b© r KOFFIEDIK EN KAARTEN Toneel in de binnenlanden van Java Tante Sabine VUF LAF VAN Ofschoon zij toch 'n bijzondere rol kunnen spelen niet Wij luisteren naar PB van Boenzel en Jonker Flonker Drie slagen op een lege granaaihuls halen en Parlementair pleidooi voor hanengevechten in België VAN NABIJ EN V^RRE grijpt in Samenwerking geconsolideer i uitgebreid Ierland—Nede gehandhaa Dr. Beel op S (Van onze eigen redacteur). |TR BESTAAT een klassiek geworden verhaal over de helderziende, die slechts kon werken, wanneer zij het wit van een ei had van een zwarte kip. Maar toch staat deze juffrouw eigenlijk niet alleen. Want kan het er bij vele helder zienden niet geheimzinnig aan tóe gaan, zo we denken aan het koffiedik, de befaamde kristallen bol of de kaarten? Om over de zwarte kat en de krassende kraai het zwijgen maar te doen. Zodat ik dr. Tenhaeff de vraag stelde: Welke rol spelen al deze attributen? Laat ik u de geschiedenis vertellen van de grootvader, die zijn kleinkinderen iedere avond met een sprookje gelukkig maakte, kreeg ik ten antwoord. Voordat hij echter begon, stopte hij met zorg zijn lange Goudse pijp en deed daarna 'n paar ferme halen. Maar op een avond brak de pijp. En toen kon de grootvader niet vertellen. Al deze attributen, zoals u ze noemt, aldus mijn zegsman, hebben tot doel, de helderzienden in een toestand te brengen, welke hun paragnostische vermogens stimuleert. Merkwaardig verhaal uit de Bijbel. Het gaat hier, vernam ik verder, om het brengen van zichzelf in een auto-hypnotische toestand, een toestand, een passieve toestand, een toestand van de verlaging van het bewustzijn, waardoor een begunsti gende voorwaarde wordt geschapen voor het zich openbaren van tot dusverre latent gebleven paragnos tische vermogens. Nu kan men een dergelijke toestand in het leven roepen door „zichzelf te hypnoti seren", wanneer men op een gla zen bol, het zogenaamde magische spiegelbeeld, staart, hetgeen in de grijze oudheid reeds plaats vond, of wanneer men een variëteit van het magisch spiegelbeeld als flet kof fiedik of het wit van een ei ge bruikt. Maar: zo merkte dr. Tenhaeff op, het behoeft heus geen wit van een ei van een zwarte kip te zijn. En al die helderzienden, die voor geld wer ken en het doen voorkomen, alsof zij door hun speciale attributen heel bijzonder zijn, zijn om deze attributen alleen heelemaal niet heel bijzonder. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten cm s, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Is de boosheid wel of niet te overwinnen? 7,80 „The Sfcy- masters" 7,30 „De reddingmedaille" 7,35 Orgel in de avond 8,05 Echo van de dag 8,15 Opera-muziek 9,30 Veertig- Jarig jubileum van Louis^ Saalborn 10,00 Gramofoonplaten 10,15 Buitenlands overzicht 10,30 Theo Olof (viool) 11,15 Engels concert HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,20 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,18 Gramofoonplaten 7,30 Zuld-Afrlka 7,45 NIWIN-klanken 7,50 Rubriek van da Wederopbouw 8.05 Gramofoonplaten 8,12 Radio Philharmonisch orkest 10,00 Antwerps vocaal-kwarte* 10,57 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Musette-plaatjes 8,50 Voor de huis vrouw 9,00 Gramofoonplaten 9,35 Beethoven VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11,00 Populair non stop-programma 12,00 Vindohona schrammel'n 12,38 Orgelspel door Jo- han Jong 1,15 Kalender 1,20 Orkest Frans Wouters 1,50 Gramofoonplaten 2,00 Gesproken portretten 2,15 Om- roep-Kamerokest 3,00 De Regenboog 8,55 Jane Eyre 4,00 De Roodborstjes 4.15 Weinig in de krant, veel in het land 4,45 Vragen staat vrij 5,15 Een half uur In driekwartsmaar 5,45 Indische aquarellen 6,15 Vara-Varia 6,20 Ont moeting met oude hekenden 7,00 De problemen der kleine boeren 7,lS Het nieuws uit Indië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,40 Jeugdnieuws 7.45 „Lezen in de Bijbel" 8,05 Dingen van de dag 8,20 Residentie-orkest 9,00 In een spiegel een raadselachtig beeld 9,50 Schubert-programma 10,10 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest 10,40 Orgel spel door Johan Jong 11,15 Nieuwe successen van over de Oceaan 11,45 Rustige avondklanken HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Gewijde muziek —8,30 Een vlot begin 0,00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 Gramofoonplaten 10,30 Morgen dienst 11,00 Muziek 11,30 Hongaarse, Russische en Amerikaanse klanken 12,00 Populaire orgelbespeling 12,33 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 1,15 Kerkconcert 2,00 Gramofoonplaten 2,30 „Bagatelle" 3,00 „Ein muzlkali- scher Spasz" 3,20 Solisten-parade 4,00 Voor onze jeugdige postzegelverzamelaars 4,15 Voor onze jongens en meisjes 5,30 Gramofoonmuziek 5,35 „De vijf Za- pskara's" 5,50 „Een korte groet aan alle esperantisten'' 6,00 Onze Neder landse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7.15 Nieuwe aanwin sten van de discotheek 7,30 De ruig harige politie 7,55 Het Baeh-koraal 8 05 Programma proloog 8,15 Muziek 9,40 Nederlandse nieuwe kerken 10,00 Vervolg van 8.15 10,45 Avondoverden king 11,15 „Euphonia" 11,45 Gramo foonplaten Dr. Tenhaeff haalde een merk waardig voorval aan, waarover de Bijbel verhaalt. Toen Joseph als on- derkoning van Egypte zijn broeders ontving en hen op de proef wilde stellen, liet hij, zoals men weet, zijn zilveren beker in de zak met graan van Benjamin verbergen. „En pas waren zij de stad buitengegaan", zo kan men in de Bijbel lezen, „en een weinig voortgereisd, toen Joseph Zijn hofmeester ontbood, en zeide: „Maak u op, en zet de mannen achterna; en als gij hen achterhaald hebt, zeg: Waarom hebt gij goed met kwaad vergolden? De beker, dien gij gestolen hebt, is die waaruit mijn heer drinkt en waarmede hij pleegt te waarzeggen Wat de kaarten betreft merkte mijn zegsman op, dat ook deze kun nen dienegi, om een helderziende in een bepaalde sfeer te brengen, mees tentijds door het manipuleren, dat hij met de kaarten doet. Soms kan het ook gebeuren dat de helderzien de een bepaalde indruk aan een be paalde kaart verbindt, bijvoorbeeld een ongeluk aan een zwarte vrouw. Door zo te schudden, dat die zwarte vrouw .boven komt te liggen, zal hij deze kaart als eerste op tafel leggen en zeggen: Zie, er komt ongeluk in uw leven". Ook' het kijken in de hand kunnen we vergelijken met het gebruik van koffiedik, aldus dr. Tenhaeff. En om deze bewering te staven haalde hij het volgende ge val aan: Amsterdam kreeg enige tijd geleden bezoek van een heer. die zich zeer sterk had ingeleefd in een kennis, die in Indië verbleef. Toen de hand- lijnkundige zijn bezoeker het een en ander van zijn leven vertelde, bleek dit de geschiedenis te zijn van die Indische kennis. Dat was een kenne lijk geval van telepathie (gedachten- lezen) Hoe denkt u, zo vroeg ik voorts, over de grafologie? Er is geen twijfel aan, kreeg ik ten antwoord, dat er eert zuiver wetenschappelijke grafologie be staat. Toen u vroeger Aimard en Karl May las, hebt u de cow-boys en Indianen leren kennen, die uit de sporen op de grond "van alles opmaakten omtrent de personen, die zij achtervolgden. Wanneer de rechtervoet-afdruk van de paar dendief dieper in de grond stond, dan de linker, wisten zij, dat de man mank liep. Was het struikge was beschadigd, dan leidden zij uit de hoogte van de beschadiging af, dat de dief klein was. Zo doet in zekere zin de wetenschappelijke grafoloog ook met het handschrift Hij volgt het spoor -van de pen en kan daaruit zuiver verstandelijk alles afleiden. Maar nu ga ik naar een helderzien de, vervolgde mijn zegsman. Hij ge bruikt dit handschrift als inductor (het voorwerp, dat hij betast). Dit is wat wij noemen intuitieve grafologie. Daar tussenin ligt een deels weten schappelijke, deels intuitieve grafolo gie. Ik betwijfel, of er een weten- kchappelijke handlijnkunde bestaat, zei dr. Tenhaeff nog. Zo kan men ook onderscheid maken tussen weten schappelijke astrologie en intuitieve astrologie. De wetenschappelijke astro loog beweert, dat hij uit de stand der planeten het een en ander kan afleiden met betrekking tot het lot van de geborene. Ik weet niet, of er inderdaad een wetenschappelijke astrologie is, maar ik weet wel, dat er helderzienden zijn, die het manipuleren met horoscoopfiguren no dig hebben, om hun paragnostische vermogens te activeren. Een waarschuwing. Met ernst waarschuwde dr. Ten haeff aan het eind van dit tweede gesprek, tegen de meening, dat men zich geheel door helderzienden zou kunnen laten leiden. Hij vertelde van een vooraanstaand illegaal strijder, die in het begin van de oorlog naar een te goeder naam en faam bekende helderziende was ge gaan. „U zult uw kinderen volwas sen zien worden", zei deze helder ziende tot de verzetsman. Enige maanden latlr werd de laatste door de Duitsers gearresteerd en gefusil leerd. Hij was door de woorden van de helderziende van mening, dat hem geen ongeluk zou kunnen over komen en roekeloos geworden. Ook wees mijn zegsman nog op de mogelijkheid, dat helderzienden wel een juist „visioen" kunnen hebben, maar dit onjuist interpre teren. Dit overkwam een dame. die vroeg, of zij nog eens zou trouwen. De door haar geraadpleegde helder ziende vertelde haar. dat zij een man zou ontmoeten, die veel in haar nabijheid zou zijn en met wie zij zou trouwen. Inderdaad ontmoet te de dame de man, wiens, uiterlijk volkomen overeenstemde met hetgeen de helderziende van hem had gezegd. Deze man trouwde echter met de zuster van genoemde dameIn zoverre had de helderziende dus de waarheid gesproken, dat haar cliënte inderdaad de bewuste man ontmoette en veel in haar nabijheid zou zijn, ook omdat hij. haar zwager werd. Maar het belangrijke detail van het huwelijk zag zij anders dan de toe komst in werkelijkheid uitwees. (Nadruk verboden) HAAR zijn we dan in Tassikmalaja, circa 150 km ten Oosten van Ban doeng. Wie zijn „we", wat doen „we" in Tassikmalaja en hoe zijn „we" er geko men? „We", dat zijn de leden van de to neelgroep „Comedia", die ook deze zo mer weer, onder auspiciën van de NIWIN, een tournee door Indonesië maken en nu voor een voorstelling voor onze militairen in dit oord, momenteel een centrum van terreuracties, gearri veerd zijn. In convooi hebben we de weg van Garoet af gereden en dit wil hier zo veel zeggen, als urenlang al het stof in ademen dat de wagens vóór je opwer- Een Belgisch Kamer lid vindt de hanenge vechten een volkssport, die minder wreed is dan de andere sporten -- de bokssport en de Tour' de France inbegre pen en hij heeft een wetsvoorstel ingediend, dat het houden van ha nengevechten moet toe staan in een grensstrook van 25 km breedte. Vol gens hem zou men in de kringen van „belang hebbenden" gaarne be reid zijn een „vermake lijkheidsbelasting" te be talen, iets, dat tot nu toe niet het geval is, omdat de hanengevechten in België verboden zijn en alles in het geheim moet geschieden. De hanengevechten worden in België vooral gehouden in de provin cies Limburg, Namen en Henegouwen en in de strook der provincie W. Vlaanderen, die zich uit strekt tussen de steden Brugge, Veurne, Pope- vinge, Kortrijk en de Franse grens. Ondanks het geldende verbod schat men./dat ongeveer 50.000 Belgen gerégêld deelnemen aan de hanen gevechten en zich op het fokken van vechthanen toeleggen. Er bestaat overigens een „Nationale Federatie van Hanenkam pers", waarbij duizenden hanenfokkers zijn aange sloten. Het hanengevecht zou een minder wrede sport zijn dan een duiven wedstrijd, boksen of de Tour de France. Een tandarts uit Ize- gem is voorzitter. De federatie beschikt over eigen statuten en een eigen blad „Le Coq Bei ge". Arbeiders, genees heren, advocaten en no tarissen kan men gere geld aan de hanengè- vechten zien deelnemen. Duizenden Bëlgén trek ken Zondags de Belgisch- Franse grens over om de hanengevechten in de Franse grensplaatsen bij te wonen, waar zij geen inval van de politie be hoeven te vrezen. In de motivering van zijn voorstel voert* het Kamerlid nog aan, dat z.i. hanengevechten min der wreed zijn dan b.v. het houden van duiven, voor welke het wed strijdvliegen meestal een ware lijdensweg betekent of de jacht, „waarbij dikwijls slechts licht aan geschoten dieren op el lendige wijze om het leven komen." Het Kamerlid stelt hier tegenover, dat de vecht haan van zijn kuiken- periode af het voorwerp is van de grootste zor gen van zijn eigenaar. Wórdt het dier in de strijd gekwetst als het eenmaal groot is, dan wordt het onmiddellijk aan de zorgen van een veearts overgelaten en in dien zijn kwetsuren nood lottig zijn, wordt het dier onmiddellijk gedood. 22. „Het uniform misstaat U niet, baas", zei Boenzel tevreden knikkend toen Jonker Flonker van achter het bosje te voorschijn gekomen. „En U hebt maar meteen het beste genomen dat er bij was, zie ik. Die pet van U zit vol met goud „Natuurlijk", zei Jonker Flonker, terwijl ie z'n neus in de lucht stak. „Ik kan toch niet voor een gewone agent spelen. Dat zou direct in de ga ten lonen „Allicht", beaamde Boenzel. ..Maar laten we in elk geval maken, dat we weg komen. Het is natuurlijk niet goed, wat we gedaan hebben...." „Die kleren heb ik geleend", zêi Jonker Flonker met nadruk. „Trou wens, ik heb er toch wat voor in de plaats gelegd „Toch niet leuk voor die man. die dat nachthemd moet aantrekken", be peinsde Boenzel. „We kunnen nu vvèl terug gaan naar de brik. Die Arie zal U nu vast niet meer' herkennen. In specteur Sherlock- Flonker met Boen zel Watson; dat klinkt wel vind ik. Ik krijg zo'n speurhonderig gevoel over me. Past U op, dat U niet valt over uw sabel Ze liepen langs een hek. Daarachter was een tuin en een villa. Opeen? kwam er uit de oprit een mannetje naar buiten stormen. Hij was de helft to kort, maar hij had een geweldig groot hoofd, dat van boven kaal was en waaruit aan de achterkant en aan de zijkanten allemaal vreemde warrige bossen grijze haren groeiden. Midden op dê lichte zandweg bleef het zwarte poppetje op en neer dansen. Z'n armp jes zwaaiden wild uit naar alle kan ten. Toen zag ie Jonker Flonker en Boenzel, die verbaasd waren blijven staan. „Politie!" riep het mannetje met 'n stem. die hoog oversloeg van de op winding, „Pólitié! Wat een toeval! Dat kon niet beter treffen. Brigadier.... InspecteurCommissarisIk ben professor Spiro SplitserIk ben bestolenM'n uitvindingen Het geheim van de molecuulbom irtet de laatste monsters.... Wat moet ik doen!" Jonker Flonker was te verbluft om iets te kunnen antwoorden, maar Boenzel was al naar voren gespron gen. „Professor", zei ie eenvoudig. „Ik ben Boenzel Watson, maar hier voor u staat niemand minder dan Inspec teur Sherlock Flonker zelf „Natuurlijk!" riep de professor geest driftig. „Inspecteur FlonkerDom van me, dat ik u niet direct herkende. Ik bied u honderdduizénd guldên als u mij terugbezorgt wat mij ontstolen is". „Goed", zei Jonker Flonker. muggen vliegen vlooien luizen D D T. POEDER irt de pracliseh e en 'vóórdelige si uifzak 65 cenl Minister Mansholt is uitgenodigd dit jaar eên bezoek te brengen aan Onta rio, zo mogelijk in de tijd, dat te To ronto de Canadese nationale tentoon stelling wordt gehouden. Het is thans bekend geworden dat bij clandestiene slachtingen welke te Drunen en Waalwijk door de CCD- ambtenaren werden ontdekt, 128 run deren zijn geslacht. Te Amsterdam is overleden Louis Henri Richard, een der bekendste Ne derlandse acrobaten. Na aankomst van de „Kota In- ten" te Qubec heeft een speciale trein van de Canadian Pacific de twee honderd Nederlandse immigranten die met dit schip zijn meegekomen, naar Montreal gébracht. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de plaats van de heer R. Zegering Hadders te Emmen. die bedankt heeft, benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer dr. S. E. B. Bierema te Urquert. Een transportvliegtuig, van het Chinese leger is ten Wésten van Pe king neergestort. D« vijf leden der be manning kwamen om het leven. Engeland, Amerika en China heb ben officieel te Moskou geprotesteerd tegen hét wegvoeren van industriële installaties uit Mandsjoerije door Rus land. De zaak wordt op de Japanse vredesconferentie (te zijner tijd) te berde gebracht. Het presidium van de opperste Sovjet van de USSR heeft een decreet uitgevaardigd waarbij de heffing op de in de landbouw gemaakte winsten moet .verhoogd worden met het oog op de vermeerdering van de inkom sten der kolchozen en individuele land bouwondernemingen. De communistische ..Daily Wor ker" organiseert in Londen een confe rentie voor de wereldvrede. Er zijn 1300 afgevaardigden van 850 organisa ties, die ongeveer drie millioen perso nen vertegenwoordigen. pen. Urenlang hobbelen over wegen, die geen wegen meer genoemd kunnen worden, doch die slechts door een aan- éénschakeling van kuilen, grind en stof gevormd worden. Wegen, die zich hon derden meters tegen de bergen om hoogkronkelen, om zich aan de andere kant in talloze haarspeldbochten langs honderden meters diepe ravijnen weer benedenwaarts te spoeden. Als het eindpunt van een dagtocht dan ook be-' reikt is heeft iedereen een grijs-rode pasta op de huid en eerst een bad zal hom zijn oorspronkelijk voorkomen te ruggeven. Van soldaat tot hoofd-officier is iedereen verheugd, dat er vanavond weer eens „iets te doen" zal zijn. De „schouwburg" blijkt uit niets an ders te bestaan dan een bamboe over kapping, met als toneeltje een, even eens van bamboe vervaardigde, verho ging, dat heel zielig door een half voor doek wordt afgedekt. Maar „de jongens" zijr. enthousiast en helpen ons het to neel zo luisterrijk mogelijk aan te kleden. Uiteindelijk ontstaat er dan het meest zonderlinge décor, dat men zich kan voorstellen. Als achterdoek een parachute, waar mee hier juist vanmorgen het nodige verse fruit is „gedropt"; vreemde stoe len op ongelijke poten; een bank die gevaarlijk achterover neigt, aangezien de achterpoten ontbreken; schijnwer pers vervaardigd uit lege worstblikjes, voorzien van bamboe-fittingen. De auteur geeft aan, dat het stuk zich afspeelt in „de huiskamer van een voornaam Frans landhuis" en voor de „jongens" is 't dit. Zij stellen op deze posten geen eisen, ze zouden het ook niet kunnen, om de eenvoudige reden, dat de voor U als vanzelfsprekende za ken, zoals licht, water, tafelkleedjes, glazen en serviezen, hier tot een onbe reikbare luxe beheren. Juist als de toeschouwers hebben plaatsgenomen (op de beste plaatsen kakkerlakken, padden, vleermuizen, sprinkhanen, enz.) valt de stroom uit en dooft de door de worstblikjes gepro jecteerde verlichting. Het is weer .het Rode Kruis, dat uitkomst brengt in de vorm van een stroomopwekker of -te wel „agrégaat". Alhoewel tien minuten over tijd: drie slagen op de lege granaathuls en halen!!!' Zo wordt weer eens een van die won derbaarlijke toneelvoorstellingen gebo ren, die wij ons leven niet zullen ver ge-ten.. En wanneer dan aan het eind het (halve) voordoek valt, het applaus uit groeit tot een enthousiaste ovatie, dan zijr wij er andermaal diep van over tuigd hoezeer onze „jongens" ontspan ning nodig hebben en hoe hartelijk zij die weten te waarderen, wanneer hen die evenzeer van harte geboden wordt. Morgen gaan wij weer onverdroten verder, door tropische hitte en rood bruine stofwolken, over bergen en langs ravijnen, langs kampongs en sawah's om hetzelfde werk te doen, dat de eenzame soldaat wat vreugde en ons een diepa voldoening geeft. G. M. Enige duizenden Italiaanse man schappen met tanks zijn bezig met be hulp van artillerie de wegversper ringen op te ruimen, die 300 a 400 ver zetslieden in de verlaten heuvelstreek van Toscana bij Abbadia hebben Opge worpen. De verzetslieden onder leiding van Luigi Merti zijn gewapend en be schikken over minstens een exemplaar tankafweergeschut. De militairen be schikken over parachutisten, verken ningsvliegtuigen en pantserwagens. Te München is het proces begon nen tegen Hitier en Eva Braun, waar bij beslist zal worden over de vraag of zij behoren tot de categorie „grote oorlogsmisdadigers". Mocht dit zo zijn, dan zullen hun bezittingen verbeurd verklaard worden. Te Lesmo bij Milaan is een jonge man aan cholera bezweken. Er zijn strenge voorzorgsmaatregelen geno men. Prof dr. A. van Giffen uit Gro ningen is weer begonnen met het ver richten van opgravingen te Cuyk aan de Maas (Noord-B.)in de nabijheid der rk kerk. Deze oudheidkundige heeft daar ook reeds in 1938 opgra vingen verricht, waarbij belangrijke gegevens aan het licht kwamen. ROMAN .VAN MARIA SAWERSK.Y. „Als ik je nu nog een koude douche mag geven, begin je misschien weer op een normaal mens te lijken", vond Reuder, die niet het minste medelijden toonde. Schuch verzette zich echter met han den en voeten tegen een tweede be handeling en snauwde nijdig: In twee jaren Afrika heb ik hitte en kou, dorst en honger en alle geva ren met je gedeeld. Ik.... ik heb me altijd verbeeld, dat je m'n vriend voor het leven was geworden en nu behan del je me zó! Je hebt heel m'n uiterlijk schoon totaal bedorven. Felix! En dat. terwij1 het me twee volle uren tijd en zes lv enen n baar geld heeft gekost! Ook voor deze wanhoopskreet had dr. Reuder echter slechts een medelij dend glimlachje over. Hij nam een geldstuk uit zijn vestzak en drukte dat z'n vriend in de hand. „Ik zal een zesde deel van je on kosten voor mijn rekening nemen, beste jongen.. Dat is mij de grap wél waard". Kareltje Schuch bekeek het geld stuk met critisch opgetrokken wenk brauwen. ,,'t Is wel een beetje weinig, waar de heer. Sinds wanneer ben je zo gie rig? Maar als je misschien denkt, dat ik dat geld niet aanneem, dan vergis je je toch. Hoe is dat Arabische spreek woord ook weer, dat onze trouwe Ma bu wel eens citeert? Het is niet be paald fris, maar de juistheid valt niet te loochenen „Beter een luis in de pot dan hele maal geen vlees", zei een diepe bas- tem. De deur naar de slaapkamer was pen geduwd en op de drempel stond een olijfkleurige man. Het was Mabu, de bediende, die de beide vrienden op !'un expeditie had vergezeld. Op zijn 1 dringend verzoek hadden ze hem mee genomen naar Europa. Hij liet zijn glanzende witte tanden zien en ver volgde met een sterk Engels accent: „Ik heb het rokcostuum voor_de he- rèn klaar gelegd, zoals master "Schuch me hééft opgedragen". Dr. Reuder staarde hem verbaasd aan. „Maar Mabu, waarom zouden we ons midden op de dag in rok steken?" „Omdat master Reuder en master Schuch op de thee moeten", antwoord de Mabu plechtig. Reuder liet zich, hartelijk lachend, op een stoel vallen. „Maar Kareltje, ik geloof toch heus, dat je niet helemaal lekker bent. In rok op theevisite! Dat zou het groot ste lachsucces van deze eeuw worden. Kerel, je hebt in die twee jaar Afrika of eigenlijk pas na onze terugkeer, een soort ijdelheidscomplex gekregen! Wat zou je er van zeggen, wanneer bij voorbeeld een dame in een gedecolle teerd 'avondtoilet, getooid met een bril janten collier aan het ontbijt ver scheen?" Karei Schuch trok een beteuterd ge zicht. „Ik.... ik zou 't nogal opgedirkt vinden. Maar ik wou me alleen maar een beetje netjes kleden om daardoor indruk te maken". „Nou, dan kleed je je maar zo net jes mogelijk, m'n waarde en steek de dames de ogen uit. Voor mijn part ga je in rok of in pyama naar die verma ledijde theevisite als je er mij maar buiten laat, asjeblieft! Ik heb je al een keer gezegd, dat ik niet meega". „Je moet ik heb het de dames immers beloofd", hield Schuch koppig vol. Maar nu werd Reuder werkelijk boos. „Sinds we uit het zwarte wereld deel terug zijn: herken ik je niet meer, Karei", zei hij. „Tijdens onze reis was je een patente kerel, energiek, hulp vaardig en je wist van aanpakken. Ik kon me steeds tenvolle op je ver laten. Maar hier stik je bijna van ijdelheid. En bovendien schijn je hele maal te vergeten, dat we nog wat an ders te doen hebben dan ons aan pers mensen en aan de bewonderende blik ken van een stel geëxalteerde vrouwen to vertonen. Als je nog een gezond stel hersens in je hoofd had, zou je weten, dat we nog verschillende zaken heb ben af te doen. Voor vanmiddag is n belangrijke conferentie met de direc tie van de filmfabriek, die ons werk óp de markt zal brengen, vastgesteld. Daar zal je ook bij moeten zijn". Karei Schuch trok een zuur gezicht. „Van zaken doen heb ik nu een maal net zovéél verstand als êen oli fant van koorddansen", mopperde hij. „Verschoon me daarvan, alsjeblieft en knap dat zelf op!" „Met genoegen, m'n jongen. Maar val mij dan ook niet lastig met tea's en dergelijke amusementen. Overigens wordt het hoog tijd, dat ik opbreek. Laat Mabu dat rokcostuum maar weer in de mottenkist leggen en houd jij je colbertje maar aan". „Voor mijn part, als je daar dan per sè prijs op stelt", mopperde Kareltje. „Natuurlijk stel iWker prijs op, datje jezelf niet belachelijk maakt", lachte Reuder en vijf minuten later had hij het hotel verlaten. Dr. Reuder's onderhandeling met de filmdirectie had een vlot verloop, daar all* bindende overeenkomsten leeds vóór het vertrek van de beide vrienden waren vastgelegd. Heel wat langer duurde de verto ning van het filmmateriaal, dat Reu der van zijn reis had meegebracht. De heren waren verrukt over hetgeen zij te zien kregen en voorspelden de film een daverend succes. Reuder slaakte een zucht van ver lichting. Op dit ogenblik, nu hij zijn werk voltooid en in zijn natuurlijk verband zag, leek het hem zelf even eens alleszins de moeite waard en dat gaf hem een zekere voldoening. Hij had twee moeilijke jaren, vol strijd, ontbering en gevaar jichter de rug, maar nu kon hij toch constateren, dat zijn streven ten volle beloond was. Hij had iets gepresteerd, dat zijn naam een goede klank zou geven. De heren hadden reeds terloops, op gemerkt, dat een tweede expeditie zou worden voorbereid b.v. over één of twee jaar. Dan zou men naar Zuid- Amerika gaan. Het stroomgebied van de Amazone was bijzonder interes sant en de reis daarheen leek zeer aanlokkelijk. Wordt vervolgd. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 332 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 22? Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA enC. KRAI De plenaire zitting van d( tieve raad van de Wc Unie, die gistermiddag on aanvang nam, eindigde om ongeveer half zes. Da tevens het einde van deze eenkomst van de consulta welke in 's-Gravenhage werd. De Franse minister van 1 zaken, Georges Bidault, wa die even voor half zes he van buitenlandse zaken ve de bijeenkomsten gehoudt Later verlieten ook de OV' ters en de delegaties het Na afloop werd het vol muniqué verstrekt. 1. De consultatieve raad tweede periodieke bijee 's-Gravenhage gehouden. 2. De raad heeft op ruim gedachten gewisseld over internationale problemen, onmiddellijk belang zijn v landen, met inbegrip van probleem. Deze gedach heeft het overduidelijk ge de ministers het geheel met betrekking tot hun I opzichte van deze problemc 3. In de loop van de heeft de raad ook het wer dat tot dusver door de commissie tot stand gebrai door de verschillende lie opgericht werden teneinde van Brussel ten uitvoer te 4. De ministers brachten sluit tot uitdrukking, om werking der vijf op alle t< het Brusselse verdrag, m van het economische en f consolideren en uit te bre: sluiten, welke genomen wi samenwerking op sociaal 1 terrein te bevorderen, wo derlijk gepubliceerd. De organisatie van het Voetbaltournooi heeft eei wijziging ondergaan. All strijden zijn vervallen n ring van twee ontmoetii derlandEire en 1 Afghanistan. De winnaars van heide zullen worden gevoegd 1: rige landen te weten Zuid-Slavië, India, Chi Zweden, Oostenrijk, 1 Frankrijk, Groot-Brittai Korea, Palestina en Mex landen ioten Zondag 25 voor de achtste finales. Naar men weet wordt Ne' te Portsmouth gespeeld op Juli des middags 17 uur 0 de Porthmouth Football C moeting tussen Luxembi nistan vindt plaats op h( Brighton and Hove Al Club, op dezelfde dag en de beide ontmoetingen i eindigen worden de wedst speeld op Dinsdag 27 Juli terreinen en op hetzelfde 1 De achtste finales woi over twee dagen, Zaterd Maandag 2 ..ugustus. Alle worden in Londen gespee Naar wij vernemen zuil de zeventien spelers de geland maken voor hc voetbaltournooi: Alberts (Vitesse), Beenb Van Bun (MW), Clavan (Stormvogels), Krijgh (BI (Ngptunus), Lenstra Roosenburg (Neptunia), F Schaap ('t Gooi), Schijv Stoffelen (Ajax), Terlouv der Tuyn (Hermes), De oord, aanvoerder) en Wil Vijf spelers worden in gereedheid gehouden om, naar Engeland over te ko Appel (Sittard)Biesbr Drager (Ajax), Everse v( Temming (DOS). Minister-president dr. I teravond op het paleis de Prinses-Regentes e rapport uitgebracht in de kabinetsformatie. Veerboot op C gezonkei Op de Ganges bij Al veerboot gezonken. Naa zijn 125 personen verdri

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6