Tante Sabine Fleurig b'eeld, dank zij de zon 1n~ verre Republiek breekt onderhandelingen over toekomstige status ai I>e dagtaak DE KAASMARKT Limmen. Kampioenschappen Kenn. Damkring Predikbeurten Bergen. OPERA-CONCERT trok veel belangstelling De Paradijsvloek Anthony van Kampen op Nieuw Guinea VAN NABIJ LAATSTE NIEUWS van Boenzel en Jonker Flonker Wij luisteren naar grijpin De betrouwbare kaas-criticus! De kaasmarkt op deze Vrijdag morgen zal er in dit seizoen ongetwij feld een zUn, die men, wat het aantal bezoekers betreft, tot één van de beste kan rekenen. Het glorierijke licht, zoals Styn Streuvels met recht de stralende zomerzon noemt, toverde het Waagplein met daarop de'paarde- wagens van de boeren en de auto's van de fabrieken tot een vertrouwd beeld dat we zolang gemist hadden: een zomerse Alkmaarse kaasmarkt! En voor dat beeld verzet de buiten lander in de hoofdstad vertoevend, gaarne het programma en doet menig Hollandse huisvader besluiten er nu toch maar eens een snipperdag voor op te nemen om die kaasmarkt te bekijken. En zij vormen met vele anderen die lange.rij van bezoekers, waardoor we Vrijdags vaak de vraag stellen: Waar komen toch al die mensen vandaan? Van dit jaar zijn we de vijfentwin tigduizend bezoekers al gepasseerd, maar dit getal had, naast betere weers gesteldheden, veel hoger kunnen zijn wanneer de mensen uit de nabije omge ving eens de kaasmarkt bezochten. Vraag aan de lieden die in Hoorn, Enk huizen, Medemblik of Schagen wonen, of zij de Alkmaarse kaasmarkt al eens hebben gezien en we geven het U bij deze zwart op wit, dat tachtig van de honderd ontkennend zullen antwoorden. Ook injdeze plaatsen moet bepaald de gedachte bestaan, dat men juist ver van huis moet gaan om wat te zien. Laten we hopen, dat men spoedig tot andere gedachten komt om tegen betaling van een klein reisgeld er een Vrijdag aan te wagen. Spijt zullen ze er niet van heb ben, dat had ook niet één van de vele touristen, die vandaag de markt, be zochten. IETS UIT DE KEUKEN! Week aan week brachten en brengen we het verloop van iedere kaasmarkt. Dat lijkt een nogal gemakkelijke taak, maar wie beseft dat het product wat aangevoerd steeds kaas is en do men sen die kijken vreemdelingen, bezoe kers of touristen blijven, zal zich ons probleem kunnen indenken. Er zijn col lega's die in de voorlichting over dit Vrijdagmorgense gebeuren een vast re ceptenboek hebben samengesteld! Om de veertien dagen beginnen ze met een beschouwing over het weer, afgewisseld door het signaleren van veel vreemde lingen. Ook wij hebben onze vaste ge woonten op deze Vrijdagmorgen. Even informeren bij de dames in het V.V.V.- geboüwtje, dan" kijken hoeveel en luis teren wat voor publiek: „non", Frans man, „no" lady uit Engeland en „nein" is natuurlijk een Zwitser! BURGERLIJKE STAND. Ge b o r e n: Maria Casperina, d. v. J. de Winter en G. A, Zeeman. Pe trus Antonius, z. v. P. J. Commandeur en Joanna Kuijper. Geertruida Jo hanna Maria, d. v. W. Pepping en G. M. van der Peet. Antonius Jacobus, z. v. J. J. Mooij en C. J. Schoorl. Johanna Adriana, d. v. J. de Graaf en E. Schut. Cornelius Johannes, z. v. J, Kaandorp en J. van Zeist. Ondertrouwd: Lourentius Breet- veld te Castricum en Maria Jacoba van der Peet. Johannes Gerardus Schoon te Akersloot en Geertruida Dekker. Gehuwd: Hugo Voorthuijsen te Alkmaar en Cornelia Elisabeth Stikkel. Overleden: Hendrik Mol, oud 75 jaren, weduwn. van Trijntje Kraakman. Trijntje Meijer, oud 60 jaren, wed. van Jan Boersma, wonende te Leeu- warderadeel. Lourens Kleverlaan, oud 80 jaren, Weer twee remisepartijen t De beslissingswedstrijden in eerste en tweede klasse zijn gisteravond voortgezet, doch leverden nog geen definitief resultaat. De partij Veer-Kruider werd remi se. Wel had in een stand van 7 om 6 Veer enig voordeel doch dit bleek niet groot genoeg voor een overwin ning. Ook de partij Helder-Vroling werd remise zodat de heren de strijd nog zullen voortzetten. Spanning is er anders wel. Daarna de aanvoer en prijs opnemen van het bord, waarop de marktmeester altijd voorbeeldig op tijd zijn nieuws publiceert. En tot slot even kijken in al de café's en koffiehuizen om dan onder het genot van een kop goede koffie in een stil hoekje het relaas te beginnen. Ook van daag vonden we zo'n geschikt plaatsje en op het tafeltje voor ons lag een open boek: De vergulde druiventros van We- rumeus Buning. Even lezen op de voor ons liggende bladzij: Inzake kaas en wijn is er maar één criticus: uw verhemelte. Laat u het woord is uit Pygmalion van de Nobelprijswinnaakr Shaw, en dus eer baar niet be.... met chemische kaas- producten en al te voordelige wijn". En twee bladzijden eerder lazen we, dat 'n Fransman naar Alkmaar kwam om zijn kaas te kopen en het was de reis waard. Eert vertrouwd adres dus die kaasmarkt, waar heden werd aange voerd: 37000 kg kaas, verdeeld over 13 sta pels kleine fabriekskaas en 8 stapels boerenkaas kleine Fabriekskaas f 79 ,en boerenkaas 78.50. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom; 5 uur ds. Van Dop van Ameide; 7 uur (jeugddienst), ds. J. Pa- pineau Salm v. Julianadorp. Kapel- kerk, 10 uur, ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., geen dienst. Luth. kerk (Oudegracht), 10 uur ds. Roodenburg van Breda. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (kerkkoor). Bap tisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur de heer Goezinne van Amsterdam; half 8 jongeliedensamenkomst. Oud-kath. kerk, half 9, dienst in de Luth. kerk, Oudegracht. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstr., half 10 en 4 uur en Woensdag avond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem. schapsb., 4 uur openluchtsamenkomst in de Hout; Zat. half 8 jeugdsamenkomst in Waakt en Bidt; Donderdagav. 8 uur in Waakt en Bidt de heer Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, tien uur heiligingsdienst; 12 uur Zondags school; 8 uur verlossingsbijeenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (in Valk's lunch room), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekruisers- genootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst; spreker 9e heer M. Hos. OMGEVING. AKERSLOOT, av. half 8 ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Kreb van Culemborg. Maranatha, half elf ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE. 11 uur ds. W. Klaassen, em. pred. te Bergen (liturgi sche dienst). BROEK OP LANGENDIJK, herv. gom., half 10 en half 4 de heer Hof meester van Hilversum. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur leesdienst; 3 urn- de heer F. van der Bos, student, van Den Haag. Chr. geref. kerk, half 10, H. Avondmaal) en 3 uur (dankz.) ds. Henstra. DIRKSHORN, herv. gem., 10 uur, ds. C. C. Blitz, pred. in alg.'dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en n.m. 7 uur dienst. GROET, zie Schoorl. HEILOO, herv. gem., 10.15 uur. ds. Bloemhoff. Evangelisatie a. d. Ker- kelaan, 10.15 uur de heer De Bruin van Heiloo. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., geen dienst. KOEDIJK, av. half 8. ds? Bierman (H. Avondmaal). LIMMEN. 9 uur ds. Bloemhoff. NOORD-SCHARWOUDE. herv. gem., 10 uur ds. Appel van N.Niedorp. OOST-GRAFTDIJK, half 10. ds. Van der Neut van Medemblik. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem uur ds. Leendertz. SCHOORL, 10 uur, ds. De Jong (H. Dcop). STOMPETOREN, 10 uur, ds. Keja. URSEM, half 3. ds. Seholte. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. v. Dop van Ameide (voor ds. Den Oudsten). WARMENHUIZEN, half 3. ds. C. C. Blitz, pred. in alg. dienst. 10 Het Amerikaanse leger zal Dinsdag een reeks proeven met zeer ontplof bare stoffen beginnen, teneinde vast te stellen, welk soort ondergrondse bouw werken benodigd zijn om tegen vijan delijke bombardementen beschermd te zijn: De grote zaal van de Rustende Ja ger was geheel uitverkocht en dit voor een drietal Nederlandse kunstenaars, dat stemt tot buitengewone voldoening. Maartje Kliffen, sopraan; Wiebe Drayer, tenor en Theo Baylé, bariton, bleken deze grote belangstelling voor honderd procent waard te zijn, en zullen deze avond vooral de kunstzin nig aangelegde luisteraar volkomen hebben bevredigd. Het had er de schijn van dat de artistieke bezwaren die men tegenover een opera-concert zou kunnen hebben door dit trio wer den weggezongen en dit is wel hun grote verdienste. Men streefde niet door een groot klank-volume of over dreven sentiment naar eigen meerdere eer etl glorie, maar gaf de componis ten precies wat hun toekwam, en voor dez'e artistieke dienstbaarheid is de criticus verplicht zijn erkentelijkheid te betuigen. Maartje Kliffen gaf vo caal het meest te genieten in aria's van Mozart en Puccini. De kennismaking met de tenor Wiebe Drayer was ons wel zéér aangenaam, om zijn artistieke voordracht en fijn ge- timbreerd stemgeluid. Een zanger met rijke perspectieven voor de toekomst. Theo Baylé, de grandiose bariton, die men de Nederlandse Reali zou kunnen noemen, zong weer meesterlijk. Dat hij met de Cavatine uit „De Barbier van, Sevilla" een storm van applaus ontke tende was te voorzien. Zo heeft men in een groot aantal aria's en duet ten het aanwezige auditorium een mu ziekfeest bereid dat besloten werd met het bekende „Tertzet" uit GounocKs Faust. De accompagnateur, Herman Zaal, was in zijn klavier-begeleidingen zeer volgzaam, maar dreef de gescheiden heid wat te ver, zijn instrumentale be geleiding had wat meer vitaliteit, en relief kunnen geéen. Door de solisten werd hij zeer gul in de hulde betrok ken. Men zal zich dit artistiek operacon cert nog lang herinneren. MUSICUS. „De Bergense Spelers" traden Woens dagavond weer op met „De Paradijsvloek" van Alph. Laudy en weer waren honder den naar het openluchttheater gekomen cm dit grootse treurspel van de mals heid" mee te beleven in deze ongerepte natuur V/eer maakte dit treurspel een" machtige indruk op het publiek G Stock- mann was als Adam soms treffend in zijn leed en wanhoop Fr Bleeker vertolkte weer de rol van Eva en C Berkhout creëerde Kaïn in zijn slechtheid en wan hoop J Bernards was de vinder van het Paradijs, en Mea Coppens de geluk- zoekende Lias Jac van Baar, die het vorige jaar zo luide werd toegejuicht, was in de rol van slaaf weer onovertref baar. De opvoering was, evenals het vórige *jaar} "riféween v'dllédig':Sïïèqes De bekende praehistorische grot van Lanscaux te Montignac (departe ment de La Dordogne) is voor toeris ten opengesteld. Op de wanden van de grot kan men de bonte dierèntekenin- gen- bewonderen, die getuigen van de kunstzin van 30.000 jaar vóór onze jaartelling. Onze medewerker Anthony van Kam pen, die aan boord van de Catalina P 85 een kruistocht maakt door de Neder landse gebieden van Nw.Guinea, seint ons uit Manekwari dat hij 16 dezer in de baai voor de kampong Inawatan* is ge daald. Het toestel scheerde rakelings over de toppen van het oerwoud. De bevolking van de kampong bereidde de Nederlandse gasten een buitengewoon vriendelijke ontvangst voor. Ter ere van de bezoekers werd een prauwen wedstrijd gehouden en werden geesten- dansen uitgevoerd. Op 19 Juli is de P 85 weer opgestegen voor een vlucht naar Biak. Aan boord van het toestel bevindt zich de Marine- cineast Wassenberg. die enthousiast is over de films die hij hier heeft kunnen opnemen. Bij 'beschikking van de ministers van oorlog en marine a.i. is het direc toraat der luchtstrijdkrachten, opgehe ven en ingesteld het commando lucht vaartopleiding. Dit commando is be last met de verzorging van de- vakop leiding in Nederland. Woensdagmiddag is de 60-jarige P. Kraayeveld uit de Jacob Catslaan te Schiedam met zijn rijwiel tegen een passerende vrachtauto aangereden. De man was op slag dood. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft tegengesproken, dat er een atoombom op de bodem Van de Stille Oceaan ligt. Het betreffende be richt slaat op het destijds tot zinken brengen van de kruiser „Indianapolis", die twee atoombommen aan boord had. Ze waren echter gelost, voordat de „Indiapolis" werd getorpedeerd. Opnieuw heeft Siam besloten de naam van het land officieel in Thai land te veranderen.' Toen Siam zich in de oorlog aansloot bij Japan werd die naam niet door de andere mogend heden erkend. De Australische zeeliedenbond zal zich verzetten tegen elke poging wa pens van Australië naar 'Malakka te brengen, aldus heeft de secretaris van de bond (tevens bestuurslid van de Australische communistische partij) verklaard. Een Amerikaanse delegatie van 9 man is uit Washington naar Belgrado vertrokken voor het bijwonen van de internationale conferentie over de re geling van het Donauverkeer. Te Wenen zal de eerste bioscoop van Europa voor de vertoning van re- lieffilms worden ingericht. De zaal zal in September worden geopend. De speciale uitrusting bestaat o.m. uit twee gelijktijdig werkende projectie toestellen en een gegolfd scherm. De Belgische PTT zal met ingang van heden een nieuwe radio-telegrafi sche verbinding tussen Brussel, China, Japan, de - Philippijnen, Siam, Indo- China en Indonesië in gebruik nemen. Vele Noord-Limburgse slagers be schikken gedurende de laatste weken niet over voldoende vlees om de aan gewezen bonnen te honoreren. Er wordt namelijk te weinig slachtvee aangevoerd. De republikeinse regering van Indo nesië heeft heden besloten de onder handelingen met de Nederlanders over de toekomstige status der repu bliek af te breken, aldus meldt vol gens Reuter het republikeinse pers bureau Antara. De regering is bereid de overeen komstige besprekingen met de (Ne derlandse autoriteiten over het tot stand brengen van een bestands overeenkomst voort te zetten. Volgens Antara zullen de leden van het lichaam, dat hierover onderhan delt, in de republikeinse hoofdstad Djokjakarta blijven. In een communiqué, waarin de re publikeinse regering haar besluit be kend maakt, verklaart zij, dat „vijf we ken geleden de voorstellen van de Australische en Amerikaanse leden dei- commissie van Goede Diensten om tot een oplossing te komen „zonder toe lichting door de Nederlandse werden afgewezen". Nederland had ook geen andere 'methodes voorgesteld om een impasse in de politieke besprekingen te voorkomen, aldus het communiqué. „Daardoor zijn de onderhandelingen over een politieke regeling tot stilstand gekomen en zij kunnen op het ogen blik onmogelijk worden hervat". „Het heeft geen zin voor de politie ke sectie van de republikeinse delega tie, bijeenkomsten voort te zetten, waar niets zal besproken worden. De regering heeft besloten, dat het voor de politieke sectie der republikeinse delegatie niet nodig is na-de huidige besprekingen te Kalioerang bij Djogja naar Batavia te gaan. Alleen de com missies der delegatie die over de tot standkoming van een bestandsovereen komst besprekingen voeren, "zullen voortgaan met haar werk", aldus het communiqué. RUST IN DEN HAAG. In regeringskringen te 's-Graven- hage was men hedenmorgen niet ge neigd het bericht, dat de republiek de politieke onderhandelingen zou hebben afgebroken, anders dan zeer rustig te beoordelen. Hoewel men nog geen beschikking had over officiële gegevens, veronderstelde men voorshands, dat het woord „af breken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreken", evenals zulks het geval is geweest, toen op 16 Juni j.l. onzerzijds de politieke be sprekingen werden geschorst. Zulk een onderbreking, zo meende men, heeft op dit tijdstip zeer zeker hare objec tieve merites. Ten eerste immers is de Nederland se regering demissionnair en kan h&t optreden vafi een nieuwe regering nog is niemand te zwaar met Mijnhardtjes. Zij nemen moeheid en loomheid weg. 25. „Wat zie je bleek?" vroeg Jon ker Flonker bezorgd. „Heb je misschien iets gegeten, dat niet in orde was....?" „Er lagen een paar klontjes op het bureau van de professor", kreunde Boenzel. „Die vond ik toen ik er aan het snuffelen was om de lucht van die kazen te pakken te krijgen. Die klon tjes heb ik toen en, passant opgege ten. Zou dat het hem zij»? Ik word doodziek als ik aan kaas denk en ik kan die lucht maar niet kwijt raken. Het heeft er alles van, dat de boeven naar de straatweg zijn gelopen. Laten we maar gaufv zorgen, dat we daar komen. Misschien zijn Flip en de brik er nog en als Arie en de man met het vette hoedje „Een uniform boezemt het grauw al tijd ontzag in", zei Jonker Flonker zelfverzekerd. „En verder heb ik nog m'n sabel en van de professor heb ik een schokbatterij cadeau gekregen...." „Vooruit dan maar", zei Boenzel hij gend van de narigheid. „O, wat voel ik me ellendig! Volg me alstublieft zo snel als u kunt, baas „Goed", zei Jonker Flonker. niet in de eerstkomende dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr. vanVre- denburch nog in Nederland, zodat de Nederlandse onderhandèlingsdelegatie bezwaarlijk tot beslissingen k'an gera ken, - En ten derde heeft de vervanging van Coert Dubois in de CVGD nog niet haar feitelijk beslag gehad. Tenslotte wees men er met voldoe ning' op, dat blijkens het persbericht, intussen, de republiek thans ook een -duidelijke onderscheiding heeft ge maakt tussen de politieke onderhande lingen en de besprekingen over het bestand: een onderscheiding, waaraan de Nederlandse regering steeds zeer principiëel heeft vastgehouden. IETS WARMER Weersverwachting, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Heldere koele nacht met weinig wind. Morgen overdag gelêidelijk toenemen de bewolking, aanwakkerende Zuide lijke wind en stijging van temperatuur. In het Oosten van het land het grootste gedeelte van de dag nog droog weer. In het Westen van het land later op de dag plaatselijk regen. COMMUNISTISCHE PARTIJ MALAKKA VERBODEN. De regering van Malakka heeft he den bekend gemaakt, dat zij de com munistische partij in Malakka heeft verboden. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Vaudeville orkest 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Uit de discotheek van Klaas van Beeck 7,45 Europese Federalisten 8,05 Gramofoonplaten (piano) 8,12 Kurhaus- ccncert 10,00 ,,De Prins kreeg een ver jaarscadeau" 10,30 Gramofoonplaten (piano) 10,37 Actualiteiten >10,45 Avondgebed 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m. Nieuwsberichten 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feli citeert - 6,4o Jan Corduwener 7,00 Denk om de bocht VPRO: 7,30 Gesprek ken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht 8,30 Taak en toekomst van het Vrijzinnig Protestantisme VARA; 9,00 Men vraag...en wij draaien*— 9,30 Schul dig of onschuldig 9,50 „Op vleug'len van muziek 10,00 Buitenlands week overzicht 10,15 Syring and Sweet VPRO: 10,40 Avondwijding VARA: 11,15 ^jmphonisch Vrijdagavondconcert PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en ll uur KRO: 7,30 Maria ter ere 7,45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,Q0 Voor de vrouw .9,05 Gramofoonplaten 10,00 Klein, klein kleutertje 10,15 Gramofoonplaten 11,00 De Zonnebloem 11,45 Gramofoonplaten 12,00 Angelus 12,03 Bas en piano 12,30 Weeroverzicht 12,33 Orkest Klaas van Beeck 12,55 Zonnewijzer 1,30 Ver volg orkest Klaas van Beeck 1,50 Film en toneel 2,10 Opera-concert (gr pi) 3,20 Jonge 'kunstenaars 3,45 Gramo foonplaten 4,00 Gramofoonmuziek 4,20 R K Blindenraad 4,30 De schoon heid van het Grègoriaans 5,00 De Wig wam 6,00 Gramofoonplaten 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 R K EHBO -*• 7,25 Piano (gr pr) 7,45 Voor de Neder landers in Duitsland 8,05 Piano (grpl) 8,15 Gramofoonplaten (piano) 8,20 Lichtbaken 8,50 Omroep-Kamerorkest HILVERSUM Ilt 415 m. Nieuwsberichten omv7, 8, 1, 6, 8 en 11 ujir VARA: 7,15 Gramofoonplaten 8,18 Lichte morgen- klanken 9,30 Waterstanden 9,35 Koor zang (grpl) VPRO: 10,00 Morgenwij ding VARA: 10,20 Radio-feuilleton 10,35 Gramofoonplaten —11,00 Uitzending continubedrijven 12,00 Harmonie-mUziék tgrpl) 12,30 Weerpraatje 12,33 Be kende zangers 1,15 Kaïender 1,20 ,,Van zomer, zee en strand" 1,50 De vogelkoopman (grpl) 3,00 Het NVV ?,15 Radio Philharmonisch-orkést 4,00 Het communistisch manifest =- 4,16 USA- cabaret (gr pl) 4,45 Sportpraatje 5,00 Nieuws van de platenmarkt 5,3o Om en nabij de twintig 6,15 Orkest Dolf van der Linden 6,50 Gramofoonplaten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,15 „Wie komen er in Augustus in Amster dam?" - 7,45 Vijftig jaar godsdienstig leven VARA: 8,15 Van zon en zomer 9.15 Socialistisch commentaar 9,30 Vin- dobona Schrammel'n 10,00 „Breng eens een zonnetje'» Ook Spanje zal deelnemen aan de bijeenkomst van de internationale vereniging van advocaten, welke in Augustus te Den Haag zal worden "ge houden. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY 7 Kareltje Schuch zat een ogenblik sprakeloos. „Ja, maar zei hij eindelijk. „Neem me niet kwalijk daar heb ik toch zeker zelf ook wel een woordje in mee te spreken. Je beschikt maar over me, of ik een postpakket ben! Als jij om de een of andere onnaspeurlijke reden verdwijnen wilt. dan is dat jouw zaak, maar ik zie niet in. waarom ik je daarbij gezelschap zou moeter houden" „Waarom? Om dezelfde reden, waar om je me twee jaar lang door Afrika bent gevolgd, m'n waarde", antwoord de Reuder met nadruk. ..Nonsens in Afrika hebben we samengewerkt „En dat gaan we nu weer doen, beste jongen. Ik heb mijn boek te schrijven. Daarvoor heb ik een rustige omgeving nodig". „Nou ja", gaf Kaï-eltje maar half toe, ..goed, dat zie ik wel in. Maar ik schrijf nu eenmaal geen boek en daarom „Je hebt voor de foto's te zorgen Daar heb ik jouw hulp bij nodig". Kareltje gaf zich nog steeds niet ge wonnen. want *3e wereldstad verborg voor hem nog zoveel- genoegens, dat hij er moeilijk van kon scheiden. „Ach kom. dat kan je toch best al leen. Felix" „Ik zou het misschien wel kunnen, maar ik wil het nu eenmaal niet", luidde het antwoord. ,.F,n wel om de eenvoudige reden, dat mij beter lijkt, dat je de geneugten van de grote stad eens een poosje ontvlucht. Kareltje. Je zult het voorlopig eens zonder tneevisites. mondaine coiffeurs, inter views met krantenmensen en dergelij ke moeten stellen en ik geloof, dat je dat veel goed zal doen. Wii zullen ons in een klein, rustig plaatsje terug trekken en daar ons werk voltooien". Kareltje draaide op zijn stoel heen en weer, wanhopig naar een uitvlucht zoekend. ..Maar je moet toch hier blijven, Felix! Je kunt die filmmensen toch rnaar niet zo aan hun lot. overlaten denk eens aan de samenstelling, de voor-reclame en zo". ..Dat is alles in uitstekende handen", stelde Reuder hem gerust. ..Bovendien ben ik niet van plan naar het andere eind van de wereld te trekken. Ik kan elk uur van de dag hierheen gaan. als ze me nodig heb ben. En nu alsjeblieft geen protesten meer. De volgende week vertrekken we en daarmee uit!" Als Reuder „en daarmee uit" zei, dan stond zijn besluit onherroepelijk vast. Kare! berustte dan ook zuchtend „Nou, voor mijn part pakken we meteen onze koffers en verdwijnen vandaag nog Maar mag ik tenminste weten, waar ie heen denkt te gaan"' „Jawel, dat ma? ie. mijn zoon. We gaan naar Hasselfeurde. naar mijn tante Sabine". „Heilige bimbam!" Kareltje liet van schrik zijn sigaar uit de mond vallen. Zijn gezicht druk te slechts wanhoop uit eri hij kreunde bijkans. „Ik bewaar aan je lieve tante nog de beste herinneringen uit de tijd, toen we vóór ons vertrek, acht dagen bij haar hebben gelogeerd", zei hij zuchtend. „Zelfs twee jaren Afrika hebben deze herinnering niet kunnen uitwissen". „Vertel tante Sabine dat zelf maar eens; je zult eens zlca, hoe ze dat weet te waarderen", viel Reüder hem lachend in de rede. „Liever niet, Felix! En liever 'dan r.aar Hasselfeurde, ging ik naar Afri ka terug" „Kom, kom. Karei, zó slecht heeft tante Sabine ie toch waarlijk niet be handeld". ..Integendeel! Ze heeft zich om zo te zeggen dag en nacht om m'n licha melijk en geestelijk welzijn bekom merd er. me voortdurend met raad en daad terzijde gestaan". „Aan dat laatste heb je je niet bijs tar veel gelegen laten liggen, maar cok overigens begrijp ik niet goed, wat je tegen Hasselfeurde hebt. 't Is een rustig stadje. Tante Sabine, heeft et- een prachtig- huis met een mooie tuin, twee keurige kamers staan tot onze beschikking. Zijzelf is weliswaar een nogal originele oude dame...." „Geweldig origineel!" gaf Schuch toe. ,.En voor haar leeftijd buitengewoon opgewekt en energiek „Vooral dat laatste!" „Tante Sabine zal ons braaf bemoe deren en verzorgen", wist dr. Reuder voorts met zekerheid te voorspellen. „We zullen bij haar, in één woord, uitstekend onderdak zijn". „Hm". N Dit „hm" sprak boekdelen. Reuder moest èr om lachen. „Ik begrijp niet, wat ie zo plotse ling tegen tante Sabine hebt", zei hij. „Je kon toch destijds zo goed met haar opschieten". „Omdat ik alles deed, wat zij graag wilde. Ik wil ni#ts kwaads van je tante zeggen, Felix, maar ze is een despoot in optima farma!" „Dat zal voor jou niet slecht zijn, m n waarde. Je hebt tot dusver zo veel vrijheid genoten, dat het hoog tijd wordt, dat je weer eens aan het bit leert lopen. Tante Sabine zal in dat opzicht nuttig werk kunnen doen; als ze je voorlopig eerst maar eens van je hoogmoedswaanzin weet af te helpen, dan is er al heel wat bereikt". Karei Schuch voelde zich beledigd. „Tegen dat woord hoogmoedswaan zin protesteer ik met klem" „Je doet maar, maar dat verandert tenslotte niets aan het feit, dat je ijdelheid langzamerhand alle perken te buiten gaan, beste kerel. In ieder geval zal je in Hasselfeurde geen ge legenheid hebben voor fotografen te poseren, met aardige jongedames thee te drinken en foto's uit te delen, waar op je er bijna als een echte leeuwen temmer uitziet. Tante Sabine laat zich riet zo gemakkelijk imponeren". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3