KANKER Tante Sabine MICHELIN JURIST DIE Wroeging Wroeging en vergeving. Een droom. Wat is wroeging: Bandenfabriek 's-Hertogenbosch Wij luisteren naar en Jonker Flonker -Puzzle-rubriek DE SCHATBEWAARDER Ons kort verhaal grijpt in Zware s Heer-Hi Openluchtsp De Russische dichter Alexander Poesj kin vertelt in zijn toneelstuk „Boris Godounov" zo ongeveer het volgende: In 1598 was Feodoor I, Tsaar aller Russen, gestorven. Reeds gedurende zijn regering had zijn zwager, Boris Godou nov, een steeds groeiende invloed in het bestuur van het land uitgeoefend. Maar de laatste was niet de' wettige troonopvolger. Dat was een jongere broer van Feodoor, een jongen van nauwelijks zeven jaar. Om zich nu van deze lastige kroonpretendent te ont doen, had Boris hem in het geheim door anderen doen vermoorden. Zo werd Boris Godounov, na de dood van Feodoor I Tsaar aller Russen. Zijn doel schéén dus bereikt. Toch ontbrak er iets aan zijn geluk. Want in zijn innerlijk, voelde hij steeds sterker de, schuld aan het bloed van de jongen, die hij had doen vermoorden. Sommige leden van de hoge adel wisten hiervan; maar zij zwegen en wachtten op hun kans. Het volk vermdtedde iets, maar zweeg. De monniken vertelden elkaar dit diepe geheim; maar bleven onder danig. Totdat een avonturier zich opwierp als de jonge troonsopvolger, die uit de dood was opgestaan. Onmiddellijk kreeg hij een grote aanhang van aller lei slag mensen. Boris ontstelde hevig, toen hij hoorde dat zijn dood gewaande tegenstander weer tot leven zou zijn gekomen. Het kwam tot een veldslag tussen Tsaar Boris en de avonturier, die als herleefde troonpretendent de kroon voor zich begeerde. Boris overwon. Maar nog was hij niet gelukkig. Want de wroeging knaagde als een geheim zinnige macht aan zijn geestelijk zijn. Zo sterk zelfs, dat hij kort na zijn over winning stierf. Enige maanden lang was de genoemde avonturier Tsaar aller Russen; en de familie van Boris werd uitgemoord. Zo laat Poesjkin in dit toneelstuk, dat later door de componist Moussorgsky tot een opera is bewerkt, de wroeging als een geheimzinnige macht zich open baren in het leven van de hoofdpersoon. Alle dingen van het leven worden daarbij betrokken op deze daad. Alle duimen wijzen naar je toe! Er is geen redding. Slechts een val, steeds en steeds herhaald. Bij wroeging staat een mens alleen met z'n ontzettende daad tegenover de heiligheid van de goddelijke norm. Daaraan valt niet te ontkomen, tenzij de eenzaamheid van deze mens door broken wordt in een gesprek, in een dialoog. In een dialoog staat een mens niet langer tegenover een onpersoonlijk, goddelijk recht, maar tegenover 'n ont fermende, vergevende liefde. Deze ontferming en deze liefde is bij mensen in de eerste plaats niet te vin den. Alleen bij God, alleen bij Christus. Het knagen van de wroeging kan slechts gestild worden in het gebed. Nu is gebed niet een vragen van dit, van dat en nog veel meer aan de goddelijke almacht, met een amen tot besluit. Bid den is spreken met een God, die liefde is. Bidden is niet een kwestie van een halve minuut stilte, voordat men be gint te eten. Het is de dagelijkse, leven de omgang met God. Wie "dit gevonden heeft, is op de enig mogelijke weg zijn leven weer schoon te maken. En biechten aan mensen? Is dat niet een tweede weg? Ik geloof daar niet in. Vooral omdat een biecht bij een mens maar heel zelden veilig is. Wie een biecht aanhoort, heeft daardoor macht gekregen over zijn biechteling. Geluk kig is die biechtvader, die kan zwijgen als het graf. Maar helaas heeft menige biechtvader zijn biechteling aan zijn eigen biecht opgehangen. Bij mensen is niet veel veilig. .Wel bij God. De weg naar God is de weg naar de vrijheid, naar de ruimte, naar het licht. De mens die God gevonden heeft, zal wel de gevolgen van z'n kwa de daad moeten dragen. Maar niet lan,- ger alleen; want Christus draagt het grootste deel. Wat is wroeging? Voordat we hier iets naders over zeggen, is het beter een droom te vertellen, die een van de personen van Poesjkin toneelstuk ver telt. Hij zegt dan, hoe hij in z'n droom een steile trap zag, die naar een hoge toren voerde. Van daaruit leek Moskou niet groter dan een mierenhoop. En on der de toren bewoog het volk. Allen lachten, en wezen met de duim naar boven. Ik schaamde mij, zo vertelde de monnik die dit betrof, ik kreeg een dui zeling, viel.... en werd wakker. Deze droom komt steeds terug, zo vertelde de monnik. Zo ook de wroe ging: ze komt steeds terug, steeds weer. Het is uiterst moeilijk hiervan een nauwkeurige omschrijving te geven. Be ter kunnen we een paar kenmerken er van nagaan. Wroeging veronderstelt allereerst een bepaalde daad, die door de persoon in kwestie is gedaan, verricht, begaan, of hoe ge het zeggen wilt. Maar deze daad staat niet op zich zelf. Zij blijft door werken in een gevoel van schuld. Want wroeging veronderstelt een schuldige daad, een zonde, een overtreding tegen goddelijke en menselijke geboden. Wroeging is een vorm waarin het ab solute recht zich manifesteert aan een ontwaakt geweten. Het is vaak zo, dat een bepaalde daad op het moment waarop zij wordt ver richt, argeloos wordt verricht. Zij wordt gedaan, kortweg. De handeling voltrekt zich zonder meer. Pas later groeit dan het gevoel van schuld. Het wordt druk kender, zwaarder; het beklemt en be nauwt. De dader staat alleen met z'n daad voor de ontzagwekkende heilig heid van God. Dat verplettert hem, en brengt z'n geestelijke, of zoals bij Go dounov, zelfs zijn lichamelijke dood. EELTKNOBBELS AAN DE GROTE TEEN. Heeft U een eeltknobbel aan de grote teen? Hier is een middel dat de pijn verjaagt, de ontsteking opheft, de op zwelling vermindert en de misvormde teen toe staat zijn normale stand te hernemen. Dit goede middel, de beroemde Franse „Dalet Balsem", is nu ook weer in Neder land verkrijgbaar. Vraag Dalet Balsem aan Uw apotheker drogist, prijs 2.50 per tube. ti (Ingezonden Mededeling). §?U.T, PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m4 Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Gra- mofoonplaten 6,45 Piano-duo 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wie komen er in Augustus in Amsterdam en wie niet?" 7,45 „Vijftig jaren Gods dienstig leven" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 „De Winkel van Sinkel" 9,15 Socialistisch commentaar 9,30 Week end-orkest 10,00 „Stil, moeder slaapt" 10,30 Gramofoonplaen 10,35 Kwartet Jan Corduwener 11,15 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest 11,45 Gramofoon- platen HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,15 Journalis tiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 „Katholieken en Protes tanten" .7,30 Spike Jones and his City slickers 7,45 Uitzending voor de Ne derlanders 8,05 De gewone man 8,12 „De gouden haan" 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonplaten. 9,00 Weense spe cialiteiten 9,25 „Pluvier knapt het op". 10,00 Weekend-serenade 10,37 Actu aliteiten 10,45 Avondgebed 11,20 Gra mofoonplaten PROGRAMMA VOOR ZONDAG HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6( 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten 8,30 Voor het platte land 8,40 „Barcarole" 9,07 Nieuws van de Olympische Spelen 9,12 Postdui- venberichten 9,15 Men vraagten wij draaien 9,45 Geestelijk leven VPRO: 10,00 „Profeten en Apostelen" 10,30 Kerkdienst AVRO: 12.00 Lunch pakket 12,30 De Zondagclub 12,40 Dameskoor 1,15 „The Skymasters" 1,5)9 Gramofoonmuziek "2,05 Boeken halfuur 2,30 The Romancers 3,30 Filmpraatje 3,15 Uitzending van het concert 4,30 Avro's Reportagedienst VPRO: 5,00 Het mooie Protestantse kerk lied» VARA: 5,30 Arbeiders Zangver eniging 5,45 Sport 6,15 Bing Crosby zingt 6,30 Gramofoonmuziek 7,00 Hollands vlag waait overal 7,30 Stravida Sextet AVRO: 8,05 Avro's Reportage- dienst 8,15 Waltztime 8,45 „De dich ter" 9,00 „Zomeravond-confetti" 10,00 Voordracht 10,15 „Compagnons de la Chanson" 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7,30 en 11 uur NCRV: 8,15 Omroep-Kamerorkest 8,30 Kerkdienst KRO: 9,45 Gramofoonplaten 10,00 Pon tificale Hoogmis 11,30 Gramofoonpla ten 12,03 Werken van Jan Sibelius 12,15 Apologie 12,35 „Het orkest zonder naam" 1,20 Vervolg „Orkest zonder naam" 1,40 „Spineuza" 2,00 Omroep orkest 3,10 Muzikale tombola 3,30 „Middenstand in opgang" 3,40 „Cabaret miniature" 4,10 De Friesche kaatssport 4,25 Vespers NCRV: 5,00 Kerkdienst 6 30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Geestelijke liederen 7,15 „Kent gij Uw Bijbel?" KRO: 7,45 Gramofoonplaten 7,50 „In 't Boeckhuys" 8,05 De ge wone man 8,12 Klein orkest 8,45 Gramofoonplaten 9,25 „Grote verwach tingen" 11,15 Muziek 10,37 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Avond concert PROGRAMMA VOOR MAANDAG HILVERSUM H, 415 m. Nieuwsberichten om 7t 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonplaten 8,45 Graitfofóoon- muziek 9,15 Morgenwijding 9,35 Ar beidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Gramofoonplaten 11,00 Op de Uitkijk" 11,15 Russisch concert 12,00 „De Papavers" 12,38 Monia Liter (grpl) 1,15 Het Vaudeville strijkorkest 1,45 Gramofoonplaten 2,00 Nationale koopvaardij weken 2,15 Symphonie-or- kest 2,30 Orgelconcert 3,00 Bonbon- nière 4,00 Van vreemde velden 4,15 „Musicalender" 5,00 Rhythmische klan ken 5,30 Hoort, zegt het voort 5,45 Ouverture 6,15 „The Skymasters" e,45 „Place pigalle" 7,15 Twee maanden it* onrustig Griekenland 8,05 Echo van de dag^— 8,15 Aansluiting met het Kur- haus te Scheveningen 10,15 Londen 20. „Meisje", riep juffrouw Betje,- tc-en ze Jonker Flonker met z'n blaö en z'n theedoek de speeltuin zag bin nenkomen. „Meisje, kom eens hier!" En Jonker Flonker begreep, dat ie niet meer terugkon. „Hier ben ik", zei ie met iets gelatens in zijn stem. „Ja, dat zien we", zei juffrouw Bet- je afgemeten. „Maar je had wel wal eerder kunnen komen. Breng mij een sterke thee in een dun kopje met wei nig suiker, een Schijfje citroen en een stuk botersprits". „En geef mij", zei juffrouw Zetje, „een kop koffie met room en een ex tra kantje, een glaasje water en een amandelbrood je, een stukje cake en twee sneedjes geroosterd brood met marmelade „Ik wil", zei juffrouw Letje, „een chocolade in een beker, half water half melk met veel suiker maar niet te warm en daarbij een roomsoes met vanillesuiker en slagroom „Goed", zei Jonker Flonker, maar hij keek bedenkelijk, want hij dacht „Hoe onthou ik dat allemaal en staat het wel allemaal op het tarief....?" Juffrouw Betje keek Jonker Flon ker na, terwijl ie wegliep met z'n blad en z'n theedoek. „Een flink meisje", zei ze met een goedkeurend knikje. „Dat is er eentje, die niet veel praat, maar van aanpakken houdt". „Niet mooi", zei juffrouw Letje peinzend, „maar wel degelijk Juffrouw Zetje snoof verachtelijk. „Beter dan al die meisjes uit de stad", zei ze. „Die weten niet hoeveel poeier ze op hun gezicht zullen smeren....' Bij de uitgang van de theetuin stoof iets tegen Jonker Flonker's rok aan. Het was Boenzel. „Baas!", riep de trouwe hond opgewonden. „Wat ziet U er prachtig uit! Het is dat ik zo'n goeie reuk heb, anders had ik U vast r.iet herkend. Het spook heeft mij lek ker ook niet te pakken gekregen. Ik j heb een paar uur lang met m'n neus langs de grond moeten lopen om uw spoor te volgen. Dat was me 'n tocht... Maar U kunt hier toch niet eeuwig i voor dienstmeisje blijven spelen. Dat is geen werk voor een Flonker. Buiten staat de brik van de juffrouwen Wa- cker. Daar stappen we in en dan rü- den we terug naar de ruïne om uw kleren te halen. Het paard zal geen bezwaren maken. Ik heb kennis met hem gemaakt. Hij heet Flip. Hij vindt z'n weg alleen wel terug, zegt i#. Kom mee...." „Goed", zei Jonker Flonker. Verschenen is de brochure „De nieuw ste ontdekkingen op het gebied van kanker", door G. E. de Winter, voorm. boofdred. „Noordholl. Pers". (De bro chure behandelt de ontdekking van Dr. Samuels te Amsterdam). In elke boekhandel verkr. a 0.90; waar niet, aan te vragen bij Uitg. DE STEENUIL te Hoorn. (Ingezonden Mededeling) onder de loupe 10,30 Platencabaret 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM 301 m. Nieuwsberichten 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 „Te Deum Laudamus" 9,00 Gramofoonpla ten 9,15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30Fris begin 10,15 Gra mofoonplaten 10,30 Morgendienst 11,00 Het kamp van Wallenstein 11,15 Van oude en nieuwe schrijvers 11,35 Mu ziek 12,00 Andre Kostelaijetz en. zijn orkest 12,33 KfCRV-koor 1,15 „Man- dolinata" 1,45 Gramofoonplaten 2,00 Radio-uitzending vcor de schalen 2,35 Kamerokfest 3,30 Oude Nederlandse mu ziek 4,00 Bijbellezing 4,45 Nationale schoolzangwedstrijd 5,45 Oom Jan reist door Indië 6,00 Piano-duo 6,15 Sport- rubriek 6,30 Voor- de Strijdkrachten 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel geluid 7,45 Driehonderd jaar groei van ons nationaal bewustzijn 8,05 Programma proloog 8,15 Zomeravond- kerkconcert 8,45 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 9,20 Sweelinck-kwartet 9,45 De vocale-muziek van Jan Pzn Swee- linck 10,15 Met band en plaat voor U paraat 10,45 Avondoverdenking 11,15 Serenade 11,45 'Gramofoonplaten PUZZLE 41. De 10 bedoelde woorden waren: 1. Coloradokever; 2. Consistoriekamer; 3. Kapitalisme; 4. Mededinger; 5. Meteoro logie; 6. Omwenteling; 7. Parasieten; 8. Paramaribo; 9. Radio-uitzending; 10. Venezuela. Dit was lang geen gemakkelijke op gave en^ daarom hulde aan die vele le zers, die een correcte oplossing inzon den. Na loting onder de goede oplossers is de prijs van f 5.— ditmaal ten deel gevallen aan de heer A. Codé, Grote 0°K; ^al leek het zomerweer dan op dat van een zacht wintertje, de vacantie moest haar beloop hebben! De plannen waren nu eenmaal ge maakt en per slot van rekening had ieder op het bedrijf behoefte aan een weekje ontspanning. Vooral Joop, de jongste kracht op het werk, meende hoognodig wat rust te moeten genieten. Hij had een periode van hard wer ken achter de rug; daar was zelfs zijn directeur het over eens en deze had Joop's prestaties gewaardeerd door hem van jongste bediende te bevorderen tot leerling-knecht, het geen hem een tientje in de week op leverde. Tien guldens betekende een bron van inkomsten bij Joop thuis, waar hij als oudste jongen in het gezin de enige kostwinner was. En nu was er een week vacantie in zicht. Joop had zijn plan er voor klaar, maar inwendig vreesde hij, dat dit plan wel een vrome wens zou blijven. Een week kamperen was zijn grootste verlangen! Vijftien guldens zou dat moeten kosten en dat was in zijn oog een be drag even groot'als de prijs van een vliegmachineen even onbereik baar als zo'n ding in de lucht. De vacantietijd naderde en Joop I begon zich met de gedachte te ver zoenen, dat hij de dagen maar om huis zou door brengen en in stilte verheugde hij zich over het slechte zomerweer der laatste dagen. Eigenlijk helemaal geen weer om te kamperen. En zo bleef Joop met een zon op het gezicht zijn werk doen. „Een goed gehumeurde jongen", zeiden de ouderen op het bedrijf. Ze mochten hem allemaal even graag. K^fs, die hem het vak eigenlijk leerde, vroeg daags voor de vacantie, waar hij heen zou gaan. „Ik denk van nergens, Kees, maar zie jeen toen kwam het verhaal over zijn kampeerplan en „dat kost vijftien gulden" besloot ie. En daar vertelde die Kees of het de gewoonste zaak ter wereld gold, dat- de baas voor de vacantieweek dubbel geld uitbetaalde! „Dan hou je nog vijf guldgn over berekende- hij. Tijdens het middaguur kreeg moe der dit relaas. Was me dat een ver rassing! „Dat komt prachtig uit", meende zij, „wantr kleine Koos moet nodig een paar nieuwe kous jes hebben en met jouw jas kunnen ze je zo lang zamerhand ook wel uittekenen!". Die middag, toen Joop weer op het werk verscheen, was zijn gezicht als de lucht boven het landschap: be trokken en bewolkt Al gauw kwam Kees de oorzaak te weten. Van dat kamperen zou niets komen. Dat verdroot de goeie man en hij sprak er met de collega's over. 't Bleken stuk voor stuk mensen die vlugger besluiten konden nemen dan honderd kamerleden: er werd een lijst samengesteld en 's avonds werd bekend gemaakt, dat er morgen ten bate van Joop een inzameling gehou den zou worden. De volgende dag voelde de jongen zich een geldmagnaat! Daar kwam de baas met twintig gulden aandra gen, twee weken loon voor één week werken, en Kees bood, mede namens de overigen op het bedrijf, een bedrag van maar liefst twee" en twintig gul den aan. Joop had zo'n kapitaal in zijn veer tien levensjaren nog nooit bij zich ge dragen en daarom verzocht ie Kees of die zijn portemonnaie wilde bewa ren. Dat deed Kees, Maar toen hij 's avonds het geld aan de leerling knecht Joop teruggaf, deed deze het verzoek of Kees maar met hem mee naar huis wilde lopen. Dat® kwam de goeie man slecht van pas. „Maar jongen waarom dat?" Schatbewaarder Kees kreeg toen een helder inzicht over het kapitalis tisch denken van de knaap. „Kijk, Kees, dat is voor de veilig heid van mijn geld. Draag ik het en verlies ik het, kijk, dan ben ik het kwijt Maar als jij het voor mij naar m'n huis brengt en je verliest het, dan „Nou wat dan?" vroeg Kees nieuwsgierig. „Danmoet je 't mij eerlijk terugbetalen!" Nimmer is in de geschiedenis toen met zoveel zorg door een schatbe waarder een transport van twee en veertig guldens vervoerd! En iedere dag van Joop's vacantie kwam de post met een ansicht kaart voor het personeel met de groe ten van Joop! ROMAN VAN MARIA SAWERSKY ^Vermoedelijk hebt u ook wel op grof wild gejaagd?" viel een der re porters hem in de rede. „Olifanten bij voorbeeld, leeuwen, giraffen?" Felix Reuder schudde ontkennend 't hoofd. „Wé* zijn uitsluitend met de camera op jacht geweest", zei hij glimlachend, „en ik geloof, dat we daarmee uitste kende resultaten hebben bereikt. We hebben de dieren in de vrije natuur opgenomen, zelfs van een vlie'gtuig uit. Dat was bijzonder interessant. Maar u zult alles zelf binnenkort op onze film kunnen zien veel beter dan ik. het hier vertellen kan. Harte lijk dank voor uw belangstelling, mij ne heren". Wanneer Reuder gedacht had, dat de zaak hiermee was afgelopen, dan ver giste hij zich, want reeds stonden de mensen van de radio gereed om hem om een paar woorden te verzoeken. „Mijn vriend Schuch zal wel wat zeggen", zei Reuder haastig en op het zelfde ogenblik duwde hij Kareltje voor de microfoon. Deze, gans niet verlegen, draaide on middellijk een heel verhaal af. Daarna was het de beurt van de fotopers. Karei Schuch stak zijn arm door die van zijn vriend, zette een hoge borsi op en trok een heroïsch gezicht. Het geheel was niet bepaald imponerend, maar Kareltje was ervan overtuigd, dat hij een geweldige indruk maakte Eindelijk vertrok het gezelschap. Schuch probeerde nog even de aan dacht te trekken vgn het aardige ver- slaggeefstertje, maar dit toonde zich allerminst ontvankelijk voor zijn avan ces, zodat hij zich tenslotte met een zucht afwendde. „Nou, zie je wel", lachte hij niette min opgewekt zijn vriend toe, „nu is alles weer achter de rug en 't was lang zo erg niet als bij de tandarts. Heb ik gelijk of niet?" „Ik weet 't heus niet, beste jongen. Ik ben in geen jaren bij de tandarts geweest. Maar wat ik wel weet, is, dat ik nu zo gauw mogelijk aan het werk moet. Lieve hemel, wat is er nu weer aan de hand?" Het bleek, als een lopend vuurtje door het hotel te zijn gegfian. dat de beide beroemde Afrika-reizigers een interview aan de pers toestonden Toen nu de verslaggevers zich verwij derd hadden, stormden de andere ho telgasten de ontvangzaal binnen. Het waren voornamelijk dames van vefr schillende leeftijd, die zich om hen heen verdrongen. Zij zwaaiden met visitekaartjes, albums, foto's en potlo den en riepen in koor: „Een autogram. alstublieft, een au togram!" Dr. Reuder onderdrukte met moeite een zucht van ergernis, maar Kareltje Schuch was in zijn element. „Natuurlijk, dames, met het grootste genoegen!" Handig voorzag hij het jongere en knappere deel der zich verdringende schare van de verlangde handtekenin gen, beantwoordde minzaam duizend en een onzinnige vragen en toonde zich in alle opzichten de beminnelijke beroemdheid. „Of we veel avonturen beleefd heb ben? Maar dat spreekt immers van zelf, dames. We hebben heel wat mee gemaakt enwe zijn zelfs in ge- vangenschap geraakt. We waren voor bestemd om aan de martelpaal levend geroosterd te worden en stonden om zo te zeggen met één been op de spijs kaart. De krijgsdansen waren in volle gang. Toen kwam er op het laatste ogenblik gelukkig nog iets tussen „Wat dan? Wat dan?" wilden de nieuwsgierige dames weten. Kareltje dacht ingespannen na. „Ik weet 't niet meer. 't Is me wer kelijk totaal door m'n hoofd gegaan. Kan jij je nog herinneren, wat ons van dat afgrijselijke lot redde, Felix?" Aller ogen richtten zich nu op Reu der. die zachtjes lachte. Hot begonplotseling te stortrege nen, waarom het i opperhoofd beSloot hat «lichtfeest in de zial voort te zet ten. Maar aangezien in de gehele ne- gerkraal geen enkele zaal te vinden was, werd de festiviteit eenvoudig af gelast". „Oooh, u houdt ons voor de gek, meneer Reuder!" riepen de dames, hevig teleurgesteld. „Niet meer of minder dan m'n vriend Schuch!" „Foei, meneer Schuch, u moest' u schamen!" Kareltje schaamde zich niet in het minst: hij grinnikte slechts. „Nou ja, als iemand verre reizen doet, dan moet hij wat kunnen verha len, al is het dan ook maar wat ja gerslatijn", gaf hij openhartig toe. „Maar dat mijn vriend mij meermalen het leven heeft gered, dat is geen leu gen, maar de zuivere waarheid". De bewonderende blikken der da mes richtten zich nu op Felix Reu- der's gebruind en scherp gesneden ge zicht. Voor deze echter werd de situ atie langzamerhand enigszins pijnlijk. „Mijn vriend Karei overdrijft, da mes. Ik zou u willen adviseren maar niet meer te luisteren naar hetgeen bij allemaal beweert". Houtweg 12, Beverwijk. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezohden. En nu de nieuwe opgave. PUZZLE 42. Een van ouds bekend en geliefd genre. Hieronder vinden onze lezers diagram en omschrijvingen van een kruiswoord- puzzle. Omschrijvingen. Horizontaal: 1. wordt wel eens als prijs uitgeloofd; 5. laatstgenoemde; V eerste bod; 12. komt op wissels vooij 13. goochem; 15. omroepvereniging; 19. iets wat draaien kan; 17. rechtbankuit spraak; 19. plaatsje op Ameland; 20, plaatsje op de Veluwe; 22. pers. vnw, Fr.)23. te voren genoemde (afk.); 29 voertuig zonder wielen; 30. blanke (Ind.)32. bijzondere vorm; 35. fototoe stel; 36. zelfzuchtige; 37. plaats in Gel- j derland; 41 bier (Eng.); 42. vooroor- logs (afk.); 43. sterrebeeld; 46. dochter van Laban; 48. moet menig scholier ma ken; 51. oude vaas; 55. plaats in Drente (één o.); 55. aardigheid; 56. zijn belang rijk in hef kaartspel; 57. geestelijke; 58. I ten name (afk.); 59. voormalig Russ. parlement. Verticaal: 1. zanger; 2. meisjesnaam; 3 aanlegplaats; 4. maat; 5. jaargetijde; I 6. geslacht; 8.,soort handelsonderneming; j 9. wordt gaarne naar geluisterd; 10. hul- I de; 11. doet een blinde; 13. soort onder- 1 wijs; 14. wisk. getal; 17. hebben ouders I soms van hun kinderen; 18. doen dienst I bij het bouwen van een huis; 21. deel van een deur; 24. stad in Italië; 25. spi- I rit; 27. zijrivier van de Donau; 28. is 1 menige beurs; 29. afk. stoomvaart mij.; 30. bataljonscommandant (afk.); 31. I Amerika (afk.); 33. volgens onze mening 1 (afk.); 34. dagtekening (afk.); 38. jon- I gensnaam; 39. lezen de dames graag; 40. kan gevoelig aankomen; 41. mestvocht; 44 godin; 45. meisjesnaam; 47. meisjes- naam; 49. gewicht (afk.)50. waterstand; 52. moet steeds in orde zijn; 54. twee klank; 56. alle overigen (afk.) Oplossingen (per diagram op brief kaart) tot en met Donderdag 22 Juli aan de redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van ƒ5.verloot). „Neen, neen meneer Schuch moet verder vertellen!" „Met genoegen, dames, met genoe gen. Zoals ik al zei we hebben dus heel wat gezien en een paar duizend kilometers film gedraaid „Meters, Karei een paar duizend meter. Je fantasie gaat er weer eens met je van door" wees Reuder hem 1 terecht. „Bewaar me, ik heb me alleen maar versproken. De film zult u binnenkort te zien krijgen, dames. Bovendien is i I dr. Reuder bezig een boek over onze reis te schrijven „Dat zullen wé ons natuurlijk aan schaffen!" „Een morgenavond spreekt hij voor de radio", besloot Kareltje trots. „Dan gaan we allemaal bij de luid- spreker zitten". „Dat vind ik aardig van u. En hier- mede is hetparticuliere onderhoud i geëindigd", zei hij plechtig. „Mij? J vriend moet nog aan het werk en jk..„ jl ik help hem daar natuurlijk bij". (Wordt vervolgd). Voor de Alkmaarse B litierechter, Mr. Stoffels Vrijdagmiddag weer eei sonen, die zich schuldig maakt aan overtreding economische wetten of voorschriften. De gedetineerde slager E. uit de Beemster had 15 varken en een kalf clandei De man verklaarde uit gehandeld te hebben. E schapenvlees, dat hij vele elkaar ontving, verloor do king veel gewicht. De hei administrateur bij de P.' maar, gaf een deskundige over de vleesdistributie. Hij schetste de moeilijk! "Jagersbedrijf, doch verkl: dat de slechte kwaliteit nil kan zijn om clandestien t: De politierechter verba: over, dat de man wel v had en hierop interrump< Berkhouwer, dat het met als met het krentenbrood. De officier, mr. dr. Velli van de moeilijkheden in bedrijf, maar wanneer de op eigen manier gaan blijft men met minder go kelen. De man is al mee; en daarom vroeg de officii ge'nisstraf van 4 maanden van de tijd in detentie doi verbeurdverklaring. De verdediger, mr. dr. vertelde in zijn pleidooi lijke situatie in de Beemi mensen bijna alle huisslac nadat het vlees in de kui vlees willen hebben. Wat trof, gaf raadsman de raa tende magistratuur om ni worst te eten, indien zij pi een goede gezondheid, ,,'t lever- maar om rookwors officier in het midden. W: dediger zei, dat dit geen v te. Rookworst is meel, me: beetje vlees. „Ik zou maken!" riep mr. Berkhou De politierechter vonnis 2 maanden met aftrek en klaring. De collega van si Jan Hendrik J„ zag al naar de veroordeelde tri deze worst zonder bon v< had hij E. aangeklampt vlees en de transactie, di kostte hem thans honderd te of 30 dagen met verbet VLEES IN De slager Nicolaas D. v had onbevoegd 34 kg. vli raad. Bij de officier had dat hij niet wist van wii kocht had. Dit zei hij oi te sparen, hetgeen de waarderen, echter niet de op hij het deed door tê ze zo dood vallen als ik 't Hij vorderde f 300 of 31 beurdverklaring en 2 ma: met een proeftijd van 3 Groot, de verdediger, v: dit door verdachte opgec maar vertelde de omstan D. tot deze misstap hadde vonnis was een boete vai maanden, verbeurdverklai maan'd voorw. Dan kwam zijn broer uit Abbekerk voor de re had een koe geslacht, ee kocht en een deel bewaai rr.er. Hygiënisch voor kar kon de Politierechter het De man verklaarde voort hebtfen om zijn klanten r ster inplaats van het slee vleea een goede rollade a: De officier meende dat voelige straf op zijn plaats daar verdachte als „zwa staat. Hij vorderde een ge van drie maanden. Ter gelegenheid van van het gouden reger: zal te Heer-Hugowaard luchtspel worden opgevoi 't- lommer van de Oranje schreven door Wim Snitki J. A. Haakman uit Berg regie. Met het instudere reeds enige tijd bezig. I wordt verleend door lede schillende plaatselijke t gingen, de zangverenigin waert, terwijl ook conta zal worden met enkele m gingen ter plaatse. Hie den nog de jeugdverenigi schakeld, zoals de K.J.C. Jeugdbeweging, terwijl ooi jeugd zal optreden en al i repetities begonnen is. Er uitgezien naar enkele gi i anten boven 17 jaar. Hi men zich opgeven tot 20 ""•-Hugowaard heeft dere malen een openlu beste gegeven en- we verv de opvoering ook thans v dé puntjes verzorgd zal z OUDEN VAN DA{ Ook te Ursem is het c actief geworden om voor van dagen weer een auto ganiseren. In de komende weer met e<?h lijst gecollec den, en het zal van de offei der burgerij afhangen of werkelijkheid kunnen w comité heeft grote plannen, het op aller medewerking o hun jaarlijkse feestdag we<

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6