Stad en Omgeving, Strassburger viert triomfen Jjtgezoudm Spoct Waar vele moeders verlangend naar uitzien SUCCESVOLLE OPVOERING VAN WIENER BLUT" Botsende me Gezinsverzorgsters ontvingen diploma LUC VAN DAM naar Alkmaar Afhalen bonkaarten n Standen Bedrijfsvoetbal- Burgerlijke Stand Damkampioenschap Alkmaar en omstreken Fietsendieven stonden terecht Uitspraken Meervoudige Kamer DOE DAT NOOIT! roep Weense Staats- opera in 't Gulden Vlies Alkmaarse hulsvrouwen jubileren Egmond aan Zee. Het Lunapark Dirkshorn. Een mooi schoolfeest De Plattelandsvrouwen gingen uit Jurist die worst kan maken Versterkte degradat voetbalcompetitie Het zag er gisteren in de Landbouw- huishoudschool aan de Kennemer- straatweg feestelijk uit! Op enigszins plechtige wijze werden daar de diploma's uitgereikt aan de dames die hadden deelgenomen aan een cursus voor gezinsverzorgster. Naast de cursisten waren o.a. aanwezig de voorzitter van hef „Witte Kruis" notaris van Leersum, de voorzitter van de Landbouwhuishoudschool, de heer G. Nobel, de vertegenwoordiger van het departement van Sociale Zaken, de heer Nolet en de heer Figee als af gevaardigde van de Districts-Armen- raad en voorts de dames, die de leer lingen hebben onderricht in alle mo gelijke zaken, welke een goede gezins verzorgster dient te weten. EEN ERETITEL! De voorzitter van het „Witte Kruis", de heer van Leersum sprak een woord van welkom en feliciteerde de dames, die hebben deelgenomen aan de eerste opleiding voor gezinsverzorgster, wel ke door het „W. K." werd georgani seerd. Zij zijn nu pioniersters gewor den en de taak die hun wacht, mag men niet zien als een middel om geld te verdienen, maar in de eerste plaats als een roeping. „Gezinsverzorgster" is een eretitel! Deze dames zijn geen noodhulpen, maar jonge vrouwen die de verant woordelijkheid hebben voor het gezin waarover zij tijdelijk worden gesteld. Hun devies is dan ook: „Helpen, die nen, zorgen!" De spreker bracht voorts dank aan het bestudr van de Landbouwhuis houdschool en bood de directrice mej. *vd Weide een boek aan als blijvende herinnering aan het werk in het be lang van de gezinsverzorging verricht. Na zijn erkentelijkheid betuigd te hebben jegens de directie van de Volkshogeschool te Bergen, waar d<^ theoretische lessen worden gegeven, ging hij over tot de uitreiking van de diploma's. De gelukkige bezitsters hiervan zijn de dames: G. Schoon te Alkmaar, A. Houten en A. Blokker te Bergen, J. Pauw en G. Blom te St. Pancras, C. Dobber te Castricum, J. Greuter te Den Helder, M. Rijswijk en M. C. Man tel te Edam, N. Hop en H. den Dek ker te Beverwijk. DE TAAK. Mej. vd Weide, de directrie van de Landbouwhuishoudschool, wees er op hoe de taak die wacht het best ver vuld kan worden. Zij en het personeel van de Land bouwhuishoudschool stonden gaarne hun tijd af om deze meisjes voor te bereiden tot een dienst waaraan men in N.-Holland zo'n dringende behoefte heeft. Een arbeid die naast hoofd en handen, eerst dan zal slagen door zich te laten leiden door het hart. Wanneer men andere laat delen van dit „war me plekje", dan zal dit tot zegen zijn van de gezinnen, waar men zal vertoe ven. GOEDE RAAD. Vriendelijke woorden sprak de heer Figee, die de dames in „sociale zaken" onderricht gaf. Bij de organisatie kwam men voor vele moeilijkheden te staan, maar er werd volgehouden en de over winning volgde. Dit mogen de dames als voorbeeld nemen. Men slaagt in het leven door moeilijkheden niet uit de weg te gaan. maar ze te overwinnen. Spr. hoopte dat in Sept; a.s. een nieu we cursus kan aanvangen. Voorzitter Nobel was verheugd dat de Landbouwhuishoudschool hier op trad als de vereniging „van goede diensten". De resultaten zijn uitne mend, kwantiteit en vooral kwaliteit der leerlingen liet niets te wensen - over. Bijzondere dank bracht hij aan zuster Leegwater, die met grote toe wijding werkzaam was aan de voor bereiding. Tot slot sprak de heer Nolet, na mens het Departement van Sociale Za ken. De grootste propaganda voor dit werk zal moeten uitgaan van de ge zinsverzorgsters zelf door hun woord en vooral daad zonder liefde voor dit werk zal het niet slagen. Spreker was er van overtuigd, dat De Alkmaarse krachtsportvereni ging ziet in samenwerking met de Alkmaarse V.V.V. de mogelijkheden onder het oog op het Sportpark grote bokswedstrijden te organise ren. Men heeft een voorlopig pro-, gramma opgesteld, waarin wij de naam van onze Nederlandse kam pioen Luc van Dam tegenkomen. Doch van Dam is niet de enige bok ser van naam die op het lijstje voor komt. Nicolaas, de Bruyn, Lefèbre, Wal ter Klaus, Schneijder, Schoen en Poppes zijn alle boksers met een zeer behoor lijke reputatie en mocht het zover ko men, dat de wedstrijden doorgang vin den, dan is het zeker, dat Alkmaar wed strijden te zien krijgt, zoals die hier nog nimmer zijn geweest. Naast deze professionals zullen even tueel de amateurs Weissenborn en Ford, resp. uit Den Helder en Alkmaar, wor den uitgenodigd om tegen een nog uit te zoeken partner een wedstrijd te boksen. Laat ons hopen dat S.S.S. en V.V.V. de middelen kunnen vinden.om de be raamde plannen ten uitvoer te brengen. de gediplomeerden deze arbeid niet tot de pensioengerechtigde leeftijd zul len verrichten, maar daarom heeft de ze taak niet minder te betekenen. De praktijkheeft uitgemaakt, dat de bes te gezinsverzorgsters, de beste huis vrouwen zijn! „Uw taak is moeilijk" aldus besloot de heer Nolet, „maar houd de moed er in met Coen's woord: „Dispereert niet". Mej. M. C. Mantel sprak tot slot een dankwoord namens de cursisten. En hierna zat men nog lange tijd gezellig bijeen en werden vele zaken voor de toekomst besproken. Er werd nog een foto gemaakt en toen ging ieder huiswaarts om vanaf morgen in dienst te staan van het plaatselijke Witte Kruis dat gaat helpen waar* moe der door ziekte e.d. ontbreekt. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Tarzan in de Gouden Stad; 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria Theater, 8 uur: Mensen in nood; 14 jaer. Woensdagmiddag, half drie, matinée. Cinema Americain, 8 uur: Sabu; 14 j. Woensdagmiddag, half drie, matinée. BERGEN Dinsdag en Woensdag: Huis met de Pilaren en Kunstzaal Boen dermaker: Exposities. Zij, wier familienaam begint met de letters T, X, IJ en Z moeten morgen, WOENSDAG 21 Juli hun bonkaarten 810 afhalen in het dis tributiekantoor, Oudegracht van 912 eri van 24 uur. Zie toe op Uw kinderen. Jongens bezitten soms gevaarlijke voorwer pen als munitie en springstoffen, die zij voor U verborgen houden. Doorzoek huis en schuur! DE „HOOFDSTAD OPERETTE" TROK GROTE BELANG STELLING. Voor een geheel uitverkochte zaal gaf de Hoofdstad-operette gisteravond in het Gulden Vlies een wederopvoe ring van de beroemde Strauss-operette „Wiener Blut" en ook ditmaal was het succes zeer groot. Dit bleek duidelijk uit het enthousiaste applaus, dat na di verse scenes en na elk der bedrijven opklonk. Dit applaus gold zowel spel en zang op het toneel, als do muzi kale begeleiding' van het orkest, dit maal onder leiding van Julius Susan. De boeiende meeslepende muziek oefende ook nu weer een grote aan trekkingskracht op de toeschouwers uit. In de rolbezetting waren in verge lijking met de vorige opvoering enige veranderingen gekomen, mede in ver band met de terugkeer van Chris Reu- mer naar de Ned. Opera en het weer beschikbaar zijn van Frits Steiner. De rol van Graaf Zedlau werd thans gespeeld en gezongen door Joh. v. d. Zalm, die zich een prima kracht toon de en als acteur en vooral ook als zanger een in allé opzichten verdiend succes behaalde en wie het applaus bij open doek ten volle toekwam. Frits Steiner was weer de grote ko mische kracht, waaraan echter weinig natuurlijks meer overbleef. Ruth Ro den, Tini Alma en Claire Clairy elk in haar genre uitstekend. Paul Harden echt Weens als steeds. Herman Valsner vol bravour als Josef en Ad..Heerings als een zeer goed getypeerde Graaf Bi- lowski. Het fraai verlichte toneel van het tweede bedrijf was verrassend. Het tempo was vlot. Enkele scèntr werden wat lang en soms te fors uitgespeeld, andere wat vlug afgewerkt. Doch het geheel had echt de operette-sfeer. Aan 't slot werden Tini Alma bloemen aan geboden. G. Deze reprise van de Hoofdstad ope rette gaf in muzikaal opzicht aanlei ding tot wel enkele bijzondere opmer kingen. En wel in de eerste plaats ten opzichte van de wijzë waarop Strauss' partituur deze keer werd verklankt. De nieuwe dirigent Julius Susan vliegt niet routineus door de partituur heen, alsof het een revue gold, maar laat elk détail in de instrumentatie, en vooral „de Weense sfeer" volkomen domine ren, zodat we in de gelegenheid waren Strauss te horen zoals hij in zijn volle grootheid als musicus was, en we daad werkelijk aanvoelden de genialiteit van de grootmeester in dit genre. Het or kest leverde onder zijn leiding een per fecte prestatie, en vormde het degelijk muzikaal fundament, waarop het vo cale gedeelte veilig kon vertrouwen. Er werd „Weens" gemusiceerd en daar ging het ten slotte om. De vocale so listen kwamen weer hun uitnemende reputatie bevestigen, een extra compli ment willen we nog geven aan de tenor Joh. v. d. Zalm, die zijn partij zong met een grandioos geluid en een temperament „Wiener Blut" waardig. MUSICUS. Langzamerhand beginnen de drie afdelingen van ue w. .jis-w competitie op te schieten. De meeste ploegen hebben meer dan de helft der te spelen wedstrijden gespeeld en er zijn er reeds die nog slechts drie wedstrijden voor de boeg hebben. Hieronder volgen de standen die tot Zaterdag 17 Juli zijn bijgewerkt en waaruit blijkt dat voor de bezetting van de eerste plaatsen meerdere can- didaten zijn. Afdeling A Landbouwhuis 1 5 5 0 0 429 10 Lichtbedrijven 5 -5 0 0 29—9 10 Stabilitas 6 4 0 2 35—10 8 Ringers I 6 4 0 2 12—13 8 Povaij 5 3 0 2 19—7 6 Hulskamp Boys 6 2 0 4 15—22 4 SOVA 6 1 0 5 11—37 2 't Hoge Huis 6 1 0 5 12—40 2 RASA 5 0 0 5 6—34 0 Afdeling B Slagers APSV II Melkboeren Telefonia Papierduivels Postillon Vensa Stoel Hulskamp B. 2 Black Boys Afdeling C 31—11 11 1 1 1 3 19—5 25—7 26—14 14—13 9—13 11—34 14—13 5—10 7—38 Alkm. Crt. 7 6 1 0 24—3 13 lord Boys 7 4 2 1 27—14 10 Reiniging 5 4 1 0 20—4 9 VIVO 6 4 1 1 22—11 9 Chevrolet Boys 6 2 3 1 14—9 7 BBC 6 2 1 3 18—15 5 Ringers 2 6 1 2 3 11—25 4 I,andbouwhuis 2 7 2 0 5 10—15 4 POA 7 2 0 5 12—32 4 Perzifo 6 0 3 3 13—32 3 Geboren: Jan G C, zoem van L Schrassen en J Burger Jozef A E, zoon van E H Hofstede en A S C de Vries Sonja, dochter van N de Vries en C J Zonneveld Get i<o u w Jacobus Valkenier en Adrlana van Maarleveld Hoofdklasse: In de dezer dagen gespeelde derde ronde was Kruider—Verver de partij van de avond Een prachtige partij met zeer mooi tempospel en de schier onberekenbare 6telling stelde de hoogste eisen aan de spelers Verver brak tenslotte iets voor deliger door en remise was toen een waar dige beloning voor al het denken Oud 'zg,t tegen Mooyboer in een halve hekstelling, kwam er met een iets voorv deliver stand uit, er volgde een zeer lang eindspel en nada^ Mooyboer een tweede dam gehaald had was het snel remise Ravenstijn keerde op het pad der over winning terug en won van Hemels De Bree—Schuit werd uitgesteld De stand luidt: Ravenstijn 4 ptn; Oud, De Bree en Hemels 3 pth; Kruider, Ver ver en Mooyboer JZ ptn en Schuit 1 ptn Eerste klasse: De HaasOtto 2—0; Woonijk—Stam 2—0; Peerdeman—Helder uitgesteld; Toepöel—Smolenaarg afgebro ken; Geuzebroek—Jorna afgebroken Stand aan de kop: De Haas 5 ptn en Woonijk 4 ptn Tweede klasse: Miedema—Veen 2—0; Veenstra—Langras Sr 0—2; Bijwaard— Langras Jr 1—1 Stand Bijwaard en Langrag Jr'5 ptn «Derde klasse: Balder—Wijn 0—2; Hel derman—Korn 0—2; Van Leeuwen—Smo- lenaars Jr 1—1; Klinkhamer—Bruggeman 2—0; Wijn—Spaans 2—0 Wijn leidt met 4 ptn In de hoofdklasse brengt de volgende, dus vierde ronde, de beide favorieten Oud en Ravenstijn tegen elkaar „in het veld", een zeer belangrijke partij DIPLOMA'S LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Gistermiddag plaatsten wij een lijst van dames die waren geslaagd voor het examen kinderverzorgster en hulp in de huishouding. Wij merken hierbij op dat dit lang niet alle dames zijn die hun diploma behaalden. In ver band met plaatsruimte publiceerden wij alleen de namen van geslaagden uit Alkmaar en omgeving. Meervoudige Kamer Hedenmorgen stond de 38-jarige Dirk K., afkomstig uit Franeker, voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht wegens een in Juni gepleeg de fietsendiefstal. De president, mr. Krabbe, had uit de stukken opgemaakt, hier met een recidivist te doen te hebben. Zeven veroordelingen had de man al achter de rug, waarvan vijf wegens diefstal. Nu had hij vier maanden van wer ken achter de rug, doch in Franeker werd hij door zijn stadgenoten met de nek aangekeken en toen verliet hij die plaats, kwam in Alkmaar en stal. De officier, mr. Meischke, achtte het ten laste gelegde bewezen en merkte op dat de man al eerder in Alkmaar terecht stond. Hij moest bang zijn in deze plaats te komen, vanwege 't feit dat hij hier bij herhaling viel. Toch kwam hij weerThans vor derde de officier een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en daar na zich ter beschikking stellen van de reclassering. De verdediger, mr. Schuurman, re fereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. De 19-jarige Roel Chr. uit Beets (Fr.) huurde in Febr. 1948 een fiets van een rijwielverhuurderij in Sloot- dorp en de jongen keerde met het rijwiel niet terug, doch had het in Friesland te koop aangeboden voor f 200. „Dat moet 200 centen zijn, edelacht bare", zei Roel nu, „ik deed dat maar voor de grap". Maar zowel voor politie als rechter commissaris had de jongen verklaard hetgeen hem nu ten laste gelegd werd. „Ja, maar ik was toen zo zenuw achtig!" Het ingewonnen rapport van de jon gen was vrij gunstig en daarom vor derde de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en opname in de landkolonie bij Amers foort. Mr. v. Hilten wees op het blanco strafregister van zijn cliënt en drong op clementie aan. Uitspraak in beide zaken over veer tien dagen. Hedenmorgen deed de Meervoudige Kamer te Alkmaar uitspraak in de zaak tegen drie jeugdige personen uit Bergen die inbraak pleegden in een kaaspakhuis aan de Kanaalkade. Josephus J. M. Gr. werd veroordeeld tot 1 jaar jeugdgevangenis. Johannes M. de Zw. kreeg 6 maanden onvoor waardelijk en 6 maanden voorwaarde lijk en onder toezichtstelling van R.K. Reclassering. Bart'L. van B. werd veroordeeld tot 9 maanden met aftrek. I Gerardus J. P. K. te Zwaag, had in zijn functie van boekhouder gelden verduisterd en kreeg heden daarvoor 1 jaar en 6 maanden. KINDERKOOR UIT ASSEN IN ALKMAAR. Ongeveer 150 jongens en meisjes van een arbeiderskinderkoor uit Assen ver toeven voor enkele dagen in Alkmaar. Zaterdagavond arriveerden de kinderen onder leiding van een tiental leiders (sters) en werden in de muziektuin door hun pleegouders ontvangen. De Zondag werd bij de gastheren doorgebracht, terwijl gistermorgen het gehele koor naar Egmond aan Zeever- trok. Vandaag wordt een bezoek ge bracht aan Bergen en Schoorl en voor Woensdag staat het Heilooërbos op het program. Aanvankelijk zouden de gasten Don derdag weer vertrekken, doch een be zoek aan Alkmaar zou ïyet volledig zijn geweest zonder de kaasmarkt te hebben gezien. Zij zullen nu Vrijdag middag om 2 uur met drie grote bus sen naar Assen terugkeren. In de muziektuin zullen zij Donder dagavond een concert geven en laat ons .hopen dat de regen geen spelbreker zal zijn. QP HET STILLE CANADA-PLEIN, waar anders 'n gezapige rust heerst, welke slechts nu en dan wordt onder broken door de vrolijke lach van de H.B.S.-jeugd of zwembad-bezoekers, viert Strassburger triomfen. De circus- romantiek houdt het rustige stadsplek- je gedurende vijf dagen gevangen in haar ijzeren greep. Op het plaveisel ligt het zaagsel, de geur der stallen prikkelt de neus, in de machtige tent flitsen de schijnwer pers en schettert de circusmuziek en duizenden Alkmaarders genieten met volle teugen van het rijk geschakeerde programma, dat Karei Strassburger biedt. Avond aan avond vult de tent zich met een enthousiast publiek, dat zich twijfelend afvraagt welk num mer het 't meest moet bewonderen. „Zaandam was niet best, maar Alk maar laat zich van de goede kant zien en daar ben ik blij om", vertelt ons onze plaatsgenoot, de heer J. 'Best en wij delen zijn vreugde. Het program ma verdient het. In een record-tempo rolt het aan het oog voorbij en het publiek wordt als het ware ondergedompeld in 'n goli van circus-attracties. Nauwelijks heeft Farengo de zwevende mast verlaten en is hij tot verademing van velen be houden op de grond weergekeerd of directeur Strassburger leidt zijn fraaie paarden de manege in. Het Trio Dalcy doet het publiek met zijn jongleur-proeven duizelen en El- ly Strassburger moet de gunsten van het „hooggeëerde publiek" delen met Hassan en Shetlandse pony's. Reeds gisteren hebben wü een uit voerige bespreking aan het gebodene gewijd, doch het is goed nog eens even in herinnering te brengen, wat velen uit stad en streek gedurende enige uren prettig heeft bezig gehouden. En dan moeten hierbij direct genoemd wor den Chocolate Kid, Alfredo het mu- z;kale wonder en de 5 Rastelli's op de trampoline. Het publiek was enthousiast en gaf hiervan met een hartelijk applaus blijk, maar wat deze familie presteerde, bracht zelfs de voeten in beweging. Hiertegen moesten de beren van Wil liam Wilke, de baby-olifanten van Chipperfield en de krokodillen van Karah Kawak hét afleggen. Dit stond op het plan, waarop de paardendres- suur van Karei Strassburger eenzaam troont. Ook hedenavond, morgenmiddag en morgenavond zal de circustent op het Canadaplein te klein zijn voor de vele bezoekers. Alkmaar heeft het weer zien van Strassburger op hoge prijs ge steld. Rijden met uitgetrokken choke is buitengewoon schadelijk, doe dat NOOIT! Onder leiding van de eerste solo danser Erwin Pokorny, komt een bal letgroep van de Weense Staatsopera naar Nederland en zal ook op 26 Juli a.s. te Alkmaar in 't Gulden Vlies een balletvoorstelling geven. Wij zijn er vast van overtuigd, dat het dansminnend publiek deze voorstel ling niet mag missen. Het ballet van de Weense Staats opera geldt als een van de beste bal letten ter wereld. Het programma, dat in Nederland gebracht zal worden, bestaat hoofdzakelijk uit Weense muziek, o.a. Fledermaus van Johann Strauss. Donauwalzer van Jo- hann Strauss, "Wiener Rendez-vous van Josef Strauss enz. De Haagse Courant schrijft o.m.r Een ensemble met een verfijnde tech niek en een gratie zoals wij weinig te zien krijgen. *De Prima Ballerina Poldy Pokorny en de le solo danser Erwin Pokorny waren genoodzaakt hun dans te herhalen. Het gehele ensemble werd met grote hartelijkheid begroet en met luid applaus beloond. Wie een uitstekende balletavond wil meemaken, raden wij ten sterkste aan voor de voorstelling van Maandag 26 Juli 8 uur in 't Gulden Vlies tijdig plaatsen te doen reserveren. i» In October van dit jaar zal de afde ling Alkmaar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen haar dertig-jarig bestaan herdenken. Het zilveren jubileum moest in de bezettingsjaren natuurlijk ongemerkt voorbijgaan. Het bestuur wil nu een luisterrijk feest vieren maar enkele leden hebben bedacht, dat ook van hun zijde iets moet worden gepresteerd en willen het bestuur een geschenk aanbieden. Alle leden-huisvrouwen, die daarmee sym pathiseren worden verzocht hun bij drage minstens 50 cent vóór 1 Augustus te storten op postrekening 62419 van de heer P. W. Groot te Alk maar of door het zenden van een post wissel aan een der volgende adl-essen van de dames H. C. W. Groot-Rijken, Corfstraat 1, P. J. Massink-Horn, Wil- helminalaan 21, N. Parma-Luijting, Langestraat 83; E. Tuijn-Stütner, Sta tionsweg 182 en G. Westmijze-Veldhuis, Corfstraat 39. Het Lunapark, dat van 17—25 Juli aan het einde van de Voorstraat gehouden wordt, maakt een gezellige indruk en wordt goed bezocht De exploitanten trof fen het de eerste dagen met het weer, ai maakte Zaterdag de regen om 11 uur een ontijdig einde aan de pret Het ge heel is aardig en gezellig opgesteld en trekt, met auto-scooter, golfbaan, shim my-trap, draai- en zweefmolen enz. en de ouderwetse vermaken> als rad van avontuur, somnambule, en dergelijke veel publiek GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A Vuil, slaagde bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor het diploma le machinist ter koop^ardij RODE KRUIS-COLLECTE De.collecte voor het Nederlandse Rode Kruis bracht in onze gemeente $et mooie bedrag van f 319,75 op DE HERBOUW BEGINT De eerste van de oorlogsslachtoffers, die in onze gemeente zijn afgebroken huis gaat herbouwen is de heer A G Ruhaak De aanbesteding voor zijn huis aan de Boulevard heeft Plaats gehad en dezer dagen zal met de bouw begonnen worden Eindelijk zal dus, ruim drie jaar na de capitulatie, de herbouw van het afgebro ken gedeelte van Egmond aan Zee be ginnen Ook onze leerlingen van de openbare school hebben hun jaarlijkse uitstapje gehad wat in de volksmond nog altijd met „schoolfeest" wordt aangeduid. De vier hoogste klassen zijn naar Amster dam geweest met als eerste bezoek Artis en als men Artis zegt liggen daar in vanzelfsprekend 't prachtige aquari um en diorama opgesloten. Hier werd met volle teugen genoten. Vervolgens naar Schiphol waar het opstijgen en binnenkomen van de grote luchtvogels is bewonderd. Daarna een fijne boot tocht door de grachten van Amsterdam en op het IJ tot aan de Oranjesluizen. De grote zeeboten en een walvisvaar der die in 't dok lag, hadden de volle belangstelling. De lagere klassen zijn naar de duin streek en naar zee geweest. De kinde ren hebben buitengewoon genoten en onder leiding van 't onderwijzend per soneel en enkele leden van de ouder- commisfie een fijne dag gehad. Een woord van dank aan hun, die in ruime mate hebben bijgedragen om de kinde ren weer hun jaarlijkse feest te doen hgouden, is zeker op zijn plaats Een woord vela erkentelijkheid aan de chauffeur van de prachtige autobus van de firma Peereboom te Nieuwe Niedorp mag niet worden vergeten. Einde vorige week hebben de platte landsvrouwen een uitstapje gemaakt naar Rotterdam. De Maastunnel en de dierentuin werden met een bezoek ver eerd. Tevens werd nog een rondvaart door de haven gemaakt. Het weer was goed in Rotterdam, geen regen en dat is al een hele meevaller tegenwoordig. De terugtocht door de duinstrook was prachtig. De stemming was uitstekend zodat dit uitstapje wel bijzonder ge slaagd mag heten. Vrijdag as zal voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam de zaak dienen tegen de Duitser C'lemenre Uhln, die zich moet verantwoorden voor de daden, die hij tijdens de bezet, ting te Uitgeest heeft gepleegd Men zal zich nog herinneren, hoe kort voor de bevrijding, onze plaats werd op. geschrikt doordat enige Duitse milltai. ren bij een huiszoeking onze plaatsgenoot Simon Twisk hebben doodgeschoten en op beestachtige wijze in een tuin doen begraven Op de dag der bevrijding zelf schoot een Duitser op Assum Hendrik de Jong in koelen bloede dood Na lang zoeken en speuren is Het het Bureau voor Opsporing van Oorlogsmis dadigers mogen gelukken de bedrijver van deze wandaden op te sporen en te doen uitleveren Vrijdag zal hij hiervan rekenschap heb ben af te leggen (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Mijnheer de Redacteur, Wilt u onderstaande in uw blad op nemen? „Het zal u wel niet bevreemden, dat uw verslag in uw blad van Zaterdag jl. onder het hoofd „Jurist die wordt kan ftiaken" de nodige verontwaardiging heeft gewekt in slagerskringen, en niet in mindere mate bij de vlees- en wa- renkeuringsdienst. Met de raadgeving aan de zittende magistratuur om nim mer leverworst te eten, indien zij prjjs stellen op een goede gezondheid" gaat mr. Berkhouwer wel even buiten 't bestek van zijn verdediging, en berooft daarmede zowel de slagers als de wa- renkeuringsdienst van hun goede naam, die zij tot elke prijs wensen te ver dedigen. En wanneer Mr. B. dan op de opmerking van de Officier van Jus titie ,,'t Gaat niet om lever- maar om rookworst" antwoordt, dat dat geen verschil maakt, omdat rookworst meel, en nog eens meel, en dan een beetje vlees is" maakt hij het nog erger. De uitroep van Mr. B. „Ik zou het kunnen maken" is eigenlijk wel voldoende om de keuringsdienst op te ruimen, en met het slagersvakonderwijs maar op te houden. Wanneer er zulke deskun digen! zijn, is dat niet meer nodig. Wat zou de orde van advocaten er van zeggen, als de slagers de methode van Mr. B. eens toepasten. Er zal mis schien wel eens door één advocaat ge knoeid zijn. In de slagerscourant zou dan een bericht kunnen staan „Alle ad vocaten zijn oplichters". U voelt Wel, (Jat gaat niet. Mr. B. is er met zijn generaliseren lelijk naast, en heeft bo vendien getoond niet het minste ver stand te hebben van wat er gevraagd wordt voor worstmakerij (Vestigings wet Kleinbedrijf Slagerij), wat overi gens ook niet nodig is, maar het is dan toch beter, dat hij zulke ongeoorloofde dingen niet zegt. Mr. B. komt u eenseen kèer les ge ven in het worstmakén op de cursus van de Slagersvakschool aan 't Slacht huis in Alkmaar. Uw qpthousiasme wat het worstMAKEN betreft, zal dan wel gauw bekoelen, doch misschien als u eens een les volgt, zou u meer respect krijgen voor de slagers in 't algemeen, en de worstmakerij in het bijzonder. U zult dan wel tot de conclusie komen, dat uw beweringen absoluut fout zijn. Er Wordt maar niet zo wat in de worst gestopt. Slechts in enkele soorten worst mag een bindmiddel gebruikt worden, en dan hoogstens tot 4 doch in gee* geval in rookworst, want die zou im mers na een paar dagen verzuren, met het gevolg dat de slager alles weg kan gooien. Het zal Mr. B. wel niet bekend zijn, hoe streng de controle hierop is, van wege de Warenkeuringsdienst, en elke bona-fide slager stelt deze controle op hoge prijs, omdat het algemene stre ven is, veredeling van het slagersvak en de knoeiers er uit. Dat de Alkmaarse slagers op de keu ringsdienst gesteld zijn, moge blijken uit het volgende: Enkele jaren geleden Was men van plan, deze warenkeurings dienst in te krimpen. Toen is onder getekende door de slagers, ja lees goed, door de slagers afgevaardigd om hiertegen te protesteren lpij de be voegde instanties, en met succes. Niet omdat de keuringsdienst nodig is, om dat er zoveel geknoeid wordt, maar als preventieve maatregel. De keurings dienst is te beschouwen als een certifi caat van deugdelijkheid, en zou er een arwljking zijn, dan wordt deze wel zeer spoedig geconstateerd. De slager weet dat het slagersvak op een hoog peil staat, dank zij die keuringsdienst, rpaar ook dank zij de zeer goede vak opleiding die de jonge slager krijgt van het Slagersvakonderwijs. Het slagers vakonderwijs van Nederland staat aan de kop in Europa, dat is bewezen op de Internationale Slagersvaktentoonstel^ ling, die dit jaar te Utrecht werd ge houden. - Wat zegt u ervan, Mr. B., dat Belgen, Zwitsers, Denen e.a. in Nederland ko men om de worstmakerij en het sla gersvak in het algemeen te leren. Ge achte lezers u zult er zeker wel van overtuigd zijn, dat de eigenlijk „dom me" uitlating van Mr. B., dit alles niet teniet kan doen, omdat misschien één slager geknoeid heeft. En aan u heren Rechters, zij het mij vergund een be tere raad te geven dan Mr. B.: Indien u klant bent bij een bonafide slager," waaraan ik geen moment twijfel, ge bruikt dan gerust uw twaalfuurtje met smaak met leverworst, rookworst of andere worstsoortoen". Ik dank u meneer de redacteur voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. DE WIT, Leraar S.V.O Alkmaar. KOMEN ER GEEN FEESTEN? Het begon op een ouderavo Kleuterschool, in het begin va gehouden. Op die avond werd der aanwezigen de vraag gest waar was, dat het aan de ond van de kleuterschool door h< van die school verboden wa lingen Kerstliedjes te leren voorzitter werd toen geantv hij persoonlijk daar niets vai er zeker tegen kerstliedjes zwaar zou worden gemaakt scheen de vraag beantwoord vrede hersteld. Maar in werkelijkheid ha speld in de hooiberg gevonde chicaneren begon. Er werd c telijke kleuterschool opgericl oprichtingsvergadering werd n zeer weinigen bezocht. Des was de splitsing een feit. En school haar werk .eenmaal bej den de kerkelijk-georiënteerdi zamerhand hun kinderen naar telijke school. En bij dat verhaal behoeft n teerd te worden wat er vc achter de schermen geschiedd< rijtjes, verdachtmakingen en waren niet van de lucht prettige geschiedenis was het IN DEZELFDE Het tweede hoofdstuk werd door de tuinbouworganisatie meeste dorpen bestaan éqp meerdere tuinbouwvereniginge verenigingen hebben ten doel gen der leden te behartigen, technisch en materieel gebie een landelijk overkoepelend tie bestond niet en alle vere stonden eigenlijk grotendeels zelf. Daarin kwam verandering standsorganisaties meer en mu voren kwamen. In vele plaatse: zich de verenigingen aan bij andere organisatie. Zo ging de kervereniging en bloc over in Mij. v. Landbouw en bleef ar voortbestaan als lid van de vereniging (en). Natuurlijk wei 1 door gecompliceerde verhoudini schapen. Op St. Pancras kwamen nog factoren in het spel. Een gede< tuinders is daar kerkelijk geen- en een ander deel is niet- Daardoor was het onmogelijk bestaande vereniging in haar zich aansloot bij de C.B.T.B. derland is tenslotte een vrij land ieder zich kan organiseren waar en waar de standsorganisaties aan betekenis winnen, moest danks alle individualiteit der een beslissing worden genorr was dus haast niet te voorkomen oude organisatie in twee delen viel. Van opzet kan hier niet ges] worden, al blijft de splitsing ti ren. W Zoals overal in den lande, op Pancras ook voornemens bij Regeringsjubileum feestelijkhede organiseren. Een dorp als Par evenwel te_ klein dan dat twee saties afgescheiden en onafha van elkaar iets tot stand kunne: gen. Wil men iets bereiken, dan slechts door gezamenlijke inspan Het plaatselijke comité schri een vergadering uit en zette punt op net programma: de fees heden voor de schoolkinderen Volksonderwijs liet driemaal een vergadering passeren en overleg onmogelijk. En waar zijn: alles of niets, maakt Pant goede kans dat het niets.zal Onderwijl gaan de geruchten ver: doen veel kwaad. Beide partijen elkaar de schuldzoals op andere plaatsen. CONCL Nu zou men menen, dat er een zoenlijke geest moet heersen in rondom de witte kerk. Maar pertinent niet zo. Men groet Het Bondsbestuur van de KNVE sloot in zijn vergadering van 17 Juli j.l., dat in alle distrii competitie-afdelingen zo spoed gelijk moeten worden* terugj tot: de le klas 10 elftallen, de 2e klas 20 elftallen, de 3e klas 40 elftallen, de 4e klas tot ten hoogste 110 zodat in de toekomst het aantal len per District ten hoogste 18( bedragen. In verband hiermee zal met van het a.s. seizoen in alle dis voor de le, 2e en 3e klas ver: degradatie plaats vinden, met d:en staalde, dat uit iedere competitie ling één elftal meer dan normaal deelnemen aan de promotie- en datie-competitie. Voor wat betreft de 4e klas slechts dan versterkte degradatie vinden, indien het totaal aantal len in een district de 180 oversc Als dit laatste het geval mocht zijr zal «ook voor iedere afdeling van klas versterkte degradatie plaats vinden. Indien het aantal elftallen district bij aanvang van het a zoen méér bedraagt dan 150, doe der dan 180 elftallen, wordt vc 4e klas de normale promotie gradatie-competitie gespeeld, heeft geen verdere uitbreiding Voor die districten, waar het aantal minder dan 150 elftallen tot aan dit aantal uitbreiding hebben.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2