Victor Silverster's strings voor Dancing 4,20 „Op Drakenburg snijden de wegen" 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5,00 De Wigwam 6,00 Weense Operette-muziek 6,15 Journalis tiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 „Katholieken en Protes tanten" 7,30 Gramofoonplaten 7,45 Uitzending voor de Nedeilanders 8,05 De gewone man 8,12 „De gouden haan 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonpla ten 9;00 Weense specialiteiten 9,25 „Pluvier knapt het op" 10,00 Weekend-; serenade 10,37 Actualiteiten - 19. „Is er hier geen mens om voor óe bediening te zorgen?" vroeg er iemand met een nijdige stem. „We hebben dorst en we moeten weg. M'n keel is schor van het schreeuwen bin nen. Twee bier moeten we hebben „We hebben hier geen bier", zei Jon ker Flonker snel zonder zich om te keren en tegelijk liep hij verder het bleekveldje af, want hij had de stem van de mÉïn met het vette hoedje her kend. Die zei een lelijk woord terwijl ie weer in het huis verdween en met een woedende slag de deur achter zich dichttrok! Jonker Flonker kwam achter 't huis terecht. Bij een houten uitbouwtje tond een pomp. Daarnaast in de war me zon was een dikke vrouw met een onderkin bezig een stel blote kinderen te wassen. Ze droeg een zware zwarte japon, flie van boven hoog dicht zat. „Ha!", zei ze toen ze Jonker Flonker zag aankomen. „Het bureau heeft me al opgebeld dat je onderweg was. M'n hoofd loopt me om. De kinderen moe ten naar school en we hebben mangel- öag vandaag en zo net hebben twee klanten in de gelagkamer het biljart doormidden geslagen, omdat ze dorst hadden en geen bier kregen. Je ge tuigschriften zie ik straks wel. Hier heb je een blad en een theedoek. Er zitten al gasten in de speeltuin. Ze zijn gekomen in een brik. Vraag wat ze gebruiken willen. Het tarief hangt daar aan een boom. Het is de gewoon te, dat de fooien in de spaarpot van de kinderen worden gestopt, maar van de aardappelen mag je hier net zoveel eten als je wilt. Denk er om, dat je strakjes de kleden kloptKind, gil niet zo, als je water voelt. Je ene oor is nog vuilDaar kookt de melk overEn toen stoof de dikke juf frouw haar keukentje binnen. Jonke Flonker had het blad en de theedoek genomen en hij liep in de richting, die hem was aangewezen. Achter een heg zag ie een schommel en een zweefmolen en een wip. Aan het eind van de lege speeltuin was 'n prieel. Daarin, om een tafeltje, zaten drie oude dames. Jonker Flonker her kende ze direct. Het waren de drie da mes Wacker; juffrouw Betje, juffrouw Letje en juffrouw Zetje. Gravin von der Launburg noemt zich soms een 35-jarige knappe vrouw met Titiaan-rood haar. Zij heeft zich echter ook onder vele andere namen aangemeld bij tenminste zestien alleen wonende vrouwen in verschillende Duitse steden. Grenzen spelen, blijk baar bij deze gravin geen rol, want zij opereerde zowel in West- als in Oost- Duitsland. Deze roodharige vrouw is bezig de nachtmerrie te worden van vele een zame Duitse vrouwen, want zij maakt er haar werk van, onder valse voor wendsels de woningen binnen te ko men, Het is niet moeilijk, nu nog zo- velen in Duitsland niets weten van familieleden en vrienden, om ergens aan te kloppen en te vertellen dat er JULLIE kennen allemaal wel het gezegde: „Lest Best"? Zo was het ook in deze optocht. Zoals je weten, was Puppi het neger jongentje, dat zoveel avonturen met Dobber en Kliekje had beleefd. Hij had z'n zwarte hoofdje suf gepeinsd, waarmede hij nu eens in de optocht voor de dag zou komen. Eindelijk was hij op het prachtige denkbeeld gekomen, om met de kooi in de stoet te lopen. Toen dan ook de jeugd van het dorp Puppi met de kooi zag lopen, rende het jonge volkje er op af. In een ogenblik zat de kooi geheel vol met zingende en schreeuwende neger-kindertjes. Dit alles tot groot vermaak van de toeschouwers. Die juichten het geval luide toe. Het was dan een spektafel van jewelste. Puppi keek trots in het rond Hij wist wel, dat de mensen vol bewondering over hem spraken. Hij was het immers ook geweest, die mee geholpen had, om Alex, de gevaarlijke leeuw, te vangen! Neen, dat was heus nog zo gek niet bedacht van die slimme Puppi, om met die oude trouwe kooi in die optocht te gaan lopen. Maar dat alles werd nog overtroffen door het volgende schouwspel. Een lobbes van een olifant kwam aanwandelen. De vreugde van de toeschou wers kende beslist geen grenzen meer, toen ze Dobber en Kliekje ontdek ten. Die zaten in hun Fordje boven op de rug van het geweldige dier. Alles sprong en danste in het rond, toen men dat zag. Daar waren ze dan! Dobber en Kliekje, de helden van Afrika. nieuws is. De pseudo-gravin volgt de ze methode. Maar is zij eenmaal bin nen, dan presenteert zij verdovende middelen. Is de vrouw, die zij be zoekt, niet alleen, dan tracht zij eerst de anderen weg te krijgen met een verhaal over een koffer met levens middelen, die ergens kan worden ge haald. Gelukt dit, dan wordt het ge sprek met de vrouw des huizes voort gezet en op zeker ogenblik komen er sigaretten te voorschijn. Soms echter, als de bewoonster van het huis zieke lijk is, biedt de bezoekster pijnstillen de middelen aan. In beide gevallen zit in het aangebodene een bedwelmend vergif verborgen. Heeft dit vergif zijn werk gedaan, zodat het slachtoffer het bewustzijn heeft verloren, dan grijpt de roodharige bezoekster alle artike len van waarde, als sieraden, bonkaar ten, geld en levensmiddelen en ver dwijnt daarmee spoorloos. Soms heeft zij een assistent bij zich, een als heer gekleèd persoon, over wie echter wei nig nadere gegevens bekend zijn. De roodharige vrouw, die zich zowel voor gravin uitgeeft als voor arts, voor doctor in de letteren, maar steeds voor iemand uit de beste kringen, is eind Juni in Keulen aan het werk geweest. De politie aldaar richtte een oproep tot de bevolking, teneinde de valse gravin op te sporen, maar voor zover bekend, is dat nog niet gelukt. Ten minste zestien gevallen van roof na het toedienen van vergif zijn aan de politie bekend en in zes gevallen zijn vrouwen gestorven na het innemen van het bedwelmende middel. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! Het officiële orgaan van de Komin form, „Voor een blijvende vrede, voor een volksdemocratie", heeft het ant woord van de Joegoslavische regering op de, resolutie van de Kominform, waarin de leiders van de Joegoslavi sche communistische partij worden veroordeeld, „zonder compromis" ver worpen, aldus meldt het Roemeense persbureau. In het orgaan der Kominform wordt verklaard: „De leiding van de com munistische partij van Joego-Slavië, vertegenwoordigd door Tito, Kardelj, Dhilas eft Rankovic, heeft zich nog meer als een burgerlijk-nationalisti sche leiding ontmaskerd, welke de zaak van de werkende klasse en de zaak der nationale onafhankelijkheid van Joego-Slavië heeft verraden". Geschenkfen voor „Artis" van Bernard van Leer De „Drijvende Dierentuin", het s.s. „Van 't Hoff" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, arriveerde gister morgen vroeg in de Lekhaven te Rot terdam met aan boord nog drie giraf fen en vier struisvogels, bestemd voor Artis, terwijl het schip in Antwerpen acht apen, acht zebra's, twee schildpad den, vier schapen, twee kalveren, drie kamelen, alsmede kraanvogels, diverse kleine vogels, struisvogels en ganzen loste, bestemd voor de Antwerpse Die rentuin. De directeur van Artis" dr. Sunier was persoonlijk aanwezig' om de dieren te ontvangen, die een waardevolle aan vulling voor Artis' dierenvoorraad be tekenen. De laatste giraffe stierf zeven jaar geleden van ouderdom en sindsdien kon aan de aankoop van dergelijke dieren niet worden gedacht, daar gebrek aan deviezen en ook de hoge kosten aan aankoop en transport verbonden, zulks onmogelijk maakten. Verleden jaar echter ontving dr. Sunier van de indu strieel Bernard van Leer, die met een van de K.L.M. gecharterd vliegtuig een wereldtour maakte en op dat ogenblik in Oost-Afrika vertoefde, een telegram waarin deze hem vroeg, of Artis dieren nodig had. Dr. Sunier kon niet anders dan bevestigend antwoorden, waarna Bernard van Leer een bedrag in pon den beschikbaar stelde, voldoende voor de aankoop en transport van de heden in Nederland gearriveerde dieren. De dierenoppasser Willem Komen is persoonlijk naar Afrika gegaan Om de toekomstige Artis-bewoners te gaan af halen en heeft hen tijdens de reis ver zorgd. „Van zee-ziekte hadden ze niet de minste last, maar ik wel", zo vertel de hij, „want het weer was ruw en koud." De overige dieren zijn door de die renhandelaar Paters uit, Afrika ge haald, die ze aan de Antwerpse dieren tuin heeft verkocht. De gehele bemanning leefde mee met dit bijzonder transport en alles sfond ir. het teken van het dier. In de hut van de kapitein kuierde log en traag een grote schildpad rond, teiwijl het aapje „Pietje" lustig over het dek heeften weer sprong en de lieveling van de equipage was. ROMAN .VAN MARIASAWERSK.Y- 1) Kareltje Schuch stormde als een wervelwind de kamer binnen, strui kelde over de vele koffers, welke hem in de weg stonden, spreidde zijn ar men uit en riep enthousiast: ..Ze zijn er, Felix, ze zijn er!" Dr. Felix Reuder keek van zijn schrijfwerk op en wierp zijn vriend een ontstemde blik toe. „Wie is er?" „Nou de mensen van de pers, na tuurlijk De fotografen en twee jonge lieden met een microfoon, waarin jij vermoedelijk enige verheven woorden zult moeten spreken". ..Praat toch geen nonsens, Kareltje, met je verheven woorden...." ..In ieder geval willen ze je zien", viel Karei Schuch hem ongeduldig in de rede. ..Ik kan op het ogenblik niemand ontvangen, beste jongen. M'n lezing moet eindelijk klaar". „Je moet nu direct even in de hal van het hotel komen. Ze is stampvol met mensen, die op je wachten. De directeur me beeft gezegd, dat hij de heren in de ontvangzaal zou laten daar is toch nooit iemand te beken nen. Vooruit, Felix, je kunt er niet onderuit". Dr. Reuder slaakte een diepe zucht. „Als je je nu eindelijk eens zou kun nen aanwennen niet altijd als een tor nado de kamer te komen binnenstor men. We zijn hier toch waarachtig niet meer bij de wilden!" „Ja-nee. maar daar zijn we dan toch geweest! Twee volle jaren lang in. Afrika, waar dat het donkerste is dat werkt funest op de omgangsvor men Felix. En die persmuskieten wil len je tot elke prijs uithoren. Wees toch blij, ouwe jongen!" Dr. Reuder legde verveeld zijn pen neer. „Ik heb niet de minste reden om blij te zijn. Al die dingen kosten een zee van tijd en ik zit tot over m'n oren in bet werk. Bovendien hebben we de pers bij onze aankomst en aan boord van de „Aragonia" immers al volledig ingelicht. Ik heb artikelen en het no dige fotomateriaal aan verschillende bladen gezonden en ik zou dus werke lijk niet weten, wat ik die mensen nu nog voor nieuws moet vertellen". „Ik ook niet, beste kerel, maar wat doet dat er nu toe? Je vertelt het zelfde verhaaltje nog maar eens van voren af aan. En wees nu niet zo eigenwijs, maar ga mee. Je zult toch moeten toegeven, dat het praten nu eenmaal bij het vak behoort en dat el ke gedrukte regel in de dagbladen 'n goede voor-reclame voor onze Afrika- füm betekent". „Je bent een verstandig kind, Kareltje". „Dat wist ik allang. Schiet nu maar op en spreek een paar vriendelijke woorden tot die heren". Dr. Reuder wierp een bedroefde blik op zijn manuscript. „Doe jij het voor mij, Karei. Jij bent imers veel beter van de tongriem ge sneden". Kareltje Schuch grijnsde, alsof zijn vriend hem een geweldig compliment had gemaakt. „Ik zal m'n mondje wel roeren wees daar maar niet bang voor. Maar we moeten tezamen verschijnen, an ders gaat het niet. En laat je nu eens even bekijken, of je goed in vorm bent. Nou je ziet er vrij behoorlijk uit. Zo'n soort moderne held, omge ven door een waas van avontuur en romantiek. Lang, slank, donker, een scherpe blik,gespierd en wat er nog meer bij behoort...." „Doe niet zo dwaas, Karei". „Helemaal niet. Maar als ik een zwak ogenblik heb, kan ik je werke lijk om je uiterlijke verschijning be nijden, Felix. Ik blijf altijd maar even klein, rond en blond, niettegen staande ik toch alle mogelijke moeite doe om er net zo interessant uit te zien als jij „Ben je nu eindelijk van plan eens je vervelende mond te houden?" „Jawel, dat zal ik doen, als je eerst die scheve das van je behoorlijk recht trekt en een kam door je haar haalt". „Bewaar me ik denk, dat het die krantenmensen wel koud zal laten, hoe ik er uitzie". „Het mannelijk deel misschien wel, ja, maar onder de schare reporters be vindt zich ook een vrouwelijk wezen en op een dame moet je nu eenmaal sJtijd indruk proberen te maken. Ze is werkelijk knap en ze heeft niet eens een bril op. Eigenaar dig, ik heb me vrouwelijke journalis ten altijd lelijk en tenminste voorzien van een zwart omrande brii voorge steld. Maar dit kind ziet er zo aardig uit, dat m'n hart werkelijk een paar slagen sneller is gaan kloppen Felix en ik twijfel er niet aan, of jou zal het evenzo vergaan". „Geen haar op m'n hoofd, die er aan denkt, jij verliefde ezel!" Kareltje liet het verwijt kalm over zich heen gaan en keek zijn vriend onderzoekend aan. „Na twee jaar Afrika kan 't ook alleen maar een zo koudbloedige stak ker als jou verwonderen, dat een knappe vi'i I w indruk op mij maakt. Ik geloof, dat jij nog nooit in je leven verliefd bent geweest. Of toch? Biecht eens eerlijk op, Felix!" Dr. Reuder bracht voor de spiegel zijn wat scheef gezakte das in orde en haalde een kam door zijn haar. „Ik geloof, dat het nu niet 't meest geschikte ogenblik is om je m'n harts geheimen te vertellen, Kareltje", zei hij ontwijkend. „Dat zie ik in", antwoordde deze, bereid het onderwerp verder te laten rusten, „maar ik neem me stellig voor later nog eens op dit thema terug te komen en je dan grondig te interpel leren. Ik interseer me nu eenmaal geweldig voor je innerlijk leven, alleen daarom reeds, omdat je er allerminst mee te koop loopt. En nu zullen we t gezelschap beneden 'n gelukkig ogen blik gaan bezorgen". Met deze woorden stak de onder nemende Schuch zijn arm door die van zijn vriend en samen gingen zij daarop de kamer uit en de trap af, waar zij werden opgewacht door de actieve directeur van het hotel, die hen naar de ontvangzaal dirigeerde. De direc teur bleek zich tenvolle bewust, wat hij zijn beroemde gasten verschuldigd was, want op bijna plechtige 'toon kondigde hij bij de ingang van de zaal hun komst aan: „De heren dr. Reuder en Karei Schuch. die van een tweejarige film- expeditie van Afrika zijn terugge keerd en tijdelijk hier hun intrek heb ben genomen Hij zou stellig nog veel meer hebben gezegd, wanneer Kareltje hem niet botweg in de rede was gevallen. „Dank je wel, waarde heer; al het andere vertellen we liever zelf". Het, bij dergelijke gelegenheden ge bruikelijke vraag- en antwoordenspel begon. De potloden gleden haastig over het papier. Dr. Reuder vertelde: „Mijne heren, we Zijn ongeveer twee jaar geleden voor een film-expeditie naar Afrika vertrokken. We hebben lot dusver onbekende negerstammen, mitsgaders hun zeden en gewoonteu op het celluloid vastgelegd. Huwe lijks- en begrafenisceremoniën, krijgs dansen en nog veel meer hebben we als waardevol filmmateriaal mee naar j Europa gebracht (Wordt vervolgd). BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 332 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 22' Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAI De Amerikaanse lege: heeft medegedeeld, dat z< forten van hun Amerika zün vertrokken naar bas< land voor een korte peric delijke dienst. Zij zullen tróle komen te staan van Curtis Lcmay, de commi de Amerikaanse Iuchtsti in Europa, en zullen ges 1 worden op drie bases va: Air Force in Engeland. De verplaatsing van degi ten maakt deel uit van een i van oefenvluchten over lan dat ruim een jaar gelede: ['steld door het strategisch mando waaronder de betro I pen behoren, aldus een ver] de luchtmacht. De superforten, B:29 bomt vliegtuigen, zijn verdeeld in I pen van drie eskaders. Bij deze oefening zullen vijftienhonderd man betri Andere vliegtuigen zuilen o personeel en voorraden naa vervoeren. In politieke kringen t wordt de zending van de perforten uitgelegd ais i machtsvertoon in verbani Berlijnse crisis. Later werd gemeld, dat gen een groep van dertig s i behorende tot de vijftiende van de basis te Rapid Citj Zondagmiddag 16 uur is Folke Bernadotte, bemidd V.N., als het tijdstip bepaa volgens de nieuwe order Veiligheidsraad de wapens Palestina zal ingaan. ^De politieke commissie va fbische Liga, die in de Liba J is, heeft zich accoord verki een staken van het vuren te n;et ingang van heden te m I zo wordt officieel uit de Tra se hoofdstad gemeld. Te Lake Success is een te j de regering van Israël ontv dertekend door de minister I tenlandse Zaken Mosje Sjer ir, wordt meegedeeld, dat i reid is het bevel van de raad om het vuren te staki volgen als de Arabieren da Ibereid zijn. Het verheugende bericht, textiel-detailhandel geduren gen in de gelegenheid wor< i in een uitverkoop incouran I goederen puntenvrij te ver] hoeft enige toelichting. Het publiek is n.l. de m gedaan, dat het alle texti I vrij kan kopen. Dit is ech' I zins het geval. De winkelie I van de regering een aants I toegewezen, welke zij kum J den voor de incourante I waarvoor geen punten wo J vangen. Door de winkelie I thans een lijst samengestel goederen, welke zij als inc( I schouwen. Het publiek zal [rekening hebben te houden De Vereniging van P Christelijke Werkgevers in Kkersbedrijf heeft aan de mi: [Landbouw, Visserij en Vo j ziening een brief geschreve: I wordt gezegd, dat het bestuu: ;;emging zich heeft berader T^ogelijkhëid van het op jKorte termijn van de brood-( e is hierbij tot de conelu: jy* Arl J?et wellicht mogeli Pheffmg dezer distribut )v §>3371. CHINEES WATËRVLIEO Fen r t yER°NGELUKT. Een Catalma-watervliegtuij J /eg was naar de Portuges( Idlrh?0'1Si"a het vertrek van ■dicht bij Macao in zee ges Izb^e u-dat 26 pers°nen om ■rijn gekomen Van de 27 i |S,e® persoon, die op een i dreef, uit zee opgepik! WEINIG VERAND] leest zwfjjtr bewolkt met een enkele regenbui. 5 tot matige wind uit We richtingen Weinig verande temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6