EEN MAALTIJD Tante Sabine Medische Slecht etende kinderen en de remedie De Nederlandse vrouw is geen drama umk ovvud Ontploffing te Caïro Studenten gaan op voedseitabletten leven Van Canadees moeras maakten Nederlanders vruchtbare grond AVONTILf SUN van Boenzel en Jonker Flonker VAN NABIJ EN V^.RË Vader vroeg toestemming aan zijn zoon Plannen van Dewey Wij luisteren naar grijpt in Pr DE LAATSTE oorlogswinter waren er geen slecht etende kinderen meer. Zelfs de ergste kieskouwers aten met smaak hun bordje leeg, hoewel het eten vaak slecht van smaak en kwali teit was. De oorzaak was natuurlijk dat da kinderen steeds hongerig waren, zelfs als de ouders het laatste beetje uit hun mond spaarden. Maar er kwam ook nog een psychische invloed bij; de kinderen werden aangestoken door de algemene behoefte aan eten, de heb berigheid, die maakte dat de bordjes afgelikt werden; als een kind iets liet staan werd het gretig door een ander opgegeten. Zodra ze dit merkten aten ze vlot hun bordje leeg, ook al hadden ze soms zo'n trek niet meer. Thans zijn de rantsoenen wel nog niet helemaal zoals we zouden wensen, maar vergeleken bij die winter leven we in overvloed; vooral in de gezinnen met veel kleine kinderen kan men aardig rondkomen. Het merkwaardige is nu, dat met het verbeteren van de voedselpositie ook de slechte eters weer terugkeren. De liefhebbende ouders zien natuurlijk graag, dat hun kroost gezond en wel varend is. Veelal menen zij dit te kun nen bereiken door hun kinderen zo veel mogelijk voedsel te laten verorbe ren met de gedachte „een gezond kind eet flink, dus als ik mijn kind veel laat eten is het gezond. Jantje, flink eten maar, dan wordt je een grote jon gen en krijg je rode wangetjes." Jan tje, Pietje en Marietje trekken zich van die rode wangen niet zo heel veel aan. Ze willen wel graag groot zijn maar ja, als er zo'n groot bord eten voor je staat en je hebt er al een half uur met afkeer tegengaan zitten kijken en je wordt met zoete verlokkingen (het toetje) of met dreigementen (papa!) overgehaald de hele massa naar binnen te werken, vergaat je he lemaal de lust. We hebben hier weer met dezelfde twee oorzaken te doen. Ten eerste krij gen de kinderen te veel eten en ten tweede worden zij psychisch beïnvloed. Een zorgzame moeder zal stellig ontkennen dat haar slechtetende spruit te veel krijgt. Hij eet juist te wéinig! Als men echter precies nagaat wat dochter of zoonlief krijgt, dan blijkt het meestal nog al mee te vallen, 's Morgens een fcaar boterhammetjes met dik boter (anders vindt hij het niet lekker), een kopje thee met veel melk en suiker. Om elf uur een kopje cho colade met koek. Als zijn eetlust hier mee bedorven is gaat er tussen de mid dag met hangen en wurgen nog wat middageten in. Om vier uur weer thee met melk en koek of beschuit, want hij heeft zo weinig middageten gehad, 's Avonds weer als 's morgens. Het ge heel wordt dan bovendien gelardeerd met koekjes en snoepjes. Alles en alles bij elkaar genoeg om te maken, dat hij nooit honger heeft. Hierbij komt dan de psychische fac tor en die is van minstens evenveel be tekenis. Gesteld dat een kind op ze kere dag wat verkouden wordt, net genoèg om hem zijn eetlust voor een paar dagen te benemen. Bij ziekten en ziektetjes immers is de kans op stoor nis van de spijsvertering groter dan anders en men zou het als een natuur lijk beschermingsmechanisme kunnen beschouwen, dat onder die omstandig heden de eetlust afneemt en de spijs- Ip de Houtrusthallen te 's-Gravenhage zal in verband met het regeringsjubi leum van H.M. Koningin Wïlhelmina een nationale tentoonstelling worden gehouden welke geheel gewijd is aan de Nederlandse vrouw. Door de beken de tekenaar Flemming is voor deze tentoonstelling een reclame-affiche ontworpen, die in alle opzichten de toets der critiek kan weerstaan. Het is een eenvoudige plaat waar op zeer suggestieve wijze onze nationale kleuren in een lint zijn verenigd. Het lint is zodanig gedrapeerd, dat wij het beeld te zien krijgen van een vrouw. Een krans, samengesteld uit de woorden „De Nederlandse vrouw 18981948", rust aan het voetstuk waarop zij staat. Als de tentoonstelling zal zijn gelijk deze reclame-affiche, dan kunnen we me recht getuigen: geslaagd! F. verteringsorganen minder belast wor.- den. Moeder echter wordt ongerust en maakt een extra lekker kostje. Mis schien eet hij het deze keer nog op, misschien tegen „beter voelen" in, mis schien ook niet, maar in ieder geval ontstaat hierdoor een verkeerde hou ding tegenover de maaltijd. Vooral als het een paar dagen duurt en nu ook vader zich ermee gaat bemoeien met op strenge toon gegeven vermaningen als .„pak op je broek" en „kleine jon gens mogen niet mee uit". De kans is groot, dat de verkeerde instelling blijft bestaan als de oorspronkelijke ver koudheid al lang is vergeten. MAAK DE MAALTIJD EEN FEEST! Uit hetgeen voorafgaat valt gemak kelijk af te leiden wat hieraan gedaan moet worden. Wij beginnen met de kleine eens een paar dagen op streng dieet te zetten. Alleen een paar droge boterhammetjes (zoncjer boter) met slappe thee zonder melk en verder niets, dus geen melk, geen snoep, geen koek en geen middageten. In de kortst mogelijke tijd krijgt hij een geweldige honger. Voorzichtig voeren we nu het dieet op, maar zo, dat hij nooit helemaal genoeg heeft en altijd hongerig is Wij blijven steeds krenterig met vet (dus weinig boter en niet de jus „afromen") Wij blijven ook spaarzaam met de melk en geven vooral geen eten tussen de maaltijden door. Eet de snoep maar liever zelf op, dat spaart bovendien het gebit van uw kinderen." Tenslotte, als uw kind eens zijn eten laat staan, neem het dan rustig weg en geef hem verder niets meer. Bedenk, dat knor ren en verdriet de spijsverteringsorga nen van alle aanzittenden (inclusief uw eigen) in hun werking belemme ren. Maak dus geen drama van uw maaltijd, maar laat deze steeds een feest blijven. Dr. W. STORM VAN LEEUWEN DE TOPKWALITEIT TANDPASTA Het centrum van Cairo is door een enorme ontploffing opgeschrikt. Vier personen werden gedood, 17 gewond. Sir Edward Saint John Jackson, op perrechter van Cyprus, behoort tot de gewonden, zijn toestand wordt echter niet ernstig geacht. Naar verluidt werd de ontploffing veroorzaakt door een landmijn. De materiële schade is groot. Een kwartier later gingen de sirenes en opende, de luchtafweer gedurende een uur het vuur. Op een kasteel „ergens in de buurt van Londen", zullen 100 mannelijke medische studenten einde dezer maand een vijftal dagen en nachten op voed seitabletten gaan leven. Deze tabletten zouden de hongers nood, die in bepaalde gedeelten van de wereld heerst, kunnen verzachten. De bovengenoemde studenten die tussen de 23 en de 30 jaar oud zijn, nemen aan deze proef deel onder persoonlijke cn voortdurende supervisie van een me disch team, dat gevormd wordt door vooraanstaande artsen, chirurgen en pa thologen, die evenwel anoniem wensen te blijven. Dr. Hellmuth Heitz, een Londens scheikundige, die sinds 1931 met deze tabletten proeven heeft genomen, heeft verklaard, dat de tabletten een nieuwe ontwikkeling bij het onderzoek naar de voedingsmogelijkheden betekenen, ook al, omdat zij zeer gemakkelijk te ver voeren zijn. Voorts zeide dr. Heitz er van over tuigd te zijn, dat de tabletten goede diensten zullen bewijzen in de strijd tegen ziekte en hongersnood. Dr. Heitz stelde zich voor, iedere stu dent dagelijks met zes tabletten te voe den. De studenten mogen geen ander voedsel en ook geen drank tot zich ne men. De tabletten zijn bruin, wegen een derde ons en bevatten vitaminen, mine ralen, en chemische stoffen, die het ge voel vam dorst tegengaan. De studenten zullen dagelijks medisch onderzocht worden. Ook zal men in- telligentieproeven op hen nemen. Gedurende de oorlog werden deze tabletten gebruikt bij de land-, de zee- en de luchtmacht. De tabletten waren teen toereikend voor vier dagen. Door verbetering van haar kwaliteit hoopt dr Heitz dat ze nu voor vijf dagen toereikend zullen zijn. r\E HEER DANA H. P.ORTER. minister voor „planning" in de provinciale regering van Ontario (Can.) is vol lof over Nederlandse emi granten die zich in die provincie gevestigd heb ben. „Nederlandse boeren zijn uitstekende vaklui zo zeide hij. „Onze provincie neemt ongeveer zestig procent van de binnenkomende emigranten op. Indien men er in Nederland in slaagt in 1949 transporten voor 20.000 emigranten te organiseren,- zoals 't plan is, dan zijn deze Neder landers pok bij ons van harte welkom. Onze land bouwontwikkeling is met hen ten zeerste gebaat, het zijn goede vaklui en harde werkers". De heer Porter is naar Nederland gekomen, om kennis te maken met de milieus, waaruit de emi grantenfamilies voortko men. Hij verwacht van deze kennismaking, die" gedurende de laatste da gen geschiedde, nauwere samenwerking met de Nederlandse autoriteiten enerzijds en beter begrip voor de wensen en ge woonten der toekomstige Canadezen anderzijds. Sprekende over de om standigheden voor emi granten in Canada zeide de heer Porter, dat zij soms reeds na drie jaar een boerderij kunnen ko nen. Doorgaans zijn dit Temengde bedrijven van honderd acres 1 hec tare is pl.m. 2.4 ecre die gemiddeld 6000 dollar kosten, waarbij meestal 5000 dollar hypotheek met een looptijd tot 30 jaar kan worden verkre gen. Sterk gemechani seerde bedrijven zijn van 200 tot 250 acres groot. Met grote trots vertel de de heer Porter over het „Holland-marsh", het Holland-moeras, dat werd drooggelegd en waarin thans door pl.m. 2000 per sonen. meestal van Ne derlandse origine, de tuin bouw op intensieve wijze wordt beoefend. Deze eer tijds onbruikbare streek is thans zeer welvarend en een van de grote leve ranciers van verse groen ten. Naar het uiterlijk bezien zou men zich er met het oog op landschap en boerderijentype in Ne derland kunnen wanen. De heer Porter zeide verder, dat in zijn pro vincie vooral grote vraag is naar veeboeren, waar toe men speciaal het oog heeft op emigranten uit bijvoorbeeld Friesland. Desgevraagd verklaarde hij, dat overheidshulp voor particulieren, dus ook voor emigranten, tot het uiterst noodzakelijke is beperkt. Over het al gemeen kan men zich in Canada best zelf helpen. Vooral families met wat grotere kinderen, die iets kunnen verdienen, slagen er doorgaans spoedig in zich als boeren te vesti gen. Men kan in Canada en speciaal in Ontario, met het oog op landver- betering en -aanwinning nog velen gebruiken. Sprekende over „plan ning" zeide de heer Por ter grote bewoftdering te hebben voor de grote visie, waarmede in Ne derland landaanwinning en -ontginning werden en worden aangepakt. Tot besluit van zijn reis zal de heer Porter bezoeken brengen aan de ministers Drees eh Mans- holt, om sociale en tech nische aspecten van de landverhuizing te bespre ken. In de afgelopen da gen werd nauw contact gehouden met vertegen woordigers van de stich ting landverhuizing en met de georganiseerde landbouw. Over 14 dagen vertrekt deze Canadese afgezant weer naar Ca nada 23. Jonker Flonker en Boeizel lie pen achter professor Splinser aan de villa binnen. Ze kwamen in een don kere studeerkamer met overal aan de wanden boeken tot hoog tegen de zol dering aan. De professor klom op een stoel, die achter %en bureau stond. Boenzel was gaan zitten op een Per zisch kussen, dat voor het'bureau op de grond lag. Jonker Flonker zeeg neer in een clubfauteiirl, maar hij voelde zich toch niet helemaal op z'n gemak. Van uit de verte kwam een zacht zoe mend geluid. Door een kier van een deur zagen ze een laboratorium vol met allerlei geheimzinnige lampen en klossen en draden en met machines, die zo hard draaiden, dat het leek of ze stil stonden. „Ik zal kort zijn", begon de profes sor zakelijk. „Ik wist, dat een vreem de mogendheid er op aasde de drie door mij samengestelde molecuulbom- men in handen te krijgen. Ik verborg ze daarom in drie Edammer kazen. Ik sneed ze doormidden. Ik holde ze uit. Ik sloot de gevaarlijke projectielen steeds tussen twee helften in en plak te die op elkaar met een speciale kaaslijm. De kazen waren aan de bui tenkant niet van gewone Edammers te onderscheiden. Ik merkte ze daarom met een M en een B (de beginletters van Molecuulbom). Ik plaatste ze on opvallend tussen de papieren van mijn schrijftafel, hier voor me. Daar heb ben ze gelegen tot ik vanmorgen bin nen kwam en zag, dat ze verdwenen waren". Het was een ogenblik stil. Boenzel kuchte bescheiden. „M'n baas zegt niet veel", zei ie na een tijdje. „Maar hij denkt des te meer „We zullen de kazen moeten vin den", begon Jonker Flonker, die voel de, dat er iets van hem verwacht werd. „Juist", riep de kleine professor geestdriftig. „Die opmerking treft de zaak in het hart". ,We moeten snel zijn", vervolgde de professor. „Want zodra iemand die ka zen gaat snijden, d.w.z. zodra er iemand met staal hij komt springt de zaak uit elkaar. Daardoor kan een stuk van de aarde weggeslagen wor den.. „Is dat gevaarlijk?" vroeg Jonker Flonker. Toen sprong Boenzel op het„ bureau en begon er bedrijvig tussen de papie ren te snuffelen. „Ik ruik de kaas", riep ie opgewonden. Ik volg het spooren tegelijk was ie alweer op de vloer. „Achter me aan", fluis terde hij z'n baas in het oor. „Op han den en voeten. Net als een echte de tective". „Goed", zei Jonker Flonker. Bij K. B. is benoemd tot hopg- leraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de wijsgerige inleiding, de wijsbegeerte van de godsdienst en de zedekunde, dr. H. de Vos, thans hoogleraar vanwege de Nederlands hervormde kerk aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. Te Kogala Loempoer is officieel bekend gemaakt, dat de inspecteur van politie en 14 agenten, die Zaterdag na een aanval op het politiebureau te Goea Moesang door de opstandelingen werden gevangen genomen, thans be houden zijn teruggekeerd. De Sovjet-Russische autoriteiten hebben aan het Berlijnse voedseldepar- tement opdracht gegeven de nodige maatregelen te rtèmen voor een ver hoging van de voedselrantsoenen in de Sovjet-Russische sector van Berlijn. De tentoonstelling „Van Gogh en zijn Nederlandse tijdgenoten", welke op het ogenblik wordt gehóuden in het Stedelijk Museum te Amsterdam is aangevuld met twee doeken van Van Gogh. n.l. „Zonnebloemen" en „Ge dicht op Arles". welke zich te München bevonden. Ingaande Zondag 25 Juli zal het baanvak Den DolderBaarn electrisch bereden worden. Begin Augustus zal het „Batavias Nieuwsblad" wederom gaan verschij nen. Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de „democrati sche vereniging van Joegoslaven in Hongarije" verboden, meldt Reuter uit Boedapest. Engeland heeft opnieuw bij Mos kou een schadevergoedingseis inge diend voor het bij Gatow neergehaal de vliegtuig. Volgens het Tsjechoslowaakse vakverenigingsblad „Prace" zijn op grond van het amnestiebesluit van Klement Gottwald in totaal 3844 personen uit de gevangenis ontslagen. Generaal Pierre König, de Fran se militaire gouverneur, is gistermorgen uit Baden te Berlijn aangekomen, waar hij een bespreking zal hebben met zijn» Engelse en Amerikaanse ambtgenoten de generaals Sir Robertson en Lucius Clay. De regering van India heeft de UNO verzocht de behandeling van In diërs in Zuid-Afrika op de agenda van.de Ver. Natie in September te plaatsen. In zijn kwaliteit van ambtenaar van de burgerlijke stand heeft de oud-wethouder van Steenbergen, de 81-jarige Christiaan Herbers, 't huwelijk voltrokken tussen zijn 26-jarige kleinzoon en naamgenoot Christiaan Herbers en mej. Simons. Daarbij deed zich de zonderlinge situatie voor. dat de vader aan zijn zoon huwelijkstoestemming moest vragen voor zijn kleinzoon. Een van de plannen van Thomas E. Dewey, de huidige gouverneur van de staat New York, in geval hij tot president verkozen wordt, is, zijn vice-president werkelijk werk te ver schaffen. Dit was de hoofdvoorwaarde, waar op gouverneur Ear! Warren de hem door Dewey aangeboden candidatuur voor het vice-presidentschap heeft aanvaard. Tot nog toe is de Amerikaanse vice- president een betrekkelijk onbeteke nende figuur geweest, die wel tijdens de verkiezingscampagne dienst deed als stemmentrekker, doch overigens weinig werk of invloed had. Volgons de plannen van Dewey zal de vice-president echter een zetel krijgen in het kabinet met gelijke stem als dei andere kabinet-ministers. Voorts zal hij grote zeggenschap verkrijgen bij de reorganisatie van de uitvoerende macht, welke reeds in studie is genomen door een commissie onder leiding van Her- bert Hoover (republikein). Deze reor ganisatie is veelomvattend en zal liqui dering van sommige regeringsbureaux met zich mede brengen, wijziging van bevoegdheden van andere instanties, beperking van personeel en over het algemeen tot een soepeler functioneren var het regeringsapparaat moeten lei den. Men wil de inrichting van de rege ring vooral meer economisch en effi cient maken. Het uitvoeren van de reor ganisatie zal misschien een periode van twee jaar in beslag nemen. Warren staat bekend als actief en ambitieus. Hij heeft drie dochters en twee zoons en heeft Dewey doen weten, dat hij een verhoging verwacht van het salaris voor het vice-presidentschap, dat thans twintigduizend dollar per jaar bedraagt. Wanneer hij zijn gouver neurschap van Californië opgeeft zal hem dit namelijk op een belangrijke verlaging van inkomsten komen te staan. Men verwacht, dat Warren, lie ver dan zich aan te passen, aan zijn functie, zijn baan zal aanpassen aan zijn wensen. RADIO VOOR WOENSDAGAVOND HILVERSUM T, 301 m. Nieuws om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Onze Ned. koren en korpsen; 6,30 Voor de strijd krachten; 7.15 Nieuwe aanwinsten van de discotheek; 7.30 De ruigharige po litie; 7,55 Het Bach-koraal; 8.15 Ora torium „Daniël"; 9.40 Voordracht ar chitect Jos. de Jonge; 10.00 Vervolg oratorium; 10.45 Avondoverdenking; HILVERSUM II, 415 m. Nieuws om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 Vgra-varia; 6.20 Ontmoeting met oude bekenden uit Weense operettes; 7.00 De proble men der kleine boeren; 7.15 Het nieuws uit Indië. VPRO: 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Jeugdnieuws; 7.45 Bijbelcursus. VARA: 8.20 Residentie-orkest; 9.00 In een spiegel een raadselachtig beeld; 9.50 Schubert programma; 10.10 Malan- do-orkest; 10.40 Orgel (Johan Jong); RADIO VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuws om 7, 8, 1, .7, 8 en 11 uur. KRO: 7.30 Trio; 7.45 Morgengebed; 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gr.pl.; 9,35 ..Muziek houdt fit!". NCRV: 10.00 So- cent; K.R.O.: 11.De Zomerbloem; nate: 10.15 Morgendienst; 10.45 Jo Vin- 11.45 Gr.pl.; 12.00 Angelus; 12,03 Or kest Klaas van Beeck; 12.55 Zonne wijzer; 1,20 Bariton en piano; 1.45 Hors d'oeuvre; 2.00 Musette-orkest; 2.30 Gerhwin Medley; 2.40 Voor de vrouw. NCRV: 3.00 Oude Volksliede ren; 3,30 Juup Raphel (altviool); 4.00 Bijbellezing; 4.45 Perpetuüm mobile; 4,50 Radio-Jeugdjournaal; 5.15 Nat. Schoolzangwedstrijd; 6.15 CNV-kwar- tier; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.15 Leger des Heils-kwartier; 7.30 Het, ac tueel geluid; 7.45 Reg. Voorlichtings dienst; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Het vergeten eiland; 9.30 In de bloeiende tuinen van Hilversum; 10.15 De vaart der vol ken; 10.35 Nieuwe aanwinsten van de discotheek; HILVERSUM II, 415 m. Nieuws om 7. 8, 1, 6. 8 en 11 uur. AVRO: 7.15 Gr.- pl.; 7.50 Dagopening; 8.15 The Masque- raders; 8,45 Gramofoonmuziek; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Kleutertje luister!; 11.00 Concert in de Noorder- kerk te Hilversum: 11.45; „Wolken, wind en water"; 12.00 Het Lyra Trio; 12 30 Weerpraatje; 12.33 In 't Spionne» tje; 12.38 20 minuten Boedapesct-New York; 1.15 Vaudeville-orkest; 2.00 Her denking Poolse Nat. feestdag; 2.30 Gr.pl.; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 U kunt het geloven of niet.'...; 4.05 „Assortimento"; 5.00 De AVRO- kaleidoscoop; 5.20 Welk dier?; 5.30 Pia no en orgel; 5.50 Jeugduitzending; 6.15 .Sportpraat.je; ^jB.30 Radio-dansorkest; 7.00 Enthousiasme; 7.15 Solistenconcert; 8.15 Het Omroep-kamerorkest; 9.00 Klankbeeld openluchtspel - Middelburg; 9.20 Gr.pl.; 9.40 Techniek en noodlot (hoorspel); 10.15 „Les Gars de Paris"; 10.45 De Kon. Marine in oorlogsfijd; ROMAN I VAN MARIA SAWERSKY 5. In de beste stemming verliet Reu der de filmstudio. Buiten wierp hij een blik op de klok. Hij had nog voldoende tijd om even met de uitgever, die zijn boek 't licht zou doen zien, te gaan praten. Snel belde hij de uitgeversfirma op. „Komt u direct bij me, doctor", ver zocht de eigenaar hem. „Dan kunnen we direct alles regelen". Meneer Perlman, die aan het hoofd stond van een grote uitgeversmaat schappij. was een klein, beweeglijk mannetj- met een kale ,chedel. Heel gijn vc ijning getuigde van werk lust en ondernemingsgeest. Alles aan hem scheen eigenlijk voortdurend in beweging te zijn. Op Reuder maakte hij aanvankelijk de indruk van een rusteloos, zelfs irri terend druk mens, maar weldra be merkte hij, dat Perlman achter zijn ka le, glimmende schedel een scherp ver stand verborg. Hij luisterde metnauw- verholen ongeduld naar de uiteenzet tingen van zijn bezoeker, deed daarop zelf een paar voorstellen en kwam toen verheugend snel tot een zakelijk accoord. Vervolgens belde hij zijn se- ci etaresse en dicteerde haar in korte, afgebeten zinnen het contract. Toen ook dat achter de rug 'was. wreef hij zich vergenoegd in zijh handen. „En nu gaat u maar go gauw móge lijk aan het werk, doctor", zei hij op gewekt. „We hebben gebrek aan goede reisverhalen en ik zou uw werk liefst rog deze herfst op de markt willen brengen. Vergeet u vooral niet, dat de beschrijving van die twee Afrikaanse jaren geer levendig moet zijn. In 's he melsnaam geen-, droge lectuur, alstu- Llieft! Het publiek is al dat kwasi we tenschappelijk gedaas allang beu. En dan moet het boek behoorlijk geïllus treerd zijn. Goede plaatjes trekken altijd!" q „Voor de foto's ij mijn vriend en medewerker, Karei Schuch, verant woordelijk". antwoordde Reuder la chend. „Maakt u zich daar maar niet ongerust over, meneer Perlman. Schuch heeft tal van uitstekende opnamen gemaakt, waarvan we heel wat zullen kunnen gebruiken". Meneer Perlman zette zijn bezoeker nogmaals tot spoed aan en drukte hem daarna de hand ten afscheid. Toen Felix Reuder„een half uur la ter weer op straat stond, begon het teeds te schemeren. Hij moest een groot plein, waar het verkeer zich in lange rijen een weg baande, dwars oversteken. Met een vlugge sprong bracht hij zichzelf.'juist voor een aansuizende auto, op 't trot toir in veiligheid en daarbij moest hij innerlijk om zichzelf lachen. Na twee jaren Afrika, waar het op z'n allerdonkerst is, om Kareltje's ge liefkoosde uitdrukking te gebruiken, moet ik zowaar eerst weer aan 't gro- te-stadileven wannen, dacht hij. De overstelpende drukte en het tem po, dat elkeen zo hoog mogelijk scheen te willen opvoeren, lagen hem niet meer. Auto-claxons loeiden, electrische trams gonsden als geweldige muskie ten aan en daartussendoor klonken de schorre stemmen der krantenventers, die de voornaamste inhoud van het avondblad aankondigden. „Dr. Reuder. en Karei Schucn uitN Afrika terug", vermeldde een der vet te koppen op de frontpagina. Reuder kocht een exemplaar. Daar stond het interview, dat hij de pers mensen deze ochtend had toegestaan. Midden tussen de tekst waren zijn cn Karei Schuch's conterfeitsel afgedrukt. "Hij bekeek het glimlachend. Kareltje ziet er lang niet zo heroisch uit, als hij zdlf wel denkt, ging 't hem door het hoofd. Daar zal hij zich wel danig over ergeren. Hij sloeg de weg in naar het hotel, maar het zachte weer op deze mooie lenteavond deed hem dromerig voort- wandelen, zodat hij niet op de weg lette. Het werd geleidelijk stiller op straat en zonder dat hij er zelf erg in had, kwam hij tenslotte in een der buitenwijken terecht, waar de hoge huizen plaats maakten voor kleine vil la's met goed onderhouden voortuinen. Hij verloor zich in herinneringen. Twee harde jaren lagen achter hem. Zij hadden hem veel doen vergeten, wat hij inderdaad vergeten wilde en dat was "goed. Plotseling liet het carrillon zijn zil veren klanken horen: het zong zijn lied door de zoele avond. Felix Reu der bleef met een ruk staan. Waar was hij terecht gekomen? Had hij, onbewust, zijn schreden naar een omgeving gericht, waar hij zich vroe ger vaak zo verlangend doorheen had gespoed en die hij nu reeds lang ver geten waande? Ja, daar verhief zich de slanke toren van de Mariakerk. En daar lag ook het kleine, driehoekige pleintje met de linden. En daar, aan dc overkant, stond temidden van een ietwat verwilderde tuin de villa van de Larsens, Felix Reuder was achter een boom gaan staan en keek vandaar naar het tuinhek. Als hij zijn ogen bijna dicht kneep, kon hij het witte naambordje onderscheiden. En het carillon zong nog steeds: „Betracht Steeds trouw en redelijk heid Om Reuders mond gleed een wrang lachje. Trouw en redelijkheid had Irene Larsen aan hem stellig niet betracht. Eens had hij van haar gehouden. Of was het slechts een vluchtige ver liefdheid geweest? Hij zou het nu niet meer nauwkeurig kunnen definiëren. Hij luisterde naar het carillon en naar het kloppen van zijn hart. Het klok- ltënspel stierf weg en zijn hart klopte weer regelmatig. Derhalve had hij Irene Larsen na twee jaren Afrika vergeten Reuder ging verder. Bjj de volgende dwarsstraat was een standplaats voor taxi's. Hij stapte in de voorste wagen en liet zich naar zijn hotel rijden. De lift bracht hem naar zijn kamers. Wordt vervolgd. l

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3