Westerse Unie voertuig voor vrede en democratie FRANSE REGERING AFGETREDEN BERLIJN EVENAART CRISIS VAN MÜNCHEN Belgisch offensief brengt Schotte op tweede plaats WAAROM HET BON BROOD OP DE BLIJFT 2.1 Flonker irteert t blad chikbaar Ikmaar Dinsdag 20 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45sle Jaar«ans N°- 170 - DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Baron van Boetzelaar opent Haagse conferentie Schtendingen van de wapenstilstand Genezing door suggestie J De Nieuwe lijndienst Helsinki Amsterdam GROMYKO op zijn voordeligst WEERBERICHT nieuwe regering en de landbouw Besprekingen op het Witte Huis De Hoog in moeilijkheden „Indrapoera" heeft motorstoring van Afschaffing de keuzebon? Maarschalk Rokossofsky in Berlijn VOORSTELLEN DER FEDERALE DEELSTATEN Treintransport van Bondowoso voor Krijgsraad Prinselijk paar naar Londen VöT ■i was een meer it water, zag je die daar aan 't het gras aan de 1 geplant. Op 't juden letters ge- ;n Speurvereni- 1". Achter een liformen, petten, snel. „Daar hebt a uniform en ga dat bosje...." onker. )ND, 19 Juli leien: éerstelingen 10, blauwe eigen- fenheimers 7,20 sen 8,70—9,80 6000 600 kg tuinbonen nen 1,481,50 INDIJK, 19 Juli. n. Blauwe eigen- -stelingen 7.50 5.50; 31.650 kg 6850 gele kool iloemkool 4380; Juli 88,500 kg muizen 8,809,80, drielingen 4,-4,60, -10,50, blauwe 9— n 4; 1250 kg witte tuinbonen 20 GEN nelding als verzonden, ie bericht. 5 diene dat series van len, waar- len optre-* p (A. v. Hermus), Rotterdams Poneel (Cor 't Gulden op een later ïizen. ,r vast. aannemelijke LEFOON 3393 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelheek. Rayonredacteur: W. Oliemans. In de grote conferentiezaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken is gisterochtend de eerste bijeenkomst gehouden van de ministers van Buiten landse Zaken der Westerse mogendheden, welke conferentie, naar verwacht wordt, twee dagen in beslag zal nemen. Omstreeks half elf betraden de ge delegeerden de zaal, waarin zich vele fotografen en filmoperateurs bevonden, benevens een 20-tal journalisten, onder wie drie Nederlandse.-Even later kwamen de ministers binnen, de heren Bevin, Bidault, Spaak, Dupong en Van Boetzelaer. Toen allen gezeten waren nam mi nister Van Boetzelaer het woord voor het uitspreken van een welkomstwoord Hij deed dit in het Frans, zowel als in het Engels. De minister sprak ongeveer als volgt: „Het is mij een vreugde u namens Hare Majesteits regering in 's-Graven- hage welkom te heten. Te Brussel hebben wij 17 Maart de Westelijke Unie gesticht. Op onze bijeenkomst te Parijs heb ben wij de eerste stoot gegeven tot de permanente organisatie, die sedert dien te Londen een belangrijke stap verder is gèkomen, waarvan wij de resultaten straks willen bespreken. Ik heb de vaste hoop, dat wij erin zullen slagen, ons doel nader te ko men; nauwe samenwerking op de ge bieden, die in het pact van Brussel zijn aangegeven. De vorming van de Westelijke Unie is in ons land begroet als een bewijs van onze wens tot samenwerking. Het gaat erom hen niet teleur te stellen, die van ons een positieve bijdrage tot het werk van de vrede en van het her stel verwachten. Mijn ambtgenoten van de Benelux zullen mij wel willen toestaan, een bij zonder hartelijk woord van welkom te richten tot de heren Bidault en Bevin, die. als ik mij niet vergis, hun eerste bezoek aan Nederland brengen in hun kwaliteit van minister van Buiten landse Zaken. Minister Bevin, gij waart de eerste, I die een nauwere samenwerking tussen de landen van West-Europa voorsteldet Dank zij uw initiatief werd de Wes- i telijke Unie geboren. Wij leden gevoelen, dat zij voor ons de kiem van vrede in zich sluit, wij huldigden niet alleen het denkbeeld, doch grijpen met beide handen de ge- legenheid aan, de Westelijke Unie tot voertuig te maken voor het vestigen en handhaven van vrede en democra tische beginselen in Europa. Minister van Boetzelaer opent de conferentie. Tegenover hem links Ernest Bevin; twee stoelen verder Bidault en aan het hoofd van de tafel Spaak. Moge ons werk ons dichter bij dit doei brengen. Veel practisch werk moet nog gedaan worden. Laten wij het op hetzelfde onbaatzuchtige ni veau houden, waarop wij het begon nen zijn. Laten wij hard werken en niet in onvruchtbare discussies het enthou siasme verliezen, dat gij, Bévïn, hebt ontvlamd." Na deze rede heeft minister Bidault nog gezegd er zeker van te zijn, dat de conferentie constructief werk zou doen en de beste herinneringen bij de deelnemenden zou achterlaten. HKK de Regentes en ZKH de Prins hebben gistermiddag in het Huis ten Bosch aan de vijf ministers en de diplomatieke vertegenwoordigers een lunch aangeboden. v De Syrische minister van buiten landse zaken heeft een protest gezonden naar Bernadotte, zo is te Damascus medegedeeld. Hierin wordt verklaard, dat de Joden het bestand hebben ge schonden door gedurende de nacht her haaldelijk op alle fronten, vooral in het noorden, aan te vallen. Zij werden met verliezen teruggeslagen. De Irakezen zijn operaties begonnen in West-Gallilea, die een Israëlische te genaanval uitgelokt hebben, gericht te gen de Arabische bases Mal El Kroem en Tarsjiha. De Joden hebben gedreigd een poli- tie-actie te beginnen tegen Arabische ongeregelde troepen, die sluipaanvallen op Joodse burgers doen op de kustweg ten zuiden van Haifa. Socialisten zegden mede werking op Even na middernacht heeft de Fran se minister-president, Schuman, aan president Auriol het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Dit besluit heeft Schuman genomen nadat de socialis tische ministers zijn ploeg hadden ver laten. Daarmee is dit kabinet der Der de Macht aan onenigheid in de eigen gelederen bezweken na bijna acht maanden aan het bewind te zijn ge weest. Het uittreden van de socialistische ministers maakte de uitslag van de stemming in de Assemblée over de socialistische defensie-motie weinig twijfelachtig: Ondanks de hangende vertrouwenskwestie aanvaardde de nationale vergadering het socialistische amendement tot verlaging met 12 mil liard francs van de militaire begroting van de M.R.P.-minister Teitgen. De verhouding was 297 tegen 214 stem men. De Gaulle heeft bij de opening van de eerste zitting van de nationale raad van de R.P.F. de huidige kabi netscrisis onvermijdelijk genoemd. In het belang van Frankrijk is er maar één oplossing, zei de generaal: samen werking op de basis van het program ma der R.P.F. (Volkskrant) De politie van Ukkel in België is overgegaan tot de arrestatie van de Nederlandse onderdanen Wil lem Janssen en zijn echtgenote, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De echte lieden beroemden zich er op met een oogopslag te kunnen zien, welke kwaal een patiënt had. Zij beweerden te kunnen genezen door suggestie. Dat er belangstel ling voor hun geneeswijze be stond, blijkt jyel uit het feit, dat- op het moment van de arrestatie niet minder dan 300 personen in de rij stonden voor het huis, waar de beide wonderdokters hun prac- tijk uitoefenden.... Dinsdag 20 Juli a.s. zal de Finse luchtvaartmaatschappij Aero O Y een tweemaal wekelijkse lijndienst Hel sinki—Amsterdam v.v. openen. Van Schiphol af verzorgt de KLM de aan sluitingen naar de voornaamste cen tra in Europa, alsmede naar Afrika, Amerika, het nabije en het verre Oosten. De Aero O Y werd op 1 November 1923 opgericht. De luchtvloot bestaat uit 10 vliegtuigen, waarmede een luchtnet ter lengte van ruim 4000 km wordt bevlogen- De vijf DC—3 toestel len, die deze Finse maatschappij be zit, zijn vorig jaar door de Fokker fabrieken voor de burgerluchtvaart verbouwd. Andrei Gromyko, de voormalige Russische gedelegeerde bij de V.N., is Vrijdag aan boord van het Zweed- e s.s. „Gripsholm" huiswaarts ver trokken. Hij poogde zich aan de vra gen van de journalisten te onttrekken en zei verscheidene malen: „ik wil niet geïnterviewd worden". Tenslotte, zichtbaar geirriteerd, zeide hij: „ja, ik ben blij dat ik wegga". Toen men hem daarna vroeg of hij verwachtte terug te keren, snauwde hij: „ik hoop van niet". Weersverwachting, geldig tot he denavond: VEEL BEWOLKING. Veel bewolking, met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Van onze Haagse redacteur) De Stichting voor de Landbouw heeft aan de kabinetsformateur, dr. L. J. M. Beei, een brief gestuurd, waar in bepaalde wensen van de Stichting zijn geformuleerd en waarmede dr. Beel bij het opstellen van het rege ringsprogram voor de komende jaren rekening zou kunnen houden. Het ligt in het voornemen van de Stichting om, zodra een nieuw kabi net is gevormd, een schrijven aan de Ministerraad te richten, waarin de ver schillende kwesties worden opgesomd, die naar het oordeel van de Stichting op dit ogenblik voor land- en tuin- bouijv urgent zijn. President Truman heeft Maandag zijn voornaamste militaire en diplomatieke medewerkers op het Witte Huis ont boden voor een bespreking van de Russische blokkade van Berlijn. Op de conferentie waren o.m. aanwezig de minister voor het leger, Kenneth Royall, de onder-minister William Dra per en de onder-minister van buiten landse zaken Robert Lovett. De bespre king werd gearrangeerd onmiddellijk na de wekelijkse bespreking van de bui tenlandse politiek tussen president Tru man en minister Marshall. In diplomatieke kringen legt men er de nadruk op, dat de definitieve beslui ten inzake een gezamenlijke actie der westelijke geallieerden zullen worden genoomen hetzij te Londen, hetzij in Den Haag, waar de ministers van bui tenlandse zaken vergaderen. Persberichten uit Duitsland melden, dat de Amerikaanse autoriteiten aldaar voornemens zouden zijn de Russische „bluf" op de proef te stellen door te trachten met gewapende convooien door de Sovjet-blokkade heen te bre ken, worden in welingelichte diploma tieke kringen prematuur genoemd. In deze kringen verklaart men, dat tot een dergelijke maatregel eerst in laatste instantie zou worden overge gaan. Dat stadium was echter niet be reikt zolang nog de mogelijkheid be stond van een nieuwe notawisseling met de Sovjet-regering en mogelijk met Stalin zelf, of van een beroep op de Veiligheidsraad. Het peleton tydens de „beklimming" van de Galibier in de veertiende étappe van dp Ronde van Frankrijk, in de modder en sneeuw. (Van een speciale ANP-verslaggever) Gistermorgen om 9 uur startten 48 renners voor de 16e étappe van de Ronde van Frankrijk Lausanne Mulhouse (243) km). Macorig, die Zondag te laat binnenkwam en Sciardis, die zich door een auto had laten trekken, mochten niet starten. De legervoorlichtingsdienst deelt ons thans in aanvulling op zijn vo rige berichten mede, dat het troe penschip „Indrapoera", dat onder weg is naar Nederland met gedemo- biliseerden, vertraging ondervindt tengevolge van motorstoring. Aan genomen kan worden, dat het schip n n i e t vóór 28 Juli a.s. te Rotterdam zal arriveren. Aan boord bevinden zich ca. 1400 demobiliserenden en verlofgangers van het KNIL, van de Kon. Marine en van de Kon. Landmacht - waaronder 20 v.w.-bataljons, n.l. het 8e bataljon van het regiment stoottroepen en 24 R.I., het z.g. „Kennemer-Bataljon" Het Kennemer-Bataljon vertrok op 29 Nov. 1945 uit Nederlandnaar het I East-Hampstead Park in Engeland. Het verbleef op Malakka in het I kamp Chaal. Het -bataljon is bekend door de bezetting van Tjiandjoer langs de convooiweg Batavia—Bandoeng in Juni 1946. De politionele actie bracht het ba taljon als onderdeel der W-brigade naar Pekalongan, waar het sedert dien in een uitgestrekt gebied patrouilleer de. Het verblijf in Pekalongan. werd besloten met een groot volksfeest. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Juni. Eerst de melk van de bon en nu het brood nog: dan kunnen we ons weer ouderwets behaaglijk gaan voelen! Maar zo ver is het nog niet en zo ver zal het voorlopig niet komen ook, ondanks de opvatting van velen, dat onze broodgraanpositie het opheffen van de distributie-maatregelen eigenlijk wel rechtvaardigen zou. Dezer dagen heeft de Vereniging van Protestants-Christelijke 'Werkgevers in het bakkersbedrijf een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gestuurd, waarin zij betpogt, dat er voldoende graan in ons land aanwezig is om het brood vrij te verkopen en dat het bij ophef fing van de distributie wel los zal lo pen met het voederen van brood aan het vee. Zoals gemeld heeft de organisatie de minister Mansholt verzocht de distri butiemaatregelen voor het brood spoe dig te beëindigen. Ongetwijfeld zou inwilliging van dit verzoek aan het Nederlandse volk zeer welkom zijn. Men koestere echter geen illusies: voorshands zal de brood distributie niet worden opgeheven. De ze mededeling kregen we ten departe- mente op onze vraag, of er kans be staat, dat we de bakker binnenkort geen bonnen meer zullen behoeven te geven voor ons halfje wit of bruin of voor de punt- en andere broodjes. Distributiemaatregelen, maar nog veel sterker de opheffing daarvan, worden met de grootste zorg en voor zichtigheid voorbereid, vooral als het een zo belangrijk volksvoedsel als het brood betreft. De laatste tijd is uiter aard wel eens overwogen, of het brood vrijgegeven kon worden, doch daarbij kwam men tot een negatieve conclu sie. Wel is de broodvoorziening ver ruimd: de rantsoenen zijn verhoogd. In bespreking is ook een vergroting van de bloem- en meeltoewijzing en van de afschaffing van de keuzebon, waardoor men dus koek, beschuit, enz. weer vrij kan kopen en de keuzebon gebruikt kan worden voor de aanschaf fing van brood. De handhaving van de brooddistribu tie doet zich door de reeds getroffen maatregelen al niet meer zo drukkend gevoelen. Er is dus al het een en an der verbeterd. Er bestaat evenwel geen zekerheid omtrent de mogelijk heden in de toekomst. Daarom gaat de regering zeer voorzichtig te werk. De binnenlandse productie van broodgraan is zeer bescheiden. Voor vier vijfden of vijf zesden is Neder land aangewezen op import. Door de Internationale Tarweovereenkomst zou een belangrijk aandeel in ónze behoef ten verzekerd geworden zijfi, doch nu deze overeenkomst door de weigering van Amerika om haar te ratificeren niet in werking treedt, is onze garan tie verdwenen. Ons land is dus afhan kelijk van de internationale toewij zingen en zal de granen op de mark ten in Amerika moeten kppen. Daar mede is het aan de fluctuaties van de wereldmarktprijzen overgeleverd en gaat de deviezenkwestie haar volle ge wicht in de schaal leggen. De Neder landse deviezenvoorraad is stellig niet zo groot, dat we onbeperkt broodgraan in Amerika kunnen kopen. Er moet zuinig mee omgesprongen worden en dat betekent, dat de graanimporten beperkt zijn. De veevoederpositie is belangrijk verbeterd. Wat de binnenlandse vee- voedergranen aangaat, zijn de rege ringsmaatregelen dan ook veel minder stringent geworden. Ons land heeft echter nog altijd een zeer grote im portbehoefte. Evenals voor de brood- In de aanvang van de 16e étappe ge beurde weinig en bleef het veld ren ners nog geheel aaneengesloten. Pas in de buurt van de Col de La Vue des Alpes (1288 m. hoog) trachtte de Ita liaan Geminiani er tussen uit te trek ken. Onmiddellijk reageerde een groep van vijf renners en binnen korte tijd had zich zodoende een kopgroep ge vormd, bestaande uit Bartali, Brulé, Ockers, Geminiani, Volpi en Lazarides. Dit groepje viel gezamenlijk de Col aan en in een felle sprint werd het laatste klassement geldend voor de grote bergprijs beslist. Bartali bereik te de top het eerst, gevolgd door Bru- ié, Ockers, Lazarides en Volpi. Gemi niani lag op 20 sec., Teisseire, Schotte, Impanis en Kirchen op 50 sec. Het eindklassement van de grote bergprijs luidt: 1 Bartali, Italië A, 62, 2 Lazarides, Frankrijk 45, 3 Robic, Frankrijk 30 p. Vervolgens zetten de Belgen een ge zamenlijk offensief in. De Belg v. Dijck won de étappe gevolgd door zijn landgenoten Ockers en Engels. Het étappeklassement was: 1 van Dijk, België A, 6 uur 44 min. 07 sec.; 2 Ockers, België A zelfde tijd; 3 Engels, België B 6.44.25; 4 Baratin, He de France, noord-oost 6.44.39; 5 Geminiani, centraal, zuid-west; 9 een grote groep ex aequo, waaronder Im panis, België A, Bartali, Italië A en Kirchen, Ned. Luxemburg, allen in de zelfde tijd als Baratin; 22 De Ruiter; 24 Jansen en de Hoog., In het algemeen klassement leidt Bartali met 150 uur 13 min. 39 sec.; 2 Schotte op 32.20; 3 Lapébie op 35.16; 4 Teisseire op 35.39; 5 Bobet op 35.40; 6 Kirchen op 42.18; 7 Thiétard op 54.47; 8 Camellini op 56.18; 9 Lambrecht op Het voornaamste doel van het optre den der westelijke geallieerden zou zijn de Russische regering eV van te over tuigen, dat de westelijke gealliëerden in elk geval in Berlijn zullen blijven. In officiële kringen te Washington schijnt men bijna algemeen van gevoe len, dat de crisis van München geëven aard wordt. Er moet worden gekozen tussen uit Berlijn terugtrekken en een krachtmeting, en Washington aarzelt niet de krachtmeting met alle daaraan verbonden consequenties te kiezen, zo zegt men. In Duitse kringen die nauw contact onderhouden met het Sovjet-hoofd kwartier te Karlshorst, doet het be richt de ronde, dat de jongste maar schalk van de Sovjet-Unie, Konstantin Rokossofsky, vorige week in Berlijn is aangekomen. In dit verband is de veronderstel ling geuit, dat maarschalk Rokossofsky, een brillante jonge tankdeskundige en tacticus, o f maarschalk Sokolofsky als militaire gouverneur vervangt, of het commando van de Ruslische strijd krachten in het Westen zal overnemen. Omtrent de inhoud der resolutie, welke door en op initiatief van Anak Agoeng en Adil Foeradiredja, de mi nister-presidenten van Oost-Indonesië en de Pasoendan, door de te Bandoeng gehouden conferentie van de leiders der deelstaten werd aangenomen en die Zaterdag aan de luitenant-gouver neur-generaal is aangeboden, wordt zo wel in officiële kringen der federale regering als in officiële Nederlandse kringen te Batavia het grootste stil zwijgen in acht genomen, In politieke kringen te Batavia is deze resolutie intussen het afgelopen weekeinde zeer druk besproken. Van betrouwbare zijde verneemt Aneta dat de resolutie met de daaraan verbonden conclusies zou neerkomen op het verzoek tot in- stelling van een uit drie personen bestaand directorium met presi dentiële bevoegdheden. Daarnaast zou een hoog commissariaat wor den ingesteld als vertegenwoordi ging van de souvereine Nederland se regering. Het uitvoerend orgaan zou bestaan uit een college van secretarissen van staat, waarvan de samenstelling anders zou dienen te zijn dan die van de huidige pre- federale regering, en zou met na me méér Indonesiërs bevatten. Tenslotte zou een senaat .worden ingesteld, bestaande uit de leiders der deelstaten. Deze resolutie zou ter kennis wor den gebracht van de republikeinse re gering. doch indien deze de daarin vervatte voorstellen niet bevredigend zou achten, zouden de federalisten door deze afwijzing hun plannen niet wijzigen en voortgaan op de thans in geslagen weg, met die verstande, dat uiteraard de Nederlandse regering heeft te beslissen of zij accoord gaan met de inhoud en de strekking van deze resolutie. granen zijn daarmede hoge bedragen aan deviezen gemoeid. Noodzakelijk 58.53; 10 Brulé op 1 u. 28 sec.; 11 Impa- moet dus ook de invoer van voeder- nis °P 1-01-56: 12 Ockers op 1.09.52; 37 granen beperkt zijn. Hierdoor is het gevaar, dat bij de opfieffing van de brooddistributie broodgranen aan het vee gevoerd worden, zeer stellig aan wezig. Al deze overwegingen hebben er bij de regering toe geleid, het brood voorlopig op de bon te houden. Jansen op 3.18.19: 43 De Ruiter op 3.51.44; 44 Seghezzi op 4.08.44; 45 De Hoog op 5 u. 5 min.; 46 Orts op 5.05.06. De Hoog is hiermede op de voorlaat ste plaats gekomen. Mocht hij er van daag niet in slagen zich één of meer dere plaatsen op te werken, dan zal hij hedenavond uit de koers worden ge nomen. zal voor Soerabaja van het ft Waarschijnlijk op 23 Juli de Krijgsraad Zeemacht te worden behandeld de zaak transport per trein tussen Bondowoso en Soerabaja, dat 46 Republikeinse ge vangenen het leven heeft gekost. Veer tien beklaagden zullen zich voor dood door schuld, te verantwoorden heb ben. Aan de 1ste luitenant der mari niers J. van den Dorpe wordt boven dien ten laste gelegd, "Zijn verplichtin gen als commandant der wacht niet te zijn nagekomen; Ook de overige 13 beklaagden behoren tot de Mariniers- brigade. De overste der mariniers, P. Eenhoorn, is president van de Zee krijgsraad. Prins Bernhard is voornemens alle ruiterwedstrijden van de Olympische Spelen bij te wonen, en verder, indien mogelijk, de finale van het voetbal en hockey-tournooi en de finales athle- tiek en zwemmen. Ook de Prinses-Re gentes zal waarschijnlijk begin Augus tus een bezoek aan 'Londen brengen, aldus meldt „Het Parool". DE TOESTAND VAN TOGLIATTI Volgens het bulletin van gister is de algemene toestand van Palmiro Togliatti „aanzienlijk beter".

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1