Chefarine ,4" Geen vuurwapens meer in huis UIT DE Pak voor 'n man een puntenprobleem Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van- het Regerings-jubileum Stad eti Oiviqzuuiq. Het CIRCUS werd opgebouwd EN VANAVOND GAAT DE DEUR OPEN STAM STOOMT Kleine plechtigheid met grote achtergrond Kleuters verlaten hun school OOK ONTPLOFBARE VOORWERPEN WORDEN OPGEËIST Het kanon De oudste trein van Nederland passeerde Alkmaar BEVORDERINGEN Middelbare Handelsschool Er zit muziek in Radio-concert Portret van de week Kledingbedrijf Ab. HOES Marktberichten De heer Muller narn afscheid wmmt. -V -> Het is niet voor de eerste keer, dat in onze stad die wondere wereld, welke het circus is, wordt opgebouwd. Strassburger die bij ons kind in huis is geworden, door de uitstekende pro gramma's die hij hier steeds weer bracht, heeft de palen in Alkmaars grond geslagen om er de touwen die de vier grote masten staande houden, aan vast te sjorren. Een graag geziene gast kwam naar Alkmaar en hij mocht zich nu ook weer verheugen in het „Welkom" van de»vele inwoners. Velen van hen zullen deze morgen de wekker een paar uur vroeger ge steld hebben om toch vooral maar niets te missen van de komst en de opbouw van circus Htrassburger. Er gg^t ook inderohad een bijzon dere bekoring uit van deze romantiek der woonwagens met de vele proble men van genummerde balken, ijzeren pennen, schotten en zeilen. HIJ KWAM, ZAG, BEGON! Om half zeven vanmorgen lag daar het Canadaplein er als op andere da gen. Maar zie, vier mensen komen aangelopen en overzien het plein. Het is directeur Strassburgar met een paar -helpers. Hij maakt een bijna ritueel gebaar; kijkt naar de lucht, "schokt met zijn schouder, steekt een sigaret op en zegt. dan: hier beginnen te bouwen". Het is een wonderwoord. Want meteen verschijnen de eerste wagens en het rustige plein is bij toverslag vervuld van de bedrijvigheid, welke een ten- tenstad kenmerkt. TEMPO Het optrekken van deze moderne arena werkt als een magneet. De toe schouwer kan bijna niet wegkomen van deze wereld waar de romantiek in elke hamerslag, in iedere roep, kort om in elk gebaar ef handeling leeft. Men geniet er van het gewir-warder bouwers; ze rennen en vliegen en geen mens kan eigenlijk waarnemen dat ze bouwen. En toch krijgt dit paleis van zeil en touwen, masten en ringen, reeds vorm. Een ieder kent zijn taak en gaat zijn gang. STOOMGOEDEEEN binnen 1 week gereed zonder prijsverhoging. Al Uw stoom- en verfgoed, alsmede huishoudwas, wordt in geheel West-Friesland door Uw bode GRATIS afgehaald en thuisbezorgd. Dus geen vrachtkosten. sinds 1902. ALKMAAR, Depót J. Timmerman, Langestraat 4, Tel. 2231. Drie klassen kleuters zaten daar Vrijdagmorgen in de „speelschool", het grootste schoollokaal van de „Bos-kleuterschool" bijeen tijdens de eerste grote plechtigheid van hun leven. De oudste kleuters, dreu- messen van zes jaar beleefden hun laatste dag in het vriendelijke ge bouw met het rieten dak. Na de va cantia zullen ze er niet weerkeren. Dan wacht hen de „grote school", dan zjjn ze van kleuter schoolkind geworden. De moeders wilden de dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en zo was een deputatie naar de Hout getogen, om namens hun klei nen afscheid van de onderwijzeressen te nemen. Mej. M. Kreyermaat en haar beide assistenten, de (james G. v. d. Horst en N. Reinders, hebben veel vriende lijke woorden van verdiende lof aan gehoord, die gesproken werden door mevr. Hoekstra, zelf geen vreemde in, het Jeruzalem van het onderwijs. Mevr. Hoekstra achtte een onder scheid aanwezig tussen deze school en andere instellingen van dien aard, het geen zij weet aan de wijze, waarop de dames de hun toevertrouwde kleuters leiding geven bij de opvoeding. In harmonie met zichzelf, aldus mevr. Hoekstra, kan het kind zich hier ont wikkelen, liefdevol gade geslagen, zo als een tuinman de ranken van de Oostindische kers leidt en ze zo langs de schutting voert, dat hun eigen schoonheid het beste tot uiting komt. Hoewel de kleinen nog niet in staat zijn zelf deze gevoelens tot uiting te brengen, ben ik, aldus spreekster, er van overtuigd, dat zij diep onder de indruk zijn en dat zij het „partir, c'est mourir un peu" nu reeds voelen. Want'hier, in deze school beleefden zij hun eerste vreugde van het zelf schep pen, maar ook hun eerste gevoelens van liefde en genegenheid, met „juf fie" als middelpunt. Wij, de ouders, danken U, dat gij in deze zin onze kinderen iets hebt medegegeven voor het leven, waarvan ze de waarde nog niet vermogen te beseffen, zo besloot mevr. Hoekstra haar gevoelvolle woorden. Aan de drie onderwijzeressen wer den smaS-kvolle geschenken aangebo den, gekocht van een door de moeders bijeengebracht bedrag, terwijl het res tant daarvan, onder couvert werd overhandigd, bestemd om gebruikt te worden ten bate van het onderwijs. BENOEMING. Met ingang van 1 Juli '48 is bij het PTT-bedrijf alhier benoemd tot bureel ambtenaar 3e kl. de schrijver N. Tool. Op dat alles staart zich de toeschou wer blind: het doet allëmaal zo ruig aan, maar de organisatie is prima. Het bewijs? Voor de middag is de tent van bui ten bezien, klaar. Maar binnen wordt er koortsachtig verder gewerkt. De duizenden zitplaatsen worden uitgezet, men poetst en wrijft want als van avond de première voor Alkmaar gaat, dan moet alfes tot in de puntjes, dat is tot aan de nok van het circus toe, verzorgd zijn. En als de directeur Strassburger meer dan twintig siga retten heeft opgerookt, dan is de ten- tenstad gereed om het publiek te ont vangen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i i 0.75 de Harmonie Theater, 8 uur: Tarzan in Gouden Stad; 14 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Victoria Theater, S uur: Mensen in nood; 14 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Sabu; 14 j. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. 't Gulden Vlies, Zaterdag 8 uur: Avond ten bate van de U.N.A.C. Maandag, 8 uur: Wiener Blut. Circus Strassburger, Zaterdag 8 uur: Galavoorstelling. Zondag 8 uur; Maandag 8 uur. BERGEN Zaterdag, Zondag en Maandag: Huis met de Pilaren en Kunstzaal Boen dermaker: Exposities. APOTHEKERSDIENST. De apotheek van de heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, zal Zondag geopend zijn. Tevens wordt door deze afrotheek de komende week de nacht dienst waargenomen. ZONDAGSDIENST ARTSEN. De Zondagsdienst der artsen zal door dr. A. L. Gravesteyn, Geesterweg 11, tel. 2294 en dr. J. Pot, Kennemerstraat- weg 265, tel. 3117 worden waargenomen. Vandaag zyn overal in de stad open bare bekendmakingen aangebracht terzake van het onbevoegd voorhanden hebben van ontplofbare middelen en vuurwapenen Dat deze maatregel geen overbodige luxe is, blijkt wel uit de vele on gelukken die regelmatig plaats vinden De bezetting van ons land heeft tot gevolg gehad vele ontplofbare voorwerpen zoals mijnen, munitie, ontstekingsmidde len, enz. in handen van onbevoegden zijn geraakt Welhaast dagelijks vinden daar mede in den lande ongevallen plaats, vaak met dodelijke afloop Jeugdige personen ia het b;zonder blijken zich vaak schul dig te maken aan het spelen en experi menteren met ontplofbare voorwerpen. Onschuldig schijnende voorwerpen kun nen vaak zeer gevaarlijk zijn! Men ver- zuime niet zijn kinderen te ondervragen of zij misschien ook over gevaarlijke voor werpen beschikken De uiterste vc/orzichtighe-'d is geboden! Een explosie kan onnoemelijk leed voor U en de Uwen opleveren! In verband me^ bovenstaande en het feit, dat het in gevolge de Vuurwapen- wet 1919 verboden is bommen, mijnen, handgranatenf projectielen, munitie, vuur wapenen of onderdelen daarvan onbe voegd voorhanden te hebben, gelast de commissaris van politie, de heer J Dreeuws, een ieder, die dergelijke voorwerpen heeft, daarvan onverwijld kennis te ge ven aan het Bureau van Politie Aangezien het vervoer van deze voor- werpen^ enz. zeer gevaarlijk kan zijn, dient men te volstaan met het kennis geven van de eventuele aanwezigheid van bovenbedoelde voorwerpen, na maat regelen te hebben getroffen, dat minder jarige personen ze niet meer in handen kunnen krijgen In geen geval moet men de voorwer pen zelf gaan vervoeren! Zij zullen, na kennisgeving van de aan wezigheid, zo spoedig mogelijk door des kundigen worden afgehaald De gelegenheid tot bovenbedoelde ken nisgeving bestaat tot 25 Juli 1948 Wan neer na die datum mocht blijken, dat des ondanks nog voorwerpen onbevoegd voor handen worden gehouden, zal een straf vervolging worden ingesteld De commissaris vestigt er de aandacht op, dat de mogelijkheid is geopend voor leden der voormalige verzetsbeweging, dat zij na aanvrage in aanmerking kun nen komen voor een bijzondere machti ging ingevolge de Vuurwapenwet 1919 voor het vuurwapen, hetwelk zij thans wellicht onbevoegd voorhanden hebben SPREEKUUR WETHOUDER VOLKSHUISVESTING. De heer M. Coerts, wethouder voor Volkshuisvesting, zal voortaan spreekuur houden ten stadhuize op Woensdag van 1415 uur, in plaats van op Dinsdag van 910 uur. Dat er zo gauw gereageerd zou worden op de oproep van de Leidse commissaris tot inlevering van wapens had niemand kunnen denken, maar dat het eerste „ge vaarlijke voorwerp" zoals dat in de verordening heeft, een kanon zou zijn, was een sensatie. Een ge heimzinnig telefoontje rappor teerde de politie dat enkele stu denten in de omgeving van» het Rapenburg druk bezig waren met het transport vaneen kanon, dat indertijd dienst heeft gedaan bij de Veld. De speciaal uitgerukte politie- colonne ontdekte, dat het gerucht volkomen juist was. Onder enorme belangstelling ging het langzaam maar zeker in de richting van de Zonneveldstraat, naar de afd. Bij zondere Wetten dus, waar de ver boden wapens ingeleverd moeten worden. Groot was de vrolijkheid toen de studenten verklaarden het kanon „gevonden" te "hebben. Ze kwa men het maar eventjes als gevon- i den voorwerp aanbrengen.... Een goede dag voor de commissa ris, die wel nooit gedroomd zal hebben op deze wijze op zijn wen ken bediend te worden. En een goede dag voor de Leide- naars, die zich tranen gelachen hebben om dit zonderlinge trans port. Al was het alleen maar om het bordje, dat aan de loop van het kanon hing: „Verboden te roken"(Het Vrije Volk). Vanmorgen passeerde hier per goede rentrein de eerste Nederlandse locomo tief „Arend", die in 1839, toen in ons land de eerste spoorwegverbinding tus sen Amsterdam en Haarlem tot stand was gekomen, daar dienst deed. Het spoortje was nu op weg naar Hoorn, alwaar het gestationneerd zal v/orden. De Spoorwegen zitten als ieder ander met woonruimte en de betrekke lijk nieuwe loods voor motorrijtuigen, die op het Hoornse spoorweg-emplace ment staat, is sinds enige jaren buiten gebruik. Daar zijn nu enige spoorrails op de oude breedte neergelegd om de oude „Arend" een rustig en veilig plaatsje te verzekeren! Bevorderd van klasse I naar klasse n Bea Baerken te Bergen, Dick Hom mes en Jaap de Jager te Heiloo, Wim Kaptein, Annie Kesselaar, Piet Kom mer te Alkmaar, Wim Kooymah te Hensbroek, Betty Menist te Alkmaar, Jan Modderman te Beverwijk, Henk Outhoff te Alkmaar, Guus Spruyt (met lof) te Heiloo, Bram van der Tak te St. Pancras, Harry Tesselaar te Alk maar, Ted Vader te Warmenhuizen, Jan Wolven te Heiloo. Niet bevorderd: 6. Bevorderd van klasse II naar klasse III. Nanny Bosch, Jan Bruin, Wim Edel te Alkmaar, Wim Finkensieper te Ber gen, Herman Godijn, Ludwig Helfrich en Han Hofmeester te Alkmaar, Wim Hoogland te Harenkarspel, Han Klei- terp te Beverwijk, Gijs Kommer te Alkmaar, Aad Modderman te Bever- vwijk, Jan Opdam te Heiloo, Els Schou ten te Alkmaar, Eddy Schots te Krom menie, Jan Slot te Noord-Scharwoude, Evert Spruyt te Heiloo, Gerard Veld man te Heer-Hugowaard, Wim de Waal te Alkmaar, Willy Wit te Castricum, Gerard Worm te Bergen, Henk Ormel te Alkmaar. Niet bevorderd: 3. Bevorderd van klasse III naar klasse IV Kees de Bakker, Kees Duyff, Jan de Haas, Emile v. d. Heyden \e Alkmaar, Kees Morit te Hoogkarspel, Thijs Nooy te Hoorn, Lo Nijdam te Alkmaar, Jan Scholten te Bergen, Wim Stam te N.- Scharwoude, Jan Swart te Heerhugo- waard, Piet Vader te Warmenhuizen, Grietje Smit te Westerblokker, Kees Blokhuis te Purmerend. Niet bevorderd: 5, herexamen: 1. Wij stonden verbaasd toen wij he denmorgen de nieuwe muziekhandel van de heer W. Cornelissen binnen stapten. Heel bescheiden was ons meegedeeld, dat Zaterdag de heropening van deze zaak zou plaats vinden, doch van een heropening is geen sprake. Daar in de Boterstraat in een geheel nieuwe zaak gekomen die wat interieur betreft niets met de oude zaak gemeen heeft. Een woonruimte die voorheen achter de zaak was gelegen, is bij de winkel getrokken, de etalagekast is geheel gemoderniseerd en het geheel is, naar ontwerp van de heer De Heer, Kloots, een winkel geworden, waarin iedere muziekliefhebber zich prettig zal thuis- voelen. Ook de beschildering is iets aparts en door de firma Wiedijk en Co. verzorgd. Niet alleen echter wat betreft de verbouwing is de Nieuwe Muziek handel vernieuwd. Studieboeken, klas sieke en populaire muziekstukken, in-, strumenten en onderdelen zijn aanwe zig om iedere kooplustige muzieklief hebber te bevredigen. Een uiterst mo derne lu^sterbox is een eldorado voor hen die een gramofoonplaat willen uitzoeken, kortom het is een zaak ge worden waar de heer Cornelissen trots op mag zijn. Naar wij vernemen verzorgt de N.C. R.V. a.s. Maandagavond om 8 uur een concert in de Kapelkerk, in de serie „zomeravond-kerkconcerten". Medewerking zullen verlenen het N.C.R.V. vocaal kwartet onder leiding van Meindert Boekei, afgewisseld door orgelspel van-de dirigent. Het program ma vermeldt o.m. geestelijke liederen. Het concert duurt een uur en het eer ste gedeelte n.l. van 8.15—8.45 uur wordt per radio uitgezonden óver Hil versum I. Jan Stafecki woont nog niet zo heel lang in Alkmaar. Pas in 1945 kwam hij als evacué vanuit zijn geboorteplaats Nijmegen naar onze stad. Maar in die en kele jaren hebben honderden Alkmaarders, van klein tot groot hem leren kennen. Al die hon derden heeft hij aan het lijntje gehouden, in de letterlijke bete kenis van het woord. Want Sta fecki is badmeester in 't Zomer- bad en 's, winters, als het Zomer- bad gesloten is, in de Overdekte aan het Canadaplein. Het aantal Alkmaarders, dat van hem zwemmen heeft geleerd, ligt niet ver van de duizend af en de meesten daarvan zijn schoolkin deren. Want nu tegenwoordig 't schoolzwemmen ook in onze stad 'zo'n grote vlucht heeft genomen, heeft Jan, tezamen met zijn col lege Van Es honderden scholie ren onder handen gehad. Zijn „Armen zijwaarts, buigen, wijd, sluiten" galmt dagelijks van vroeg tot laat over het water. Stafecki werd zes en twintig jaar geleden in de stad aan de Waal geboren. De wieg van zijn vader stond echter in Polen, zo als zijn naam ook al doet ver moeden. Jan's vader deserteerde in 1915 uit het Duitse leger en kwam in Nederland terecht. In de omtrek van Alkmaar heeft hij nog zuurkool getrapt, om een baantje te hebben en geen gevaar te lopen, teruggestuurd te worden. Stafecki kwam heel toevallig aan zijn baantje. Hij zwom voor zijn plezier in het zomerbad en omdat men daar een zwemmeester nodig had en Jan in het water heel wat waard is, werd hem de vraag gesteld, of hij niets voor de betrekking voelde. Jan werd badjongen, daarna assistent, volgde een cursus, slaagde en bereikte zijn doel. Nu woont hij daar in zijn bungalow achter de Sportlaan, onmiddellijk bij zijn werk, dat vroeg in de morgen begint en pas 's avonds laat is afgelopen. En in zijn vrije tijd verzorgt hij zijn „kippenfarm" zoals hij het noemt, en zijn duiven, die van heinde en verre op het dak neerstrijken. Zijn vrouw, met wie hij in December is getrouwd houdt het huisje in orde. Maar zo kennen hem slechts weinigen. Zijn populariteit dankt hij aan de zwemlessen dia hij geeft, en die al zovelen tot nut waren. Daarom zyn er ook zoveel Alkmaarders, die hem op straat joviaal groeten: „Ha, die bad meester". m JAN STAFECKI (foto Schoen) Voor de Alkmaarse Byzondere Politierechten"?" mr. Stoffels, ver scheen Vrijdagmiddag weer een lange rjj van personen, die tegen de bestaande economische voorschrif ten hadden gezondigd. geslacht en zijn vrouw had een ge deelte van het vlees naar een afne mer gebracht. Beiden stonden gisteren op het ver- dachtematje. Al eerder had de man voor economische delicten een vrij heidsstraf ondergaan. De Officier wilde de man, alhoewel De eerste, die de rij opende, was nog betrekkelijk kort uit Veen- huizen was ontslagen, nog een kans een jeugdige Oudorper, Adrianus Th, de K„ die melk had verkocht zonder boh. Hij werd veroordeeld tot 25 boete of 15 dagen. VOOR EEN VERJAARDAG. Jacobus C. v. D„ kaas- en boter- handelaar te Alkmaar, had schapen vlees en vet in ontvangst genomen zonder bon. Verdachte verklaarde, dat hij voor een verjaardagsfeestje wat had gekocht. De politierechter pond 8y2 kg vlees een aardig gewicht voor dergelijk feest. De Officier verbaasde er zich over, dat de man bij de tuchtrechter inder tijd had verklaard, dat er zo weinig in de kaashandel werd verdiend en dat hij nu clandestien vlees kocht. Verdachte repliceerde hierop, dat hij over de slechte toestand in de kaas handel over het algemeen had ge sproken. De rechter vonniste conformde eis van de officier, welke was 60 of 2*0 dagen. ONDANKS VEENHUIZEN De los-arbeider Cornelia K. te Hei loo heft in Mei van dit jaar een kalf Wegens vacantie zijn onze ateliers van 17 tot 24 Juli gesloten Bij de viering van het gouden regerings-jubileum van onze dierbare Ko ningin zal elke Nederlander een gevoel van dankbaarheid bij zich voelen opkomen. Een zo langdurige bewindsperiode van een regerend vorst is een zeldzaam heid in de geschiedenis, is echter op zich zelf reeds van grote waarde voor een land ais stabilisering van het regeringsbeleid. Vooral echter is het een geluk, wanneer de regerende persoon dan boven dien nog kwaliteiten bezit, waarmede het land zegenrijk bestuurd wordt. Onze Koningin is een nobele bestuursvrouwe. Er is voor ons dus alle reden om dankbaar te zijn voor alles wat zij ons land en onze samenleving gaf door baar voorbeeld, haar wijs beleid, door haar eigenschaappen van geest en hart, door haar karaktervastheid en toegewijde liefde voor land en volk onder alle omstandigheden, waarin vele uren beslissend, verschillende dagen moeilijk en meerdere jaren zorgvol waren. den beschouwd, (Jat ieder indivi dueel een persoonlijke gave op deze nationale Moerdag zal ko men aanbieden. Het is daarom een gelukkige om standigheid, dat onze jubilerende landsmoeder zelf heeft aangegeven op welke wijze wij onze dankbaarheid kunnen uiten. Haar wens is weer een karakte ristieke uiting van Haar belangstel ling voor het welzijn van ons volk. Immers zij zelf gaf ons aan, dat v/ij zouden bijeenbrengen: een fonds tot kankerbestrijding. De bestrijding van de kanker Is een actuele aangelegenheid, omdat met het opschuiven van de leeftijds grens ^lie het gelukkig gevolg was van de geneeskundige vindingen ter bestrijding van diverse, het leven be dreigende aandoeningen de kanker Het is dan ook begrypelyk, dat ons volk hoe vaak wel licht met betrekking tot be paalde aangelegenheden vt-rschei- den van inzicht eensgezind is in hef verlangen om zyn eerbie dige dankbaarheid aan onze jubi lerende Landsvrouwe te betuigen. Ieder van ons zou een persoon lijk blyk van dit gevoelen willen geven, zoals kinderen op Moe derdag ieder voor zich iets be denken om aan Moeder op een eigen manier hun erkentelijkheid te uiten. Inderdaad de jubeldag van onze -vorstin is onze natio nale Moederdag, maar het moet toch als een onmogelijkheid wor- een toenemend gevaar van het men selijk bestaan is geworden. Bevrijd of genezen van vele vroe ger als dodelijk gekende kwalen, valt tie mens vaak ten offer aan het kwaadaardig gezwel, dat vrijwel on afwendbaar de dood ten gevolge heeft. Er moeten middelen gezocht wór den om ook deze bedreiging te keren. Wanneer het inderdaad zou lukken de oorzaak yan dit kwaad te kennen, de middelen te vinden om deze oorzaak aan te grijpen, dan, ja dan alleen zullen wij met kans op volledig suc ces deze volksziekte kunnen bestrij den. Het ziet er naar uit, dat men dit punt in deze bestrijding nog voor eerst niet zal cereiken, doch in afwachting van dit zeker eens te be reiken doel, kan er reeds zeer veel gedaan worden om verlichting voor dit gevreesde lijden te geven. VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROTE. De middelen, die hiertoe in ons land worden aangewend, zijn nog van bescheiden aard, te bescheiden zeker in vergelijking met wat in het bui tenland reeds ondernomen wordt. Ook op dit gebied is een achterstand in te halen, hoe verklaarbaar deze ach terstand wellicht ook is door de moeilijke omstandigheden van ons volksbestaan in de voorbije jaren. Het getuigt van de brede opvat tingen van onze Koningin, dat Zij ons volk thans wil aansporen als hulde aan Haar deze achterstand te compenseren. Maar hiervoor zijn nodig kostbare middelen, véél geld voor de oprich ting van instituten van onderzoek en studie, van research in brede zin, maar ook voor de toepassing van die geneesmethoden, die behoren tot de verworvenheden van ons hedendaag se medische kunnen. Het bijeenbren gen van deze middelen eist een edel moedig gebaar van ons gehele volk, dat in dankbaarheid ten opzichte van onze landsvrouwe zich herinnert, dat vele kleintjes één grote kunnen ma ken. Er zullen er velen moeten zijn, die bereid zijn om naar persoonlijke draagkracht de vele kleintjes te leve ren, die de grootse hulde aan onze in het goud jubilerende Koningin moe ten vormen, de vele kleintjes tevens om het grote wapen te smeden in de strijd tegen de kanker. Moge de gedachte van Alkmaar's Burgemeester algemeen ingang vin den, dat onze dankbaarheid hij ge legenheid van. het 50-jarig regerings jubileum van onze dierbare vorstin zich zal kristalliseren in een gave, die •het vijftigvoud is van de pasmunt, die ieder van ons in overeenstemming acht met zijn financiële positie. Het Comité „Nationaal Huldeblijk" trachtzijn doel te bereiken door de verkoop van jubileumspeldjes, waar van de minimum-prijs 50 maal 1 cent Bedraagt. Zo zal dan iedpr met recht en waardigheid beslag leggen op de beeltenis van onze Koningin, die in de dagen van Haar jubileum ons al ler borst moet sieren. bieden door een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van 3 jaren te vorderen en voor de vrouw 25 of 15 dagen, De rechter vonniste de man conform en de vrouw tot 50 of 30 dagen. MAN IN ROK De Alkmaarder Bertus Jacobus K, van beroep kellner, had zonder pun ten een rok gekocht. De man had al eerder gewezen op de moeilijkheid van een kellner om aan beroepskle ding te kunnen komen. De Officier vroeg zich af, wat ver schil er is tussen een ober en een ge woon burger. Beider costuum is aan evenveel slijtage onderhevig, Daarom vorderde hij hier egn straf, die in dezelfde zaken aan anderen werd opgelegd, n.l. 200 of 2 maan den. De politierechter voelde iets voor 's mans redenering, dat hij altijd twee costuums moest hebben. De rechter maakte er toen 150 van. KOOPJE, Frans B. uit Bergen had indertijd textiel bewerkt zonder daarvoor de vereiste vergunningen te bezitten. Nu had de man de papieren en de Officier vroeg slechts een geldboete van 10. Vonnis conform. NOORD-SCHARWOUDE, 17 JUli. -I 138.000 kg. vroege aardappelen, Eerste-; lingen 7,509.50; drielingen 3,205,60; S Eigenheimers 9,3011,10; blauwe Eig- H3010,40; rode Eerstelingen 9.60- 10,60; 4500 kg. witte kool 7,50—14*10; 10.000 kg. gele kool 19,40—23,20; 3000 kg. rode kool 7,607,80; 900 kg. tuin-! bonen 22,5024,70; 51 kg. slabonen 152; j 900 st. bloemkool 44. LANGEDIJKER GROENTlÈ;NCENTB 17 Juli. 90.000 kg aardappelen, blau we eigenheimers 810, eerstelingen 8.30—9.30, drielingen 4.60—5.10, 9200» kg rode kool 612.80, 42000 kg gele kool 18.90—22.70, 3000 kg witte kool 12.5012.80. 1000 stuks bloemkool 71- 76. Heden nam de heer J. C. Muller, leerkracht aan de Op. school voor j Ulo, afscheid. Hij wprd toegesproken door het I hoofd der school, de heer J. Hoek stra, die de verdiensten van de heer Muller memoreerde en hem namen' personeel en leerlingen een vulpen met bijbehorend vulpotlood aanbood, De voorzitter van de oudercom missie, de heer Loots, offreerde na mens die commissie een Boekwerk en een foto-album. Mej. J. F. J. Dubois dankte na mens het personeel voor de goede collegialiteit en de vriendschap van de heer Muller ondervonden. Mevrouw Muller werd met een bakje bloemen verrast. Een zeer verdienstelijke leerkracht gaat het Ulo-onderwijs verlaten om zich te wijden aan het landbouwon- derwijs als leraar aan de landbouw- winterschool, alhier. De allerverheugendst welke wij in de raadsve ben gekregen is, dat er Friese brug zal komen, journalistieic gesproken, van een bron van talloz jes betekent. Want in v ren heeft die ouwe bri steeds drukker worden door de steel van een d heen en weer geperst i wat „nieuws" opgeleverd zen, kwetsuren aan arm alsmede kapotte broeke gekraakte kinderwagens, ernstiger ongelukken rr te spreken. Tientallen jaren geledi over de Friese brug ge ziet men weer, dat men alles zich nog eens ten ren, nooit moet opgeven Ook de tunnel onder zal er nog wel eens koi gen de tijd, dat die er is andere problemen zijn v staat niet stil. Helemaal tevreden zul worden en dat is maar dat er anders niets mee; er voor te vechten. Die Friese brug krijgei klaar cadeau van het Rij dedeling, dat de Schermi meteens zal verdwijnen, ook al weer niet rouwig zijn omdat één goede bru twee die al jarenlang hc tijd zijn. Het Rijk is royaal ove maken brug gekomen v een prestatie is, die men gen kan aanschouwen. De nieuwe burgemeeste voornemens zich de teuge wind niet te laten ontgli mert haast automatisch voorstellen af en de ra: hier en daar nog wat in willen brengen, moeten zijn alvorens een flinke s fel verkondigt, dat onze alweer een wijs besluit i der gemeente heeft genoi Voor min of meer geze onsjes is er geen tijd me natuurlijk aan de ene k: want een raadsvergaderin maal geen sociëteit, maar moedelijkheid is toch we; verdwenen, al zal dan o van het edelachtbaar gez nen beweren, dat hij of z genheid krijgt naar vorer wat hem of haar op het l Wij leven heel wat sne ze voorouders en ook de der gemeentebelangen en 1 ren van de stem des voll merhand aan een temp waarin de franje moet w vooral de politieke franje van de kern kort en duidt ren moet worden gebrach' Dat de salarieëring van en werklieden thans herz een verheugende gebeurter natuurlijk voor de betrokk Er is, vooral voor de ho ren, een opmerkelijk verscl lijke beloning vroeger en vanzelfsprekend, dat in e alles wat betaald moet w merkelijk in prijs is gestt nen van tien en vijftien een daarmee overeenstem] ging moeten ondergaan. B. en W. zijn wat d< betreft, zo hoog gegaan de vraag zal zijn of het R dig mee accoord gaat en m van hen niet verlangen. Tendeer niet< omdat ons tekort nu van zeven tot halve ton zal stijgen en he dat Vadertje Staat er nie de helft van zal willen bij Natuurlijk wordt daartegi teerd, maar op het minis! ambtenaren zelfs heel I- naren die dagelijks ni doen dan protesten aanhore loop van jaren daarin zo verhard zijn, dat zelfs de roerde wethouder van fir niet in slaagt de ijskorst oi te doen smelten. Er zal niets anders op zit1 *r op dp komende begrotii wordt bezuinigd en hoe -h dat zal klaarspelen is de j cheltoer waarnaar de raad belangstelling zit uit te kij Als»vader van een groot denkt men altijd wel eens andere vreugdevolle gebeur gaan dan ook weinig ras ringen voorbij, dat wetho Slingerland niet gecomt wordt. Zo nu en dan wordt liAt Ueroemde Kanaal van Korinthe verbindt, werd in Het kanaal is thans weer he Een vaartuig met de Griek als eerste schip weer tusSen

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2