ETHIOPIË DREMPEL Mont Blanc-tunnel over twee jaar gereed KIJKEN, LEREN EN ZWIJGEN 3000 Arbeiders in de ingewanden van Europa's hoogste bergmassief Streven naar verlossing uit isolement Amerika investeert 70 millioen dollar De taak van een landverhuizer Arrestaties in Tjechoslowakije PALESTINA-POLITIE RUKT UIT Autobotsing Afsluitdijk Nog een millioen kaarten onverkocht Verwijdering van lijken verzocht (Van onze correspondent). TURIJN, Juli. Graaf Lora Totino, vele malen mlllionnair, aristocraat en ingenieur, wonend in een prach tige patriciërswoning aan deVia Frincipa te Turijn, heeft op zich ge nomen een nieuwe verbinding tot stand te brengen tussen Frankrijk en Italië dwars door de Mont Blanc. Zittend aan een zwaar mahoniehou ten schrijfbureau, van waar een an tiek beeldje, een Japanse Geisha voorstellend, mij aanstaart, vertelt hü mij van dit reusachtige karwei, dat nog twee jaar in beslag zal nemen. Reeds werken drieduizend Italiaanse arbeiders in de ingewanden van Europa's hoogste bergmassief in zijn dienst. Ziet ge, zegt hij mij in .vloeiend en vlekkeloos Frans, men was aanvan kelijk bevreesd voor het doorboren van de Mont Blanc in verband met de uitzonderlijke hoogte van de berg. Doch de heer Sossure uit Genève, die de berg in 1812 voor het eerst beklom, wist reeds, dat deze stenenmassa een enorm brede en solide basis had, wel ke zich betrekkelijk gemakkelijk leent voor doorboring. Terwijl men in onze dagen atoombommen fabriceert en al lerlei monstruositeiten, gericht op ver nietiging van mensenlevens, bouwwer ken en welvaart, zou het zonder meer een misdaad zijn om er aan te twijfe len de tunnel te kunnen construeren. Bijna 5.000.000 touristen bezoeken jaar lijks de centra van vermaak en ont spanning in deze streken. Inderdaad, hieronder zijn duizenden Nederlan ders. Ik houd van uw land en interes seer me zeer voor uw Zuiderzee-wer- ken. Kijk, als de tunnel gereed is zal hij in een grote behoefte voorzien. Economisch zou de aanleg al ver antwoord zijn op basis van het tou- ristenverkeer. Maar de importantie is nog groter. Hij verbindt Zuid-Oost- Europa met het gehele Westen. In Mei 1946 werd dit gigantische werk begonnen en als alles goed gaat komt de tunnel eind 1950 gereed. Frankrijk en Italië hebben thans hun economi sche unie in de maak. Een goede com municatie tussen beide landen is nood zakelijk voor de uitvoering van de economische unie. Vandaar, dat de tunnel ook een politieke betekenis heeft. Bidault heeft dit gezien. Van daar, dat hij bij zijn jongste bezoek aan Turijn belangrijke financiële toe zeggingen heeft gedaan. SPORTIEF EN BEMIND. Graaf Lora Totino is een sportsman bij uitnemendheid. Geboren in de schaduw van de Alpen, beklom hij vrijwel alle hoge toppen. Hij heeft een half milliard Lire besteed aan gfote verkeerswerken in de vallei van Aosta, een der belangrijkste Europese tou- ristencentra aan de voet van de Mont Blanc. Hij heeft thans berekend, dat Italië via deze tunnel 4 milliard Lire VAN BOEK Zeeslepers TOT BOEK op de 11 evenaar In de bekende serie „Bibliotheek der zeven zeeën" is bij de C.V. Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. te Amsterdam een werk verschenen, dat een eervolle plaats verdient in deze reeks. Want Anthony van Kampen's „Zeeslepers op de evenaar" werd een boek, dat ver haalt van de langste sleepreis, die Ne derlandse boten ooit ondernamen, de reis namelijk met het Julianadok en de bok „De Valk" naar Soerabaja. Het is goed, dat Van Kampen deze reis ge boekstaafd heeft, want te weinig ver neemt het Nederlandse volk van de daden zijner mannen ergens op de Oceaan, daden, die hun weerga niet vonden in onze geschiedenis en in die van welk ander land ook. Omdat deze fameuze prestatie geleverd werd met kleine marinescheepjes en een waag stuk was, een onderneming die óf voor eeuwig bewaard diende te blijven in de annalen der scheepvaart of gedoemd was een fiasco te worden. Va? Kampen bewijst, dat het moge lijk is, van een documentair een dra matisch verhaal te maken, dat boeit van het begin tot het glorieuze einde. „Zeeslepers op de evenaar" is een boek dat gelezen dient te worden" niet al leen door insiders, maar door iedere Nederlander, om zich ervan te laten doordringen, dat onze marinemannen en sleepbootmensen ook nu nog, na de oorlog, niet bij de pakken neerzit ten, doch van aanpakken weten. Er zijn bedenkingen aan te voeren. Het boek maakt de indruk ietwat haastig geschreven te zijn. Er zijn onnauw keurigheden. Zo noemt Van Kampen ergens het eiland Tobage het „eerste vasteland van Amerika", zo betitelt hij een stoker nu eens als stoker, dan weer als matroos en hier en daar maakt het boek de indruk, de verheer lijking er te dik op te willen leggen. Zo is het tanken in volle zee zeker geen uitvinding van „een paar theore tici in Holland", doch werd de gehele oorlog door reeds toegepast, zowel door de geallieerden als door de Duit se zeegaande vloot. Maar deze bezwa ren ziet men gaarne over het hoofd en zij mogen niemand beletten, zich dit boek aan te schaffen. „Zeeslepers op de evenaar" is een aanwinst voor onze nau- tisch-maritieme literatuur. WILLEM ADDESON. per jaar extra zal verdienen. Aristo craat, is hij niettemin een vriend van het volk, zeer populair. Zijn drie dui zend werklieden hebben grote eerbied voor hem en zelfs de communisten be schouwen hem niet als vijand,- het geen heel wat zeggen wil. In de oor logstijd gaf hij vele duidelijke blijken van anti-fascisme. Zijn beste vriend was de leider van de Italiaanse ver zetsbeweging. Zijn naam is Megard. Totino hoopt dat door de aanleg van de tunnel zijn geliefde stad Turijn, ze tel der Fiatfabrieken, zal uitgroeien tot de belangrijkste stad aan de weg RomqParijs. Zwitserland is echter evenzeer geïnteresseerd in de tunnel. Vandaar, dat Totino aan Genève om 'n bijdrage van 5.000.000 francs heeft ge vraagd. Italië spekt een half milliard Lire bij en Frankrijk is uitgenodigd om voor 2.500.000 francs te participe ren. De tunnel, aldus vervolgt de Graaf, dient niet alleen vowr transport, doch eveneens voor verbetering der electriciteitsvoorzining van Frankrijk, Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Al deze landen hebben nu en dan met een gebrek aan stroom te kampen. Via de Mont Blanc kunnen zij in dit opzicht elkander helpen. De uitwisse- ling^mogelijkheid via de nieuwe tun nel is berekend op twee en een half milliard kilowatt per uur. De totale kosten van de tunnelbouw worden in luttele jaren gedekt door dit rende ment. In dit verband moet ik u er wel even aan herinneren, dat ook de Amerikanen groot vertrouwen hebben in de tunnel. Er is opgericht een Amerikaans concern „The Mont Blanc Tunnel and Power Authority". Ik heb voor dit project in Amerika een be langrijke groep financiers gevonden, die gezamenlijk 70.000.000 dollar heb ben geïnvesteerd. Het concern bouwt 22 hydro-electrische stations, gebaseerd op het watervolume van de Mont Blanc, waardoor de huidige Italiaanse electriciteitsvoorziening zal stijgen met 15 pet. De prijs van deze energie zal lager zijn dan waar ook ter we reld. Dit is alleen mogelijk, doordat de tunnel een voordelige communicatie gaat geven, ook voor het overbrengen van stroom. Dank zij deze Amerikaan se hulp is het mogelijk om de tunnel te voltooien, ook al zouden Zwitser land en Frankrijk geen financiële bij drage verstrekken. En de boren ratelen. Aan de Italiaanse kant zit men reeds 500 meter diep. Aan de Franse zijde heeft Totino grond aangekocht, zodat daar de werkzaamheden ook kunnen beginnen. Opnieuw triompheert het vernuft, nu in het welzijn der mens heid. Dat is de verdienste van Graaf Totino. Waarlijk, een groot man, met een grote geest, meer wereldburger dan Italiaan. In het weekblad van Bedrijfshoreca werd twee weken achtereen een be richt gepubliceerd als zou de rantsoe nering van gedistilleerde dranken op geheven zijn. Zelfs in het jongste num mer van Vrijdag 16 Juli wijdt de re dactie van genoemd blad een hoofd artikel aan dit voor café's en aanver wante bedrijven zo belangrijk be richt. Van de zijde der vakgroep van Gedistilleerde Dranken te Schiedam is evenwel aan de distillateurs naar aanleiding van dit bericht van Be drijfshoreca een circulaire gezon den dat deze mededeling „ten ene ma le onjuist is". De circulaire gaat dan verder: „dat precies dezelfde voor schriften nog steeds van kracht zijn, zowel voor kopers als verkopers". Waar Bedrijfshoreca dit bericht cm in de termen te blijven uit dis tilleert is ons een raadsel. Wel is op het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de mogelijk heid tot vrijgeven onder ogen gezien, maar vooralsnog is daarvan geen sprake. In Wilhelminadorp op Zuid-Bcvcland is het eerste kamp voor buitenlandse studenten begonnen, die zullen helpen bij het oogsten van het fruit en andere producten. Dit kamp brengt een aantal buitenlandse meisjesstuden ten, waaronder Amerikaanse, die de tuinders help(en met de pluk van zwarte bessen en straks de boeren behulpzaam zullen zijn bij het krenten der druiven. (Van onze emigratie-medewerker). CR ZIJN TWEE landen, die de meeste belangstelling trekken in verband met de emigratie: Canada en Zuid- Afrika. De organisaties, die zich de be langen der emigranten aantrekken, hebben er dan ook goed aan gedaan om eens polshoogte te gaan nemen.' Vanwege de Centrale Stichting Land bouw Emigratie, de overkoepelende or ganisatie, die zich bezig houdt met de voorbereiding tot de emigratie van hen, die zich bij deze stichting aan melden en landbouwer zijn (adres: Raamweg 26, Den Haag), is enige tijd geleden de heer T. Cnossen, de direc teur, naar Canada vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waarin de toekom stige emigrant komt te verkeren. Aan het eind van deze maand hoopt de heer Cnossen te repatriëren. Wij twijfelen er niet aan of uit deze -oriëntatiereis, die dan drie maanden in beslag zal hebben genomen, zullen heel veel goe de dingen geboren worden in de vorm van verantwoorde adviezen. Uit de thans reeds in ons bezit zijn de correspondentie, die wij van de heer Cnossen ontvingen, blijkt, dat de Nederlanders, die pas in Canada ko men, bijna allemaal een kardinale fout maken. Met al hun goede kwaliteiten, zo schrijft de directeur van de Stich ting ons, hebben ze dit gebrek, dat ze hun mond niet dicht kunnen houden. Velen weten het al, voordat ze nog enig begrip van de omstandigheden en moeilijkheden hebben. Voor dergelijke „stomme eigenwijsheid" djent elke emi grant (en wij voegen er aan toe: waar ook ter wereld!) zich te hoeden. Kij- keiï, leren en zwijgen moet het devies zijn. Iemand, die groen en onbedreven in een nieuw land- komt, dient zijn mond te houden, in zijn eigen belang. Voorzichtigheid in het qellen van een oordeel, dieper verantwoordelijkheids zin aankweken, dit zijn de richtlijnen, waarmee men zich een plaats in een nieuw vaderland kan veroveren. Eén goede raad geeft de heer Cnossen nog aan de uit Nederland vertrekkenden: neem dekens mee met een handkoffer, want de bagage in kisten laat soms weken op zich wachten. Canada zelf ziet Nederlandse emi granten graag. In dit verband moet dan ook wel het aanstaande bezoek worden gezien, dat Dana H. Porter, de minis ter van de Canadese provincie Ontario, binnenkort aan ons land zal brengen om uitgebreidere emigratie van Ne derlandse boeren naar Canada te be spreken. Canada trekt nog steeds de meeste emigranten. Tussen 1 Januari en 1 De cember 1947 vertrokken er 2973 uit ons land. Daarmee neemt Nederland, na Engeland en Schotland, de derde plaats in. Voor 1948 liggen de verhoudingen nog gunstiger. De Nederlandse boer heeft een goede naam in Canada en het is van het grootste belang, dat iedere emigrant zich daarom van zijn verantwoordelijkheid bewust is. Zuid-Afrika, Ook met' Zuid-Afrika wordt officieel een nauwer contact gelegd door het bezoek, dat de heer N. H. H. Boessen- kool, ambtenaar van de Stichting Land verhuizing Nederland, aan dat land brengt, teneinde besprekingen te voe ren over de bevordering van de emi gratie. Door de regeringswisseling al daar, die Generaal Smuts van zijn „troon" stiet, en Malan premier maakte, zag het er een ogenblik naar uit, dat de immigratie van Nederlanders in het gedrang zou komen. Achteraf is ge bleken, dat men daarover niet bezorgd hoeft te zijn, daar Malan geenszins van plan is de „blanke immigratie" tegen te gaan, doch wel bezwaren heeft tegen immigratie van kleurlingen. Het zijn alleen altijd nog vakarbei ders, die voor immigratie in Zuid- Afrika in aanmerking komen en de scherpe selectie, die tot nu toe werd toegepast, blijft gehandhaafd. In Den Haag is 'n Zuidafrikaanse Immigratie commissie gevestigd, waar de uitein delijke selectie van de Nederlandse emigranten voor Zuid-Afrika plaats heeft, maar men verspifle geen tijd door zich daar aan te melden. Emi granten-landbouwers dienen zich aan tê melden (schriftelijk) bij de Cehtrale Stichting Landbouw Emigratie, Raam weg 26, Den Haag; anderen dienen zich te wenden tot de Stichting Landverhui zing Nederland, Lange Voorhout 20, Den Haag, eveneens schriftelijk.' Men wachte dan verder een oproeping af. Landbouwers kunnen zich ook op geven bij de provinciale kantoren van de eerstgenoemde stichting, voor zo ver zij opgericht zijn, ofwel bij de emigratiebureaux van hun eigen orga nisaties, zoals de K.N.B.T.B. heeft. Het is voor emigranten van belang te weten, dat sinds enkele weken niet langer een deviezenreisvergunning no-, dig is voor de luchtreis naar New York. (Nadruk verboden). Officieel is medegedeeld, dat de Tsjachoslowaakse politie 76 burgers en drie soldaten gearresteerd heeft in verband met „terroristische activiteit door Tsjechoslowaakse politieke vluch telingen die in het geheim waren te ruggekeerd uit de Amerikaanse zóne van Duitsland". Het complot zou o.a. ten doel heb ben de minister van verdediging, ge neraal Svoboda, tijdens de sokolfees- ten te Praag te vermoorden. Ook de moordenaar van majoor Augustin Sram, een voormalig partisanenleider, die in Mei j.l. in zijn flat te Praag doodgeschoten is, zou zich onder de gearresteerden bevinden. Voor het eerst in de wereldgeschiedenis zal een internationale politie macht onder controle van een internationaal lichaam helpen bij het hand haven van de orde in gebieden waar onrust heerst. Een aantal UNO-politie- mannen vloog naar Palestina om daar graaf Bernadotte 'by te staan bij de controleop de naleving van eventuele wapenstilstandsvoorwaarden. Onder: De inscheping aan boord van een Sabena-vliegtuig. Rechts: Secre taris Trygve Lie neemt afscheid van „zyn" mannen. Het is maar een klein groepje, maar.het begin is er! Een van de richting Wieringen afko mende jeep, waarin, behalve de bestuur der, een 4-tal passagiers waren gezeten, botste op de Afsluitdijk—Wieringen— Friesland, bij het passeren, tegen een vóOr hem rijdende auto met aanhang wagen De bestuurder der jeep liep enige snij- wonden op, terwijl de andere inzittenden op een onzacht© manier kennis maakten met de betonweg Gelukkig bleven zij ongedeerd Zr Terpstra te Den Oever verleende de eerste hulp De jeep bekwam materiële «chade De buitenlandse reiziger in het rijk van Negus Haile Selassie, die vol ver rassing en niet te verzadigen nieuws gierigheid even buiten Addis Abeba de hoge bergen is ingereden en van daar neerkijkt op die verzameling van houtlemen hutten en witgepleisterde huizen en gebouwen, omkranst met 't donker-groen der eucalyptusbossen, of die bewonderend rondziet over de vruchtbare hoogvlakte, soms meer dan 3000 meter boven de zeespiegel, zou kunnen uitroepen: „En dit is nu Abessinië!" Maar de geestdriftige be wonderaar van dat (gedeeltelijk) be toverend-schone Oost-Arikaanse land tussen de evenaar en de kreeftskeer kring zal er op bedacht moeten zijn, dat geen toevallig passerende onder daan van de Negus hem hoort. Want jong of oud, hij zal de vreemdeling met een licht-boosaardige blik aanzien, hem verder geen oog meer gunnen en zijn weg vervolgen, of hem met een ongeduldig, maar waardig 'accent in zijn stem, waar de trots door heen klinkt, toevoegen i „U bent in Ethio pië". ABESSINIë, FOEI-LELIJK WOORD. „Abessinië" klinkt de Enthiopiër in de oren als de Brabander in Oetel- donk of waar ook bezuiden de grote rivieren het spottende „kikkerland" of het trotse „Holland". Men kan het nationale of provinciale eigenwaan noemen, maar voor de Ethiopiër be tekent Abessinië nu eenmaal „alle gaartje". En hij is van die naam niet gediend. De Fransen, zo hoffelijk als zij overigens spreekwoordelijk zijn, hadden het ongeluk op de plaats van de Ethiopiërs tijdens de Parijse vre desconferentie in 1946 het bordje „Abessinië" te hangen. De vertegen woordigers van Haile Selassie dachten er niet aan eerder plaats te nemen dan nadat het lelijke en verfoeilijke woord gewijzigd was. Maar wellicht speelde hun tevens een zekere ran cune parten; de Ethiopiërs zijn Frankrijks beste vrienden niet. Toen zij tijdens hun vrijheidsoorlog voor hun militairen gebruik wilden maken van de enige spoorlijn in heel dat uitge strekte land, dat bijna 25 maal zo groot is als Nederland, weigerden de Fransen zij exploiteren die lijn van Addis Abeba naar Djibouti in Frans- Somaliland die faciliteit te verle nen. En zij weten ook, dat Parijs on gaarne zou zien, dat Ethiopië's eisen op Eritrea aan de Rode Zee ingewil ligd zouden worden. Djibouti, thans nagenoeg de enige doorvoerhaven van het keizerrijk, zou ongetwijfeld aan belangrijkheid inboeten. Sinds de Italianen Ethiopië onder de voet liepen, is het land, dat men „ver weg" waande en waarbij men maar „min of meer" geïnteresseerd was, dichter bjj gekomen in de ver beelding van de West-Europeanen en de gehele wereld. Toen vooral en na dien dacht men aan dat zwarte rijk, in de oudheid het land der Aithiopes („met de verbrande gezichten"), dat de rijke joodse koning Salomon het goud leverde, dat Egypte had over heerst en dat in de 5e eeuw geker stend werd. Oud van oorsprong, bleef het oud in zijn ontwikkeling. Men vindt het thans als een rijk uit onze Middeleeuwen, een feodale staat, maar met een „verlichte monarch"; dertien provinciën met drie vier onder provinciën, bestuurd door vrij onaf hankelijke gouverneurs; waar nog geldt ,,'s lands wijs, 's lands eer" met slechts een elementaire wetgeving. GEEN AMBTENAAR BUR GERLIJKE STAND. Daarom treft men er 'geen eigen lijke „burgerlijke stand" aan. Het aan tal van 10 millioen inwoners ver moedelijk te hoog, als men dé volks gezondheid van Ethiopië kent is een ruwe schatting. En, al zijn de be woners voor het grootste deel aan hangers van de Koptisché Ritus zij beweren het oudste christelijke volk ter wereld te zijn en de Ark des Verbonds in Aksum te bezitten er worden slechts weinig „kerkelijke" huwelijken gesloten. Men trouwt er, zo men die uitdrukking zou willen bezigen, „in geweten". De man, die een vrouw heeft gekozen, is moreel verplicht haar bij zich op te nemen en te onderhouden. Maar, ondanks de primitieve wetgeving, is 'de vrouw geenszins een slavin. De buitenlander staat overigens meestal voor raadselen. Als hij in het binnenland langs de geblakerde wegen zo'n eigenaardige stoet voorbij ziet trekken van twee keuvelende mannen op een muilezel in de voorhoede, dan een met huiden beladen troep ezels, het exportmiddel der Ethiopiërs bij uit stek, e'n achter de ongeduldig slaande staart van het laatste dier wat vrouwen, sjouwend met een 20 liter waterkruik op het hoofd, is hij geneigd aan alles behalve emancipatie der vrouw te den ken; maar even later kan hij een glim lachende vrouw, gekleed als de eersten in een eenvoudige katoenen jurk en met een shama gedrapeerd over de schouder, nonchalant langs het lichaam afhangend, op een Arabisch dwerg- paardje voorbij zien komen. Men kan dan moeilijk aan die rijdende vrouw, schuilend tegen de hitte onder een co quet klein zonnescherm, denken als aan een slatSn. Ethiopië, en daarmede is het het beste getypeerd, is een land, dat op de drem pel staat der moderne beschaving, dat zich los wil rukken uit het isolement der eeuwen-oude autarkie; dat de be langstelling van buiten zijn grenzen, na 1935 opgewekt, voelt, maar dat nog steeds beducht is voor een slachtoffer worden van het politieke spel der gro ten. En in die schroom liggen er voor de kleinere landen, vooral ook voor Nederland, grote mogelijkheden. Zo kan het geen verwondering wekken, dat het Afrika-instituut enige tijd geleden een goodwill-missie naar Ethiopië zond ten einde contacten op te nemen (zij wa ren er vrijwel niet) op elk gebied, zo wel van handel en nijverheid als land bouw en cultuur. De grote hoeveelheid nog onverkoch te toegangskaarten voor de Olympi sche Spelen begint hier en daar on rust te baren. Er zijn nog 1.125.000 kaarten beschikbaar, die door het buitenland zijn teruggezonden. Voor elke athletiekdag zijn nog 20.000 kaarten over. Voorts duizenden voor zwemmen en boksen en ruim 30.000 voor de halve eindstrijden en de eindstrijd voetbal. Het terugtrekken van ver schillende landen voor de voetbalwed strijden heeft de belangstelling voor dit nummer aanzienlijk doen dalen. Joodse kolonisten te Beer Yits-hak, 5 km ten zuid-oosten van Gaza, hebben de Israëlische generale staf dringend verzocht zich in verbinding te stellen met het Rode Kruis voor het nemen van maatregelen ter verwijdering van een aantal gesneuvelde Egyptenaren, die in de buurt van de nederzetting achtergelaten zijn. Volgens een Israë lisch communiqué vrezen de kolonis ten, dat epidemieën zouden kunnen uitbreken indien de lijken blijven lig gen. Drie dagen geleden meldde een Egyptisch regeringscommuniqué de verovering van Beer Yits-hak. I Geen muiterij op de „Carson" De kapitein van het Amerikaanse schip William Carson, dat op 12 Juli seinde, dat er muiterij aan ljoord was uitgebroken, heeft een groep van de Amerikaanse marine, die aan boord is gegaan, verklaard, dat de bemanning de beste was, die hij ooit gehad had. Volgens een' verklaring van het bu reau van de Amerikaanse marine wordt getwijfeld aan de geestvermo gens van de marconist van de Carson, die overboord is gesprongen. Hongarije beschuldigt attaché van moord Hongarije heeft de Joegoslavische persattaché, Jikov Boardov, beschul digd van moord op een zekere Milos. Het zou hier een politieke moord be treffen. Milos was een 30-jarige tech nische student en lid van de Zuid- Slavische Unie in Hongarije. Er zou pressie op hem uitgeoefend zijn om zich tegen de uitspraak van de Ko- minform te verzetten. Volgens de be schuldiging zijn -duidelijke bewijzen voorhanden. Hongarije eist, dat de persattaché inlichtingen aan de politie zal ver strekken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5